PDA

View Full Version : CBR600Fs πλαστικα...



CBRIDHS
28/10/2009, 17:19
η ερωτηση ειναι η εξης:εχω φτιαχτει με κατι πλαστικα που βρικα μεσο ebay αλλα ειναι για το 600fs.γνωριζει κανεις αν ταιριαζουν στο fi?για μπροστα νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα,δε ξερω ομως για πισω(ουρα).....κ κατι ακομα,μου ειπαν πως τα ανταλλακτικα δεν εχουν τελωνειο,ειναι αληθεια????

CBRIDHS
29/10/2009, 13:03
τουλαχιστον καποιος τελωνειακος που να γνωριζει στο θεμα του τελωνειου?????:look: :look:

road spirit
29/10/2009, 13:46
για το αν θα ταιριάξει η ουρά απο fs σε fi δεν ξέρω να σου πω...

Μιλώντας για ebay να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε πλαστικά σετ απο Κίνα/Χονγκ-Κονγκ ?

Αν ναι, τότε το πακέτο υπόκειται σε τελωνείο.... τυπικά. Το ότι είναι "ανταλλακτικά" δεν έχει να κάνει. Στη πράξη, κάποια δέματα τα σταματάνε και πληρώνεις, κάποια περνάνε. Είναι ρίσκο.
Τα δικά μου φαίρινγκ τα κράτησαν τελωνείο 4 μήνες και πλήρωσα 100 ευρώ. Αρκετοί όμως άλλοι έχουν σταθεί τυχεροί και δε πλήρωσαν τίποτα.

Αν οχι, αν τα πάρεις απο Ε.Ε. δεν υπάρχει τελωνείο

CBRIDHS
29/10/2009, 14:09
δεν μπορω να βρω απο Ε.Ε.:sad: :sad:
για να καταλαβω(επειδη ειμαι ασχετος) 100ευρω πληρωσες επειδη τα κρατησανε 4 μηνες η ηταν τοσο η τιμη απο την αρχη?δε με χαλαει,αρκει να ξερω τι θα πληρωσω να κανω το κουμαντο μου.........(κ ειχα ενα βαρος για το δωρο των χριστουγεννων.......δεν ηξερα τι να το κανω.....:smokin: :smokin: )

road spirit
29/10/2009, 14:33
100 ευρώ ήταν το κόστος εκτελωνισμού (άσχετο με το πόσο διάστημα τα κράτησαν)...

άρα πλήρωσα : κόστος αγοράς και μεταφορικών + τελωνείο 100άρα ....

για να καταλάβεις πόσο τυχαίο είναι:
απο τον ίδιο πωλητή αγόρασα ένα ακόμα σετ φαίρινγκ για λογαριασμό φίλου απο εδω μέσα. Δλδ μιλάμε για ίδιο πακέτο σε όγκο και βάρος, ίδια αναγραφόμενη τιμή, ίδιος αποστολεας και ίδια μεταφορική... Ε, αυτό το πακέτο μου ήρθε σε 5 μέρες και δε πλήρωσα (δλδ ο φίλος) τίποτα!

manos cbr600fi
01/11/2009, 20:19
απο οτι ξερω και απο μετατροπες αλλων περισοτερο στο εξωτερικο το fs εχει διαφορετικο υποπλαισιο απο το f
οποτε αν θες να κουμπώσεις ουρα fs πρεπει να αλλάξεις και το υποπλαισιο
στειλε ενα mail στον τυπα που τα πουλα και ρωτα τον αν μπορει να σου βαλει κομματι ουρας απο f συνηθως πουλανε και για τα δυο(f και fs ):wave2:

headmaster
20/11/2009, 11:31
Aλήθεια από ποιότητα αυτα τα πλαστικά πως είναι??

road spirit
20/11/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από headmaster
Aλήθεια από ποιότητα αυτα τα πλαστικά πως είναι?? απέχουν πολύ απο τα εργοστασιακά.

Εξαρτάται και απο τον προμηθευτή βεβαίως, γιατί αν δεις στο ebay, υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί. Το τί καλούπια χρησιμοποιούν για να τα βγάλουν, ποιος ξέρει τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.

Πάντως στα δικά μου: εφαρμογή : ορισμένα κομμάτια κούμπωσαν εύκολα, κάποια άλλα τα παλεύαμε 2 άτομα για ώρα, δεν τα καταφέραμε με τίποτα! Οι τρύπες για τις βίδες δεν ευθυγραμμίζονταν και σε κάποια σημεία τα πλαστικά τα έχω πιάσει με δεματικά (tie wraps).

Επίσης λόγω μεγαλύτερου πάχους του πλαστικού σε πολλά σημεία οι εργοστασιακές βίδες πολύ απλά δε φτάνουν και δεν πιάνουν. Πρέπει να βάλεις άλλες...

Απο μακρυά (2-3 μέτρα δλδ) όλα αυτά δεν τα καταλαβαίνεις... Μόνο αν το δεις απο πολύ κοντά το μηχανάκι ...

Επίσης, στου φίλου που ανέφερα παραπάνω, τώρα τελευταία έχει αρχίσει και ξεφλουδίζει η βαφή απο το φτερό...


Τεσπα, συνολικά αν σε ενδιαφέρει να φαίνεται άψογο το μηχανάκι απο κοντά (πολύ κοντά) δεν είναι ότι καλύτερο.
Αλλά για την δουλειά που τα πήρα εγώ, δλδ να έχω μια πισινή σε περίπτωση πτώσης και να έχω τα μαμά σωσμένα, στα @@ μου ειλικρινά. Εξάλου για τη τιμή απο 400 ως 500 ευρά (μαζί με τελωνείο η τελευταία) νομίζω ότι έτσι και αλλιώς δε βρίσκεις κάτι καλύτερο. Ένα καλό σετ πολυεστερικά (καλό καλούπι και καλό στρώσιμο) με καλή βαφή βγαίνει πάνω απο 700 ...