PDA

View Full Version : Κατηφόρες με On-Off ...



Ζεύκας
01/11/2009, 17:36
Λεπόν σε ομαλές χωμάτινες κατηφόρες μετακινώ προς τα πίσω το κορμί και παράλληλα τσιμπώ το πίσω φρένο.

Σε απότομες κατηφόρες με πέτρες και αυλάκια προτιμώ να βάζω τα λάστιχα μέσα στ'αυλάκια για στηρίζονται τα πόδια
καλύτερα στο χώμα και έχω τη μανέτα του μπροστινού συνέχεια στο άσε-πάτα.

Κάνω κάτι λάθος γιατροί?

Υ.Γ1 μη βαράτε αρχάριος είμαι στο χώμα και δεν έχω κάποιον εντουρά φίλο εδώ να μου λύνει τις απορίες.

Υ.Γ2 άμα δεν ταιριάζει εδώ στείλτε το στο Οδήγηση Tips&Tricks


Ευκαριζντώ.:D

taxydromos
01/11/2009, 19:53
χμμμ.....αν υπαρχει ισιωμα προτιμησε το απο τα αυλακια γιατι αν χρειαστει να βγεις απο αυτα παραμονευει η σαβουρδα..
τσιπμα περισσοτερο το πισω φρενο που δεν σε πολυνοιαζει αν μπλοκαρει και ελαχιστα το μπροστινο γιατι αν το πιεσεις πολυ παραμονευει η σαβουρδα..
το σωμα οσο πισω γινεται και το βλεμα καρφωμενο οσο πιο μπροστα γινεται για να βρεις που θα πας,γιατι αν κοιτας 2 μετρα μπροστα απο τον τροχο σου παραμονευει η σαβουρδα..
..αποφασηστικοτητα λοιπον και βουρ!


:beer:

MikeG
01/11/2009, 20:05
http://www.dirtbikemagazine.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=news&mod=News&mid=9A02E3B96F2A415ABC72CB5F516B4C10&tier=3&nid=A5DEAB376362438CBEA4F25A89E1B78D




http://www.wildwillracing.com/page5.php

Ζεύκας
02/11/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
παραμονευει η σαβουρδα... αν το πιεσεις πολυ παραμονευει η σαβουρδα..τροχο σου παραμονευει η σαβουρδα.

μέσα στο μυαλό μου είσαι! :lol:

τέσπα κοίτα εγώ στη φάση που είμαι, τις κατηφόρες με αυλάκια τις παίρνω σα κότα και τις ρόδες μέσα στο αυλάκι
για να κουμαντάρω καλύτερα τη μηχανή με τα πόδια...τώρα όταν θα αποκτήσω καλύτερη τεχνική,αυτοπεποίθηση
και ίσως ένα καθαρό 100 κιλών να προσπερνώ πιο εύκολα τέτοιες κατηφόρες.



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
http://www.dirtbikemagazine.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=news&mod=News&mid=9A02E3B96F2A415ABC72CB5F516B4C10&tier=3&nid=A5DEAB376362438CBEA4F25A89E1B78D

http://www.wildwillracing.com/page5.php

ομολογώ ότι δεν πολυκατάλαβα τι συμβουλεύουν τα κείμενα που παρέθεσες κυριώς λόγω τις ορολογίας που δεν την κατέχω.
στο δεύτερο λινκ δν εμφάνιζε τις εικόνες που ανέφερε.


Το μόνο που καταλάβα 100% ήταν το εξής:
"These techniques can be confusing in the beginning but once you have practised them it becomes easy to apply them and your technical skills will be vastly improved."

:lol:



Τι να γίνει,κάθε αρχή και δύσκολη...:beer:

marios8
02/11/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Λεπόν σε ομαλές χωμάτινες κατηφόρες μετακινώ προς τα πίσω το κορμί και παράλληλα τσιμπώ το πίσω φρένο.

Σε απότομες κατηφόρες με πέτρες και αυλάκια προτιμώ να βάζω τα λάστιχα μέσα στ'αυλάκια για στηρίζονται τα πόδια
καλύτερα στο χώμα και έχω τη μανέτα του μπροστινού συνέχεια στο άσε-πάτα.

Κάνω κάτι λάθος γιατροί?

Υ.Γ1 μη βαράτε αρχάριος είμαι στο χώμα και δεν έχω κάποιον εντουρά φίλο εδώ να μου λύνει τις απορίες.

Υ.Γ2 άμα δεν ταιριάζει εδώ στείλτε το στο Οδήγηση Tips&Tricks


Ευκαριζντώ.:D

Πατριώτη θα σου δώσω μια συμβουλή και κάποια μέρα θα με θυμηθείς.

Στο 90% απο τις χωμάτινες κατηφόρες που θα συναντήσεις η συμβουλή είναι μία .

ΑΜΟΛΑ ΤΟ :beer: :wave2:

el patron
02/11/2009, 18:51
προσπαθησε να εχεις τα ποδια πανω στα μαρσπιε παντα εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος να τα ακουμπησεις κατω , αν εχεις οπτικη επαφη με το τελειωμα της κατηφορας και δεν παραμονευει γκρεμι αμολα το να φυγει οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω , αν νιωσεις οτι πας να το χασεις αφησε την μηχανη να πεσει πλαγια οπου θελει και πηδα πισω , δεν θα παθεις τιποτα ουτε και μηχανη .
:wave2:

nionio$
02/11/2009, 18:57
πατριωτη..το ριξαμε στο βρωμικο???
μπραβο ρε :beer: :beer:
αντε να δουμε ποτε θα το καταφερουμε κ μεις...:wave2:

Χωμάτινος
03/11/2009, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Λεπόν σε ομαλές χωμάτινες κατηφόρες μετακινώ προς τα πίσω το κορμί και παράλληλα τσιμπώ το πίσω φρένο.

Σωστά με το κορμί αλλά το πίσω φρένο άστο στην ησυχία του. "Κατέβασε μία" και κάνε ότι σου λέει ο Μάριος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Σε απότομες κατηφόρες με πέτρες και αυλάκια προτιμώ να βάζω τα λάστιχα μέσα στ'αυλάκια για να στηρίζονται τα πόδια καλύτερα στο χώμα και να έχω τη μανέτα του μπροστινού συνέχεια στο άσε-πάτα.

Σε γενικές γραμμές όταν η κατηφόρα είναι λίγο πιό τσαμπουκαλίδικη (αν και αυτό είναι σχετικό) πράττουμε τα ακόλουθα . .


Αν έχουμε οπτική επαφή με όλη την κατεβασιά και βλέπουμε ευθείες και μαλακές καμπές, βλέπε Μάριος.
Αν από την άλλη καραδοκούν κλειστές στροφές και τυχόν απειλητικά δέντρα μεσ' την μέση (ποιός π@ύστης τα έβαλε εκεί; ) τότε πριν τη στροφή-εμπόδιο (όχι τελευταία στιγμή!) κουμπώνουμε μία κάτω και επιβραδύνουμε με φρένο κινητήρα αφήνοντας τον συμπλέκτη -οι 4χρονοι- και παράλληλα, "ευγενικό" μπροστινό φρένο.

Όσον αφορά τώρα τις γραμμές (έξω απ' το λούκι, μέσα απ' το λούκι, πάνω δεξιά ή κάτω αριστερά) είναι καθαρά εμπειρικό. Βρες κάποιον έμπειρο -έχουμε αρκετούς- να σε πάει μία βόλτα και να σου δείξει από που περνάς και γιατί. Υπάρχουν κανόνες, υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Zid
03/11/2009, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8


ΑΜΟΛΑ ΤΟ :beer: :wave2: Και μετά αντε μάζευτο...

:bigcry:

nikos force
03/11/2009, 10:18
το πισω φρενο σωστα σου λενε αστο στην ησυχια του ... αν το πατησεις λιγο παραπανω και μπλοκαρει ειναι πολυ πιθανο να διπλωσει και να σε παρει μαζι και μετα , γτουπ γτουπ γκτουπ και τετοια σκηνικα :rotflmao:

Zid
03/11/2009, 10:24
Δεν μας είπες ομως με τι μηχανάκι ολα αυτα? Με enduro η με μεγαλο on off? :look:

iatrodikastis
03/11/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δεν μας είπες ομως με τι μηχανάκι ολα αυτα? Με enduro η με μεγαλο on off? :look:


μη μου πεις ότι θα δώσεις και συμβουλές για κατέβασμα κατηφόρας. :bigcry: :bigcry:

Zid
03/11/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
μη μου πεις ότι θα δώσεις και συμβουλές για κατέβασμα κατηφόρας. :bigcry: :bigcry: Eιμαι ο πλέον κατάλληλος μετά απο τόσες τουμπες .... στα κατηφορια:winka:

Ζεύκας
03/11/2009, 22:11
εντούραδες μη βαράτε αλλά με dr650 κυκλοφορώ στο βουνό...

γι'αυτό πάω σαν χέστης στις κατηφόρες...

iatrodikastis
03/11/2009, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εντούραδες μη βαράτε αλλά με dr650 κυκλοφορώ στο βουνό...

γι'αυτό πάω σαν χέστης στις κατηφόρες...

Keep walking.....

καμία σκέψη να το αμολήσεις....:beer:

Zid
04/11/2009, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εντούραδες μη βαράτε αλλά με dr650 κυκλοφορώ στο βουνό...

γι'αυτό πάω σαν χέστης στις κατηφόρες... Οντως το βάρος του δεν είναι αμελητέο.... θέλει προσοχή!!!

Και εφόσον σ αρέσει να πηγαίνεις σε χώμα... ενοειτε εξοπλισμός full και ποτέ μόνος.. :wave2:

KaTaNaS
04/11/2009, 07:24
στρατιωτάκι κινούμενο, μπότες εντουρο επειγόντως, και μην διανοηθεις να αμολησεις το μηχανακι αν η κατηφορα ειναι μακρυτερη απο 4 μετρα δεν καταληγει σε φλαταδουρι!

Ο Χελιώτης έλεγε, μην λύνεται τα μηχανακια, θα φατε τουμπα και την θυμόσαστε για πάντα!

αλλα μεσω αλλγηλογραφιας δεν γινεται μαθημα, επειδη υπαρχουν τοσες διαφορετικες περιπτωσεις κατηφορας και αναλογης τεχνικης που δεν ξερουμε ποια θα σου χρειαστει...

σημασια εχει να ξεκινας με παρεα... και με εξοπλισμο... προσεχε τους αστραγαλους σου!

kordix
04/11/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS Ο Χελιώτης έλεγε, μην λύνεται τα μηχανακια, θα φατε τουμπα και την θυμόσαστε για πάντα!




τι μου θύμισες τώρα :lol: :lol: :lol:

Sofo007
09/11/2009, 11:40
Πιο μεγάλο μηχανάκι δεν έβρισκες για να ξεκινήσεις?

taxydromos
09/11/2009, 14:36
οταν κατεβαινω με το 950 μεγαλες κατηφορες προσπαθω να εχω συνεχη ροη στην κινηση της μηχανης,χρησιμοποιωντας κυριως το μπροστινο φρενο επειδη λογω βαρους της μοτο δεν υπαρχει φοβος για endo!..οπου υπαρχει ανωμαλια προτιμω να δωσω γκαζι παρα να περασω σιγα-σιγα φρεναροντας κατι που ειναι επικινδυνο για πτωση επειδη χανεται η κινητικη δυναμη της μοτο και επικρατουν στατικες συνιστωσες που ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστουν.. :)

STOYBI
09/11/2009, 14:59
Εγω οταν κατεβω με οτιδηποτε, η πρωτη μου δουλεια ειναι να τοποθετω το σωμα μου οσο μπορω πιο πισω για να μην φορτωνο (τον ηδη φορτωμενο) απο το βαρος της μοτο μπροστινο τροχο ( για ευνοητους λογους..)

Να προσπαθω να κραταω μια ροη της ταχυτητας μου παντα χωρις γκαζι με το πισινο φρενο ( χωρις να σημαινει οτι δεν χρησιμοποιω με ρεγουλα το μπροστινο ) για το κυριο λογο να μην φορτωνω τον μπροστινο τροχο....

Οπου υπαρχει ανωμαλια αφηνω λιγο τα φρενα ωστε να αυξηθει η ροη της ταχυτητας μου ( για γκαζια θα πρεπει να μιλαμε για τετοιο εμποδιο ωστε να σε φρεναρει τελειως... )

Και τελος.... Αν εχω καποιες χοντρες επιφυλαξεις για την κατηφορα...

Κατεβαινω και απο το μηχανακι μου να ριξω μια ματια διοτι ειναι απολυτα σωστη η συμβουλη Χελιωτη ""μην λύνεται τα μηχανακια, θα φατε τουμπα και την θυμόσαστε για πάντα! ""

Και στις κατηφορες παντα ειναι οι χειροτερες και οι ποιο επωδυνες...

:wave2:

Ζεύκας
09/11/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sofo007
Πιο μεγάλο μηχανάκι δεν έβρισκες για να ξεκινήσεις?

δεν είπα ποτέ ότι ασχολούμαι σοβαρά (τουλ όχι ακόμα) με το θέμα εντούρο.

απλά μπαίνω και χώμα χωρίς να περιορίζομαι σε απλά χωμάτινα μονοπάτια.

Εξ άλλου εκεί πάνε μόνο τα καθαρόαιμα?

τα 600άρια on-off δεν κάνουν?
τα 990 adventure πχ?

Zid
09/11/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


τα 600άρια on-off δεν κάνουν?
τα 990 adventure πχ?

ΓΙα μονοπάτια οχι ακριβως αλλα σε δασικα δρομάκια κτλ και χωματόδρομους ΝΑΙ . Υπάρχουν παιδιά.. που τρεχουν σε trail ride με μεγάλα ον -οφφ και πηγαίνουν αέρα.... και τα χώνουν και σε πολύ extreme κομμάτια..

Αλλα σκέψου να σου πέσει το 990 σε κανα κατηφορι μετά θα κλαις τα λεφτά σου για κανα χρονο... εκτος και έχεις τοσα πολλά που δε σε νοιάζει !! :P

Αλλά για αρχή σίγουρα οσο πιο ελαφρύ μηχανάκι συγχωρεί λάθη... και κάνει τη ζωη σου πιο ευκολη..

Το θέμα ειναι τι θες να κάνεις!! Αν θες να ευχαριστηθεις στο full μια χωματινη εξορμηση... η απλα να κάνεις μια διαδρομη χωματινη σαν εκδρομη και σε ρυθμους χαλαρους..

εσύ ξέρεις !!!:)

STOYBI
09/11/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
δεν είπα ποτέ ότι ασχολούμαι σοβαρά (τουλ όχι ακόμα) με το θέμα εντούρο.

απλά μπαίνω και χώμα χωρίς να περιορίζομαι σε απλά χωμάτινα μονοπάτια.

Εξ άλλου εκεί πάνε μόνο τα καθαρόαιμα?

τα 600άρια on-off δεν κάνουν?
τα 990 adventure πχ?

Ολα κανουν αρκει να σεβομαστε οτι τα ορια μας τα βαζει το καθε μηχανακι......

Απο εκει και περα κακο του κεφαλιου μας...... :winka:

:beer: :beer:

Ζεύκας
10/11/2009, 00:42
ε ναι σίγουρα δεν είναι το ίδιο το καθαρό με το βαρύ ον-οφφ!

απλά ότι πάνε,πάνε. εδώ περνούν ποταμάκια,σε μια κακοτράχαλη κατηφόρα θα κωλώσουν? :)

Χωμάτινος
10/11/2009, 01:46
Μπάμπη, καλή όλη αυτή η θεωρία αλλά μένει στα λόγια.

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ (ότι να 'ναι) ΚΑΙ ΒΟΥΡ!!!

:sun:

KaTaNaS
10/11/2009, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Μπάμπη, καλή όλη αυτή η θεωρία αλλά μένει στα λόγια.

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ (ότι να 'ναι) ΚΑΙ ΒΟΥΡ!!!

:sun:

einai αναποδος κι αυτος... ειχε το τελειο (CRM 250 ) και το εκανε SM, και τωρα παλευει με το μουλάρι να γνωρισει το χωμα!

taxydromos
10/11/2009, 15:02
εχει κατηφοριες η κως??:confused: :D

Ζεύκας
10/11/2009, 15:37
ναι ρε μάγκες έχετε δίκιο.είχα το crm αλλά δεν παλεύεται για κάθε μέρα η διχρονίλα κ η μανιβέλα!

Πάντως το dr δεν μου φαίνεται πολύ πιο βαρύ.

Τέσπα εδώ στο νησί ήθελα ένα τετράχρονο εντούρο φθηνό,σκυλί,μιζάτο,ικανοποιητική απόδοση κ οικονομικό!

Και τα συνδυάζω όλα!διαδρομές ρουτίνας,βόλτες 30+ χλμ και χώμα!
στη Κω ήρθα για λιγότερο από χρόνο,δεν είμαι να έχω 2 μηχανάκια (πχ ένα παπί κ ένα καθαρό)


Όσο για το αν η Κως έχει κατηφοριές δεν θα πω τίποτα.Ρώτήστε τη maira... :smokin:

Γενικά έχει πολλές περιοχές όπου κινήσαι μέσω συμπλέγματων χωματόδρομων,όπου σε μερικά σημεία γίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα.

Από βουνά καλύπτεται σχεδόν όλο το νότιο μέρος του νησιού με κυριότερο το Δίκαιον όρος όπου είναι αρκετά απότομο.

Χωμάτινος
11/11/2009, 18:02
Άντε πάλι . . :rolleyes:

Δεν έχει σημασία τι μηχανάκι έχεις. Εφόσον δεν είναι τίποτις με πολλά "R" και έχει Ground Clearence>20cm, μπορείς να πάρεις μία γεύση από τον υπέροχο κόσμο που κατοικοεδρεύουμε.

Βουρ στο ψητό!! Άσε το πληκτρολόγιο και πιάσε το τιμόνι.

Υποθέτω ότι από εξοπλισμό είμαστε complet!?

:)