PDA

View Full Version : τελωνείο απο βουλγαρία για μοτο?



libali10
26/10/2009, 16:02
οχι οτι δεν τα αξιζει η μοτοσυκλετα ΑΛΛΑ
6500 χιλιαδες ευρω ειναι παραπολλα για το ρισκο ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ διοτι αν σε πιασουν σε σκισανε σαν μπανανοφλουδα...60 ευρω καθε μερα απο την στηγμη που πατησε η μηχανη εντος ελληνικου εδαφους ΣΥΝ το παγιο προστιμο (τελωνειο) ΣΥΝ το αυτοφωρο.
Ο νομος υποχρεωνει την τροχαια να ενημερωσει (ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ)το τελωνειο απο την στιγμη
που που δεν εχει εισαχθει νομιμα στην χωρα...



edit by road spirit: η συζήτηση προέρχεται απο εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90176)

yorgos1972
26/10/2009, 16:33
Η Βουλγαρία είναι μέλος της Ευρωπα'ι'κής Κοινότητας και συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο γιά συναλλαγές μεταξύ δύο χωρών μελών της Ε.Ο.Κ.
Επομένως δεν υπάρχουν και δασμοί.

Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στο παρελθόν ή σε εισαγωγές από άλλες χώρες...

sniper
26/10/2009, 16:35
Καλά... σε λιγο θα γραφτεί ότι ο καθένας φέρνει ατελώς ό,τι θέλει από ΕΕ κι άλλος θα γράφει ότι οι τουρίστες με οχηματα πληρώνουν με την μέρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

camen
26/10/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stergios67
mi tromazeis ton kosmo re file,
afou to paidi grafei oti exei boulgariko arithmo pinakidas kai ola ta xartia.ti thes na peis exei eisaxthei oxi nomima sti xwra?
den me endiaferei i mixani,oute yperaspizomai kanenan,apla mou kanei entypwsi auto pou les kai thelw na mathw perissotera.
thanks

Τωρα γαμαμε την ξενη αγγελια:sad: :sad: :sad:
Το παιδι εννοει οτι ειναι σαν να φερεις αυτοκινητο με ξενες πινακιδες.
Δεν πρεπει να βγαλει ελληνικες και να πληρωσει:confused:

Ε,η μηχανη εχει βουλγαρικες πινακιδες αρα δε μπορει να μεινει για πανω απο ενα διαστημα στην Ελλαδα νομιζω.Δε λεει οτι ειναι κλεμμενη:winka:
Αυτος που θα την παρει πρεπει να εκδοσει ελληνικες πινακιδες...

TOLISTOLAROS
26/10/2009, 16:37
Αν είναι μόνο για track days τί την θέλει την πινακίδα;

camen
26/10/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αν είναι μόνο για track days τί την θέλει την πινακίδα;
Αν δεν ειναι μονο για track day:confused: :smokin:

yorgos1972
26/10/2009, 16:47
Γιά να μην ξεφύγουμε εντελώς ας γίνει κατανοητό ότι το μόνο που χρειάζεται κάποιος που θα αγοράσει τη μοτοσυκλέτα είναι ένα επίσημο έγγραφο μεταβίβασης και μετά με αυτό πηγαίνει στο υπουργείο και βγάζει πινακίδες...

είναι απλό...

harris_x
26/10/2009, 16:49
Τελωνείο δηλαδή δεν παίζει;

:look:

camen
26/10/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1972
Γιά να μην ξεφύγουμε εντελώς ας γίνει κατανοητό ότι το μόνο που χρειάζεται κάποιος που θα αγοράσει τη μοτοσυκλέτα είναι ένα επίσημο έγγραφο μεταβίβασης και μετά με αυτό πηγαίνει στο υπουργείο και βγάζει πινακίδες...

είναι απλό...

Αν εισαι βεβαιος,συμπληρωσε το στην αρχικη αγγελια για να ειναι κατανοητο:winka:
Κ συγνωμη που χαλασαμε την αγγελια,θα την καθαρισει καποιος υπευθυνος...

menelaos46
26/10/2009, 17:10
εχω την αισθηση πως παιζει τελωνειο. Οπως παιζει αλλωστε αν αγορασεις και οποιδηποτε οχημα απο το εξωτερικο...

SAM.KOSTAS
26/10/2009, 17:34
με την εκδοση ελληνικης αδειας κυκλοφοριας μετα τη μεταβιβαση θα χρειαστει να πληρωθει και το ποσον της ταξινομισης/εκτελωνισμου η οπως αλλιως το θελετε. Φιλος που εφερε πριν μερικους μηνες ZX-10R '04 απο γερμανια πληρωσε συνολικα για πινακιδες κλπ χαρτια ~900? τωρα αν γι'αυτο που ειναι πιο καινουριο υπαρχει χαμηλοτερη κοστολογηση δε το γνωριζω αλλα σιγουρα ενας που ενδιαφερεται σοβαρα πρεπει να εχει κατα νου αυτο το ποσον που ανεφερε σαν ανωτερο κοστος :beer:

mikros boudas
26/10/2009, 17:59
θεωρητικα και λογω Ε.Ε δεν θα επρεπε να εχουμε δασμους και τελωνειο αλλα στην Ελλαδα ακομα ισχυει για εισαγωγη καινουργιων η μεταχειρισμενων οχηματων.Ολα αυτα βεβαια εφ'οσον ο αγοραστης θελει να την κυκλοφορει και στον δρομο την μηχανη.Αν η μηχανη ειναι μονο για πιστα τοτε δεν χρειαζεται εκτελωνισμος.Οσο για τον φιλο που ειπε κατι για 60 ευρω κλπ την μερα ποτε δε το ακουσα.Ενα αμαξι με πινακιδες εξωτερικου μπορει να ειναι στην Ελλαδα συνεχομενα μεχρι 6 μηνες χωρις κυρωσεις:wave2:

Zzz750
27/10/2009, 10:22
Τελωνειο θελει σιγουρα μαγκες. Το ποσο δε το γνωριζω αλλα αν θελει πινακιδες, πρεπει να περασει τελωνειο και να πλερωθει!
Αν δεν απατομαι, η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην ΕΕ που εχει τελωνειο για τα οχηματα που εισαγονται (για μεταχειρισμενα μιλαω) απο χωρες που ανηκουν στην ΕΕ και επειδη εχει κριθει παρανομο απο την ιδια την ΕΕ, το Ελληνικο κρατος (δηλαδη οι Ελληνες φορολογουμενοι) πληρωνει ενα τσουβαλι λεφτα σε προστιμα! Α ρε Ελλαδαρα η χωρα της παρανομοιας και των συμφεροντων!!!
:a27:

Οσο για τη μηχανη, ευχομαι να βρεθει η λυση γιατι τα αξιζει τα λεφτα της και ειναι ready to race...and win!

libali10
27/10/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
θεωρητικα και λογω Ε.Ε δεν θα επρεπε να εχουμε δασμους και τελωνειο αλλα στην Ελλαδα ακομα ισχυει για εισαγωγη καινουργιων η μεταχειρισμενων οχηματων.Ολα αυτα βεβαια εφ'οσον ο αγοραστης θελει να την κυκλοφορει και στον δρομο την μηχανη.Αν η μηχανη ειναι μονο για πιστα τοτε δεν χρειαζεται εκτελωνισμος.Οσο για τον φιλο που ειπε κατι για 60 ευρω κλπ την μερα ποτε δε το ακουσα.Ενα αμαξι με πινακιδες εξωτερικου μπορει να ειναι στην Ελλαδα συνεχομενα μεχρι 6 μηνες χωρις κυρωσεις:wave2:

Ναι διοτι εχει εισελθη νομιμα στην χωρα και κυκλοφορει απο τον νομιμο ιδιοκτητη του.
Ρωτηστε ποσο ειναι το προστιμο απο την παροδο των 6 μηνων να παρετε μια γευση...
για να μην παραξηγηθω μιλαω για περιπτωσεις που εφαρμοζετε ο νομος,για παραθυρακια,ρισκα κτλ δεν τα γνωριζω.
Παντως εγω την πατησα ο ιδιος με παλιοτερα με εισαγωγη μιας μοτοσυκλετας με νομιμα χαρτια αλλης ΕΕ χωρας.

Οσο για εισαγωγηπ.χ απο γερμανια ,μια μοτοσυκλετα 2 ετων πληρωνεις το 10% του τιμολογειου αγορας.
Προσοχη η αξια βγαινει οχι βαση αυτων που πληρωσε ο αγοραστης αλλα βαση πινακα τιμων που εχει το τελωνειο.
Δηλαδη αν καποιος βρει ενα Κ9 KAI PLHRVSEI 4000 (LEME TVRA) το τελωνειο θα το τιμολογηση βαση των τιμων που εχουν αυτοι για την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα.

libali10
27/10/2009, 10:56
Απο τη βλεπω οτι μερικοι δεν παιρνουν χαμπαρι κ παιζουν το :a022: και επειδη νομιζουν οτι χαλαμε την αγγελια παιζουντους αποσυρομαι.
Καλο το εργαλειο καλοπουλητο.

libali10
27/10/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά... σε λιγο θα γραφτεί ότι ο καθένας φέρνει ατελώς ό,τι θέλει από ΕΕ κι άλλος θα γράφει ότι οι τουρίστες με οχηματα πληρώνουν με την μέρα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Γελασαμε!!!
βρε εσυ σπιρτο :ZZZ: ...διαβασε τη γραφω
αυτο μετραει απο την ημερα που το οχημα ειναι παρανομο στη χωρα
Αν ΠΧ ο αδερφος σου σπουδαζει στην Γερμανια,επιστρεψει στην Ελλαδα με ενα αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες αν το αυτοκινητο μεινει στν Ελλαδα πανω απο 6 μηνες τοτε θεωρειτε παρανομο και ισχυει το προστιμο που ανεφερα...ΓΙΑ ποιους ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΜΙΛΑΣ?

mikros boudas
27/10/2009, 11:57
η κοστολογηση γινεται βαση της εργοστασιακης αξιας του οχηματος.εφοσον η εργοστασιακη αξια ομως ειναι μικροτερη απο την τιμη αγορας,τοτε ο φορος μπαινει στην τιμη αγορας.οποιο ειναι μεγαλυτερο δλδ.μετρανε χλμ,εξτρα και κατηγορια ρυπων.απλα πριν δεν διευκρινησες πως μιλας για μετα το εξαμηνο:beer:

Cpt. Haddock
27/10/2009, 11:59
ήταν κάποτε μια αγγελία... :rolleyes:

sniper
27/10/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Γελασαμε!!!
βρε εσυ σπιρτο :ZZZ: ...διαβασε τη γραφω
αυτο μετραει απο την ημερα που το οχημα ειναι παρανομο στη χωρα
Αν ΠΧ ο αδερφος σου σπουδαζει στην Γερμανια,επιστρεψει στην Ελλαδα με ενα αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες αν το αυτοκινητο μεινει στν Ελλαδα πανω απο 6 μηνες τοτε θεωρειτε παρανομο και ισχυει το προστιμο που ανεφερα...ΓΙΑ ποιους ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΜΙΛΑΣ?

Aυτά τα γράφεις μετά.... αρχικά λες ότι το πρόστιμο είναι 60Ε την μέρα....

Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία...

camen
27/10/2009, 13:01
Ενταξει χαλαρωστε να ουμε...
Μια λαθος διατυπωση εγινε...:cool:

zephyr1
27/10/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Τελωνειο θελει σιγουρα μαγκες. Το ποσο δε το γνωριζω αλλα αν θελει πινακιδες, πρεπει να περασει τελωνειο και να πλερωθει!
Αν δεν απατομαι, η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην ΕΕ που εχει τελωνειο για τα οχηματα που εισαγονται (για μεταχειρισμενα μιλαω) απο χωρες που ανηκουν στην ΕΕ και επειδη εχει κριθει παρανομο απο την ιδια την ΕΕ, το Ελληνικο κρατος (δηλαδη οι Ελληνες φορολογουμενοι) πληρωνει ενα τσουβαλι λεφτα σε προστιμα! Α ρε Ελλαδαρα η χωρα της παρανομοιας και των συμφεροντων!!!
:a27:



Οι εισαγωγεις πλακακια με το υπουργειο, γαμω τα υπουργεια σας.:a02:

HORNET600F
27/10/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από yorgos1972
Η Βουλγαρία είναι μέλος της Ευρωπα'ι'κής Κοινότητας και συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο γιά συναλλαγές μεταξύ δύο χωρών μελών της Ε.Ο.Κ.
Επομένως δεν υπάρχουν και δασμοί.

Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στο παρελθόν ή σε εισαγωγές από άλλες χώρες...



Για την ιστορία ...

Η Ελλάδα είναι η μόνη χωρα της Ε.Ε. που απαιτεί εκτελωνισμό για οχηματα που εισάγονται από Ε.Ε (το "μόνη" με μια μικρή επιφύλαξη, δεν ξέρω τι γίνεται με τα νεώτερα μέλη).

Οι δασμοί του τελωνείου ήταν παράνομοι για πολλά χρόνια αλλα επειδή το πρόστιμο που μας επέβαλλε η Ε.Ε. ήταν μικρότερο από τα έσοδα των εκτελωνισμών, τους διατηρούσαν.

Όταν το προστιμο αυξήθηκε υπερβολικά κ θα έμπαιναν μέσα, άλλαξαν το νόμο και από δασμό εκτελωνισμού τον έκαναν απλό φόρο της χώρας (που επιτρέπεται) κ έτσι ξέσκισαν κ την αρχική ιδέα της Ε.Ε. για ανοιχτά συνορα κ ελεύθερη διακίνηση αγαθών κ προιόντων κ συνέχισαν να τα παίρνουν. Μεγαλείο ...

Τεσπα. Η μηχανή, άσχετα αν βγάλει πινακιδα ή οχι πρέπει να περάσει απο τελωνείο. Για να θεωρηθει μεταχειρισμένη πρέπει να έχει πάνω απο 5,000 χμ στο κοντέρ κ πάνω απο 6 μήνες αγορασμένη στην άλλη χώρα (για το 2ο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος).

Τα έξοδα είναι: Φόρος 7% έως 899cc και 12% από 900cc + 300 μεταφορική + 200 αμοιβή εργασίας εκτελωνιστή + 70 έως 140 πινακίδα (αν τελικά βγάλει). Το 7 ή 12% υπολογίζεται στο τιμολόγιο αγοράς απο τη χωρα που εισάγεις ή απο τον καταλογο τιμής καινούριας που έχουν εκεί, όποιο είναι ψηλότερο.

Πας σε μια εταιρία που ασχολείται με αυτά (πχ Prime Air&Port Services LTD στην Καλλιθέα)
και στα φτιάχνει όλα. Για απορίες τους ρωτάς κ από τηλέφωνο.

blackbusa
27/10/2009, 15:00
Για να μαθαινουμε ολοι μας....στην Ελλαδα οχημα με ξενο αριθμο κυκλοφοριας απογορευεται να εχουν μονιμοι κατοικοι ελλαδας η οποιασδηποτε υπηκοοτητας...με μονιμη κατοικια εννοειτε η χωρα της εργασιας και γινετε φορολογικη δηλωση...αν υπαρχουν πανω απο 2 φορολογικες (2 χωρες δηλαδη πχ) δηλωσεις το ελληνικο κρατος κοιταει εκει που ειναι η ανωτερη σε ποσο...αρα η ελληνες και οι αλλοδαποι με αδεια διαμονης η παραμονης που δουλευουν στην ελλαδα απαγορευεται να εχουν οχημα με ξενες πινακιδες....οπως απαγορευεται βεβαια και να οδηγουν τετοια οχηματα εκτος απο εκτακτες αναγκες (υγειας,ειδικη προσωρινη αδεια)....

η περιοδος συνεχους παραμονης ενος τετοιου οχηματος ανερχετε στους 6 μηνες για καποιους που ερχονται για προσωρινη δουλεια η τουρισμο στην Ελλαδα...μετα την παρελευση αυτης το οχημα απογορευεται να ξαναμπει στην χωρα για τους υπολειπους 6 μηνες...παλια (πριν το 1992) επρεπε να δηλωσεις την εισοδο/εξοδο στην χωρα στο τελωνιο...μετα απο το 1992 λογω του ανοιγματος των συνορων ενα απλο ακτοπλοοικο εισιτηριο ηταν αρκετο...λεω ακτοπλοοικο γιατι τα μονα συνορα της Ελλαδας με την ευρωπη τοτε ηταν μεσω Ιταλιας...
Για τους ελληνες φοιτητες που σπουδαζουνε στο εξωτερικο η περιοδος παραμονης ειναι στους 3 μηνες...και στις 2 περιπτωσεις ξαναλεω δικαιωμα να οδηγει το οχημα εχει μονο ο ιδιοκτητης εκτος απο καποιες εκτατκτες αναγκες...

αν σε κατι εισαι παρανομος μπλεκεις με την ΔΙΠΕΑ (διευθηνση παρακολουθησης αυτοκινητων κατι?) και εκει αρχιζουν τα μπλεξιματα...ξεκινας απο ενα μεγαλο προστιμο συνηθως μαζι με κατασχεση του οχηματος που μπορει να φτασει και σε δικαστηριο για λαθρεμποριο λογω μη καταβολης φορων στο ελληνικο κρατος....κλπ κλπ...το προστιμο παει αναλογα με καποιον πινακα που υπαρχει στην συγκεκριμενη υπηρεσια....

για την εισαγωγη και εκτελωνισμο...ναι τελωνειο υπαρχει παντα γιατι πρεπει να πληρωσεις καποιους δασμους για να βαλεις ελληνικη πινακιδα...δεν το εχω καλα το θεμα....απλα παλια γινοταν τις πουτανας γιατι επρεπε να πληρωσεις ΦΠΑ (λαμογια του ελληνικου κρατους) ενω τωρα
δεν χρειαζετε...λεμε παντα για μεταχειρισμενα οχηματα που με την αγορα τους απο τον πρωτο ιδιοκτητη εχει πληρωθει....και εννοουμε το ΦΠΑ για την αξια του οχηματος....καποιος ειπε οτι υπαρχουν πινακες και σου βαζουν οτι θελουν σαν αξια της μηχανης...εγω αυτο που ξερω ειναι ειναι υποχρεωμενοι να βγαλουν τους φορους βασει του τιμολογιου/αποδειξη αγορας...ολα τα παραπανω περι εισαγωγης και εκτελονισμου ξαναλεω δεν το εχω καλα το θεμα...

υ.γ.για την κατοχη και κυκλοφορια οχηματος με ξενες πινακιδες το ξερω καλα το θεμα γιατι μου εκλαναν τα @@ για παρα πολυ καιρο...και λεω για μεχρι το 2005-6....:lol: :lol: :lol:
υ.γ.2 ενα track bike με η χωρις πινακιδες καπου πρεπει να ανηκει...αν κατατεθουν οι βουλγαρικες πινακιδες και δεν βγουνε ελληνικες υπαρχει μεγαλος κινδυνος για κατηγορια λαθρεμποριου...θα πειτε σιγα..εμενα θα πιασουν...θα το εχω γκαραζ-πιστα-γκαραζ...μην ξεχνατε για τους ''καλοθελητες'':winka:
υ.γ.3 για την περιπτωσει προσωρινης πινακιδας (ελληνικης η ξενης) ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια...

ελπιζω να βοηθησα απο ασκοπα χρονοβορα και ακριβα παθηματα...

:wave2:

DrBig
27/10/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία...


Δεν τη γραφεις να γινει και sticky?

sniper
27/10/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν τη γραφεις να γινει και sticky?

Μέσες άκρες την είπαν οι πιο πάνω.

Θες τιμολόγιο αγοράς (που δεν εχει και μεγάλη σημασία αφού υπάρχει λίστα - το πως παράγεται αυτή δεν το γνωρίζω) για τον εκτελωνισμό οπότε θες και εκτελωνιστή όπως επίσης θες και κάποιον που ξέρει την διαδικασία (βλ. διεπαιρεωτής) για την όλη χαρτούρα και την επιτάχυνση :winka:

Δεν είναι κάτι τραγικό....

Εδιτ : Οπότε στην αρχική τιμή αγοράς απο το εξωτερικό προσθέτεις κι ένα τουλάχιστον 20% περίπου για την τελική του αξία.

libali10
27/10/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aυτά τα γράφεις μετά.... αρχικά λες ότι το πρόστιμο είναι 60Ε την μέρα....

Εγώ έχω φέρει ενα hornet κι ένα cbr600 από Γερμανία και ξέρω την διαδικασία... \



Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΥ GSXR?
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.


Λοιπον συνεχιζω αν μου επιτρεπετε,
Το προστιμο μπορει να εχει αλλαξη.Μπορει προς τα κατω η προς τα πανω.Εγω παντως δεν ειμαι περιεργος να μαθω.
Δεν τα εγραψα αρχικα γιατι μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση(για το GSXR)
το συγκεκριμενο μηχανακι αν το αγορασει καποιος ειναι παρανομο
απο τη στηγμη που θα αναλαβει την ευθηνη καποιος να το αγορασει και να το κρατησει εντος Ελλαδας με ξενες πινακιδες.Εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανεται στης περιπτωσης που εχεις αδεια παραμονης 2-3 η 6 μηνες...η περιπτωση του GSXR ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜH εξ αρχης.

Eνα μεγαλο μπραβο στον blackbusa και την υπομονη
να γραψει ολα αυτα τα οποια ειναι ολοσωστα ΚΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ.

sniper
27/10/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
\



Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟΥ GSXR?
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.


Λοιπον συνεχιζω αν μου επιτρεπετε,
Το προστιμο μπορει να εχει αλλαξη.Μπορει προς τα κατω η προς τα πανω.Εγω παντως δεν ειμαι περιεργος να μαθω.
Δεν τα εγραψα αρχικα γιατι μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση(για το GSXR)
το συγκεκριμενο μηχανακι αν το αγορασει καποιος ειναι παρανομο
απο τη στηγμη που θα αναλαβει την ευθηνη καποιος να το αγορασει και να το κρατησει εντος Ελλαδας με ξενες πινακιδες.Εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανεται στης περιπτωσης που εχεις αδεια παραμονης 2-3 η 6 μηνες...η περιπτωση του GSXR ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜH εξ αρχης.

Eνα μεγαλο μπραβο στον blackbusa και την υπομονη
να γραψει ολα αυτα τα οποια ειναι ολοσωστα ΚΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ.


Και πως προέκυψε ρε φιλαράκι ότι όποιος το αγοράσει θα το κρατήσει με βουλγάρικες πινακίδες;

sniper
27/10/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
.....

υ.γ.2 ενα track bike με η χωρις πινακιδες καπου πρεπει να ανηκει...αν κατατεθουν οι βουλγαρικες πινακιδες και δεν βγουνε ελληνικες υπαρχει μεγαλος κινδυνος για κατηγορια λαθρεμποριου...θα πειτε σιγα..εμενα θα πιασουν...θα το εχω γκαραζ-πιστα-γκαραζ...μην ξεχνατε για τους ''καλοθελητες'':winka:
....


Απόλυτο δίκιο! το μηχανάκι πρέπει πρώτα να εισαχθεί νόμιμα στην χώρα και μετά αν θες του βγάζεις ή όχι πινακίδες.

DrBig
27/10/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μέσες άκρες την είπαν οι πιο πάνω.

Θες τιμολόγιο αγοράς (που δεν εχει και μεγάλη σημασία αφού υπάρχει λίστα - το πως παράγεται αυτή δεν το γνωρίζω) για τον εκτελωνισμό οπότε θες και εκτελωνιστή όπως επίσης θες και κάποιον που ξέρει την διαδικασία (βλ. διεπαιρεωτής) για την όλη χαρτούρα και την επιτάχυνση :winka:

Δεν είναι κάτι τραγικό....

Εδιτ : Οπότε στην αρχική τιμή αγοράς απο το εξωτερικό προσθέτεις κι ένα τουλάχιστον 20% περίπου για την τελική του αξία.


ok thanks!

FZMAN
27/10/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Ενα αμαξι με πινακιδες εξωτερικου μπορει να ειναι στην Ελλαδα συνεχομενα μεχρι 6 μηνες χωρις κυρωσεις:wave2:

Καλά και πως φαίνεται ότι μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες δεν βγήκε ξανά στο εξωτερικό για 6 μήνες και δεν ξαναήρθε;
Έτσι όπως είναι τα πράγματα πια στα ανοικτά σύνορα των χωρών της ΕΕ δεν μπορείς να αποδείξεις πότε πήγες στο εξωτερικό και πότε ήρθες.

libali10
27/10/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και πως προέκυψε ρε φιλαράκι ότι όποιος το αγοράσει θα το κρατήσει με βουλγάρικες πινακίδες;

Οχι παντως απο εμενα.
Απο το κυριο που μεσοσαβει να το πουλησει.
Αν εχεις αλλη απορια,πριν ρωτησεις,διαβασε το αρχικο ποστ (την αγγελια)

blackbusa
28/10/2009, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Καλά και πως φαίνεται ότι μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες δεν βγήκε ξανά στο εξωτερικό για 6 μήνες και δεν ξαναήρθε;
Έτσι όπως είναι τα πράγματα πια στα ανοικτά σύνορα των χωρών της ΕΕ δεν μπορείς να αποδείξεις πότε πήγες στο εξωτερικό και πότε ήρθες.

εκει ειναι που μπορει να πατησουν για να σε τρεχουν...αν μπεις απο την Πατρα εχεις το εισητηριο του πλοιου...αρα ολα οκ σκεφτεσε...ελα ομως που οταν σε ελενξουν την πρωτη φορα μπαινεις σε μια ωραια λιστα...και σε περιμενουν στο αυτοκινητο σου οταν πρεπει...:winka:

και αν μου πεις οτι μπορεις να πεις οτι εκατσα ενα μηνα και ξαναγυρισα μετα απο εναν μηνα παλι πχ....οπως κρατας το εισητηριο της εισοδου ετσι πρεπει να εχεις και αυτο τις εξοδου...αν οχι γαματα...τωρα με τα συνορα βουλγαριας που ειναι ΕΕ δεν ξερω τι παιζει...αλλα φανταζομαι οτι οταν μπαινεις στη ελλαδα πρεπει να δηλωσεις στο εν λογω τελωνιο να σου δωσει χαρτι εισοδου....οπως και χαρτι εξοδου...

ζυγιστε το καλα πριν κανετε κατι...γιατι το ρισκο και τα μπερδεματα (λεφτα ιδιος)μετα ειναι πολλαπλασια....

:wave2:

KiNG-R!
28/10/2009, 12:54
Στην Βουλγαρία δεν πληρώνουν ούτε τελωνείο από ΕΕ ούτε τέλος ταξινόμησης αλλά εδώ είναι Ελλάδα και στο Ελλάντα μας τα παίρνει το κράτος από παντού. Όποιος αγοράσει την μηχανή πρέπει να την εκτελωνίσει.
Οι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος δεν έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν όχημα με ξένες πινακίδες άμα γίνει έλεγχος δεν πας αυτόφωρο απλά σου κατάσχουν το όχημα, οι αλλοδαποί έχουν δικαίωμα να κρατήσουν το όχημα 6 μήνες τον χρόνο, όχι να βγουν και να ξαναμπούν.
Τώρα με το άνοιγμα των σύνορον της Βουλγαρίας ο παλιός νόμος έχει ένα κενό γιατί δεν μπορούν να δούνε πότε μπήκε και βγήκε το όχημα γιατί πλέων δεν το γράφουν πάνω στο διαβατήριο οπότε οι Βούλγαροι μπορούνε να κάτσουν όλο το χρόνο, όπως και κάνουν δλδ, ξέρω πάρα πολλούς που μένουν μόνιμα στην Ελλάδα και έχουν βουλγάρικα αμάξια.
Για να το κρατήσεις με βουλγάρικες πινακίδες πρέπει να έχεις και στοιχεία να παρουσιάσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ότι δουλεύεις και πληρώνεις φόρους εκεί κλπ κλπ.

libali10
28/10/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Στην Βουλγαρία δεν πληρώνουν ούτε τελωνείο από ΕΕ ούτε τέλος ταξινόμησης αλλά εδώ είναι Ελλάδα και στο Ελλάντα μας τα παίρνει το κράτος από παντού. Όποιος αγοράσει την μηχανή πρέπει να την εκτελωνίσει.
Οι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος δεν έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν όχημα με ξένες πινακίδες άμα γίνει έλεγχος δεν πας αυτόφωρο απλά σου κατάσχουν το όχημα, οι αλλοδαποί έχουν δικαίωμα να κρατήσουν το όχημα 6 μήνες τον χρόνο, όχι να βγουν και να ξαναμπούν.
Τώρα με το άνοιγμα των σύνορον της Βουλγαρίας ο παλιός νόμος έχει ένα κενό γιατί δεν μπορούν να δούνε πότε μπήκε και βγήκε το όχημα γιατί πλέων δεν το γράφουν πάνω στο διαβατήριο οπότε οι Βούλγαροι μπορούνε να κάτσουν όλο το χρόνο, όπως και κάνουν δλδ, ξέρω πάρα πολλούς που μένουν μόνιμα στην Ελλάδα και έχουν βουλγάρικα αμάξια.
Για να το κρατήσεις με βουλγάρικες πινακίδες πρέπει να έχεις και στοιχεία να παρουσιάσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ότι δουλεύεις και πληρώνεις φόρους εκεί κλπ κλπ.

Δεν πληρωνουν διοτι πολλα ειναι κλεμενα .....
.:lol: .:lol: τα περισσοτερα ο Ολλανδια
Φυσικα αλλο κεφαλαιο αυτο.

motomaniac
08/02/2012, 22:15
αν εισαι ελληνας με δουλειες και στην βουλγαρια με νομιμα στο ονομα σου το οχημα με βουλγαρικες πινακιδες δεν εχεις προβλημα στην ελλαδα γιατι δεν φαινεται ποτε βγηκε μου λεει. αλλα ειναι δηλωμενο σε εταιρια κι ετσι δεν φαινεται και ποιανου ειναι. και για να μην δω κακιουλες ηταν ελληνικη mercedes 2λιτρη που οταν εγιναν τα τελη 660ε εγινε κι αυτη βουλγαρικη. :)

g.t
09/05/2013, 15:34
θελω να μαθω αν μπορω να φερω καποιο μοτοκρος μηχανακι απο βουλγαρια η καποια αλλη γειτονικη χωρα,και που μπορω να το βρω εκει γιατι δεν ξερω.

OldMan
09/05/2013, 15:45
θελω να μαθω αν μπορω να φερω καποιο μοτοκρος μηχανακι απο βουλγαρια η καποια αλλη γειτονικη χωρα,και που μπορω να το βρω εκει γιατι δεν ξερω.
Άμα ξέρεις κανενα μονοπάτι στο Μπέλες...;)

g.t
09/05/2013, 15:50
θελω κατι ποιο συγκεκριμενο?δεν εχω ιδεα που και πως γινετε?

Bladerunner
09/05/2013, 16:14
θελω να μαθω αν μπορω να φερω καποιο μοτοκρος μηχανακι απο βουλγαρια η καποια αλλη γειτονικη χωρα,και που μπορω να το βρω εκει γιατι δεν ξερω.

Και βέβαια μπορείς. Θα το αγοράσεις είτε από κατάστημα είτε από ιδιώτη, όπως ακριβώς θα το αγόραζες κι από ΄δω.

Κατόπιν, με τα χαρτιά αγοράς του το εκτελωνίζεις πληρώνοντας τα ανάλογα έξοδα ώστε να μπορέσεις να του βγάλεις ελληνική πινακίδα. Για την ακριβή διαδικασία και έξοδα θα ενημερωθείς από κάποιον εκτελωνιστή.

Υπάρχουν και μαγαζιά που αναλαμβάνουν εκείνα την όλη διαδικασία, με την ανάλογη προμήθεια φυσικά.

g.t
09/05/2013, 16:20
αυτα δεν εχουν αριθμο ειναι αγωνιστικα,και το τελωνειο ειναι πολυ λιγο αλλα η βουλγαρια δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση?και κατι αλλο που μπορω να βρω στο ιντερνετ σαιτ δικα τους για να δωτι παιζει απο τιμες και αν με συμφερει?

KiNG-R!
09/05/2013, 16:36
που μπορω να βρω στο ιντερνετ σαιτ δικα τους για να δωτι παιζει απο τιμες και αν με συμφερει?


http://www.mobile.bg/index_motori.html

http://motori.cars.bg/

g.t
09/05/2013, 16:44
οκ ευχαριστω θα ριξω μια ματια να δω και βλεπουμε......

g.t
09/05/2013, 17:45
εριξα μια ματια δεν εχει μεγαλες διαφορες στις τιμες απο ελλαδα.δεν αξιζει να παρεις κατι απο εκει για τοσο διαφορα απο εδω..παντως σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας......

πυξιδας990
24/11/2017, 13:32
για να μην ανοιγουμε καινουριο θεμα..
βουλγαρικες πινακιδες στο ονομα ελληνα που ζει μονιμα στη βουλγαρια...
το φερνω ελλαδα να ξεχειμωνιασει μεχρι μαιο...
υπευθυνη δηλωση μου κανει για να το οδηγαω στην ελλαδα στην πρεσβεια της βουλγαριας(σοφια)...
θα εχω κανενα θεμα λετε?

sapila racing
24/11/2017, 13:54
για να μην ανοιγουμε καινουριο θεμα..
βουλγαρικες πινακιδες στο ονομα ελληνα που ζει μονιμα στη βουλγαρια...
το φερνω ελλαδα να ξεχειμωνιασει μεχρι μαιο...
υπευθυνη δηλωση μου κανει για να το οδηγαω στην ελλαδα στην πρεσβεια της βουλγαριας(σοφια)...
θα εχω κανενα θεμα λετε?

Μαλλον έχεις θέμα σύμφωνα με αυτό:
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/index_en.htm

πυξιδας990
24/11/2017, 17:24
Μαλλον έχεις θέμα σύμφωνα με αυτό:
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/index_en.htm

οντως το λεει οτι απαγορευεται η <ενοικιαση>