PDA

View Full Version : Συντομα Bmw 1200 adventure....???



gavrinos
20/10/2009, 19:01
Παιδια καλησπερα!!! Καλως σας βρηκα.....
Ειμαι κατοχος ενος tdm 900abs μαυρου χρωματος. Το τελευταιο καιρο σκεφτομαι να παρω to adventure r 1200 gs. Το βλεπω καιρο τωρα και μου φαινεται πως σιγα-σιγα θα το αποκτησω.
Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα παρακαλω:
Στη πολη(Αθηνα) κυκλοφορει καθολου ή ειναι πολυ δυσκολο?
Εγω για ταξιδια το θελω αλλα λεμε μια στο τοσο.....
(Εχω και ενα μικρο scooter για μετακινησεις.)
Εχω ακουσει πολλα για τις τιμες του service και εχω φοβηθει λιγο.
Αληθευει οτι ειναι πανακριβα τα σερβις του?
Θα το παρω καινουριο. Τι να προσεξω και τι να παρατηρησω....
Ξερω σας ζαλησω αλλα προσεχω για να εχω.....
Σας ευχαριστω..
:wave2: :wave2: :wave2:

reinmeister
20/10/2009, 19:45
αν το θες για ταξιδια να παρεις fjr 1300...κυκλοφορει μια χαρα πολη και σερβις ισως χρειαστει να του κανει ο επομενος...

AUFGEBRACHT
20/10/2009, 20:41
Έν τάχει τα πολύ βασικά...Μέσα στην κίνηση της πόλης το Adventure είναι όσο ευκίνητη είναι η φρεγάτα ΨΑΡΑ στη μπανιέρα του σπιτιού σου...Βάλε τα κιλά του,βάλε τι ύψος έχεις και θα δεις ότι ξεχνάς τις σφήνες και ακολουθείς τα τουτού. Άσε που το όνομα Adventure δεν παραπέμπει σε αστικό περιβάλλον...αλλιώς θα την έλεγαν 1200 URBAN,CITY και δεν ξέρω κι εγώ τί...
Service,πονεμένη ιστορία...Αφού θα την πάρεις καινούρια μάλλον μιλάμε για επίσημο δίκτυο BMW, μπαίνεις μέσα να τους ρωτήσεις τί ώρα είναι και σε χρεώνουν εργατοώρα. Υπάρχουν και καλοί μάστορες Αθήνα και ασύγκριτα φθηνότεροι και ικανότεροι από τους "επίσημους" βέβαια αλλά λόγω νοοτροπίας οι περισσότεροι πάνε εκεί που την πήραν. Κι εγώ τη γουστάρω αλλά πήρα τη μικρότερη γιατί με βόλευε περισσότερο σε αυτά που θέλω να κάνω...

Nontas
21/10/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavrinos
Παιδια καλησπερα!!! Καλως σας βρηκα.....
Ειμαι κατοχος ενος tdm 900abs μαυρου χρωματος. Το τελευταιο καιρο σκεφτομαι να παρω to adventure r 1200 gs. Το βλεπω καιρο τωρα και μου φαινεται πως σιγα-σιγα θα το αποκτησω.
Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα παρακαλω:
Στη πολη(Αθηνα) κυκλοφορει καθολου ή ειναι πολυ δυσκολο?
Εγω για ταξιδια το θελω αλλα λεμε μια στο τοσο.....
(Εχω και ενα μικρο scooter για μετακινησεις.)
Εχω ακουσει πολλα για τις τιμες του service και εχω φοβηθει λιγο.
Αληθευει οτι ειναι πανακριβα τα σερβις του?
Θα το παρω καινουριο. Τι να προσεξω και τι να παρατηρησω....
Ξερω σας ζαλησω αλλα προσεχω για να εχω.....
Σας ευχαριστω..
:wave2: :wave2: :wave2:

Σε αντίθεση με τους παραπάνω φίλους εγώ θα πω τα εξης:
α) Για ταξίδι είναι κορυφαίο, τόσο σε άσφαλτο όσο και σε χώμα, φορτωμένο μέχρι εκει που δεν πάει και δικάβαλο. Στα 140-150 ταξιδεύεις χαλαρά και άνετα.
β)Στην πόλη δεν είναι και παπάκι. Εξαρτάται από ύψος σου καθώς επίσης και από το στυλ οδήγησης σου το πόσο ευκίνητο μπορεί να θεωρηθεί. Προσωπικά το θεωρώ άνετο σε σχέση με τον όγκο του και το βάρος του.
γ) Τα service του είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, πάντα σε σχέση με το τι οδηγείς. Αν το συγκρίνεις με scooter είναι ακριβά. Αν το συγκρίνεις με Varadero είναι normal.
δ) Αν το πάρεις καινούργιο να προσέξεις, πριν το πάρεις αν είναι όντως η μηχανή που θέλεις. Κάνε ένα τεστ ride καλού κακού, αφού η οδήγηση και η άνεση είναι υποκειμενική. Θα ερωτευτείς τα φρένα του καθώς επίσης και την ροπή του σε όλο το φάσμα στροφών. Είναι μηχανή για ταξίδια και χιλιομετροφάγος, και όχι για κόντρες 0-100 (αν και τα καταφέρνει αρκετά καλά), ούτε για το πηγαίνεις με 200+. Αλλά σε σβέλτη οδήγηση μέχρι 160.... -)))))
Αν είσαι από 180 και πάνω.......... καλωρίζικο!!!!!. Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει ούτε λεπτό που την πήρα, αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό...:)

1200 adv
21/10/2009, 15:44
Service μέχρι τώρα σε adv '08 :Στα 1000χλμ 85 ευρώ,στα 5000 λάδια 47ευρώ,στα 10000 145ευρώ με λάδια,ρύθμιση βαλβίδων,φίλτρο λαδιού,στα 15.000χλμ λάδια 47ευρώ,στα 20.000χλμ περίπου στα 200ευρώ με αυτά που έγιναν στα 10.000+βαλβολίνες διαφορικού και σασμάν .Ακόμα δεν έχω αλλάξει τακάκια στα 23.500 που έχω και όταν χρειαστεί είναι τα μπροστινά στα 150 ευρώ .Ολα τα servis σε εξουσιοδοτημένο αφού είμαι ακόμα στην εγγύηση.Στο περίπου ελπίζω να πήρες μια γεύση και είμαι 1,77 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Προσοχή χρειάζετε μέχρι να το μάθεις.Ευχομαι καλορίζικο όταν με το καλό!!

reinmeister
21/10/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas

α) Για ταξίδι είναι κορυφαίο, τόσο σε άσφαλτο όσο και σε χώμα, φορτωμένο μέχρι εκει που δεν πάει και δικάβαλο. Στα 140-150 ταξιδεύεις χαλαρά και άνετα.


χωρις ιχνος ειρωνιας,το να ταξιδευει ενα μηχανακι 1200 κυβικων και 17.000, ανετα με μονο 140-150,ειναι νομιζω τουλαχιστον τραγικο...

sniper
21/10/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
χωρις ιχνος ειρωνιας,το να ταξιδευει ενα μηχανακι 1200 κυβικων και 17.000, ανετα με μονο 140-150,ειναι νομιζω τουλαχιστον τραγικο...

Well said....


Stick to the wonderful TDM....

1200 adv
21/10/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
χωρις ιχνος ειρωνιας,το να ταξιδευει ενα μηχανακι 1200 κυβικων και 17.000, ανετα με μονο 140-150,ειναι νομιζω τουλαχιστον τραγικο...

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό ο συνάδελφος με τα γραφόμενα του.Στα 140-150 ταξιδεύεις χαλαρά και άνετα είπε και όχι ότι με 160 ή170 δεν ταξιδεύεις άνετα(ανετα ταξιδεύεις ) .Πρόσθεσες την λέξη ''μόνο'' κάτι την οποία δεν την βλέπω στα γραφόμενα του NONTAS.

reinmeister
21/10/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1200 adv
Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό ο συνάδελφος με τα γραφόμενα του.Στα 140-150 ταξιδεύεις χαλαρά και άνετα είπε και όχι ότι με 160 ή170 δεν ταξιδεύεις άνετα(ανετα ταξιδεύεις ) .Πρόσθεσες την λέξη ''μόνο'' κάτι την οποία δεν την βλέπω στα γραφόμενα του NONTAS.

