PDA

View Full Version : ΤΕΛΕΙΩΣ Στραβό και ΤΕΛΕΙΩΣ Ανάποδο



JimmyZ
16/05/2005, 00:33
Την Τετάρτη 11/5/05 είχα την πιο άτυχη στιγμή της μοτοσυκλετιστικής μου ζωής.

Ενώ πήγαινα κανονικά στο δρόμο, σε μια διασταύρωση ανάβω φλάς να στρίψω αριστερά, και μέχρι να το κάνω έρχεται ένας ΜΑΛΑΚΑΣ και με χτυπάει από πίσω με το αμάξι του.........
Σύρθηκα ευτυχώς ενώ ήμουν πάνω στη μηχανή και αφού σταμάτησε έφυγα από πάνω της και έσκασα στην άσφαλτο...

Το θέμα είναι ότι ο ΜΑΛΑΚΑΣ ήταν μεθυσμένος και στο δρόμο πήγαινε μπάλλα και άρχισε να φρενάρει αφού με χτήπησε και άρχισε να με σέρνει...(0,78 η μέτρησή του)-Εγώ είχα μηδέν.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;
Εφτά ράμματα στο κεφάλι και το CBF μου ξυμμένο από τη δεξιά πλευρά...

Με πρόχειρες εκτιμήσεις του μηχανικού μου μπορεί να περάσουμε τις 3.000 ευρώ......και όλα αυτά χωρίς να έχει στραβώσει καμία ρόδα ή τίποτα άλλο.Το μηχανάκι περπατάει κανονικά...


Τα νεύρα μου έχουν τεντωθεί πολύ άσχημα και ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι καθαρά θέμα εκτόνωσης γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μείνω χωρίς ρόδα στην καλύτερη 'ταξιδιωτική' περίοδο. Μάϊο-Ιούνιο.


:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

koufaloni
16/05/2005, 00:50
Αφου εισαι καλα μην στεναχωριεσαι...

Καλη αναρωση και ολα φτιαχνονται

xxxristos
16/05/2005, 00:59
Μη στεναχωριέσαι φίλε, shit happen.

Σε λίγο καιρό θα πείς "τέλος καλό, όλα καλά".

Η ασφαλιστικές δε καλύπτουν μεθυσμένους οδηγούς, οπότε έχε το υπόψην σου αυτό για να δεις τι θα κάνεις με τον σαπιοκοιλιά.

Η καλύτερη τουριστικη-μοτοσυκλετιστική-ταξιδιωτική περίοδος είναι ο Αύγουστος.

Περαστικά :wave2: :wave2: :wave2:

johnpagr
16/05/2005, 01:59
Περαστικά ΠΑΝΩ απο όλα..

Τα σίδερα ισιώνουν ή τα πετάς ......
Κοίταξε πρώτα να είσε εσύ καλα και τα υπόλοιπα φτιάχνουν..
Κατά τα άλλα ... ίσος 8α πρέπει να μιλήσεις με κανα δικηγόρο (όπως έκανα και εγώ σε ανάλογη περίπτωση)..
:beer:
:wave2:

Tropeas
16/05/2005, 06:38
Μην το ξανασκεφτείς έτσι, θα σου χαλάσει όλη την ψυχολογία.

Πριν ενα χρόνο μου χαν τύχει 3μαζεμένα τέτοια κουφά με 20χλμ το καθένα απο παπούδες κλπ.,
αργα ή γρήγορα θα φτιαχτεί και η μηχανη και ολα καλά.

Ομως δεν ξέρω, αν θα σου κάνει δήλωση ο τυπος, αν αναφερθεί ότι ήταν πιωμένος, στο συμβόλαιο των ασφαλιστικών δεν τον καλύπτουν... οπότε πρόσεχε...

Ήρθε τροχαία και το σημείωσε ; μετά μόνο απο κάποιο αλλο ταμείο πέρνεις τα χρήματα και μετά απο πολύ καιρό...

Εσυ να σαι καλά, και να ευχαριστείς τον Θεό που δεν σε πάτησε απο πάνω...

AFTER
16/05/2005, 07:17
αν δεν σου καλυψει η ασφαλεια,πετα της μια μυνηση(και ας ειναι καλυμενοι),και μια ακομα στον δραστη(θα σε πληρωσει μαλλον το επικουρικο ταμειο).
Εκτος αν στα πληρωσει αυτος μεχρι τελευταιου ευρωλεπτου!

Βρες επισης εναν γιατρο να γραψει οτι χτυπησες ασχημα και οτι απο τοτε εχεις πονους στα σημεια που χτυπησες,και επισης οτι φοβασαι παρα πολυ να ξαναοδηγησεις!

Γενικα βρες εναν καλο δικηγορο και #$@#$ την μανα!!!!

gdevelek
16/05/2005, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;
Εφτά ράμματα στο κεφάλι και το CBF μου ξυμμένο από τη δεξιά πλευρά...



Κράνος φορούσες;;;

stako
16/05/2005, 08:53
Να βρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έναν καλό δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοιες υποθέσεις και να του ΠΙΕΙΤΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥΣΤΗ που οδηγούσε μεθυσμένος !!! Και δεν μιλάμε μόνο για να σου πληρώσει τις υλικές ζημιές, να ζητήσεις για τον τραυματισμό και ψυχική οδύνη και αν έλειψες από την δουλειά κτλ!

Συνήθως οι δικηγόροι παίρνουν ένα ποσοστό από την αποζημίωση που προκύπτει μετά οπότε μάλλον δεν θα έχεις έξοδα εκεί.

ΜΗ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΑΤΟΠΟΥΣΤΑΣ !!!

Sorry που βρίζω αλλά δεν υπάρχει άλλος χαρακτηρισμός για τέτοιους τύπους...................

cityfly
16/05/2005, 08:55
περαστικά κατάρχας

κατά δεύτερον το ότι ήταν μεθυσμένος δεν καλύπτει αυτόν όχι εσένα

βρες ένα καλό δικηγόρο βέβαια αλλά αν σου πουν μαλακίες οι ασφαλιστικές απείλησε και αυτούς με μηνύσεις

είναι υποχρεωμένες να ας αποζημειώσουν
από κει κι ύστερα ας τα βρουν με το μεθυσμένο ας του κάνουν μήνυση να τους πληρώσει αυτός πρόβλημα τους

stako
16/05/2005, 09:00
Και να έχεις υπόψη σου ότι μιλάμε για πολλές χιλιάδες ???? αποζημίωση σε τέτοιες περιπτώσεις..............

Ρε τι πούστηδες κυκλοφορούν, δεν μπορώ να το πιστέψω.......

Tropeas
16/05/2005, 10:37
Παιδιά απλά μην τα παραλέτε... έτσι πρέπει να κινηθεί αλλά όχι ότι θα κάνει και περιουσία...

AFTER
16/05/2005, 10:39
Ειμαι κατα των μεγαλων προστιμων,οταν ομως τα ''παιρνει'' το κρατος!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ!!!

Οποιος κανει μαλακια,να ειναι υπαιτιος των πραξεων του :mad:

JimmyZ
16/05/2005, 16:12
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και για τις συμβουλές...

Η κατάσταση έχει ήδη δρομολογηθεί. Θα πληρώσει η ασφάλειά του αλλά μετά θα τα απαιτήσει μέσω δικαστηρίου από τον ΜΑΛΑΚΑ (μου τη δίνει μόνο και που τον σκέφτομαι) τον ίδιο...

Ούτε θα κινηθώ νομικά εναντίον του (εκτός απροόπτου)

Οπότε είμαι καλυμένος. Αύριο περιμένω πραγματογνώμονα να το φωτογραφίσει...

Λέτε να μου κάνει καμιά μανούρα και να μου πεί: "Δεν θα το αντικαταστήσεις αυτό, αλλά θα το διορθώσεις.." :confused:

Μόνο αυτό φοβάμαι.... Τι λέτε;;

adam_tsouk
16/05/2005, 16:15
Μην δεχτείς τίποτα.
Αφού έχεις και τραυματισμό τρέχα τουσ μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου. Χεσμένοι θα είναι.



Και περαστηκά ρε........

Γρήγορα καλά.

grsart
16/05/2005, 21:37
Βασικα περαστικα νανε ολα !!!!

πανω απο ολα η υγεια φιλε μου!!!!

παντως κυνηγα τους, απο οπως λενε και οι υπολοιποι!!!!

johnpan
16/05/2005, 22:55
ΣΥΓΓΝΩΜΗ,









ΚΡΑΝΟΣ ΦΟΡΟΥΣΕΣ ?????????????????????????????????:nono: :nono: :nono:

JimmyZ
16/05/2005, 23:46
Ναι δεν το απάντησα αυτό...το ρώτησε και ο gdevelek πιο πάνω...

Όχι κράνος δεν φορούσα γιατί ήμουν σε επαρχιακό δρόμο όπου περνάνε 30 το πολύ αυτοκίνητα τη μέρα...

Συγκεκριμένα μέσα στην πόλη και μόνο σε αυτό το δρόμο δεν φοράω κράνος...:blush:

Απλά αισθάνομαι ελεύθερος εκεί και παίρνω ζωή από τον αέρα και τα δέντρα που έχει όταν ανεβαίνεις τους λόφους...
Πρόκειται για μια δροσερή διαδρομή 10 χλμ που μου αρέσει και παρά το τι έγινε δεν πρόκειται να μην το ξανακάνω...(Την αμαρτία μου τη λέω)

Όταν βγαίνω εκτός πόλης από εθνική ντύνομαι αστακός...

Spike
17/05/2005, 00:30
Perastika se esena kai sto motori sou alla exo na sou po mono ena pragma .
KRAAAAANNNNOOOOSSSSSS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anytime, anywhere , anyplace !!!!!!!!

gcrook
17/05/2005, 00:52
Κουραγιο φιλε και μην ξενερωνεις.
Ολα, και τα καλα, και τα ασχημα, μεσα στο παιχνιδι ειναι.

Παντως οτι ειναι να κανεις με τον τυπο, καντο αμεσα.
Σε αυτες τις περιπτωσεις, στη βραση κολλαει το σιδερο.

gdevelek
17/05/2005, 08:21
Πρόκειται για μια δροσερή διαδρομή 10 χλμ που μου αρέσει και παρά το τι έγινε δεν πρόκειται να μην το ξανακάνω...(Την αμαρτία μου τη λέω)


Τι να πω τώρα, να πω μια κακία, να βάλω τις φωνές, να ειρωνευτώ τον τρόπο σκέψης σου και ν' αρχίσουμε καυγά... δεν ξέρω τι θα πετύχω πέρα από το να εκνευριστώ περισσότερο πρωινιάτικα...

Δεν έχει νόημα, αν δεν πήρες το μήνυμα από τα ράμματα στο κεφάλι σου, σίγουρα δεν θα το πάρεις κι από ένα post από ένα άγνωστο στο φόρουμ.

quirky9
17/05/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δεν έχει νόημα, αν δεν πήρες το μήνυμα από τα ράμματα στο κεφάλι σου, σίγουρα δεν θα το πάρεις κι από ένα post από ένα άγνωστο στο φόρουμ.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

mbjp
17/05/2005, 18:27
παντα παντα παντα παντα κρανος φιλε μου, ακομα και στο περιπτερο να πας απεναντι, ακομα και σε σταση να εισαι, πεφτεις χτυπας τρεχεις..να εισαι προετοιμασμενος παντα για το χειροτερο..
περαστικα σου και παντα ορθιος!

SaraMaritis
17/05/2005, 18:36
...JimmyZ-μαν :wave2:

Υγ.Αν θες, ακου και τους απο πανω (μιας και η ψυχολογια ειναι
"καπως" σ'αυτες τις περιπτωσεις), ΜΗΝ πεις "δε βαριεσαι" και
καθυστερησει η διαδικασια (ασφαλειες, κλπ), και ΜΗΝ δεχτεις
"συμβιβασμους" απο την ασφαλιστικη !!! :smokin:

johnpan
17/05/2005, 20:30
Συγκεκριμένα μέσα στην πόλη και μόνο σε αυτό το δρόμο δεν φοράω κράνος.


Καλά στον δρόμο 10 χλμ -ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ- , αλλά ούτε μέσα στην πόλη ???

Και ούτε με 10 ράματα στο κρανίο??????

Τι να πω... δε θα πω τίποτα... Να προσέχεις.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
17/05/2005, 23:23
Ειναι πολυ πιο επικινδυνο να μην φορας κρανος στην πολη,απ'οτι στην εθνικη!

Το 80% ολων των ατυχηματων,ειναι παραβιασεις προτεραιοτητας,και οπως ξερεις ΣΤΟΠ δεν εχει στην εθνικη....

Μεγα λαθος,θες μηχανη,οκ?
θες δεν θες ομως,αν θελεις να εισαι καλα θα ακολουθεις καποιους κανονες

JimmyZ
17/05/2005, 23:27
Ευχαριστώ όλους ξανά για τα περαστικά....

gdevelek μπορεί το κεφάλι μου να είναι ξερό και να μην στέλνει μηνύματα.....
αλλά ένα post και μερικοί γνωστοί-άγνωστοι μπορεί καμιά φορά να σου αλλάξουν αυτό που βρίσκεται μέσα του.......;)

Είδα μέσα από το post ότι αυτό που έπρεπε να σας λέω εγώ, δηλαδή "Φοράτε κράνος..!!" μου το λέτε εσείς...
Αυτό δεν το επιτρέπω πρώτα-πρώτα στον εαυτό μου...οπότε:

ΜΑΓΚΕΣ......ΦΟΡΑΤΕ.....ΠΑΝΤΑ.....ΚΡΑΝΟΣΣΣΣ .......!!!!!!!!!!!!!!!

sotpag
18/05/2005, 00:03
περαστικα πανω απο ολα και καλα ξεμπερδεματα γιατι οπως λενε και παραπανω δεν των καλυπτει ασφαλεια αλλα κοιτα τι γινετε με την δικια σου ασφαλεια, μπορει να σε βοηθησει.

stako
18/05/2005, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
Ευχαριστώ όλους ξανά για τα περαστικά....

gdevelek μπορεί το κεφάλι μου να είναι ξερό και να μην στέλνει μηνύματα.....
αλλά ένα post και μερικοί γνωστοί-άγνωστοι μπορεί καμιά φορά να σου αλλάξουν αυτό που βρίσκεται μέσα του.......;)

Είδα μέσα από το post ότι αυτό που έπρεπε να σας λέω εγώ, δηλαδή "Φοράτε κράνος..!!" μου το λέτε εσείς...
Αυτό δεν το επιτρέπω πρώτα-πρώτα στον εαυτό μου...οπότε:

ΜΑΓΚΕΣ......ΦΟΡΑΤΕ.....ΠΑΝΤΑ.....ΚΡΑΝΟΣΣΣΣ .......!!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι πρέπει, γνωστός έπεσε χωρίς κράνος με 5-10(!) χλμ και έπαθε σοβαρή ζημιά στο μάτι καθώς πέφτοντας χτύπησε σε ένα προφυλακτήρα.......... Αν είχε κρανάκι τπτ δεν θα γινόταν.........

Και έχω ακούσει και ΠΟΛΥ χειρότερα..................

johnpan
18/05/2005, 11:36
Και για τον φίλο μας χωρίς κράνος έγιναν γνωστά τα λόγια του και στους φίλους μας από δίπλα:

συγκεκριμένα στην 8η απάντηση

http://www.bikenet.gr/forum/index.php?topic=13611.0;topicseen


Για να μη φαινόμαστε λίγοι...

(ελπίζω) over από εμένα

JimmyZ
08/08/2005, 22:54
ΟΚ παιδιά τελικά δεν ήταν τίποτα.....

Το μοτόρι έγινε καινούργιο εδώ και δυο μήνες τώρα. Μόνο πλαστικά έξυσε, μανέτα, εξάτμιση, ρεζερβουάρ.... ψιλά πράγματα δηλαδή:confused:

Όλη η δουλειά ήταν κοντά στα 3000 Ευρώ... και τα οποία τα πήρα τις προάλες στο ακέραιο με επιταγή που εξαργύρωσα από την ασφαλειά μου...

Τώρα η ασφάλειά μου θα τα βρεί με την άλλη ασφάλεια και τελικά θα τα φορτώσουνε όλα στον τύπο...:D

JimmyZ
08/08/2005, 23:01
Και με τα λεφτά που μου ήρθαν έτσι μαζεμένα θα πάω και διακοπές...

Σωστός;;;

Τυνησία σου 'ρχομαι............:sun: :sun: :sun:

:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: