PDA

View Full Version : Hornet or z750?



ra1nb0w
26/10/2009, 21:12
Μια που το φερε η κουβέντα θα θελα κ εγώ να ρωτήσω τα παιδιά στο φορουμ για ένα δίλλημα... Είμαι ανάμεσα σε kawa z750 και hornet . σκέφτομαι για καινούριο από αντιπροσωπεία αλλά προηγούμενου χρόνου με abs (δλδ το 2009 εν έτη 2010)... Οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες από οτι έχω ψάξει γύρω στα 8000Ε με abs. Η hornet ίσως λίγο φθηνότερη... δλδ κανα 200 αρι αλλά δεν είναι το θέμα μου εκεί. Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ.. Το ξέρω ότι πρόκειται για CB forum αλλά προσπαθείστε να είστε αντικειμενικοί

Υ.Γ έχω οδηγήσει παλιότερη hornet (2003) κ μου άρεσε γενικά σαν εικόνα...

stamzz
26/10/2009, 22:17
Z750 με κλειστα μάτια!!!

KAWASAKI RULEZZZ

watain
26/10/2009, 22:49
hornet me kleista matia:D

to ergaleio gamei ti na leme twra


178418

lice13
26/10/2009, 23:44
Άντε βγάλε άκρη εσύ τώρα!:lol: :lol: :beer:

stamzz
26/10/2009, 23:52
Τι να λέμε τώρα!!!!Συγκρινε και μόνος σου!


178423

stamzz
26/10/2009, 23:59
....


178424

watain
27/10/2009, 00:20
wraio psalidi exei to z :bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: ergo texnis

stamzz
27/10/2009, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
wraio psalidi exei to z :bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: ergo texnis

Σημασια εχει οτι δεν ψαλιδιάζει

sapila racing
27/10/2009, 08:43
Το Ζ έχει πιο πολλά κυβικά και είναι λίγο πιο ροπάτο χαμηλά.
Το Hornet είναι πιο γρήγορο, εχει καλύτερα φρένα και στήσιμο, κι είναι και κάπου 25 κιλά ελαφρύτερο.

Νομίζω οτι δεν υπάρχει δίλημμα.

Οσο για το ψαλίδι του Ζ είναι χάλι, αλλά πιο χάλια είναι οι ρεγουλατόροι που δεν βοηθάνε καθόλου στη σωστή ρύθμιση τη αλυσίδας αφού κουνάνε δεξιά αριστερά μισό πόντο.

DUKASII
27/10/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Ζ έχει πιο πολλά κυβικά και είναι λίγο πιο ροπάτο χαμηλά.
Το Hornet είναι πιο γρήγορο, εχει καλύτερα φρένα και στήσιμο, κι είναι και κάπου 25 κιλά ελαφρύτερο.

Νομίζω οτι δεν υπάρχει δίλημμα.

Οσο για το ψαλίδι του Ζ είναι χάλι, αλλά πιο χάλια είναι οι ρεγουλατόροι που δεν βοηθάνε καθόλου στη σωστή ρύθμιση τη αλυσίδας αφού κουνάνε δεξιά αριστερά μισό πόντο. ontos einai pio grigoro to hornet?

lice13
27/10/2009, 10:01
Είναι ανάλογα τη δουλεια που το θες.


Π.χ. Αν δεν έχεις γκόμενα και θες να αποκτησεις τότε Z750

Αν έχεις γκόμενα και δεν θές να περνας τις Κυριακες με τη μάνα της τότε Hornet

ra1nb0w
27/10/2009, 10:20
Όσον αφορά στην εμφάνιση νομίζω ότι και τα 2 επιβλητικά είναι... τώρα τα 150 κυβικά διαφορά π είναι περίπου 8-10 hp δεν νμζω να έχουν τρελή διαφορά στις επιδόσεις... Με ενδιαφέρει η άνεση και η επιδόσεις σε χαμηλές σχετικά στροφές... Από αξιοπιστία.. service κτλ ξέρει κανείς κάτοχος των 2 αυτών naked να με κατατοπίσει? Για τη θέση οδήγησης ποιο νομίζετε είναι πιο άνετο?


Y.Γ Μακάρι το hornet να είχε πλαστικά γύρω από το ψυγείο όπως το kawa...

watain
27/10/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
Όσον αφορά στην εμφάνιση νομίζω ότι και τα 2 επιβλητικά είναι... τώρα τα 150 κυβικά διαφορά π είναι περίπου 8-10 hp δεν νμζω να έχουν τρελή διαφορά στις επιδόσεις... Με ενδιαφέρει η άνεση και η επιδόσεις σε χαμηλές σχετικά στροφές... Από αξιοπιστία.. service κτλ ξέρει κανείς κάτοχος των 2 αυτών naked να με κατατοπίσει? Για τη θέση οδήγησης ποιο νομίζετε είναι πιο άνετο?


Y.Γ Μακάρι το hornet να είχε πλαστικά γύρω από το ψυγείο όπως το kawa...

koita apo axiopistia gia honda hornet den exw akousei tipota mexri twra gia to z eidika to palio exw akousei polla,gia to kainourgio den gnwrizw.apo 8esh odhgishs exw kabalisei kai ta 2 to z einai ligo pio konto pio mazemeno(etsi mou fenete emena)pio aneta eimoun sto hornet pantos.oso anafora ton synepivath den to syzhtw den ka8ete an8rwpos sto z.

koita kai ta plastika apo ermax:beer:


178448

ra1nb0w
27/10/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
koita apo axiopistia gia honda hornet den exw akousei tipota mexri twra gia to z eidika to palio exw akousei polla,gia to kainourgio den gnwrizw.apo 8esh odhgishs exw kabalisei kai ta 2 to z einai ligo pio konto pio mazemeno(etsi mou fenete emena)pio aneta eimoun sto hornet pantos.oso anafora ton synepivath den to syzhtw den ka8ete an8rwpos sto z.

koita kai ta plastika apo ermax:beer:

Πολύ ωραίο post ευχαριστώ... τα πλαστικα ειναι ακριβώς αυτό π ήθελα... για τιμή και π διατίθενται ξέρεις (από ότι είδα στο site ermax είναι 75 λίρες δλδ καμια 100στη + ευρώ αλλά σε λιανική εδώ τηα ανεβαίνει σε κανα 150 πιστεύω)? και για συνεπιβάτη όντως το Ζ είναι τόσο άβολο? Για συντήρηση μπορεί να πει κανείς κάτι?

kostasiour
31/10/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
Για συντήρηση μπορεί να πει κανείς κάτι?

Για τα σερβις εννοεις? Βασικά επειδη ενδιαφέρομαι και εγω (για χορνετια) μπορει καποιος να αναφέρει, χοντρικά ρε παιδι μου,πόσο πανε τα σερβις της σφιγκας περίπου?Καθε 6000 νομιζω ειναι απο οτι εχω διαβάσει.και το μεγάλο 24000 κατι τέτοιο. Το μεγάλο ποσο πηγαινει δηλαδη?
Να τα ξερουμε αυτα μην βρεθούμε προ εκπληξεως...
:lol:

idi
31/10/2009, 21:40
σορυ που θα το ξαναπω αλλα αυτο το hornet ειναι τοσο ασχημο ... οσο περισσότερος καιρος περναει τοσο πιο ασχημο το βλεπω... δε λεει να το συνηθίσει καν το ματι μου :D

Tpap
01/11/2009, 00:46
Ηornet, δίχως δευτερη σκέψη.


:beer: :beer: :beer:

EVI
01/11/2009, 01:01
HORNET ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ


μακρυα απο καβασακι μακρυααααααααααααααααααααα




:smokin:

ελπιζω να σε επεισα...:smokin:

EVI
01/11/2009, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Ζ έχει πιο πολλά κυβικά και είναι λίγο πιο ροπάτο χαμηλά.
Το Hornet είναι πιο γρήγορο, εχει καλύτερα φρένα και στήσιμο, κι είναι και κάπου 25 κιλά ελαφρύτερο.

Νομίζω οτι δεν υπάρχει δίλημμα.

Οσο για το ψαλίδι του Ζ είναι χάλι, αλλά πιο χάλια είναι οι ρεγουλατόροι που δεν βοηθάνε καθόλου στη σωστή ρύθμιση τη αλυσίδας αφού κουνάνε δεξιά αριστερά μισό πόντο.

ποιο ειναι πιο γρηγορο? και που? (ενταξη και εγω με το freewind στα φαναρια για 100 μετρα περναγα και R1 αλλα μετα δεν το ξαναβλεπα ποτε χαχχαχ)

HORNET
100.57 HP (73.4 kW)) @ 12000 RPM

599.00 ccm



Z750
104.19 HP (76.1 kW)) @ 10500 RPM

748.00 ccm


τα φρενα και στα 2 ειναι χαλια σε συγκριση με τα απριλια τα ντουκατι τα σουπερσπορτ κλπ κλπ
μεταξυ τους? τα ιδια

αναρτησεις???χαχαχαχχαχ ΧΑΛΙΑ και στα 2 σε συγκριση μετα απριλια τα ντουκατι τα σουπερσπορτ

εγω εβαλα ohlins παντως.

το μονο που ειπες σωστα ειναι η διαφορα στο βαρος.

οντως ειναι 25 κιλα κατω (173 κιλα ΣΤΕΓΝΟ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ .... 225 ΦΟΥΛ ΛΑΔΙΑ ΚΛΠ ΤΟ Ζ)




αλλα επιμενω

μακρυα απο καβασακι

γεμιστε τους δρομους με χορνετ

γουσταρω

:smokin:

watain
01/11/2009, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


τα φρενα και στα 2 ειναι χαλια σε συγκριση με τα απριλια τα ντουκατι τα σουπερσπορτ κλπ κλπ
μεταξυ τους? τα ιδια
pes mou oti kaneis plaka?:D kamia sxesh to cabs me to abs tis kawa

sapila racing
01/11/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ποιο ειναι πιο γρηγορο? και που? (ενταξη και εγω με το freewind στα φαναρια για 100 μετρα περναγα και R1 αλλα μετα δεν το ξαναβλεπα ποτε χαχχαχ)

HORNET
100.57 HP (73.4 kW)) @ 12000 RPM

599.00 ccm



Z750
104.19 HP (76.1 kW)) @ 10500 RPM

748.00 ccm


τα φρενα και στα 2 ειναι χαλια σε συγκριση με τα απριλια τα ντουκατι τα σουπερσπορτ κλπ κλπ
μεταξυ τους? τα ιδια

αναρτησεις???χαχαχαχχαχ ΧΑΛΙΑ και στα 2 σε συγκριση μετα απριλια τα ντουκατι τα σουπερσπορτ

εγω εβαλα ohlins παντως.

το μονο που ειπες σωστα ειναι η διαφορα στο βαρος.

οντως ειναι 25 κιλα κατω (173 κιλα ΣΤΕΓΝΟ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ .... 225 ΦΟΥΛ ΛΑΔΙΑ ΚΛΠ ΤΟ Ζ)




αλλα επιμενω

μακρυα απο καβασακι

γεμιστε τους δρομους με χορνετ

γουσταρω

:smokin:

Ευη είναι γνωστό οτι πάντα τυποστηρίζεις τα kawasaki κι εσυ κι ο Γιώργος, αφού του αρέσει ακόμα και το Versys :rotflmao: , αλλά μετα απο ένα σημείο πρέπει να καταλάβεις οτι τα πράγματα αλλάζουν.

Οταν βγήκε το πρώτο Ζ750 ηταν πιο γρήγορο απο όλα τα άλλα της κατηγορίας (των 600...), έπασχε μόνο απο πηρούνι και φρένα κυρίως, αλλά το μοτέρ το έβγαζε αφρό και σε ρεπρίζ και σε επιταχύνσεις και σε τελική κι ετσι ηταν σε ολες τις δοκιμές πρώτο.

Fast Forward στο 2009.
To νέο Ζ είναι πολύ βαρύ, πιο αργό κι απο το παλιό και το Hornet έκανε άλμα.
Το Ζ εξακολουθεί να έχει το σιδερένιο ψαλίδο απο το ZR7 του 1999...

Το νέο Hornet είναι πιό γρήγορο και θα πρέπει να σταματήσεις να κοροιδεύεις τον εαυτό σου.
Γίνεσαι γραφική στο τέλος!
Εκτός κι αν όλα τα Hornet 600 κουβαλάνε κι ένα σακκί τσιμέντο 25 κιλών στο πίσω κάθισμα για να έρχονται στα ισα με το Ζ. :lol: :lol: :wave2:

sapila racing
01/11/2009, 10:21
Απο ότι βλέπω ακόμα και το MCN είναι εγκάθετο αφού σε όλες τις μετρήσεις βγαίνει πρώτο το Hornet.... :D


http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/Honda-CB600F-Hornet-2007-current/?&R=EPI-89379
Hornet 600 2007

Top speed 140mph
1/4-mile acceleration 11.7 secs
Power 100bhp
Torque 47ftlb
Weight 173kg
Seat height 800mm
Fuel capacity 19 litres
Average fuel consumption mpg
Tank range 140 miles
Insurance group 11


http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Kawasaki/Kawasaki-Z750-2007-current/?&R=EPI-90886
Z750 2007
Top speed 130mph
1/4-mile acceleration 12.1 secs
Power 104.5bhp
Torque 57.5ftlb
Weight 207kg
Seat height 815mm
Fuel capacity 18.5 litres
Average fuel consumption 46mpg
Tank range 143 miles
Insurance group 11



Tα συμπεράσματα δικά σας.... :wave2:

watain
01/11/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Ζ εξακολουθεί να έχει το σιδερένιο ψαλίδο απο το ZR7 του 1999...


rofl :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

ra1nb0w
01/11/2009, 11:38
Κοίταξε Ευη... το να συγκρίνεις με supersport δεν είναι επιχείρημα... Λογικό... Το streefighter το πέρνεις λόγω εμφάνισης και ικανοποιητικών επιδόσεων και κυρίως επιπλέον άνεσης από ένα sport. Τώρα εντάξει... αν η r1 η τα ninja έχουν καλύτερα φρένα από το hornet... λογικό... Λοιπόν απότι είδα η σέλα στο hornet είναι χαμηλότερη ε? Καλό... αν και το Ζ φαίνεται γενικά πιο κοντό. Σε άνεση συμφωνούν πολλοί ότι hornet > Z? Τώρα αν το ένα εχει 0-100 σε 3.1 και το άλλο σε 3.3 καθόλου δεν με ενδιαφέρει... :p :nono:

ΥΓ. Κ εγώ νομίζω ότι το Ζ είναι ελαφρώς καλύτερων επιδόσεων

madlef
01/11/2009, 13:42
Καλησπέρα κι από εμένα!
Μιας και κάτοχος του hornet και μιας κι ένας από την παρέα έχει το Ζ θα σας πω από προσωπική εμπειρία.
Το hornet έχει πάρα πολύ καλύτερη σέλα και γενικά είναι πολύ πιο άνετο. Ακόμα και δικάβαλο ο πίσω δεν κουράζεται τόσο (πάντα για τα στάνταρ της κατηγορίας έτσι). Και τα 2 έχουν αίσχος φώτα το βράδυ όπως το 80% όλων των μηχανών όμως.. Από φρένα πολύ καλύτερο το Hornet.. Από αξιοπιστία πάλι το hornet. Από γενικό "δέσιμο" της μηχανής πάλι το hornet. Έπεσε με 30 χιλιόμετρα μόνο και στράβωσαν όλα! Ψαλίδια, ψυγείο και πολλά άλλα!! Προσωπικά και τα 2 τα βρίσκω πολύ όμορφα και πολύ καλές προτάσεις στην αγορά σχέση τιμής απόδοσης.

Υ.Γ. Είχα πρίν 1,5 χρόνο ένα περιοδικό του Μοτο με συγκριτικό όλα τα naked της αγοράς και το hornet είχε βγει το καλύτερο σε όλους τους τομείς (επιτάχυνσή, τελική, κατανάλωση, φτηνό service κτλ κτλ...)

EVI
01/11/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ευη είναι γνωστό οτι πάντα τυποστηρίζεις τα kawasaki κι εσυ κι ο Γιώργος, αφού του αρέσει ακόμα και το Versys :rotflmao: , αλλά μετα απο ένα σημείο πρέπει να καταλάβεις οτι τα πράγματα αλλάζουν.

Οταν βγήκε το πρώτο Ζ750 ηταν πιο γρήγορο απο όλα τα άλλα της κατηγορίας (των 600...), έπασχε μόνο απο πηρούνι και φρένα κυρίως, αλλά το μοτέρ το έβγαζε αφρό και σε ρεπρίζ και σε επιταχύνσεις και σε τελική κι ετσι ηταν σε ολες τις δοκιμές πρώτο.

Fast Forward στο 2009.
To νέο Ζ είναι πολύ βαρύ, πιο αργό κι απο το παλιό και το Hornet έκανε άλμα.
Το Ζ εξακολουθεί να έχει το σιδερένιο ψαλίδο απο το ZR7 του 1999...

Το νέο Hornet είναι πιό γρήγορο και θα πρέπει να σταματήσεις να κοροιδεύεις τον εαυτό σου.
Γίνεσαι γραφική στο τέλος!
Εκτός κι αν όλα τα Hornet 600 κουβαλάνε κι ένα σακκί τσιμέντο 25 κιλών στο πίσω κάθισμα για να έρχονται στα ισα με το Ζ. :lol: :lol: :wave2:


(προειδοποιω δεν τσακωνομαστε με τον Αρη για τους κακεντρεχεις το λεω)

σωστα.....γινομε γραφικη...ενω εσυ που εναντιονεσε σθεναρα και οτι και να ειναι απεναντι στο Ζ (πχ fazer vs z h gsr vs z h shiver vs z ) δεν εισαι γραφικος.....ας δουμε τις πωλησεις του νεου χορνετ με του Ζ(να υποθεσω οτι αυτοι που παιρνουν χορνετ ξερουν απο μοτοσυκλετες και οδηγηση και ΟΛΟΙ εμεις με τα Ζ ειμαστε οι καρα-ασχετοι) .....ας δουμε τι γινετε και στο δρομο (χο χο χο)......εγω ειπα και ξαναλεω .....μην περνετε καβασακι , γεμιστε τους δρομους με χορνετ φειζερ τζι ες αρ και αρχιστε ολοι εν χωρο να βρισκετε τα αρνητικα του Ζ.... εγω θα σας περιμενω θα σας εχω παραγγειλει και καφε και ελατε ωποτε θελετε με το πασο σας να το συζητησουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


οσο για αυτους που λενε περι ανεση συνεπιβατη να παρουν v-strom καρα ανεσια ειναι και να αφησουν τα στριτ στη ηρεμια τους.


την συγκριση με τα σουπερσπορτ την εκανα με ειρωνικο υφος...και εγω οταν οδηγω το gixxer του αδελφου μου η οδηγουσα το rs-aki (aprilia) που ηταν και 125ρι και μετα επερνα παλι το Ζ τα φρενα μου φαινοντουσαν αθλια...οπως επισεις με την συγκριση αυτη μου φανηκαν αθλια και στο χορνετ.Αν το παρουμε λοιπον ετσι σκατα φρενα εχουν και τα 2.

εξαλου ειναι η προσωπικη μου αποψη αυτη.δεν μπορω να εχω αποψη? πωπωωω :cool:













:beer:



υσ¨ποσο μου ειχαν λειψει αυτα τα thread που εχουν το γραμμα Z μεσα :blush:
yeaahhh :p



υσ2 ¨Αρη τσακο μια
:beer: ¨:))))))))))))))))))))))))))) :)


υσ3 ολοι εσεις που λετε οτι λετε εχετε οδηγησει και Ζ (και παλια και νεα , και χορνετ?και παλια και νεα - εγω τα εχω οδηγησει παντως)

iosif
02/11/2009, 10:39
οταν θελησα να παρω αλλο μηχανακι οδηγησε για κανα τριημερο το ζ ενος φιλου. . οδηγησα και φειζερ, το καινουργιο bmw800, το gsr, και αλλα.

τελικα πηρα χορντετ 06

ο λογος? πιο στιβαρο, ανετο, αξιοπιστο, καλυτερη ανταποκριση στο γκαζι και πιο ανετο για επιβατη/συνεπιβατη. και μιλαω για το 06 οχι το τελευταιο. το αισθητικο το αφηνω εξω γιατι ειναι καθαρα υποκειμενικο. και επισης best value for the mοney (πηγε 4200 και ηταν ακομα στην εγγυηση)

οι επιδοσεις πανω κατω ειναι ιδιες με το z, η διαφορα ειναι μονο στα γραφτα αλλωστε εξαρταται και απο το χερι.

και δεν ειναι επιχειρημα το τι πουλαει. ο ελληνας ως γνωστον αγοραζει με βαση την καφετερια. τα μισα πολεμικα πανε σπιτι-βουτα-δουλεια-καφετερια. φοβερα καλα μηχανακια στην ελλαδα ειναι στα αζητητα (πχ sv 1000/650) ενω άλλα δεν εισηχθησαν καν επισημα (το καλυτερο 400αρι γυμνο εβερ το cb400sf το οποιο μεταχειρισμενο πουλαει ακομα πολυ καλα)

sapila racing
02/11/2009, 10:57
A ρε Ευη!! :lol:

Εντάξει το Ζ πουλάει πολύ, αλλά τι σημαίνει αυτό? Oτι είναι καλύτερο μηχανάκι? Δεν το νομίζω, απλά είναι πιο πολλά κυβικά στα ίδια λεφτά και το παίρνει ο κόσμος όπως παιρνει και TDM!

Αυτα τα Bimota δεν πρέπει να είναι καθόλου καλά, δεν εχω δεί κανένα εκτος απο το δικό μου να κυκλοφορεί στο δρόμο η σε καμμια πίστα. Ολο GSXR, CBR, αντε και κανα Ducati.

:beer:

EVI
02/11/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
A ρε Ευη!! :lol:

Εντάξει το Ζ πουλάει πολύ, αλλά τι σημαίνει αυτό? Oτι είναι καλύτερο μηχανάκι? Δεν το νομίζω, απλά είναι πιο πολλά κυβικά στα ίδια λεφτά και το παίρνει ο κόσμος όπως παιρνει και TDM!

Αυτα τα Bimota δεν πρέπει να είναι καθόλου καλά, δεν εχω δεί κανένα εκτος απο το δικό μου να κυκλοφορεί στο δρόμο η σε καμμια πίστα. Ολο GSXR, CBR, αντε και κανα Ducati.

:beer:

τι ειναι το bimota?????:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

ra1nb0w
02/11/2009, 11:44
Εγώ ετσι όπως τα βλέπω γιατί μόνο hornet έχω οδηγήσει μπορεί σ' αυτό να κάτσει ο συνεπιβάτης με μια σχετικη άνεση... ενώ στο Ζ κάθεται άνθρωπος πίσω??... Εμένα μου γαίνεται wannabe ninja απλά χωρίς το sport ferring. δλδ τα καθίσματα των sport για συνεπιβάτη της kawa παίζει να είναι τα ίδια. Δεν ξέρω... με γυμνό μάτι εμένα δλδ τα ίδια μου φαίνονται...
Ευη εσύ π είσαι κάτοχος Ζ μπορείς να αναφέρεις σημεία που νομίζεις ότι υπερτερεί το Ζ έναντι του hornet? Κάτι συγκεκριμένο...

Πάντα φιλικά...:wave2:

EVI
02/11/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
Εγώ ετσι όπως τα βλέπω γιατί μόνο hornet έχω οδηγήσει μπορεί σ' αυτό να κάτσει ο συνεπιβάτης με μια σχετικη άνεση... ενώ στο Ζ κάθεται άνθρωπος πίσω??... Εμένα μου γαίνεται wannabe ninja απλά χωρίς το sport ferring. δλδ τα καθίσματα των sport για συνεπιβάτη της kawa παίζει να είναι τα ίδια. Δεν ξέρω... με γυμνό μάτι εμένα δλδ τα ίδια μου φαίνονται...
Ευη εσύ π είσαι κάτοχος Ζ μπορείς να αναφέρεις σημεία που νομίζεις ότι υπερτερεί το Ζ έναντι του hornet? Κάτι συγκεκριμένο...

Πάντα φιλικά...:wave2:


φιλε μου

αν θες να παρεις το χορνετ γιατι βαζεις ποστακι εδω μεσα με τι να παρεις και μετα το υπερασπιζεσε?παρτο και καλοταξιδο

αν θες να σου πω μονο για την θεση συνεπιβατη (εκτος του οτι ειμαι διαμετρικα αντιθετη με αυτο διοτι μηχανη αγορασα μονο για μενα αλλιως θα επαιρνα αμαξι η θα επαιρνα μια μοτοσυκλετα ον - οφ η τουρινγκ ) θα σου πω οτι εγω σαν συνεπιβατης στο σελακι του Ζ1000 εχω κανει χιλιαδες χιλιομετρα , θα σου πω επισεις οτι εγω εχω το z750S που εχει ενιαια σελα και καμμια σχεση με το γυμνο (οπως εχει ας πουμε χειρολαβες στην ουρα) επισεις μεγαλοσομος συνεπιβατης σε στριτ μηχανες σπανια βολευετε -καθε μηχανη εχει αλλου τους μαρσπιεδες πχ στο Ζ1000 με βολευαν περισσοτερο απο οτι στο 750.

Αν μιλαμε για ανεση και θεση οδηγηση (η θεση συνεπιβατη) αυτο ειναι στο σωματοτυπο και τα θελω του καθενα.Πχ ολοι βολευοντε στο er-6 εγω οχι δε μου αρεσει η θεση των μαρσπιε δεν μου αρεσει το τιμονι......το ιδιο και στο χορνετ δεν βολευομουν εκει πανω δεν με νοιαζει καθολου αν ειναι 25 κιλα ελαφρυτερο δεκαρα δεν δινω αν ηθελα ελαφρυ μηχανακι η θα επαιρνα ενα μικρου κυβισμου η ενα εντουρακι η ενα σουπερσπορτ νεας γενιας.Τι παει να πει ελαφρυτερο?τι παει να πει εχει ψαλιδι ταδε?εισαι στο σημειο εμπειριας να σε πειραζει το ψαλιδι?????μην λεμε οτι θελουμε τωρα.Και τα 2 ειναι τιμια γρηγορα για την κατηγορια τους και φθηνα.Οπωτε καλη αγορα και παμε παρακατω να κατσω να σε πεισω για κατι με αναλυτικα ποστακια δε προκειτε εγω ειμαι ερωτευμενη με την μοτοσυκλετα μου ποτε δεν μπηκα σε κανενα διλημμα αυτο ηθελα αυτο πηρα με αυτο κ@#$νω :)

καλοταξιδο και καλοριζικο



:beer:

ra1nb0w
02/11/2009, 12:41
Eυη... πρόκειται να δώσω περι τα 8 χιλιάρικα... Είναι παράξενο που ζητάω λεπτομέρειες? Δεν έχω την εμπειρία για το ψαλίδι... αλλά ότα ακούω από 50 άτομα ότι της hornet είναι καλύτερο γιατί να μην το προτιμήσω... Δηλαδή στην αγορά μας πάμε στα κουτουρού επειδή δεν έχουμε εμπειρία? Και λάθος κάνεις που νομίζεις ότι κατηγορώ το Ζ και επεφημώ το hornet... Ισα ίσα... εγώ για Ζ πήγαινα .. αλλά αν είναι να παίρνω πολύ καλύτερες κριτικές για το hornet θα αναθεωρήσω... Και όσο γ αυτό π λες... ότι εμένα είναι η μηχανή μου και τη γουστάρω... καλα δεν τρέχει και τίποτα... κ εγώ έχω ένα rx8 και λέω ότι για την κατηγορία του έκανα βλακεία που το πήρα... Anyway. Ίσως σου κάνω τη χάρη και πάρω hornet για να γεμίσει ο δρόμος... Ζητάω ευγενικά πληροφορίες από κατόχους... Μη γίνεσαι ερριστική...

EVI
02/11/2009, 21:17
αν γινω εριστικη θα το καταλαβεις. :wave2:

καθολου εριστικη δεν ημουν απλα μαλλον δεν με ''πιανεις'' πως μιλαω.

και τελος παντων κανε οτι θες.και εγω 8 χιλιαρικα εδωσα , δεν εδωσα 500 ευρω.Καταλαβαινω τι λες και σου ειπα την αποψη μου σε οτι μου ειπες.Απο κει και περα αν εσυ νομιζεις οτι σου την λεω η οτιδιποτε δεν εχουμε γραπτη ΄΄χημεια'' μεταξυ μας.Δεν με εχεις διαβασει εριστικη η νευριασμενη.Καλα σου μιλαγα.Τες πα.Αφου ακουσες περισσοτερες καλες γνωμες για το ενα απο τα 2 γιατι επιμενεις?και τι με νοιαζει εμενα αν πηρες κατι και το θεωρεις βλακεια?????αλλαξε το , εγω τις μοτοσυκλετες δεν τις βλεπω με το ιδιο ματι με σενα....ειμαστε διαφορετικοι...αν ηθελα το πιο γρηγορο ανετο με καλες αναρτησεις ψαλιδια πιρουνια και κουταλια κλπ κλπ θα επερνα κατι αλλο....για αυτο σου εγραψα εγω αυτη γουσταρα αυτη πηρα και δε με νοιαζουν τα αλλα.....και οχι απο εριστικοτιτα (μα καλα ...δεν σου εχουν μιλησει ποτε εριστικα εσενα προφανως)...για μενα η μοτοσυκλετα ειναι ονειρο ειναι παθος και αν αυτα συμβαδιζουν με την τσεπη μου εχει καλος ......ειπα...καλοταξιδο.

:beer:

(παλι δεν στην ειπα μην δημιουργεις απο το πουθενα καυγα , ειμαι απο αυτους τους μηχανοβιους που κανουν πλακα με τις μοτοσυκλετες και ποτε δε θα τσακωθω στα σοβαρα με κανεναν για ενα οχημα....ολες εχουν κατι να δωσουν και αν αυτος που τις οδηγει η ονειρευετε να τις οδηγησει τις θεωρει τελειες , αυτο μου φτανει για να συμφωνησω μαζι του...ολα τα αλλα γινοντε στο χαβαλε....απλα εσυ δεν εισαι απο αυτους)

ra1nb0w
02/11/2009, 21:22
Οκ τεσπα νομίζω ότι υπάρχει ένας τόνος αλλά οκ δεν δίνω σημασία... Το kawa συναμορλογείται japan ακόμα? γιατί στο honda μολις διάβασα κάπου.. ότι επειδή είναι πια ιταλικό πολλοί παραπονιούνται για σκουριά... είναι αλήθεια? Γράφουν πολλοί ότι τους παραδόθηκε με σκουριά... Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι? Τα ohlins πόσο στοιχίζουν Εύη?

EVI
02/11/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
Οκ τεσπα νομίζω ότι υπάρχει ένας τόνος αλλά οκ δεν δίνω σημασία... Το kawa συναμορλογείται japan ακόμα? γιατί στο honda μολις διάβασα κάπου.. ότι επειδή είναι πια ιταλικό πολλοί παραπονιούνται για σκουριά... είναι αλήθεια? Γράφουν πολλοί ότι τους παραδόθηκε με σκουριά... Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι? Τα ohlins πόσο στοιχίζουν Εύη?

ναι japan ακομα (πλεον οχι μονο - αλλα καμμια μοντελα)

δεν εχω ακουσει ποτε για σκουρια στην honda


εγω εχω με υδραυλικη προφορτιση απο Ζ1000 και στοιχησε τοτε 850 ευρω απο τον Ντουλαβερη που ειναι ο ποιο φθηνος σε ohlins

Μοτοδυναμικη που φερνει στην Ελλαδα olhins τοτε μου ειχαν ζητησει 1200 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Επειδη εχουν περασει και 3 χρονια καλο ειναι να ρωτησεις και τους 2 οταν αποφασισεις ποια μοτοσυκλετα θα αγορασεις και θες να της βελτιωσεις την αναρτηση.Γιατι απο μηχανη σε μηχανη αλλαζει η αναρτηση και η τιμη.

Επισεις ελατηρια μπροστα με τοποθετηση ohlins 120 ευρω καπου εκει γυρω παιζουν ολα.

Χωρις υδραυλικη προφορτιση ειναι φθηνοτερη

Να ξερεις επισεις οτι τα ελατηρια πανε και με το βαρος του αναβατη.Οταν ζητησα κατι τετοιο στην κατα ταλλα πολυ καλη αντιπρωσοπεια της YAMAHA μου ειπαν οτι δεν παιζει κατι τετοιο..παιζει να το ψαξεις.

ra1nb0w
02/11/2009, 21:42
μάλιστα... Μα που τα ξέρεις εσύ τόσα πολλά? δλδ με κανα 1500 extra βάζεις ψαλίδια και λασποτήρα πίσω... Χμ... τώρα κάτι άλλο... έχω δει ότι αν αγοράσεις 1 χρονιάς παλιότερο μοντέο.. ξεπεφτεις 1000 ευρώ . Δλδ είδα ότι του 2008 τώρα το Ζ750 κάνει 7400... με abs... αξίζει? η έχει τίποτα σημαντικές προσθήκες του 2009?

EVI
02/11/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
μάλιστα... Μα που τα ξέρεις εσύ τόσα πολλά? δλδ με κανα 1500 extra βάζεις ψαλίδια και λασποτήρα πίσω... Χμ... τώρα κάτι άλλο... έχω δει ότι αν αγοράσεις 1 χρονιάς παλιότερο μοντέο.. ξεπεφτεις 1000 ευρώ . Δλδ είδα ότι του 2008 τώρα το Ζ750 κάνει 7400... με abs... αξίζει? η έχει τίποτα σημαντικές προσθήκες του 2009?

ωπα μισο...βαζεις ψαλιδι λασπωτηρα?συνηθως βγαζουμε λασποτηρα για αισθητικους λογους και τοποθετουμε after market βασης πινακιδας (που ξεκινανε απο no name στα 30-50 ευρω και σε επωνυμες πχ valter moto που ξεφευγουν στη τιμη-οι ανωνυμες κανουν καλη δουλεια, τετοια εχω εγω δεν εινα ΠΑΝΤΑ το επωνυμο καλυτερο εχω ακουσει πολλους να τους εχει φυγει στο δρομο ειτε απο κακη τοποθετηση ειτε απο αλλα αιτια και με φιρματες μαρκες)

δεν εχει αλλαγες,το abs δε το πολυχωνευα αλλα ειναι παρα πολυ καλο στους γλιστερους δρομους της Ελλαδας που ακομα και με λιγα χιλιομετρα σε φρενα μπορει να μην βρει προσφυση το μπροστινο και να μπλοκαρει....και ξερεις σε αυτην την περιπτωση μονο απο τυχη το σωζεις.Θεωρω οτι ειναι ανουσιο να υπαρχει σε μοτοσυκλετες που θα μπαινουν πιστα γιατι εμποδιζει.Αν και μερικες εχουν συστημα να μπαινει και να βγαινει.

Ασχολουμε με το χωρο κοντα στα 10 χρονια και ακομα δεν ξερω τιποτα μπροστα σε κατι αλλους,οι μηχανες και η μουσικη ειναι η προσωπικη μου ευχαριστιση.Αν δεν ξερω κατι δε μιλαω,ρωταω

και εδω θελω να σου πω οτι χαιρομε που ρωτας να μαθαινεις.

(δεν εχω εριστικο υφος ξαναλεω)

ra1nb0w
02/11/2009, 22:13
λασποτήρα εννοώ κάτι άλλο , μάλλον το λέω λάθος... εννοώ αυτό π εφαρμόζει περίπου στον τροχό, τον αγκαλιάζει.. ακριβώς πάνω και δίπλα στην αλυσίδα. Κάτι σαν κάλυμα τροχού από την πάνω μεριά. Το ΑΒS το θέλω σίγουρα μιας και δεν είμαι πολύ έμπειρος. Κάτι για διαφορές 08 με 09? αν και εξωτερικά είναι τα ίδια... λεπτομέριες βλέπω ασήμαντες.

EVI
02/11/2009, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ra1nb0w
λασποτήρα εννοώ κάτι άλλο , μάλλον το λέω λάθος... εννοώ αυτό π εφαρμόζει περίπου στον τροχό, τον αγκαλιάζει.. ακριβώς πάνω και δίπλα στην αλυσίδα. Κάτι σαν κάλυμα τροχού από την πάνω μεριά. Το ΑΒS το θέλω σίγουρα μιας και δεν είμαι πολύ έμπειρος. Κάτι για διαφορές 08 με 09? αν και εξωτερικά είναι τα ίδια... λεπτομέριες βλέπω ασήμαντες.

α οκ εννοεις το HUGGER ενα καλο και φθηνο ειναι της PUIG που μπορεις να βαλεις....δεν εχει διαφορες 08 με 09 παρα μονο χρωματικες

Sotiris S.
09/11/2009, 18:57
Εχω χορνετ 07 abs και εχω οδηγησει αρκετα, Ζ 09 abs και GSR 07 abs

+ χορνετ

στιβαροτητα πλαισιου
πισω ψαλιδι
λειτουργια μπροστινου
βαρος (φαινεται εντονα η διαφορα στην οδηγηση)
πιο 'σωστη' θεση οδηγησης (για τις διαστασεις μου φυσικα)
φρενα και λειτουργια abs
καταναλωση


+ Ζ

ροπη
εμφανιση


+GSR

ευστροφια
πλαισιο

οτι αναφερω ειναι φυσικα συγκριτικα μεταξυ των 3 μοντελων.