PDA

View Full Version : Recover σκληρού δίσκου



Operater
25/10/2009, 11:25
Καλημέρα σας...

Είχα κι εγώ την πικρή εμπειρία να χάσω δεδομένα από έναν δίσκο..

Εχετε να προτείνετε κάποιο εργαλείο για να ξαναβρώ τα αρχειάκια μου??

Ευχαριστώ!

MikeG
25/10/2009, 11:31
Ontrack® EasyRecovery™ Professional





:wave2:

MikeG
25/10/2009, 11:38
Φώτη το είδες?
Αν ναι σφύρα να σβήσω το link :wave2:

Operater
25/10/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φώτη το είδες?
Αν ναι σφύρα να σβήσω το link :wave2:

To είδα!

Operater
25/10/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ontrack® EasyRecovery™ Professional





:wave2:

το 'χεις χρησιμοποιήσει? μπορεί να επαναφέρει και μεγάλα αρχεία?

MikeG
25/10/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
το 'χεις χρησιμοποιήσει? μπορεί να επαναφέρει και μεγάλα αρχεία?

Τα πάντα!


:wave2:

georgis4
25/10/2009, 11:53
Eπαναφερει αλλα θελει ΩΡΕΣ!:smilea:

Operater
25/10/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Eπαναφερει αλλα θελει ΩΡΕΣ!:smilea:

Ε πιστεύω γι'αυτό όταν πήγα για recover σε μαγαζί, μου ζήτησαν τα μαλλιοκέφαλά μου!

Επαναφέρει όμως..κάθε είδους αρχείο?

MikeG
25/10/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

Επαναφέρει όμως..κάθε είδους αρχείο?


Yeap :winka:

dj_spiros
25/10/2009, 12:18
μπορεις καλιστα να χρησιμοποιησεις και το recover my files (google it αλλα θα το βρεις και σε torrent) για να το βρεις σπασμενο και full.
το μονο που θα κανεις να συνδεσεις εναν εξωτερικο σκληρο δισκο για να κανει εκει το restore
διοτι δεν μπορει να κανει την διαδικασια στο ιδιο δισκο που θα εργαζετε.

Operater
25/10/2009, 12:21
παιδιά πρόκειται για δίσκο που φόρμαρα, όχι κρασαρισμένο κτλ.
Κανουν τα προγράμματα που μου παραθέσατε ε?

ktm640lc4
25/10/2009, 12:25
R-studio φιλε μου.

Πανευκολο, πανισχυρο με ευκολο GUI και κανει απιστευτη δουλεια.

Οταν επαθα το ιδιο κατεβασα τα παντα. Μονο με αυτο τα τραβηξα ξανα. :)

Ελπιζω να βοηθησα.

georgis4
25/10/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
παιδιά πρόκειται για δίσκο που φόρμαρα, όχι κρασαρισμένο κτλ.
Κανουν τα προγράμματα που μου παραθέσατε ε?

Ναι ακομη και μετα απο φορματ φτανει πριν να μην ειχε γραφτει κατι απο πανω απο το αρχειο και να μην εχει bad sectors ο δισκος...
δοκιμασε δεν εχεις να χασεις κατι πλεον εκτος απο ΧΡΟΝΟ!:wave2:

Vstrommer71
25/10/2009, 12:41
Να μην σε απογοητευσω,αλλα κρατα μικρο καλαθι.Αν εχεις περασει φορμαρισμα απο πανω,μικρες ειναι οι πιθανοτητες να τραβηξεις τα παλια σου αρχεια συνολικα,καποια σκορπια μπορει.Μακαρι να εισαι τυχερος!

Akatanomastos
25/10/2009, 12:43
αμα ειναι και πολυ μεγαλα αρχεια οπως λες, ακομα ποιο δυσκολο να μην εχουν παθει ζημια

Gandalf dr685sm
25/10/2009, 12:49
Επαγγελματικά εργαλεία που ακόμα και αν έχεις κάνει format και έχεις γράψει απο πάνω στον δίσκο (κάτι το οποίο μπορεί να γίνει ακόμα και μετά απο reboot, χωρίς καν να έχεις πειράξει κάτι εσύ)...:

-Stellar Phoeinix για NTFS & FAT filesystems.
- Σε Linux περιβάλλον , κατεβάζεις δωρεάν το Autopsy & Sleuthkit σε οποιαδήποτε διανομή.
- EnCase
-Forensics Toolkit (FTK)

Τα δύο τελευταία λόγω κόστους θα τα βρείς μόνο απο επαγγελματίες του χώρου στα μηχανήματα τους. Υπόψη οτι είναι σχεδόν αδύνατο , τα δύο τελευταία να τα βρείς απο torrents. Μια φορά ήμουν τυχερός και είχα βρεί το EnCase για να παίξω (παλιότερη έκδοση πριν πιάσω δουλειά στον τομέα) και έκανε 2 εβδομάδες να κατέβει ( !!!! ) επειδή ήταν μόνο 2 seeders ενεργοί και άλλος 1 leecher...

Τα παραπάνω εργαλεία θεωρούνται κορυφή για αυτές τις δουλειές σε δίσκους που δεν έχουν ζημιά στον εξοπλισμό τους (platters, heads, sectors).


Gandalf

Operater
25/10/2009, 18:37
πολλή ώρα Mike...ελπίζω να αξίζει το κόπο...

Αδερφέ Gandalf θα τα κοιτάξω τα εργαλεία που μου πρότεινες...


Επίσης από recovery σε κάρτες Compact Flash που έχω κάνει..οι κάρτες ΠΡΕΠΕΙ ναχουν φορμαριστεί για να βρει τις φωτό...

schumacher_
25/10/2009, 20:19
Πρόσφατα χτύπησε ένας σκληρός μου και το μόνο που μου έκανε δουλειά από όσα προγράμματα
κατέβασα, ήταν το active file recovery (AFR). Βρήκε τα πάντα, από αρχεία word, φωτογραφίες, μέχρι
και mp3 και ταινίες.

:beer:

Operater
26/10/2009, 09:24
Παίδες...δεν τα κατάφερα καλά... και εξηγώ γιατί...

ψάχνω από το φορμαρισμένο δίσκο ένα συγκεκριμένο τύπο αρχείο.
Αυτά που τελειώνουν σε .mxf

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να του ρυθμίζω να φτιάχνει τύπο αρχείου?

Με το Boomerang τα κατάφερα, τα βρήκα αλλά κάνω κάτι λάθος και δεν μπορώ να τα σώσω!!!

Ευχαριστώ! :(

Gandalf dr685sm
26/10/2009, 09:31
http://www.stellarinfo.com/recover-windows-nt.htm

Θα στο βγάλει ώς uknown αλλά θα έχει το extension... μπορείς να κάνεις Indexing και απο εκεί να το κάνεις copy κάπου αλλού.


Gandalf

zephyr1
26/10/2009, 10:34
Get data back for ntfs/fat32.

Το καλυτερο που εχω δουλεψει.:wave2:

Operater
26/10/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Get data back for ntfs/fat32.

Το καλυτερο που εχω δουλεψει.:wave2:

Kάνει όμως αυτή τη δουλειά? Να μπορώ να φτιάξω ξεχωριστό file type? :confused:

Gandalf dr685sm
26/10/2009, 10:51
όντως και αυτό είναι πάρά πολύ καλό εργαλείο και απλό στην χρήση του.

Gandalf

Operater
27/10/2009, 08:28
Παίδες, κάνω μια ύστατη παράκληση σε κάποιον τεχνικό-γάτα μήπως ξέρει να με βοηθήσει.
Και παραθέτω όλο το story (αν και μπορεί να αποτελέσει δυσφήμηση-αν και δεν είναι δικό μου το λάθος!)

Τραβάω εδώ και λίγο καιρό με μια επαγγελματική Panasonic HVX-200 η οποία τραβάει σε κάρτες Ρ2 , οι οποίες "κουμππώνουν" σε PCMCIA και έτσι ξεφορτώνω το υλικό μου. Ο τύπος λοιπόν το έκανε μόνος του, και δεν ξεφόρτωσε όλα τα αρχεία. Επειδή το υλικό χωρίζεται σε VIDEO και AUDIO, αυτός ξεφόρτωσε μόνο το φάκελο VIDEO.
Και έπειτα φόρμαρε την κάρτα μέσω της κάμερας... Ευτυχώς μετά δεν έγραψε κάτι από πάνω.

Η κάρτα φαίνεται κανονικά σαν αφαιρούμενος δίσκος. Το θέμα μου είναι ότι ψάχνω όλα τα αρχεία ΧΜF. Ευτυχώς είναι καινούρια κάρτα και λογικά θα βρει μόνο αυτά που χρειάζομαι.

Δοκίμασα πολλά προγράμματα αλλά δεν τα βρίσκαν με το όνομα που θέλω. Μόνο ενα προγραμματάκι ονόματι Boomerang τα βρήκε, και αυτό γιατί έδωσα το signature του αρχείου που θέλω...

Παίδες, αν υπάρχει κάποιος που να ξέρεις αυτή τη δουλειά, που να κάνει recovery τα πάντα, όπως ήταν πριν, θα το εκτιμούσα και φυσικά η αμοιβή του είναι μεσα στο πρόγραμμα.

Gandalf dr685sm
27/10/2009, 08:44
www.tictac.gr . ..

Αν θέλεις επαγγελματική δουλειά και αποτελέσματα. Κανείς απλός τεχνικός με δικά του μέσα δεν μπορεί να είναι σίγουρος οτι θα σου βρεί αυτά που θέλεις. Σε αυτήν και άλλες όμοιες εταιρίες κάνουν και χρήση μέσων μαγνητικής ανάγνωσης σε επίπεδο ηλεκτρομαγνητικής εγγραφής που θέλει βαριά μηχανήματα.

Φυσικά το δικό σου δεν υπάγεται σε αυτό αλλά σιγουρα μπορούν με αυτό το σκεπτικό να σου δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα.

Gandalf

Operater
27/10/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
www.tictac.gr . ..

Αν θέλεις επαγγελματική δουλειά και αποτελέσματα. Κανείς απλός τεχνικός με δικά του μέσα δεν μπορεί να είναι σίγουρος οτι θα σου βρεί αυτά που θέλεις. Σε αυτήν και άλλες όμοιες εταιρίες κάνουν και χρήση μέσων μαγνητικής ανάγνωσης σε επίπεδο ηλεκτρομαγνητικής εγγραφής που θέλει βαριά μηχανήματα.

Φυσικά το δικό σου δεν υπάγεται σε αυτό αλλά σιγουρα μπορούν με αυτό το σκεπτικό να σου δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα.

Gandalf

Τhanks gandalf.επικοινώνησα ήδη και θα περάσω από εκεί. Ευχαριστώ πάντως! :beer: