PDA

View Full Version : ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!



monstermind
14/05/2005, 18:55
ναι ναι... μην χαίρεστε όμως..

...πόσο???

35 ώρες???

...πότε?

παλιαααααα!

Κανείς δεν πάει χαμένος, για ηγούμενος στη Μονή Πεντέλης πάει ο Θεόκλητος.

..............................................

Ευρέθη και για εκεί ο καταλληλότερος.

Εβδομάδα 65 ωρών εργασίας προτείνουν οι «βασικοί μέτοχοι» της Ευρωπαϊκής Ενωσης στους Ευρωπαίους εργαζομένους!

Δηλαδή; Αν είναι πενθήμερο, ...13 ώρες ημερησίως; Ή αν είναι 6 ημερών εργασία, ...10,8 ώρες ημερησίως; Δηλαδή, δουλειά από «ήλιο σε ήλιο»; Ούτε στον Μεσαίωνα έτσι! Ούτε καν η ημέρα δεν έχει 13 ώρες φως...

Δεν μπορεί! κάτι θα μου διαφεύγει -είμαι και λίγο αργόστροφος (αλλά όσο αργά κι αν ανεβάζω στροφές, μετά 65 ώρες δούλεμα, θα κάψω λάδια) -δεν μπορεί! κάτι θα μου διαφεύγει.

.....................................................

Ποιο «35ωρο», που διεκδικούσαν οι Ευρωπαίοι εργαζόμενοι (και λέγαμε να εξευρωπαϊστούμε κι εμείς, τα λιγούρια, μαζί τους)!;


Ποιο 8ωρο;

Εδώ επιστρέφουμε σε εποχές πριν το 1945! Πριν τον Μεταξά (στα καθ' ημάς)! Πριν τις απεργίες του Σικάγου! Πριν την μπελ επόκ (των εχόντων)! τσιφ στην εποχή του Ντίκενς! εκεί-εκεί στη γάμα εθνική της βιομηχανικής επανάστασης! τσιφ στην πρώτη

παγκοσμιοποίηση -άλα της πρόοδον η Ευρώπη, πάλι πίσω στην εποχή του laissez faire

άλα της εξανθρωπισμό ο εκσυγχρονισμός!

* * *

Εβδομάδα έως και 65 ωρών εργασίας (απ' την οποίαν θα μπορεί, λέει, να εξαιρέσει εαυτόν κατά μόνας πάσα εις εργαζόμενος που δεν γουστάρει, αν δεν τον απολύσουν

αν δεν του κολλήσουν ένα πιστόλι στον κρόταφο, αν δεν του κατεβάσουν τα παντελόνια) -ωραία, πράγματα, θαυμαστά!

Τα εισηγήθηκαν (στο Ευρωκοινοβούλιο) -ποιοι άλλοι;- οι Ευρωσοσιαλιστές. Με την υποστήριξη Συντηρητικών και Φιλελεύθερων. Με την εξαίρεση των Ελλήνων Ευρωβουλευτών όλων των κομμάτων, όλοι οι υπόλοιποι νεοφιλελεύθεροι Ευρωβουλευτές -Συντηρητικοί ή Φιλελεύθεροι ή Σοσιαλιστές- ψήφισαν το νέο αγλάισμα των Ευρωσοσιαλιστών.

(Καλά, αυτοί έχουν βρει τον τρίτο δρόμο για τον τρίτο κόσμο από καιρό) Μπράβο! Ουγκάντα η Ευρώπη!

Ουγκάντα (και με το συμπάθιο απ' τους συμπαθέστατους Ουγκαντέζους) η Ευρώπη!

Και μη με πει κανείς «αντιευρωπαϊστή» ή «ευρωσκεπτικιστή», γιατί έχουν και οι μπούρδες τα όριά τους!

[Βεβαίως δικαίωμα να διαστρέφουν τα πράγματα και με σοφιστείες της δεκάρας να επιτείνουν τη σύγχυση επί παντός του επιστητού (απ' τα μεροκάματα έως το ποιος-είναι-τι) έχουν απαράγραπτο μια σειρά χυδαίοι άνθρωποι στη δημοσιογραφία, οι οποίοι διερμηνεύοντας τις πολιτικές των αφεντικών τους, παραπληροφορούν, απειλούν τον λαό, ψευδολογούν ασυστόλως

επισείουν, ξεδιάντροποι, πάνω απ' τα κεφάλια των πολιτών χίλια σπαθιά του Δαμοκλή για εφτά χιλιάδες πιθανές πληγές του Φαραώ με θράσος δέκα χιλιάδων πιθήκων. Ανθρωποι-παπαγαλάκια που πάντα βρίσκουν καλώς καμωμένα όσα κακά βρίσκουν τον λαό κατακέφαλα, προσπορίζοντας πλούτο-μυθώδη πλούτο, στ' αφεντικά τους.]

***

Κι έτσι το επείσακτο αίσχος στη ζωή του ανθρώπου βρίσκει φράσεις να διατυπωθεί κι ορολογία να λέγεται, ώστε να μη φαίνεται πόσο αποκρουστικό είναι.

Μια ιδιότυπη εξοικείωση (ιδίως μέσω των ΜΜΕ) με τον πολιτικό καρκίνο που μας τρώει! Κι έτσι:

«ελαστικό ωράριο»

«απελευθέρωση εργασίας»

«απελευθέρωση της αγοράς»

«διευθέτηση χρόνου εργασίας»

«ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων»

«ανταγωνισμός»

«ενοικίαση εργασίας»

για να μην λέμε και κυρίως για να μην καταλαβαίνουμε ότι ήσυχα ήσυχα έχουμε φθάσει στο απλό σκλαβούνωμα (για να πω το «σκλάβωμα» πιο τραχειά) του πολίτη. Του ανθρώπου.

***

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι (τόσο) στα ανδρείκελα των αφεντικών που μέσω των ΜΜΕ χειραγωγούν τον κοινό νου αφαιρώντας την αξιοπρέπεια απ' τον δημόσιο λόγο, όσο στα κόμματα που (αδύναμα τα ίδια) υπηρετούν τους Δυνατούς -τα δύο μεγάλα κόμματα (τόσο μικρά στην πραγματικότητα), τόσον όμοια μεταξύ τους, που οι διαφορές τους να ανιχνεύονται μόνο στα διαφορετικά πέι-ρολ που διαθέτουν για τους μπιστικούς τους.

.....................................................

Τα δύο κόμματα που, κατά τα άλλα, ψηφίζουν κατά 80% περίπου οι Ελληνες (για να δουλέψουν 65 ώρες ή να πάρουν σύνταξη μετά θάνατον ή για να 'ναι άνεργοι, ώστε να περισσεύει χρυσίον για τα παπαγαλάκια).

Διότι για όλα φταίει η Αριστερά. Πάντα για κάτι φταίει η Αριστερά, ώστε να ψηφίζουμε κατά 80% (άντε με το καλό κατά 90%) τους αλιτήριους ολετήρες της ίδιας μας της ζωής!

Τους Δυνατούς, τα δύο τους κόμματα και τα ξεδιάντροπα ανθρωπάκια που τους κρατούν (απ' τα ΜΜΕ) τα μπόσικα.

Απλό σχήμα. Κυβερνάει και δέρνει.

[ναύτηλος- τα σέβη μου στον ίσως καλύτερο έλληνα αρθογράφο]


14025

tai
14/05/2005, 21:41
Ας ετοιμαστούμε για αγώνες, :ZZZ: :ZZZ:
Με την φραπεδιά γεμάτη παγάκια, απέναντι σε μια τηλεόραση, να βρίζουμε αυτούς που ψηφίσαμε. :p :p
Για τι πού να κατέβεις τώρα στους δρόμους. :rolleyes: :rolleyes:
Έχει και αγώνα το απόγευμα.:p :p


Άλλωστε αυτά είναι για τους αριστερούς.
Εγώ είμαι νοικοκύρης άνθρωπος. Δεν είμαι αναρχικός.
:D :D





:( :( :( :mad: