PDA

View Full Version : Κλείδωμα τιμονιού



cfdms69
23/10/2009, 07:27
Καλημέρα σε όλους μόλις εχτές πηρα την πρωτη μου μηχανη ενα restored Honda bros.. Ολα καλα και σουπερ αλλα δε δουλευει το κλειδωμα τιμονιου. Εχει άλλη τιμονοπλακα και upside down πιρουνι. Μηπως κατα τη μετατροπη αυτη κατι πηγε λαθος?
Αυτο επιδιορθώνεται? Πιστεύω οτι για 2 λεπτακια να πετακτεις σε μια δουλιτσα ειναι χρήσιμο.

Tι να κάνω??

byron
23/10/2009, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από cfdms69
Καλημέρα σε όλους μόλις εχτές πηρα την πρωτη μου μηχανη ενα restored Honda bros.. Ολα καλα και σουπερ αλλα δε δουλευει το κλειδωμα τιμονιου. Εχει άλλη τιμονοπλακα και upside down πιρουνι. Μηπως κατα τη μετατροπη αυτη κατι πηγε λαθος?
Αυτο επιδιορθώνεται? Πιστεύω οτι για 2 λεπτακια να πετακτεις σε μια δουλιτσα ειναι χρήσιμο.

Tι να κάνω??

Αν έχει αλλάξει τιμονόπλακα κλπ, 99.9% δεν ταίριαζαν οι πείροι απ΄τον δότη στο δικό σου. Να κάνεις πολλά δεν μπορείς. Είτε κλείδωμα δισκόφρενου με μικρή κλειδαριά, είτε κάποιον συναγερμό, είτε κάποιο κρυφό μικρό διακοπτάκι που θα κόβει το ρεύμα όταν το αφήνεις για λίγο. :wave2:

cfdms69
23/10/2009, 07:54
Είτε κλείδωμα δισκόφρενου με μικρή κλειδαριά[QUOTE]
Έχω βρει κάποια λουκετα της ABUS θα επαιρνα ουτως η αλλως ως εξτρα ασφαλεια.

Είναι σημαντικό - σοβαρο το γεγονος οτι δε κλειδώνει? Εγω ως πρωταρης έχω αγχωθει απιστευτα.


[QUOTE]είτε κάποιον συναγερμό
μου έχουν πει για συναγερμό meta. Αν ενεργοποιηθει επεμβαινει και στον κινητηρα για να μην παιρνει μπροστα οπως γινοταν πριν πολλα χρόνια στα αυτοκινητα ή μονο χτυπαει?




είτε κάποιο κρυφό μικρό διακοπτάκι που θα κόβει το ρεύμα όταν το αφήνεις για λίγο. :wave2:

Αυτό πως και που θα το κάνω? μπορεί πχ να κανει κατι τετοιο αυτοματα ο συναγερμός?

byron
23/10/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από cfdms69
μου έχουν πει για συναγερμό meta. Αν ενεργοποιηθει επεμβαινει και στον κινητηρα για να μην παιρνει μπροστα οπως γινοταν πριν πολλα χρόνια στα αυτοκινητα ή μονο χτυπαει?


Αυτό πως και που θα το κάνω? μπορεί πχ να κανει κατι τετοιο αυτοματα ο συναγερμός?

Η κλειδαριά τιμονιού, μόνο για ψυχολογικούς λόγους βοηθάει.
Kάποια μοντέλα της ΜΕΤΑ έχουν immobilizer, αλλά δεν γνωρίζω τι και αν μπάινει στο δικό σου.
Το διακοπτάκι μπορεί να στο βάλει κάποιος ηλεκτρολόγος μοτό. Είχα κάτι τέτοιο σε ΧΤ600, και έκοβε το ρεύμα της ηλεκτρονικής. Βοηθάει πάρα πολύ στις κλοπές του στυλ "το άφησα 2 λεπτά και μου το αρπάξανε". Εννοείται ότι είναι σε κάποιο σημείο που δεν φαίνεται, αλλά δεν θα φαίνεσαι και εσύ ότι το ανοίγεις (κάπου κάτω απ΄το ντεπόζιτο πχ είναι μια χαρά, αρκει να το φτάνεις με τα δάχτυλα σου) :wave2:

cfdms69
24/10/2009, 08:03
Χίλια ευχαριστώμου εφυγε λίγο ενα μικρό αγχος... Θα το ψαξω πολυ καλα. Για κλειδαρια δισκόφρενου εχετε να προτεινετε κατι αλλο περα απο ABUS?

GiannisBlessed
12/11/2009, 05:13
αν ξερεις αγγληκα ποσταρε σε αυτο το φορουμ που ειναι μονο για το bros...μπορει να ξερουν κανεναν τροπο να κανεις πατεντα και να δουλευει....(και γω στο δικο μου αναποδο απο suzuki εβαλα και δεν μπαινει πανω καν η κλειδαρια.αλλα με λιγη δουλεια ολα γινονται).
http://www.hawkgtforum.com/forum/