PDA

View Full Version : Ερωτήσεις-Απορίες



ruyjin
16/05/2005, 15:06
Και ξεκινάω εγώ με μία, μιας και το ψάχνω αυτές τις μέρες.

Επειδή βαλίτσες δε θέλω να βάλω στο VFR, εκτός και αν ήταν της 'μαμάς', αλλά επειδή αυτές μαζί με τα κάγκελα πάνε χιλιάρικο παρακαλώ,
βρήκα σαμάρια Oxford. Τα παραθέτω πιο κάτω σε φωτο... :D

Αλλα επειδη οι εξατμισεις στο πλάι ειναι εκτεθημένες, μαλλον σε ταξιδι θα ακουμπούν πανω τους τα σαμαρια, με τους γνωστούς κινδύνους.

Μου είπαν να βαλω καγκελακια για σαμαρια τα οποία δε μου αρέσουν.
Και ερωτώ...
Υπάρχει λύση?
Υπάρχει πατέντα?
Υπάρχουν καγκελάκια που να μπαινω-βγαίνουν εύκολα & γρήγορα?

Όποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει παίδες.

Ευχαριστώ.

ααααα,
να και η φώτο από τα Oxford...


14293

stako
17/05/2005, 09:57
Να έχεις υπόψη σου ότι τα σαμάρια θέλουν προσεκτικό φόρτωμα, δηλαδή να έχουν και τα δυο το ίδιο όσο γίνεται βάρος και όγκο. Επίσης μπορεί να επηρεάζουν την αεροδυναμική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Καλό θα ήταν ένα test drive, αν είναι δυνατό, με αυτά πάνω.

Αλήθεια σε τι τιμή τα βρήκες τα Oxford???

hornet
17/05/2005, 09:58
Νασο υπαρχει μια σκεψη που ισως λυσει το προβλημα σου για δες

http://www.givi.it/home/frame.asp


14350

ruyjin
17/05/2005, 10:39
καλημεραααα
Σταθη αυτα πρεπει να μου δειξανε σε φωτο, τα givi, στα 134€ αν θυμαμαι.
Μου φαινονται αρκετα, αλλα αν υπηρχε κατι ποιο διακριτικο θα το προτιμουσα.
Αν παλι τωρα αναγκαστω να βαλω αυτα, ξερεις αν μπαινοβγαινουν ευκολα ρε συ Σταθη?


υγ1: 250€ τα βρηκα stako

υγ2: Σταθη η επεξεργασια ηταν ενταξει ρε? :wave2:

hornet
17/05/2005, 10:55
Ναι ολα καλα ειναι ρε συ μπραβο

Τωρα μετα πας για γυφτοπατεντες.....σιδερας μετρημα κλπ ειδα ενα αμερικανο που επιασε ενα σιδερο απο μπροστα (απο τα κολαρα των τελικων ) και τα φερε στο πισω μασπιε (σε εκεινη τη τρυπουλα)

Δεν βλεπω να παιζει τιποτις αλλο

stako
17/05/2005, 11:54
Αυτό το post το έχεις δει?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3810&highlight=oxford

Η προσφορά είναι στο

http://www.infinitymotorcycles.com/product.asp?ProductID=18&ProductName=Oxford%201st%20Time%20Luggage%20Bundle%20Deal

ΤΡΕΛΛΗ διαφορά τιμής!

Βέβαια ο φίλος λέει ότι δεν κάνει delivery σε Ελλάδα αλλά για τσέκαρε το τουλάχιστον.....

ruyjin
17/05/2005, 12:05
ναι τα εχω δει, ειχα ζητησει απο τον Κωστα και μου ειχε στειλει τη διευθυνση.
Η προσφορα που εχει ειναι καλη αλλα θελω μεγαλυτερα σε ογκο σαμαρια και το μαγνητικο tank-bag δε θα μου χρειαστει γιατι σκεφτομαι για bagster.
Αυτα που βρηκα ειναι 55αρια τα πλαϊνα και 40αρι το tail και μου αρεσουν και αισθητικα καλυτερα.
Στα 250 περιπου που μου ειπε ειναι ικανοποιητικα, αλλα με στεναχωρει για την ωρα οτι πρεπει να βαλω καγκελακια μιας και δε μου αρεσουν, ασε που εχουν και κοστος.
Εκτος αν βρω καποια που να μπαινω-βγαινουν ευκολα & γρηγορα.

stako
17/05/2005, 12:54
Ic, πάντως θυμάμαι και ένα της Oxford επίσης αν δεν κάνω λάθος το οποίο "καθόταν" πάνω στην πίσω σέλα και έδενε με λουριά κτλ. Σαν σάκος ήταν και φαινόταν να χωράει πολύ πράμα......

Πάντως ρε γμτ αν και είναι απαραίτητα κάτι τέτοια τύπου "soft luggage" με δεσίματα κτλ για μεγάλα ταξίδια, πολύ ανασφάλεια θα μου δημιουργούσαν.........

Οπότε ίσως τελικά η λύση με τα καγκελάκια που λες να κάνεις να είναι η καλύτερη........

ruyjin
17/05/2005, 13:02
για να πω και την αληθεια, αν ειναι να φορτωσεις 2 σαμαρια και 1 tail-bag, που σημαινει αρκετα κιλά, καλό θα ειναι να ειναι καλά δεμενα και στηριγμένα και αυτό γινεται μόνο με καγκελακια μαλλον.
απλα θελω να μπορω να αφαιρω ευκολα τα καγκελα και δε ξερω αν αυτο θα γινεται απο τη στιγμη που τα βαλεις.
Αν και σε ταξιδι το καλοκαιρι φιλος ειχε 40αρια σαμαρια δεμενα μονο με τους ιμαντες και κατι λουρακια και δεν ειχε κανενα προβλημα.
Θα δειξει..... :wave2:

hornet
17/05/2005, 13:18
τι να σου πω ρε νασε!
Εγω πηγα και τα σκασα γιατι με τα μπαγκαζια τα μαμα εινα ιμια κουκλα και παλι!
Αλλα ξερω το ρημαδια τα λεφτα!
βασικα δεν θελεις κανα σιδερο να κραταει πολυ!Απλα α μην επιτρεπει να ακουμπαει στις εξατμισεις κατω

Δες το τυπο


14367

ruyjin
17/05/2005, 13:24
μπραβο,
και πως το κανω αυτο?

:D :D

ruyjin
30/05/2005, 13:22
βρηκα αυτό και είναι ότι πιο διακριτικο εχω δει μεχρι τωρα...

http://www.krauser.de/s_result.php?prod=Honda&sel=14


15553

ruyjin
15/06/2005, 10:41
και για όποιον ενδιαφέρεται για τις εν λόγω βάσεις, τις φέρνει στην Καλλιρόης 45 Αφοι Ρομπότοι (δε κάνω διαφήμιση εννοείται).
Η τιμή είναι στα 200€

ωχ πόνεσε!!!!!!!!!!!!!!

Acanthor
05/06/2007, 10:07
Ποιος φέρνει τα oxford αλήθεια? Μάλλον το tailbag μ'ενδιαφέρει....

Σχετικά με τα κάγκελα, έχω αυτά της givi (όχι τα τετράγωνα), δεν τα έχω βάλει ποτέ όμως και δεν ξέρω (τα είχε ο προηγούμενος) αν μπαινοβγαίνουν εύκολα, αν και το βλέπω λίγο παίδεμα να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις κάθε φορά που χρειάζεσαι αποσκευές.
Αν πάλι ταξιδεύεις μόνος σου, ένα tankbag και ένα tailbag ίσως είναι αρκετά με τη λιγότερη ταλαιπωρία...
Από θέμα αεροδυναμικής και κατανομής του βάρους δεν είμαι σίγουρος πάντως τί είναι καλυτερο...

ruyjin
05/06/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Ποιος φέρνει τα oxford αλήθεια? Μάλλον το tailbag μ'ενδιαφέρει....

Σχετικά με τα κάγκελα, έχω αυτά της givi (όχι τα τετράγωνα), δεν τα έχω βάλει ποτέ όμως και δεν ξέρω (τα είχε ο προηγούμενος) αν μπαινοβγαίνουν εύκολα, αν και το βλέπω λίγο παίδεμα να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις κάθε φορά που χρειάζεσαι αποσκευές.
Αν πάλι ταξιδεύεις μόνος σου, ένα tankbag και ένα tailbag ίσως είναι αρκετά με τη λιγότερη ταλαιπωρία...
Από θέμα αεροδυναμικής και κατανομής του βάρους δεν είμαι σίγουρος πάντως τί είναι καλυτερο...

oxford φερνει στη Βουλιαγμενη το 'Δικυκλο'
αλλα δε νομιζω να σε συμφερει
κανει πανω απο 100ευρω και ειναι μεχρι 40 λιτρα νομιζω ανοιγμενο
καλυτερα να παρεις ή ενα σακ-βουαγιαζ ή κατι που ειδα σε περιοδικο αλλα δε το εχω ψαξει ακομα...
.... εχει η Τουρατεκ σακ-βουαγιαζ ταξιδιου για μηχανη αδιαβροχο 60+λιτρα λιγοτερο αν θυμαμαι απο 100 ευρω
τονιζω οτι το εχω δει σε περιοδικο αλλα δεν εχω ψαξει ποιος φερνει Τουρατεκ

οι βασεις στο πλαϊ βοηθανε αν πας μακρυνο ταξιδι και θες σταθεροτητα στα σαμαρια και δε θα το κανεις συνεχεια

απο αεροδυναμικη ένα tankbag και ένα tailbag ειναι οτι καλυτερο

kyriakosVFR
07/06/2007, 19:12
Βασανιζαν και μενα αυτες οι σκεψεις και τελικα χωρις καγκελα και με μια πετσετουλα για να μην εχουμε γκρατσουνισματα εγινε η δουλεια μου μια χαρα .
Λογικο νομιζω ειναι οτι το ΚΑΛΟ δεσιμο δεν χρειαζεται να το αναφερω...


91923

kyriakosVFR
07/06/2007, 19:31
Και αλλη μια

Βεβαια με το δεσιμο δεν ειχα τελειωσει..... γιαυτο και γερνουν λιγο :) :)


91926

ruyjin
08/06/2007, 12:01
στις εξατμισεις ρε συ Κυριακο δεν ακουμπούσαν?
δεν ειχε φοβο να καει το σαμαρι?

Acanthor
08/06/2007, 12:21
Ερώτηση σχετική:
Μονοκάβαλος με πράγματα που χωράνε σε ένα τανκμπαγκ και σε ένα σακ βουαγιάζ δεμένο στη σέλα, ή τα ίδια πράγματα μόνο στα σαμάρια.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος φορτώματος από θέμα κατανομής βάρους πιστεύετε?

Το ζήτημα της αεροδυναμικής απαντήθηκε προγουμένως και είναι προφανώς το tankbag+tailbag.

Αλλά με το κέντρο βάρους τί γίνεται, πόσο πολύ θα αλλάξει η συμπεριφορά της μηχανής με τον έναν και τον άλλο τρόπο?

SOL-VFR-VTEC
08/06/2007, 14:50
trivalitso...kai katharises.....paei padou....

rota..sotokan.....gia persi.....dikavalos..kai trivalitsos...

kai kati gia gelasoume..opou den einai kai apithano

filos pige seres me k6...kai figane sto dromo ta samaria...kai to peire gramh otan eftase epano

:rotflmao: :rotflmao: .....fisika den to eipe...giati tha ginotan roba....to mathame emeis omos...

:smokin: :smokin: :smokin:

kyriakosVFR
08/06/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
στις εξατμισεις ρε συ Κυριακο δεν ακουμπούσαν?

δεν ειχε φοβο να καει το σαμαρι?

Οχι , δεν ακουμπουσαν.

Το κολπο ειναι να τα δεσεις ψηλα και για να μην ακουμπανε αλλα και για να μην
μπορουν να κουνιουνται περα δοθε..

Τα συγκεκριμενα σαμαρια (cameron) εχουν στο υψος που φτανει στις εξατμισεις ενα υλικο
το οποιο υποτιθετε ειναι γιαυτο το σκοπο ( να μην καιγετε)

Οσο για τα σαμαρια που φυγαν απο το κ6 , τωρα τι να πουμε.... και με βαλιτσες κανενα manual
δεν επιτρεπει ταχυτητες πανω απο 140.

Αλλα και το αλλο ρε φιλε.. Οι βαλιτσες και τα σαμαρια χρειαζονται μονο αμα ταξιδεψεις με γυναικα,
που κουβαλανε ετσι και αλλιως ολο το νοικοκυριο....
Αλλιως ενα τανκ μπαγκ ειναι υπερ αρκετο