PDA

View Full Version : moto



Alx 84
15/05/2005, 12:37
Hello!!! Μετά απο το κράξιμο που έφαγα απο το πρώτο post μου που αναφερόμουν σε ένα nsr, έβαλα μυαλό,έπιασα δουλίτσα και τα πράγματα έχουν ως εξής. Μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού πιστεύω οτι θα έχω συμπληρώσει 2000-2500 ευρώ τα οποία θα διαθέσω για την πρώτη μου moto!! σκεφτόμουν για streetακι και ειδικά για cbr 400 ή zxr 400. Το βασικότερο που ζητάω είναι να μην περνάω όλη την ημέρα μου στα συνεργεία. Σκεφτόμουν και το bandit, αλλά μου είπε φίλος οτι βγάζουν προβλήματα. Το superfour τι λέει; έχω ακούσει ότι είναι εισαγωγής και δεν παίζουν ανταλλακτικά. Αληθεύει; Τι προτείνετε; Τι άλλο παίζει σε αυτή την τιμή σε τετρακύλινδρο; θα πήγαινα σε cb 400, αλλά κολάω λίγο στην εμφάνιση και στο ότι είναι δικύλινδρο. (Ναι δυστυχώς έχω κολλήσει με αυτόν τον τρελό ήχο των τετρακύλινδρων...)
Και κάτι άλλο. Επειδή μηχανή χωρίς κράνος είναι τρέλα, τι παίζει στην κατηγορία των 350-400 ευρώ (μάρκες-μοντέλα);
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Rezeguet
15/05/2005, 12:54
βασικα το πρωτο σκελος επρεπε να το βαλεις στα ''μοντελα'' και το αλλο σκελος στα ''προστατευτικος εξοπλισμος'' Αν ψαξεις παντως εχει πολυ πραγμα το φορουμ και για τις δυο αποριες σου!

adam_tsouk
15/05/2005, 18:23
όντως θα βρεις πολύ πράμα για κράνη ειδικά.....


Όσο για τις μοτο... άνοιξε και καμιά εφημερίδα, δες τι διαθέτεις, την προσφορά, τι σου κάνει κλικ και το συζητάμε....

:winka: :winka:





Καλή αρχή......:wave2:

Alx 84
15/05/2005, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
όντως θα βρεις πολύ πράμα για κράνη ειδικά.....


Όσο για τις μοτο... άνοιξε και καμιά εφημερίδα, δες τι διαθέτεις, την προσφορά, τι σου κάνει κλικ και το συζητάμε....

:winka: :winka:





Καλή αρχή......:wave2:

exw brei cbr,zxr,bandit kai superfour 400aria se times 1000 merxi 2500. 8a dia8esw opws eipa 2000-2500, alla den kserw se poio ap'ola na strafw... h seira prwtimisis einai opws ta exw grapsei.

Alx 84
15/05/2005, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
βασικα το πρωτο σκελος επρεπε να το βαλεις στα ''μοντελα'' και το αλλο σκελος στα ''προστατευτικος εξοπλισμος'' Αν ψαξεις παντως εχει πολυ πραγμα το φορουμ και για τις δυο αποριες σου!

gia ta kranakia epsaksa sto forum kai brika akri. gia tis moto omws... einai kai to pio duskolo kommati. 8a sunexisw tin ereuna. thx

Todi
17/05/2005, 10:01
παντως εγω δεν θα κοιταζα σε 400 CBR, ZXR κτλ γιατι γενικα ειναι βιασμενα συνηθως τα εχουν (η τα ειχαν μεσα στην πολυχρονη πορεια τους) καβλογκαζοι νεαροι που μαθαινουν να οδηγουν .. ο ορισμος του βιασμου δηλαδη..

το SF ειναι κλασσικο οποιον και να ρωτησεις θα σου πει καλα λογια

AFTER
17/05/2005, 10:15
Πρωτα απο ολα το cb400 ειναι τετρακυλινδρο!

