PDA

View Full Version : Κράνος με καθρέφτη



Opisthogonia
31/10/2009, 09:14
http://www.reevu.com/index.asp

to evala sto thema me tous kathreftes alla apo oti fanike efige apato ....theoro oti einai kati pou prepi poli na dite ;) einai kati poli kalo k tha lixi to thema gia aftous pou den exoune kathreftes

Banana hammock#
31/10/2009, 09:33
Ειχες κοπει στην οπισθογωνια; :rolleyes:

dond4le
31/10/2009, 09:36
Πολυ καλο φαινετε μιας και το υλικο που μεταφερει το ειδωλο δεν ειναι ευθραυστο.

Αν και στην τιμη ειναι προσιτο...............θα κανει παταγο!!!

SVX
31/10/2009, 09:48
καθρεφτη βαλανε , bluetooth βαλανε...... ενσωματομενα Rayban βαλανε...... αντε να βγουνε και κρανη Wifi ..... :sick: :look:

Opisthogonia
31/10/2009, 10:53
Dld SVX den exeis di to kranos me tous esoterikous anemistires gia kaliteri thermokrasia to kalokeri ?

review

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/afx-helmets/afx-fx-11-lightforce.htm

k fisika to site

http://www.afxhelmets.com/08/helmets/fx-11.php

A k edit seller apo to ebay pou den kani pano apo 100 euro

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/AFX-FX-11-LIGHTFORCE-HELMET-YELLOW-MULTI-MEDIUM_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem518d8aff51QQitemZ350267047761QQptZApparelQ5fMerchandise

SVX
31/10/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
Dld SVX den exeis di to kranos me tous esoterikous anemistires gia kaliteri thermokrasia to kalokeri ?




δεν πρεπει να αφησεις απ εξω το κρανος με ενσωματομενη ΤρομπΑ... :wacko:


178955

SVX
31/10/2009, 11:40
η αυτο με ενσωματομενη καμερα... :rolleyes:


178956

SVX
31/10/2009, 11:44
η το αλλο με τα ενσωματομενα φωτα πορειας!:!!! :eek:


178957

gixxerpap
31/10/2009, 12:23
τα κράνη αυτά κυκλοφορούν αρκετο καιρό στην αγορά.
φίλος μου το χρησιμοποιεί καθημερινά και τον έχει βολέψει.

βέβαια μη περιμένετε καμια κορυφαία ποιότητα κατασκευής .... και είναι και λίγο ογκώδες ...

Opisthogonia
31/10/2009, 12:38
SVX osa eipes einai oligon ti axrista alla afto me tn kathrefti pragmatika einai axiologo.

file gixxerpap pio exei o filosou ?an einai afto me ton kathrefti me endiaferoune plirofories

epp1640
31/10/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
SVX osa eipes einai oligon ti axrista alla afto me tn kathrefti pragmatika einai axiologo.

file gixxerpap pio exei o filosou ?an einai afto me ton kathrefti me endiaferoune plirofories

Αυτό με τον καθρέπτη το έχει ο οδοντιατρος μου, και ένας γνωστός από την σχολή.. Αν και βολικός ο καθρέπτης, δεν με ενθουσίασε καθόλου μα καθόλου σαν ποιότητα κατασκευής, αεροδυναμική, εξαερισμό κτλπ.. το σημείο που είναι τοποθετημένο ο καθρέπτης είναι τέτοιο ωστε καταναλώνει ένα τμήμα του πάχους του κέλυφους, οπότε πίσω από το κεφάλι μου φαίνεται αρκετά λεπτό το κέλυφος και δεν μου αρέσει.. επίσης δεν μου εμπνέει ασφάλεια ότι αυτή η εταιρία κατά τα άλλα βγάζει κράνη για ποδήλατα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων..

Εν κατακλείδι γνώμη μου πάντα.. ένα καλό full face κρανάκι και καθρέπτες..

Opisthogonia
31/10/2009, 13:52
toulxiston gia mesa stin poli prepi na einai oreo :P gia megales apostasis k taxitites sigouravazis kati kalitero...aplos pistevo oti prepi na einai poli kalitero to kranos apo tous kathreftes ;P

TOLISTOLAROS
31/10/2009, 16:12
Απ'τη στιγμή που ο καθρέφτης δεν είναι ρυθμιζόμενος αποκλείεται να καλύπτει όλα τ'αναστήματα,θέσεις οδήγησης.Δηλ. σε κάποιους θα κοιτάει τον ουρανό(supersport),σε κάποιους την άσφαλτο(τσοπεράδες).Ούτε έχει να κάνει η απόσταση οδήγησης(πόλη,ταξίδι).Ή βλέπεις ή δε βλέπεις.Δε νομίζω ν'αξίζει.
Οι καθρέφτες δείχνουν πάντα τί γίνεται στα πίσω άκρα.Υποκαθιστούνται μόνο από μικροκάμερα ουράς με οθόνη προβολής στο καντράν.

epp1640
31/10/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
toulxiston gia mesa stin poli prepi na einai oreo :P gia megales apostasis k taxitites sigouravazis kati kalitero...aplos pistevo oti prepi na einai poli kalitero to kranos apo tous kathreftes ;P

τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται εντός πόλης.. δεν θες το πιο βολικό αλλά το πιο ασφαλές.. ποιο είναι το πρόβλημα με το να έχεις καθρέπτες?:confused:

Opisthogonia
01/11/2009, 02:41
den pistevo na nomizis oti to corser mou pu kani 800 euro exei megali diafora se asfalia apo ena kranos tis kbc/laser/shark ktlp ktlp ton 200 euro .....stin arai k stin shoei plironis pola parapano logo onomatos, sxediasmou ,kaliteris aerodinamikis, anesis esoterkoy, kai alla pola ;)
den pistevo oti afto to kranos den tha einai kalo(den boro na to krino xoris na to do ) ostoso nai stis megales voltes sigoura tha protimousa to arai mou aplos giati einai apistefta aneto sto kefalimou k oxi vari pou pistevo oti tha einai afto me ton kathrefti ;) k tha exei kaliteri aerodinamiki sta pola gia na min kounai ....

oso gia to thema me on kathrefti min to anixoume pali eidame oli ti egine k extes ;P
ego to evala to kranos gia opion den theli na exei kathrefti .......k theoro oti to kanos afto einai kalitero apo kathrefti afou vlepis ta panta pisosou k se simia pou den piani o kathreftis

ostoso tolistolaros den xero pou diavases oti dden rihmizete alla kanis lathos ,rithmizete k to leei sto site akrivos giaft ton logo ;) ektos an diavases ena sigkritko pou eixe vgi to 2006 otan kikloforouse to prototype tou kranous aftou k pragmatika den rithmizotane ,stin teliki ekdosi pou polite tora einai rithmizomeno me 2 tropous malista
mia kounas to katheftaki opos tha ekanes se ena amaxi
k 2 exei mia tripa opou vazis enakatsavidaki k kounas to esoteriko katroptro ;)

Akatanomastos
01/11/2009, 02:52
σαν ιδεα ειναι πολυ καλη, στην πραξη δεν ξερω πως εφαρμοστηκε..

μου φαινετε θα ηταν καλητερο να πανε οι τυποι με τα καθρεφτακια τους πχ στην arai και να κανουν κατι μαζι,

να παρει με λιγα λογια η arai την τεχνογνωσια, και να την εφαρμοσει στα κρανη της, γιατι ετσι λογικα δεν εμπιστευετε ευκολα ο αλλος ενα αγνωστο κρανος μονο και μονο για τα καθρεφτακια

schumifer
01/11/2009, 03:26
Πού το βρίσκουμε Ελλάδα και πόσο?
Το μόνο αρνητικό που σκέφτομαι έντονα αυτή τη στιγμή είναι ότι επειδή λόγω κίνησης έχω συνηθίσει να ελέγχω με καθρέπτη και γύρισμα κεφαλής για επιβεβαίωση, θα κάνω το ίδιο με το κράνος και τελικά θα με μπερδεύουν οι εικόνες παρά θα με βοηθάνε.
Αλλά θα ήθελα ένα τεστ drive γιατί είναι ένα ιδιαίτερο και ξεχωριστό ατού που έχει αυτό το κράνος

epp1640
01/11/2009, 03:50
οπισθογωνία, εννοείται ότι ένα shark των 300, ή ένα lazer δεν έχει μεγάλη διαφορά στην ασφάλεια.. αλλά επειδή είδα αυτό με τον καθρέπτη νομίζω ότι οποιοδήποτε κράνος 200-300 ευρώ είναι πιο ασφαλές.. δεν ξέρω.. δεν μου γέμιζε το μάτι.. :look:

κυρίως λόγω του ότι αν το κέλυφος έχει πχ πάχος 1 εκ, το κάτοπτρο και όλος ο μηχανισμός ήταν το 60%.. βέβαια μπορεί αυτό να μην παίζει και κανένα ρόλο.. αλλά τι να πω.. με βάζει σε σκέψεις..

LARISEOS
01/11/2009, 07:44
να ρωτησω κατι?






που βλεπεις ακρηβως με το κρανος? πισω γωνια????

γιατι αμα ειναι αλλιως ,,,,,,θα βλέπεις μονο τον απο πισω!

Opisthogonia
01/11/2009, 07:48
exei psilo evrigonia endixi apo oti diavasa .....to kranos pali apo opou diavasa leei oti einai polixodro logo tou sistimatos ...ara logika den exoune miosi tpt apo to kranos ....

den polite stn elada mono meso internet ;) kapou to eida sta 180 euro ama vropali link ta valo ...alios stelnis mail stn eteria pou to ftiaxni

GIXXERAKIAS
01/11/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
exei psilo evrigonia endixi apo oti diavasa .....to kranos pali apo opou diavasa leei oti einai polixodro logo tou sistimatos ...ara logika den exoune miosi tpt apo to kranos ....

den polite stn elada mono meso internet ;) kapou to eida sta 180 euro ama vropali link ta valo ...alios stelnis mail stn eteria pou to ftiaxni

Πωλειται στην Ελλαδα και το φερνει ο εισαγωγεας που πηρα την μηχανη Στεφανε.:winka:

TOLISTOLAROS
01/11/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
ostoso tolistolaros den xero pou diavases oti dden rihmizete alla kanis lathos ,rithmizete k to leei sto site akrivos giaft ton logo ;) ektos an diavases ena sigkritko pou eixe vgi to 2006 otan kikloforouse to prototype tou kranous aftou k pragmatika den rithmizotane ,stin teliki ekdosi pou polite tora einai rithmizomeno me 2 tropous malista
mia kounas to katheftaki opos tha ekanes se ena amaxi
k 2 exei mia tripa opou vazis enakatsavidaki k kounas to esoteriko katroptro ;)
Όχι δεν έχω υπ'όψη το test που λες.
Στο site λέει ότι ρυθμίζεται το κάτοπτρο που είναι μπροστά στα μάτια σου με τους τρόπους που λες.Η διάταξη όμως που κοιτά προς τα πίσω η οποία παίρνει την εικόνα δε ρυθμίζεται.Άρα δε γίνεται να σου δίνει πάντα εικόνα σωστή επειδή το κεφάλι σου δεν είναι σταθερό.
Μόνη λύση η κάμερα.

Opisthogonia
01/11/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Πωλειται στην Ελλαδα και το φερνει ο εισαγωγεας που πηρα την μηχανη Στεφανε.:winka:


gia dose site ;P

sergiosm
01/11/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται εντός πόλης.. δεν θες το πιο βολικό αλλά το πιο ασφαλές.. ποιο είναι το πρόβλημα με το να έχεις καθρέπτες?:confused:


+ 1

ειδικά μάλιστα αν το κράνος με τους καθρέπτες είναι λιγότερο ασφαλές από το αντίστοιχο "μόνο"
κράνος.

GIXXERAKIAS
01/11/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
gia dose site ;P
Δεν εχουν καλο site ειναι υπο κατασκευη αλλα σου δινω το μαγαζι και το που ειναι και μετα το site τους το οποιο δεν ειναι κατι το θεαματικο.:wave2:

http://www.motonet.gr/motohellas/

http://www.moto-hellas.gr/?p=1

schumifer
19/11/2009, 22:00
Επειδή πλησιάζει η ώρα. Το έχει δοκιμάσε9ι κάποιος από εδώ μέσα?

schumifer
01/12/2009, 23:34
UPPPPPPPPPPPPP
μπας και πάρω καμιά απάντηση πριν το πληρώσω και το μετανιώσω

schumifer
04/12/2009, 20:08
Πέρασα απόψε λίγο πριν κλείσει και δεν μπορούσε να μου το δώσει να το δοκιμάσω λόγω ώρας.
Από κοντά φαίνεται εντυπωσιακό. Αλλά 400 (που θα τα έκανε 300) δεν τα έδινααααααααααα με τίποτααααααααααα

epp1640
04/12/2009, 20:27
:lol: 400? 300? :lol: τι λένε ρε..

makis206
04/12/2009, 21:32
Προστατευτικός εξοπλισμός..:winka:

:beer:

schumifer
05/12/2009, 08:34
http://rearview-helmets.com/page2.html
Αυτοί εδώ λένε 250 ευραίους. Αλλά δε βρίσκω πληροφορίες για το πού στο κέρατο βρίσκονται.
ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΑΚΙ ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ???????/

Όσο για την τιμή, βολεύομαι μια χαρούλα με ανοιγόμενο κράνος ταϊβανέζικο. 300 ευρώ θα δώσω μόνο αν πάρω τη Vstrom, όχι για την καραμέλα της ασφάλειας (LOL) αλλά για το θόρυβο και τη ζεστασιά (αυτό που έχω τώρα μπάζει)

epp1640
05/12/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
http://rearview-helmets.com/page2.html
Αυτοί εδώ λένε 250 ευραίους. Αλλά δε βρίσκω πληροφορίες για το πού στο κέρατο βρίσκονται.
ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΑΚΙ ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ???????/

Όσο για την τιμή, βολεύομαι μια χαρούλα με ανοιγόμενο κράνος ταϊβανέζικο. 300 ευρώ θα δώσω μόνο αν πάρω τη Vstrom, όχι για την καραμέλα της ασφάλειας (LOL) αλλά για το θόρυβο και τη ζεστασιά (αυτό που έχω τώρα μπάζει)

:nono: H ασφάλεια μας δεν καθορίζεται από το αν καβαλάμε jog r ή desmo..

schumifer
06/12/2009, 07:53
Σωστό, ούτε όμως από το σήμα στο κλειστό κράνος μας

ΠΑίζει να είναι μούφα το παραπάνω site? Μόλις μου επεστράφη το mail μου