PDA

View Full Version : Bandit=χαμηλ μεταπολ αξια?



smooth criminal
23/10/2009, 01:43
Βασικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε σας που καβαλατε κλεφτες,ειναι αληθεια πως τα bandit εχουν χαμηλη μεταπολιτικη αξια και πως αν το αγορασεις το μηχανακι το παντρευεσαι?
Ρωταω γιατι στην αρχη πριν μαθω για αυτο,ηθελα να αγορασω το 650Sabs 08,(πανω σε bandit εμαθα),γιατι μου αρεσε σαν συμπεριφορα,επιδοσεις(εχει και μισο fairing),και το βασικοτερο απο ολα παρα πολυ δελεαστικη τιμη.
Μολις εμαθα ομως τα περι μεταπολιτικης αξιας κολλοσα.By the way για πειτε κιολας απο αξιοπιστια τι λεει,γιατι εγω εμαθα πανω σε ενα bandit400v,που ηταν θεοτρελα ζημιαρικο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ;) :winka: ;) :winka: :winka: ;)

alex14
23/10/2009, 10:31
Σχετικα με την μεταπωλητικη αξια νομιζω οτι γενικα η αγορα ειναι πατος στα μεταχειρισμενα. Ισως για το Bandit να ειναι λιγο χειροτερα τα πραγματα.

Οσον αφορα το Bandit 400 δεν εχει καμια σχεση με τα 600-650 και πραγματι εχει την φημη του ζημιαρικου. Τα 600-650 ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα.

:wave2:

amyroukai
23/10/2009, 10:55
Το Bandit δεν βγάζει ζημιές εδώ και πολλά χρόνια. Για το 400άρι τα έχουμε ξαναπεί, ήταν ευαίσθητο μοτέρ και έπεσε σε άσχετους κατά πλειοψηφία και ανεκπαίδευτους μάστορες. Απλά δες τις μοτοσικλέτες της αστυνομίας :) Πόσα χρόνια, μέσα στην Αθήνα και σίγουρα όχι με τους πιο προσεκτικούς οδηγούς ή την καλύτερη συντήρηση. Το υδρόψυκτο κρατάει την ίδια αρχιτεκτονική κινητήρα.

Για το άγχος της μεταπωλητικής αξίας, ειλικρινά δεν το κατάλαβα ποτέ. Αγοράζεις μοτοσικλέτα για εσένα, ή για να την πουλήσεις στον επόμενο; Είσαι κάτοχος και οδηγός ή ο συντηρητής της μοτοσικλέτας του άλλου; Αν αγοράζεις επειδή σου αρέσει και θέλεις να το χαρείς, να το κάνεις και καλές βόλτες. Αν είσαι σίγουρος ότι θα τη βαρεθείς σύντομα αφού δεν θέλεις γάμο και θα θέλεις να την πουλήσεις, δεν σε συμφέρει να αγοράσεις καινούρια έτσι και αλλιώς. Πάρε μια μεταχειρισμένη, θα βρεις σε πολύ καλές τιμές και θα χάσεις ελάχιστα πουλώντας την.

Και έτσι για να μη λέμε και χαζά, μια μοτοσικλέτα που την αγοράζεις ?6500, μετά από 3 χρόνια πόσο θα την πουλήσεις; Εγώ σου λέω στη χειρότερη περίπτωση τα μισά από όσο την πήρες, δηλαδή θα "χάσεις" ?3250. Το ίδιο όμως θα κάνεις και με ένα Hornet ας πούμε, που θα το πληρώσεις ?8000 και θα "χάσεις" ?4000. Με ποιό χάνεις περισσότερα; Αξία μεταπώλησης δεν κρατάει κανένα. Τα περισσότερα αλλάζουν κάθε δύο χρόνια και το "παλιό" δεν το θέλει σχεδόν κανείς. Δες απλά τις συζητήσεις στο forum, όλοι ψάχνουν το μοντέλο της τρέχουσας χρονιάς και ας έχει αλλάξει μόνο στα αυτοκόλλητα. Όσο για κάτι αστεία τυπάκια που το δικό τους μηχανάκι δεν το "σκοτώνουν" τάχα γιατί είναι "κούτα" και θέλουν να πάρουν το 80% της τιμής του καινούριου, δες απλά τις τιμές στα παραεισαγωγής, είναι σχεδόν ίδιες με πολλά μεταχειρισμένα. Και με εγγύηση!

johnpan
23/10/2009, 14:37
ναι ας πουμε οτι έχει χαμηλη μεταπωλ αξια. Αλλα τα λεφτα που θα χασεις θα τα εχεις κερδισει απο την αξιοπιστία του, δηλ ολα τα σερβις θα σου βγαινουν το δυνατον τσαμπα.

Ο ληστής -και οχι κλεφτης- ενσαρκώνει όλη τη φιλοσοφια της κλασσικης μοτοσυκλετας για μενα, τελος. Στα φρύδια σου όταν -και αν- αποφασισεις να την πουλησεις χασεις και λιγα ευρω.

Στην υπολοιπη ευρωπη οι ληστες ειναι τοπ δημοφιλη. σε καθε φαναρι στο παρισι βλεπεις κι απο ενα. :beer:

Ληστης
23/10/2009, 15:25
Και δεν τα πολυκλεβουν αρα εχει πολυ καλυτερη μεταπολ. αξια απο ολα τα τοπ μοντελα που τα πουλας αν δεν στο κλεψουν. Για σκεψου το λιγο; Δες τα λιγα χρηματα που χανεις στην πωληση σαν ασφαλεια κλοπης :rotflmao:

Ληστης
23/10/2009, 15:40
Και τωρα που το σκεφτομαι με 10000 χιλιαρικα που μου κοστισε με τις βελτιωσεις, νομιζω οτι κερναει και τσαγακια σε ολες τις μηχανες μεχρι αυτη την τιμη.

"edit" Το 1250.

zvailakis
23/10/2009, 19:45
Με το που αγοράζεις καινούργια μηχανή αυτόματα και χωρίς να έχεις κάνει χλμ, χάνει ενα 25% της αξίας της σίγουρα....

από εκεί και πέρα κατεβαίνουμε!

Συμφωνώ απόλυτα με amyrokuai σε όλα όσα λέει...

Πριν την πάρω ένας φίλος με είχε πρήξει με την μεταπ. αξία...

Να σας πω ότι πήρε super duke r με τρελά εξτρά πάνω (πάνω από 4.000 ευρώ - 2.500 μόνο η ολόσωμη ακράπα) ?10.000 με 20.000κμ (ή κάτι παραπάνω)....

Nομίζω ότι το μηχανάκι καινούργιο χωρίς εξτρά κάνει 15.000 + 4.000 = ?19.000.......και πουλήθηκε 10.000

Όλα χάνουν. Απλά υπάρχουν κάτι χαϊβάνια που αγοράζουν τα Χόντα όσο τους τα δίνουν οι άλλοι επειδή είναι "καλά" και χωρίς καμία έρευνα αγοράς!!!!

smooth criminal
23/10/2009, 20:02
Παιδες ευχαριστω γιατι τωρα που το σκεφτομαι ολες οι αποψεις που διαβασα ειναι σωστες,θα τα λαβω ολα σοβαρα υποψη,να σται καλα,και ελπιζω οταν θα παρω μοτο,με το καλο,να εχω και την τιμη να σας δω και απο κοντα,να παμε και καμια βολτα:beer: :beer: :beer:

smooth criminal
23/10/2009, 21:30
Α συγνωμη κιολας δικο μου λαθος ΟΧΙ κλεφτες ΑΛΛΑ ληστες.Sorry johnpan.:D

amyroukai
24/10/2009, 02:33
Μια που κάνουμε καμιά βόλτα που κ που, ότι και να πάρεις, έλα για παρέα :)

smooth criminal
24/10/2009, 12:47
Ευχαριστως και θα ερθω οτι και να επιλεξω,χαρα μου να σας γνωρισω και απο κοντα,γουσταρω παρα πολυ το forum και γενικα μου αρεσει η τεραστια παρεα του,ειτε προκειται για σουζουκαδες,χοντακιδες,γενικα για να μην λεω πολλα,ανεξαρτητου μαρκας και τυπου μηχανης.Απλα ελπιζω να την παρω συντομα γιατι τον τελευταιο καιρο εχω γινει εντελως απαλευτος,οταν πεφτω για υπνο βλεπω ολο ονειρα πως ειμαι καβαλα σε ενα μοτορι,αλλες φορες το ενα μοντελο αλλες αλλο και οταν ξυπναω σαλταρω,:eek: :bigcry: :eek: :eyepop: :eek: :bigcry: :bawl: .

Vaggos_1983
24/10/2009, 18:03
Χαχαχα. Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με το θεμα υπνου...Μονο που ονειρευομουν να ειμαι πανω σε ενα Bandit. Ενταξει δεν ειναι και Η ΜΗΧΑΝΗ αλλα για 1η που ειναι για μενα και ειδικα τωρα που την εχω ψιλοσυνηθήσει( το βαρος πιο πολυ) μετα απο 1 μηνα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος. Και δεν εχω κανει ακομα και κανα ταξιδακι ( αν και ολο εθνικη βγαινω λογο δουλειας και κοπελιας) Τιποτα δεν ειναι κοντα μου :( :)

smooth criminal
24/10/2009, 18:08
Πες κι αλλα πες κι αλλα,για το bandit,και παω να το παρω αυριο.

Vaggos_1983
24/10/2009, 18:19
Κοιτα εγω προσωπικα στην αρχη απο μικρος ηθελα το 400αρι παλια. Επειδη κολησα ομως με ενα Scooteraki κι εκανα την δουλεια μου (ειχα βολευτει) δε πηγαινα καν για διπλωμα...Μετα που αποφασισα να παρω μηχανη αρχικα δεν ηθελα Bandit, αλλα Ζ750 ή κανα GSR. Ομως εμαθα μεσα απο πολλα Forums πως και τα 2 δε μου καναν τελικα. Ηταν μονο για την κ@υλα μηχανακια. Εγω ηθελα να ειναι και λιγο πρακτικη η μηχανη. Ε αποφασισα Bandit μιας και δεν εχει και καμια σχεση με το παλιο, καινουργιο πλαισιο. Ε εμαθα ποσο αξιοπιστο ειναι και Made in Japan οποτε και βρηκα και μια καλη ευκαιρια μεταχειρισμενο. Ο τυπος το ειχε για τη δουλεια του. Και οπως προαναφερθηκε δεν ειναι μηχανη για κοντρες. Δε θα την παρει ενας νεος να την σκισει...Κι εμενα για Hornet μου λεγανε στην αρχη...αλλα εγω λεφτα για τ ονομα δε τα δεινω. ΟΚ ειναι αξιοπιστο, μηχανη εγγυηση. Αλλα και ο Ληστης δεν εχει να ζηλεψει κατι σ ολα αυτα. Το θεμα ειναι οπως πολλοι λενε, να παρεις κατι που να σε γεμιζει γι αυτο που θες να κανεις. Εγω κοντρακιας δεν ημουν ποτε...

smooth criminal
24/10/2009, 18:27
Αυτο ηταν βρηκα χρειστη bandit που μαλλον ειμαι στην ιδια φαση-κατασταση,και εγω το θελω το μηχανακι για ολα,και για μεσα στην πολη και για την εθνικη και για τον καφε μοθ να μπορω ανετα να τα κανω ολα και αμα θελω να ανοιξω να ανοιγω αλλα οχι κανιβαλισμους.εΚΛΕΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ εκτος απροοπτου κυριες και κυριοι θα παω για το bandit.Bαγγο φιλε μου σε ευχαριστω καλα χιλιομετρα,παντα ορθιος και ελπιζω να σε δω και απο κοντα μολλις παρω το bandit
:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2: :rotflmao: :) :rotflmao: :D :rotflmao: ;)

Vaggos_1983
24/10/2009, 18:38
Ναι ρε. Και ανοιγματα θα κανεις... και κολο θα πετας αμα θες. Εγω το εκανα λιγο στην αρχη :P

Αλλα σπανια μιας και λυπαμαι τα ωραια καινουργια λαστιχα που ειχε βαλει ο τυπος πριν το παρω :D
Παντως δε ξερω τι οδηγουσες πριν...εγω ενα παπακι τελευταια...και ενα αλλο θεμα ειναι το ποσο σταθερο ειναι το μηχανακι ειδικα στην εθνικη που δε πα να εχει και 7 μποφορια λογο και του βαρους δε κουνιεσαι ρουπι. χεχε αντε καλα χιλιομετρα κι εσυ! με το καλο να παρεις οτι σου αρεσει. Παντα ορθιιοι γιατι προσφατα ειδα κι ενα ατυχημα γυρνοντας απο δουλεια.

Ανατριχιασα πολυ ασχημα. Παπακι οδηγουσε ο τυπος 2καβαλο. Η γυναικα κρατουσε με ενα μαντηλι το προσωπο της μες τα αιματα. Αλλα αυτος κατω ξαπλα στην ασφαλτο με αιμα στο κεφαλι λυποθυμος.... Πιο περα ενα κρανος κατω ακουμπισμενο, αλλα δε ξερω αν το φοραγε κεινος. Μακαρι να ναι καλα ο ανθρωπος. Πολυ προσοχη ρε γ@μωτο θελει ομως. Εγω προσωπικα βγαινω εθνικη να παω στη δουλεια μ καθε πρωι και κανω 30ΧΛΜ αναμεσα απο αμαξια. Ειναι μετα να μη το συνηθισω και γρηγορα το Ληστακο μ. Το θεμα ειναι πως δε προσεχουν με τ αμαξια οι περισσοτεροι....Αλλα σιγουρα σε σχεση με το παπι που πηγαινα πριν, τωρα με σεβονται και κυριως με βλεπουν οι περισσοτεροι... :D ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ, ΠΑΝΤΑ!

smooth criminal
24/10/2009, 18:47
Tωρα θα γελασεις γιατι μηχανη δικια μου δεν ειχα ποτε,αλλα οτι εβρεισκα απο γνωστους το καβαλαγα(βεβαια μου ελειπε το διπλωμα,αλλα δεν με χαλασε γιατι μολις πηγα στα μαθηματα ο δασκαλος μου ειπε πως ημουν ηδη ετοιμος),ε και τωρα που εχω το διπλωμα θα παρω τον ληστη,ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΙ:)

dim40
30/10/2009, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
δες απλά τις τιμές στα παραεισαγωγής, είναι σχεδόν ίδιες με πολλά μεταχειρισμένα. Και με εγγύηση!

ποια μαγαζια πουλανε παραεισαγωγης;; ξερεις κανενα;;

amyroukai
31/10/2009, 11:27
Αν ανοίξεις ένα ΜΟΤΟ ή ένα 0-300 έχει πολλές διαφημίσεις... Έχει κάτι ΖΧ-10 με 9995, CBR600RR με 8900 κλπ και μου τρέχουν τα σάλια... :) Απλά για το Bandit συγκεκριμένα δεν συμφέρει γιατί οι τιμές στην Ευρώπη δεν είναι πολύ διαφορετικές από τις Ελληνικές.

smooth criminal
31/10/2009, 16:19
Βασικα νομιζω πως ο Vinios,μονο με παραεισαγωγης παιζει,και οι 2 απο τους κολλητους μου που αγορασανε μηχανη απο Vinio την αγορασαν και ειχαν μια διαφορα απο την επισημη αντιπροσωπια,αλλα δεν ξερω ποσο.
Ενας Vinios υπαρχει παντου πενηντα κατι υποκαταστηματα νομιζω εχει.:)

amyroukai
03/11/2009, 09:55
Βασικά έχει αρκετά καταστήματα και όχι μόνο αυτόν... Αλλά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση. Έχει και ένα που λέει ότι σου φέρνει όποια μοτοσικλέτα θέλεις, κατά παραγγελία. Ψάξτε το λίγο (ανοίξτε ένα δύο περιοδικά δλδ)

PortisHead
03/11/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
ειναι αληθεια πως τα bandit εχουν χαμηλη μεταπολιτικη αξια και πως αν το αγορασεις το μηχανακι το παντρευεσαι?
Μολις εμαθα ομως τα περι μεταπολιτικης αξιας κολλοσα.B

Με αυτη τη λογικη δεν αγοραζεις μηχανακι για σενα.
Αγοραζεις μηχανακι για τον επομενο κατοχο. :lol:
Αμα εισαι αυτης της λογικης , μην παρεις Bandit :)

smooth criminal
03/11/2009, 15:03
Οχι οχι αλλαξα αποψη επι του θεματος:nono: !
Γουσταρω τρελα bandit και αυτο και θα αγορασω φιλε PortisHead.:rotflmao:
Δεν με ενδιαφερει καθολου το θεμα μ.π.α.,αυτο θελω να καβαλησω αυτο θα αγορασω τελος τα παντα ολα και τα κοαλα τιποτα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

PortisHead
03/11/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
Οχι οχι αλλαξα αποψη επι του θεματος:nono: !
Γουσταρω τρελα bandit και αυτο και θα αγορασω φιλε PortisHead.:rotflmao:
Δεν με ενδιαφερει καθολου το θεμα μ.π.α.,αυτο θελω να καβαλησω αυτο θα αγορασω τελος τα παντα ολα και τα κοαλα τιποτα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

Μα δεν χρειαζετε να απολογεισαι :lol:
Οτι θες να αγορασεις...αρκει να παρεις αυτο που αρεσει σε σενα...οχι τι πουλαει ΜΕΘΑΥΡΙΟ καλυτερα ουτε τι λενε οι αλλοι.
Γιατι στην ουσια , εσυ θα εισαι αυτος που θα γυρναει καθε πρωι το κλειδι στην μιζα και θα οδηγας.
Ουτε ο επομενος αγοραστης , ουτε το υπολοιπο φορουμ.
:beer:
:wave2:

notakos600
03/11/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μα δεν χρειαζετε να απολογεισαι :lol:
Οτι θες να αγορασεις...αρκει να παρεις αυτο που αρεσει σε σενα...οχι τι πουλαει ΜΕΘΑΥΡΙΟ καλυτερα ουτε τι λενε οι αλλοι.
Γιατι στην ουσια , εσυ θα εισαι αυτος που θα γυρναει καθε πρωι το κλειδι στην μιζα και θα οδηγας.
Ουτε ο επομενος αγοραστης , ουτε το υπολοιπο φορουμ.
:beer:
:wave2:


Τα είπες όλα. :beer:

smooth criminal
03/11/2009, 16:49
Δεν απολογουμαι,απλα καθησα και σκεφτηκα τα standart με τα οποια εγω θελω να επιλεξω μια μηχανη.
Την τρελα που ειχα για γκαζια οταν καβαλαγα παρανομα παλια δεν την εχω πλεον αρα δεν θελω ss αλλα ουτε και τα γυμνα με 100+αλογα.
Λεφτα μονο για το ονομα της μαρκας και την εμπορικοτητα του εκαστοτε μοντελου δεν δινω,αρα κατι z και hornet δεν τα θελω.
Λεφτα γενικα(αν και οι δικοι μου δεν θα μου τα αρνηθουν απλα εγω δεν θελω να το ξεχειλωσω)πανω απο 6000ευρω δεν θελω να δωσω,αρα παλι τα hornet,z,fazer, τα ξεχναω.
Ιαπωνικο θελω να ειναι(το λεω αυτο γιατι κατι πηρε το ματι μου για hornet που κατασκευαζονται Ιταλια μερια,ελεος)
ΑBS θελω να εχει οπωσδηποτε,οπως και το μισο fairing,κατι που μονο το fazer δινει και σε τιμη κουκου.
Θελω να ναι καινουργιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Εν τελη να τα κανει ολα να συμφερει και να ναι και αξιοπιστο.
Οσο αφορα την εμφανιση(το bandit) εμενα μου αρεσει και με ικανοποιει υπερ του δεοντος.
Aρα μετα απο ολα αυτα κατελληξα στον ληστη:rotflmao:
Αυτα τα ολιγα my friends.

zvailakis
03/11/2009, 17:51
ε, άντε, καλορίζικο!

:beer: :beer:

smooth criminal
03/11/2009, 18:37
Ευχαριστω αλλα κατσε να το παρω πρωτα,αλλα anyway ευχαριστω
:rotflmao: :beer: :rotflmao: