PDA

View Full Version : Ευρωπαίοι δεν θα γίνουν!!!!!!



ntantoum
24/10/2009, 12:42
παλικαρια γεια σας το δηλωνω απο τωρα ειμαι ktmακιας μεχρι αηδιας....
συγνωμη αλλα τετοια μηχανη παιρνεις γιατι τ γουσταρεις και οχι να την εχεις βιτρινα την ωρα που πινεις το φρεντακι σου στο καφε.....
Λοιπον πρωτη μου μηχανη στα 21 excf 250 δευτερη μηχανη στα 24 adv 950....
πρωτη μαλακια που ακουσα οταν πηρα την μηχανη: ktm πηρες να δω πως θα το πουλησεις.....
οπα φιλαρακι βαστα......πηρα μηχανη για να την πουλησω η για να τ στιψω....???
εδω μιλαμε για τετοια νιρβανα και τετοιο εξστασιασμο που ακομα και dakar θα πηγαινα....
και απλα ο φιλος γιαπωνεζος μηχανοβιος σκεφτεται πως θα πουλησει τη μηχανη....
Ρ να φαμε δεν εχουμε και δινεις τα τελευταια 20γιουρια για ν γεμισεις το θηριο και να νιωσεις για αλλλη μια φορα καννιβαλος....

Λοιπον οταν ολοι βγαζουν μηχανες με ηλεκτρονικα συστηματα υποβοηθηματα στα φρενα υποβοηθηματα στο στριψιμο ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις και abs και ενα σωρο αλλες μαλακιες τις οποιες πουλανε εγω απλα συνεχιζω να λεω : μ@λ@κιες εχω ενα κινητηρα με δυναμη παντου και παντα προθυμο ν τ βγαλει οπουδηποτε.... ενα καλο συνολο το οποιο ειναι στιβαρο και ανθεκτικο φρενα "αγκυρες" και αναρτησεις οι οποιες απλα απο αλλο πλανητη τοτε τι να τ κανω ολα τ αλλα...
ρε παρτε το χαμπαρι η αγνη κ@υλα ειναι κ@υλα ολα τ αλλα ειναι σαντιγες και περιτυλυγματα....

πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......

Akatanomastos
24/10/2009, 13:10
και γω που νομιζα οτι θα κραζαμε τους τουρκους:rotflmao: :lol: :bigcry:

ntantoum
24/10/2009, 13:14
allo thema kathe mera apenanti mou toys exw

reinmeister
24/10/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum


μ@λ@κιες εχω ενα κινητηρα με δυναμη παντου και παντα προθυμο ν τ βγαλει οπουδηποτε....
ρε παρτε το χαμπαρι η αγνη κ@υλα ειναι κ@υλα ολα τ αλλα ειναι σαντιγες και περιτυλυγματα....

πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......

σιγα τα μελατα αυγα...χαλαρωστε λιγακι με τα παπια...τι διαολο...τι παθατε αυτες τις μερες ολοι οι κατοχοι μοτερ 100 ιππων και κατω και γινατε ποιητες?


:rotflmao: :rotflmao:

υ.γ.ομορφα...κι ελεγα που θα βρω να τσακωνομαι τωρα που ψιλοτελματωσε το θεμα με τα ΤΙ ΝΤΙ ΜΗΗΗΗ...:D

675heat
24/10/2009, 13:24
Λοιπον, με λενε Νικο και εχω ενα Daytona.

Οταν ημουνα μικρος λοιπον... :p

THEOD
24/10/2009, 13:31
ρε παιδιά...παράκληση...1 flame post την ημέρα για να τα προλαβαίνουμε...... :D

arxaios
24/10/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum

Λοιπον πρωτη μου μηχανη στα 21 excf 250 δευτερη μηχανη στα 24 adv 950....


Mε απλά λόγια δηλαδή ........... η τεράστια εμπειρία σου από 2 μηχανές ........... ΚΤΜ και οι δύο ............ σου λέει ότι τα γιαπωνέζικα ............... που ποτέ δεν είχες ............ είναι χάλια .............
Και τα ευρωπαϊκά όπως Ducati - Aprillia - BMW ............ που ποτέ επίσης δεν είχες ................. είναι κορυφή !!!

ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ λέμε !!!:confused: :confused: :confused:

Α !!! Και που'σαι ............ οι μηχανές με ηλεκτρονικα συστηματα υποβοηθηματα στα φρενα υποβοηθηματα στο στριψιμο ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις κ.λ.π. είναι ΣΥΝΗΘΩΣ οι BMW ............. που - κοίτα να δεις τώρα - είναι Ευρωπαϊκές !!!
:lol: :lol: :lol:

TROOPER
24/10/2009, 15:47
ΓΑΜΑΤΑ ΤΑ ΚΤΜ.................................................













































































οταν δεν ειναι συνεργειο :lol: :lol: :lol:

nasos-hyper
24/10/2009, 20:56
νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???:lol:

Tpap
24/10/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???:lol:

:rotflmao: :bigcry:

SVX
24/10/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υ.γ.ομορφα...κι ελεγα που θα βρω να τσακωνομαι τωρα που ψιλοτελματωσε το θεμα με τα ΤΙ ΝΤΙ ΜΗΗΗΗ...:D


ε..? τι παθανε τα TDM ? τι παθανε τα KTM ...? τι παθανε τα S&M ?


παλι σας επιασε το φεγγαρι χαλιαμπαλιες....:look:

hidefnick
24/10/2009, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos-hyper
νταντουμ πινεις καλα πραματα ε???:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

georgis4
24/10/2009, 21:51
http://i139.photobucket.com/albums/q293/georgis4/fad6d310.jpg

AUFGEBRACHT
24/10/2009, 22:37
Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος...
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δε συμφωνώ πως τα ευρωπαϊκά είναι καλύτερα από τα γιαπωνέζικα ή το αντίθετο.Υπάρχουν ευρωπαϊκές μηχανές ΠΟΛΥ καλύτερες από γιαπωνέζικες,όπως και γιαπωνέζικες ΠΟΛΥ καλύτερες από ευρωπαϊκές...Το αν καβαλάς γιαπωνέζικο ή ευρωπαϊκό δε σε κάνει αυτόματα καλύτερο ή χειρότερο χαρακτήρα,άνθρωπο,πιο έξυπνο,δεν ξέρω κι εγώ τι...Ο κάθε άνθρωπος με το μοναδικό του χαρακτηριστικό χαρακτηρίζει ένα μηχανολογικό δημιούργημα,αλίμονο αν μια μοτοσυκλέτα χαρακτήριζε μια ζωντανή οντότητα...Μην μακρυγορώ..επί της ουσίας.

Προσωπικά είμαι κάτοχος ευρωπαϊκής μοτοσυκλέτας επειδή τα χαρακτηριστικά που ήθελα και η αισθητική της δεν τα έβρισκα σε γιαπωνέζικη.Είμαι της άποψης πως οι Γιαπωνέζοι είναι πολύ καλοί αντιγραφείς, ή μάλλον για να μην παρεξηγούμαι ξεκίνησαν έτσι.Και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε μοτοσυκλέτες....γενικά μιλάω.Δεν έμειναν όμως στην αντιγραφή αλλά εξέλισσαν αυτό που αντέγραφαν σε σημείο να το κάνουν καλύτερο από το πρωτότυπο,να το εξελίσσουν,πολλές φορές ή μάλλον πάντα να το τελειοποιούν.Είναι φοβερά εργατικός λαός και με ιδιαίτερη κουλτούρα και αυτή η κουλτούρα τους κάνει να μη μένουν στην αντιγραφή αλλά να μελετούν το καλό και να το κάνουν καλύτερο,κάλλιστο.Δεν είναι κινέζοι που τους αρκεί να αντιγράψουν μέχρι βίδας και να σταματήσουν εκεί,με υλικά κατώτερα από το πρωτότυπο κυρίως.
Στη μοτοσυκλέτα τώρα που είναι το θέμα μας.Ιστορικά η πρώτη μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε στην Ευρώπη από τον Gottlieb Daimler και τον Nicolaus Otto. Λογικό λοιπόν η κοιτίδα να είναι η Ευρώπη και να αποκτήσει πρώτη πείρα και μοτοσυκλετιστική κουλτούρα με τα χρόνια.Άρα είχε το know how και την εμπειρία.Αυτό αντέγραψαν οι γιαπωνέζοι...ΔΗΛ:
-YAMAHA: Μια από τις πρώτες Yamaha,η YD-1 του 57 ήταν αντιγραφή της γερμανικής DKW350 και μάλιστα κατασκευαζόταν με άδειά της στην Ιαπωνία.Επίσης, η πρώτη Yamaha,η ΥΑ-1 έγινε μετά από μελέτη και αντιγραφή της DKW RT125 κυρίως το σασί.Γενικά οι γιαπωνέζοι μελετούσαν πολύ τις γερμανικές μηχανές...Κατά τη διάρκεια του πολέμου,οι καλύτεροι γερμανικοί ελικοφόροι και αεριωθούμενοι κινητήρες αντιγράφηκαν στη Ιαπωνία για να εξελιχθούν τα αεροσκάφη τους...
-ΚAWASAKI: Αρχικά έφτιαχνε κινητήρες για άλλες εταιρίες,όπως η Meguro η οποία έφτιαχνε μια μοτοσυκλέτα σχεδόν αντίγραφο της BSA A7 και την οποία η Kawa αργότερα αγόρασε.Η πρώτη της επιτυχημένη μοτο ήταν καθολική αντιγραφή της BSA και ονομαζόταν W1.
-SUZUKI: Το 1961 στη Σουηδία κατά τη διάρκεια αγώνων αυτομολεί ο Ανατολικογερμανός οδηγός Ernst Degner της θρυλικής ΜΖ και παραδίδει προς μελέτη στη Suzuki τα μυστικά και την τεχνογνωσία του θρυλικού Walter Kaaden της ΜΖ...Η πρώτη της νίκη σε αγώνες ήταν απόρροια της αντιγραφής κι εξέλιξης των σχεδίων της ΜΖ.
-HONDA: Ο θρυλικός ιδρυτής της Soichiro Honda και αναμφισβήτητα ικανότατος μηχανικός και επιχειρηματίας,λέγεται ότι στο Isle of Man μελέτησε επαρκώς τις γερμανικές NSU.Φήμη το ξαναλέω,αλλά αναμφισβήτητο είναι πως μετά την απόσυρση της ιταλικής MV,Gilera και Mondial το 1957 από το Π.Π. αγόρασε τις τελευταίες αγωνιστικές μοτό της Mondial.

Βέβαια πόσες και πόσες ιστορικές ευρωπαϊκές φίρμες δεν έκλεισαν και πόσες πέρασαν κρίση εξαιτίας των ιαπωνικών μοτοσυκλετών; Παράδειγμα η άλλοτε κραταιά εγγλέζικη μοτοβιομηχανία,πόσες φίρμες δεν έκλεισαν ή αντέχοντας τον ανταγωνισμό; Προφανώς κάτι έφταιγε..΄Δεν κατάφεραν να γιγαντωθούν οι ιαπωνέζοι κατασκευαστές μόνο αντιγράφωντας στυγνά...Κάτι έκαναν καλύτερα..
Η συμβολή τους για μενα είναι ότι πρόσφεραν ποιοτικές μηχανές και τις έκανα προσιτές σε κοινό που πριν δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει κάποια ευρωπαϊκή.
Αυτά από εμένα....

sakisvolos
24/10/2009, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntantoum


πολυ απλα μηχανημα το οποιο γουσταρει να πηγαινει γρηγορα μπορει και το κανει παντου....ειναι μονοδρομος Adventure ...... thanx ......


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ωχ! να τα μας πάλι! :bigcry: :bigcry: :bigcry:

camen
25/10/2009, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ωχ! να τα μας πάλι! :bigcry: :bigcry: :bigcry:

O sf1n4k1s ειναι ρε...Του κλειδωσαν το αλλο και ειπε να το παρει αλλιως τωρα...
Καβαλησε και το ΚΤΜ και αλλαξε μυαλα...


ΚΤΜ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.......:D :D :D





:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

epp1640
25/10/2009, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και γω που νομιζα οτι θα κραζαμε τους τουρκους:rotflmao: :lol: :bigcry:

μετά από 4 απανωτούς αθέατους κόσμους και τον Χαρδαβέλα στην Σκύρο και εγώ αυτό νόμιζα.. :lol: :bigcry:

menelaos46
25/10/2009, 03:49
. και - τα ktm ιεναι καυλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

675heat
25/10/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
O sf1n4k1s ειναι ρε...Του κλειδωσαν το αλλο και ειπε να το παρει αλλιως τωρα...
Καβαλησε και το ΚΤΜ και αλλαξε μυαλα...


ΚΤΜ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.......:D :D :D





:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Λες να τραβηξουμε τωρα οτι τραβηξαμε με το T Max? :bigcry:

camen
25/10/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Λες να τραβηξουμε τωρα οτι τραβηξαμε με το T Max? :bigcry:


Ναι ρε ,καβαλησε το ΚΤΜι και ενθουσιαστηκε...Αφου απο Δευτερα θα βαλει πωλητηριο το Tmax...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Κ μετα θα μπει εδω να λεει οτι τα scooter ειναι βαρκες ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

675heat
25/10/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι ρε ,καβαλησε το ΚΤΜι και ενθουσιαστηκε...Αφου απο Δευτερα θα βαλει πωλητηριο το Tmax...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Κ μετα θα μπει εδω να λεει οτι τα scooter ειναι βαρκες ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Δηλ. ολο αυτο το κουπι που τραβηξε υπερασπιζομενος με το T Max πηγε στραφι?

Απο την αλλη κι εμεις λιγο κουπι τραβηξαμε? :bigcry:

Κι αν καβαλησει καποια στιγμη SS παλι απο την αρχη δηλαδη? :rotflmao:

camen
25/10/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Δηλ. ολο αυτο το κουπι που τραβηξε υπερασπιζομενος με το T Max πηγε στραφι?

Απο την αλλη κι εμεις λιγο κουπι τραβηξαμε? :bigcry:

Κι αν καβαλησει καποια στιγμη SS παλι απο την αρχη δηλαδη? :rotflmao:

Oρκιστηκε ΚΤΜακιας τωρα...
Κ ας χαλανε λεει......:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

675heat
25/10/2009, 20:23
Γαμωτο, με επεισε να πουλησω το Daytona και να παρω T Max.

Αντε τωρα να ψαχνω παλι για KTM :bigcry: :bigcry:

sakisvolos
25/10/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι ρε ,καβαλησε το ΚΤΜι και ενθουσιαστηκε...Αφου απο Δευτερα θα βαλει πωλητηριο το Tmax...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Κ μετα θα μπει εδω να λεει οτι τα scooter ειναι βαρκες ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ρε λες???:confused:

675heat
25/10/2009, 20:52
Ναι, το ακουσα στο BBC!

Εγω πιστευω οτι θα αγοραζε οτιδηποτε ηταν γρηγοροτερο του T Max.

Απλα ετυχε να καβαλησει πρωτα ενα KTM. Συμπτωση δηλαδη :lol:

sf1n4k1
29/10/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
O sf1n4k1s ειναι ρε...Του κλειδωσαν το αλλο και ειπε να το παρει αλλιως τωρα...
Καβαλησε και το ΚΤΜ και αλλαξε μυαλα...


ΚΤΜ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.......:D :D :D





:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Να τα μας...

Το παιδί στο 1ο πόστ είπαμε είχε 2 ΚΤΜ?

Να τις 100σεις φίλε..και πάντα όρθιος. (Λάδια,ξύδια τακτικά)

Υ.Γ Μετά απο βόλτα με το ΚΤΜ του camen..(αυτό με τη στραβή πινακίδα ΧΑΧΑΧ). Ανέβηκε στα μάτια μου κι άλλο το Tmax..το νου σας..


:lol:

Y.Γ2 heat χαθήκαμε.. :P

(saki εσένα δε σου μιλάω..είσαι βαλτός απο άλλους..) :beer:

Και κάτι ον τοπικ..Japania 4 ever δε σπάνε δε χαλάνε..μόνο πάνε..

camen
29/10/2009, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Να τα μας...

Το παιδί στο 1ο πόστ είπαμε είχε 2 ΚΤΜ?

Να τις 100σεις φίλε..και πάντα όρθιος. (Λάδια,ξύδια τακτικά)

Υ.Γ Μετά απο βόλτα με το ΚΤΜ του camen..(αυτό με τη στραβή πινακίδα ΧΑΧΑΧ). Ανέβηκε στα μάτια μου κι άλλο το Tmax..το νου σας..


:lol:

Y.Γ2 heat χαθήκαμε.. :P

(saki εσένα δε σου μιλάω..είσαι βαλτός απο άλλους..) :beer:

Και κάτι ον τοπικ..Japania 4 ever δε σπάνε δε χαλάνε..μόνο πάνε..

Καλως τα......

































φρυδια μας...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
29/10/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος...
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δε συμφωνώ πως τα ευρωπαϊκά είναι καλύτερα από τα γιαπωνέζικα ή το αντίθετο.Υπάρχουν ευρωπαϊκές μηχανές ΠΟΛΥ καλύτερες από γιαπωνέζικες,όπως και γιαπωνέζικες ΠΟΛΥ καλύτερες από ευρωπαϊκές...Το αν καβαλάς γιαπωνέζικο ή ευρωπαϊκό δε σε κάνει αυτόματα καλύτερο ή χειρότερο χαρακτήρα,άνθρωπο,πιο έξυπνο,δεν ξέρω κι εγώ τι...Ο κάθε άνθρωπος με το μοναδικό του χαρακτηριστικό χαρακτηρίζει ένα μηχανολογικό δημιούργημα,αλίμονο αν μια μοτοσυκλέτα χαρακτήριζε μια ζωντανή οντότητα...Μην μακρυγορώ..επί της ουσίας.

