PDA

View Full Version : εκλάπη TDM 900



cityfly
14/05/2005, 12:37
την δευτέρα το βράδυ
στην πατησίων μπροστά από το σινεμά αελλώ
μεταξύ 11 και 1

εκλάπη το tdm900 ενός φίλου

χρώματος ΜΠΛΕ
με αριθμό κυκλοφορίας ΙΚΜ 709

αν ξέρει ή μάθει κάτι κανείς ας επικοινωνήσει μαζί του στο 6972255278 (Δημήτρης)

(αν δεν το έχουν ήδη λύσει δηλαδή)

bonepeeler
14/05/2005, 12:57
:mad: :mad: :mad: :mad:

cityfly
14/05/2005, 13:05
πήγαμε με το δημήτρη δυο μέρες μετά για να κοιτάξουμε για μεταχειρισμένο για την ώρα και στη κουβέντα πάνω μας είπαν ότι , αν όχι την ίδια μέρα, πάντως εντός 3 ημερών είχαν σηκώσει άλλο ένα tdm και ένα xt 660.

βγήκαν παγανιά φαίνεται

grsart
14/05/2005, 21:11
:mad: :mad:

τι θα γινει ρε γαμωτο με αυτους τους μ@λ@κες.

την ειχε κλειδωμενη και αν με τι;;;;;

adam_tsouk
14/05/2005, 23:01
Τι σημασία έχει το κλείδωμα κτλ;

Άμα γουστάρουν το σηκώνουν στο φτερό.....


:mad: :mad: :mad:

grsart
15/05/2005, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τι σημασία έχει το κλείδωμα κτλ;

Άμα γουστάρουν το σηκώνουν στο φτερό.....


:mad: :mad: :mad:

το ξερω οτι αμα θελουν την εκατσες,

αλλα εχει διαφορα αν την αφηνε καθε βραδυ εκει ή την αφησε μονο την Δευτερα και αν ηταν κλειδωμενη ή οχι.

Αν την αφησε μονο για να παει σινεμα δυο ωριτσες και κλειδωμενη, τι επρεπε να κανει το παλικαρι, να την παρει μαζι του στην αιθουσα.
Δεν ξερω αν με καταλαβενεις τι θελω να πω φιλε μου, αλλα καθε φορα που αφηνω την μηχανη μου καπου, ειμαι αγχομενος , το ιδιο πιστευω να παθενεις και εσυ. Δεν γινεται παντα να εχουμε οπτικη επαφη την καλη μας. Αυτη ειναι μεγαλη συζητηση και εχει ξαναγινει αλλα..............

cityfly
16/05/2005, 09:49
είχε κλειδωμένο τιμόνι και λουκέτο δισκόφρενου

άντε να την είχε αφήσει κάνα δυο φορές ακόμα εκεί λογω του σινεμά

το μόνο που βρήκε ήταν τα σπασμένα αυτάκια από το κλείδωμα του τιμωνιού

oulas
23/05/2005, 14:17
Παιδια μια μηχανη που κοστιζει 10000 πρεπει οπωςδηποτε να κλειδονεται με αλυσιδα μεγιστης ασφαλειας απο σταθερο σημειο, ωστε να μην μπορει να την σηκωσει το καθε φορτηγακι. Μετα βαλτε και επιπλεον οτι λουκετα θελετε. Εχω δυστηχως εχω αναγκαστη ολη την μπαγκαζιερα μου να την εχω κανει χωρο αποθηκευσης για λουκετα και αλυσιδες! Δυστηχως ετσι καταντησε η κοινωνια μας. Μεγαλο κακο να τους εβρει , σε αυτους που την εφαγαν απο το παιδι!

skous
24/05/2005, 11:53
egw pali den exw alysida megali
bazw disc lock kai sinagermo
ean tin sikwsoun, 8a baresei o sinagermos.

Pantos to 8ema einai pou parkareis!
Allo einai na tin parkareis epi tisd patisiwn, kai allo na tin pas 2 stena pio panw stin fokiwnos na tin baleis brosta apo kafeteria.

Apo oti exw katalavei, brosta apo kafeteries einai to pio asfales simeio ever!

