PDA

View Full Version : Σπασμένη βίδα



Gladiator
16/05/2005, 10:31
Πως μπορώ να βγάλω μια βίδα που έχει σπάσει το κεφάλι της;

Pokermon
16/05/2005, 10:37
Περαστικά σου……..
Σε τι σημείο είναι??? Μήπως μπορεί να βγει κάποιο κομμάτι στο οποίο είναι πάνω η βίδα???? Αν ναι τρέξε σε μηχανουργείο….αν όχι…..χμμμμμ τρέχα γύρευε…..

maintenance
16/05/2005, 11:23
χωρις να λες αλλες λεπτομερειες, (σημειο, υλικο, σπειρωμα μεσα ή περαστη, κτλ) θα προτεινα, τρυπανακι, και κολαουζο!!!
:wave2:

OldMan
16/05/2005, 11:23
:wave2: :wave2: :wave2:

Η ασφαλέστερη (και πιο βαβουριάρικια) λύση είναι αριστερόστροφο κολαούζο...

Πάιρνεις ένα κολαούζο τουλάχιστον 1 μέγεθος μικρότερο από το πάσο της βίδας (π.χ. αν η βίδα είναι Μ4 παίρνεις Μ3) και αφού με ένα τρυπανάκι έχεις ανοίξει μια τρύπα στην βίδα (εκεί που ήταν το κεφάλι της) τόση ώστε να μπει πάνω από την μισή κωνικότητα του κολαούζου, αρχίζεις το (αριστερόστροφο) βίδωμα.

Αν η βίδα δεν είναι φρακαρισμένη, μόλις πιάσει στο εσωτερικό της το κολαούζο, θα αρχίσει να ξεβιδώνεται...

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
16/05/2005, 11:25
:confused: :sad: :confused:

Με πρόλαβε ο Maintenance !!!

KeLeYTiS
16/05/2005, 11:47
Yπαρχουν και σετακια εξολκεα..... :winka:

dukeandthecity
16/05/2005, 11:57
δώσε πληροφορίες για το πού έχει σπάσει η κεφαλή... Με τα κολαούζα πρέπει να προσέξεις τα ρινίσματα που προκαλούνται, αν που χου έχεις σπάσει την τάπα του λαδιού.

Gladiator
16/05/2005, 17:39
Ευχαριστώ πολύ. Η λύση του αριστερόστροφου κολαούζου μου άρεσε και το αγόρασα. Η βίδα που μου έσπασε είναι στην μπουκάλα που πιάνει το φτερό. Πιστεύω θα τα καταφέρω.

wrenchfzr
22/05/2005, 20:54
αν η βιδα κοπηκε στο σφιξιμο τα πραγματα ειναι πιο απλα γιατι το σπειρωμα ειναι ενταξει.αν καπηκε στο ξεβιδωμα σημαινει πως το σπειρωμα ειχε κοληση συνηθως απο σκουρια η ηλεκτρολυση.και στις 2 περιπτωσεις(κατα το ξεβιδωμα)ειναι λιγο δυσκολα.απο πανω αν εχει χωρο για τρυπανι η οχι.τι απο ολα συμβαινει σε σενα;

Gladiator
23/05/2005, 09:43
Τελικά δεν τα κατάφερα και πήγα το αμορτισέρ στο μηχανουργείο όπου οι άνθρωποι παρόλο που έσπασα και το κολαούζο μέσα στο σπείρωμα της μπουκάλας μου έβγαλαν τα υπολείμματα και μου έσωσαν και το σπείρωμα. Κανόνας για σπασίματα βιδών και λοιπά τα μηχανουργεία κάνουν άριστη δουλειά. Μην παιδεύεστε τσάμπα, ζημιά θα κάνετε και όχι δουλειά.

KeLeYTiS
23/05/2005, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
Τελικά δεν τα κατάφερα και πήγα το αμορτισέρ στο μηχανουργείο όπου οι άνθρωποι παρόλο που έσπασα και το κολαούζο μέσα στο σπείρωμα της μπουκάλας μου έβγαλαν τα υπολείμματα και μου έσωσαν και το σπείρωμα. Κανόνας για σπασίματα βιδών και λοιπά τα μηχανουργεία κάνουν άριστη δουλειά. Μην παιδεύεστε τσάμπα, ζημιά θα κάνετε και όχι δουλειά.

Eγω εχω βγαλει απειρες φορες κολλημενες βιδες με το σετακι εξολκεα που εχω (κατι σαν το αριστεροστροφο κολαουζο που ειπαν τα παιδια παραπανω)

Θελει και λιγη προπονηση φιλε μου :winka:

gmakris
23/05/2005, 10:12
Αντιμετωπισα προχθες ακριβως το ιδιο προβλημα.
Πηρα ενα τρυπανι και σιγα-σιγα αρχισα με το ποιο λεπτο (τιτανιου) ενω σταδιακα αλλαζα τη διαμετρο του τρυπανιου - Οταν εφτασα κοντα στη διαμετρο της βιδας, εβαλα το αμεσως μεγαλυτερο Νο στο τρυπανι επελεξα αργες και αναποδες στροφες και η βιδα βγηκε.

Υποθετω οτι εαν η βιδα εχει σφηνωσει αγρια ισως χρειαστει πολυ περισσοτερη προσπαθεια ή κολαουζο...

:wave2:

siokatas
29/05/2005, 17:46
:wave2:

λογου επαγγελματος να αναφερω το εξης υπαρχουν πολοι τροποι απλα επιλεγεις αναλογα το σημειο και το υλικο που εχεις να κανεις...π.χ σπασμενη βιδα απο πολαπλη δεν βγαινει παραμονω με ηλεκτροκοληση(λογου θερμοκρασιας της παλαπλης η βιδα κανει ενωση, μετην ηλεκτροκοληση ζεστενετε κανει διαστολη και λασκερνει σχεδον μονη της) πως?απλα κολας ενα κοματι σηδερο απανω στο σπασμενο σωμα τις βιδας και το χρησιμοποιεις σαν κλειδει......

sonic22
02/06/2005, 17:03
sigura o kaliteros tropws einai me kolauzo kai atistrofo spirwma...
alla genika oi tropoi gia na xevidwsei mia kolimeni vida einai oi exeis:

1. me xtipima kai girisma, sinithos me katsavidi kai sfiri xtipodas stin perimetro tis vidas.
2.dimiurgodas kenurio kefali sinithis gis isio katsavidi sto komati pu proexexei an proexexei.
3.me thermansi xtipima kai girisma
telos 4.tripas an ginete diaberos to palio speiroma, kai, i dimiourgeis neo me kolauzo (ara megalitero numero tripas)
i vazeis moufa!


an xexnaw kapion sorry !

siokatas
02/06/2005, 22:43
:wave2:

φιλε soni 22 εαν η βιδα ειναι μεσα και δεν φαινεται το σωμα πως θα την χτυπησεις?αν σου φυγει λιγο και χτυπησεις λιγο απο το τειχομα οπου ειναι το πασο την εκατσες την βαρκα τοτε δεν θα βγει ουτε τον θεο μπαρμπα να εχεις,οσο για την μεθοδο με το αριστερο κολαουζο καλο αλλα οχι για βιδες οπου εχουν κανει ενωσει λογου θερμοκρασιας(πολαπλεις)κοιτα δουλευω σε μηχανουργειο και εχω βγαλει ουκ ολιγες βιδες με τον τροπο που σου ειπα,υπαρχουν και αλλη τροποι αλλα αυτος ειναι ο πιο σιγουρος.

sonic22
02/06/2005, 23:52
file siokata

kathe lisei exei kai ena provlima i kai adistrofa... :)

den lew kalo kolpo kai me tin ilektrokolisi ektos apo kana dio provlimata...

prepie na exeis ilektrokolisi kai na xereis na tin duleueis kala...

prepei na einai arketa magali i vida gia mporeseis na koliseis kati panw tis.

na andexei i vida kai kirios o giro xoros tin thermokrasia (fadasu logo apotomis diastolis na su spasoun ta karter)

kai na min koliseis kata lathos tin vida panw stin tripa i na su pesun kapsidia kai na frakarei to spiroma...

su exw kai mia diskoli periptosi...

spasmeno kolauzo (atsali HHS) se spiroma ekedroforu papiu.. Φ8 an den kanw lathos...

ti tha ekanes?

kai den proexixe sxedon katholu komati gia na piaseis...
na to tripiseis asto kalitera (oute ta kovaltiu kanane, spagane apo tus kradasmus)
telika vgike apo enan apisteuto palio mastora me zestama kai xtipima. egw kai enas filos mixanikos to ixame paratisei.

aa kai kati akoma... an zestaneis ena sidero me periektikotita anthraka panw apo 0.5% (an kanw lathos sto pososto sorry exw kairo an koitaxw ta vivlia mu) autos "vafete" dld sklirenei kai xanei tin elastikotita tu... kai adio kala mu speiromata...

siokatas
04/06/2005, 18:00
:wave2:

προβλημα?πλακα κανεις ετσι?μα φυσικα θα παω στον ΑΦΟΙ ΣΙΟΚΑΤΑ & ΥΙΟΙ Ο.Ε ΚΑΙ παλια προβλημα.........


(καλα να μην λεμε και ολα τα μυστικα του επαγγελματος:winka: )

siokatas
04/06/2005, 18:12
aa kai kati akoma... an zestaneis ena sidero me periektikotita anthraka panw apo 0.5% (an kanw lathos sto pososto sorry exw kairo an koitaxw ta vivlia mu) autos "vafete" dld sklirenei kai xanei tin elastikotita tu... kai adio kala mu speiromata... [/B][/QUOTE]

οκ! απλα ειναι επιφανιακη βαφη..του αερα!!μην ξεχνας ομως οτι η θερμοκρασια που αναπτησετε διαχοριζει τα δυο σωματα και ουσιαστικα <<πεταει>> την σκουρια που ειναι και ο μεγαλητερος μπελας μας...[προσοχη ομως μονο μια περιστροφη το χαλασμενο σωμα γιατι η θερμοκρασια εχει παει και στα πασα με αποτελεσμα εαν τα ζορισεις να κλωτσησουν και με την ειδει αναπτηγμενη θερμοκρασια γινονται ενα σωμα..(ο ορισμος την ηλεκτροκολισεις)]
λοιπον αφου εχουμε κανει την περιστροφη μας το βουταμε στο νερο(αν ειναι καθαρο θα παρατηρησεις να βγαινουν καποια κοματακια σκουριας...αυτα ειναι που μας εκαναν και την ζημια)και
για τελος απλα ξεβιδωνουμε την ατιμη βιδα μας.......

tai
04/06/2005, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
aa kai kati akoma... an zestaneis ena sidero me periektikotita anthraka panw apo 0.5% (an kanw lathos sto pososto sorry exw kairo an koitaxw ta vivlia mu) autos "vafete" dld sklirenei kai xanei tin elastikotita tu... kai adio kala mu speiromata...
οκ! απλα ειναι επιφανιακη βαφη..του αερα!!μην ξεχνας ομως οτι η θερμοκρασια που αναπτησετε διαχοριζει τα δυο σωματα και ουσιαστικα <<πεταει>> την σκουρια που ειναι και ο μεγαλητερος μπελας μας...[προσοχη ομως μονο μια περιστροφη το χαλασμενο σωμα γιατι η θερμοκρασια εχει παει και στα πασα με αποτελεσμα εαν τα ζορισεις να κλωτσησουν και με την ειδει αναπτηγμενη θερμοκρασια γινονται ενα σωμα..(ο ορισμος την ηλεκτροκολισεις)]
λοιπον αφου εχουμε κανει την περιστροφη μας το βουταμε στο νερο(αν ειναι καθαρο θα παρατηρησεις να βγαινουν καποια κοματακια σκουριας...αυτα ειναι που μας εκαναν και την ζημια)και
για τελος απλα ξεβιδωνουμε την ατιμη βιδα μας.......


Να πώ και εγώ κάτι έτσι για να υπάρχει και μια επιπλέον ιδέα.
Αν αντί για ηλεκτρο-κόλληση στο κείμενο βάλεις οξυγόνο-(κολληση), τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα
:wave2: :wave2:

free rider
04/06/2005, 21:37
πλάκωσέ την με το τρυπάνι και μην της αφήσεις τίποτα..

ακούς εκεί μια κολο βιδα..

:mad: :mad:

siokatas
09/06/2005, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
πλάκωσέ την με το τρυπάνι και μην της αφήσεις τίποτα..

ακούς εκεί μια κολο βιδα..

:mad: :mad:


σωστος!!!!και στο τελος πατημα στην πρεσα και αντε γεια σου προβλημα:winka: :lol: