PDA

View Full Version : Προβλημα



CURE
16/05/2005, 13:26
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΧΩ ΜΙΑ DOMINATOR 250 ΤΟΥ '98. ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΝΙΚΟ SERVICE ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ,ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΒΑΡΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΔΙΣΤΑΓΜΟ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ <<ΑΝΟΙΓΕ>> ΟΜΑΛΑ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΛΛΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕ,ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ?:rolleyes: ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ?:eek:
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ....:bigcry:

Stergios69
16/05/2005, 13:31
Αν διστάζει στο άνοιγμα του γκαζιού μάλλον κάτι παίζει με το καρμπυρατερ, μήπως από κάπου παίρνει αέρα.

CURE
16/05/2005, 15:25
ΣΤΕΡΓΙΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΒΑΣΙΚΑ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΜΑΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ.ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ?

OldMan
16/05/2005, 15:36
:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε CURE, ανάλογα τι εννοείς με το "βαραίνει"...

Αν αναφέρεσαι σε μηχανικό πρόβλημα (είναι σκληρή η γκαζιέρα ή θέλει περισσότερη δύναμη για να ανοίξει), τότε είναι καθαρά πρόβλημα ντίζας (αλάδωτη ή στριμμένη - φθαρμένη).

Υπάρχει η πιθανότητα λάθος τοποθέτησής της (δρομολόγηση) μετά από το service που αναφέρεις (αν βγήκε από το μηχανάκι).

Αν αναφέρεσαι στο ότι το μηχανάκι δεν ανοίγει/γκαζώνει/τραβάει όπως παλιότερα στο ίδιο άνοιγμα του γκαζιού, τότε δες πρώτα το καρμπυρατέρ σου (όπως σωστά είπε και ο stergios !!!!).



:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
16/05/2005, 15:36
Άν έχεις το service manual της μηχανής μπορείς να τεστάρεις αν η ηλεκτρονική είναι καλή ή προβληματική. Έχει ένα πίνακα με τις τιμές που πρέπει να δείχνει το πολύμετρο άν μετρήσεις ανα δυο όλες τις επαφές της.

Άν δεν έχεις το manual ή το πολύμετρο, μπορούν να στην τεστάρουν στο επίσημο service, όπου έχουν το ειδικό tester.

Άν δε μπορείς να την πας εκεί, υπάρχει και η τρίτη λύση, να βρείς μια ίδια Dominator και να τραμπάρετε ηλεκτρονικές και να δεις

ι) άν το πρόβλημά σου έφτιαξε και
ιι) άν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα στην άλλη μηχανή

Μπορώ να σου προεξοφλήσω το αποτέλεσμα και των τριών περιπτόσεων..... ΔΕΝ φταίει η ηλεκτρονική. Το πρόβλημα είναι στο καρμπυρατέρ. Τα καρμπυρατέρ αυτά είναι για τον π@ύτσ@ και καλύτερα να το αλλάξεις. Είναι η ίδια σειρά με του ΧR600, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν κι αυτά. Προφανώς ο μάστορας που του έκανε "σέρβις" του σκάλιξε τ' @ρχίδι@ και το "τσάντισε".

CURE
16/05/2005, 15:49
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΒΑΡΑΙΝΕΙ..ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΒΑΖΩ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ. ΔΕΝ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ..ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 1 2 ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΜΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ DOMINATOR 250. ΛΑΔΩΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΚΛΕΒΕΙ??
Υ.Σ. ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΡΑ ΦΙΛΗ CURE :beer: ;)

xxxristos
16/05/2005, 15:53
Διάβασε παραπάνω λέμε!!! (Ελπίζω να μην είσαι ξανθιά)

Το πρόβλημα είναι γνωστό (και σεσημασμένο).

CURE
16/05/2005, 16:01
:p
ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ...ΟΚ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ?

ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΙΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ???:rolleyes: :rolleyes: :dizzy

koufaloni
16/05/2005, 16:13
Λοιπον φιλαρακι ο ΧΧΧριστος εχει δικιο καρμπυρατερ ειναι αλλα δεν μας λες ρε χριστο και την λυση...αφου ειναι γνωστο προβλημα θα εχει και γνωστη λυση.:confused:
Οταν λες ταλλαζω...οκ...αλλα τι βαζω...και δεν μιλαμε για καινουριο οκ...γιατι το καρμπυρατερ μονο του κοστηζει οσο το μισο μηχανακι

:dizzy: :lol:




Εχω παρομοιο προβλημα σε ΑΧ και ναι ειναι το καρμπυρατερ και οχι η ηλεκτρονικη στανταρ!

CURE
16/05/2005, 16:16
ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΣΟΚΑΡΑΤΕ....ΟΣΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???

OldMan
16/05/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από CURE
...Υ.Σ. ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΡΑ ΦΙΛΗ CURE :beer: ;)

:sad: :sad: :sad:

Sorry.....
(όποιος δεν κοιτάζει προφίλ, την πατάει...)

Πάντως το πρόβλημα πρέπει να είναι στο καρμπυρατέρ (από στραβοβαλμένο ελατήριο επαναφοράς ντίζας γκαζιού μέχρι.... ότι μπορείς να φανταστείς !!!)

Καλύτερα άλλαξε συνεργείο, γιατί αν πας στον ίδιο, ακόμη και αν καταλάβει την (πιθανή) μ@λ@κία του, θα επειμείνει σε αντικατάσταση ηλεκτρονικής....

:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
16/05/2005, 16:20
Ένα καινούργιο FCR 39 ή και μικρότερο σίγουρα αξίζει να βάλεις αλλά θα σου στοιχήσει 500 ευρώ άν το ψωνήσεις από φτηνό μαγαζί (900 ευρώ τιμή αντιπροσωπίας)

Από εκεί και ύστερα ένα οποιοδήποτε καρμπ θα στοιχήσει πολύ φτηνότερα αλλά θέλει ψάξιμο.....

CURE
16/05/2005, 16:23
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΝΤΙΖΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ...
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΧΛΜ..Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΤΑ 120 ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΣΤΑ 130
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΠΟΥ ΚΟΥΡΑΖΕΙ...

xxxristos
16/05/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
Λοιπον φιλαρακι ο ΧΧΧριστος εχει δικιο καρμπυρατερ ειναι αλλα δεν μας λες ρε χριστο και την λυση...αφου ειναι γνωστο προβλημα θα εχει και γνωστη λυση.:confused:
Οταν λες ταλλαζω...οκ...αλλα τι βαζω...και δεν μιλαμε για καινουριο οκ...γιατι το καρμπυρατερ μονο του κοστηζει οσο το μισο μηχανακι

:dizzy: :lol:




Εχω παρομοιο προβλημα σε ΑΧ και ναι ειναι το καρμπυρατερ και οχι η ηλεκτρονικη στανταρ!

Ομολογώ οτι αν και έχω ασχοληθεί ΠΟΛΥ με αυτό το πρόβλημα και στα Dominator και στα XR600 (μοντέλα 98 - 00) δεν έχω βρεί λύση ακόμα..... :blush: :blush: :blush: :blush:

Γιαυτό δεν ανέφερα τίποτα για λύση.....
:blush: :blush:

OldMan
16/05/2005, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από CURE
ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΣΟΚΑΡΑΤΕ....ΟΣΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???

:lol: :rotflmao: :lol:

Cool φιλενάδα.....

Ο XXXristos είναι γνωστός πατεντιάρης και "μετατροπάκιας"!!!

Πήγαινε σε ένα άλλο συνεργείο, εξήγησέ τους το πρόβλημα ήρεμα και ωραία (χωρίς να κάνεις αναφορές σε συγκεκριμένα άτομα) και θα τακτοποιηθούν όλα ......

Υ.Γ.

Αν όντως είσαι ξανθιά, ΜΗΝ βγάλεις το κράνος (δεν είναι βέβαια ευγενικό...) !!!

:lol: :beer: :lol:

xxxristos
16/05/2005, 16:26
Το καρμπυρατέρ είναι φτηνό. Το FCR (high end) λύση το βρίσκεις από 500 ευρώ καινούργιο

Από εκεί και πέρα η λύση που εφάρμοζα πάντα ήταν η αλλαγή του καρμπυρατέρ με ένα μεταχειρισμένο καλύτερο (να και μια καλή αναβάθμιση, να πάρει λίγο τα πάνω του) το πολύ με 100 ευρώ.

Υ.Γ. Όντως πάνω από μισό γκάζι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Σύντομα θα αρχίσουν και οι αρρυθμίες χαμηλά και τα ξαφνικά ΤΣΑΦ (σβησήματα - διακοπές). Άν δε βάλεις κόλα σπειρωμάτων στη βάση του τσόκ θα σου πέσει στο δρόμο σύντομα. Έχω κρατήσει ημερολόγιο ζημιών σε αυτά τα καρμπ.......

CURE
16/05/2005, 16:28
ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ???? ΑΚΟΥ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ....:eek: :eek: :eek: :eek:
ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....:rotflmao: :rotflmao:

ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΩ...:dizzy:

CURE
16/05/2005, 16:31
100 ΕΥΡΩ? ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ...ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..:smokin:

koufaloni
16/05/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Το καρμπυρατέρ είναι φτηνό. Το FCR (high end) λύση το βρίσκεις από 500 ευρώ καινούργιο

Από εκεί και πέρα η λύση που εφάρμοζα πάντα ήταν η αλλαγή του καρμπυρατέρ με ένα μεταχειρισμένο καλύτερο (να και μια καλή αναβάθμιση, να πάρει λίγο τα πάνω του) το πολύ με 100 ευρώ.

Υ.Γ. Όντως πάνω από μισό γκάζι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Σύντομα θα αρχίσουν και οι αρρυθμίες χαμηλά και τα ξαφνικά ΤΣΑΦ (σβησήματα - διακοπές). Άν δε βάλεις κόλα σπειρωμάτων στη βάση του τσόκ θα σου πέσει στο δρόμο σύντομα. Έχω κρατήσει ημερολόγιο ζημιών σε αυτά τα καρμπ.......

ΡΕ ΣΥ...ΝΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΙΛΑΩ... :alien: :alien: :alien: ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Σοβαρα ειμαι στα τσαφ τσουφ σβυσηματα αψυχολογητα και σημερα μπηκε συνεργειο...Περνει μπρος, κραταει ρελαντο κανω 5 μετρα σβυνει...ξαναπερνει ξανασβυνει,ξαναπενρει και ουτο καθεξης...μεχρι που ξελιγωσα την μπαταρια :bawl: :bawl: Πες περισσοτερα αυτο με την κολα δεν το καταλαβα που κολλαει?

Αν βαλω απο το δομινατορ650 μεταχειρισμενο, η απο καποιο αλλα μεγαλυτερο του πες ποια τεριαζουν να αρχισω το ψαξιμο?

CURE
16/05/2005, 16:44
ΧΧ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΒΑΖΩ ΚΟΛΛΑ ΣΤΟ ΤΣΟΚ??ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ....ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΩ....

xxxristos
16/05/2005, 16:53
Η ΒΙΔΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΣΟΚ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ ΟΤΙ ΞΕΒΙΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Μακάρι να ήταν αυτό το μόνο παράδοξο............


Μή βάλεις καρμπ που προορίζεται για μοτο μονοκύλινδρη μεγαλύτερη απο 400cc γιατί θα καίει πολύ και θα ταιριάξει δύσκολα στην εισαγωγή λόγω μεγέθους.

Υπάρχουν άπειρα καρμπ που ταιριάζουν κουτί στην εν λόγω μηχανή, μη προβληματίζεσαι εκει.

Βγάζουμε τη βίδα του τσόκ, καθαρίζουμε καλά, βάζουμε κόλα σπειρωμάτων και βιδώνουμε προσεκτικά (ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ).

Είστε τυχεροί/ες που έχετε μίζα!!! Φίλος με XR έχει κάνει ένα δεξί πόδι πιο μεγάλο απ' του Ριβάλντο (και πέζει και πιο καλή μπάλα από αυτόν).

CURE
16/05/2005, 17:02
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑ Η ΝΤΙΖΑ?? ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 'Η ΠΑΛΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ? ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 90% Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ. ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...:mad:

xxxristos
16/05/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από CURE
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑ Η ΝΤΙΖΑ?? ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 'Η ΠΑΛΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ? ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 90% Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ. ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...:mad:

Δεν είναι η ντίζα. Κάτι άλλο παίζει. Το μπράτσο του γκαζιού είναι σκληρό ακόμα και αν το τραβήξεις με το χέρι.

Άν του πεις οτι δεν είναι η ηλκτρονική θα σου πει "κι εσύ που το ξέρεις; γίνανε όλοι μάστορες" και άλλα τέτοια......

koufaloni
17/05/2005, 01:41
Gia opoiodhpote problhma exei katantisei asteio molis blepei o mastoras AX leei ta eksis me seira prwtereothtas

1) Hlektronikh
2) Anorthoth
3) pare kana kainoyrio na isyxaseis...

Am de...











Les kai exoyme fragka kai den to allazoyme re malaka mastora:bigcry: :bawl:

CURE
17/05/2005, 10:57
ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΤΕΛΙΚΑ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ. ΜΕ ΡΩΤΑΓΕ ΑΝ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΗΝ ΠΗΓΕ ΒΟΛΤΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΝΑ ΤΗ ΠΑΩ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΓΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΔΙΣΤΑΓΜΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΙ.
ΤΟΥ ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΛΛΑ...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ....:eek: ;)