PDA

View Full Version : Τι να πάρω ?



ontas
01/11/2009, 13:55
Καλησπέρα σε όλους. με λένε Γιώργο και μόλις έγινα μέλος στο Forum. Είμαι στα 28 και αποφάσισα πώς τίποτα δεν αξίζει περισσότερο από το να εκπληρώνουμε τους στόχους μας . . . Έτσι λοιπόν δηλώνω πλήρης άσχετος μα αρκετά αποφασισμένος . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία και πάντα μου άρεσαν οι αποδράσεις . Μηχανή δεν έχω καβαλήσει ποτέ πέρα από κάτι παπιά στην εφηβεία και το ποδήλατο στα παιδικά μου χρόνια μα πάντα θαύμαζα όλους αυτούς που με προσπερνούσαν με της μηχανές τους . . . στο ψητό γιατί άρχισα να ξεφεύγω . Λοιπόν βγάζω δίπλωμα για μηχανή πουλώ το αυτοκίνητο και περνώ μηχανή. Το θέμα είναι τι μηχανή ? το ποσό είναι γείρω στα 7,000 ε την θέλω όπως καταλαβαίνετε και για καθημερινές μετακινήσεις και για ταξίδια. με αυτό το ποσό μπορώ να πάρω κάτι του κουτιού ?

p@nos
01/11/2009, 14:10
μπορεις να παρεις πολλα του κουτιου...


τι κατηγορια θες?street, on-off?

γνωριζεις τι ειναι?εχεις καποια ιδεα?

ontas
01/11/2009, 14:18
Άσχετος.. μάλλον on off είναι και για χωμάτινο δρόμο σωστά ? μάλλον για κάτι τέτοιο σκέπτομαι .

p@nos
01/11/2009, 14:50
koita yamaha χτ660r, kawasaki versys, bmw f650gs,xt660 tenere...


εχεις παρα πολλες επιλογες στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις...αν και παντα μπορεις να πας σε καποιο μεταχειρισμενο...

ontas
01/11/2009, 15:38
Θέλω να αποφύγω το μεταχειρισμένο γιατί την πάτησα με το αυτοκίνητο . Θα δήξει στην πορεία . προς το παρόν από αυτές που μου προτείνεις η ΒMW μου φαίνετε ποιο προσιτή στο στυλ που ψάχνω .

sniper
01/11/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ontas
Θέλω να αποφύγω το μεταχειρισμένο γιατί την πάτησα με το αυτοκίνητο . Θα δήξει στην πορεία . προς το παρόν από αυτές που μου προτείνεις η ΒMW μου φαίνετε ποιο προσιτή στο στυλ που ψάχνω .



1. Βγάλε δίπλωμα
2. Αγόρασε κράνος/μπουφαν/γαντια/μποτάκια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
3. Με όσα σου περισσέψουν, κάνε δική σου ερευνα να δεις τι σου χρειάζεται
4. ΜΗΝ πουλήσεις το αυτοκίνητο
5. Πρόσεχε τι ευχεσαι, μπορεί να σου κάτσει....

tamar
01/11/2009, 16:03
Δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία από μηχανές θα σου πρότεινα αρχικά να πάρεις κάποιο on - off στα 250 κυβικά που είναι πολύ καλό σχολείο. Κράτησέ το για ένα - δυο χρόνια και μετά βλέπεις τι σου ταιριάζει. Σ' αυτό το διάστημα πιες του το αίμα και θα δεις ότι θα βγάλεις πολλά και ωραία γούστα.
Και φυσικά να πάρεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό όπως λέει και ο sniper.
:wave2:

camen
01/11/2009, 16:08
Eλα ρε παιδια,υπερβολη ειναι να παρει 250 κυβικα.28 χρονων ειναι ο ανθρωπος,οχι παιδακι...

harris_x
01/11/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Βγάλε δίπλωμα
2. Αγόρασε κράνος/μπουφαν/γαντια/μποτάκια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
3. Με όσα σου περισσέψουν, κάνε δική σου ερευνα να δεις τι σου χρειάζεται
4. ΜΗΝ πουλήσεις το αυτοκίνητο
5. Πρόσεχε τι ευχεσαι, μπορεί να σου κάτσει....

+675

:wave2:

Pappios
01/11/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
Δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία από μηχανές θα σου πρότεινα αρχικά να πάρεις κάποιο on - off στα 250 κυβικά που είναι πολύ καλό σχολείο. Κράτησέ το για ένα - δυο χρόνια και μετά βλέπεις τι σου ταιριάζει. Σ' αυτό το διάστημα πιες του το αίμα και θα δεις ότι θα βγάλεις πολλά και ωραία γούστα.
Και φυσικά να πάρεις τον απαιτούμενο εξοπλισμό όπως λέει και ο sniper.
:wave2:



μπορει κ να παρει το versys με το κιτ των 25kw κ να το κρατησει μεχρι να το μαθει κ μετα να παει να το ανοιξει η αν εχει μυαλο η ακομα καλυτερα αυτοσυγκρατηση ας το παρει κατευθειαν μηχανη...ψαξου ομως λιγο...δες τα μοντελα που θα σου προτεινουν κ πηγαινε στην αναλογη μαρκα κ δεν αν κ τι προβληματα εχει βγαλει το μοντελο,ποσο κοστιζουν τα service του,αν σου αρεσει αλλα πριν απο ολα αυτα βγαλε διπλωμα και παρε εξοπλισμο..

0ldb0y
01/11/2009, 16:42
http://www.kawasaki.gr/Versys

menos
01/11/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
koita yamaha χτ660r, kawasaki versys, bmw f650gs,xt660 tenere...
Θα συμφωνήσω με τον P@nos, θα σε προτρέψω σε μια καλή επιλογή που έχει αφήσει πολλούς ιδιοκτήτες ευχαριστημένους, το BMW f650gs που δεν φοβίζει τον αναβάτη λόγω λίγων ίππων, είναι πολύ οικονομικό στην κατανάλωση και είναι κατάλληλο και για ταξίδια. :wave2:

ontas
01/11/2009, 16:48
Όσο αφορά την ασφάλεια είναι το πρώτο πράγμα που θα ταχτοποιήσω .
{κράνος μπότες κτλ } δεν μπορώ να κρατήσω το αυτοκίνητο γιατί δεν
Θα το αντέξει η τσέπη μου. Όσο για τα 250cc και μετά βλέπουμε δεν μπορώ και κάθε δυο χρόνια να αλλάζω μηχανή απλά θέλω κάτι καλό στα λευτά που αντέχω και να το κρατήσω όσο μπορώ .

sahara
01/11/2009, 16:50
Καλώς ήλθες κατ΄αρχην. :wave2:

Κατα τη γνώμη μου ξεκίνα με ένα 250αρι ον / οφ ή στριτ .
Ετσι θα έχεις την ευκαιρία να προσαρμοστείς πολύ πιο εύκολα στο χώρο , να δείς αν σου αραίσει και μετά με περισσότερη εμπειρία μπορείς να πας σε κάτι μεγαλύτερο.

Από τον προυπολογισμό σου απαραίτητα να ξοδέψεις ενα σεβαστό ποσό για εξοπλισμό!!!!
:winka:

:beer: :beer: :beer:

sniper
01/11/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ontas
.....

.... Όσο για τα 250cc και μετά βλέπουμε δεν μπορώ και κάθε δυο χρόνια να αλλάζω μηχανή απλά θέλω κάτι καλό στα λευτά που αντέχω και να το κρατήσω όσο μπορώ .


Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Δεν γίνονται αυτά που λες. Ειδικά στην αρχή.

ontas
01/11/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Δεν γίνονται αυτά που λες. Ειδικά στην αρχή.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο απόλυτος .
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι .
:nono:

sniper
01/11/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ontas
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο απόλυτος .
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι .
:nono:

Oύτε όλα τα μηχανάκια..... :winka:

Πίστεψέ με....

nobody
01/11/2009, 18:30
το Versus,αποσο ξερω δηλαδη,εχει φοβερα μικρες δυνατοτητες στο χωμα,οποτε αν οντως θελεις κατι on-off ας το αποφυγεις
η ηλικια τι σχεση εχει με το αν θα παρει 250 κυβικα η οχι??δηλαδη αν καποιος στα 34 του ασχοληθει πρωτη φορα με τις μηχανες θα πρεπει να παρει απο 650 και πανω υποχρεωτικα?

Zid
01/11/2009, 18:37
Aν δεν έχεις προσφατη εμπειρία σε οδήγηση μοτοσυκλέτας εντος πολης κτλ... και γενικα εχεις απλα κανει βολτα 5-10 φορες με σκουτερ η παπι στο παρελθόν.

Εγω θα έλεγα να κρατήσεις το αμάξι σου για τις βροχερές μερες... και να πάρεις ενα μικρο μηχανακι ωστε να αποκτήσεις την εμπειρια για 1-2 χρόνια των δρόμων και της συμπεριφορας των οδηγων ,της συντήρησης της μοτο σου αλλα και γενικα οτι συνεπάγεται με την οδήγηση δικύκλου στο δρόμο.

Δεν ειναι και οτι καλύτερο να παρεις μια μεγάλη μοτοσυκλέτα οπου σε κάθε χαζοπτώση λογω απειρίας να πληρώνεις τσάμπα λεφτα :wave2:

smooth criminal
01/11/2009, 19:11
Αγαπητε Ontas,αυτο που εγω θα σε συμβουλεψω ειναι να μην σπρωξεις το αυτικινητο(εκτος και αν σε βαζει μεσα απο αποψη εξοδων-ζημειων),τοτε σπρωξε το για να παρεις πρωτα ενα αλλο και μετα κοιτας για μηχανη.
Η χρηση μηχανης ειναι μεχρι καποιες συγκεκριμενες καιρικες συνθηκες,απο εκει και περα εχεις προβλημα.(Βεβαια
δεν μιλαμε για καταστασεις τσουναμι γιατι εκει ουτε το αμαξι σωζει,αλλα απο θεματα ψοφοκρυου και καρεκλοποδαρων δεν την βγαζεις καθαρη με μηχανη).
Οποτε αμα κανεις την κινεζια και πουλησεις το τουτου γιατι δεν μπορεις να συντηρεις και μηχανη και πας και αγορασεις μηχανη την εκατσες.
Υπομονη ειναι μια αρετη που θα σε ανταμιψει στην προκειμενη περιπτωση,οταν μπορεις να εχεις και τα 2 τσιμπα και μηχανη,αλλα προς θεου μην μεινεις χωρις αμαξι.

faraway
01/11/2009, 19:19
θα σου μεταφέρω τη δικιά μου ιστορία που μοιάζει με τη δικιά σου.

Δεν είχα καβαλήσει ποτέ moto παρά μόνο 2-3 φορές σαν πιτσιρικάς παπιά . Είχα πάντα μέσα μου ένα σαράκι που με έτρωγε και ήταν να οδηγήσω moto.
Στα 25 μου σε μία απόφαση της στιγμής πήγα και έβγαλα το δίπλωμα και μετά από ένα μήνα αγόρασα moto αιφνιδιάζωντας τους πάντες ( γονείς , γυναίκα κτλ).

Ποια ήταν η πρώτη μου moto??

ΥΑΜΑΗΑ SUPER TENERE 750!!!!!!!!:eyepop:

Ούτε έπεσα ποτέ ούτε χτύπησα , βέβαια στο δρόμο πήγαινα κυρία μιας και δεν ήξερα τη τύφλα μου .
Ενα φιλαράκι μου με κοροίδευε συνέχεια όταν κάναμε βόλτες γιατί δε πλάγιαζα καθόλου το μηχανάκι ( φοβόμουν και δεν ούτε την εμπειρία)!!!!

Το tenere το κράτησα 3 χρόνια και τελικά το σχολείο που έκανα μαζί του ήταν ανεκτίμητο μιας και ότι καβάλησα μετά μου φάνηκε bmx!!!!:rotflmao:

Kαταλήγω και σου λέω πάρε ότι θες και ότι σου αρέσει πάνω από όλα ( γιατί εσύ θα το βλέπεις κάθε πρωί που θα ξυπνάς) , η εμπειρία και η γνώση θα έρθει σιγά σιγά , απλά φρόντισε μέχρι να έρθει να το οδηγάς με όση το δυνατότερο σύνεση ,
δώσε χρόνο στον εαυτό σου να μάθει το μηχανάκι και στο μηχανάκι να μάθει εσένα και όλα θα πάνε καλά !!!!!!:) :)

Τώρα η πρόταση μου είναι xtr 660 ( μιας και yamahakias) αλλά μεταξύ μας η πιο πλήρης επιλογή αυτή τη στιγμή έιναι το versys!!!!!

AYTA!!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

basilis_k6
01/11/2009, 19:46
μην ακους τιποτα. παρε οποιο σου αρεσει εξωτερικα! δεν υπαρχουν κακα μηχανακια. επισης δεν παρχουν επικυνδινα. ασε τα 250 και τα παπακια, μηχανη θες οχι μπρικι. πουλα και το καρο να παει στο δια0λ0. μετα απο μερικα χρονια-αν εισαι προσεκτικος- θα εχεις να θυμασαι μια εμπειρια σαν του παιδιου απο πανω. μια παρομοι ειναι και η δικια μου με ενα Κ6 1000 στα 21 μου. αυτα θα εχεις να θυμασαι....

συμφωνω και εγω για βερσυς. οπως και για οτι εγραψε ο απο πανω.

ps.εσυ ο απο πανω μηπως εισαι ο χαμενος μου αδερφος? :rotflmao:

kokos08
02/11/2009, 16:16
Versys και βρουμμ...εφυγες! Μια χαρα ειναι αν σου αρεσει κιολας ;)

harisvfr
02/11/2009, 21:32
Αδελφέ η γνώμη μου είναι να μήν πουλήσεις το τουτού. Απο εκεί που είσαι έχει πολλές βροχές και κρύα και δεν θα την παλέψεις μόνο με την μηχανή.
Τώρα για αγορά θα σου πρότεινα μεταχειρισμένη 5ετίας Honda ΤransΑlp που είναι αρκετά αξιόπιστη
και δεν έχει τα άλογα να σε φοβήσει και βεβαίως μπορείς να κάνεις και τα ταξιδάκια σου.
Και μήν ξεχνάς http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81490&perpage=15&pagenumber=1

Καλές αγορές :beer:

ontas
04/11/2009, 21:11
Λοιπόν παίδες σε πρώτη φάση λέω να κρατήσω το τουτού μου και αν δώ ότι δεν βγαίνω να το πουλήσω . Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε και όπως φαίνεται με βοηθήσατε πολύ . ξεκινώ το δίπλωμα και πάνω από όλα η ασφάλεια . και μετά θα τσιμπήσω την ΒΜW f650 gs {μάλλον} . σύντομα θα τα ξαναπούμε και μέχρι τότε καλές βόλτες και πολύ μυαλό .

GSF
04/11/2009, 23:40
εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι κάποιοι προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο να πάρει ότι πιο αργό υπάρχει λές και αυτό θα τους σώσει.. όπως προειπώθηκε δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, και ο κύριος λόγος ενός ατυχήματος είναι η ανθρώπινη μ@λ@κία.. που μερικοί την έχουν σε υπερθετικό βαθμό.. !


στο θέμα μας... και εγώ στην ίδια θέση έχω αυτοκίνητο μόλις έχω ξεχρεώσει τα πάντα, μόλις έχω πάρει το δίπλωμα... και σκέφτομαι τι να πάρω... ένα χάος.. μάρκες πολλές, απόψεις πολλές... εμπειρία (προσωπική) μηδέν... αν και δεν θέλω να μπώ σε καινούρια χρέη μέχρι να τελειώσω την σχολή ...(αιώνιος φοιτητής), μου έχει καρφωθεί να πάρω μηχανή.. σκέφτομαι να πουλήσω και εγώ το αμάξι αλλα μάλλον δεν θα το κάνω... (κάνω συχνά ταξίδια σε παρνασσό και στο χωριό..)

απτην μία σκέφτομαι κανένα μεταχειρισμένο 600άρι (γύρω στα 3500 παίζει??) να μάθω καλά για κανα χρόνο και ... απτην άλλη σκέφτομαι κανα καινούριο triumph daytona 675 που μαρέσει... το "όνειρο" μια ducati 848.... αα.. υπάρχει και η τρίτη εκδοχή.. κανένα on-off για εξορμήσεις ........ όπως είπα, το Χάος .. !! αχχχχχχ και μετά λένε τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία... !!!!! :eyepop: :eyepop:

o_gavros
04/11/2009, 23:48
η αλήθεια είναι ότι δε τη φέρνουν ντε και καλά.
η απουσία τους είναι που φέρνει δυστυχία όμως.

ενα μηχανάκι που δε νομίζω να τρομαξει τον πρωτάρη αναβάτη και είναι και αξιοπρεπές και σχετικά φτηνό,είναι το σιμπι το 500 της χοντα.
τίποτα τρομερό απο γκάζια,τίμιο,και πάει μια χαρά.

GSF
05/11/2009, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
η αλήθεια είναι ότι δε τη φέρνουν ντε και καλά.
η απουσία τους είναι που φέρνει δυστυχία όμως.

ενα μηχανάκι που δε νομίζω να τρομαξει τον πρωτάρη αναβάτη και είναι και αξιοπρεπές και σχετικά φτηνό,είναι το σιμπι το 500 της χοντα.
τίποτα τρομερό απο γκάζια,τίμιο,και πάει μια χαρά.

η αλήθεια είναι πώς είναι όπως τα λές... αυτό έχουν οι περισσότερες σχολές οδηγών και γώ σε τέτοιο έμαθα... όχι απλώς δεν τρομάζει, αλλά επειδη το πίεσα λίγο όταν έκανα μαθήματα, δύο φορές που πέρασα τα όρια, μου τα συγχώρεσε τα λάθη αμέσως... (την μία φρέναρα απότομα με πολλά, το πίσω μέρος έφυγε λίγο... την δεύτερη ξεκίνησα απότομα στρίβοντας ταυτόχρονα και δεν ήθελε να πέσει...) αλλα να πώ την αλήθεια μου φαίνεται "λίγο..."

iosif
05/11/2009, 11:12
κατ αρχην οτι παρεις ας ειναι καταρχην μεταχειρισμενο
μια transalp ειναι ενα καλο ξεκινημα ή κανα xt 600

kachius
05/11/2009, 11:32
Κοίτα που το έχει η μέρα (είναι η μέρα των συμφωνιών :eyepop: :confused: )
και θα συμφωνήσω με τον sniper!!!

Παρ'όλα αυτά, εγώ δε θα προτείνω να πάρεις για αρχή κάτι μικρό,
αλλά κάτι φθηνό.

Πραγματικά τα μηχανάκια είναι πολλά και είναι εντελώς άλλο πράμα
το on-off και άλλο το street (και δεν εννοώ supersport) που άμα δεν τα
οδηγήσεις/ζήσεις για λίγο δε μπορείς να καταλάβεις τί είναι αυτό
που θες μόνο από τις περιγραφές ή εμπειρίες άλλων

Ούτε καν αυτό που φαντάζεσαι είναι απαραίτητο να ισχύσει.

Για παράδειγμα, λες ότι θες να πηγαίνει και σε χωματόδρομους,
όλα πάνε σε χωματόδρομους, η αλλαγή είναι στους κατσικόδομους
μονοπάτια ή καθόλου-δρόμους, θες όμως να θυσιάσεις την άσφαλτο
για αυτά; πίστεψε (μας) ΔΕΝ ξέρεις ούτε 70% τί είναι αυτό που
τελικά θα θέλεις από τη μοτο σου.

Σίγουρα ότι και να πάρεις πρώτα, θα το γουστάρεις πολύ και
θα είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καλύτερη ( :lol: ) μέχρι να
οδηγήσεις κάποια καλύτερη (πάντα υπάρχει :winka: )

Προτείνω λοιπόν κάτι φθηνό για αρχή (street η δική μου επιλογή)
ώστε να μπορέσεις να καταλάβεις τί ζητάς, και μετά να μην
πρέπει να ξεχρεώσεις (εντός ή εκτός εισαγωγικών) για κάποια
χρόνια πρωτού πάρεις αυτή που σε καλύπτει καλύτερα

:wave2:


(πολύ βγήκε, ε; )