PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ, ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΤΕΡΜΑ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ



epp1640
29/10/2009, 02:10
Απογοήτευση, για ακόμα μία φορά.. Η ώρα είναι 2 και αποφασίζω να ξελαμπικάρω λίγο οπότε παίρνω το κουτί για καμιά βόλτα για να μην ξεσκεπάζω την καλή μου.. Και εκεί που είμαι αφασία και ακούω τζιμάκο.. ααααααχ ευρωωωωωώπη.. ναι.. βλέπω κάτι στη μέση του δρόμουν γυαλίζει αλλά δεν μπορώ να διακρίνω τι είναι.. φτάνοντας πλέον κοντά και με ταχύτητα 50 χλμ.. πλακόνωμαι στα φρένα.. αφού στο άλλο ρεύμα έρχεται αυτοκίνητο και δεν μπορώ να το αποφύγω.. Βάζω αλάρμ, κατεβαίνω και προς έκπληξη μου βλέπω πίσω από αυτόν τον ελαστικό ο θεός να τον κάνει κώνο.. (έναν και μάλιστα ψιλόλιγνο..) μία λακούβα σαν να πεσε μετεωρίτης.. Περιμένω δύο λεπτά εκεί μέχρι να βγάλω σχέδιο δράσης και παρότι παίζω τα φώτα στους διερχόμενους μηχανές - αυτοκίνητα σχεδόν όλοι χαμπαριάζουν προφανώς όταν έχουν φτάσει στο 1 μέτρο από το χαντάκι.. Τι να κάνω.. Να πάρω τηλέφωνο.. ναι αμέ.. 100.. Και.. άμεση δράση αττική.. τέλεια.. μπορείτε να με συνδέσετε.. όχι.. καλά λέω.. μπορεί να είναι η τυχερή μου μέρα.. ίσως να έχουν βγει για να βεβαιώσουν καμιά παράβαση το ανακριτικό.. Θα κάνω μια βόλτα και όπου τους πετύχω θα τους το πω.. Πραγματικά κάπου στην παραλιακή 2 περιπολικά της τροχαίας.. μόνο που δεν βεβαιώνουν παραβάσεις.. :confused: σύνολο 8 τροχαίοι αλλά κανένας δεν σταματάει αυτοκίνητα.. τέλος πάντων λέω θα πάω να τους το πω.. Κατεβαίνω κοιτάω στο πρώτο περιπολικό.. βλέπω πολλά αστεράκια... Αστυνόμος Α+ σκέφτομαι.. άσε καλύτερα ας πάω στο δεύτερο.. Πάω στο δεύτερο.. Υπαστυνόμος Β.. 25 χρονών.. Με ύφος 1500 καρδιναλίων..

-Καλησπέρα.. είστε της τροχαίας?

-Πες μου τι θες

-Εκεί έχει μία τερράστια λακούβα, χωρίς σήμανση και θα σκοτωθεί κάποιος μοτοσυκλετιστής, αν μπορούσατε να βάλετε 2-3 κώνους

-Καλα θα το δω (με ύφος.. βρε δεν γαμιέσαι βραδυάτικα)

-Ευχαριστώ και εγώ ο μαλάκας..

Μετά από μισή ώρα.. περνάω από το ίδιο σημείο..

@@.. λέω μπορεί να μην πρόλαβαν.. μετά από 45 λεπτά πάλι @@

βαρέθηκα και γύρισα.. δεν ξέρω αν πήγαν μετά αλλά πολύ αμφιβάλλω.. και ακόμα και να πήγαν.. αυτό δεν αναιρεί ότι στην μία ώρα + που έκαναν (που σιγά μην έκαναν) δεν σκοτώθηκε κάποιος νεαρός με ένα παπί που πχ δεν εχει καλό φως..

Απογοήτευση σκέτη.. :sad:

Κρίμα γιατί γνωρίζω σαν φυσιογνωμίες 2-3 αρχιφύλακες της τροχαίας και όσες φορές έχουμε ανταλλάξει 2-3 κουβέντες είναι πολύ ευγενικοί και πάνω από όλα ευαισθητοποιημένοι σε τέτοια θέματα ασφάλειας..

ermiss
29/10/2009, 02:31
Την επόμενη φορά που θα το κάνεις, ζήτα το όνομα του αστυνομικού που ενημέρωσες.

Δεν έχει καμία σημασία για εσένα, για αυτόν όμως θα έχει όταν ξέρει πως γνωρίζεις το άτομο που ενημέρωσες ;)

epp1640
29/10/2009, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Την επόμενη φορά που θα το κάνεις, ζήτα το όνομα του αστυνομικού που ενημέρωσες.

Δεν έχει καμία σημασία για εσένα, για αυτόν όμως θα έχει όταν ξέρει πως γνωρίζεις το άτομο που ενημέρωσες ;)

Και να το παιρνα.. εδώ την ώρα που του μιλούσα.. κοντοστέκεται δίπλα του το δεύτερο περιπολικό και ανοίγει το παράθυρο ο Επικεφαλής με τα 3 αστέρια, "Τι θέλει" (ο πρήξας μάλλον σκεφτόταν).. και του μουρμουρίζει ο δικός σου κάτι που δεν κατάλαβα.. αλλά ήταν του τύπου.. τίποτα μωρέ.. ένας πρήξας είναι.. τέλος πάντων..

Αν λέγοντας το στον Δκτη/Υπόδικα του τμήματος τι ήταν και σε γράφει στα @@ του, φαντάζομαι τι συμβαίνει όταν το λες σε έναν πιτσιρίκο αστυφύλακα τελευταίο τροχό της αμάξης..

Δεν βαριέσαι.. εγώ είμαι ο μαλάκας που πίστεψα ότι θα ευαισθητοποιηθούν.. :lol:

DeusEx
29/10/2009, 07:49
Ζωα

Το αιμα στα χερια τους , αλλα χαμπαρι δεν παιρνουν

:ZZZ:

(Τωρα εγω ειμαι καχυποπτος , ή δεν μου φαινεται καθολου τυχαιο οτι το emoticon για τον υπνο zZz ειναι μπλε!?)

:lol:

Acacius
29/10/2009, 14:50
Θες να πεις ότι βρήκες τροχαίους στο Ηράκλειο;..... Δηλαδή η ύπαρξή τους δεν μύθος όπως το τέρας του Λοχ Νες; Φωτογραφία πήρες;


Χωρίς πλάκα τώρα, τι ψάχνεις... εγώ είχα πετύχει όχημα της τροχαίας (Terrano) με καμμένα και τα δύο πίσω φώτα και όταν το πήγα να το δηλώσω σε κάποιο γραφείο τους μόνο που δε μου την είπαν δίοτι δεν το έκανα λέει ως ευσυνείδητος πολίτης για να διορθωθεί, αλλά από κακεντρέχεια. Τουλάχιστον σημείωσαν τον αριθμό που τους έδωσα.

Akatanomastos
29/10/2009, 14:58
μετα απο ελεγχο που δεχτηκαμε πριν το αγιο νικολαο, και αφου καναν φυλο και φτερο το αμαξι φιλου και τις αποσκευες μας,

εκανα το τρομερο λαθος να ρωτησω για καποια στοιχεια της ομαδας που κανει τον ελεγχο μηπως και συμβει κατι,

και η απαντηση που πηρα με πολυ υφος και αφου επαναλαβα 3 φορες την ερωτηση γιατι εκανε οτι δεν καταλαβαινε ηταν οτι ειμαστε απο το α.τ του αγιου νικολαου η κατι τετοιο:rolleyes:

lice13
29/10/2009, 15:13
Εγώ όταν με σταματήσουν, πάντα ζητάω ευγενικά να δώ αστυνομική ταυτότητα πριν τους δώσω τα στοιχεία μου. Και όχι μόνο την κοιτάω αλλά την παίρνω στα χέρια μου και διαβάζω δυνατά το όνομα. Έχω παρατηρήσει οτι τους κόβει τον τσαμπουκά.

Μόνο ένας μου είπε "καλά τη στολή δε τη βλέπεις?" και του απάντησα "Δε μου λέει τίποτα η στολή σας κύριε, έχω και γώ μια τέτοια για τις απόκριες! Την αστυνομική σας ταυτότητα παρακαλώ."

Τώρα έχω δεί απο αστυνομικά αυτοκίνητα χωρίς φώτα μέχρι μπατσομηχανή να παίζει μπατιλίκια χωρις κράνος. Τί να πω....

fantacid
29/10/2009, 15:26
γιατι δεν πηγες στον αστυνομο Α που λογικα θα ειναι πιο υπεύθυνο απο τον τελευταιο τροχο της αμαξης οπως λες κ συ!

αν κ δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε οταν πηρες το 100....δεν το σηκωσαν καθολου??
ωραια αμεση δραση!

κ παντα ρωτας το ονομα του εκαστοτε υπαλληλου που συνδιαλέγεσαι
ειναι που ειναι ολοι τους ευθυνόφοβοι κ χοντρόπετσοι..... μονο ετσι υπαρχει μια περιπτωση να στροφαρει

ποπαϋ
29/10/2009, 20:44
που στην ικάρου; στην παγκρήτια; γιατι δεν είπες πως είσαι δημοσιογράφος και θα έγραφες στην πατρίδα, νέα κρήτη κ.α πόσο ευαισθητοποιημένη είναι η ΕΛΑΣ σε θέματα οδικής ασφάλειας και άλλες παπαριές; πετώντας θα πηγαίνανε ...

epp1640
29/10/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
γιατι δεν πηγες στον αστυνομο Α που λογικα θα ειναι πιο υπεύθυνο απο τον τελευταιο τροχο της αμαξης οπως λες κ συ!

αν κ δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε οταν πηρες το 100....δεν το σηκωσαν καθολου??
ωραια αμεση δραση!

κ παντα ρωτας το ονομα του εκαστοτε υπαλληλου που συνδιαλέγεσαι
ειναι που ειναι ολοι τους ευθυνόφοβοι κ χοντρόπετσοι..... μονο ετσι υπαρχει μια περιπτωση να στροφαρει

Καταρχήν στο Ηράκλειο, αν και μεγάλη πόλη, έχουμε το παράδοξο.. να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ άμεση δράση.. οι ίδιοι οι αστυνομικοί φωνάζουν.. αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.. εγώ κάλεσα το 100 και κλασσικά βγήκε αττική.. τους ζήτησα να με συνδέσουν με κάποιο τμήμα στο ηράκλεο ή να καλέσουν οι ίδιοι μου είπαν δεν γίνεται..

ίσως έπρεπε να πάω στον αστυνόμο Α αλλά επειδή δεν ήξερα σε τι φάση τους πέτυχα είπα καλύτερα να πάω σε κάποιον ενδιάμεσα..

epp1640
29/10/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
που στην ικάρου; στην παγκρήτια; γιατι δεν είπες πως είσαι δημοσιογράφος και θα έγραφες στην πατρίδα, νέα κρήτη κ.α πόσο ευαισθητοποιημένη είναι η ΕΛΑΣ σε θέματα οδικής ασφάλειας και άλλες παπαριές; πετώντας θα πηγαίνανε ...

ναι ένα κλικ πάνω από την Παγκρήτια.. την πέτυχες και εσύ? Σήμερα που ήταν μέρα και δεν ηταν γεμάτη νερό φαινόταν καθαρά..

epp1640
29/10/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lice13
Εγώ όταν με σταματήσουν, πάντα ζητάω ευγενικά να δώ αστυνομική ταυτότητα πριν τους δώσω τα στοιχεία μου. Και όχι μόνο την κοιτάω αλλά την παίρνω στα χέρια μου και διαβάζω δυνατά το όνομα. Έχω παρατηρήσει οτι τους κόβει τον τσαμπουκά.

Μόνο ένας μου είπε "καλά τη στολή δε τη βλέπεις?" και του απάντησα "Δε μου λέει τίποτα η στολή σας κύριε, έχω και γώ μια τέτοια για τις απόκριες! Την αστυνομική σας ταυτότητα παρακαλώ."

Τώρα έχω δεί απο αστυνομικά αυτοκίνητα χωρίς φώτα μέχρι μπατσομηχανή να παίζει μπατιλίκια χωρις κράνος. Τί να πω....


μπατσομηχανή να παίζει παντιλίκια έχω δει, σε οπισθοφυλακή στην μεταφορά του προέδρου, στην είσοδο στον εθνικό και να του φεύγει το περίστροφο από την θήκη στον εθνικό μέσα...:bigcry: :rotflmao:

ποπαϋ
29/10/2009, 22:35
περασα απο δίπλα το μεσημέρι. πάλι καλά

Red Rider
30/10/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Και να το παιρνα.. εδώ την ώρα που του μιλούσα.. κοντοστέκεται δίπλα του το δεύτερο περιπολικό και ανοίγει το παράθυρο ο Επικεφαλής με τα 3 αστέρια, "Τι θέλει" (ο πρήξας μάλλον σκεφτόταν).. και του μουρμουρίζει ο δικός σου κάτι που δεν κατάλαβα.. αλλά ήταν του τύπου.. τίποτα μωρέ.. ένας πρήξας είναι.. τέλος πάντων..

Αν λέγοντας το στον Δκτη/Υπόδικα του τμήματος τι ήταν και σε γράφει στα @@ του, φαντάζομαι τι συμβαίνει όταν το λες σε έναν πιτσιρίκο αστυφύλακα τελευταίο τροχό της αμάξης..

Δεν βαριέσαι.. εγώ είμαι ο μαλάκας που πίστεψα ότι θα ευαισθητοποιηθούν.. :lol:


Κανονικα θα επρεπε να το τραβηξεις ιεραρχικα μεχρι να τιμωρηθει η αγνοια,οχι μονο του πρωτου,αλλα και του "επικεφαλη"..
Αυτο που δεν εχουν καταλαβει καποιοι αστυνομικοι,ειναι οτι υπηρετουν εμας,εμενα και εσενα.

ΥΓ. Χαρηκα ιδιαιτερα,οταν ειδα στην εθνικη αστυνομικο με strom,να βοηθαει ηλικιωμενους να βαλουν ρεζερβα.Μπραβο στο παλικαρι,φιλοτιμο μας λειπει..

epp1640
30/10/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Κανονικα θα επρεπε να το τραβηξεις ιεραρχικα μεχρι να τιμωρηθει η αγνοια,οχι μονο του πρωτου,αλλα και του "επικεφαλη"..
Αυτο που δεν εχουν καταλαβει καποιοι αστυνομικοι,ειναι οτι υπηρετουν εμας,εμενα και εσενα.

ΥΓ. Χαρηκα ιδιαιτερα,οταν ειδα στην εθνικη αστυνομικο με strom,να βοηθαει ηλικιωμενους να βαλουν ρεζερβα.Μπραβο στο παλικαρι,φιλοτιμο μας λειπει..


ΕΔΕ.. :rolleyes:

Red Rider
30/10/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ΕΔΕ.. :rolleyes:


:a021: