PDA

View Full Version : Καπουτ Μπαταρ... (?)



Operater
02/11/2009, 11:11
Καλησπέρα!

Πρόσφατα έβαλα στον πηγασάκο μου xenon φώτα... Ο καλός μου μηχανικός με προέτρεψε
να μην βάζω μπρος με αναμένα τα xenon.... Εγώ σαν γνήσιος ελληνας δεν τον άκουσα κανα δυο φορές και το έκανα... Πάει καλά...
Χτες λοιπόν, βάζω μπρος, ανοιγω φώτα, φεύγω...
Το μηχανάκι όμως ήταν κρύο και μου σβήνει εν κινήσει. Και εγώ αντί να σβήσω φώτα και να πατήσω τη μίζα, με αναμένα ακόμα τα φώτα πάτησα μιζιά για να φύγω.
Και ωϊμέ! Έσβησε το σύμπαν... Όλα νεκρά... Ούτε λαμπάκι! μετά από λίγο άναψαν δειλά-δειλά τα λαμπάκια της νεκράς κτλ αλλά μπρος με τίποτα δεν πήρε...

Η ετυμηγορία είναι λοιπόν αυτή που έχω στο μυαλό μου? Ότι δηλαδή τράβηξε πολύ ρεύμα τα xenon με τα φώτα και γιαυτό έμεινα από μπαταρία? Ή είναι κατι άλλο?

Αυτά... Ότι χρήσιμο έχετε να πείτε, δεκτόν! Και μπινελίκια ακόμα, για την αφελή ερώτηση...

Ευχαριστώ σας! :beer:

byron
02/11/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αυτά... Ότι χρήσιμο έχετε να πείτε, δεκτόν! Και μπινελίκια ακόμα, για την αφελή ερώτηση...

Ευχαριστώ σας! :beer:

Αφού τα χρήσιμα tips απ΄τον μηχανικό σου τα έγραψες εις τα παλαιότερα των υποδημάτων σου και έμεινες.

Εμείς τι άλλο να σου πούμε? Πως να μενεις πιο συχνά? :look:

Operater
02/11/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αφού τα χρήσιμα tips απ΄τον μηχανικό σου τα έγραψες εις τα παλαιότερα των υποδημάτων σου και έμεινες.

Εμείς τι άλλο να σου πούμε? Πως να μενεις πιο συχνά? :look:

Εχεις δίκιο...είχα πολύ καιρό να μείνω και ξεσυνήθισα :lol:

Απλώς η απορία μου είναι ότι θα λυθεί το θέμα με μια απλή αλλαγή μπαταρίας ή έχω θέμα με το balast (ή πως το λένε) και πρέπει να τσεκάρω και τίποτε άλλο?

LARISEOS
02/11/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Καλησπέρα!

Πρόσφατα έβαλα στον πηγασάκο μου xenon φώτα... Ο καλός μου μηχανικός με προέτρεψε
να μην βάζω μπρος με αναμένα τα xenon.... Εγώ σαν γνήσιος ελληνας δεν τον άκουσα κανα δυο φορές και το έκανα... Πάει καλά...
Χτες λοιπόν, βάζω μπρος, ανοιγω φώτα, φεύγω...
Το μηχανάκι όμως ήταν κρύο και μου σβήνει εν κινήσει. Και εγώ αντί να σβήσω φώτα και να πατήσω τη μίζα, με αναμένα ακόμα τα φώτα πάτησα μιζιά για να φύγω.
Και ωϊμέ! Έσβησε το σύμπαν... Όλα νεκρά... Ούτε λαμπάκι! μετά από λίγο άναψαν δειλά-δειλά τα λαμπάκια της νεκράς κτλ αλλά μπρος με τίποτα δεν πήρε...

Η ετυμηγορία είναι λοιπόν αυτή που έχω στο μυαλό μου? Ότι δηλαδή τράβηξε πολύ ρεύμα τα xenon με τα φώτα και γιαυτό έμεινα από μπαταρία? Ή είναι κατι άλλο?

Αυτά... Ότι χρήσιμο έχετε να πείτε, δεκτόν! Και μπινελίκια ακόμα, για την αφελή ερώτηση...

Ευχαριστώ σας! :beer:


:winka:

sapila racing
02/11/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Καλησπέρα!

Πρόσφατα έβαλα στον πηγασάκο μου xenon φώτα...


Να μην έβαζες!
Τώρα που τα έβαλες... βγάλτα καλύτερα μην παρεις και καμμια φωτια, εκτός του οτι στραβώνεις τον κόσμο.

EVI
02/11/2009, 12:37
μεγαλη ιστορια τα ζινον εγω οταν τα ειχα εβαζα μπρος με αναμμενα φωτα περιμενα λιγο σε κανα 2 δεφτερα ανοιγε πληρος η λαμπα τους μεχρι που σβησαν μια μερα και ειχε καει το μπαλαστ.

mikros boudas
02/11/2009, 13:13
βγαλτα και βαλε απλες λαμπες που ειναι με +40% περισσοτερο φως απο τις απλες.

Operater
02/11/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
βγαλτα και βαλε απλες λαμπες που ειναι με +40% περισσοτερο φως απο τις απλες.

το έκανα και αυτό.. αλλά επειδή το κάτοπτρο είναι πολύ περίεργο, το φως παραμένει ίδιο!
Μιλάμε χωρίς τα ζινον, είναι σαν να κυκλοφορώ με 5 κεριά μπροστά! Γιαυτό και τα έβαλα.

Operater
02/11/2009, 13:50
Απλά αναρωτιέμαι μήπως είναι άλλο θέμα...ανορθωτής ή κάτι τέτοιο! :(

Cpt. Haddock
02/11/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Απλά αναρωτιέμαι μήπως είναι άλλο θέμα...ανορθωτής ή κάτι τέτοιο! :(

Πέτα τα ρημαδοϊταλικά ρε Φώτη :wave2:

(και στείλε επιτέλους εκείνη τη φωτό :a26: )

sniper
02/11/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εχεις δίκιο...είχα πολύ καιρό να μείνω και ξεσυνήθισα :lol:

Απλώς η απορία μου είναι ότι θα λυθεί το θέμα με μια απλή αλλαγή μπαταρίας ή έχω θέμα με το balast (ή πως το λένε) και πρέπει να τσεκάρω και τίποτε άλλο?

Μπορείς να τσεκάρεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό....

Επίσης, τσέκαρε την διεθνή κατάσταση κι ιδιαίτερα την περίπτωση της αποχώρησης ενός απο τους δύο υποψηφίους στο Αφγανιστάν.

Τσέκαρε και μία τ' @@ σου να δεις τι κάνει ο μηχανικός σου.

Gandalf dr685sm
02/11/2009, 15:19
Τα φώτα XENON απο όσο θυμάμαι απο μια συζήτηση (επαναλαμβάνω ... ντεν είμαι ηλεγκτρολόγκο καρντιά μου) είχα ακούσει πως ακριβώς επειδή έχουν μια παραπάνω ζήτηση σε παροχή ρεύματος, καταφέρνουν πολλές φορές το λιγότερο να κάψουν ηλεκτρονική ή ανορθωτή ή και τα δύο μαζί.... ή ακόμα και να "τρελάνουν" εγκέφαλο που αναγνωρίζει κάπου "σφάλμα" και δεν δίνει σωστές ρυθμίσεις στην μοτό.

Δεν ξέρω αν ισχύει ή οχι... αλλά σίγουρα δεν μου κάνει μόνο για άδειασμα μπαταρίας. Ακόμα και άδεια να ήταν , ενα "τσικ" θα στο έκανε. Ίσως να έκαψε κανά "στοιχείο" ή (ελπίζω οχι)... να έπαθε κάτι χειρότερο. Τι τα θες τα XENON ρε αδερφέ; Μια Η4 "άσπρη" θα σου δώσει όσο ικανοποιητικό φως χρειάζεσαι , εκτός και αν ανεβαίνεις κανά βουνό επαρχίας , αργά βράδυ χωρίς φεγγάρι και θες να τυφλώνεις αλεπούδες και λαγούς.


Gandalf

mikros boudas
02/11/2009, 17:52
στην εκκινηση μονο τραβανε(αρκετο) παραπανω ρευμα γι αυτο πρεπει να τα ανοιγουμε με τον κινητηρα σε λειτουργεια(και να τα κλεινουμε βεβαια).

polymoto
02/11/2009, 18:04
Γεια σας

Η ερωτηση μου ειναι ακομη δεν εχετε ενδειξη ρευματος στο ταμπλω ?

Ευχαριστω

Operater
02/11/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
......
Τσέκαρε και μία τ' @@ σου να δεις τι κάνει ο μηχανικός σου.

Κάτσε να το δει αύτό... :lol: :rotflmao: :lol:

Το θέμα ήταν απλό και απορώ με μένα πως δεν το σκέφτηκα, αφού μου το είχε ξανακάνει στο παρελθόν.
Επειδή κάθε πόλος της μπαταρίας εχει δυο βίδες που πιάνει το καλώδιο, ο ένας πόλος, η μια βίδα είχε ξελασκάρει. Μου έδινε ένδειξη, αλλά δεν μπορούσε να εκκινήσει το μηχανάκι.. Αυτό ήταν!! :D

Operater
02/11/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.......Τι τα θες τα XENON ρε αδερφέ; Μια Η4 "άσπρη" θα σου δώσει όσο ικανοποιητικό φως χρειάζεσαι , εκτός και αν ανεβαίνεις κανά βουνό επαρχίας , αργά βράδυ χωρίς φεγγάρι και θες να τυφλώνεις αλεπούδες και λαγούς.


Gandalf

Το θέμα είναι ότι έχει το πιο περίεργο κάτοπτρο ο πήγασος. Με ενισχυμένες λάμπες, με λευκό φως μου απέδωσε 1% παραπάνω από τα ήδη άθλια φώτα του (μιλάω για τη μεσαία σκάλα).
Με τα xenon είδα μεγάλη διαφορά, και το θέμα είναι ότι είναι και πάλι άθλια (για xenon) γιατί κοιτάει αλλού για αλλού...συγκεκριμένα στο θεό! Παρ'όλα αυτά φωτίζει ικανοποιητικά στο δρόμο, χωρίς να στραβώνει! Εκτός από τζιπάκια! :lol:

devil's animal
02/11/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Το θέμα είναι ότι έχει το πιο περίεργο κάτοπτρο ο πήγασος. Με ενισχυμένες λάμπες, με λευκό φως μου απέδωσε 1% παραπάνω από τα ήδη άθλια φώτα του (μιλάω για τη μεσαία σκάλα).
Με τα xenon είδα μεγάλη διαφορά, και το θέμα είναι ότι είναι και πάλι άθλια (για xenon) γιατί κοιτάει αλλού για αλλού...συγκεκριμένα στο θεό! Παρ'όλα αυτά φωτίζει ικανοποιητικά στο δρόμο, χωρίς να στραβώνει! Εκτός από τζιπάκια! :lol:

Φωτακο ΞΕΡΕΙΣ γιατι φωτιζουν τα φωτα σου στο Θεο.
δεν φταινε ουτε τα κατοπτρα, ουτε οι ρυθμισεις τους...


:wave2:

McGyver
02/11/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
χωρίς να στραβώνει! Εκτός από τζιπάκια! :lol:

Μη σε πετύχω πουθενά με το Jimny...

:a021:

Operater
02/11/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Φωτακο ΞΕΡΕΙΣ γιατι φωτιζουν τα φωτα σου στο Θεο.
δεν φταινε ουτε τα κατοπτρα, ουτε οι ρυθμισεις τους...


:wave2:

δεν ξέρω....:confused:

Operater
02/11/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Φωτακο ΞΕΡΕΙΣ γιατι φωτιζουν τα φωτα σου στο Θεο.
δεν φταινε ουτε τα κατοπτρα, ουτε οι ρυθμισεις τους...


:wave2:

Σταυρι αν εννοείς το βάρος μου, δεν έχει καμμία σχέση. Μιλάμε φωτίζει σαν να έκανες σούζα 40°! Και είναι ρυθμισμένο στη πιο κάτω θέση!...Τελος πάντων...ο Μάστορας μου, βρήκε τη λύση μάλλον...

camen
02/11/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Σταυρι αν εννοείς το βάρος μου, δεν έχει καμμία σχέση. Μιλάμε φωτίζει σαν να έκανες σούζα 40°! Και είναι ρυθμισμένο στη πιο κάτω θέση!...Τελος πάντων...ο Μάστορας μου, βρήκε τη λύση μάλλον...

Tα Xenon για να δουλευουν φιλε μου χρειαζονται κατοπτρο ειδικο για αυτα τα φωτα...
Κ για αυτο απαγορευονται τα xenon σε μη εξουσιοδοτημενο οχημα και στο εξωτερικο κοβουν κωλους...:winka:
Με το υπαρχον κατοπτρο το μονο που καταφερνεις ειναι να διασπας την ακτινα και να βαρανε στο γαμο του καραγκιοζη...
Δε σου φταει τιποτα ο απεναντι να τυφλωνεται...:wave2:

p@nos
02/11/2009, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Σταυρι αν εννοείς το βάρος μου, δεν έχει καμμία σχέση. Μιλάμε φωτίζει σαν να έκανες σούζα 40°! Και είναι ρυθμισμένο στη πιο κάτω θέση!...Τελος πάντων...ο Μάστορας μου, βρήκε τη λύση μάλλον...



το βαρος σου θα αλλαζε θεση στα φωτα αν ησουν πανω απο 250 κιλα:hypnotize
αλλα σε αυτη την περιπτωση δε θα μπορουσες ουτε να ανεβεις στη μηχανη

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Operater
03/11/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Tα Xenon για να δουλευουν φιλε μου χρειαζονται κατοπτρο ειδικο για αυτα τα φωτα...
Κ για αυτο απαγορευονται τα xenon σε μη εξουσιοδοτημενο οχημα και στο εξωτερικο κοβουν κωλους...:winka:
Με το υπαρχον κατοπτρο το μονο που καταφερνεις ειναι να διασπας την ακτινα και να βαρανε στο γαμο του καραγκιοζη...
Δε σου φταει τιποτα ο απεναντι να τυφλωνεται...:wave2:

Μα...δεν τυφλώνεται! Έχεις δίκιο για το κάτοπτρο, θα κλείσω ραντεβού να το βάλω.
Αλλά δεν γινόταν με τα μαμά φωτα! Δεν με προσέχαν, και εκτός αυτού δεν έβλεπα με συνέπεια να ανάβω τη μεγάλη σκάλα και πάλι να τυφλώνονται!

Cpt. Haddock
03/11/2009, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μα...δεν τυφλώνεται! Έχεις δίκιο για το κάτοπτρο, θα κλείσω ραντεβού να το βάλω.
Αλλά δεν γινόταν με τα μαμά φωτα! Δεν με προσέχαν, και εκτός αυτού δεν έβλεπα με συνέπεια να ανάβω τη μεγάλη σκάλα και πάλι να τυφλώνονται!

Όλα αυτά για τον Πήγασο ρε Φωτ' ?

:sick:

Operater
03/11/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όλα αυτά για τον Πήγασο ρε Φωτ' ?

:sick:

Ε ναι ρε φίλε! Για την πηγασάρα! Κιχ δεν έχει κάνει, εδώ και καιρό! αφού το συντηρώ το μηχανάκι!
Προχτές να 'ουμε, έκανα 600χλμ με άσχημο καιρό και με πήγαινε τραίνο! τι να σου πω! Άσε που θ'αργήσω να αλλάξω (ή να πάρω άλλο) μηχανάκι.... Επενδύω στη καθημερινή μου μετακίνηση, κατάλαβες? :smilea:

Cpt. Haddock
03/11/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ε ναι ρε φίλε! Για την πηγασάρα! Κιχ δεν έχει κάνει, εδώ και καιρό! αφού το συντηρώ το μηχανάκι!
Προχτές να 'ουμε, έκανα 600χλμ με άσχημο καιρό και με πήγαινε τραίνο! τι να σου πω! Άσε που θ'αργήσω να αλλάξω (ή να πάρω άλλο) μηχανάκι.... Επενδύω στη καθημερινή μου μετακίνηση, κατάλαβες? :smilea:

Καλά ντε... :p

Επειδή ΑΛΛΑ μΕ λές στα πμ :lol:



τεσπα, υπάρχει ενα σαν αυτό που ψάχνεις εκεί που σΕ είπα :wave2: :beer:

Operater
03/11/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
........
τεσπα, υπάρχει ενα σαν αυτό που ψάχνεις εκεί που σΕ είπα :wave2: :beer:

gOOOOOOOOd!!! :blush: :beer:

road spirit
03/11/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ε ναι ρε φίλε! Για την πηγασάρα! Κιχ δεν έχει κάνει, εδώ και καιρό! αφού το συντηρώ το μηχανάκι! τι πίνεις ρε μλκ? :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

Operater
03/11/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τι πίνεις ρε μλκ? :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

τι μιλα ρε προδότη...... (μη το μαμήσουμε το θρεντ, έχει μέλλον :winka: )

Cpt. Haddock
03/11/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
(μη το μαμήσουμε το θρεντ, έχει μέλλον :winka: )

Ναι, όσο έχεις πήγασο ενα θρεντ με ηλεκτρολογικά έχει μέλλον :evil:

Tpap
03/11/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εχεις δίκιο...είχα πολύ καιρό να μείνω και ξεσυνήθισα :lol: ?

:rotflmao: :bigcry:

Operater
03/11/2009, 11:33
Κοροϊδεύεται ρε σεις... αλλά μόνο εγώ καταλαβαίνω την τελική χρηστική του αξία... :sad:

ploiarxos
10/11/2009, 13:06
ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ....

Xrider
11/11/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΜΕΝΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ....
+1
και κοιτα και καμια ασφαλεια μην εχει καει...
Μπορει και να ειναι και απλα καποιο καλωδιο "που παιζει"..το πιο απλο ειναι να βαλεις τα παλια φωτα και να δεις αν δουλευει....αν ΔΕΝ σημαινει οτι κατι εχει καει η φθαρει.