PDA

View Full Version : Ο Valentino Rossi ΠΡΒΤΑΘΛΗΤΗΣ Moto Gp 2009



AKIS BUSA
26/10/2009, 01:18
Ο Valentino Rossi είναι το πρόσωπο της ημέρας, καθώς κατάφερε να εξασφαλίσει το 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην καριέρα του. Ο Ιταλός μίλησε για τη φετινή χρονιά, τον μεγάλο του αντίπαλο, Jorge Lorenzo, την ομάδα του, την κότα στην μπλούζα του, αλλά και το κίνητρο για την επόμενη σεζόν. Επίσης παρακάτω υπάρχουν μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία για τη φετινή πορεία του Rossi, αλλά και γενικότερα στοιχεία της καταπληκτικής καριέρας του.

Ο Rossi μίλησε για τους συντελεστές της επιτυχίας του: «Εννιά Παγκόσμια Πρωταθλήματα είναι υπέροχο επίτευγμα, είμαι πολύ χαρούμενος! Θα χρειαζόμουν μία ώρα για να τους ευχαριστήσω όλους! Ξεκινάω από τη Yamaha – τον Furusawa-san, τον Lin Jarvis και όλη την ομάδα, ιδιαίτερα τον Jeremy. Δεν θα τα είχα καταφέρει χωρίς τον Jeremy και είναι σαν μοτοσικλετιστικός μου πατέρας!».



…για το κοτόπουλο στο μπλουζάκι και το κράνος του μετά το τέλος του αγώνα: «Το μπλουζάκι και ο πανηγυρισμός ονομάστηκε ‘Gallina Vecchia’. Στην Ιταλία λέμε ότι η γριά κότα κάνει καλή σούπα, αλλά δεν κάνει για αβγά. Είμαι μεγάλος πλέον, 30, αλλά αυτή η γριά χήνα είχε ακόμα ένα αβγό σήμερα και τώρα έχουμε 9! Ως συνήθως είχα την ιδέα στην Tavullia με το fan club, και διασκεδάσαμε πολύ όταν σχεδιάσαμε την μπλούζα και το κράνος».

… για τη φετινή σεζόν και τον Lorenzo: «Ήταν υπέροχη σεζόν, σίγουρα μια από τις δυσκολότερες. Ήταν πιο δύσκολα από πέρυσι, αλλά είχαμε προβλήματα φέτος και είχα έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, τον ομόσταβλό μου, Lorenzo. Με πίεσε σε καινούρια επίπεδα και νομίζω ότι είχαμε σπουδαία μάχη μέχρι το τέλος. Είχαμε μερικές άσχημες στιγμές, όπως στην Πορτογαλία, όπου δεν ήμασταν στο 100%, αλλά δουλέψαμε καλά. Ο Lorenzo έκανε υπέροχη δουλειά, με πίεσε, άρα πρέπει να του πω ότι τα κατάφερε περίφημα».



… για την οριακή προσπάθεια: «Φέτος είχαμε τον κανονισμό του μοναδικό προμηθευτή ελαστικών αλλά βελτιώσαμε τα ρεκόρ πίστας σε πολλές περιπτώσεις, κάτι που δείχνει ότι ήμασταν στο όριο συνέχεια. Γι’ αυτό κάναμε και λάθη. Αυτό είναι αναμενόμενο όταν έχεις 4 αναβάτες να παλεύουν μεταξύ τους».

… για την καλύτερη και τη χειρότερη στιγμή της σεζόν: «Η καλύτερη στιγμή της χρονιάς για μένα, το καλύτερο συναίσθημα, ήταν στην προσπέραση της Βαρκελώνης. Αυτή ήταν η πιο συναρπαστική στιγμή του πρωταθλήματος για μένα, μία από τις καλύτερες όλων των εποχών! Η χειρότερη στιγμή ήταν ίσως το χαζό λάθος και η πτώση στην Indianapolis, αλλά αυτό οδήγησε στην τέλεια νίκη στο Misano, μπροστά σε όλους τους θαυμαστές μου, άρα στο τέλος ήταν εντάξει».

… για το μέλλον: «Ακόμα έχω κίνητρο. Ακόμα έχω πάθος να οδηγώ όλο και καλύτερα, να είμαι πάνω στη μοτοσικλέτα και να κερδίζω. Ευχαριστιέμαι όταν προσπαθώ να βελτιωθώ και να δουλέψω με την ομάδα για να το πετύχω. Είμαι 30 αλλά ακόμα αισθάνομαι κίνητρο και σπουδαία ικανοποίηση από την επιτυχία. Το πάθος για τις μοτοσικλέτες είναι αυτό που με κάνει να διασκεδάζω σε κάθε αγώνα και με βοηθάει να συνεχίζω να πιέζω, παρότι είμαι πιο μεγάλος από τους υπόλοιπους 3 αναβάτες. Πρέπει να προπονηθώ σκληρά και να δουλέψω σκληρά για να μείνω συγκεντρωμένος, αλλά ακόμα ευχαριστιέμαι την πρόκληση».


178341

nic mor
26/10/2009, 18:16
παμε για το 10ο τωρα!:beer: :beer: :beer:

SVX
26/10/2009, 18:20
ΤΑ ΓΚΟσιπ λενε πως ισως μετα το 10ατο να κατσει παλι motoGP για να κοουτσαρει ....( και η Ducati θα μεινει με το *&&%λι στο χερι...(?)) δε ξερω...


απλα να πω οτι εχει καταντησει φαση Schumaher....:(