PDA

View Full Version : Βοήθειααααααα!!!



bonepeeler
16/05/2005, 19:01
Την κυριακή πήγα μια βόλτα και στην επιστροφή μετά από στάση για μάσα όταν το έβαλα μπροστά δεν κρατούσε ρελαντί ,είχε αρυθμίες και έφτυνε άκαυστη.

Τελικά συνέχισα το δρόμο μου γιατί τα παιδιά μου είπαν πως το πιθανότερο ήταν να είναι μπουκωμένο.

Μετά από μερικά χλμ φλόγες πεταγόντουσαν από την εξάτμιση.

Μόλις μου το είπαν σταματάω,κοιτάω την εξάτμιση και βλέπω πως εξωτερικά είχε γίνει κατακίτρινη ενώ εσωτερικά είχε ανάψει.Φανταστείτε το χρώμα της λάβας ένα πράμα.:( :( :(

Το πιό περίεργο ήταν ότι η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 67 βαθμούς.

Τελικά αποφάσισα μετά από σκέψη να γυρίσω από το Κιάτο που βρισκόμουν με το πρόβλημα γιατί η οδική δε θα μου πήγαινε το μοτόρι στην Αθήνα.:mad: :mad: :mad:

Αφού έκανα 2μιση ώρες μέχρι Αθήνα πάω σήμερα το πρωί στο μηχανικό.

Αργότερα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πως το πρόβλημα ήαν οι πεταλούδες του Injection ή κάτι τέτοιο και πως αύριο θα πάρει τηλέφωνο στην Τεομοτο να πάρει την έγκριση και να διορθωθεί η βλάβη.:smilea: :smilea: :smilea:


Τώρα το πρόβλημα μου είναι η εξάτμιση.
Μου είπε πως η Τεο μπορεί να μην δεχτεί να γίνει αλλαγή της εξάτμισης γιατί κυκλοφόρησα το μηχανάκι με βλάβη.

Αλλά η εξάτμιση είχε κιτρινήσει πριν καταλάβω τι πρόβλημα είναι.(Στο ξεμπούκωμα και μετά τις πρώτες φλόγες):( :( :(

Τι να κάνω για να τους κάνω να μου την αλλάξουν σε περίπτωση που δεν δεχθούν αλλαγή της;

Εγώ την θέλω γκρι και όχι χρυσοκίτρινη.
Επίσης φαντάζομαι πως εσωτερικά είναι κατεστρεμμένη.:( :(

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας και για τις όποιες απαντήσεις.


:beer:






Υ.Γ.1 Από αυτούς που είδαν τι έγινε ήταν και ο Adam.Αυτός μου είπε να σταματήσω αφού είδε φωτιά.

Υ.Γ.2 Να σας πω κιόλας ότι έκαψα στη διδρομή Κιάτο-Αθήνα κάτι παραπάνω από ένα γεμάτο ντεπόζιτο.

Tropeas
16/05/2005, 22:58
Για μένα το πιο απλό σωστό και "μούρικο" είναι αν σου λένε μουφες να μην σου πληρώσουν την εξάτμιση, να τους πεις ότι δεν πειράζει....
θα στείλεις τα mail σου στην Ιαπωνία , θα κάνεις τα ποστ σου στο www.moto.gr που είσαι και "πολύ γνωστό και αξιόλογο μέλος" δυσφημόντας την ελληνική αντιπροσωπία, και θα κάνεις και μια κίνηση καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ και στο υπουργείο εμπορείου, να τους περιγράψεις την αντιδραση της αντιπροσωπείας στο πρόβλημά σου....

αααα, και αν είχε πρόβλημα στις πεταλούδες του injection το Ζ που μαζί με το SV έχουν απο τους περισσότερους αισθητήρες για διάγνωση βλαβών δεν θα έπρεπε να σου είχε βγάλει μήνυμα? Λέω εγω τώρα....

adam_tsouk
17/05/2005, 18:31
Όπως και να έχει ποτέ δεν θα δεχτεί η αντιπροσωπία την αλλαγή της εξάτμισης αμαχητή!

Μάλλον θα πρέπει να τσαμπουκαλευτε΄ςι εσύ στην αντιπροσωπία και όχι ο μάστοράς σου που στην τελική χέστηκε για το πρόβλημα.
Πάντως δεν νομίζω να έχουν μείνει και πολλά από την εξάτμισή σου!




Καλά ξεμπερδέματα.....




:wave2:

darkwing
18/05/2005, 21:55
Με τσαμπουκα (αλλα ευγενικα και χωρις βρισιες) τα λεγομενα του Tropeas αλλα στον προισταμενο η καποιον ανωτερο!!!


Περαστικα... :sad: :sad: :sad:

ela ela
19/05/2005, 18:29
Ti λες φίλε μου επαθες τέτοιο πρόβλημα;καράφλιασα μόλις το διάβασα!
Ηγνώμη μου ειναι να πιέσεισ την ΤΕΟΜΟΤΟ και αν σου λένε και μαλακιες απο αυτές που ξέρουν καλά να λένε βάλε και δικηγόρο.Τα λεφτά είναι πολλά φίλε μου κανε το κουμαντο σου αλλα με το γαντι και με τροπο!καλη συνέχεια!:confused:

SF
19/05/2005, 22:50
.

INKA, Γ.Γ. Προστασίας Καταναλωτή, Υπουργείο Ανάπτυξης.

Πλ. Κάνιγγος, κτήριο υπ. Εμπορίου, 1ος όροφος, γραφείο 119-121 :) Έχει εξυπηρετικά κοριτσάκια!

:D