PDA

View Full Version : Χειροποιητη εξατμιση - ζητειται εξατμισας!



uberalles
21/10/2009, 23:19
Παιδια, θα θελα να μου πειτε αν ξερετε καποιον καλο εξατμισα να μου φτιαξει λαιμους για το δουκα μου . Δεν με απασχολει το κοστος οσο η ποιοτητα κατασκευης. Αυτο που με νοιαζει ειναι να δωθει προσοχη στις συγκολησεις, στη διαμετρο και στα υπολοιπα που χαρακτηριζουν μια καλοφτιαγμενη εξατμιση ετσι ωστε εκτος απο μειωση του βαρους λογω υλικου να υπαρχει αυξηση στην αποδοση και να μην επηρεαστει η σωστη λειτουργια του κινητηρα (να μην κλαιμε τιποτα βαλβιδες εξαγωγης κλπ). Να τονισω οτι ενδιαφερομαι μονο για λαιμους.

Ευχαριστω

:beer: :beer:

Derti
22/10/2009, 00:21
Ενας ειναι φιλε δεν εχω τηλ λεγετε Παπαγιαννης στον Πειραιά θα βρεις το τηλ σε ενα απο αυτα τα118,,,Ρωτα Παπαγιαννης εξατμίσεις

Κάνει πάρα πολυ καλή δουλειά είχα φτιάξει και εγώ παλιότερα!!!

Operater
22/10/2009, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
Ενας ειναι φιλε δεν εχω τηλ λεγετε Παπαγιαννης στον Πειραιά θα βρεις το τηλ σε ενα απο αυτα τα118,,,Ρωτα Παπαγιαννης εξατμίσεις

Κάνει πάρα πολυ καλή δουλειά είχα φτιάξει και εγώ παλιότερα!!!
+1 :beer:

the who
22/10/2009, 07:13
2107778315 Νικος στη Μιχαλακοπουλου διπλα απο το σερβις της ΚΤΜ.:wave2:

JAD
22/10/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
Ενας ειναι φιλε δεν εχω τηλ λεγετε Παπαγιαννης στον Πειραιά θα βρεις το τηλ σε ενα απο αυτα τα118,,,Ρωτα Παπαγιαννης εξατμίσεις

Κάνει πάρα πολυ καλή δουλειά είχα φτιάξει και εγώ παλιότερα!!!





www.raceguns.gr

uberalles
22/10/2009, 11:39
σε 4 ποστ 3 διαφορετικοι μαστορες :lol: :lol:

gixxerpap
22/10/2009, 11:57
έτοιμοι λαιμοί δεν υπάρχουν για αυτο το μηχανάκι?

για να φτιάξεις χειροποίητους, θα σου κοστίσει παρόμοια χρήματα, και η ποιότητα σαφώς δε θα είναι η ιδια ...

reinmeister
22/10/2009, 12:22
ετσι ακριβως...απο την στιγμη που το κοστος δεν ειναι θεμα,γιατι να μην επιλεξεις μια δοκιμασμενη λυση απο καποιον αξιοπιστο κατασκευαστη? πχ. akrapovits...

spyro
22/10/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
έτοιμοι λαιμοί δεν υπάρχουν για αυτο το μηχανάκι?

για να φτιάξεις χειροποίητους, θα σου κοστίσει παρόμοια χρήματα, και η ποιότητα σαφώς δε θα είναι η ιδια ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ετσι ακριβως...απο την στιγμη που το κοστος δεν ειναι θεμα,γιατι να μην επιλεξεις μια δοκιμασμενη λυση απο καποιον αξιοπιστο κατασκευαστη? πχ. akrapovits...

Γιατί για παράδειγμα για μενα με τον Τίγρη όλες οι επιλογές που υπάρχουν με έτοιμους λαιμούς είναι χάλια.

To post του φιλου θα βοηθήσει και μενα γιατι και εγω θα χρειαστώ αντίστοιχη πατέντα για να προσαρμόσω κανα τελικό της προκοπής.

Εσεις οι 2 όλα εύκολα τα χεται με το Busa και τόσες επιλογές έτοιμες που έχετε

:a26:

alexioannides
22/10/2009, 12:43
L.P.A. 2310528477

reinmeister
22/10/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Γιατί για παράδειγμα για μενα με τον Τίγρη όλες οι επιλογές που υπάρχουν με έτοιμους λαιμούς είναι χάλια.

To post του φιλου θα βοηθήσει και μενα γιατι και εγω θα χρειαστώ αντίστοιχη πατέντα για να προσαρμόσω κανα τελικό της προκοπής.

Εσεις οι 2 όλα εύκολα τα χεται με το Busa και τόσες επιλογές έτοιμες που έχετε

:a26:

αυτα ειναι τα τυχερα οταν εχεις μηχανακι της προκοπης...:rotflmao: :rotflmao:

περαν του χαβαλε...τι σε κανει να πιστευεις οτι η χειροποιητη,η οποια εδω ελλαδα τουλαχιστον φτιαχνεται με το σκεπτικο του "καντη οσο μεγαλυτερη χωραει" οτι θα δουλεψει?

devil's animal
22/10/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Γιατί για παράδειγμα για μενα με τον Τίγρη όλες οι επιλογές που υπάρχουν με έτοιμους λαιμούς είναι χάλια.


μα,αν δεν του αρεσει το τελικο της akrapovic μπορει να παρει ΜΟΝΟ τους λαιμους και να κανει μοντα και να προσαρμοσει το τελικο που αυτος θελει.

οι λαιμοι δεν ειναι τοσο εμφανεις για να "αρεσουν"...κομματια σωληνας ειναι κουρμπαρισμενα ομορφα για να ταιριαξουν στο μηχανακι...:wacko:

gixxerpap
22/10/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Γιατί για παράδειγμα για μενα με τον Τίγρη όλες οι επιλογές που υπάρχουν με έτοιμους λαιμούς είναι χάλια.

To post του φιλου θα βοηθήσει και μενα γιατι και εγω θα χρειαστώ αντίστοιχη πατέντα για να προσαρμόσω κανα τελικό της προκοπής.

Εσεις οι 2 όλα εύκολα τα χεται με το Busa και τόσες επιλογές έτοιμες που έχετε

:a26:

ΑΥΤΟ (https://www.euromotoaz.com/store/images/products/1627.jpg) εδω είναι χάλια δλδ???

ρε μας δουλευουν ψιλό γαζί αυτοι οι εγγλέζοι ...:lol:

reinmeister
22/10/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ΑΥΤΟ (https://www.euromotoaz.com/store/images/products/1627.jpg) εδω είναι χάλια δλδ???

ρε μας δουλευουν ψιλό γαζί αυτοι οι εγγλέζοι ...:lol:

πω πω...τι ασχημο μηχανακι...:lol: :lol:

road spirit
22/10/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ΑΥΤΟ (https://www.euromotoaz.com/store/images/products/1627.jpg) εδω είναι χάλια δλδ???

ρε μας δουλευουν ψιλό γαζί αυτοι οι εγγλέζοι ...:lol: αυτό είναι χάλια τελικό, από πίσω σαν σαρδέλα στη πρέσα μοιάζει, όσες φορές το εχω δει στο δρόμο νομίζω ότι έχει τρακάρει το μηχανάκι

gixxerpap
22/10/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αυτό είναι χάλια τελικό, από πίσω σαν σαρδέλα στη πρέσα μοιάζει, όσες φορές το εχω δει στο δρόμο νομίζω ότι έχει τρακάρει το μηχανάκι

το συγκρίνεις με το δικό σου θερμοσίφωνα?:lol:

road spirit
22/10/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το συγκρίνεις με το δικό σου θερμοσίφωνα?:lol: όχι, για αυτό και θέλω να τον αλλάξω :lol:

reinmeister
22/10/2009, 13:40
:rotflmao: :rotflmao:

δυο μερες τωρα,το μοτο εχει γινει το σπιτι ολων των ταπεινων και καταφρονεμενων...ktm,bmw,triumph..."οι αθλιοι" βικτωρ ουγκω κι ετς...

:bawl: :bawl:

gixxerpap
22/10/2009, 13:40
αυτή εδω να μη καιγεται και το κωλαρακι?


178051

road spirit
22/10/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao:

δυο μερες τωρα,το μοτο εχει γινει το σπιτι ολων των ταπεινων και καταφρονεμενων...ktm,bmw,triumph..."οι αθλιοι" βικτωρ ουγκω κι ετς...

:bawl: :bawl: τσιμπάω ο ροφός και λέω τώρα ταπεινά και χαμηλόφωνα : τι να κάνω ρε φιλαράκι αφού η χόνΔα παίζει τον περδίκο εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον (τσε βάλε) ?

βαρέθηκα να περιμένω να βγάλει ενα ον-ΟΦΦ της προκοπής ... σταδιάλα :lol: :lol:

gixxerpap
22/10/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τσιμπάω ο ροφός και λέω τώρα ταπεινά και χαμηλόφωνα : τι να κάνω ρε φιλαράκι αφού η χόνΔα παίζει τον περδίκο εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον (τσε βάλε) ?

βαρέθηκα να περιμένω να βγάλει ενα ον-ΟΦΦ της προκοπής ... σταδιάλα :lol: :lol:

και τελικά μπορεί να το βγάλει και πριν το vfr που έχει ήδη παρουσιάσει ....

road spirit
22/10/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και τελικά μπορεί να το βγάλει και πριν το vfr που έχει ήδη παρουσιάσει .... να πάει να δει αν έρχομαι να της πεις! :mad:




δε βαριέσαι, αφου σε έχω φίλο θα παιξει ανταλλαγή

McGyver
22/10/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και τελικά μπορεί να το βγάλει και πριν το vfr που έχει ήδη παρουσιάσει ....

Εχμ, κυκλοφορεί ήδη από το 2008...

gixxerpap
22/10/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εχμ, κυκλοφορεί ήδη από το 2008...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: πνευματώδες ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spyro
22/10/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao:

δυο μερες τωρα,το μοτο εχει γινει το σπιτι ολων των ταπεινων και καταφρονεμενων...ktm,bmw,triumph..."οι αθλιοι" βικτωρ ουγκω κι ετς...

:bawl: :bawl:

"Προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε λέμε"

:lol:

Για την Zard έχει δικιο ο Γιάννης, τα μαυρα της τα χάλια έχει .... και όσοn αφορά την Remus της φώτο που έχεις George απο κοντά δεν είναι τόσο ωραία.

Τέσπα.... έγω ούτε λαιμό χρειάζομαι .... βασικά έναν αντάπτορα χρειάζομαι που θα συνδέσει το aftermarket τελικό με τον μαμά λαιμό.

Πάρτε παράδειγμα απο ομορφιές:

http://www.lagunashop.co.uk/acatalog/info_1495.html

http://www.cmcbikes.com/media/catalog/product/cache/1/image/302x302/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/s/c/scorp-r125-tit-tit.jpg

http://www.indysuperbike.com/image.php?productid=601

gixxerpap
22/10/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
"Προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε λέμε"

:lol:

Για την Zard έχει δικιο ο Γιάννης, τα μαυρα της τα χάλια έχει .... και όσοn αφορά την Remus της φώτο που έχεις George απο κοντά δεν είναι τόσο ωραία.

Τέσπα.... έγω ούτε λαιμό χρειάζομαι .... βασικά έναν αντάπτορα χρειάζομαι που θα συνδέσει το aftermarket τελικό με τον μαμά λαιμό.

Πάρτε παράδειγμα απο ομορφιές:

http://www.motorcyclestore.us/triumph/accessories/sport/images/Speed%20Triple_%20Arrow%203%20into%201%20Exhaust%20System.jpg

http://www.cmcbikes.com/media/catalog/product/cache/1/image/302x302/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/s/c/scorp-r125-tit-tit.jpg

http://www.indysuperbike.com/image.php?productid=601 ούτε καν θέλεις λαιμους ρε, και μεις καθόμαστε και ασχολούμαστε???:mad:

τι φλώροι θεε μου ....


παρεπιπτόντως, απο τελικά μπορεί να βάλεις σχεδόν ό,τι θέλεις, όχι μόνο τις απαράδεκτες που μας έβαλες πιο πάνω ....

uberalles
22/10/2009, 14:33
Εγώ έχω τελικά ακραποβιτς κ ψάχνω για Χειροποιητους λαιμους γιατί καμία εταιρεία δεν βγάζει.. Αν είχα την επιλογή κάποιας γνωστής εταιρειας δεν θα το συζητούσα καν

spyro
22/10/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ούτε καν θέλεις λαιμους ρε, και μεις καθόμαστε και ασχολούμαστε???:mad:

τι φλώροι θεε μου ....


παρεπιπτόντως, απο τελικά μπορεί να βάλεις σχεδόν ό,τι θέλεις, όχι μόνο τις απαράδεκτες που μας έβαλες πιο πάνω ....

:a17:

uberalles
24/10/2009, 01:17
Racetech (papagiannis) vs lpa τι προτείνετε;

nktR
24/10/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από JAD
www.raceguns.gr

και εγώ εδώ ψηφίζω :D
έχω φτιάξει 1 τριοβάλ για το 750 που έχω και 2 εξάγωνα για το 1000 Κ8 που πήρα τώρα.
Ποιότητα, φινίρισμα, απόδοση =+4,8 στο 750. Στο 1000 θα σας βάλω δυναμομέτρηση μόλις την κάνω με αυτά τα τελικά.
πάρε και φωτό από λαιμούς που είχα τραβήξει στο μαγαζί του από KTM

http://raceguns6.blogspot.com/


178210

alexioannides
24/10/2009, 14:40
kai poso kostise auth h diplh eksatmish???

uberalles
24/10/2009, 14:43
παντως η δουλεια του φαινεται καλη!! ποσο σου πηγε για το ΚΤΜ??

nktR
24/10/2009, 14:47
το KTM δεν είναι δικό μου το βρήκα μέσα στο μαγαζί όταν είχα πάει και του έβγαλα κάποιες φωτό.
ήταν του Διονύση (αυτός που κατασκευάζει τις εξατμίσεις) και από ότι ξέρω το πούλησε.
Τεσπα αυτό είναι το άλλο που έχει στο site


178211

uberalles
27/10/2009, 22:07
οι τιμες του lpa ειναι 550-680 και 800 ευρω αναλογα με την ποιοτητα του υλικου.. μιλαμε μονο για λαιμους οπως εχω αναφερει.. αν σκεφτουμε οτι μιλαμε για χειροποιητη ελληνικη κατασκευη μονοκυλινδρου τα χρηματα σας φαινονται πολλα, λιγα ή λογικα??

christostr
27/10/2009, 22:49
Εγώ ότι aftermarket λαιμούς είδα για το cb ήταν ίδια με τα μαμά, οπότε... μήπως να πάω μόνο για τελικό;:rolleyes:

the who
28/10/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
οι τιμες του lpa ειναι 550-680 και 800 ευρω αναλογα με την ποιοτητα του υλικου.. μιλαμε μονο για λαιμους οπως εχω αναφερει.. αν σκεφτουμε οτι μιλαμε για χειροποιητη ελληνικη κατασκευη μονοκυλινδρου τα χρηματα σας φαινονται πολλα, λιγα ή λογικα??

Πολυ ακριβα μου φαινεται.Δες κι αυτον που λεω στη Μιχαλακοπουλου να παρεις εστω μια τιμη.
Νικος 2107778315

ploiarxos
10/11/2009, 19:21
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ!!ΠΑΡΕ ΣΤΟ 210 4173504 ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ....ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΔΩΣΑ ΕΓΩ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ!!

Douglas
11/11/2009, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
οι τιμες του lpa ειναι 550-680 και 800 ευρω αναλογα με την ποιοτητα του υλικου.. μιλαμε μονο για λαιμους οπως εχω αναφερει.. αν σκεφτουμε οτι μιλαμε για χειροποιητη ελληνικη κατασκευη μονοκυλινδρου τα χρηματα σας φαινονται πολλα, λιγα ή λογικα??

Κι εγώ είχα πάει κάποτε να ρωτήσω τιμές για κάτι εξατμίσεις και μου φάνηκαν πολύ τσουχτερές οι τιμές του.Τα δείγματα της δουλειάς του όμως που είχε εκεί ήταν απίστευτα.Αν χρειάζεσαι μόνο λαιμούς μάλλον δεν συμφέρει για ένα κομμάτι που δεν πολυφαίνεται.Με τις τιμές που αναφέρεις γνωρίζω ότι ο Παπαγιάννης έφτιαξε για varadero δύο τελικά με μισό περίπου μέτρο σωλήνα το καθένα ώστε να ενώνεται με το Υ.