PDA

View Full Version : bulldog 1100-Z750



jimakos
14/05/2005, 18:16
Για σε όλα τα παιδιά του forum.Οι μηχανές είναι η μεγάλη μου αγάπη από πολύ μικρός (31 χρονών τώρα) αλλά στάθηκα πάρα πολύ άτυχος.Στα 17 μου απέκτησα το πρώτο μου παπί (Astrea grand) με σκοπό σιγά-σιγά με τον καιρό να αλλάζω το μηχανάκι που θα είχα και να ανέβαινα ένα σκαλί πιο πάνω σε κυβικά και δύναμη.Δεν ήθελα να πάρω από την αρχή ένα μεγάλο και δυνατό μηχανάκι (και δεν μπορούσα κιόλας οικονομικά) γιατί ήθελα σιγά-σιγά να μαθαίνω τα μυστικά της οδήγησης.Μετά από 5 μήνες όμως μου κλέψανε το αγαπημένο μου παπί.Μεγάλη στενοχώρια.Μετά από 1 χρόνο ξαναπαίρνω παπί μιας και δεν είχα το κεφάλαιο να πάρω κάτι μεγαλύτερο.Τα ίδια και πάλι,πάει το παπί,φτερά....
Είπα δεν με παει αυτό το άθλημα,τέλος.Η αγάπη μου όμως ήταν μεγάλη για τις μηχανές.Υστερα από αιματηρές οικονομίες κατάφερα μετά από 1 χρόνο πάλι να πάρω ένα fzr 250 (μηχανάκι που βρήκα ε?) Μαντέψτε τι έγινε.Βεβαίως μου το κλέψανε το μηχανάκι αλλά αυτό το ξαναβρήκα( η αστυνομία),μόνο που ήταν τρακαρισμένο από τον κλέφτη.Και έτσι είπα οριστικό τέλος από τις μηχανές μιας και δεν με αφήσανε να κάνω πραγματικότητα τα σχέδια που είχα.Και ερχόμαστε στο σήμερα μετά από 10 σχεδον χρόνια και είμαι κάτοχος ενος scooter gilera 125 το οποίο το έχω 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια,ρεκόρ.Όμως πάντα μέσα μου με έτρωγε η μηχανή,πάντα ήθελα μία μηχανή.Και έτσι το αποφάσισα φέτος θα πάρω μηχανή.
Περνώντας έξω από του Μιχαηλιδη στην Αμφιθέας είδα το bulldog 1100,κάθισα επάνω και μου άρεσε πάρα πολύ.Ξέρω ότι το μηχανάκι δεν είναι δυνατό αλλά δεν με πειράζει,είναι πολύ όμορφο.Σημειώστε ότι το μηχανάκι είναι του ίδιου του Μηχαιλίδη με 900 klm και μου το δίνει 8500 euro.
Σαν πρώτη μου σκέψη ήταν το Ζ750 αλλά θα μπορέσω να το κουμαντάρω? Τέλως πάντων είμαι ανάμεσα σε 2 άσχετα μηχανάκια μεταξύ τους.Αν υπάρχει κάποιος να μου δώσει κάποια συμβούλη ιδίως για το bulldog που δεν πολυκυκλοφορεί κιόλας θα ήμουν υπόχρεος.Ευχαριστώ και να προσέχετε τα μηχανάκια σας από τους κλέφτες γιατί αυτά τα κωλόπαιδα είναι παντού.

idi
14/05/2005, 19:20
φιλε μου το τι θα παρεις εσυ μονο μπορεις να αποφασίσεις...

κανε μια βολτα (test ride το Ζ750 υπαρχει απο οτι ξερω) και δες μονος σου πιο σΕ ταιριάζει

αλλα 8500 για μεταχειρισμένο bulldog? ουτε 5000 δε θα εδινα... αυτα οσοι τα πηραν τα παντρεύτηκαν για τα καλα!κανενας δε τα αγοραζει.

τεσπα εσυ αποφασίζεις...
:wave2:

adam_tsouk
14/05/2005, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε μου το τι θα παρεις εσυ μονο μπορεις να αποφασίσεις...

κανε μια βολτα (test ride το Ζ750 υπαρχει απο οτι ξερω) και δες μονος σου πιο σΕ ταιριάζει

αλλα 8500 για μεταχειρισμένο bulldog? ουτε 5000 δε θα εδινα... αυτα οσοι τα πηραν τα παντρεύτηκαν για τα καλα!κανενας δε τα αγοραζει.

τεσπα εσυ αποφασίζεις...
:wave2:



Idi, δεν ξέρω αν υπάρχει test ride για το Ζ πλέον....



Όσο για το bulldog....... μάλλον πρέπει να συμφωνήσω...






:wave2:

AFTER
14/05/2005, 20:02
Δεν σου λεω,παρε το Ζ(το εχω),αλλα απο θεμα οδηγησης ειναι πιο ευκολο απο το fzr250 που ειχες!

Τα εχουν κανει ευκολα σαν παπια!

Το bulldog ειναι αυτο που θα σε δυσκολεψει ισως(βαρος)
Και δεν ειναι οτι δεν ειναι πολυ γρηγορο,αλλα ειναι πολυ αργο!
50 ιπποι,τα τετρακοσαρια δεκαετιας θα σε αφηνουνε πισω

Αν και ειμαι υπερ του οτι τα γκαζια δεν κανουν το μηχανακι,αλλα ρε γαμωτο 1100cc μηχανη και να σε αφηνουν πισω τα 400?

jimakos
14/05/2005, 20:06
Βασικά αυτό είναι που με προβληματίζει λίγο με το Z750,το αν θα με δυσκολέψει στην οδήγηση.Σαν πρώτη σκέψη αυτό έχω.

tifoefs
15/05/2005, 01:35
Να σε δωσω μια συμβουλη ;

Πριν πας να παρεις μια μηχανη που γυαλιζει και καθεσαι καλα βρες ενα κλαμπακι η σχολειο νοικιασε μια παρομοια για 1 βδομαδα και κανε μαθηματα (ασκησεις με πιονια και στροφιλικια με μικρη ταχυτητα, φρεναρισματα στα 50 μ - 80 μ, μανουβρες αποφυγης συγκρουσης, κλπ κλπ)

Μετα βγες στο δρομο πρωτα στη πολη και μετα αυτοκινητοδρομο με συνοδεια δασκαλου με μηχανη (για να σε προστατευει ερχομενος πισω σου) και ενδοεπικοινωνια !!!!!

Μετα αν ακομα θες μηχανη παρε μια και παντα ορθιος με κρανος και μποτες !

:beer: