PDA

View Full Version : Πληρωμη διοδιων(εσεις ποσο αντεχεται?)



AFTER
15/05/2005, 14:08
Οχι,οπως λανθασμενα θα καταλαβατε,το thread που ανοιξα δεν εχει σχεση με την αυξηση των διοδιων!

Θα παραθεσω το παρακατω παραδειγμα για να καταλαβετε τι ενοοω:

Φτανουμε λοιπον στα διοδια,χειμωνας(το οποιο σημαινει γαντια/μπουφαν/βροχη κτλ.),και αναγκαζομαστε να σταματαμε τρεις και λιγο(γιατι στην υπολοιπη Ευρωπη δεν γινεται αυτο?),για να πληρωσουμε το αντιτιμο που αξιζει 100% ο Ελληνικος αυτοκινητοδρομος,αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που θα συζητησουμε σε μιαν αλλη συνευρεση μας,πρωτα ο θεος,που δεν το βλεπω...

Αφου λοιπον παλευουμε με τον εξοπλισμο μας για να φτασουμε σε εκεινα τα κωλοψιλα ''που στο διαολο τα εβαλα'',ο γιωταχης απο πισω αρχιζει να κορναρει και να πεταει διαφορα φωνηεντα σε συνδιασμο με μερικα συμφωνα,του στυλ ''ΑΝΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ''

Εμεις βεβαιως δινουμε τοπο στην οργη σαν ανωτεροι και πολιτισμενοι ανθρωποι που ειμαστε,αλλα μεσα μας εχουν αρχισει ηδη την επιδειξη των ναυτικων γνωσεων στους ναυτικους κομπους που εχουν τα αντερα μας!

Ο κατα τα αλλα φιλησυχος οικογενειαρχης που βρισκεται απο πισω μας,θεωρει οτι κατα την διαρκεια της αναμονης,ειναι οτι πρεπει ωρα για τεστ τεντοματος των νευρων μας,π.χ. στα ποσα κορναρισματα σπανε,'η/και ποσο ρολο παιζει(ο αγνωστος Χ)ο συνδιαμος κοσμιτικων επιθετων?

Εμεις ηδη εχουμε προχωρησει σε προχωρημενα τεστ(ειμαστε ανωτεροι ανθρωποι μην το ξεχναμε),και δοκιμαζουμε διαφορα χρωματα στην επιδερμιδα μας,γιατι μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος,και αυτο το κοκκινακι που εχουν παρει τα μαγουλακια μου,ειναι οτι πρεπει συνδιασμος με το χρωμα του ρεζερβουαρ μου.

Το ποσο θα κρατηθει κανεις,παιζει ρολο απο το πως θα αναλυσει επιστημονικα το θεμα!
Για παραδειγμα αν θεωρησουμε οτι ο καλος οικογενειαρχης,μισει τις μοτοσυκλετες,γιατι π.χ. καποιος παποβιος πιτσαδορος του πηδηξε την γυναικα(ταινια Γκουσγκουνη:Μα εμεις δεν παραγγειλαμε πιτσες! - παραγγειλατε δεν παραγγειλατε εγω θα σας γ#$%$#)
Αν ομως θεωρησουμε οτι ο λογος της διαμαρτυριας αναμονης πληρωμης,δεν ειναι αλλος απο την ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τους περισσοτερους ΒλαχοΕλληνες που αναγκαζομαστε και συναναστρεφομαστε μαζι τους,ε τοτε ρε παιδια μου ερχετε να τα παρατησω ολα,να παρω ενα καθαροαιμο και να παω να ζησω πανω σε κανενα βουνο να μην βλεπω κανεναν!