GST
24/05/2005, 15:05
ποτε σινεμα με μηχανη εκτος αν εχει κλειστο ελεγχομενο παρκινγκ.......διοτι ξερουν οτι ο ιδιοκτητης βλεπει το εργο και λειτουργουν ανενοχλητοι....ακομα και να τους δει καποιος και να χτυπησει και ο συναγερμος λενε οτι και καλα επεσε η μπαταρια και το πανε στο συνεργειο......προσοχη πολυ μαγκες :(

ktm640lc4
24/05/2005, 16:44
Παλια κυκλοφορουσε μια ιστορια (μυθος) απο τις πολλες που ελεγε οτι ενα βραδυ εξω απο μια καφετερια στην παραλιακη προσποιηθηκαν καυγα εξω απο το μαγαζι για να αρπαξουν μια μηχανη ενος τυπου που βγηκε να χαζεψει το (υποτιθεμενο) ξυλο.

Αν θελουν την σηκωνουν για πλακα. Εξω απο καφετεριες ειναι το πιο χαλια σημειο κατα την γνωμη μου. Σαν να λες οποιος μπορει ας ερθει να την παρει. Και καλα να εισαι εκει, αν δεν εισαι???

Λουκετα (οχι λουκετο) μπρος πισω με συναγερμο που βαραει στο κινητο και κλειδωμενο σε σταθερο σημειο. Εγω κανω τα μισα. :(

Μονο ετσι και το μονο που καταφερνεις ειναι να τους κανεις να βαρεθουν. Γιατι αν πουν οτι αυτην την μηχανη την θελουμε, θα την εχουν κιολας.

Εγω εχω χασει καμια 10αρια χρονια και μονο με την σκεψη.
Μου εχουν φαει παπι απεναντι απο το πολυτεχνειο με πολυ κοσμο και κλειδωμενο μερα μεσημερι.!!!!!

Αστα βραστα.

skous
25/05/2005, 11:00
Σχετικά με τις καφετέριες δεν το διακινδυνεύουν διότι υποθέτουν ότι είσαι μέσα και τους βλέπεις!

oulas
25/05/2005, 13:00
------------------------------------------------------------------------------------
egw pali den exw alysida megali
bazw disc lock kai sinagermo
ean tin sikwsoun, 8a baresei o sinagermos.
------------------------------------------------------------------------------------

Και αν δεν βαρεσει τι θα γινει ρε skous; Κανεις δεν ασχολειτε σημερα με το αν χτυπαει ενας συναγερμος! Ομα μαζι παρεχουν καποια ασφαλεια. Συναγερμος, λουκετα, κλειδαριες. Οσα πιο πολλα μπορεις βαζε... και παλιθ κανε την προσςυχη σου!

skous
25/05/2005, 15:37
ean baresei, 8a bgw eksw kai 8a baresw ton klefti!

Den tin afinw apo ta matia mou, i ean tin afisw, eimia panta sta 10 metra wste na akouw ton sinagermo.
Ean paw kapou pou den exei filaksi ktl kai 8a eimai arketi ora makria apo tin moto, apla pao me aytokinito

giorgosxt
28/05/2005, 15:27
Τίποτα ρε παίδες,τίποτα δεν την σώζει αν την βάλουνε στο ματι:(

Και μόνο με την ιδέα ρε γαμώτο,τρελένομαι.:eyepop: :cry:

keyman
28/05/2005, 23:45
Παιδια προσοχη κυκλοφορει τροχος μπαταριας που κοβει,και γρανιτη:sad:

bonepeeler
29/05/2005, 01:35
Παιδια προσοχη κυκλοφορει τροχος μπαταριας που κοβει,και γρανιτη

Δε θα κάνει πολύ φασαρία αν πάει να κόψει τον γρανίτη;

Βλέποντας κάτι τέτοιο όλο και κάποιος πιστεύω θα αντιδράσει.

Δε μπορεί να είμαστε τόσο ζώα ώστε να μην αντιδράσουμε.

keyman
29/05/2005, 15:46
Οχι δεν κανει πολυ φασαρια.
Κανενας δεν δινει σημασια.
Αυτο που ειναι δυσκολο να κοπει ειναι το Disklock απο γρανιτη καινουριας τεχνολογιας.Και βεβαια συναργεμος με ρολερ κοουντ ειναι δυσκολο να παραβιαστει

skous
30/05/2005, 01:49
in Meta Systems we trust

gtsiros
30/05/2005, 03:15
Δεν αφήνεις τη μηχανή από τα μάτια σου.

Μπορεί να μην είναι και πολύ πρακτικό, αλλά τουλάχιστο είσαι οκ

(και μη πει κανείς κανά χαζό επιχείρημα του στυλ "και άμα πας για κατούρημα ρε φιλαράκο;" γιατί θα τον φάω.)

zzr2005
01/06/2005, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
Οχι δεν κανει πολυ φασαρια.
Κανενας δεν δινει σημασια.
Αυτο που ειναι δυσκολο να κοπει ειναι το Disklock απο γρανιτη καινουριας τεχνολογιας.Και βεβαια συναργεμος με ρολερ κοουντ ειναι δυσκολο να παραβιαστει

Ρε παιδια τροχός με μπαταρία που κόβει γρανίτη και δεν κάνει και φασαρία? μήπως είναιλίγο υπερβολικό?
Αν υπάρχει τροχός μπαταρίας με τέτοια δύναμη ώστε να κόβει γρανίτη τότε σίγουρα θα κάνει και φασαρία ρε παιδιά...τι έχει δηλαδή ?σιγαστήρα?

keyman
03/06/2005, 21:39
Ποσο νομιζεις οτι χρειαζεται να κοπει αλυσιδα απο γρανιτη με τροχο δευτερολεπτα.Ο τροχος τα κοβει ολα.Το επαγγελμα που κανω ειναι κλειδαρας, κατι ξερω απο αυτα.:beer:

Gandalf dr685sm
03/06/2005, 23:14
Τέτοιος τροχός υπάρχει αλλά ο θόρυβος που θα κάνει κόβοντας το μέταλλο συν τους όποιους σπινθήρες που θα βγάλει , είναι σαν να κάνεις μεταλουργικά έργα , μέσα στην Πατησσίων έστω και για λίγα λεπτά...
Για αυτό και πλέον κάνουν χρήση σπρέυ αζώτου , που παγώνει τόσο πολύ τα μέταλλα, έτσι ώστε να χάσουν τις όποιες ανοχές και με μια ματσόλα να την κάνουν κομμάτια. Ειδικά αν είναι κλειδαριά της πλάκας.

Τώρα το αν θα δώσει σημασία κανείς , είναι άλλο θέμα...

Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα της κλειδαριάς , όπως και το πού είναι η μηχανή κλειδωμένη... Αν είναι σε κανένα στενό και σκοτεινά...την έκανες.. ενώ αν είναι μπροστά στο Cinema και μάλιστα σε φωτισμένο σημείο , δύσκολα την πειράζουν , καθώς μπορεί να τους πάρει κανά μάτι.

Gandalf

ixnilatis
06/06/2005, 08:01
:mad: :mad: :mad:
ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ


Δεν υπάρχει πιο δυσάρεστο πράγμα....

Ρε γαμώτο για αυτό λέω να βάλουμε συναγερμό με τηλεειδοποίηση και δόνηση.
Άμα έδινε 280 € για έναν μέτριο ή 500-600€ για έναν καλό ίσως (και πάλι ποτέ δεν είναι σίγουρο) το προλάβαινε το κακό...

Σκέφτομαι να το προλάβενε......με τι ευχαρίστηση θα πλάκωνε στα μπουκέτα το μουνόπανο που προσπαθούσε να του πάρει την μηχανή.


16146

gdevelek
06/06/2005, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
:mad: :mad: :mad:
ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ - ΚΡΙΜΑ




Σκέφτομαι να το προλάβενε......με τι ευχαρίστηση θα πλάκωνε στα μπουκέτα το μουνόπανο που προσπαθούσε να του πάρει την μηχανή.

ναι... ειδικά αν ο κλέφτης έχει και μια φαλτσέτα για ώρα ανάγκης...

Δεν είναι φρόνιμο να μπλέξεις με τέτοια υποκείμενα...

arxaios
06/06/2005, 10:22
Σκέφτομαι να το προλάβενε......με τι ευχαρίστηση θα πλάκωνε στα μπουκέτα το μουνόπανο που προσπαθούσε να του πάρει την μηχανή. [/B][/QUOTE]

Βασικά ας αφήσουμε τους λεονταρισμούς στην άκρη γιατί τα παλουκάρια αυτά δεν είναι ΠΟΤΕ μοναχά και καλά να σώσεις τη μηχανή αλλά να στην πάρουν κιόλας.................... χρησιμοποιόντας το κλειδί που μόλις σου πήραν .................. και να καταλήξεις και στο νοσοκομείο δε λέει.

Όταν μου έτυχε τέτοια φάση στο Παγκράτι (φοιτητής) γλύτωσα την μηχανή σε εκείνη τη φάση, αν και έφαγα μερικές, αλλά πολύ απλά την σηκώσανε 3 μέρες μετά που είχα ψηλοησυχάσει..........

ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ, ΑΛΥΣΙΔΑ και ΛΟΥΚΕΤΟ και 30 μέτρα από ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

gdevelek
06/06/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Σκέφτομαι να το προλάβενε......με τι ευχαρίστηση θα πλάκωνε στα μπουκέτα το μουνόπανο που προσπαθούσε να του πάρει την μηχανή.


ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ, ΑΛΥΣΙΔΑ και ΛΟΥΚΕΤΟ και 30 μέτρα από ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ [/B][/QUOTE]

Ίσως το μόνο θετικό που μπορεί να βγεί από μια κλοπή είναι η λεπτομερής καταγραφή των όποιων αντικλεπτικών μέτρων είχε λάβει ο άτυχος που έχασε τη μηχανή του, ώστε να καταλάβουν οι υπόλοιποι τι λειτουργεί αποτρεπτικά και τι όχι, να φανεί, για παράδειγμα, ότι τα δισκολουκέτα τύπου Χ και οι κουλούρες τύπου Ψ και οι συναγερμοί τύπου Ζ δεν βοηθούν, ενώ κάποιοι άλλοι τύποι αποδείχθηκαν ικανοί να αποτρέψουν μια κλοπή.

Αυτό αποτελεί πρόταση προς τη διαχείριση.

cityfly
06/06/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα της κλειδαριάς , όπως και το πού είναι η μηχανή κλειδωμένη... Αν είναι σε κανένα στενό και σκοτεινά...την έκανες.. ενώ αν είναι μπροστά στο Cinema και μάλιστα σε φωτισμένο σημείο , δύσκολα την πειράζουν , καθώς μπορεί να τους πάρει κανά μάτι.

Gandalf

πολλά παίζουν ρόλο και τίποτα δεν είναι απόλυτο
εγώ νομίζω ότι αν είναι οργανωμένη περίπτωση και στη βάλουν στο μάτι υπάρχει πρόβλημα

η συγκεκριμένη πχ ήταν μπροστά στο σινεμά στην πατησίων

oulas
17/06/2005, 10:54
Αυτο που ειναι δυσκολο να κοπει ειναι το Disklock απο γρανιτη καινουριας τεχνολογιας.Και βεβαια συναργεμος με ρολερ κοουντ ειναι δυσκολο να παραβιαστει

Φιλε Keyman,

Πες μου ποιο ειναι το Disklock αυτο; Abus; Και στειλε την τιμουλα του σε ενα πμ. Λογικα δεν θα το παρω τωρα, αφου ετοιμαζομαι για διακοπες, αλλα αν ειναι τοσο καλο οσο λες, τοτε θα το προγραμματισω.

Ειχα την εντυπωση οτι ο γρανιτης απο τροχο θα κοβοταν πολυ δισκολα. Αφεσον ειναι ετσι θα βαλω τον πατερα μου να μου να το χωσει στο εδαφος, δυο σιδερα χοντρα, για να παιρναω την κλειδαρια.

Υπαρχει αραγε καποια αλυσιδα, με καποιο μεταλο η οποια να μην τρωγεται οθτε απο τροχο.

Παντος, Keyman, μιας και ειναι η δουλεια σου και κατεχεις το αντικειμενο, θα πρεπει, να ανοιξεις ποστ, να πεις 5 συμβουλες στον κοσμο, και να προτεινεις και 5 πραγματα, για καποια προιοντα.

Βλεπω ρε παιδια στο δρομο, 600 αρες, ολοκαινουργιες μηχανες, κλειδωμενες, με τα disklock, και τις αλυσιδες, του 20 ευρου, που δηνουν δωρο τα καταστηματα!


Ημαρτον!

keyman
18/06/2005, 21:02
Εκ πειρας,σου λεω πως δεν εχω συναντησει μεταλλο που να μην εχω καταφερει να το κοψω με τον τροχο.Αυτο που ειναι δυσκολο να κοπει λογω σχηματος ειναι το Granit Extreme 69 της ABUS.


17266

keyman
18/06/2005, 21:05
Και η βαση της...


17267

AFTER
18/06/2005, 21:35
Αυτο εδω τι λεει?

Το εχω αγορασει μιας και το ειχα βαλει στο ματι χρονια!
Φυσικα σε συνδιασμο με συνεγερμο


17270

siokatas
18/06/2005, 21:44
:wave2:

φυσικα και συμφωνω οτι αν την βαλουν στο ματι αστα...
μια μικρη γνωμη......καλο συνεγερμο με 2 διακοπτες υδραργυρου εναν κατω απο την σελα και εναν καπου κοντα στην μπαταρια και φυσικα τηλεειδοποιηση συνδεμενη ομως (μονο οταν εισαι σπιτι)με μετασχηματηστη γιατι υπαρχη περιπτωση να πεσουν οι μπαταριες και να μην το ακουσεις......συνολο κοστους 250ευρο πηρα της gt

ολοι οι συνεγερμοι δουλευουν με κραδασμικο γιαυτο και ανοιγουν ευκολα ενω με τους διακοπτες αυτους δεν μπορεις να την κουνησεις ουτε 5 χιλίοστα...οσο για τους διακοπτες υδραργυρου οι γερμανικη εχουν 5ευρο και κανουν θαυματα ρωτηστε και καποιον καλο ηλεκτρονικο....η καλητερα απαραβιαστο για καθε τσογλανι κλεφτοκοτα.....


οποιος θελει πληροφορειες στελνει πμ

siokatas
18/06/2005, 21:49
και κατι ακομα ακουσα οτι εχει βγει εντολη απο E.U. ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΕΓΕΡΜΟΙ να εχουν ιδιο ηχο και ιδια ενταση αλλιως δεν βγαινουν στην αγορα τις ευρωπης για αυτο και εχουν βαλει την τηλεειδοποιηση για να καταλαβενεις τον δικο σου.....

keyman
18/06/2005, 22:27
ΑFTER παρα πολυ καλο το λουκετο.;)

downhill
18/06/2005, 23:17
Μιας και σε λίγες εβδομάδες ο αδερφός μου θα πάρει το motard (μάλλον FMX...) μπορείτε να μου πειτε κάποιον καλο συναγερμό;

siokatas
19/06/2005, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Μιας και σε λίγες εβδομάδες ο αδερφός μου θα πάρει το motard (μάλλον FMX...) μπορείτε να μου πειτε κάποιον καλο συναγερμό;



απο τα λιγα που εμαθα ο GT ειναι απο τους καλητερους και εχει και ανταλακτικα αν παθει κατι... βαση την τιμη του λεω παντα ετσι

siokatas
19/06/2005, 13:57
μια καλη λυση ειναι και αυτη...........






:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


17308

downhill
19/06/2005, 14:28
Ναι.Σε αυτή την περίπτωση οι κλέφτες δε σκέφτονται πώς θα αρπάξουν το ποδήλατο αφού οι κλειδαριές κοστίζουν περισότερο...Αυτές σκέφτονται:wave2:

THEOD
19/06/2005, 14:43
Ρε παιδιά...

Αλλάξτε πόστ για να συζυτήσετε για κλειδαριές...

Ελάτε στην θέση του παιδιού που έχασε το μηχανάκι του και γεμάτος αγωνία βλέπει κάθε τόσο νέες απαντήσεις στο αρχικό πόστ...Μέχρι να μπεί και να δεί περι τίνος πρόκειται, του κόβεται η ανάσα από την αγωνία μήπως διαβάσει κάτι ευχάριστο...

keyman
19/06/2005, 15:11
Δικιο εχεις συγγνωμη απο εμενα.:(

SF
22/06/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler

Βλέποντας κάτι τέτοιο όλο και κάποιος πιστεύω θα αντιδράσει.



Χα!! :sad:

siokatas
23/06/2005, 21:10
ok εχεις δικιο sorry φιλε και απο μενα :sad:
......ευχομαι να βρεις μια ακρη και να βρεις το μοτο σου.....

TheDreamMachine
03/02/2006, 14:32
Πιστευω πως δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να σωθεί μια μηχανή την οποία έχουν βάλει στο μάτι κάποιοι.
Η μοναδική λύση είναι ιδιωτικό γκαράζ.
Αν δεν υπάρχει αυτό ακόμα και στον κήπο του σπιτιού σου να την έχεις ...... πάει .
Στο μενίδι έιχαν κλέψει GSXR 1100 από ένα παληκάρι που το είχε στον κήπο του , καλοκαίρι , με παράθυρα ανοιχτά και κλειδωμένη την εξώπορτα.

Εγώ πάντως αφήνω το ΤαDεΜου έξω απο αστυνομικό τμήμα και νιώθω κάπως ποιό ασφαλής.
Κλειδωμένο και με συναγερμό έτσι ?
Γιατί δεν εμπιστεύομαι ούτε τον κόλο μου , τους μπάτσους θα εμπιστευτώ ??