PDA

View Full Version : επιτελους συνεργειο(συνεχεια απο κερατο μου)



takos 66
22/10/2009, 22:25
σε συνεχεια απο το κερατο μου...σημερα πηγα στο φιλο μου το γιαννη το κοντιζα στη φρεατιδα και καναμε ενα ελεγχο στη μηχανη,ξανα...αποτελεσμα ηταν να αλλαξουμε τα λαδια που πια δεν ειμαι σιγουρος οτι αλλαχθηκαν ποτε να καθαρισουμε το φιλτρο που πολυ πιθανον να μην αλλαχθηκε ποτε και να σφιξουμε ακομα και την ταπα λαδιου που δεν ειχε σφιχθει σιγουρα ποτε...αποτελεσμα,το κιβωτιο λειτουργει επιτελους φυσιολογικα.αλλαξε ακομα και ηχο το μοτερ και εγω επιτελους νιωθω ποσο δικιο ειχα σε αυτα που ελεγα...λαδια εβαλα τα ΜΑΧΙΜΑ10-40 και βγαζω το καπελο στα παιδια που ελεγαν οτι τα 10-40 ειναι τα καταλληλα για τους ληστες μας...

amyroukai
23/10/2009, 10:31
Το φίλτρο δεν αλλάζεται στα 1000 φίλε, ούτε του λαδιού ούτε του αέρα, δεν υπάρχει θέμα με αυτό. Το αν άλλαξαν λάδια ή όχι δεν το είδες; Άφησες τη μοτοσικλέτα και έφυγες; Αν όντως δεν άλλαξαν λάδια, τότε η αλλαγή που καταλαβαίνεις είναι από αυτό. Η τάπα του λαδιού, τι εννοείς ήθελε σφίξιμο; Έχανε σταγόνες; Σε γενικές γραμμές τόσο το φίλτρο όσο και η τάπα, δεν προτείνεται να σφίγγονται πολύ.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ότι είσαι πλέον ευχαριστημένος και με το συνεργείο και με τη μοτοσικλέτα.

Αυτός ο Κοντίζας είναι που φτιάχνει δικά του Bagster? Θυμάμαι το όνομα από ένα postάκι σχετικό και τα είχα δει σε φωτογραφία και πολύ μου άρεσαν.

tzrypvs
23/10/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το φίλτρο δεν αλλάζεται στα 1000 φίλε, ούτε του λαδιού...

Αλλάζεται σιγούρα.

amyroukai
23/10/2009, 14:08
Λάθος μου, είδα τώρα πάλι τον πίνακα, έχεις δίκιο, λάδια και φίλτρο λαδιού... Και πάλι απορώ, το καινούριο φίλτρο είναι πεντακάθαρο, το παλιό σίγουρα βρώμικο, δεν το πρόσεξε ο τάκος;

takos 66
23/10/2009, 20:14
λοιπον παλικαρια δεστε πως εχουν τα πραγματα....η μηχανη αλλαξε λαδια στα 1050km.,μπηκαν λαδια βαση τιμολογιου 15-50,αλλαχθηκαν παλι στα 1550km. και τα λαδια ηταν μαυρα,πεστε μου εσεις πως γινεται αυτο..2ον.το φιλτρο λαδιου βγηκε(μετα απο πολυ κοπο) και δεν ειχε επανω το παραμικρο σημαδακι απο την τοποθετηση,ισως το εβαλαν με γαντακι μαλλινο για να μην το πληγωσουν.....υποψιν οτι ειμαι αντιπροσωπος σε συνεργεια και ξερω καποια πραγματα τοσο για τα λαδια,οσο και πολλα αλλα που αφορα τοποθετηση εξαρτηματων,αλλαγη αυτων κλπ.,οσο το γιατι αφησα τη μηχανη και εφυγα,επρεπε να δουλεψω και εγω,εξαλλου στην αντιπροσωποια το αφησα το κερατο μου......

dimokritos
23/10/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από takos 66
λοιπον παλικαρια δεστε πως εχουν τα πραγματα....η μηχανη αλλαξε λαδια στα 1050km.,μπηκαν λαδια βαση τιμολογιου 15-50,αλλαχθηκαν παλι στα 1550km. και τα λαδια ηταν μαυρα,πεστε μου εσεις πως γινεται αυτο..2ον.το φιλτρο λαδιου βγηκε(μετα απο πολυ κοπο) και δεν ειχε επανω το παραμικρο σημαδακι απο την τοποθετηση,ισως το εβαλαν με γαντακι μαλλινο για να μην το πληγωσουν.....υποψιν οτι ειμαι αντιπροσωπος σε συνεργεια και ξερω καποια πραγματα τοσο για τα λαδια,οσο και πολλα αλλα που αφορα τοποθετηση εξαρτηματων,αλλαγη αυτων κλπ.,οσο το γιατι αφησα τη μηχανη και εφυγα,επρεπε να δουλεψω και εγω,εξαλλου στην αντιπροσωποια το αφησα το κερατο μου......

αφού λοιπόν ξέρεις κάποια πράγματα, θα έπρεπε να ήξερες ότι το φίλτρο λαδιού στα μηχανάκια πρέπει να βιδώνεται με το χέρι. ούτε με εργαλείο, ούτε με τίποτα άλλο. άρα ο μοναδικός λόγος να δείς σημαδάκια, είναι να φοράει δαχτυλίδι ο μάστορας..

τα λάδια πρέπει να βγαίνουν μάυρα. αν δεν συμβεί αυτό, συμαίνει ότι δε δουλέυουν σωστά. τώρα το πόσο μάυρα ήταν, αυτό εσύ το ξέρεις..

takos 66
23/10/2009, 21:20
φιλε dimokritos αυτο που ξερω να πω ειναι οτι ξεχεριστικαμε να βγαλουμε το φιλτρο (που εσφυξαν με το χερι) και αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι λαδι ημισυνθετικο μετα απο 500χλμ. δεν γινεται να ειναι μαυρο και αραχνο,σαφως και θα γινει λιγο πιο σκουρο αλλα σε σε καμια περιπτωση μαυρο

amyroukai
24/10/2009, 02:42
Για το σφίξιμο ο δημόκριτος έχει δίκιο ότι έτσι πρέπει να είναι, γράφει και στο manual ότι το σφίγγεις το πολύ μισή στροφή από το σημείο που του έχεις ακουμπήσει στο μοτέρ... Το ότι ήταν πολύ σφικτό σημαίνει όποιος το έβαλε, το έβαλε λάθος. Το αν αλλάχτηκε, φαίνεται ξεκάθαρα! Εκεί που είναι, μαζεύει μπόλικη βρώμα. Αν φύγεις από το συνεργείο με καθαρό φίλτρο, λογικά είναι καινούριο. Εκτός αν βρήκαν μαγικό τρόπο να πλένουν μόνο το φίλτρο από τη λάσπη :)

Το 20-50 που βάζω στο δικό μου όντως όπως φαίνεται στο τζαμάκι, παραμένει καφέ/λαδί για 1000 χιλιόμετρα περίπου, μετά μαυρίζει. Τι να πω... Καλά κάνεις και τους ξεμπροστιάζεις.

Για τον Κοντιζα δεν μου απάντησες αν ξέρεις ή αν είδες στο συνεργείο κάτι σχετικό με bagster. Το σκέφτομαι ένα basgterάκι αλλά τα μάρκα Bagster δεν μου αρέσουν καθόλου. Έχεις κρατήσει το τηλέφωνό του μήπως να τον πάρω να τον ρωτήσω απ' ευθείας; Αν ναι, στείλε το με ένα πμ σε παρακαλώ.