PDA

View Full Version : Ζέσταμα



Anastassios
29/10/2009, 23:39
Ζεσταίνουμε την μηχανή για λίγη ώρα αφού την βάλουμε μπροστά; η καβαλάμε και φεύγουμε;

Αν ναι, για πόση ώρα και βασικά... γιατι;;;

MAG/FMX
29/10/2009, 23:48
Σκεψου οτι εσενα ερχεται καποιος κ σε τραβαει απτο κρεβατι κ σε τρεχει αμεσως, θα σου αρεσε, θα σου κανε καλο???????
Ζεστανε το 3-5 λεπτα δεν εγινε κ τιποτα , εστω κ αν δεν την κρατησεις χρονια......κ τοαμαξι να ζεσταινεις.

George_M.
30/10/2009, 00:24
σωστα κ τωρα που αρχισαν τα κρυα αν ειναι καμπυλατερατο ανεβαζεις λιγο (+100-150 σ/λ) το ρελαντι.

hercul
30/10/2009, 00:44
Υπάρχει και μια θεωρία που λέει να την ζεσταίνεις εν κινήσει με πολύ χαλαρούς ρυθμούς χαμηλές στροφές και λίγο γκαζάκι! Ίσως να έχει μια βάση επειδή εν κινήσει δουλεύουν και συμπλέκτες κτλ...
Δεν ξέρω όμως για σίγουρα, απλά το έχω ακούσει.. :winka:

christostr
30/10/2009, 08:14
Εν κινήσει με πολύ λίγο γκαζάκι δουλεύει και η τρόμπα ανεβάζοντας έτσι λαδάκια ψηλά;)

Gandalf dr685sm
30/10/2009, 08:18
Εξαρτάται το μηχανάκι...

Στο DR ας πούμε έγραφε το εγχειρίδιο να ζεσταίνεις λίγο την μηχανή πριν εκκινήσεις.
Στο ΧΤΧ λέει πως καλό είναι να γίνεται εν κινήσει σε χαμηλές rpm για να λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας και το κιβώτιο (τάδε έφη Εγχείριδιο χρήσης).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις το βιβλιαράκι.

Gandalf

kyko
30/10/2009, 08:19
βαζεις εμπρος φορας κρανος γαντια κ την κανεις...ουτε 5 λεπτα ζεσταμα ουτε τπτ...ακομη κ τωρα το χειμωνα....ο κινητηρας πρεπει να δουλευει μεχρι κ στο τελευταιο του γραναζι με λαδι...οταν εσυ τον βαζεις εμπρος κ τον αφηνεις 5 λεπτα στο ρελαντι το λαδι μενει χαμηλα κ δεν κινει οοοολα τα μερη του...οποτε φευγεις κατευθειαν κ απλα πας ρολαριστα με 2α ας πουμε κ χαμηλες στροφες για τα πρωτα μετρα:winka: :wave2:

SAM46
30/10/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βαζεις εμπρος φορας κρανος γαντια κ την κανεις...ουτε 5 λεπτα ζεσταμα ουτε τπτ...ακομη κ τωρα το χειμωνα....ο κινητηρας πρεπει να δουλευει με χρι κ στο τελευταιο του γραναζι με λαδι...οταν εσυ τον βαζεις εμπρος κ τον αφηνεις 5 λεπτα στο ρελαντι το λαδι μενει χαμηλα κ δεν κινει οοοολα τα μερη του...οποτε φευγεις κατευθειαν κ απλα πας ρολαριστα με 2α ας πουμε κ χαμηλες στροφες για τα πρωτα μετρα:winka: :wave2:

Θα συμφωνησω με τον φιλο!

McGyver
30/10/2009, 08:24
Αυτά είναι...

...αναζήτηση...

...σκέψη...

...προβληματισμός...


























...ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΕΝΑ 700άρι TRANSALP!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σοβαρευτείτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...

dodos 900
30/10/2009, 08:27
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77562&highlight=%E6%DD%F3%F4%E1%EC%E1

:wave2:

Cpt. Haddock
30/10/2009, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αυτά είναι...

...αναζήτηση...

...σκέψη...

...προβληματισμός...

...ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΕΝΑ 700άρι TRANSALP!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σοβαρευτείτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...

Μετά φταίμε εμείς... :evil:

Gandalf dr685sm
30/10/2009, 08:45
Αν είναι για Transalp και γενικά HONDA On-Off δεν θέλουν ζέσταμα σίγουρα... δεν είδατε τους τρομοκράτες που τις επιλέγουν για να κάνουν δουλειές και μόνο αυτά προτιμάνε (κατά ΑΝΤ1...:rotflmao: :rotflmao: )..... για αύτό τις βάζουν μπροστά γρήγορα και την κάνουν...

Βέβαια μετά τις παρατάνε με αναμένο το μοτέρ για να κρατήσουν θερμοκρασία.



Gandalf

Lio
30/10/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βαζεις εμπρος φορας κρανος γαντια κ την κανεις...ουτε 5 λεπτα ζεσταμα ουτε τπτ...ακομη κ τωρα το χειμωνα....ο κινητηρας πρεπει να δουλευει με χρι κ στο τελευταιο του γραναζι με λαδι...οταν εσυ τον βαζεις εμπρος κ τον αφηνεις 5 λεπτα στο ρελαντι το λαδι μενει χαμηλα κ δεν κινει οοοολα τα μερη του...οποτε φευγεις κατευθειαν κ απλα πας ρολαριστα με 2α ας πουμε κ χαμηλες στροφες για τα πρωτα μετρα:winka: :wave2:

Νομιζα οτι τα τελευταία 50-60 (μπορει και 70-80) χρονια οι μοτοσυκλετες εχουν αντλια λαδιου......

(Αλλα μαλον εκανα λαθος..)

xtasi
08/11/2009, 19:09
to zestama,lene(ki egw to idio pisteuw) prepei opws eipan kai ta paidia epanw na ginetai siga siga en kinhsei,gia na zestainontai ola ta merh ths mhxanhs tautoxrona,opws kai sta amaksia.opws kai esy de 8a arxiseis na trexei exontas zestanei mono to ena sou podi..

camen
08/11/2009, 19:13
Εκτος και αν εχεις ΚΤΜ......
:bawl: :bawl: :bawl:



Τοτε,
βγαζεις λουκετο,
κανεις τσιγαρο,
κανεις 2ο τσιγαρο,
μπορει να κανεις και τριτο,
ανοιγεις το γκαραζ,
βαζεις γαντια,
βαζεις κρανος,
κουμπωνεις μπουφαν,
καβαλας,
περιμενεις και λιγο ακομη........................


και κοιτας αν εχει βγαλει 3η μπαρα για να ξεκινησεις...
:lol::bigcry: :lol: :bigcry:






και ναι εχω ΚΤΜ :smilea:

nikolas1709
09/11/2009, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Σκεψου οτι εσενα ερχεται καποιος κ σε τραβαει απτο κρεβατι κ σε τρεχει αμεσως, θα σου αρεσε, θα σου κανε καλο???????
Ζεστανε το 3-5 λεπτα δεν εγινε κ τιποτα , εστω κ αν δεν την κρατησεις χρονια......κ τοαμαξι να ζεσταινεις.


υπηρετησεσ αεροπορια να φανταστω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

2 λεπτα το πολυ και εφυγεσ με χαλαρουσ ρυθμουσ

DeusEx
09/11/2009, 14:50
fz6

ζεσταμα , μεχρι να βγαλει μια γραμμη θερμοκρασιας, δηλαδη περιπου οσο θες για να βαλεις κρανος και γαντια και να την ξεπαρκαρεις...

Μετα, πας χαλαρα μεχρι να σου βγαλει και την δευτερη γραμμη.

Ζεσταμα ουτε πολυ ουτε λιγο, μετρον αριστον ...

:beer:

CBRIDHS
09/11/2009, 16:23
παιδια,αλλο το αμαξι(τα οποια εχουν ξεχωριστο λαδι στο σαζμαν δηλαδη βαλβολινες) κ αλλο οι μοτοσυκλετες....το αμαξι ειναι ξεκαθαρο,το αφηνεις 10 δευτερα ισα ισα να ανεβασει στροφες στο μεγιστο κ μετα ξεκινας(γι'αυτο κ δεν ακουγεται το σαζμαν μολις βαλεις πρωτη)!!!!!!
οι μοτο δεν εχουν την ιδια φιλοσοφια γιατι οτι μηχανη κ να καβαλησα,αν δεν ζεσταθει λιγακι εκεινη η πρωτη ακουγεται σαν να σπαει το σαζμαν.... :yuck: :yuck:
θεωρω πως αυτο που λετε οι πιο πολυ για ελαφρυ ζεσταμα ειναι κ το καλυτερο!!!!!!σκεφτειτε οτι θερμοκρασια νερου 60 βαθμους μεταφραζεται σε 40 βαθμους λαδιου.....:D :D

camen
09/11/2009, 16:58
Εγω τρωω πακετο,μιας και για να φυγω πρεπει να ανεβω μια αποτομη ραμπα γκαραζ...
Οποτε περιμενω μεχρι τις 3 γραμμουλες...:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

nikolas1709
09/11/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω τρωω πακετο,μιας και για να φυγω πρεπει να ανεβω μια αποτομη ραμπα γκαραζ...
Οποτε περιμενω μεχρι τις 3 γραμμουλες...:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:


αν εχεισ σκοπο να κανεισ αλμα περιμενε 3 γραμμες
αλλιως δεν εχεις προβλημα ΚΤΜ640 πηρες οχι jog 50 ποσο θα ζοριστει πια ???????
τι ραμπα ειναι επιτελους αυτη????

ioannou_b
16/11/2009, 20:32
Τις επικαθησεις ανθρακα στο πιστονακι και τις βαλβιδες λογω του ρελαντι τις σκεφτηκε καποιος; Βαζουμε μπροστα και το ζεστενουμε πηγαινοντας σιγα μεχρι να φυγει η βελονα απο την επικινδυνη "κρυα" γραμμη στο οργανο θερμοκρασιας.

sf1n4k1
17/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω τρωω πακετο,μιας και για να φυγω πρεπει να ανεβω μια αποτομη ραμπα γκαραζ...
Οποτε περιμενω μεχρι τις 3 γραμμουλες...:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Καλά εσύ είσαι παραπληγικός στο θέμα...πας για καφέ και φεύγοντας νομίζεις οτι έχει παγώσει και το ξαναζεσταίνεις...με θερμοκρασία περιβάλλοντος 20C


:bawl: :lol: :lol:


Στατικό ζέσταμα sucks..feel it..

Σ εμένα στο manual απαγορευει ο κατασκευαστής στάση και αναμένο κινητήρα..λες επειδή είναι Ιάπωνας?

chico82
21/11/2009, 09:07
Παιδιά καλημέρα.

Εγώ τι πρέπει να κάνω πού με το που βγώ απο το οικόπεδο, που βάζω το μηχανάκι έχω περίπου 700 μέτρα κατηφόρα μέχρι να βγώ στην λεωφόρο???

OldMan
23/11/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από chico82
Εγώ τι πρέπει να κάνω πού με το που βγώ απο το οικόπεδο, που βάζω το μηχανάκι έχω περίπου 700 μέτρα κατηφόρα μέχρι να βγώ στην λεωφόρο???
Ράμπα...

dirtbird
23/11/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από chico82
Παιδιά καλημέρα.

Εγώ τι πρέπει να κάνω πού με το που βγώ απο το οικόπεδο, που βάζω το μηχανάκι έχω περίπου 700 μέτρα κατηφόρα μέχρι να βγώ στην λεωφόρο???

Κανά υπόστεγο γιατί δεν βλέπω να βγάζει και αυτό το χειμώνα.....

nikolas1709
23/11/2009, 14:40
αιτηση στον δημαρχο να περασει η λεωφορο μεσα απο το οικοπεδο

Cpt. Haddock
23/11/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ράμπα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MARKOS-V
23/11/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Τις επικαθησεις ανθρακα στο πιστονακι και τις βαλβιδες λογω του ρελαντι τις σκεφτηκε καποιος; Βαζουμε μπροστα και το ζεστενουμε πηγαινοντας σιγα μεχρι να φυγει η βελονα απο την επικινδυνη "κρυα" γραμμη στο οργανο θερμοκρασιας.

πατας μιζα.
περιμενεις 2 με 3 δευτερολεπτα.
βαζεις 1η
οι στροφες ειναι μεχρι 4000 το πολυ
πλησιαζεις την κανονικη θερμοκρασια....μπορεις να το "ανοιξεις" το γκαζι
(τα δοντια σου γεμιζουν με μυγακια)

sakisvolos
23/11/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1

Σ εμένα στο manual απαγορευει ο κατασκευαστής στάση και αναμένο κινητήρα..λες επειδή είναι Ιάπωνας?

Επειδή είναι σκούτερ εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτες! :evil: :evil: :lol: :lol: :lol: :evil: :evil:

chris_honda
23/11/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Επειδή είναι σκούτερ εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτες! :evil: :evil: :lol: :lol: :lol: :evil: :evil:




ωχ...


τώρα αρχίζουμε :smokin: :smokin:

project.breeze
23/11/2009, 20:18
Το βάζεις μπροστά, φοράς κράνος,γάντια,κουμπώνεις μπουφάν και φεύγεις.Στο GSR μου τώρα τον Χειμώνα αρκεί αυτός ο χρόνος για να δείξει το όργανο 30oC.Δεν είναι σωστό το στατικό ζέσταμα,πρέπει να λειτουργήσει το σαζμάν ώστε να ανεβάσει θερμοκρασία μαζί με τον κινητήρα.Φανταστείτε στο παγωμένο χέρι σας να ρίξετε καυτό νερό...

THEOD
23/11/2009, 21:29
Μιλάμε για τις τυπικές θερμοκρασίες χειμωνιάτικων πρωινών...

1-2 λεπτά το πολύ...Λίγο παραπάνω απ' όσο χρειάζομαι να κουμπωσω μπουφάν και να βάλω γάντια και κράνος. Στο ενδιάμεσο ρίχνω και 2-3 μικρές γκαζιές μέχρι τις 3κ στροφές...
Συνήθως κάνοντας αυτά η θερμοκρασία έχει ανέβει ήδη στούς 50 βαθμούς. Προσεκτικά τα πρώτα 1-2 χιλιόμετρα ώσπου να φθάσει τους 78 βαθμούς (κάπου εκεί έχω καταλάβει ότι ανοίγει ο θερμοστάτης). Μετά δεν έχει ανάγκη...

dirtbird
23/11/2009, 21:42
Εγώ το βγάζω σπρωχτό από την πυλωτή.

Το γυρνάω -επίσης σπρωχτά- να βλέπει προς την κατεύθυνση που θέλω να φύγω.

Βάζω πρώτη (με σβηστό κινητήρα), ανοίγω τη γκαζιέρα στα 2/5 και πατάω μίζα (διακόπτη έχω ανοίξει από πριν.

Μόλις το νοιώσω να σκάει (να παίρνει μπροστά...) ανοίγω τέρμα γκάζι και φεύγω.

Έτσι ζεσταίνω πίσω λάστιχο και συμπλέκτη.

Επειδή ο δρόμος μου δεν έχει μεγάλο μήκος, (περίπου 100 μέτρα) ενώ ακόμα σπινιάρει, πέφτω στα φρένα και έτσι ζεσταίνω μπροστινό λάστιχο και φρένα.

Μόνο τον τελευταίο χρόνο έχω λίγο πρόβλημα γιατί απέναντι έχουμε νεοανεγειρόμενη και λόγω των χωμάτων σπινιάρει περισσότερο και φρενάρει λιγότερο. Nothing major though....

Αυτά με το ΧΧ.

Με το ΧΤ που δεν έχει γκάζι αλλά ροπή, σηκώνεται σούζα οπότε θέλει άλλη διαδικασία....

p@nos
23/11/2009, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Έτσι ζεσταίνω πίσω λάστιχο και συμπλέκτη.






για το συμπλεκτη η συζητηση ειναι σε αλλο θρεντ

:D :lol: :lol: :lol:

camen
23/11/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φανταστείτε στο παγωμένο χέρι σας να ρίξετε καυτό νερό...

Για αυτο πριν φυγεις κανεις 3-4 πατηματα στο συμπλεκτη για να κυκλοφορησει το λαδι:winka:
Μετα η πρωτη δεν κοπαναει στο κουμπωμα(εκτος κ αν εχεις YAMAHA:smilea: )

p@nos
24/11/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για αυτο πριν φυγεις κανεις 3-4 πατηματα στο συμπλεκτη για να κυκλοφορησει το λαδι:winka:





τι να κανει το λαδι λεει?

:eek:

nikolas1709
24/11/2009, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι να κανει το λαδι λεει?

:eek:


και εσυ μην αφησεισ κατι να πεσει κατω
ετσι του ειπαν ετσι λεει
το λαδι κυκλοφορει αναμεσα μας προσοχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dirtbird
24/11/2009, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για αυτο πριν φυγεις κανεις 3-4 πατηματα στο συμπλεκτη για να κυκλοφορησει το λαδι:winka:


To αίμα στο χέρι, εννοούσες μάλλον......:winka: :lol: :lol: :lol:

camen
24/11/2009, 11:08
Το γεγομος ειναι οτι αμα πατησεις τον συμπλεκτη 3-4 φορες ή τον κρατησεις λιγακι πατημενο η πρωτη οταν κουμπωνει δεν κοπαναει...

Τωρα,αν ειπα κατι λαθος ζητω συγνωμη.
Κ αν καποιος ξερει το σωστο ας το πει να το μαθουμε κ εμεις...

Περι ειρωνιων και υπολοιπων εξυπναδων,no comment...


:wave2:

chico82
24/11/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κανά υπόστεγο γιατί δεν βλέπω να βγάζει και αυτό το χειμώνα.....



:beer: :beer:


ΥΓ.δεν εχει αναγκη απο υποστεγο, εχουν πεσει τα μπετα

MAG/FMX
24/11/2009, 23:05
Ρε αρχιστε να μιλατε , γιατι εχω αρχισει κ παταω τον συμπλεκτη το πρωι 3-4 φορες κ νομιζω οτι κατι κανω :confused: κ θαμουμεινεικουσουρι στο τελος.......Καλα με τι ειναι συνδεδεμενος ποια αυτος ο συμπλεκτης, κατι δε μου καθεται καλα..........:confused:

sakisvolos
24/11/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ρε αρχιστε να μιλατε , γιατι εχω αρχισει κ παταω τον συμπλεκτη το πρωι 3-4 φορες κ νομιζω οτι κατι κανω :confused:

Το σίγουρο είναι ότι θα σου κόψει τη ντίζα πολύ νωρίτερα! :lol: :lol: :lol:

camen
24/11/2009, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Το σίγουρο είναι ότι θα σου κόψει τη ντίζα πολύ νωρίτερα! :lol: :lol: :lol:

Κ αμα ειναι υδραυλικος:confused:


:lol: :lol: :lol: :beer:

nikolas1709
24/11/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ αμα ειναι υδραυλικος:confused:


:lol: :lol: :lol: :beer:

να του πεις να ερθει να μου φτιαξει το καζανακι που τρεχει

camen
24/11/2009, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
να του πεις να ερθει να μου φτιαξει το καζανακι που τρεχει

Ριξτου μια ασπιρινι και θα στον στειλω το πρωι....:rolleyes:

sakisvolos
25/11/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ αμα ειναι υδραυλικος:confused:


:lol: :lol: :lol: :beer:

Χαλάς αντλία και κάτω κυλινδράκι βρε! :winka: :winka: :winka:

camen
25/11/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Χαλάς αντλία και κάτω κυλινδράκι βρε! :winka: :winka: :winka:

Σωστοοοοοοοοοοος:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sakisvolos
25/11/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Σωστοοοοοοοοοοος:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι...........καλά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ποιο 640 έχεις?? Ποιας χρονιάς? Έχω το service manual από αυτό........................

camen
25/11/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ναι...........καλά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ποιο 640 έχεις?? Ποιας χρονιάς? Έχω το service manual από αυτό........................

Δεν εχει προβλημα στον συμπλεκτη το 640 ρε:winka:
Αλλα για την ιστορια του 2003 εχω...

sakisvolos
25/11/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν εχει προβλημα στον συμπλεκτη το 640 ρε:winka:
Αλλα για την ιστορια του 2003 εχω...

Μάλιστα...........έχω το service manual από αυτό άμα το χρειαστείς σφύρα κλέφτικα!:a13: :a13: :a13: :a13:

camen
25/11/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Μάλιστα...........έχω το service manual από αυτό άμα το χρειαστείς σφύρα κλέφτικα!:a13: :a13: :a13: :a13:

Τα εχω κ τα 2 ρε...Τι νομιζες???:lol: :lol: :lol: :lol:

sakisvolos
25/11/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τα εχω κ τα 2 ρε...Τι νομιζες???:lol: :lol: :lol: :lol:

Που να το ξέρω ρε; Εγώ απλά είπα αν! :rotflmao: :rotflmao:

camen
25/11/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Που να το ξέρω ρε; Εγώ απλά είπα αν! :rotflmao: :rotflmao:

Καλα,υπαρχει ΚΤΜακιας χωρις να εχει τα μανιουαλια???:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

sakisvolos
25/11/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα,υπαρχει ΚΤΜακιας χωρις να εχει τα μανιουαλια???:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Το θέμα όμως δεν είναι απλά να το έχεις αλλά να ξέρεις και να το διαβάζεις! :winka:

MAG/FMX
25/11/2009, 17:29
Αντε ρε, γεια σας δουλευω.Αυτο με το πατημα του συμπλεκτη ισχυει . Βοηθαει να ανοιγουν οι δισκοι αλλα το κανουν μονο για 2 μοντελα της kawasaki ,το ενα ειναι το kle το αλλο δεν ξερω........:wave2:

camen
25/11/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αντε ρε, γεια σας δουλευω.Αυτο με το πατημα του συμπλεκτη ισχυει . Βοηθαει να ανοιγουν οι δισκοι αλλα το κανουν μονο για 2 μοντελα της kawasaki ,το ενα ειναι το kle το αλλο δεν ξερω........:wave2:

Δεν εχω ΚΑΦΑΣΑΚΙ...:lol: :wave2: