PDA

View Full Version : Νέος μελλοντικος οδηγός



suzukimaniac
14/05/2005, 17:31
Καλησπέρα σε όλους.
Θεωρώντας οτι απευθυνομαι σε μια ομαδα ανθρωπων που ασχολουνται με ιδιαιτερο ζηλο και αγαπη με την μοτοσυκλετα, παραθετω εναν προβληματισμο μου ζητοντας ταυτοχρονα και την δικια σας συμβουλη.Η ιδεα της μηχανης και γενικοτερα της οδηγησης της παντα με γοητευε αλλα μολις τους τελευταιους μηνες με απασχολει ιδιαιτερα. Αυτο γιατι οι ασυμφορες συνθηκες της πολης, του αμαξιου και της δουλειας κανουν επιτακτικη την αναγκη προς την αγορα μηχανης. Οι εμπειριες μου με μηχανη ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου.Θα με χαρακτηριζα απειρο πανω στην μηχανη αλλα συνειδητοποιημενο ως προς το θεμα δρομος και οδηγηση στην πολη γενικοτερα. Τι με απασχολει λοιπον?
Ξεκιναω μαθηματα οδηγησης και υπολογιζω την αποκτηση μηχανης προς το τελος καλοκαιριου. Το ονειρο μου ειναι η αποκτηση μιας V-strom 650.Ομως ακριβως ειναι αυτο που με απασχολει. Θα ειμαι ικανος στο να οδηγησω μια τετοια μηχανη?Μηπως πρεπει να κατευθυνθω προς κατι μικροτερο,ελαφρυτερο?
θεμα υψους,λεφτων δεν τιθεται.Δεν ξερω αν η ηλικια παιζει ρολο(25, γνωμη καποιων παλιοτερων σχετικα με το θεμα μηχανη).
Αυτα ηθελα να ρωτησω και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την οποιαδηποτε παραπομπη,συμβουλη.Ευχαριστω πολυ.

idi
14/05/2005, 18:31
Καλως ηρθες


Καλο θα ηταν να αρχίσεις με ένα μικροτερο και ελαφρύτερο μηχανακι αλλα αν νομιζεις ότι θα εχεις την συνεση και αυτοσυγκράτηση (μη ξεγελιέσαι από το «650cc” είναι συγκριτικά πιο γρηγορο από το 95% των αυτοκίνητων παραγωγής!) και απόλυτη συγκέντρωση που απαιτει η οδηγηση της μοτο που σου αρεσει … και αν εισαι παλι ενήμερος για τα έξοδα αποκατάστασης ενος «χαζοπεσίματος» που οι περισσότεροι από εμας εχουμε κανει στα πρωτα βηματα μας (φτου φτου) τοτε να το παρεις

Το σοφο παντος είναι να αρχησεις με ένα φτηνο μεταχειρισμένο που αργοτερα θα ανταλαξεις με τη μοτο που σου αρεσει.

Εχε υποψην σου επίσης ότι μπορει με την εμπειρία που θα αποκτήσεις με το καιρο, οι προτιμήσεις σου σε μοτοσικλέτες να αλλάξουν…

Ότι και να αποφασίσεις…ειμαι σιγουρος ότι θα μαγευτείς από το μαγικο κοσμο της μοτοσικλέτας!

Παντα ορθιος!
:wave2: :wave2:

crs-k
14/05/2005, 18:41
Καλως ηρθες κι απο μενα! :wave2:

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Idi ...
Μιας και τωρα ξεκινας με μηχανες γενικα ...
Ενα εντουρακι 125 ή 250 ειναι οοοτι καλυτερο για μεσα στην πολη.

Αφου αφησεις να περασει ενα διαστημα (1-2 χρονια) και "καταλαβεις", ειτε με τον ευκολο, ειτε με τον δυσκολο τροπο, οτι εισαι ετοιμος, πας και στην μηχανη που σου αρεσει.

Χωρις να θελω να σε φοβισω, πρεπει πρωτα να μαθεις πολλαααα πραγματα για την μηχανη.
Η εμπειρια σου στην οδηγηση σε πολη, ειναι καλη αλλα ΔΕΝ φτανει.
Το φρεναρισμα και το στριψημο διαφερουν απο το αυτοκινητο!!!

Γι' αυτο μικρα βηματακια καλυτερα ... :smokin:

grsart
14/05/2005, 19:42
καλως ηρθες

:wave2: :wave2:

ολοι οι παραπανω εχουν απολυτο δικιο.

για να μην λεω τα ιδια πραγματα, το καλυτερο θα ηταν να παρεις μια μεταχειρισμενη μηχανη ωστε να αποκτησεις καποια εμπειρια αλλα και να δεις ποια κατηγορια μηχανων σε τραβαει παραπανω απο τις αλλες.

υπομονη να εχεις , νευρα να μην εχεις και ξεσπας με το δεξι το χερι και ολα θα πανε καλα. Οτι προβλημα εχεις εδω μεσα ειναι ατομα που θα σε βοηθησουν αρκετα.

αλλα ειναι και κατι αλλοι.............
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
14/05/2005, 20:23
Από προσωπική εμπειρία αυτό που προβληματίζει κυρίως τους νέους οδηγούς είναι η ακινητοποποίηση της μοτό. Είναι ευνόητο ότι οι μεγάλου κυβισμού μοτό αναπτύσσουν εύκολα μεγάλες ταχύτητες και απαιτούν περισσότερη δεξιότητα στο φρενάρισμα, ειδικά σε συνθήκες αιφνιδιασμού του οδηγού. Προσωπική μου άποψη είναι ότι για μέσα στη πόλη και για νέο οδηγό θα διάλεγα το Honda CBF500ABS ή το CBF600ABS, κυρίως για το ABS και για το γεγονός ότι είναι απολύτως προβλέψιμα μηχανάκια με έμφαση στη άνεση του οδηγού. Για μένα είναι πιο εύκολα στην οδήγηση και από παπί.

mbjp
15/05/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
Θα με χαρακτηριζα απειρο πανω στην μηχανη αλλα συνειδητοποιημενο ως προς το θεμα δρομος και οδηγηση στην πολη γενικοτερα. Τι με απασχολει λοιπον?
Ξεκιναω μαθηματα οδηγησης και υπολογιζω την αποκτηση μηχανης προς το τελος καλοκαιριου. Το ονειρο μου ειναι η αποκτηση μιας V-strom 650.Ομως ακριβως ειναι αυτο που με απασχολει. Θα ειμαι ικανος στο να οδηγησω μια τετοια μηχανη?Μηπως πρεπει να κατευθυνθω προς κατι μικροτερο,ελαφρυτερο?
θεμα υψους,λεφτων δεν τιθεται.Δεν ξερω αν η ηλικια παιζει ρολο(25, γνωμη καποιων παλιοτερων σχετικα με το θεμα μηχανη).
Αυτα ηθελα να ρωτησω και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την οποιαδηποτε παραπομπη,συμβουλη.Ευχαριστω πολυ.

φιλε μου ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση..ακομη και στην ηλικια :D
προσωπικα σκεφτομουν να παρω καποιο παπι ή σκουτερ για την πολη (λογω δουλειας κλπ) καθοτι απειρος, και επειδη "φοβαμαι" λιγο τις ταχυτητες (αλλο αμαξι, αλλο μηχανη).
Ε, μετα το πρωτο μου μαθημα σε μια Honda CB500, δεν προκειται να παρω μηχανη χωρις συμπλεκτη!
Μολις με το καλο αποκτησω το διπλωμα θα αρχισω μαλλον με ενα XT..και τους πρωτους μηνες οδηγηση συντηρητικα..ουτε γκαζια ουτε περιεργα χωσιματα αναμεσα σε κουτακια κλπ
Αυτο που με ανησυχει ειναι η αυξανομενη μαλακια των οδηγων τετρατροχων, πραγμα που εχω διαπιστωσει απειρες φορες οδηγοντας αμαξι για αρκετες ωρες καθε μερα..
Ενα αλλο ειναι το θεμα της κλοπης.
Απο εκει και περα, κρανος, σχετικη ενδυση και οχι ακροτητες..
Ας ερθει ομως το διπλωμα πρωτα :beer:

Rezeguet
15/05/2005, 18:05
φιλε καλωσηρθες και ..... cbf 250!

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33

:D :D :wave2:

cityfly
16/05/2005, 09:24
καλώς ήρθες

:wave2: :wave2: :wave2:

θα συμφωνήσω με τους πρώτους που σου απαντήσανε

κατά τη γνώμη μου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρα ένα μικρό ον-οφ στα 250

κι εγώ ξεκίνησα στα 26 μου να οδηγώ με 125 κι αυτό γιατί δεν αισθανόμουνα άνετα στα 250 που βρήκα σε καινούργια γιατί δεν πήρα μεταχειρισμένο λόγω φόβου και έλλειψης γνώσεων. (δεν ήξερα τι θα μου βγει και δεν είχα κάποιον να εμπιστευτώ)

το 125 από ένα σημείο και μετά μου έπεφτε λίγο (ταυτόχρονα όμως ήταν απόλυτο σχολείο)

αν αισθάνεται άνετα πάνω σε 250 θα έλεγα να το προτιμήσεις

επίσης δες τι θες να κάνεις με τη μηχανή αν την χρησιμοποιείς αποκλειστικά μέσα στην πόλη και το 125 σε καλύπτει

αν θα κάνεις και αραιές κοντινές βόλτες είσαι άνετα με το 250


αυτά

και η επιλογή δική σου
:wave2: :wave2:

$py
16/05/2005, 12:13
Geia xara.

Eixa akrivos tin idia aporia (kai ilikia). Telika kateliksa na paro ena KLE 500 kainourgio kai einai arketa eukolodigito.

hornet
16/05/2005, 12:47
Υποθετω οτι εισαι καρφωμενος για το συγκεκριμενο μηχανακι...οποτε θα πρεπει να παμε arround the problem!!!

Κοιτα να δεις κατι:
Προφανως δεν εχεις εμπειρια απο μοτοσυκλεττες!
Η διαφορα του νεου στο αυτοκινητο με το νεο στη μηχανη ειναι πολυ μεγαλη.
Στον πρωτο μεταφραζεται συνηθως σε υλικες ζημιες ενω στον δευτερο σε τουμπες με ολα τα επακολουθα!
Τωρα το να παρεις μεγαλη μηχανη δεν στο συνιστω ακομα και εαν υπαρχει το χρημα...συμφωνω με τους προηγουμενους για κατι μικροτερο για αρχη..παρε ενα χτακι μεταχειρισμενο η κατι μικροτερο και μολις σταθεις στα ποδια σου παρε το ονειρο σου...το ξερω οτι σε χαλαμε αλλα καλυτερα πεξτο εκ του ασφαλους

gdevelek
16/05/2005, 12:56
+1 σε ό,τι έχουν απαντήσει όλοι οι παραπάνω.

Δεν μπορεί, θα το πάρεις το μήνυμα! ;)

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!

devil's animal
16/05/2005, 13:21
αυτο που θα σου ελεγα εγω ειναι οτι πρεπει να δεις "ιδιοις ομασι" την κατασταση με την συμπεριφορα των οδηγων των αλλων τροχοφορων προς τις μηχανες και αφου αποκτησεις αρκετη εμπειρια στο θεμα παρε κατι πιο καλο............



δηλαδη κατα την γνωμη μου αν ησουν σε μια αλανα και ηθελες να μετακινησε εκει μεσα χωρις αλλα οχηματα...........θα σου ελεγα να το παρεις το V-STROM.....(μονο με δικια σου μ@λ@κια θα επεφτες....και καθ'οτι 25 θελω να πιστευω οτι δεν θα το εκανες).....


αλλα αφου το θελεις για την αθηνα παιζουν πολλα πεσιματα που θα εχουν "επιπτωη" πρωτα σε'σενα (μακρια μακρια) και μετα στην μηχανη σου...........


οποτε παρε κατι που και να γινει η στραβη δεν θα το λυπηθεις και μετα μαθε οσο μπορεις την εξω ζουγκλα(μην ξεγελιεσαι οτι οδηγας αμαξι και ξερεις πως ειναι.............ΔΕΝ ξερεις)...


καλους δρομους και παντα ορθιος!!
:wave2:

apolon10
16/05/2005, 13:35
Δεν θα σου πω ακομη για την μηχανη, αλλα πρωτα απο ολα κοιτα να παρεις σωστο εξοπλισμο αναβατη πριν ανεβεις σε οποια μηχανη διαλεξεις.
Θελεις οπωσδηποτε ενα καλο κρανος, γαντια, μπουφαν και μποτες. Σου συνηστω να παρεις καλα πραγματα, να σου αρεσουν και να σου κανουν απολυτα (ωστε να τα φορας συνεχεια).
Τωρα θα σου πω και για τη μηχανη.
Πιστευω οτι αν θελεις οπωσδηποτε να παρεις μεγαλη μηχανη τοτε δεν εχει σημασια τι θα παρεις αρκει να ειναι σε καλη κατασταση δηλ λαστιχα καινουρια και αποτελεσματικα φρενα, αν ειναι μεταχειρισμενο η να εχει καλες προδιαγραφες ασφαλειας αν ειναι καινουριο. Δηλ δεν πιστευω οτι το ΧΤ ειναι πιο ασφαλες απο ενα TDM η ενα Βαραντερο.
Βεβαια αν εισαι τυπος κ@υλογκ@ζος τοτε περιορισου σε ενα μικρο μηχανακι μεχρι να συνειδητοποιησεις πως ελεγχονται τα γκαζια σε μια μηχανη και τι συνεση και ελεγχο θελει για να χειριστεις τετοια μηχανη.
Παντως καλυτερα να παρεις ενα μηχανακι που να σου βγαλει τις ορεξεις και να καλυπτει τις αναγκες σου για τουλαχιστον 2 χρονια για να μην μπλεξεις συντομα σε νεες αλλαγες που θελουν χρονο, κοστος και προσαρμογη.
Καλη επιλογη

Tigas
16/05/2005, 13:40
ΜΗΧΑΝΑΚΙ V-STROM ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ:nono: :nono:
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.
ΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΟΚ ,ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΣΗ ΤΥΠΟΥ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑ , ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ , ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΠΙ.

ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΥΝΑΜΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΤΛ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΜΑΝΟΥΒΡΑ, ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΑΥΤΑ:wave2:

Simen
24/05/2005, 22:59
Na'mai k egw!
Neo melos sto forum kai sxedon me to idio "provlima".
Eimai 25, exw diploma gia mixani edw k ena xrono k skopevw na agorasw twra mixani. To thema einai oti oi mixanes pou mou aresoun einai megalou kyvismou!
Distixws den exw tin analogi empeiria. Oi mones mixanes pou exw odigisei einai to lc4 tou kollitou se mia alana(2-3 fores), ena yamaha z125 sto porto rafti (polles fores k xeimona pou einai erimia) k to cb 400 pou ekana tote ta mathimata.
Mh me vrisete alla i mhxanh pou karagoustarw einai h CBR 600 RR. To apolyto ergaleio k isws i apoliti skotwstra gia mena pou den exw empeiria.
H deyteri mou "agapi" einai to kawasaki z 750.
Peite mou ti proteinete na kanw. To kserw pws gia arxi kalo na einai na parw ena metaxeirismeno sta 200-400 cc alla ...den mou paei na dwsw lefta se imimetra.
Katalavainw oti i cbr einai mallon apagoreytiki, i kawasaki omws? ti lete?

Yparxei kapoia alli mixani pou mporeite na mou proteinete? protimw montelo apo to 2003 k meta.

To skeptiko mou einai pws oti mixani k na parw, na tin parw twra ton iounio k na tin exw to kalokairi sto porto rafti (pou tis kathimerines den exei kinisi), k na tin mathw ekei olo to kalokairi.

euxaristw ek twn proterwn!

ps: kranos, mpoufan ktl epivalontai, den to sizitw!!

tifoefs
25/05/2005, 01:16
Παλληκαρια σπερα περα για περα !

Κατ' αρχην καλοσωρισατε :)

Σας ευχομαι να παρετε τη ροζα με τη πρωτη και χωρις λιγδωμα.
Αλλα μη δωσετε εξετασεις αν δεν εισαστε σιγουροι οτι ξερετε τι σημαινει δρομος.
Δηλαδη αν ηδη εχετε διπλωμα αυτοκινητου εχετε μια σχετικη εικονα.
Μολις καταφερετε και παρετε το διπλωμα μη χωθειτε την αλλη μερα σε ενα μαγαζι και αγορασετε το πρωτο γυαλιστερο γκομενακι που σας γυαλισει !!
:D :D

Κρατειστε μποσικα κανα 6 μηνο και καντε βολτες με νοικιασμενα.
Νοικιαζοντας διαφορους τυπους μαθαινεις και τα κουσουρια τους και συγχρονως παρτε βιβλια, περιοδικα, μπειτε σε φορουμ και μαθετε με τι πατε να μπλεξετε :D

Μετα απο κανα χρονο κοιταχτε στη γυρα για κανα μεταχειρισμενο φτηνουλικο που να μη σας ξεσκισει το προυπολογισμο για 10 χρονια και αν φατε τα μουτρα σας να μη πονεσει και η τσεπη τουλαχιστον.

Αυτα απο δωθε

:look: :look:

Καλη σας επιτυχια:sun:

ireneepi
25/05/2005, 01:45
Με καλυψανε ολοι οι παραπανω μπορω να πω..


καλη επιτυχια στους κανουργιους του
αθληματος,καλα χλμ και προσοχη


και καλως μας ηρθατε..!

artech
25/05/2005, 08:53
Να κάνω copy paste τα των παραπάνω; Μπα, μάλλον τα εμπεδώσατε! :D

For the record, 21 ετών, με ελάχιστη εμπειρία, κάνω μαθήματα για δίπλωμα... :) Μόνο που ονειρεύομαι κάτι κλασικό και λάιτ... :wacko:

Καλημέρα! :wave2:

johnpan
25/05/2005, 09:25
Κι από μένα, cbf 250 ή άντε 500 abs, αν και η ηλικία δεν είναι πια και τόοοσο μεγάλη που να σε εξασφαλίζει.... Κι εγώ τόσο είμαι περίπου.... ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΛΕΜΕ....

Simen
27/05/2005, 14:51
to kawasaki to z 750 to xw latrepsei!!!
na to apofygw?

gdevelek
27/05/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
to kawasaki to z 750 to xw latrepsei!!!
na to apofygw?

Το Ζ θα σε περιμένει...

...και όταν θα είσαι έτοιμος, θα το βρεις και μεταχειρισμένο σε εξαιρετική τιμή

Julius
27/05/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
to kawasaki to z 750 to xw latrepsei!!!
na to apofygw?

ego sthn ksanaeipa thn gnomh moy alla gia akoma mia fora....


nai na to apofygeis


theorontas oti foras ton katalilo eksoplismo kai eontas kai thn aparetito i.q. tha pigeneis siga mexri na arxiseis, me metro panta, na ksethareveis kai na empedoneis kapoia pragmata gia thn motosykleta poy kavalas.

oso poio pola kivika einai h moto, oso poio varia kai oso poio grigori toso poio arga tha eksikiotheis, tha thn fovase perisotero, tha einai disxristh me liga logia.

to symantikotero.....


exe ypopsin sou oti tha peseis SIGOURA (eipame o #@%% o neytonas me thn varitita toy)

se mia megalh (px 600cc), street me polla plastika mia psili prosh ksekinaei apo 800 kai ftanei......

se ena enduraki 250 ante na mhn pathei kai tipota ektos apo kamia spasmenh maneta (20euro) kai kana gdarsimo


opote......



parte enai 250cc psiloftero kai lioste to to kalokairi kai pigenete kai se kana xomatodromo na goustarete kai meta apo kana xrono otan tha arxisete na niothete oti "to exete" kai thelete kati megalytero, to alazete eykola


ave





:wave2:

johnpan
27/05/2005, 15:36
προσυπογράφω, έτσι είναι τα πράγματα.

Ασε τους "έμπειρους" και τους "γρήγορους" και τους "έλω μωρέ" να λένε.

Για το δικό σου τομάρι πρόκειται....

Simen
27/05/2005, 15:38
tha exw olo to xrono na to mathw oso dyskolo na k an einai. auto pou me endaferei na kserw einai POSO EPIKINDINO einai.

K to gegonos oti 3 filoi mou gia prwti mixani piran mixani megalou kyvismou (LC4, BMW F 650, TDM 900) k ta pane mia xara me "mprizonei"!

Kai poio 250ari na parw?? den mou aresei K kanena...

tifoefs
27/05/2005, 15:40
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΗΟΥΣ!

Ακολουθα τη δυναμη της γνωσης

:beer:

johnpan
27/05/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
tha exw olo to xrono na to mathw oso dyskolo na k an einai. auto pou me endaferei na kserw einai POSO EPIKINDINO einai.

K to gegonos oti 3 filoi mou gia prwti mixani piran mixani megalou kyvismou (LC4, BMW F 650, TDM 900) k ta pane mia xara me "mprizonei"!



Δε βλέπω να καταλαβαίνεις.....τζάπα τα λέμε....

τι πάει να πει ΠΟΣΟ επικύνδυνο είναι? μέτρηση θέλεις?

απλά εκεί που θα αρχίσει να σε γλυκαίνει το γκάζι, σε μια στιγμή που δε θα το σκεφτείς και πολύ,

ΟΠΟΙΟΣ

και να'σαι, θα πέσεις, και θα πηγαίνεις για 1000+ ευρώ υλικές ζημιές ΑΝ είσαι τυχερός και μπορείς να σηκωθείς.

Επίσεις ΑΝ εχεις τις αισθήσεις σου θα προλάβεις να σκεφτείς "ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΑΙΧΤΗΚΕ"

ΠΟΣΟ πιο ωμά να σου τα πούμε?

Αλλά αφού το κάνανε τα φιλαράκια ε? Να μη σου τη λένε και μετά ... σωστά....

Αφού ρωτάς, πάρε το cbf250 αν δε θες μεταχειρισμένο εντουράκι.

Αυτά από εμένα...

Simen
27/05/2005, 16:50
se katalavainw re arxhge.
den einai thema mourhs oute an mou thn lene meta. Apla vlepw atoma xwris empeiria pou pernoun tetoies mixanes kai kolaw.
Den maresei to cbf.

Den kserw an yparxei mixani "mikri" pou na maresei. Mono to cbr125 alla paraeinai paidiko.

Ti na pw. An thelete proteinete mou 2-3 mixanes na tis "meletisw".

Sas Eyxaristw olous!

tifoefs
27/05/2005, 17:54
%εστους τους αλλους !
Τη παρτη σου κοιτα ! Προπαντος η ασφαλεια σου και κανενας αλλος !

Κοιτα τα τοπικ αν δεις ενα να λεει μαγκας νεος οδηγος να μου σουβλισεις τη μυτη.

Αυτα.

Καλα νασαι και παντα ορθιος.

zzr2005
27/05/2005, 18:09
εγώ θα σου πρότεινα να παρεις ένα street 400 μεταχειρισμένο
βλέπε σουπερ 4, zxr 400, cbr 400, zzr 400 ,η ενα cb 500
έχουν αρκετό γκάζι για νέο οδηγό ώστε να μην το βαρεθείς κατευθείας, δεν φοβίζουν με την δύναμή τους ώστε να σε ψαρώσουν, έχουν την ροπή σχετικά ψηλά ώστε να μην κινδυνεύεις εύκολα από απρόσεκτο χειρισμό του γκαζιού
Επιπλέον μπόρείς να κάνεις ταξίδια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα καθώς έχουν ικανοποιητικές τελικές του ύψους 190 χλιμ περίπου
όλα αυτά συν φθηνότερα ανταλακτικά, μικρή τιμή κτήσεως κτλ κτλ
εγώ έτσι ξεκίνησα και δεν το μετάνιωσα

gmakris
27/05/2005, 18:28
Καλη προταση το 400-αρι - ειναι ομως ποιο νευρικο (γεωμετρια) απο ενα on-off και θελει περισσοτερη προσοχη και συνεση.....

Simen
30/05/2005, 15:19
ευχαριστς μαγκες για τις συμβουλες.
πειτε οτι ξεχνας το z750.
Κατι διαφορετικο τωρα.

what about XT 660X ?


den vazw myalo...

tifoefs
30/05/2005, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
ευχαριστς μαγκες για τις συμβουλες.
πειτε οτι ξεχνας το z750.
Κατι διαφορετικο τωρα.

what about XT 660X ?


den vazw myalo...

OXI !

:nono: :nono: :mad:

afrotwin
30/05/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
Καλησπέρα σε όλους.
Θεωρώντας οτι απευθυνομαι σε μια ομαδα ανθρωπων που ασχολουνται με ιδιαιτερο ζηλο και αγαπη με την μοτοσυκλετα, παραθετω εναν προβληματισμο μου ζητοντας ταυτοχρονα και την δικια σας συμβουλη.Η ιδεα της μηχανης και γενικοτερα της οδηγησης της παντα με γοητευε αλλα μολις τους τελευταιους μηνες με απασχολει ιδιαιτερα. Αυτο γιατι οι ασυμφορες συνθηκες της πολης, του αμαξιου και της δουλειας κανουν επιτακτικη την αναγκη προς την αγορα μηχανης. Οι εμπειριες μου με μηχανη ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου.Θα με χαρακτηριζα απειρο πανω στην μηχανη αλλα συνειδητοποιημενο ως προς το θεμα δρομος και οδηγηση στην πολη γενικοτερα. Τι με απασχολει λοιπον?
Ξεκιναω μαθηματα οδηγησης και υπολογιζω την αποκτηση μηχανης προς το τελος καλοκαιριου. Το ονειρο μου ειναι η αποκτηση μιας V-strom 650.Ομως ακριβως ειναι αυτο που με απασχολει. Θα ειμαι ικανος στο να οδηγησω μια τετοια μηχανη?Μηπως πρεπει να κατευθυνθω προς κατι μικροτερο,ελαφρυτερο?
θεμα υψους,λεφτων δεν τιθεται.Δεν ξερω αν η ηλικια παιζει ρολο(25, γνωμη καποιων παλιοτερων σχετικα με το θεμα μηχανη).
Αυτα ηθελα να ρωτησω και θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την οποιαδηποτε παραπομπη,συμβουλη.Ευχαριστω πολυ.


8a ma8is stin zoi na ta sindiazis ola filtate

8a paris ti vespa to v-strom ke 8a tou valis rodes apo mpompo zitaki ke voi8itikes 8a deisis ke kanena paploma giro (dis)... ke ise etimos

ti zorizese?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
30/05/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
se katalavainw re arxhge.
den einai thema mourhs oute an mou thn lene meta. Apla vlepw atoma xwris empeiria pou pernoun tetoies mixanes kai kolaw.
Den maresei to cbf.

Den kserw an yparxei mixani "mikri" pou na maresei. Mono to cbr125 alla paraeinai paidiko.

Ti na pw. An thelete proteinete mou 2-3 mixanes na tis "meletisw".

Sas Eyxaristw olous!

Καταρχήν χαίρομαι για την αντίδρασή σου.

Τα τετρακύλινδρα 400άρια έχουν νευρική γεωμετρία και δύσκολα θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις και να νιώθεις τη μηχανή, θα μπερδεύεσαι από τις πληροφορίες που θα σου δίνει και θα δυσκολεύεται η εξέλιξή σου...

Όσο για το xt 660 είναι Πάρα πολλά κυβικά.

Εγώ επιμένω σε ένα 250 - 350. Υπάρχουν τα πολύ καλά DR350 που έχουν πολλη δύναμη αλλά τι να σε κάνουμε! Επίσης επιμένω στο cbf250 γιατί οι αρχές υψηλής οδήγησης που ισχύουν στα ss εφαρμόζονται και σε αυτό, και θα μπορέσεις να τα μάθεις σχετικά εύκολα (έχω πάει Επίδαυρο με το cbf250). Ούτε εμένα μου άρεσε το πρώτο μου μηχανάκι οπτικά, μέχρι που το αγόρασα. Μου έμαθε όμως πολλά και γρήγορα....

afrotwin
30/05/2005, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Simen
Na'mai k egw!
Neo melos sto forum kai sxedon me to idio "provlima".
Eimai 25, exw diploma gia mixani edw k ena xrono k skopevw na H
To skeptiko mou einai pws oti mixani k na parw, na tin parw twra ton iounio k na tin exw to kalokairi sto porto rafti (pou tis kathimerines den exei kinisi), k na tin mathw ekei olo to kalokairi.

euxaristw ek twn proterwn!

ps: kranos, mpoufan ktl epivalontai, den to sizitw!!

orea lipon na paris ke esi to z ine oreo mixanaki 8a xtipas ke gkomenes an pernas apo to nipiagogio tis voi8itikes min ksexasis ke safos na to odigas eki sto porto rafti se kana perifragmeno ikopedo ke meta na pis tou mpampa sou na sto metaferi ke sto porto germeno na kanis ke eki ke genika opou iparxi topot8esia pou arxizi apo porto na pas na odigisis
meta olo ke kapia onomasia 8a vrome
idika ama piasoume ta kato
kato platanos as poume......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
30/05/2005, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
orea lipon na paris ke esi to z ine oreo mixanaki 8a xtipas ke gkomenes an pernas apo to nipiagogio tis voi8itikes min ksexasis ke safos na to odigas eki sto porto rafti se kana perifragmeno ikopedo ke meta na pis tou mpampa sou na sto metaferi ke sto porto germeno na kanis ke eki ke genika opou iparxi topot8esia pou arxizi apo porto na pas na odigisis
meta olo ke kapia onomasia 8a vrome
idika ama piasoume ta kato
kato platanos as poume......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι λεει ο τυπος...................................ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!



ΛΕΩΝΙΔΑ .................................KEEP WALKING:smokin: :smokin:



:lol: :lol: :lol: :lol:

Multijohn
30/05/2005, 17:28
Καλώς ήλθε φίλε στο foroum;) Και εγώ πιστεύω οτι το καλύτερο για εσένα ειναι να ξεκινήσεις με κάτι πιο μικρό και μεταχειρισμένο.Οχι για πολύ,για κανα χρόνο.Αυτό έκανα και εγώ.Ενα ΧΤ 500 είναι οτι πρέπει κατα τη γνώμη μου.Οτι και να κάνεις,καλή αρχή και πάντα στα 2;) :wave2:

ea6gka
30/05/2005, 21:46
λοιπον ειμαι λιγο μεγαλυτερος σου , 27 και μολις εδω και μια εβδομαδα εχω και εγω μηχανακι για την κινηση στη πολη και τα περιξ. Οπως και εσυ ετσι και εγω εκανα τις μετακινησεις με το αμαξι και νομιζα πως θα ειναι το ιδιο μονο που θα ειμαι στις μισες ροδες, ΧΑΧΑΧΑ ετσι νομιζα. Καμμια σχεση φιλε και ισως τις πρωτε μερες να πανικοβληθεις απο το χαμο εκει εξω για αυτο σου προτεινω να παρεις αφου δεν εχεις καμμια εμπειρια ενα σκουτερ μεγαλο και καλο, τυπου SH150/Beverly.Το λεω αυτο γιατι θα εχεις την προσοχη σου 100% στο δρομο και οχι και στις εναλλαγες που σιγουρα θα σε ταλαιπωρησουν στην αρχη και ισως να σου στοιχησουνε σε καμμια προσκρουση.


εγω ετσι το ειδα αν και πιτσιρικας καβαλαγα ενα Suzuki TS200 που πηγαινε με τα μπουνια :alien:

tifoefs
30/05/2005, 22:13
πες τουτα χρυσοστομε !!


15589

ea6gka
30/05/2005, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
πες τουτα χρυσοστομε !!

u talkin to me?:D

tifoefs
30/05/2005, 22:40
Nai giati oloi prospa8oume va tou baloume mualo alla pou !
De diabazei !

:dizzy:

ea6gka
30/05/2005, 22:45
ε δεν θα εχει αφησει ποτε κανα μετρο δερμα στην ασφαλτο ακομα και μαλλον δεν εχει απογειωθει για αυτο ισως. Εγω τελειωσα με αυτες τις μλκιες , αμυντικα που λεει και ενας αλλος χρηστης:)

artech
06/06/2005, 11:00
Γεια σας...

Ρε παιδιά, έχω φρικάρει τελείως λέμε. Επόμενη βδομάδα δίνω πρακτικό για τη μηχανή και έχω λαλήσει. Ο δάσκαλος με άρχισε στα να προσέχεις το ένα να προσέχεις το άλλο... αφήστε που βγήκαμε και πορεία και ο ασύρματός του είναι το χάλι του το μαύρο. Άσε το άλλο που πρέπει να επαναλαμβάνω δύο φορές αυτά που μου λέει:
-Στρίψτε δεξιά.
-Θα στρίψω δεξιά. Θα στρίψω δεξιά.
Έλεος δηλαδή! Δε φτάνει που έχω να κάνω ό,τι μπορεί να βάλει ο νους σας για να πάρω μια μ@μημένη στροφή πρέπει να κάθομαι και να τους το λέω από πάνω λες και είμαι κανένας ηλίθιος ή κανένας κουφός! Τα νεύρα μου!
Αφήστε χτες που άρχισα να αγχώνομαι με την ευθεία μετά το οχτάρι... 37 φορές μετρημένες την έκανα αργά και μια φορά έγινε η λ@λ@κία και πάτησα γραμμή το κέρ@τό μου... Κι άμα γίνει αυτό όταν θα με εξετάζουν που θά 'χω και το άγχος καπάκι;

Πείτε τίποτα ρε παιδιά, κυρίως οι αγχώδεις... Να βοηθήσετε λιγάκι γιατί θα φρικάρω.:bigcry: :hypnotize :uplate: :sick: :bawl:

tifoefs
06/06/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από artech
Γεια σας...

Ρε παιδιά, έχω φρικάρει τελείως λέμε. Επόμενη βδομάδα δίνω πρακτικό για τη μηχανή και έχω λαλήσει. Ο δάσκαλος με άρχισε στα να προσέχεις το ένα να προσέχεις το άλλο... αφήστε που βγήκαμε και πορεία και ο ασύρματός του είναι το χάλι του το μαύρο. Άσε το άλλο που πρέπει να επαναλαμβάνω δύο φορές αυτά που μου λέει:
-Στρίψτε δεξιά.
-Θα στρίψω δεξιά. Θα στρίψω δεξιά.
Έλεος δηλαδή! Δε φτάνει που έχω να κάνω ό,τι μπορεί να βάλει ο νους σας για να πάρω μια μ@μημένη στροφή πρέπει να κάθομαι και να τους το λέω από πάνω λες και είμαι κανένας ηλίθιος ή κανένας κουφός! Τα νεύρα μου!
Αφήστε χτες που άρχισα να αγχώνομαι με την ευθεία μετά το οχτάρι... 37 φορές μετρημένες την έκανα αργά και μια φορά έγινε η λ@λ@κία και πάτησα γραμμή το κέρ@τό μου... Κι άμα γίνει αυτό όταν θα με εξετάζουν που θά 'χω και το άγχος καπάκι;

Πείτε τίποτα ρε παιδιά, κυρίως οι αγχώδεις... Να βοηθήσετε λιγάκι γιατί θα φρικάρω.:bigcry: :hypnotize :uplate: :sick: :bawl:


KOITA MPROSTA KAI MAKRYA !
ASE TIS MY3ES KAI TA KLAMMATA, OLOI TA PERASAME KATI AIWNES PRIN !

SKEPSOY TO MELLON :winka:

Kaln epityxia :cool:

suzukimaniac
01/08/2005, 20:08
Γεια χαρα και παλι.Ειχα ανοιξει το θεμα σχετικα με την αγορα μηχανης και την προσδοκια μου μολις παρω το διπλωμα να επαιρνα και την μηχανη που μου αρεσει τρελα, V-Strom 650.Ομως κανοντας τα μαθηματα,διαβαζοντας τα post και καταλαβαινοντας οτι προκειται να οδηγησω σε μια πολη οπως η Αθηνα(τρελη κινηση και απιστευτη ασυνειδησια οδηγων), αποφασισα να αφησω κατα μερος το ονειρο και να συμβιβαστω με κατι πιο light. Παλι εδω θα χρειαστω την βοηθεια σας. Διαβαζω και βλεπω το CBF250 ως την καλυτερη επιλογη.Συμφωνω και πολυ καλη επιλογη.Ομως δεν υπαρχει τιποτα αλλο στην κατηγορια?
Τι αλλο παιζει σε αυτα τα κυβικα?
Δωστε μερικες προτιμησεις εξισου καλες με το hondaκι που να αξιζουν προσοχη μπας και καταφερουμε να επιλεξουμε τιποτα...
Ευχαριστω...Καλη συνεχεια.Καλο μηνα και καλους δρομουσ και στους υπολοιπα νεα μελη.

johnpan
01/08/2005, 20:45
Πολύ σοφή η επιλογή σου. Μακάρι όλοι να είχαν τα ίδιο μυαλά με εσένα. Χαίρομαι πραγματικά φίλε μου. Θα δεις ότι τα 250 δε θα σε απογοητεύσουν από πλευράς δύναμης, αφού δεν έχεις άλλη εμπειρία. Είναι σαν ένα 1300 αμάξι αν δεν εξετάσεις την τελική...

Λοιπόν, από καινούρια δύο 250 ξέρω. Το cbf250 και το Comet250, ένα κινέζικο που όμως έχει αρχίσει να ανεβαίνει τελευταία. Δε θα σου το πρότεινα λόγω Κίνας, αλλά στα ίδια λεφτά με το χόντα, προσφέρει πολύ περισσότερα. Είναι V2κύλινδρο, 35άλογα νομίζω, ανάποδα πιρούνια, κλπ...
Πρέπει να στρίβει λίγο καλύτερα για να βγάζεις γούστα σε επαρχιακούς και ορεινούς δρόμους, αλλά δε θα έχει πιστεύω τη ροπή χαμηλά όσο το χόντα... Ψάξε και θα βρεις φωτογραφίες...

Τώρα υπαρχουν και πολύ καλά σκούτερ 250. Επίσης πρέπει ακόμα να βγάζει το zzr250 η καβασάκι, αλλά θα θέλει πολύ συμπλέκτη και κατεβάσματα στην πόλη για να κινηθεί με αξιοπρέπεια, γιατί είναι 4κύλινδρο...

Από μεταχειρισμένα, άπειρα. Καλό το kle250 αλλά οι ματράδες το χτυπάνε πολύ, κοίταξε από ιδιώτες. Βέβαια μιλάμε για μηχανές 10ετίας και βάλε.

Τέλος, θα βρεις και μεταχειρισμένα σχεδόν καινούρια cbf250. Πολλοί τα πουλάνε στο χρόνο και παίρνουν το 500...

Καλή αρχή φίλε, γράψε μας νέα.

suzukimaniac
02/08/2005, 08:27
Ευχαριστω johnpan.Περα απ αυτα που μου προτεινεις, υπαρχει τιποτα αλλο σε αλλη κατηγορια? Ξερεις κατι σε μηχανη on-off, η τυπου XT που βγηκε στα 125, γενικοτερα κατι αλλο περα απο το cbf250.Δηλαδη ποιο θεωρειται καλυτερο μετα απ αυτο?