Και αν δεν θες να πηγαινεις συνεργιο παρε αυτο,και ας εχει 500€ πιο πολυ απο τα αλλα!

Bandit μακρια,το ειχα και μου κοστισε πολλα να το κανω να δουλεψει καλα!
Επειδη ομως κανενας μηχανικος δεν θα στο αναλαβει(τα λαμογια) καλυτερα ασ'το!

CBR & ZXR,πολυ καλα μηχανακια,οταν βγηκανε ομως!
Τωρα ειναι ολα παλια και βιασμενα!

Κοιτα και για yamaha XJR-400,οποια εχω δει ειναι σε καλη κατασταση!

Επισης δες και τα bros!
Το 650 παει λιγο χειροτερα απο τετρακυλινδρο 400,αλλα εχει ροπη!
Το 400 ειναι αργο,αλλα επειδη εχω εμπειρια με κακο τετρακυλινδρο,αν γυρναγα πισω θα το προτιμουσα!

Ποσο μου την δινει να καταληγω να προτινω honda...:bigcry:

Alx 84
17/05/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
παντως εγω δεν θα κοιταζα σε 400 CBR, ZXR κτλ γιατι γενικα ειναι βιασμενα συνηθως τα εχουν (η τα ειχαν μεσα στην πολυχρονη πορεια τους) καβλογκαζοι νεαροι που μαθαινουν να οδηγουν .. ο ορισμος του βιασμου δηλαδη..

το SF ειναι κλασσικο οποιον και να ρωτησεις θα σου πει καλα λογια


ki egw autop skeftomoun. An einai na pernaw oli tin imera mou sta sunergeia kahka!! 8a mou ftasei kai o koukos ahdoni. Thanx pantws gia tin boh8eia. ap'oti katalaba diladi, gia na parw streetaki 8a prepei na ta skasw adra gia ena kainourio,e?

Alx 84
17/05/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Πρωτα απο ολα το cb400 ειναι τετρακυλινδρο!

Και αν δεν θες να πηγαινεις συνεργιο παρε αυτο,και ας εχει 500€ πιο πολυ απο τα αλλα!

Bandit μακρια,το ειχα και μου κοστισε πολλα να το κανω να δουλεψει καλα!
Επειδη ομως κανενας μηχανικος δεν θα στο αναλαβει(τα λαμογια) καλυτερα ασ'το!

CBR & ZXR,πολυ καλα μηχανακια,οταν βγηκανε ομως!
Τωρα ειναι ολα παλια και βιασμενα!

Κοιτα και για yamaha XJR-400,οποια εχω δει ειναι σε καλη κατασταση!

Επισης δες και τα bros!
Το 650 παει λιγο χειροτερα απο τετρακυλινδρο 400,αλλα εχει ροπη!
Το 400 ειναι αργο,αλλα επειδη εχω εμπειρια με κακο τετρακυλινδρο,αν γυρναγα πισω θα το προτιμουσα!

Ποσο μου την δινει να καταληγω να προτινω honda...:bigcry:

μπορεί να είναι δικό μου το λάθος γιατί έβλεπα κάποια cb-500 τα οποία ήταν δυκύλινδρα. το ZXR έβγαινε μου φαίνεται μέχρι και το 99. Μακρυά και απο αυτό; το XJR-400 δε το ήξερα καθόλου. Το έψαξα στο net. Από εμφάνιση, μάλλον πρoτημώ το super four. όσο για τον μηχανικό, έχω έναν πολύ καλό (που πήγαινε ο πατέρας μου), αλλά και πάλι δεν είμαι διατεθημένος να του ακουμπήσω όλη μου την περιουσία για να επισκευάσω μια παλιά μηχανή και να μου στοιχίσει όσο ένα καινούριο cb-500.
Να τα ξεχάσω δηλαδή τα streetάκια;:bawl: :bawl: :bawl: :sad: :sad:
thanx πάντως...

gdevelek
17/05/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
αλλά και πάλι δεν είμαι διατεθημένος να του ακουμπήσω όλη μου την περιουσία για να επισκευάσω μια παλιά μηχανή και να μου στοιχίσει όσο ένα καινούριο cb-500.
Να τα ξεχάσω δηλαδή τα streetάκια;:bawl: :bawl: :bawl: :sad: :sad:
thanx πάντως...

Κυκλοφορούν πολλά S4 τα οποία δεν είναι σε κατάσταση τέτοια ώστε να χρειαστούν μια περιουσία για να φτιαχτούν. Και το μηχανάκι αυτό άπαξ και το φτιάξεις, κρατάει πολύ. Ωστόσο τα ανταλλακτικά του είναι αρκετά δυσεύρετα και συνεπώς και ακριβά.

Πρόσφατα φίλος του φόρουμ που τον τράκαραν έψαχνε τα όργανα, και τα βρήκε μέσω εισαγωγέα για 800Ε, πράγμα που δεν τον ενοχλούσε αφού θα πλήρωνε η ασφάλεια του άλλου, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα...

la_villa
17/05/2005, 18:03
Το zxr έβγαινε μέχρι το 2002 νομίζω.
Το θετικό σε σχέση με τα άλλα είναι το εισήγαγε επίσημα η αντιπροσωπεία οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ανταλλακτικών αν και βρίσκεις και σε μεταχειρισμένα ότι θέλεις.

Έγω έχω το zxr 5 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Συνεργείο δεν έμεινε ποτε πέρα της καθιερωμένης συντήρησης.

Ενημερωτικά τα μοντέλα μεταγενέστερα του '94 έχουν αλουμινένιο πλαίσιο (σε χρώμα εννοώ).

Εννοείτε ότι θα το δει έμπιστος μηχανικός σου.

Alx 84
17/05/2005, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κυκλοφορούν πολλά S4 τα οποία δεν είναι σε κατάσταση τέτοια ώστε να χρειαστούν μια περιουσία για να φτιαχτούν. Και το μηχανάκι αυτό άπαξ και το φτιάξεις, κρατάει πολύ. Ωστόσο τα ανταλλακτικά του είναι αρκετά δυσεύρετα και συνεπώς και ακριβά.

Πρόσφατα φίλος του φόρουμ που τον τράκαραν έψαχνε τα όργανα, και τα βρήκε μέσω εισαγωγέα για 800Ε, πράγμα που δεν τον ενοχλούσε αφού θα πλήρωνε η ασφάλεια του άλλου, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα...



eixa akousei apo enan filo pou tou klepsane kapoia organa apo ena bros kai ekane paragkeleia apo eksw. Tou stoixise gurw sta 900 eurw (tote eixame akoma draxmes). koinws 8elei prosoxi. Ki egw pou eimai mikros kai apeiros ti kanw?? opws kai na exei, toumpitses me 5xlm 8a faw...

Alx 84
17/05/2005, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
Το zxr έβγαινε μέχρι το 2002 νομίζω.
Το θετικό σε σχέση με τα άλλα είναι το εισήγαγε επίσημα η αντιπροσωπεία οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ανταλλακτικών αν και βρίσκεις και σε μεταχειρισμένα ότι θέλεις.

Έγω έχω το zxr 5 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Συνεργείο δεν έμεινε ποτε πέρα της καθιερωμένης συντήρησης.

Ενημερωτικά τα μοντέλα μεταγενέστερα του '94 έχουν αλουμινένιο πλαίσιο (σε χρώμα εννοώ).

Εννοείτε ότι θα το δει έμπιστος μηχανικός σου.


8a protimousa street apo otidipote allo, omws fobamai mi mou bgalei zimies. To montelo omws tou 2000 px de 8a einai akribo? De nomizw na kanei mono 2500 eurw ektws ean einai ksepatomeno.:sad:

Alx 84
18/05/2005, 00:04
Να ρωτήσω κάτι. Μου πρότειναν να έπαιρνα το μηχανάκι(όποιο καταλήξω μέχρι τότε) από κατάστημα μεταχειρισμένων (μάλλον το moto υφαντή) και όχι απο ιδιώτη. Τι λέτε; αξίζει; βέβαια όπως κοίταξα τιμές υπάρχει μεγάλη διαφορά, αλλά υποθέτω οτι θα τους έχουν κάνει service και θα υπάρχει κάποια τυπική εγγύηση. Γνωρίζετε τίποτα;

AFTER
18/05/2005, 00:10
Ωπ ,παιρνω πισω αυτο για το ZXR τοτε!
Δεν ηξερα οτι εβγαινε μεχρι προσφατως!

Εγω θα το προτιμουσα ;)

Alx 84
18/05/2005, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ωπ ,παιρνω πισω αυτο για το ZXR τοτε!
Δεν ηξερα οτι εβγαινε μεχρι προσφατως!

Εγω θα το προτιμουσα ;)

κι εγω το γουστάρω με 1000. θα μου βγεί όμως καλό ή θα τρέχω;;

rd350lc
18/05/2005, 00:23
gnomh mou einai MAKRYA APO ZXR!!!!!
genika h kawasaki einai ligo mustiria etairia kai akoma pio duskolo to sugkekrimeno mhxanaki. tha proteina cbr/ cb/ alla kai xjr gia ta lefta tous ola aksizoun kai einai kai skulia.
:wave2:

Alx 84
18/05/2005, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
gnomh mou einai MAKRYA APO ZXR!!!!!
genika h kawasaki einai ligo mustiria etairia kai akoma pio duskolo to sugkekrimeno mhxanaki. tha proteina cbr/ cb/ alla kai xjr gia ta lefta tous ola aksizoun kai einai kai skulia.
:wave2:


de mporw na pw kati gia tis etairies giati den exw empeiria. To cbr-400 den kserw an ebgaine kai meta to 97.gnwrizei kaneis? Exw petuxei kanaduo kala, alla de ta poulane. Ta fobamai ta metaxiro street an kai einai i prwti mou protimisi...

la_villa
18/05/2005, 04:34
To cbr πρέπει να σταμάτησε πιο νωρίς η παραγωγή του.
Το έχω οδηγήσει και αυτό και μπορώ να πω οτι το zxr είναι πιο "καυλωτικό" σαν μηχανάκι.

Το χονδα είναι χονδα οτι και να λέμε αλλά και τα περιοδικά της εποχής και απο άποψη ποιότητας το zxr το είχαν απο τα κορυφαία,αν όχι το κορυφαίο.Και το οτι δεν άλλαξε καθόλου απο το 92 όσο να ναι είναι αξιόπιστο.

Τέλος πρόκειται για μεταχειρισμένο είτε το ένα είτε το άλλο θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ προσοχή ακόμα και στην λεπτομέρεια.
Πιστεύω ότι ένα καλα συντηρημένο μηχανάκι φαίνεται.Το δικό μου αν το έβλεπες πριν κανα 6 μηνο (είχα μια άτυχη στιγμή με τουτου,αλλά μόνο πλαστικά) θα πάθαινες πλάκα.

Προσοχή λοιπόν και μην βιαστείς να πάρει το πρώτο που θα βρεις.

ruyjin
18/05/2005, 11:34
για μηχανή: CB 400 Super Four από 2500€ και άνω
για κράνος: SHOEI XR-1000, 350-400€

τίποτε άλλο

:wave2:

Alx 84
18/05/2005, 14:32
de me lete twra kati. Koitaksa se periodiko me magazia metaxeirismenwn. To bandit 400 tou 97 to eixe 2200 euro, enw to super four '97 de to brika ligotero apo 3000. Ti ginetai telika?? to super four einai korifi, to bandit einai xrepi h plirwnoume tsampa to onoma honda??? gia na akribologw hondakias eimai, aplws anarwtiemai...

Alx 84
18/05/2005, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
για μηχανή: CB 400 Super Four από 2500€ και άνω
για κράνος: SHOEI XR-1000, 350-400€

τίποτε άλλο

:wave2:

gia to kranos se shoei tin ekoba tin douleia. xwris na eina sigouro bebaia,giati den exw dokimasei kanena. Gia tin mixani auto blepw. 8a xreiastw toulaxiston 3000 opws paei to pragma.

AFTER
18/05/2005, 14:40
Επειδη ειχα bandit-400v,δυστυχως ειναι ετσι οπως τα λες!

Ή Θα σου δουλευει τρικυλινδρα ή θα σου καιει ηλεκτρονικες!

Θελει πολυ ψαξιμο για δουλεψει σωστα,αλλα καλυτερα να τα σκασεις εξαρχεις απ'οτι μετα σιγα σιγα στον μηχανικο!

Εγω το ειχα παρει 2200 και μετα εδωσα αλλα τοσα για να το συνεφερω!

Alx 84
18/05/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
To cbr πρέπει να σταμάτησε πιο νωρίς η παραγωγή του.
Το έχω οδηγήσει και αυτό και μπορώ να πω οτι το zxr είναι πιο "καυλωτικό" σαν μηχανάκι.

Το χονδα είναι χονδα οτι και να λέμε αλλά και τα περιοδικά της εποχής και απο άποψη ποιότητας το zxr το είχαν απο τα κορυφαία,αν όχι το κορυφαίο.Και το οτι δεν άλλαξε καθόλου απο το 92 όσο να ναι είναι αξιόπιστο.

Τέλος πρόκειται για μεταχειρισμένο είτε το ένα είτε το άλλο θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ προσοχή ακόμα και στην λεπτομέρεια.
Πιστεύω ότι ένα καλα συντηρημένο μηχανάκι φαίνεται.Το δικό μου αν το έβλεπες πριν κανα 6 μηνο (είχα μια άτυχη στιγμή με τουτου,αλλά μόνο πλαστικά) θα πάθαινες πλάκα.

Προσοχή λοιπόν και μην βιαστείς να πάρει το πρώτο που θα βρεις.

mou to poulas??? :) :D
8elei polu psaksimo ontws. Den agorazoume stragalia... To 8ema einai oti de mporw na kserw tin katastasi tou moter tou. Mporei na to exei karakseskisei kai psilostoukarei, alla na tou exei riksei ena kalo gualismataki kai kainouria fering kai na to poulaei gia kainourio... Den exw kai empeiria na parei... prepei na koubalaw kai mixaniko mazi mou. Anyway, thanx gia tin boh8eia.

gdevelek
18/05/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Den exw kai empeiria na parei... prepei na koubalaw kai mixaniko mazi mou.

Μην το θεωρείς βουνό, και εγώ με μηχανικό (που ως τότε ούτε καν γνώριζα) πήγα. Του είπα ότι θα το πηγαίνω σ' αυτόν για σέρβις (όπως και έκανα) αφού δούλευα τότε 300μ μακριά του, και ήλθε πρόθυμα χωρίς να με χρεώσει, το είδε προσεκτικά, το οδήγησε και μου έδωσε το ΟΚ. Το ίδιο ακριβώς θα κάνω και όταν αναβαθμίσω.

Θέλει έμπειρο μάτι αλλά και αυτί, μην πάς μόνος σου, θα πάρεις γουρούνι στο σακί.

idi
18/05/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μην το θεωρείς βουνό, και εγώ με μηχανικό (που ως τότε ούτε καν γνώριζα) πήγα. Του είπα ότι θα το πηγαίνω σ' αυτόν για σέρβις (όπως και έκανα) αφού δούλευα τότε 300μ μακριά του, και ήλθε πρόθυμα χωρίς να με χρεώσει, το είδε προσεκτικά, το οδήγησε και μου έδωσε το ΟΚ. Το ίδιο ακριβώς θα κάνω και όταν αναβαθμίσω.

Θέλει έμπειρο μάτι αλλά και αυτί, μην πάς μόνος σου, θα πάρεις γουρούνι στο σακί.

γαμω το management εκανε ο μηχανικος σου!!!

χαχαχα σοβαρα μιλαω αλλοι σε γραφουν κανονικα. τους λες "ρυθμησε την αναρτηση" και σου λεει "ωχουυυυυ καλη ειναι ρε, ασε εχω δουλεια τωρα"
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
18/05/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μην το θεωρείς βουνό, και εγώ με μηχανικό (που ως τότε ούτε καν γνώριζα) πήγα. Του είπα ότι θα το πηγαίνω σ' αυτόν για σέρβις (όπως και έκανα) αφού δούλευα τότε 300μ μακριά του, και ήλθε πρόθυμα χωρίς να με χρεώσει, το είδε προσεκτικά, το οδήγησε και μου έδωσε το ΟΚ. Το ίδιο ακριβώς θα κάνω και όταν αναβαθμίσω.

Θέλει έμπειρο μάτι αλλά και αυτί, μην πάς μόνος σου, θα πάρεις γουρούνι στο σακί.


Γενικά πάμε με μηχανικό που γνωρίζουμε. Γιατί αν δεν ξέρουμε τι είδους μηχανικός είναι, τότε η γνώμη του δεν έχει αξία.....

:smokin:

gdevelek
18/05/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γενικά πάμε με μηχανικό που γνωρίζουμε. Γιατί αν δεν ξέρουμε τι είδους μηχανικός είναι, τότε η γνώμη του δεν έχει αξία.....

:smokin:

Μου τον είχε συστήσει άτομο που είναι ψείρας και τον εμπιστευόταν για τη μηχανή του, οπότε...

la_villa
18/05/2005, 18:47
Το superfour κοστίζει αρκετά αλλά είναι μηχανάκι που πρωτοβγήκε το '97 οπότε και αξίζει τα λεφτά του.
Αλλά δεν είναι ss.Προκειται για διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκι.Πολύ ήρεμο,φιλικο χωρίς ξεσπάσματα.
Και γω το κοίταγα όταν έψαχνα.
Καλο ψάξιμο.

Υ.Γ το δικό μου σκεφτόμουν να το πουλήσω πριν 1-1,5 χρόνο αλλά δεν έπαιζε λεφτό για μεγαλύτερο.Οπότε τι να έπαιρνα??Άλλο 400 άρι?

Alx 84
18/05/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Επειδη ειχα bandit-400v,δυστυχως ειναι ετσι οπως τα λες!

Ή Θα σου δουλευει τρικυλινδρα ή θα σου καιει ηλεκτρονικες!

Θελει πολυ ψαξιμο για δουλεψει σωστα,αλλα καλυτερα να τα σκασεις εξαρχεις απ'οτι μετα σιγα σιγα στον μηχανικο!

Εγω το ειχα παρει 2200 και μετα εδωσα αλλα τοσα για να το συνεφερω!

ωχ,ωχ... δεν είμαστε για τέτοια. είναι κουκλί ομως το άτιμο. Αφού όμως είναι έτσι, βγαίνει από το παιχνίδι. έχω ακούσει και άλλους δυσσαρεστημένους με bandit. φτού... και ήταν φθηνό!:(

Alx 84
18/05/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
Το superfour κοστίζει αρκετά αλλά είναι μηχανάκι που πρωτοβγήκε το '97 οπότε και αξίζει τα λεφτά του.
Αλλά δεν είναι ss.Προκειται για διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκι.Πολύ ήρεμο,φιλικο χωρίς ξεσπάσματα.
Και γω το κοίταγα όταν έψαχνα.
Καλο ψάξιμο.

Υ.Γ το δικό μου σκεφτόμουν να το πουλήσω πριν 1-1,5 χρόνο αλλά δεν έπαιζε λεφτό για μεγαλύτερο.Οπότε τι να έπαιρνα??Άλλο 400 άρι?

Δεν το έχω καβαλήσει για να δώ τι λέει. Για πρώτο μηχανάκι πρέπει να είναι καλό. Για τα ss μου είπαν να τα αποφύγω ως νέος οδηγός. Παίζει να στέκει αυτό, αλλά αν δεν καβαλήσω ένα δέν πείθομαι...
τελικά εσύ ποιό είχες πάρει;

Alx 84
18/05/2005, 20:00
όπως είπα και στην αρχή υπάρχει καλός μηχανικός και το παλικάρι δεν είναι κλέφτης. δεν έχω μιλήσει βέβαια μαζί του να μου πει τη γνώμη του. ανταλλακτικά για το super four παίζουν μόνο με παραγγελία απο εξωτερικό;

Xlitos
18/05/2005, 20:48
Γιατί δεν χτυπάς κανένα καινούργιο αλλά με λιγότερα κυβικά;Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα CBF 250 και θα ξεμπέρδευα.Άσε που μετά θα το πούλαγα για πλάκα.Αν είσαι νέος οδηγός σίγουρα θ'αντέξεις τουλάχιστον 1 χρόνο πριν το βαρεθείς,αρκεί να μην είσαι καυλωμένος κοντράκιας. :D Πόσο;20 χρονών είσαι;Μια χαρά στα 22 σου ξέρω 'γω μπορείς να πάρεις μετα/σμένη GSX-R 750 που έχει πολλέεες πιθανότητες να σου βγει καλό παρά να μπλέξεις με παλιά bandit και λοιπά.Αν μπορείς να συμβιβαστείς με λιγότερα αλλά αξιόπιστα γκάζια,τα οποία όμως έχουν την δυνατότητα να σε μάθουν να οδηγάς(it's not all about power!!) θα πάρεις την καλύτερη απόφαση κατα την γνώμη μου.
:)

gdevelek
18/05/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
. ανταλλακτικά για το super four παίζουν μόνο με παραγγελία απο εξωτερικό;

όχι, κυκλοφορούν και καινούρια και μεταχειρισμένα στην Ελλάδα, και δεν θα χρειαστείς και πολλά, είναι πολύ αξιόπιστο μηχανάκι

SS μην πάρεις ως πρώτο, δεν θα το χαρείς. Έχεις το χρόνο μπροστά σου να αναβαθμίσεις.

Alx 84
18/05/2005, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Γιατί δεν χτυπάς κανένα καινούργιο αλλά με λιγότερα κυβικά;Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα CBF 250 και θα ξεμπέρδευα.Άσε που μετά θα το πούλαγα για πλάκα.Αν είσαι νέος οδηγός σίγουρα θ'αντέξεις τουλάχιστον 1 χρόνο πριν το βαρεθείς,αρκεί να μην είσαι καυλωμένος κοντράκιας. :D Πόσο;20 χρονών είσαι;Μια χαρά στα 22 σου ξέρω 'γω μπορείς να πάρεις μετα/σμένη GSX-R 750 που έχει πολλέεες πιθανότητες να σου βγει καλό παρά να μπλέξεις με παλιά bandit και λοιπά.Αν μπορείς να συμβιβαστείς με λιγότερα αλλά αξιόπιστα γκάζια,τα οποία όμως έχουν την δυνατότητα να σε μάθουν να οδηγάς(it's not all about power!!) θα πάρεις την καλύτερη απόφαση κατα την γνώμη μου.
:)

21 είμαι. Κοντράκιας δέν είμαι,streetάκιας ναι. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό. θέλω όμως κάτι πιο δυνατό να μπορέσω να το κρατήσω καμιά 3άρα χρόνια τουλάχιστον. Δε θα πάρω άλλο σε 2 χρόνια και είμαι σίγουρος γι αυτό. Τα χρήματα είναι αποκλειστικά δικά μου. Παίζουν και σπουδές...Μη κοιτάς τώρα που τα βολεύω και τα 2. Τέλος θέλω κάτι να με εμπνέει. Γι αυτό και ψάχνω 4κύλινδρο.! θα σκεφτώ πάντως την άποψή σου.

Alx 84
18/05/2005, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όχι, κυκλοφορούν και καινούρια και μεταχειρισμένα στην Ελλάδα, και δεν θα χρειαστείς και πολλά, είναι πολύ αξιόπιστο μηχανάκι

SS μην πάρεις ως πρώτο, δεν θα το χαρείς. Έχεις το χρόνο μπροστά σου να αναβαθμίσεις.


Ρωτάω για φάση κλοπών, τουμπίτσες κλπ και όχι κάτι σοβαρό σε μοτέρ ας πούμε. Να έχουμε μια άποψη του τι παίρνουμε.

για ss μάλλον σε κάτι καινούριο το κόβω(όταν με το καλό).

oulas
19/05/2005, 13:49
Εμενα η γνωμη μου ειναι αφου δεν εχεις χρημα να παρεις μηχανη με αλογα, παρε μια με λιγοτερα αλλα καινουργια. Οπως το CBF 250. 3935 euro εχει, 21 αλογα, λιγα - αλλα αξιοπιστα. Αν απο την αλλη, αν πας σε μεταχειρισμενο, με τοσα λιγα λεφτα, ρισκαρεις πολυ, να πληρωσεις τα διπλα στα συνεργεια. Κανε υπομονη λοιπον, και βολεψου με κατι καινουργιο, που θα σε πηγαινει παντα εκει που θελεις. Γκαζια φιλε μου, με τοσα χρηματα που αναφερεις παραπαμνω, και χωρις συνεργεια δεν γινονται!

la_villa
19/05/2005, 18:16
Τελικά πήρα το ZXR το οποίο έχω ακόμα.

Τα εύρησκα πάνω κατω στα ίδια χρήματα αλλά ήθελα ss.Πιστεύω θα ξενέρωνα με το superfour και δεν έπαιζαν λεφτά για πειραματισμούς.
Το βρήκα και σε γαματα χρώματα και το ερωτεύτηκα με την μια.
Αυτην την περίοδο θα γούσταρα να είχα ένα streetfighter (tuono,Z1000,speedfour)

Alx 84
20/05/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
Τελικά πήρα το ZXR το οποίο έχω ακόμα.

Τα εύρησκα πάνω κατω στα ίδια χρήματα αλλά ήθελα ss.Πιστεύω θα ξενέρωνα με το superfour και δεν έπαιζαν λεφτά για πειραματισμούς.
Το βρήκα και σε γαματα χρώματα και το ερωτεύτηκα με την μια.
Αυτην την περίοδο θα γούσταρα να είχα ένα streetfighter (tuono,Z1000,speedfour)


einai trela ta rimadia ta ss. petuxes kali periptwsi. 8a arxisw to psaksimo se kanena mina na dw ti paizei.

Sas euxaristw olous gia tin boh8eia.

Alx 84
20/05/2005, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εμενα η γνωμη μου ειναι αφου δεν εχεις χρημα να παρεις μηχανη με αλογα, παρε μια με λιγοτερα αλλα καινουργια. Οπως το CBF 250. 3935 euro εχει, 21 αλογα, λιγα - αλλα αξιοπιστα. Αν απο την αλλη, αν πας σε μεταχειρισμενο, με τοσα λιγα λεφτα, ρισκαρεις πολυ, να πληρωσεις τα διπλα στα συνεργεια. Κανε υπομονη λοιπον, και βολεψου με κατι καινουργιο, που θα σε πηγαινει παντα εκει που θελεις. Γκαζια φιλε μου, με τοσα χρηματα που αναφερεις παραπαμνω, και χωρις συνεργεια δεν γινονται!


den dieukrinisa kati. To mixanaki to 8elw gia tin trela kai epeidi to goustarw. Oxi toso gia metakinisi. Gi'auto den i8ela 250cc kai dikilindra mixanakia. Ean pantws dw ta skoura, den pairnw tipota kai ksanakoitaw ta xristougenna h tin epomeni anoiksi pou sigoura 8a exw perissotera xrimata. Thanx gia ton xrono sou.