PDA

View Full Version : hyperpro VS Wp



asphyx
23/10/2009, 00:53
Ότι λέει ο τίτλος??!!
Για sv650s τι ελατήρια να βάλω μπρος και πίσω??
Υπάρχει καμία διαφορά στα παραπάνω???
Ευχαριστώ!:beer: :beer:

ledz
23/10/2009, 16:24
Και οι δυο ειναι απ τις κορυφαιες εταιριες

Εγω θα ετεινα προς WP ...

the who
23/10/2009, 17:21
Wp δοκιμασμενα,οχι οτι τα αλλα ειναι χειροτερα η καλυτερα.

gcrook
23/10/2009, 18:43
Πισω να μην αλλαξεις μονο ελατηριο να αλλαξεις ολο το αμορτισερ.
Μπροστα μια χαρα εισαι με τα WP.

asphyx
24/10/2009, 14:26
ΤHanks για τις απαντήσεις



Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πισω να μην αλλαξεις μονο ελατηριο να αλλαξεις ολο το αμορτισερ.
Μπροστα μια χαρα εισαι με τα WP.

Όπως???(για πίσω)
Χρηματα για αφτερμαρκετ δεν παιζουν και σκεφτόμουν απο gsxr k7(1000) θα κάνει??

pektis
25/11/2009, 23:42
Ερωτηση...
Τι προτεινετε για μπροστινα ελατηρια (για bandit) wp ή hyperpro?
:rolleyes:

menelaos46
26/11/2009, 01:40
Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο που θα πω αλλα νομιζω πως η hp βγαζει προοδευτικο αλατηριο μονο για χρηση δρομου ενω racing βγαζει αναλογως με τη σκληροτητα (αλλαζει απο πιστα σε πιστα)
που σημαινει οτι παμε αναγκαστικα σε προοδευτικο ελατηριο για πολιτικη χρηση και ισως μερικα track day.
Απο την αλλη η wp βγαζει και γραμμικο ελατηριο.

pektis
30/11/2009, 12:20
Τελικα wp προτεινετε??:confused:

Multijohn
30/11/2009, 14:21
Πρόσεξε τι θα σου γράψω:
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ελατήρια για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, κατασκευάζονται απο 2 ΜΟΝΟ εταιρίες. Την Hyperpro και την EIBACH. ΜΟΝΟ αυτοί φτιάχνουν ελατήρια και πχ η WP παραγγέλνει ποσότητες προοδευτικά η γραμμικά, το βάψει στο πορτοκαλί χρώμα της(η ohlins κίτρινα κτλ κτλ) και τα συσκευάζει σε δικά της κουτιά.
Έτσι λοιπόν, όποιο και να διαλέξεις, τώρα ξέρεις ποιος το κατακευάζει.
Απο εκεί και πέρα, τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ πάντως θα εμπιστευόμουν το αρχικό κατασκευαστή.:evil:

ledz
30/11/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
Πρόσεξε τι θα σου γράψω:
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ελατήρια για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, κατασκευάζονται απο 2 ΜΟΝΟ εταιρίες. Την Hyperpro και την EIBACH. ΜΟΝΟ αυτοί φτιάχνουν ελατήρια και πχ η WP παραγγέλνει ποσότητες προοδευτικά η γραμμικά, το βάψει στο πορτοκαλί χρώμα της(η ohlins κίτρινα κτλ κτλ) και τα συσκευάζει σε δικά της κουτιά.
Έτσι λοιπόν, όποιο και να διαλέξεις, τώρα ξέρεις ποιος το κατακευάζει.
Απο εκεί και πέρα, τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ πάντως θα εμπιστευόμουν το αρχικό κατασκευαστή.:evil:

Συμφωνω με τη λογικη σου... αλλα εχεις καποιο λινκ που να αποδεικνυει αυτο που υποστηριζεις;

road spirit
30/11/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
Πρόσεξε τι θα σου γράψω:
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ελατήρια για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, κατασκευάζονται απο 2 ΜΟΝΟ εταιρίες. Την Hyperpro και την EIBACH. ΜΟΝΟ αυτοί φτιάχνουν ελατήρια sorry man, αλλά αυτό δεν ισχύει ...

το αν οι άλλες εταιρείες ψωνίζουν τα ελατήρια τους απο αυτές τις δυο, είναι ένα

αλλά το ότι μόνο αυτές οι δυο κατασκευάζουν ελατήρια αναρτήσεων οχημάτων, καρατσεκαρισμένα ΔΕΝ ισχύει

:wave2:

gixxerpap
30/11/2009, 16:23
και μέχρι να αποδειχθει κάτι τετοιο καλό θα είναι να διαγραφεί το συγκεκριμένο ποστ.

sapila racing
30/11/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
Πρόσεξε τι θα σου γράψω:
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ελατήρια για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, κατασκευάζονται απο 2 ΜΟΝΟ εταιρίες. Την Hyperpro και την EIBACH. ΜΟΝΟ αυτοί φτιάχνουν ελατήρια και πχ η WP παραγγέλνει ποσότητες προοδευτικά η γραμμικά, το βάψει στο πορτοκαλί χρώμα της(η ohlins κίτρινα κτλ κτλ) και τα συσκευάζει σε δικά της κουτιά.
Έτσι λοιπόν, όποιο και να διαλέξεις, τώρα ξέρεις ποιος το κατακευάζει.
Απο εκεί και πέρα, τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ πάντως θα εμπιστευόμουν το αρχικό κατασκευαστή.:evil:

Aυτο που έγραψες είναι απλά μια φήμη που κυκλοφορεί και φυσικά δεν ισχύει.
Αν θέλεις στο αποδεικνύω στο λεπτό, αν και μπορείς και μόνος σου.

Multijohn
30/11/2009, 21:50
Xμμ... την παραπάνω ενημέρωση μου την έκανε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΚΤΜ ,αγωνιζόμενος ο ίδιος ο μάστορας και άρα κύρια εταιρία συνεργασίας σε θέματα αμορτισέρ ελατηρίων κτλ, είναι φυσικά η WP σε ερευνα αγοράς σχετικά με ελατήρια για το SV 1000 μου. Προεσέξτε, αντί δηλαδή να προσπαθήσει να μου πλασάρει WP, μου είπε αντικειμενικά πως έχουν τα πράματα και απο εκεί και πέρα διάλεξα εγώ. Κρατάω όμως μια πισινή γιατί δεν το έχω ψάξει ο ίδιος ΕΓΩ έτσι ώστε να είμαι σε θέση να βάλω λινκ κτλ και έτσι πολύ θα εκτιμούσα αν κάποιος μου αποδείκνυε το αντίθετο. Και προσοχή ε, μίλησα για ελατήρια αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών και όχι γενικώς περί οχημάτων.:wave2:

εντιτ: το οτι το πληροφορήθηκα απο εξουσιοδοτημένο κτλ δεν αποτελεί standalone απόδειξη αλλά όσο να ναι δεν είναι και όποιος κι όποιος!

dirtbird
30/11/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
Πρόσεξε τι θα σου γράψω:
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ελατήρια για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, κατασκευάζονται απο 2 ΜΟΝΟ εταιρίες. Την Hyperpro και την EIBACH. ΜΟΝΟ αυτοί φτιάχνουν ελατήρια και πχ η WP παραγγέλνει ποσότητες προοδευτικά η γραμμικά, το βάψει στο πορτοκαλί χρώμα της(η ohlins κίτρινα κτλ κτλ) και τα συσκευάζει σε δικά της κουτιά.
Έτσι λοιπόν, όποιο και να διαλέξεις, τώρα ξέρεις ποιος το κατακευάζει.
Απο εκεί και πέρα, τα συμπεράσματα δικά σου. Εγώ πάντως θα εμπιστευόμουν το αρχικό κατασκευαστή.:evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WP= WHITE POWER και όχι ΔΕΝ είμαι ρατσιστής....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ledz
01/12/2009, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WP= WHITE POWER και όχι ΔΕΝ είμαι ρατσιστής....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το'χω ακουσει και γω αυτο, αλλα μηπως ειναι και απο τον ιδρυτη της εταιριας, Wim Peters; :) (http://www.wpsuspension.com/company/history.php)

dirtbird
01/12/2009, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Το'χω ακουσει και γω αυτο, αλλα μηπως ειναι και απο τον ιδρυτη της εταιριας, Wim Peters; :) (http://www.wpsuspension.com/company/history.php)

Mήπως έχεις ακούσει ότι και τα ελατήρια τους είναι άσπρα (εκτός από πορτοκαλί, βεβαίως, βεβαίως)?


:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

ledz
01/12/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mήπως έχεις ακούσει ότι και τα ελατήρια τους είναι άσπρα (εκτός από πορτοκαλί, βεβαίως, βεβαίως)?


:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

α φυσικα, νομιζα οτι το'πες ετσι! :look:

asphyx
01/12/2009, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WP= WHITE POWER και όχι ΔΕΝ είμαι ρατσιστής....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ο βασικότερος λόγος που πήρα τα Hyperpro!!:smokin:

tazakos
04/12/2009, 03:27
ακόμη και αν ίσχυε ότι είναι 2 κατασκευαστες ανά τον κόσμο που προμηθεύουν τους πάντες ελατήρια, οι τύποι τα rates τα πάχη θα είναι άπειρα, είναι πολυ ελληνικό να σκεφτούμε ότι το καλό το κρατάν για τις δικές τους εφαρμογές και το μάπα το δίνουν στην wp ή στην κάθε wp.
Παραγγελία με προδιαγραφές παίρνουν και παραδίδουν κατ'αυτές.

pektis
08/12/2009, 11:38
Eπειδη ψιλοεψαξα το θεμα τον ελλατηριων οσων αφορα τα hyperpro ερχονται μετα απο παραγγελια,ενω τα wp ειναι ετοιμοπαραδοτα. Εχω ακουσει ομως τα καλυτερα για τα hyperpro & δεν ειμαι σιγουρος τωρα για τα wp..Ποσο διαφορα μπορει να εχουν (στην οδηγηση)...Καμια γνωμη?

pektis
15/12/2009, 21:37
????????????
Μαλλον τιποτα εεε?:rolleyes:

stefanos
15/12/2009, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Eπειδη ψιλοεψαξα το θεμα τον ελλατηριων οσων αφορα τα hyperpro ερχονται μετα απο παραγγελια,ενω τα wp ειναι ετοιμοπαραδοτα. Εχω ακουσει ομως τα καλυτερα για τα hyperpro & δεν ειμαι σιγουρος τωρα για τα wp..Ποσο διαφορα μπορει να εχουν (στην οδηγηση)...Καμια γνωμη?

Έρχονται και παραγγελία εφόσον δεν υπάρχει στο ράφι κάτι που να σου κάνει.
Τα φοράω από το 2003 και δεν έχουν πάθει κάτι.
Καλύτερα τι θα πει?Βγαίνουν για το μηχανάκι σου, είσαι οκ.
H Hyperpro νομίζω ότι είναι πιο δραστήρια στον τομέα και πλέον πιο κοντά στο aftermarket προϊόν από την WP.

christostr
16/12/2009, 00:22
Εγώ πάντως θα βάλω (τα παράγγειλα) ΗΡ γιατί είναι... μωβ!!! ΑΑΑΑΑΧ καλεεεε:D

stefanos
16/12/2009, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Εγώ πάντως θα βάλω (τα παράγγειλα) ΗΡ γιατί είναι... μωβ!!! ΑΑΑΑΑΧ καλεεεε:D


μπλε νομίζω:p

christostr
16/12/2009, 00:30
ΜΩΒ σου είπα...:look:
:mad: :mad:

χαχαχαχα:beer: :beer: :beer:
:wave2: :wave2:

asphyx
16/12/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
μπλε νομίζω:p

μωβ!!και μένα μου ρθαν αντε να δώ πότε θα τα βάλω!:D

stefanos
16/12/2009, 00:47
Πάσο.Να διαβάσετε τις οδηγίες γιατί μπορεί στο πηρούνι να θέλει διαφορετική ποσότητα λαδιού.

asphyx
16/12/2009, 00:50
Εννοείς πάνω απο ένα λίτρο που σου δίνει μαζί??

stefanos
16/12/2009, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Εννοείς πάνω απο ένα λίτρο που σου δίνει μαζί??

Σκόπευες να ρίξεις ένα λίτρο μέσα στα πηρούνια?

Multijohn
16/12/2009, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
ακόμη και αν ίσχυε ότι είναι 2 κατασκευαστες ανά τον κόσμο που προμηθεύουν τους πάντες ελατήρια, οι τύποι τα rates τα πάχη θα είναι άπειρα, είναι πολυ ελληνικό να σκεφτούμε ότι το καλό το κρατάν για τις δικές τους εφαρμογές και το μάπα το δίνουν στην wp ή στην κάθε wp.
Παραγγελία με προδιαγραφές παίρνουν και παραδίδουν κατ'αυτές.
Φίλε μου θα χαιρόμουν πολύ να μου quoteάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ το σημείο που είπα οτι ''δίνουν το μάπα σε άλλες εταιρίες'' ή έστω το σημείο που μίλησα για rates και πάχη!
Εγραψα εγώ κάτι τέτοιο?!
Τέσπα μωρέ, ο σύντροχος έτσι κι αλλιώς κατέληξε σε HP οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα...

asphyx
16/12/2009, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σκόπευες να ρίξεις ένα λίτρο μέσα στα πηρούνια?

Δεν ξέρω εγώ μόνος μου ούτε μια σταγόνα δεν ρίχνω!!
Γιατι πόσο βάζεις??:confused: :confused:

stefanos
16/12/2009, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από asphyx
Δεν ξέρω εγώ μόνος μου ούτε μια σταγόνα δεν ρίχνω!!
Γιατι πόσο βάζεις??:confused: :confused:

Συνήθως βάζεις εκατοστά ύψους, αλλά εφόσον δεν θα το βάλεις εσύ δεν τρέχει τίποτα.
Επειδή όμως πιθανόν να αναγράφεται στις οδηγίες άλλη ποσότητα λαδιού απ'ο αυτή που βάζει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας σου ρίξε μιά ματιά για σίγουρα.