Υ.γ. Μην υπαρχουν παρεξηγησεις,οταν λεω Βλαχους εννοω πνευματικα,δεν παιζει ρολο ο τοπος καταγωγης!

adam_tsouk
15/05/2005, 19:31
Εγώ πάλι, sorry κιόλας, δεν κατάλαβα ρε συ!
Δηλαδή το πρόβλημά σου ποιό είναι; το ότι πρέπει να σταματάς;
το ότι πρέπει να πληρώνεις;
το ότι σε βρίζουν;
το ότι έχασες τα ψιλά σου;
το ότι είναι ακριβά τα διόδια;
το ότι δεν έχεις καθαρόαιμο;
ή το ότι ακόμα δεν έχεις πάρει τα βουνά;





Και ερωτώ:Τι απ'όλα αυτά μπορέις ή σκέφτεσαι να αλλάξεις;

Εγώ προσπαθώ να συμβιβαστώ πλέον γιατί δνε βγαίνει αλλιώς. Και δεν μιλάω μόνο για διόδια αλλά γενικά....


Δυστυχώς, αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή μόνο....
και καμιά πορεία....


:wave2:

AFTER
16/05/2005, 00:42
Το ηξερα!...

Για να γινοταν πιο κατανοητος ο προβληματισμος μου,στο τελος ισως επρεπε να βαλω μια ερωτηση του στυλ ''εσεις τι μαρκα μπουφαν εχετε?'' :eek:

Ομως τοτε δεν θα περναγε το πραγματικο μου μυνημα,που δεν ειναι αλλο οτι ζουμε σε μια ζουγκλα,η οποια μονο προς το καλυτερο δεν τεινει!
Οι δρομοι γινονται ολοενα και πιο επικινδυνοι,την στιγμη που κανεις δεν επιτρεπεται!

Καθε κρατος εχει τα προβληματα του,αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσες γενιες πρεπει να περασουν για να φυγει αυτη η βλαχια απο μεσα μας,ωστε να αντιμετωπιστει διαφορετικα το θεμα μοτοσυκλετιστη/μοτοσυκλετα!

Τοσα χρονια περασαν,και ακομα εμεις ''ο αλητης ο μηχανοβιος''
Τοσα χρονια περασαν,κινηση απιστευτη στις πολεις,και ακομα ''τα μηχανακια σκοτωνουν''

Ηθελα να ηξερα αν ποτε καταλαβει ο τυπος που ανεφερα στα διοδια,τι επιπεδου ανθρωπος ειναι,και αν αλλαξει,ισως τον συγχωρησω!

Το να μην μπορει να μαθει καποιος,το καταλαβαινω!
Το να μην θελει ομως,το θεωρω εγγλημα!

5 εκατομυρια προσπαθουν να πανε την Ελλαδα μπροστα,και αλλα 5 εκατομυρια την φρεναρουν,σαν την χουντα ενα πραγμα!

Δυστυχως για τα επομενα 20 χρονια δεν βλεπω κατι καλυτερο για τον τοπο μας!

ΒλαχοΕλληνες ειμαστε,βλαχοΕλληνες θα μεινουμε!
Μην ξεχναμε βεβαια και τους νεοΕλληνες!
Ανεργια,ακριβεια,αλλα κατα τα αλλα και τον φραπε των 6€ θα πιουμε,και στην Βανδη θα σκασουμε 150€ εκαστος,και την μπλουζα την Armani θα βαλουμε!

Ενα θα πω μονο:

Ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει :ZZZ:

AFTER
16/05/2005, 00:44
.

BAD BOY
21/05/2005, 21:45
ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΧΙ ΓΙΑ 1-2ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΧΟΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ:wave2: :beer:

ixnilatis
05/06/2005, 18:55
Υπάρχει λύση αγαπητέ μου.....
Πολύ απλά πρέπει να τα γράψεις όλα και να κάνεις προσπάθειες να μη σε αγγίζουνε τέτοιες ιστορίες καθημερινής τρέλας.
Ο μόνος τρόπος είναι αυτός...πίστεψε με.
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει συνήθειες ένας μαλάκας;
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....!

Γι'αυτό σου λέω.....γράψτα όλα και άστον να κορνάρει.....

.....και άμα είσαι μάγκας αφού πληρώσεις μετά από 5-10 λεπτα γύρνα και σκάστου ένα χαμόγελο ειρωνίας - ικανοποίησης!!!


ΠΙάΝΕΙ!!!!!!