καταλαβαινεις οτι εξακολουθει να ειναι τραγικη ως δηλωση ναι?

το "μονο" το εγραψα επειδη ακριβως χρησιμοποιηθηκε πλαφον χιλιομετρων...

1200 adv
21/10/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καταλαβαινεις οτι εξακολουθει να ειναι τραγικη ως δηλωση ναι?

το "μονο" το εγραψα επειδη ακριβως χρησιμοποιηθηκε πλαφον χιλιομετρων...

Συνεχίζεις να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τ'αδικαιολόγητα ναι? (τα γραπτά ευτυχώς μένουν).Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνετε(πλαφόν χιλιομέτρων...),αντί να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον συνάδελφο να επιλέξει παραθέτοντας κάποια στοιχεία για την πρόταση που του έκανες για ένα πολύ καλό και αξιόπιστο μηχανάκι (fjr 1300).

Nontas
21/10/2009, 17:42
Αν και δεν καταλαβαίνω το νόημα των παραπάνω, δεν νομίζω ότι έχει σχέση το fjr1300 με το GSA. Το fjr είναι καταπληκτικό μηχανάκι για να γράφεις χλμ στην Ευρώπη και στην άσφαλτο με μεγάλες ευθείες και πολλά χιλιόμετρα. Το GSA είναι μηχανή γενικής χρήσης που πάει γρήγορα στην άσφαλτο και σβέλτα στο χώμα αλλά και στο επαρχιακό δίκτυο. Είναι μηχανή για ταξίδια παντός εδάφους και συνθηκών. Το 140-150 που έγραψα είναι μια ταχύτητα που μπορείς να ταξιδεύεις ώρες ατελείωτες χωρίς κούραση και με το τσιγάρο στο στόμα (αν καπνίζεις). Μπορείς να πας και με 200 και με 210, ε και τι έγινε; Θα φτάσεις γρηγορότερα; Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Αν θες γκάζια πας στην Busa, αν θες άνεση πάρε mega scooter, αν θες Εθνική πάρε fjr, αν θες χώμα πάρε ΚΤΜ. Αν θέλεις γενικής χρήσης.... Πάρε GSA. Αυτά προς το παρόν.

vrider
22/10/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Έν τάχει τα πολύ βασικά...Μέσα στην κίνηση της πόλης το Adventure είναι όσο ευκίνητη είναι η φρεγάτα ΨΑΡΑ στη μπανιέρα του σπιτιού σου...Βάλε τα κιλά του,βάλε τι ύψος έχεις και θα δεις ότι ξεχνάς τις σφήνες και ακολουθείς τα τουτού. Άσε που το όνομα Adventure δεν παραπέμπει σε αστικό περιβάλλον...αλλιώς θα την έλεγαν 1200 URBAN,CITY και δεν ξέρω κι εγώ τί...
Service,πονεμένη ιστορία...Αφού θα την πάρεις καινούρια μάλλον μιλάμε για επίσημο δίκτυο BMW, μπαίνεις μέσα να τους ρωτήσεις τί ώρα είναι και σε χρεώνουν εργατοώρα. Υπάρχουν και καλοί μάστορες Αθήνα και ασύγκριτα φθηνότεροι και ικανότεροι από τους "επίσημους" βέβαια αλλά λόγω νοοτροπίας οι περισσότεροι πάνε εκεί που την πήραν. Κι εγώ τη γουστάρω αλλά πήρα τη μικρότερη γιατί με βόλευε περισσότερο σε αυτά που θέλω να κάνω...

Τα γραφομενα σου προερχονται απο προσωπικη πειρα? Δηλαδη την εχεις οδηγησει και τη βρηκες σα ' φρεγατα στη μπανιερα '?

byron
22/10/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Τα γραφομενα σου προερχονται απο προσωπικη πειρα? Δηλαδη την εχεις οδηγησει και τη βρηκες σα ' φρεγατα στη μπανιερα '?

Για μέσα στην κίνηση της πόλης ανέφερε ο AUF****. Υπάρχει αντίλογος δηλαδή σ΄αυτό?

Μή τρελλαθούμε κιόλας ρε παιδιά....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

vrider
22/10/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για μέσα στην κίνηση της πόλης ανέφερε ο AUF****. Υπάρχει αντίλογος δηλαδή σ΄αυτό?

Μή τρελλαθούμε κιόλας ρε παιδιά....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Ενταξει, να μη τρελαθουμε αλλα εσυ την εχεις οδηγησει ?

byron
22/10/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Ενταξει, να μη τρελαθουμε αλλα εσυ την εχεις οδηγησει ?

Φίλε δεν έχω επιχειρήματα.
Αν πιστεύεις ότι ένα Smart με δύο ρόδες δεν έχει πρόβλημα στην κίνηση της πόλης, τι να πούμε ?

notakos600
22/10/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φίλε δεν έχω επιχειρήματα.
Αν πιστεύεις ότι ένα Smart με δύο ρόδες δεν έχει πρόβλημα στην κίνηση της πόλης, τι να πούμε ?

Κάτι σαν αυτό εννοείς?


178040

stefanos
22/10/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Κάτι σαν αυτό εννοείς?

Αυτό έχει και κάτι βοηθητικές

reinmeister
22/10/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1200 adv
Συνεχίζεις να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τ'αδικαιολόγητα ναι? (τα γραπτά ευτυχώς μένουν).Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνετε(πλαφόν χιλιομέτρων...),αντί να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον συνάδελφο να επιλέξει παραθέτοντας κάποια στοιχεία για την πρόταση που του έκανες για ένα πολύ καλό και αξιόπιστο μηχανάκι (fjr 1300).

δεν φτανει το οτι ειναι απολυτως ξεκαθαρο οτι δεν καταλαβες τι εγραψα ,αλλα επιπροσθετως πουλας και πνευμα...

δεν χρειαζεται να παραθεσω κανενα στοιχειο υπερ του fjr...ειναι παντου ,με τεραστια διαφορα,καλυτερο...

μην μου πειτε οτι δεν παει χωμα οπως το μπεμπε γιατι θα βαλω τα γελια...

notakos600
22/10/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


μην μου πειτε οτι δεν παει χωμα οπως το μπεμπε γιατι θα βαλω τα γελια...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
22/10/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην μου πειτε οτι δεν παει χωμα οπως το μπεμπε γιατι θα βαλω τα γελια...

ε, αφού δεν πάει ρε φίλε τι να κάνουμε; :mad:







:bigcry:

stefanos
22/10/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

μην μου πειτε οτι δεν παει χωμα οπως το μπεμπε γιατι θα βαλω τα γελια...


Ναι το bmw πάει καλύτερα στο χώμα σίγουρα.

reinmeister
22/10/2009, 13:18
γεγονος...το fjr οριακα μπορει να κανει εντουρο,ενω το μπεμπε παιζει ανετα και μοτοκρος...:rotflmao: :rotflmao: :bawl:

stefanos
22/10/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γεγονος...το fjr οριακα μπορει να κανει εντουρο,ενω το μπεμπε παιζει ανετα και μοτοκρος...:rotflmao: :rotflmao: :bawl:


Εδώ νομίζω είναι σκόπιμο να τονίσουμε ότι τέτοιου είδους χρήση εγκυμονεί κίνδυνο πτώσης και τραυματισμού η βλάβης της μοτοσικλέτας η των περιφερειακών της.

billyP
09/11/2009, 13:49
Το FJR παρκαρισμενο στη τροχαία στην ΕΟ να πηγαινεις με το σκουτερ να τη καβαλάς και να πηγαίνεις Φινλανδία...
Το GS το παίρνεις απο το σπίτι σου, περνας όλη τη κίνηση χωρις ιδιαιτερο πρόβλημα, περνας τα διόδια και συνεχίζεις για Φινλανδία
To ADVE το παιρνεις απο το σπίτι σου κτλ, κτλ, κτλ φτανεις Φινλανδία και συνεχίζεις βοριότερα :lol:

CBRIDHS
09/11/2009, 16:52
μη μπερδευεται το γουστο του καθενος με αυτο που ρωτησε το παιδι.φιλε μου το service ειναι σχετικα φθηνο(για το κοστος της μοτοσυκλετας)αφου το βαζεις 20-50!!!!!!προσωπικα εχω εμπειρια αφου ο συναδελφος μου κ ο κολλητος του εχει 2 μηνες που τα πηραν!!!!!καινουρια!!!!
3 πραγματακια μοναχα να ξερεις οτι στα πρωτα 3,000 χλμ εχουν ηδη αρχισει να τσιμπανε λαδακι,εχουν μικρη διαροη απο την τσιμουχα του λεβγιε ταχυτητων κ μετα απο βολτα στην καστορια αρχισαν να πατηναρουν κ τα 2 επειδη τα ζωρισαν.....
το μηχανακι δε κουραζει με τιποτα,ειναι ελαφρυ(σε σχεση με varadero) κ εχει ταχυτητα ταξιδιου max 170χλμ!!!!α!!!κ ενα ρεζερβουαρ τερας ε????
απο την αλλη,σκεφτεσαι να δωσεις κοντα 20,000 ευρο κ σκεφτεσαι το service??????:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Tpap
09/11/2009, 17:25
Άντε πάλι με το αντλιοστάσιο...:lol:


180085

stavrouliasp
09/11/2009, 22:06
Πως δεν πάει καλά στην πόλη...? Οι περισσότερες καφετέρειες εντός και εκτός πόλης γεμάτες με adventure είναι...

(ο Νώντας και μερικοί λίγοι άλλοι είναι οι εξαιρέσεις...)

Vstrommer71
10/11/2009, 00:36
Εγω παλι λεω οτι το 1200 ειναι μια χαρα μηχανακι για ταξιδι που περιεχει και καμποσο χωμα(και παει στο χωμα αρκετα καλυτερα απο οτι λεει ο ογκος του).Τωρα στην πολη γιατι αναλογικα να μην παει καλα,αφου οι πολεις εχουν γεμισει supersport της καφετεριας τα οποια ειναι τρισχειροτερα για χρηση στην πολη?
Προφανως δεν ειναι και παπι,αλλα δεν ειναι και οτι χειροτερο
Τωρα για το αν μια μηχανη των 20000 ευρω ειναι απαραδεκτο να ταξιδευει με 140-150 χλμ/ωρα οφειλω να ομολογησω οτι ειναι ενα επιχειρημα που με αφηνει πραγματικα αφωνο,μιας και δεν θυμαμαι να ειναι γραμμενο σε κανα ευαγγελιο οτι η ταχυτητα ταξιδιου ενος οχηματος παει αναλογα με την τιμη του.Ασε που αν ταξιδευεις σταθερα και ξεκουραστα με 120-140 θα φτασεις τελικα ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ σε ενα ταξιδι απο κατι αλλους ''γληγορους'' μου πανε με 200+ αλλα θελουνε βενζινη και ξεπιασιμο καθε 150 χλμ.
Καθε μηχανακι εχει την χρηση του και για την χρηση του το 1200 ειναι μια χαρα μηχανακι:beer:

VALES
10/11/2009, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Καθε μηχανακι εχει την χρηση του και για την χρηση του το 1200 ειναι μια χαρα μηχανακι:beer: [/B]






Eγώ θα έλεγα ότι είναι το πρώτο sedan δίτροχο. :smokin:


180131

costas81
10/11/2009, 06:46
:a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

stefanos
10/11/2009, 08:34
adv:wave2:


180149

Vstrommer71
10/11/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
adv:wave2:
Πολυ ωραιο μηχανακι,και το ειχαμε μαζι σε καμποσες βολτες.Ειδικα με την ανοιχτη HPN τραγουδαγε:beer:

Ζεύκας
10/11/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
adv:wave2:


για δώσε έξτρα ίνφο μάστορα :beer:

filipp0s
10/11/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
για δώσε έξτρα ίνφο μάστορα :beer:

r100gs hpn (http://www.hpn.de/) edition :smokin:

Ζεύκας
10/11/2009, 15:50
ενδιαφέρον site.αν και φαίνεται πως ειδικεύεται στα παλιότερα μοντέλα

κι εμείς ξέρουμε μόνο τη touratech...:rolleyes: