PDA

View Full Version : best λύση για ανορθωτή??



Afrikaner
15/05/2005, 11:39
Γειά σας παίδες!Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας αφρικάνας μοντέλο του '97 και πέρυσι μου έκαψε τον ανορθωτή (συνηθισμένο ε? :) )
Αφού έβαλα καινούργιο πρίν κανένα μήνα σταμάτησε να φορτίζει η μπαταρία και τσεκάρω τα καλώδια του ανορθωτή και η φύσα που συνδέονται είχε γίνει κάρβουνο!!Τελικά την έβγαλα και σύνδεσα ενα ενα τα καλώδια και μέχρι στιγμής οκ.Σε μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να τα συνδέσω με φισάκια σιλικόνης υψηλής θερμοκρασίας.Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση?????Αυτή ή κάτι άλλο???Δεν λέει να ξαναμείνω απο ανορθωτή!!!!!

Stergios69
15/05/2005, 14:02
Η SXElectronics είναι μια ελληνικη εταιρια που βγαζει ανορθωτες γυρω στην μιση τιμη απο οτι οι γνησιοι και εγω φοράω τετοιον απο τον Νομεβριο του 2004.
Εχουν και site SXelectronics.gr

koufaloni
15/05/2005, 15:09
εγω φιλαρακι μου εχω διαβασει το εξης και θα το επιχειρησω τις επομενες μερες. Περνεις μια ψυκτρα Η/Υ και την βαζεις πανω στον ανορθωτη και δουλευει οταν βαζεις μπρος το μηχανακι. Σημασια εχει μην καει ο ανορθωτης, τα καλωδια τσαπμπα ειναι
:wave2: :wave2: :wave2:

Afrikaner
15/05/2005, 21:38
Καλά αυτα που λέτε αλλά είναι καινούργιος για να αλλάξω τον ανορθωτή πάλι και όσον αφορά την ψύκτρα το βρίσκω παρατραβηγμένο...
όσον αφορά την φύσα με τα καλώδια την έχετε καταργήσει?το έχω ακούσει απο πολλούς
εγώ παντως την έβγαλα

Pokermon
15/05/2005, 21:43
Παλικάρια μου ( παθών με 900 RR ) όταν λιώνει η φύσα μια είναι η λύση….. αλλαγή ανορθωτή…..κατάργηση φυσας και τοποθέτηση βυσμάτων ξεχωριστά για κάθε καλώδιο…..και το πρόβλημα λύνετε μια και καλή αν πάρετε το καλώδιο ρεύματος του ανορθωτή και το στείλετε κατευθείαν στην μπαταρία…..οποίος θέλει more info Π.Μ….. :wave2: :wave2:

koufaloni
16/05/2005, 00:00
Pokermon πες τιποτα παραπανω βρε παιδι μου, (εγω τελικα δεν ειχα αυτο το προβλημα αλλα ειπα να του βαλω μια ψυκτρα να ησυχασω)
οπως φαινεται ομως το προβλημα αυτο εχει απασχολησει πολυ κοσμο, γιαυτο καλο ειναι να υπαρχει μια απαντηση απο εσενα που εισαι και παθων...:beer: :beer: :beer:

koufaloni
16/05/2005, 00:07
παρτε και ενα λινκ σχετικο με τη μετατροπη...



www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.html (http://)

Pokermon
16/05/2005, 08:10
Τι παραπάνω να πω…..ένα φιλαράκι που έχει συνεργείο και είναι γάτα στα ηλεκτρικά με ξελάσπωσε από αυτό το prob γιατί μου ζητάγανε ένα σκασμό λεφτά….δήθεν ότι είναι περίπλοκη η πατέντα που θα γίνει κτλ κτλ…..απλά το όλο θέμα έχει να κάνει με την πλεξούδα η οποία με τα χρόνια αρχίζει να ζορίζει το όλο κύκλωμα με αποτέλεσμα….πρώτα να τα φτύνει η φύσα – καλώδια……τα οποία κάποια στιγμή βραχυκυκλώνουν και καίνε τον ανορθωτή…..παραπάνω δεν ρώτησα να μάθω πώς και γιατί….είναι απλό όμως…..ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΩΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ….. (καλή η φάση και του ανεμιστήρα επάνω….καλό κάνει όπως και να έχει ) ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΙΩΝΟΥΝΕ….. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ( ΜΑΥΡΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ) ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ + ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ…..

afrotwin
16/05/2005, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Afrikaner
Γειά σας παίδες!Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας αφρικάνας μοντέλο του '97 και πέρυσι μου έκαψε τον ανορθωτή (συνηθισμένο ε? :) )
Αφού έβαλα καινούργιο πρίν κανένα μήνα σταμάτησε να φορτίζει η μπαταρία και τσεκάρω τα καλώδια του ανορθωτή και η φύσα που συνδέονται είχε γίνει κάρβουνο!!Τελικά την έβγαλα και σύνδεσα ενα ενα τα καλώδια και μέχρι στιγμής οκ.Σε μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να τα συνδέσω με φισάκια σιλικόνης υψηλής θερμοκρασίας.Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση?????Αυτή ή κάτι άλλο???Δεν λέει να ξαναμείνω απο ανορθωτή!!!!!

KALOS TON KENOURIO FILO

to provlima sou lipon ine kino mias ke i f8ora se afto to eksartima erxete anapantexa gia olous

afto pou prepi na kanoume oloi mas se tetia periptosi ine ektos apo tin alagi tou anor8oti me enan apodedigmena kaliteris piotitas
na metrisoume se ena kalo mastora to ilektriko kikloma gia tixon anomalies opos diaroes i vraxikiklomata mias ke i 8ermansi sta kalodia mpori na prokalese krifes pliges kapou ke na eksakolou8isoume na exoume provlima giati exi adinatisi i 8orakisi ton kalodion

kalo ine lipon na gini enas sxolastikos elenxos sto kikloma
ke na apofevgonte ka8e idous patentes

as fantastoume lipon oti 8 xronia doulepse aprovlimatista o anor8otis tou filou
me tis iparxouses sindesis ke kalodiosis
giati na alaksoume kati posa xronia mpori na anteksi ena tetio eksartima?

to 8ema ine lipon na elenksoume mipos i vlavi tou anor8oti dimiourgise kousouria se kapio alo simio tou ilektrikou diktiou

Pokermon
16/05/2005, 09:17
Συγνώμη….ξέχασα να το αναφέρω…..εννοείτε αυτό που λέει ο φίλος afrotwin… ο Έλενος θα γίνει στο όλο κύκλωμα….το παραπάνω αναφέρετε στην περίπτωση που δεν σε παίρνει οικονομικά να αλλάζεις όλη την πλεξούδα τις μοτό….και εδώ που τα λέμε…σε ποίον να εμπιστευτείς τέτοια δουλειά??????

gmak
17/05/2005, 01:59
ego pantos pedia kapote xreiastike na bro enan ilektrologo gia na ftiaxo to tripmaster(paliotero post,kameni asfaleia),o opoios otan to eftiaxe moy proteine na moy kanei mia patenta gia ton anorthoti oste oso to dinaton na min exo problima...mexri proxtes poy ekana servis se gnosto moy sinergeio den ixera ti eixe kanei kathoti den exo idea apo ilektronika..o filos o sinergeias omos me rotise poios moy to ekane ayto dioti itan poly kali patenta kai ekei moy exigise oti eixe katargisi tin fisa eixe enosi tin mpataria kateythian kai moy eipe kai gia mia geiosi poy an pathene telika o anorthotis kati toylaxiston then tha pathena megali zimia...an thimame kala gia aythn tin diadikasia plirosa 30 eyro ston ilektrologo..xalali toy omos ek ton isteron

Afrikaner
17/05/2005, 12:56
gmak pou vriskete aytos o hlektrologos?

gmak
17/05/2005, 19:18
στην πάτρα...και μάλιστα ούτε ταμπέλα δεν εχει...σε φοβίζει στην αρχή διότι ειναι πολύ "τρελαρας" αλλά είναι άπαιχτος σε γνώσεις....να φανταστείς ότι λεγαμε για το λαμπάκι του λαδιού αν είναι ασφαλές στην προειδοποιηση..μου είπε ότι το λαμπακι αναβει στα 0,1 bar που σημαινει ότι θα πρπει να μεινει ο κινητηρας σχεδον χωρίς λάδι για να αναψει....

Pokermon
17/05/2005, 19:21
Ο δικός μου είναι στην Καλλιθέα….μήπως σε ενδιαφέρει…??????

Afrikaner
18/05/2005, 18:47
Αθήνα είμαι αλλά για την ώρα θα βάλω τα φισάκια και βλέπουμε.thanks παντως

mixanobio$
24/05/2005, 13:19
www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.htm

sto parapanw site....

den xreiazetai na baleis psixtra sthn psixtra.... einai perito... mono to fan kanei!!

bartlal
24/05/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.htm

sto parapanw site....

den xreiazetai na baleis psixtra sthn psixtra.... einai perito... mono to fan kanei!!

χαρη, τσεκαρε το link γιατι ειναι ψοφιο... σε εμενα τουλαχιστον! :wave2:

mixanobio$
24/05/2005, 13:57
www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.html

eixa jexasei to l sto telos sorry

CyBeRseXX
24/05/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Ο δικός μου είναι στην Καλλιθέα….μήπως σε ενδιαφέρει…??????

alla gia pes, pou stin kallithea?

Pokermon
24/05/2005, 15:09
Αγίας Βαρβάρας είναι η οδός…..μικρό στενάκι πίσω από την πλατεία με τις καφετέριες…..αν θες τηλ στείλε πμ……

bartlal
24/05/2005, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.html

eixa jexasei to l sto telos sorry


:wave2:

africa_t
25/05/2005, 12:35
αυτο με το ανεμηστηρακι το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν το εκανα γιατι τα ανεμηστηρακια απο το pc δεν ειναι αδιαβροχα. και αμα γινει κανενα βραχυκυκλωμα τι κανουμε μετα?

mixanobio$
25/05/2005, 12:48
to exw 1 xrono... Exw faei trelles broxes... plysimata h mixani me lastixo me piesh....
den exei pa8ei tipota!!!!
Twra ti na sou pw... pisteuw oti meta apo 2 xronia na balw kainourgio! 5-10 euro kanei kai to bazeis se 10lepta!

An kaei den ginetai tipota!!!!!!!

africa_t
25/05/2005, 14:39
αν ειναι ετσι δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω

ευχαριστω φιλε

Afrikaner
07/06/2005, 14:47
Hello σε όλους
Εγγυημένα είναι κάποιος απο εσάς που μετά το κάψιμο του ανορθωτή το πήγε σε καλό ηλεκτρολόγο και να μην του ξαναπαρουσιάστηκε πρόβλημα?Γιατί υπάρχουν πολλοί καραγκιόζηδες που και ζητάνε ότι θέλουνε και κάνουνε μάπα δουλειά και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει
Αν γνωρίζει καποιος ας πει στοιχεία ηλεκτρολόγου (αναφέρομαι για Αθήνα) για να αποφύγουμε να βάλουμε ψύκτρες κ.τ.λ .
Στην τελική θα του βάλουμε και κανένα air condition για να μην καίγεται :p
Άντε γιατί έπιασαν και οι ζέστες!!!!:P

johnpan
07/06/2005, 16:51
SXelectronics.gr στον πειραιά, ο άνθρωπος είναι πολύ εντάξει. Στο ΑΧ μου είχε φτιάξει τη γεννήτρια.