PDA

View Full Version : Μετακόμιση τέλος....



Gandalf dr685sm
02/11/2009, 08:43
Μου έφυγε ο πισινός 15 μέρες τώρα, λίγα λίγα στην αρχή και ολοκληρωτικά το ΠΣΚ.Όπου μεσολάβησε και ενα πάρτυ στους Αγ.Θεοδώρους Κορινθίας με πιπινόκοσμο όπου και ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Πλέον κάτοικος Δροσιάς και οχι Σταμάτας καθώς κατέβηκα προς τον "Πολιτισμό".

Και τώρα ερώτηση αμιγώς μοτοσυκλετιστική. Έχοντας περίπου 10 χρόνια είτε σε κλειστό garaz, είτε σε χώρο που φυλασσόταν απο 5 σκυλιά, η μηχανή ήταν σχεδόν πάντα με ενα λουκέτο το πολύ.

Πλέον στον ανοιχτό χώρο του parking, σκέφτομαι πέραν των λουκέτων δισκόφρενου , συναγερμό και κουκούλα να πάρω μια αλυσίδα να την κλειδώνω σε σταθερό σημείο (έχει κολώνα ΔΕΗ).

Πείτε καμιά μάρκα που να έχει κλειδί ασφαλείας (οχι στρογγυλό) , και να είναι η κουλούρα επικαλυμμένη με λάστιχο απο πάνω για να τους κάνω την ζωή ακόμα πιο δύσκολη.

Για ρίξτε καμιά ιδέα και μπόλικο spaming ώς είθισται.

Καλημέρα σε όλους..και προσοχή στην νερόγλιτσα έξω.

Gandalf

McGyver
02/11/2009, 08:48
Εγώ θα πρότεινα (κλασικά) ABUS.

Κοίταξε (αν σε παίρνει) και για τον κρίκο της ABUS που πακτώνεται στο έδαφος.
Ενδεχομένως να σε βολέψει χωροταξικά.

Α, καλορίζικος βρε!!!

:beer:

Εχετλαίος
02/11/2009, 08:49
Έχω μια θεόχοντρη (κάτι σαν κάβος και βάλε) BUFO που πληροί όλα σου τα κριτήρια. Πολύ βαριά για μετακίνηση αλλά και μόνο που το εξωτερικό πλαστικό της είναι μαύρο και δε θωρείς ίντα 'ναι μέσα φτάνει σου. Είχαμε δοκιμάσει (για χαβαλέ) να την κόψουμε με τροχό με δίσκο ταχείας και τα παρατήσαμε προ πενταετίας.
:wave2:

SVX
02/11/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
να την κλειδώνω σε σταθερό σημείο


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:







κι εγω μετακομισα και μουφυγε ο κωλος ....αλλα δεν ειχε παρτυ με πιπινια.... :sad:



ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ-----> ΑπαραβίαστΟ!! :bigcry:


179152

hidefnick
02/11/2009, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κι εγω μετακομισα και μουφυγε ο κωλος ....αλλα δεν ειχε παρτυ με πιπινια.... :sad:
ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ-----> ΑπαραβίαστΟ!! :bigcry:

:eyepop: XS 650???? Πού είναι παρκαρισμένο?????

XJR_Billy
02/11/2009, 09:29
:eek: :eyepop: :a10: :a013:

Gandalf dr685sm
02/11/2009, 13:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό abus και granit... τώρα ώρα να τσεκάρουμε και τιμές.

Gandalf

Gandalf dr685sm
02/11/2009, 13:59
Δεν μπορεί ρε παιδιά ,... .κάτι θα είδα λάθος... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...

http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=2&categoryID=0&CategoryName=&subcategoryID=201&SubCategoryName=&ManufactureID=109&ManufactureName=&description=&productCode=37RK8012MKS170&content=0&specialID=0

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380173601847&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Και αίντε και το λουκέτο διαφέρει... αλλά για 250+ ευρώ;;;;


http://www.discountlocks.co.uk/product-p/pjb739.htm
http://www.discountlocks.co.uk/Abus-1060-110-Granit-City-Chain-10mm-110cm-p/abu1060110.htm


αυτό εδώ όμως που είναι και καλύτερο λουκέτο, πως και έχει μισή τιμή;

Μετά αναρρωτιούνται γιατί δεν αγοράζει ο κόσμος απο εδω!!!

Gandalf

Fournaris
02/11/2009, 14:06
Ψαξου λιγο και για κατι δορυφορικα που κυκλοφορουν μηπως και αν που το απευχομαι βεβαια.

Για να εχεις το κεφαλι σου τελειως ησυχο.

PortisHead
02/11/2009, 14:26
Φιλε μου Gandalf.
Επειδη καθε κλειδαρια και καθε λουκετο παραβιαζεται ,ειτε ευκολα ειτε δυσκολα ,
εγω εδωσα νομιζω 49 λιρες και πηρα αυτο :

http://www.abacuscaralarms.co.uk/alarms/autowatch/lca2000.htm

Ειναι ενα απλο pager που συνδεεται σε οποιαδηποτε εξοδο ενος κλασσικου συναγερμου (ακομα και στην σειρινα αν δεν εχει ειδικη εξοδο) και καθε φορα που βαραει ο συναγερμος , αυτο σου στελνει σήμα.
Ετσι ξερεις ανα πασα στιγμη τι γινεται.
Η εμβελεια του πρακτικα σε μενα πιανει μεσα στο διαμερισμα 5ος και η μηχανη βρίσκεται υπογειο γκαραζ.Οποτε τα 2χλμ σε ανοιχτο χωρο μου φαινονται και λιγα.

Φυσικα να διαθετεις λιγα παραπανω χρηματα , βαζεις και καποιο με GSM modem και σου στελνει SMS οπου κιαν βρισκεσαι.

:wave2:

Gandalf dr685sm
02/11/2009, 15:08
Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά επειδή δεν κατέχω απο συνδεσμολογίες ηλεκτρολογικών και ειδικότερα συναγερμών , θα πρέπει να βρώ και άνθρωπο να το κάνει. Εκεί είναι η δυσκολία μου.

Gandalf

fantacid
02/11/2009, 15:38
μη παρεις αλυσιδα με κρικους, αλλα συρματοσχοινο ναυτιλιακου τυπου
εχει σε τετοια παχη που κοβετε μονο με τροχο, οχι με ψαλιδια...

μια βολτα στα ναυτιλιακα θα σε πεισει...

Cpt. Haddock
02/11/2009, 15:45
:p


179157

peskandritsos
03/11/2009, 07:36
Μια καλη λυση....


179233

Opisthogonia
03/11/2009, 09:57
ego tha sou po kati k psaxto ........milame gia TIN KLIDARGIA me epipedo asfalias 11......ENTEKA LEME .......den spai oute me azoto (sxedon)
h NY times kanane test me afti afnontas ena mixanaki stn pio kakofimi perioxi tis NY meta apo mia vdomada girisane k vrikane ton skeleto me tin alisida MONO.....

opios den tin exei piasi/dei apo konta aplos den bori na katalavi ;)

http://cgi.ebay.com/Kryptonite-Fahgettaboutit-Chain-lock-5-NEW-Free-Ship_W0QQitemZ300337958687QQcmdZViewItemQQptZCycling_Parts_Accessories?hash=item45ed898f1f

kante ena search sxetika me afti ;).......

mionektima.....den metakinite afou i alisida 60-70 ekatoston zigizi giro sta 10 kila .....+ to louketo


k edo h idia alisida me akoma kalitero louketo epipedo sfalias 12

https://www.kryptonitelock.com/products/ProductDetail.aspx?cid=1000&scid=1002&pid=1243

p@nos
03/11/2009, 10:03
μια χαρα μεταφερεται...την δενεις επανω σου και κανεις προπονηση ραμπο...


ασε κιολας που αμα σου κολλησει και κανεις μαγκια, βγαζεις την αλυσιδα και αρχιζεις τιποτα γιαπωνεζικες φιγουρες και θα μεινει αλοιφη ο αλλος...αρκει κατα τις φυγουρες μη κοπανησεις καμια κολωνα της δευ και την κοψεις(την κολωνα):bigcry: :rotflmao:

Opisthogonia
03/11/2009, 10:11
kala ama paris aftin tou 1,5 metrou...kboris na tin svourizis den xriazese alisida gia n diris :P

pliroforiaka tin eixa stn germania k tin evaza giromou k pigena me to podilato milame gia louketo + alisida peripou 12 kila .......etsi k pigena super market k evaza k ta psonia stin tsanta den borousa na kounitho......poso malon na paris tin alisida tu 1,5 metrou .........kali tixi stin metafora ;P

gixxerpap
03/11/2009, 10:45
θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η πιο γερή αλυσίδα αξίζει όσο ο πιο αδύναμος κρίκος της ...
μη ψάχνεις να βρεις την αλυσίδα με τα εξωγήινα υλικά, αν δε μπορείς να βρείς ανάλογο λουκέτο δλδ

επίσης καλό είναι να βρείς ή να φτιάξεις ένα σταθερό σημείο στον τοίχο, έτσι ώστε η αλυσίδα να μην έρχεται σε επαφή με το έδαφος ....με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες παραβίασης με ψαλίδι;)

catmaster
03/11/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η πιο γερή αλυσίδα αξίζει όσο ο πιο αδύναμος κρίκος της ...
μη ψάχνεις να βρεις την αλυσίδα με τα εξωγήινα υλικά, αν δε μπορείς να βρείς ανάλογο λουκέτο δλδ

επίσης καλό είναι να βρείς ή να φτιάξεις ένα σταθερό σημείο στον τοίχο, έτσι ώστε η αλυσίδα να μην έρχεται σε επαφή με το έδαφος ....με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες παραβίασης με ψαλίδι;)

+1 ...

όλες μα όλες οι αλυσίδες - πέταλα - λουκέτα κόβονται αν το λαμόγιο έχει αρκετό χρόνο και ένα σταθερό σημείο που ακουμπά η αλυσίδα (έτσι κάνει μοχλό με ένα μεγάλο κόφτη και τη σπάει στο δευτερόλεπτο) ...

με ένα καλό συναγερμό , μια καλή αλυσίδα που δεν πατάει κάτω και ένα λουκέτο* μεγάλης αντοχής θα τον δυσκολέψεις και θα πάει αλλού ...

*τα abloy θεωρούνται τα καλύτερα λουκέτα του κόσμου και δοκιμασμένα (σε δικό μου μηχανάκι το λαμόγιο δεν μπόρεσε να το σπάσει και αν κρίνω από τα σημάδια πάλεψε αρκετά ) αλλά πάντα να προσέχετε να μην ακουμπάνε κάτω ...

Opisthogonia
03/11/2009, 11:40
i alisida pou edosa einai me to louketo ;) pu einai epipedo 12 :P

+ enan scorpio me perimeter control ton sr-600 pou erxete me 230 euro apo ebay k piani k apo xiliometro ;) tote eisai arxondas


k edo me leptomeries

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380166939480&viewitem=&_trkparms=tab%3DWatching

me fisa gia to mixanaki sou kapou sta 240 aplos o sinagermos dden pezete

Lazio
03/11/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μου έφυγε ο πισινός 15 μέρες τώρα, λίγα λίγα στην αρχή και ολοκληρωτικά το ΠΣΚ.Όπου μεσολάβησε και ενα πάρτυ στους Αγ.Θεοδώρους Κορινθίας με πιπινόκοσμο όπου και ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Πλέον κάτοικος Δροσιάς και οχι Σταμάτας καθώς κατέβηκα προς τον "Πολιτισμό".

Και τώρα ερώτηση αμιγώς μοτοσυκλετιστική. Έχοντας περίπου 10 χρόνια είτε σε κλειστό garaz, είτε σε χώρο που φυλασσόταν απο 5 σκυλιά, η μηχανή ήταν σχεδόν πάντα με ενα λουκέτο το πολύ.

Πλέον στον ανοιχτό χώρο του parking, σκέφτομαι πέραν των λουκέτων δισκόφρενου , συναγερμό και κουκούλα να πάρω μια αλυσίδα να την κλειδώνω σε σταθερό σημείο (έχει κολώνα ΔΕΗ).

Πείτε καμιά μάρκα που να έχει κλειδί ασφαλείας (οχι στρογγυλό) , και να είναι η κουλούρα επικαλυμμένη με λάστιχο απο πάνω για να τους κάνω την ζωή ακόμα πιο δύσκολη.

Για ρίξτε καμιά ιδέα και μπόλικο spaming ώς είθισται.

Καλημέρα σε όλους..και προσοχή στην νερόγλιτσα έξω.

Gandalf




Φιλε πρεπει να το φυσας το παραδακι ..... κατοικος Δροσιας :lol:

kalgeorge
03/11/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Φιλε πρεπει να το φυσας το παραδακι ..... κατοικος Δροσιας :lol:


βεβαια τωρα....ΠΟΥ κολλαει η μετακομιση του με το παρτυ στους Αγ Θεοδωρους ειναι αλλό θεμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
03/11/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
βεβαια τωρα....ΠΟΥ κολλαει η μετακομιση του με το παρτυ στους Αγ Θεοδωρους ειναι αλλό θεμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Αν οι Άγιοι Θεόδωροι(βοήθειά μας)έχουνε πιπινόκοσμο,ε....το καινούργιο σπίτι δεν χρειάζεται και μια "τακτοποίηση";Α;:D

Καλορίζικο μάγε.:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
03/11/2009, 14:34
Ειδικά μετά τις μίζες απο το Moto.gr και τις διαφημίσεις σε τσοντοπεριοδικά και αντίστοιχες σελίδες, όντως πολύ χρήμα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

A..και party με πιπίνια ρε ΚΩΛΟΓΕΡΟΙ , πάντα έχει θέση... μην ξεχνάτε οτι η βανίλια μυρίζει ακόμα στα ρουθούνια μου απο την περασμένη περιπέτεια.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα... και για την ιστορία του θέματος που το "φρεσκάραμε ώς συνήθως" μάλλον πάω για συναγερμό με GSM που μου φαίνεται πιο καλό στην απόδοση κόστος χρήματος-υπηρεσία ασφαλείας.

Συνεχίζουμε το spam...

Gandalf

Tpap
03/11/2009, 14:41
Έλα ρε, που άφησες την σταμάτα να κατέβεις στην δροσιά...

Θα ακούς κανένα γκιώνη τουλάχιστον εκεί...?


:beer: :beer:


(περιμένω πρόσκληση για το επόμενο πάρτυ...)