Προσωπικά είμαι κάτοχος ευρωπαϊκής μοτοσυκλέτας επειδή τα χαρακτηριστικά που ήθελα και η αισθητική της δεν τα έβρισκα σε γιαπωνέζικη.Είμαι της άποψης πως οι Γιαπωνέζοι είναι πολύ καλοί αντιγραφείς, ή μάλλον για να μην παρεξηγούμαι ξεκίνησαν έτσι.Και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε μοτοσυκλέτες....γενικά μιλάω.Δεν έμειναν όμως στην αντιγραφή αλλά εξέλισσαν αυτό που αντέγραφαν σε σημείο να το κάνουν καλύτερο από το πρωτότυπο,να το εξελίσσουν,πολλές φορές ή μάλλον πάντα να το τελειοποιούν.Είναι φοβερά εργατικός λαός και με ιδιαίτερη κουλτούρα και αυτή η κουλτούρα τους κάνει να μη μένουν στην αντιγραφή αλλά να μελετούν το καλό και να το κάνουν καλύτερο,κάλλιστο.Δεν είναι κινέζοι που τους αρκεί να αντιγράψουν μέχρι βίδας και να σταματήσουν εκεί,με υλικά κατώτερα από το πρωτότυπο κυρίως.
Στη μοτοσυκλέτα τώρα που είναι το θέμα μας.Ιστορικά η πρώτη μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε στην Ευρώπη από τον Gottlieb Daimler και τον Nicolaus Otto. Λογικό λοιπόν η κοιτίδα να είναι η Ευρώπη και να αποκτήσει πρώτη πείρα και μοτοσυκλετιστική κουλτούρα με τα χρόνια.Άρα είχε το know how και την εμπειρία.Αυτό αντέγραψαν οι γιαπωνέζοι...ΔΗΛ:
-YAMAHA: Μια από τις πρώτες Yamaha,η YD-1 του 57 ήταν αντιγραφή της γερμανικής DKW350 και μάλιστα κατασκευαζόταν με άδειά της στην Ιαπωνία.Επίσης, η πρώτη Yamaha,η ΥΑ-1 έγινε μετά από μελέτη και αντιγραφή της DKW RT125 κυρίως το σασί.Γενικά οι γιαπωνέζοι μελετούσαν πολύ τις γερμανικές μηχανές...Κατά τη διάρκεια του πολέμου,οι καλύτεροι γερμανικοί ελικοφόροι και αεριωθούμενοι κινητήρες αντιγράφηκαν στη Ιαπωνία για να εξελιχθούν τα αεροσκάφη τους...
-ΚAWASAKI: Αρχικά έφτιαχνε κινητήρες για άλλες εταιρίες,όπως η Meguro η οποία έφτιαχνε μια μοτοσυκλέτα σχεδόν αντίγραφο της BSA A7 και την οποία η Kawa αργότερα αγόρασε.Η πρώτη της επιτυχημένη μοτο ήταν καθολική αντιγραφή της BSA και ονομαζόταν W1.
-SUZUKI: Το 1961 στη Σουηδία κατά τη διάρκεια αγώνων αυτομολεί ο Ανατολικογερμανός οδηγός Ernst Degner της θρυλικής ΜΖ και παραδίδει προς μελέτη στη Suzuki τα μυστικά και την τεχνογνωσία του θρυλικού Walter Kaaden της ΜΖ...Η πρώτη της νίκη σε αγώνες ήταν απόρροια της αντιγραφής κι εξέλιξης των σχεδίων της ΜΖ.
-HONDA: Ο θρυλικός ιδρυτής της Soichiro Honda και αναμφισβήτητα ικανότατος μηχανικός και επιχειρηματίας,λέγεται ότι στο Isle of Man μελέτησε επαρκώς τις γερμανικές NSU.Φήμη το ξαναλέω,αλλά αναμφισβήτητο είναι πως μετά την απόσυρση της ιταλικής MV,Gilera και Mondial το 1957 από το Π.Π. αγόρασε τις τελευταίες αγωνιστικές μοτό της Mondial.

Βέβαια πόσες και πόσες ιστορικές ευρωπαϊκές φίρμες δεν έκλεισαν και πόσες πέρασαν κρίση εξαιτίας των ιαπωνικών μοτοσυκλετών; Παράδειγμα η άλλοτε κραταιά εγγλέζικη μοτοβιομηχανία,πόσες φίρμες δεν έκλεισαν ή αντέχοντας τον ανταγωνισμό; Προφανώς κάτι έφταιγε..΄Δεν κατάφεραν να γιγαντωθούν οι ιαπωνέζοι κατασκευαστές μόνο αντιγράφωντας στυγνά...Κάτι έκαναν καλύτερα..
Η συμβολή τους για μενα είναι ότι πρόσφεραν ποιοτικές μηχανές και τις έκανα προσιτές σε κοινό που πριν δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει κάποια ευρωπαϊκή.
Αυτά από εμένα....



γουατ δε φακ?:eyepop:

μια περιληψη?:blush:

sf1n4k1
29/10/2009, 18:55
Να σου πω ρε κουλάδι..

Τι πας και λες στον κόσμο?Αλλάζω εγώ το tmax?E? (Κι άντε και το άλλαξα..ΚΤΜ θα πάρω?)

Αν γίνει κάτι τέτοιο θα το δείτε στο BBC..όπως σωστά προανέφερε ο αγαπητός Heat.

Υ.Γ μου λείψατε :( Αυτός ο κακός ο byron φταίει για όλα..:(

sf1n4k1
29/10/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γουατ δε φακ?:eyepop:

μια περιληψη?:blush:

Σε γενικές γραμμές λέει οτι οι Ιάπωνες αντέγραψαν πολύ, αλλά έσκισαν στο τέλος πολλούς ευρωπαίους. Τώρα είμαστε απλά στην ακμή μας τα japania.. :P

EVI
29/10/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Σε γενικές γραμμές λέει οτι οι Ιάπωνες αντέγραψαν πολύ, αλλά έσκισαν στο τέλος πολλούς ευρωπαίους. Τώρα είμαστε απλά στην ακμή μας τα japania.. :P


α! ε τοτε σωστα τα λεει

:beer:

sf1n4k1
29/10/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
α! ε τοτε σωστα τα λεει

:beer:

:lol: :lol: :lol: :beer:

thoukis
29/10/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και γω που νομιζα οτι θα κραζαμε τους τουρκους:rotflmao: :lol: :bigcry:

και εγω ετσι νομιζα...:rotflmao: :rotflmao:

twat
29/10/2009, 22:12
o τιτλος λεει, ευρωπαιοι δεν θα γινουν!!!! . και εγω ρωτω, γιατι να γινουν ρε φιλε? για να χρεοκοπησουν? να κλεισουν την επομενη? να γεμισουν με προβληματα οι επομενοι ιδιοκτητες των μοτο τους?ΓΙΑΤΙ? για να ξεχωριζουν με τις μετριοτητες τους? ΟΧΙ φιλε προτιμω να ειμαι ενας ''συνηθισμενος'' γιαπωνεζος...

sakisvolos
29/10/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Να τα μας...

Το παιδί στο 1ο πόστ είπαμε είχε 2 ΚΤΜ?

Να τις 100σεις φίλε..και πάντα όρθιος. (Λάδια,ξύδια τακτικά)

Υ.Γ Μετά απο βόλτα με το ΚΤΜ του camen..(αυτό με τη στραβή πινακίδα ΧΑΧΑΧ). Κατέβηκε στα μάτια μου κι άλλο το Tmax..το νου σας..


:lol:

Y.Γ2 heat χαθήκαμε.. :P

(saki εσένα δε σου μιλάω..είσαι βαλτός απο άλλους..) :beer:

Και κάτι ον τοπικ..Japania 4 ever δε σπάνε δε χαλάνε..μόνο πάνε..

Γιατί ρε δεν μου μιλάς?? :confused: :confused: :bawl: :bawl:

675heat
29/10/2009, 23:14
Λοιπον για να σοβαρευτουμε,
προτεινω ο σφηνακιας να ανοιξει καινουριο thread γιατι αρχισαμε να βαριoμαστε εδω μεσα.
Κατι σαν : Γιατι ολοι καποια μερα θα οδηγανε T Max? :rotflmao: :rotflmao:

camen
29/10/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Τώρα είμαστε απλά στην ακμή μας τα japania.. :P


Μετα την ακμη, η παρακμη ειναι αναποφευκτη...:lol: :lol: :lol:

sf1n4k1
30/10/2009, 10:00
+1 twat

Sakivolos σε πειράζω βρε συ..ΒΑΛΤέ :blush:

Heat θα το άνοιγα..αλλά είμαι επηρεπείς στα ban αυτές τις μέρες :p

Camen δεν υπάρχει παρακμή για τους Ιάπωνες..ανάπτυξη, πρόοδος, λιτότητα..(japani και ο Σημίτης)

:rotflmao: