PDA

View Full Version : Αναζητηση Καινουργιασ ΜηΧανησ



zephyrxristos
16/05/2005, 12:48
Αν και πάντοτε μου άρεσαν οι μηχανές τύπου africa twin,tdm,translap εδώ και 3 χρόνια έχω μία zephyr 400.Μπορεί να είναι γριούλα τώρα αλλά παρ'όλα αυτά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στα ταξίδια τα οποία έχω κάνει.Δέν έχει ροπές και τρομερές επιδόσεις αλλά τρώει αμέτρητα χιλιόμετρα (και βενζίνη).Τον τελευταίο μήνα σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με μια καινούργια μηχανή και όπως έλεγα και στην αρχή ενώ από μικρός μου άρεσαν άλλου είδους μηχανές έχω γλυκαθεί με τις naked.Σκέφτομαι λοιπόν για την HONDA CB600 HORNET αλλά θα ήθελα την γνώμη σας σε υπέρ και κατά διότι πιστεύω ότι στο site αυτό υπάρχουν άτομα με περισσότερη εμπειρία και γνώσεις στις μηχανές.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και που με δεχτήκατε στο site και για τις όποιες συμβουλές μου δώσετε.

gdevelek
16/05/2005, 12:59
Η hornet είναι εξαιρετικά αξιόπιστη και καλή μηχανή, αλλά η έλλειψη προστασίας από τον αέρα θα σε κουράζει στα ταξίδια (αν βέβαια σκοπεύεις να κάνεις ταξίδια) ή έστω σε ταχύτητες άνω των 140.

sniper
16/05/2005, 13:04
Το Hornet είναι μια πάρα πολύ καλή μηχανή.....

Το γυμνό της είναι και η ομορφιά της. Δεν πέρνεις Hornet για να κάνεις τον γύρο του κόσμου..... Την πέρνεις γιατί σου αρέσει....

Πόσοι και πόσοι δεν την νοσταλγούμε.... :winka:

idi
16/05/2005, 13:10
θελω απλος να αναφερω οτι κανενα γυμνο δε θα σε κουρασει στα ταξιδια (ακομα και μακρινα...) αν ταξιδεύεις με λογικες ταχύτητες (πχ 130 χλμ/Ω)

αντιθετα θα σε ξεκουράσει λογο της πιο "φυσικης" θεσης οδηγησης απο τα κλιπονατα "σκυφτα" μηχανακια

και ειναι οτι πρεπει για τη πολη

αν πας με πχ 200 χλμ τοτε ναι, θα σε κουρασει ΠΟΛΥ! εκει θες touring μηχανη

zephyrxristos
17/05/2005, 12:00
Eυχαριστώ για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις.Το θέμα είναι ότι και ταξίδια αρκετά κάνω και θέλω και καλή θέση για τον συνοδηγό.Μου είπαν ακόμα ότι το HORNET δέν έχει καλή θέση συνοδηγού,εκεί θα πρέπει να κοιτάξω καλύτερα το CBF.Αλλά ρε γαμώτω το ΗΟRNET είναι πιο όμορφο κατά την άποψή μου.Έχω μπερδευτή εντελώς.:sad:

zephyrxristos
18/05/2005, 11:00
Λόγω ότι έχω την ZEPHYR πήγα και στην KAWASAKI και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και με το Ζ750. Εν τω μεταξύ και φθηνότερη είναι από την HORNET και περισσότερα αλόγατα και το design δέν με χάλασε καθόλου(μόνο η ήττα του Ιωνικού με χάλασε).Για την Z750 τι ξέρετε?:eyepop:

φατα μουτρα
18/05/2005, 11:25
Παρε V strom ταξιδεύει δικάβαλο, φορτωμένο με 160 είναι πολύ άνετο πολύ αξιόπιστο έχει πολύ καλή συμπεριφορα στο δρόμο (σίγουρα καλύτερο απο hornet 98 φίλου) και θα πάς και λίγο χωματάκι μεχρι την παραλία (καλα και το hornet παει βεβαια). Ασε την πολύ καλύτερη μεταπώληση.....

Βεβαια περι ορέξεως..

idi
18/05/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyrxristos
Λόγω ότι έχω την ZEPHYR πήγα και στην KAWASAKI και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και με το Ζ750. Εν τω μεταξύ και φθηνότερη είναι από την HORNET και περισσότερα αλόγατα και το design δέν με χάλασε καθόλου(μόνο η ήττα του Ιωνικού με χάλασε).Για την Z750 τι ξέρετε?:eyepop:

για το Ζ750 μαλιστα! τωρα μιλαμε! ;)
για οτι θες να μαθεις κανε μια βολτα απο εδω http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=26