PDA

View Full Version : Γνωμες και tips για virago xv 1100



satman2002gr
27/10/2009, 19:47
Σκέφτομαι να αγοράσω μια (μεταχειρισμένη φυσικά) Virago xv 1100.
Δώστε μου τα φώτα σας σχετικά με τη μηχανή.
Τι θα πρέπει να προσέξω? που πονάει το μοντέλο?
Το κύριο δικό μου κριτήριο είναι το στυλ και η θέση οδήγησης που έχω συνηθίσει τα τελευταία 25 χρόνια (cm 185, cm200, cm250, nv400)
Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη.

SVX
27/10/2009, 20:00
ΜΙΛΑΣ για τη σειρα Dragstar?


ειναι αξιοπιστα και απροβληματιστα....η θεση οδηγησης δε διαφερει απο αλλα cruisers - choppers

maron
27/10/2009, 21:05
an xreiasteis gyro gyro antallaktika dinw to diko mou pou exei varesei mpielitsa......... :)

mankam
27/10/2009, 21:17
το ειχα για 2 χρονια μακρια!!!!!!!!!!!!
ενα θα σου πω ειναι πολυ ποιο κουραστικο σε οδηγηση απο τα sport touring, εννοω σε ταξιδι και πολυωρη οδηγηση,ειχα κανει πολλα χιλιομετρα με αυτο,μονο μοστρα! αν δεις πουθενα ενα γεματο αερογραφιες με θεματα της κνωσσου ειναι το δικο μου.
κατα ταλλα εχω να πω οτι δεν βγαζει ζημιες ειναι παλαιας τεχνολογιας ο κινητηρας αναβιωση του xlv αν θυμαμαι καλα,στα συν του ειναι ο αξονας μεταδοσης που δεν χρειαζεται συντηρηση ,καμποσσα σκασιματα στο αποτομο ανοιγμα του καρμυρατερ,πολυ ροπη και τελικη 180-200 α! και τωρα που το θυμαμαι υποφερανε ολα στο κομπλερ της μιζας!

satman2002gr
27/10/2009, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΜΙΛΑΣ για τη σειρα Dragstar?


ειναι αξιοπιστα και απροβληματιστα....η θεση οδηγησης δε διαφερει απο αλλα cruisers - choppers

Μιλάω για ακριβώς αυτό

http://www.batescycle.com/img/bikes/yam_xv1100_virago_1986.jpg

Η αναφορά στο στυλ και τη θέση οδήγησης έχει να κάνει με το ότι στέκομαι άνετα μόνο πάνω σε τσοπεροειδή αυτού του είδους και εντούρο (ακόμη και σε άλλα τσοπεροειδή όπως οι μικρότερες virago ή το steed κουράζομαι γρήγορα, για τύπου street, δε, δεν το συζητώ καν).
Γενικά έχω συνηθίσει σε όρθια θέση του κορμού.
Η σέλα πολυθρόνα από την άλλη όπως και να το κάνουμε ανεβάζει τις μετοχές της.
Καλώς ή κακώς μ' αυτά ταίριαξα.
Κι είχα την ευκαιρία να καβαλήσω πολλά διαφορετικά μηχανάκια. Τα καλοκαίρια όσο σπόυδαζα νοίκιαζα μηχανάκια σε πολύ μεγάλο γραφείο της Κρήτης με γκάμα από μοτοποδήλατα με καλαθάκι (fa 50) μέχρι Dr 800 Big.

satman2002gr
27/10/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
το ειχα για 2 χρονια μακρια!!!!!!!!!!!!
ενα θα σου πω ειναι πολυ ποιο κουραστικο σε οδηγηση απο τα sport touring, εννοω σε ταξιδι και πολυωρη οδηγηση,ειχα κανει πολλα χιλιομετρα με αυτο,μονο μοστρα! αν δεις πουθενα ενα γεματο αερογραφιες με θεματα της κνωσσου ειναι το δικο μου.
κατα ταλλα εχω να πω οτι δεν βγαζει ζημιες ειναι παλαιας τεχνολογιας ο κινητηρας αναβιωση του xlv αν θυμαμαι καλα,στα συν του ειναι ο αξονας μεταδοσης που δεν χρειαζεται συντηρηση ,καμποσσα σκασιματα στο αποτομο ανοιγμα του καρμυρατερ,πολυ ροπη και τελικη 180-200 α! και τωρα που το θυμαμαι υποφερανε ολα στο κομπλερ της μιζας!

Τα ταξίδια που κάνω πλέον με μηχανή δεν κρατάνε περισσότερο από κανένα διωρο χωρίς στάση
(είμαι πουρ-ager πια), οπότε δεν νομίζω ότι θα μου δημιουργήσει πρόβλημα.
Περισσότερο ανησυχώ για το αν είναι ζημιάρικο και για το αν κυκλοφορούν ανταλλακτικά (είναι παλιό μοντέλο) και το κόστος. Το πρόβλημα που αναφέρεις με τη μίζα είναι κάτι που λύνεται εύκολα και φτηνά?

Φαντάσου, ότι έχω μείνει χωρίς μηχανή γιατί δεν βρίσκω μια ηλεκτρονική για το NV 400 ή ένα άλλο να το κάνω ανταλλακτικά (βλέπε σχετικές αγγελίες στο αντίστοιχο τμήμα). Αν καταφερνα να αναστήσω το NV, χαλαρά το κρατάω για άλλα τόσα χρόνια, αλλά δεν βλέπω φως εδώ και αρκετό καιρό, οπότε πρέπει να το αντικαταστήσω.

satman2002gr
27/10/2009, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
an xreiasteis gyro gyro antallaktika dinw to diko mou pou exei varesei mpielitsa......... :)

Αν τελικά το πάρω θα φροντίσω να πιούμε ένα καφεδάκι και να το συζητήσουμε.

Lupo
28/10/2009, 00:46
Iσχύουν όσα γράφει πιο πάνω mankam και τα προσυπογράφω.
Άξονας μετάδοσης= κανένα πρόβλημα
Αρκετά κιλά ροπής.
Πολλά σκασίματα.
Κουραστική θέση οδήγησης. Με ένα άλλο τιμόνι πιθανοτατα να την φέρεις στα μέτρα σου.

Τα καρμπυρατερ του είναι επιρρεπή και θέλουν καλό καθάρισμα και σωστή συντήρηση ώστε να σου αποδίδουν τα μέγιστα και να μην ακούς τα σκασίματα.

Ανταλλακτικά λειτουργικά, βρίσκεις.
Ανταλλακτικά εμφανισιακά , βρίσκεις λίγο πιο δύσκολα.
Αλλά σίγουρα θα βρείς τα πάντα.



:beer: :beer: