PDA

View Full Version : Αλλαγή σωληνάκι φρένων.



danaos75
02/11/2009, 15:32
Λοιπον πήρα μεταχείρισμένο σωλ.υψηλης απο συμφορουμίτη, και θα
αλλαξω το λαστιχένιο του ΧΤ (μπροστά). Δεκτή οποιαδήποτε συμβουλη, την
διαδικασία την γνωρίζω θεωρητικα, αλλα πρακτικά δεν το έχω ξανακάνει.
Οδηγό εδω μέσα δεν βρήκα, αλλα βρήκα σε γειτονικό φορουμ με πολλή
καλη περιγραφή της διαδικασίας.;)

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι πως στο καλο θα
στηρίξω την μηχανή όρθια, αφού δεν έχω κεντρικό σταντ, και πως
θα καταφέρω να τρομπάρω και να ανοιγω την βαλβιδα :confused:

Αν και η απάντηση είναι και στα δύο να βρώ εθελοντή, σωστά :lol: :lol:

sapila racing
02/11/2009, 16:22
Θα σου πρότεινα να το κάνεις μαζί με κάποιον έμπειρο, γιατί δεν είναι θέμα που σηκώνει λάθη.

Επίσης θα σου πρότεινα να αγοράζεις καινούρια σωληνάκια φρένων, ποτέ δεν θα μου πέρναγε απ το μυαλό να βάλω μεταχειρισμένο σωληνάκι φρένων.

Ενα σωληνάκι υψηλής καινούριο και γνωστής μάρκας (κι οχι φτιαχτό αμφίβολης ποιότητας) κάνει γυρω στα 30 με 40 Ευρω, και δεν είναι ανταλλακτικό που κάνουμε οικονομία....

Acacius
02/11/2009, 19:57
@Δαναός: Δε λες και πού βρήκες τον οδηγό γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ αλλά είμαι ολίγον τεμπέλης; :blush:

@Σαπίλα: Όταν λες φτιαχτά τι ακριβώς εννοείς; Πήρα ένα HEL (από ebay) το οποίο υποθέτω ότι είναι "φτιαχτό" από κάποιο τμήμα σωλήνα που κόπηκε στο κατάλληλο μήκος για να έρθει στα μέτρα της μηχανής μου και ενώθηκε με τα άκρα. Υπάρχει και άλλος τρόπος κατασκευής;

GIXXERAKIAS
02/11/2009, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius

@Σαπίλα: Όταν λες φτιαχτά τι ακριβώς εννοείς; Πήρα ένα HEL (από ebay) το οποίο υποθέτω ότι είναι "φτιαχτό" από κάποιο τμήμα σωλήνα που κόπηκε στο κατάλληλο μήκος για να έρθει στα μέτρα της μηχανής μου και ενώθηκε με τα άκρα. Υπάρχει και άλλος τρόπος κατασκευής;

Φτιαχτα = απο ελληνες τορναδορους και πρεσαρισμενα με πρεσσα στο χερι κομμενα και φτιαγμενα ανα πασα στιγμη και οχι απο αυτοματο μηχανημα για συγκεκριμενο μοντελο μηχανης. :wave2:

camen
02/11/2009, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Φτιαχτα = απο ελληνες τορναδορους και πρεσαρισμενα με πρεσσα στο χερι κομμενα και φτιαγμενα ανα πασα στιγμη και οχι απο αυτοματο μηχανημα για συγκεκριμενο μοντελο μηχανης. :wave2:

Εγω θα διαφωνησω οτι τα χειροποιητα ειναι χειροτερα απο τα "μαρκας" που εχουν 40Ε:eyepop:
Ειχα παραγγειλει απο Αγγλια για το ΧΤακι με 10λιρες/εκαστο και ηταν απολυτως ποιοτικα...
Μην σου πω και πιο ποιοτικα απο αλλα επωνυμα που στην πρωτη βροχη σκουριαζουν:winka:


Ο καθενας βεβαια πρατει οπως νομιζει.Απο την τσεπη του βγαινουν τα ευρουλακια...

GIXXERAKIAS
02/11/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω θα διαφωνησω οτι τα χειροποιητα ειναι χειροτερα απο τα "μαρκας" που εχουν 40Ε:eyepop:
Ειχα παραγγειλει απο Αγγλια για το ΧΤακι με 10λιρες/εκαστο και ηταν απολυτως ποιοτικα...
Μην σου πω και πιο ποιοτικα απο αλλα επωνυμα που στην πρωτη βροχη σκουριαζουν:winka:


Ο καθενας βεβαια πρατει οπως νομιζει.Απο την τσεπη του βγαινουν τα ευρουλακια...

Δεν διαφωνω πιο πανω απλα εξηγω την διαφορα των δυο (φτιαχτων και μη ) :winka:

ps:Υπαρχει γνωστος εισαγωγεας "HEL" αυτη την στιγμη που μιλαμε,που βαφτιζονται HEL απο τον ιδιο και τα πρεσαρει μονος του και το εχει κανει και μπροστα στα ματια μου με κουτι κανονικα κτλ.:sick:

camen
02/11/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δεν διαφωνω πιο πανω απλα εξηγω την διαφορα των δυο (φτιαχτων και μη ) :winka:

ps:Υπαρχει γνωστος εισαγωγεας "HEL" αυτη την στιγμη που μιλαμε,που βαφτιζονται HEL απο τον ιδιο και τα πρεσαρει μονος του και το εχει κανει και μπροστα στα ματια μου με κουτι κανονικα κτλ.:sick:
Εχεις δικιο ,σου ζητω συγνωμη.Με τον sapila racing διαφωνω που γραφει οτι τα φτιαχτα δεν ειναι ποιοτικα...:winka:

stefanos
03/11/2009, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχεις δικιο ,σου ζητω συγνωμη.Με τον sapila racing διαφωνω που γραφει οτι τα φτιαχτα δεν ειναι ποιοτικα...:winka:

Ποιοτικά μπορεί να είναι, αλλά υπάρχει κάποιος να αναλάβει την ευθύνη για το σπασμένο μαρκούτσι πρίν την στροφή με όλα?
Η ποιότητα κρίνεται απο την εμφάνιση, το χρώμα, απο το πόσο ανοξείδωτο είναι το πλέγμα, ή απο το σωστό πρεσάρισμα των ρακόρ?
Για φρένα μιλάμε, καλό είναι ο κατασκευαστής να είναι επώνυμος και προσωπικά στα επόμενα θα την ψάξω και με γραπτή εγκριση τύπου.

VIDAS
03/11/2009, 09:46
Πριν κανα μηνα εβαλα μπροστινο σωληνακι Hel , πηραμε 2 τεμαχια ( ηταν 2 τα drz!) απο την Αγγλια απ'το eBay store της Hel , μας βγηκε κατι σα 40ε το ενα , Τεταρτη βραδυ τα πληρωσαμε Δευτερα πρωι το δεμα στα χερια μου!
Τη τοποθετηση την εκανε το αλλο το παιδι(giorgos drz) που το'χε πιο πολυ με την ολη διαδικασια , πολυ ευχαριστιμενοι κι δυο μας απο την αγορα μας! Ειδικα εγω που ειχα το μηχανακι με τα ιδια σωληνακια+υγρα απο το '05 και αλλαξα και τακακια την ιδια μερα ιδα απιστευτη διαφορα!
Ειναι μια καλη επενδυση παντως κατα την αποψη μου τα μεταλικα σωληνακια γιατι μια φορα τ'αλλαζεις και μετα μονο υγρα και τακακια!

sapila racing
03/11/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχεις δικιο ,σου ζητω συγνωμη.Με τον sapila racing διαφωνω που γραφει οτι τα φτιαχτα δεν ειναι ποιοτικα...:winka:

Δικαίωμα σου να διαφωνείς, ετι κι αλλιώς έχεις παράδοση στις πατέντες με τα φρένα. :lol:

Εγω όταν λέω οτι ενα σωληνάκι είναι ποιοτικό εννοώ οτι εκτός απο όμορφο, είναι και σίγουρα αποτελεσματικό και δεν πρόκειται να χάσει υγρά απο τα ρακόρ ότι και να γίνει, ούτε σε 50 χρόνια.
πχ ενα Lucas που αγορασα απο Γερμανία για το BMW μου, ειχε πιστοποίηση TUV, και επίσης αναφερόταν η ημερομηνία και η ώρα της δοκιμής του συγκεκριμένου σωληνακίου σε συγκεκριμενη πίεση.


Αν εσυ μπορείς να εμπιστευθείς το σωληνάκι που πρεσσάρισε ο μαστρο Μήτσος, βάλτο.
Το θέμα είναι οτι το φτιαχτό μπορεί να είναι ΟΚ, αλλά μπορεί και όχι και δεν το ξέρει κανείς αυτό, ούτε καν αυτός που το φτιαξε καλά καλά.

Πιστευω είναι κατανοητά αυτα που λέω.

camen
03/11/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ποιοτικά μπορεί να είναι, αλλά υπάρχει κάποιος να αναλάβει την ευθύνη για το σπασμένο μαρκούτσι πρίν την στροφή με όλα?


Ναι γτ αμα ειναι επωνυμα θα αναλαβει την ευθυνη ο κατασκευαστης...
Εδω φιλος μου τρακαρε με mercedes του κουτιου,οι αεροσακοι δεν ανοιξαν καθολου και εγινε κομματια...
Ηρθε ειδικο βαν της mercedes απο Γερμανια με μηχανικους του εργοστασιου:eyepop:
Εκαναν το αυτοκινητο φυλλο και φτερο και η απαντηση ξερεις ποια ηταν???
Οτι την ευθυνη την εχει η bosch γτ αυτη τους προμηθευει το ηλεκτρονικο μαραφετι που ανοιγει τους αεροσακους...Κ να ζητησει τα ρεστα απο αυτους...

Κ εσυ μου λες οτι θα αναλαβει την ευθυνη ο κατασκευαστης για ενα σωληνακι που εσπασε και εφαγες εσυ τα μουτρα σου...
Κοροιδευομαστε μεταξυ μας μου φαινεται...:lol:

p@nos
03/11/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι γτ αμα ειναι επωνυμα θα αναλαβει την ευθυνη ο κατασκευαστης...
Εδω φιλος μου τρακαρε με mercedes του κουτιου,οι αεροσακοι δεν ανοιξαν καθολου και εγινε κομματια...
Ηρθε ειδικο βαν της mercedes απο Γερμανια με μηχανικους του εργοστασιου:eyepop:
Εκαναν το αυτοκινητο φυλλο και φτερο και η απαντηση ξερεις ποια ηταν???
Οτι την ευθυνη την εχει η bosch γτ αυτη τους προμηθευει το ηλεκτρονικο μαραφετι που ανοιγει τους αεροσακους...Κ να ζητησει τα ρεστα απο αυτους...

Κ εσυ μου λες οτι θα αναλαβει την ευθυνη ο κατασκευαστης για ενα σωληνακι που εσπασε και εφαγες εσυ τα μουτρα σου...
Κοροιδευομαστε μεταξυ μας μου φαινεται...:lol:


κανεις μηνυση στη bosch...και περνεις τρελα φραγκα για αποζημιωση(για εκατομυρια μιλαμε)


ετσι και στα σωλινακια...απλα η πιθανοτητα να εχουν διαρροηειναι πρακτικα μηδενικη...ενω απο τα bulk, δε ξερεις τι θα σου κατσει

camen
03/11/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing



Αν εσυ μπορείς να εμπιστευθείς το σωληνάκι που πρεσσάρισε ο μαστρο Μήτσος, βάλτο.
Το θέμα είναι οτι το φτιαχτό μπορεί να είναι ΟΚ, αλλά μπορεί και όχι και δεν το ξέρει κανείς αυτό, ούτε καν αυτός που το φτιαξε καλά καλά.



Εγω μια χαρα τον εμπιστευομαι τον μπαρμπα Μητσο στην Αγγλια που φτιαχνει σωληνακια για 12Ε το ενα...
Εσυ δωσε 40Ε για το επωνυμο...


No problem αδερφε...:beer: :wave2:

camen
03/11/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
κανεις μηνυση στη bosch...και περνεις τρελα φραγκα για αποζημιωση(για εκατομυρια μιλαμε)


ετσι και στα σωλινακια...απλα η πιθανοτητα να εχουν διαρροηειναι πρακτικα μηδενικη...ενω απο τα bulk, δε ξερεις τι θα σου κατσει

Αμα ηταν να σε αποζημιωνουν ετσι ευκολα οι εταιριες θα ειχαν φαλιρησει...
Εδω λεφτα απο ασφαλιστικη θες και πρεπει να περασουν 5 χρονια στα δικαστηρια,να εχεις διαλυσει το νευρικο σου συστημα και την τσεπη σου και μετα ισως κανει ο Θεος να τα παρεις...

Φαντασου μονο το τι χρηματα χρειαζεσε για δικηγορους για να τα βαλεις με μια εταιρια σαν την bosch:eyepop:


Τελος παντων,επειδη ξεφυγαμε ας βαλει οτι θελει ο καθενας...
Δικη του η τσεπη κ δικα του και τα μουτρα...

p@nos
03/11/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αμα ηταν να σε αποζημιωνουν ετσι ευκολα οι εταιριες θα ειχαν φαλιρησει...
Εδω λεφτα απο ασφαλιστικη θες και πρεπει να περασουν 5 χρονια στα δικαστηρια,να εχεις διαλυσει το νευρικο σου συστημα και την τσεπη σου και μετα ισως κανει ο Θεος να τα παρεις...

Φαντασου μονο το τι χρηματα χρειαζεσε για δικηγορους για να τα βαλεις με μια εταιρια σαν την bosch:eyepop:


Τελος παντων,επειδη ξεφυγαμε ας βαλει οτι θελει ο καθενας...
Δικη του η τσεπη κ δικα του και τα μουτρα...


σε τετοιες περιπτωσεις τους σκιζεις τον κωλο και δεν ασχολουντε και πολυ γιατι δε τους περνει κιολας...


ρε καμεν, καλο ειναι να κανουμε οικονομια και να μην τρωμε οτι επωνυμο μας πλασαρει ο καθενας...αλλα σε καποια πραγματα δε κανουμε τσιγγουνιες...

και σιγουρα δε θα την κανουμε στα σωλινακια που ειναι και φτηνα και κρατανε μια ζωη...το φτηνιαρικο μια φορα θα το ζορισεις και αντι να στειλει πιεση στο εμβολο θα βγαλει το υγρο απ'εξω και συ ειτε θα κανεις παρα 5 σε κανα γκρεμο με το μηχανακι αγκαλια ειτε θα καρφωθεις σε καμια κολωνα...

byron
03/11/2009, 12:46
Ημαρτον ρε σεις. Εχω BF Goodridge απ΄το 1994 στο srx και δεν έχω ασχοληθεί έκτοτε μαζί τους. Σιγά το κόστος για να το΄χεις στο μυαλό σου οτι μπορεί να σου κατσει καμμιά στραβή. :hypnotize

p@nos
03/11/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ημαρτον ρε σεις. Εχω BF Goodridge απ΄το 1994 στο srx και δεν έχω ασχοληθεί έκτοτε μαζί τους. Σιγά το κόστος για να το΄χεις στο μυαλό σου οτι μπορεί να σου κατσει καμμιά στραβή. :hypnotize


αντι για 10 χιλιαρικα που εκαναν αυτα θα μπορουσες να εβαζες με 5 χιλιαρικα απο το μπαρμπα σταθη τον υδραβλικο...

και αμα τα ειχες επενδυσει στο χρηματηστηριο αυτα τα 5 χιλιαρικα σωστα μπορει να ησουν εκατομμυριουχος τωρα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
03/11/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αντι για 10 χιλιαρικα που εκαναν αυτα θα μπορουσες να εβαζες με 5 χιλιαρικα απο το μπαρμπα σταθη τον υδραβλικο...

και αμα τα ειχες επενδυσει στο χρηματηστηριο αυτα τα 5 χιλιαρικα σωστα μπορει να ησουν εκατομμυριουχος τωρα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε αμα σου περισσευουν φραγκα φερε και απο εδω να ουμε...:lol: :lol: :lol:

sapila racing
03/11/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ημαρτον ρε σεις. Εχω BF Goodridge απ΄το 1994 στο srx και δεν έχω ασχοληθεί έκτοτε μαζί τους. Σιγά το κόστος για να το΄χεις στο μυαλό σου οτι μπορεί να σου κατσει καμμιά στραβή. :hypnotize

To πας και χώμα το SRX ?? :lol:

p@nos
03/11/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε αμα σου περισσευουν φραγκα φερε και απο εδω να ουμε...:lol: :lol: :lol:


re kamen ποια φραγκα?

για 20? μιλαμε οχι για 200

:sick:

p@nos
03/11/2009, 12:58
και για να καταλαβεις για τι φραγκα μιλαμε

20 ευρα ειναι

-2 πιτσες
-1 φορα σινεμα με τη γυναικα
-1 φορα στο σουπερμαρκετ για πραγματα για το σπιτι
-μια καφροεξοδος με φιλους για σινεμα/μπυρα/κανα σουβλακι
-1 γεμισμα στο τεποζητο

εχω πολλα παραδειγματα ακομα αμα θες

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
03/11/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To πας και χώμα το SRX ?? :lol:

Τι σχέση έχει το χώμα ? :confused:

sapila racing
03/11/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....Εχω BF Goodridge απ΄το 1994 στο srx .....

Αλλο BF Goodrich κι αλλο Goodridge. :wave2:

:lol: :lol:


179274

Acacius
03/11/2009, 14:10
Για να επανέλθω εγώ, όπως μάντεψα το σωληνάκι που πήρα πρέπει να είναι made by master Mitsos, UK (ο οποίος λέει τη "μάρκα" του Cobra) με υλικό/ά από HEL αλλά πρεσσαρισμένο στο χέρι. Υποτίθεται πάντως ότι είναι ελεγμένο σε πολύ υψηλές πιέσεις και για να είμαι ειλικρινής, αντί 75 ευρά που έβρισκα αλλού, προτίμησα να δώσω 25. Δεν ήξερα ότι έχει διαφορά, αλλά ακόμα κι έτσι δεν πιστεύω ότι ήταν κακή επιλογή. Ελπίζω να μην αναθεωρήσω "the hard way".

Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.

danaos75
03/11/2009, 21:05
εδώ οδηγός αλλαγης υγρών φρένων
http://www.mybike.gr/topic/15388-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

εδώ για τακάκια
http://www.mybike.gr/topic/3922-a%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B1%CF%82-%C2%A9/

Διαβασα όλα τα ποστ προσεχτικά (με λιωσατε με τα BF GOODRIDGE :lol: :lol: :lol: )

και με βαλατε σε σκεψεις...

p@nos
03/11/2009, 22:19
δαναε, ετσι κι αλλιως τα σωληνακια δεν ειναι ακριβα για να το ρισκαρεις...αφου εισαι και σε φαση rebuilt αποτι θυμαμαι που ειχες πει, αφου θα την κανεις που θα την κανεις τη δουλεια, κανε τη σωστα τουλαχιστον...


και αμα δε βγαινεις οικονομικα, δεν ειναι αναγκη να βαλεις μεταλικα και στα 2, βαλε μονο στο πισω που τρωει την πολυ την χρηση και τραβαει ολα τα ζορια και θα εισαι κομπλε

camen
03/11/2009, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
βαλε μονο στο πισω που τρωει την πολυ την χρηση και τραβαει ολα τα ζορια

Στο μπροστα Πανο,ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!
Μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα...:eyepop: :smokin:
Με το μπροστα φρεναρει η μηχανη,οχι με το πισω...

p@nos
03/11/2009, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο μπροστα Πανο,ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!
Μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα...:eyepop: :smokin:
Με το μπροστα φρεναρει η μηχανη,οχι με το πισω...


τι λες ρε?

:look:

camen
03/11/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι λες ρε?

:look:

Οτι για να φρεναρει η μηχανη χρησιμοποιεις το μπροστα φρενο και με το πισω απλα την ισορροπεις...

p@nos
03/11/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οτι για να φρεναρει η μηχανη χρησιμοποιεις το μπροστα φρενο και με το πισω απλα την ισορροπεις...



λοιπον, να τα ξεχασεις αυτα που ξερεις γιατι δε τα ξερεις και τοσο καλα και ειναι κριμα:D :smokin:

camen
03/11/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον, να τα ξεχασεις αυτα που ξερεις γιατι δε τα ξερεις και τοσο καλα και ειναι κριμα:D :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20913&perpage=15&pagenumber=1

μπροστα φρενο=επιβραδυνση
πισω φρενο=σταθεροποιηση

:wave2:

p@nos
03/11/2009, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20913&perpage=15&pagenumber=1

μπροστα φρενο=επιβραδυνση
πισω φρενο=σταθεροποιηση

:wave2:



θωμα η πραγματικοτητα διαφερει απο τη θεωρια κατα πολυ...

τα ζορια στην καθημερινοτητα το πισω τα τραβαει...


εισαι εξυπνο παιδι και αξιο παλικαρι, δε θα κατσω να γραφω τωρα γιατι και πως...σκεψου μονος σου...


:wave2:

danaos75
04/11/2009, 08:14
ρε σεις θα με πεθάνετε σαν τους γέρους του μαπετ σοου ενα πραγμα
:lol: :lol: :lol:

Πάνο προς τα εκεί πάω και εγώ να πάρω καινουργιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο


Πάντως νομίζω οτι ο Camen έχει δίκιο στο μπροστά πρέπει να μπεί το Σωλ.υψηλής

Ευχαριστω


179337

p@nos
04/11/2009, 10:21
λοιπον επειδη τωρα ξυπνησα και ειμαι φρεσκος φρεσκος, θα γραψω γιατι θελει το πισω σωλινακι υψηλης:lol:




το ΧΤ θα περασει το 99% της ζωης του μεσα στην πολη, οπου οι ταχυτητες ειναι μικρες, και στο φρεναρισμα σε αυτες τις ταχυτητες ολη τη δουλεια την κανει το πισω φρενο μιας και συχνα δε χρησιμοποιουμε καν το μπροστα(γι αυτο το λογο αλλαζουμε και τα τακακια πισω πιο συχνα απο τα μπροστα, γι'αυτο φαγωνεται ο πισω δισκος πρωτα και πολλοι αλλοι λογοι...)

οποτε οπως ειπα απο την αρχη, στην πολη ολη τη δουλεια την κανει το πισω φρενο, και συνεπως το πισω σωλινακι εχει πολυ μεγαλυτερες αναγκες σε σχεση με το μπροστινο που χρησιμοποιειται πολυ λιγο...

οποτε λοιπον αμα θες να βελτιωσεις το φρεναρισμα στις πραγματικες συνθηκες που θα δουλευεις, αλλαζεις το πισω...
αμα θες να εχεις ψυχολογικα περισσοτερο μπροστινο φρενο, βαλε μπροστα(το οποιο ακομα και με μαμα σωλινακια κανει δικαβαλο εντο με 2 μοσχαρια επανω ενω το πισω διχνει κοπωση καμια φορα στην πολη)


λοιπον δαναε, εσυ εχεις την πιτα και το μαχαιρι, εσυ αποφασιζεις...εγω απλα σου λεω οτι αν θες να εχει νοημα η αλλαγη, αλλαξε το πισω σωλινακι...

sapila racing
04/11/2009, 10:59
Πάνο δεν τα λες καλά, το σημαντικό είναι πάντα το εμπρός φρένο, εκτός αν καβαλάς Harley η Gold Wing όπου παίζει και το πίσω.

Κατα κανόνα βαζουμε υψηλής εμπρός, σε πολλές περιπτώσεις το υψηλής πίσω κάνει το φρένο υπερευαίσθητο και μπλοκάρει πολύ εύκολα οταν το βάρος εχει μετατοπισθεί εμπρός, αφού κατα κανόνα φρενάρουμε με το μπροστινό.
Κοίτα κι αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84317&perpage=15&pagenumber=1
Οχι οτι βγάλαμε άκρη αλλά τουλάχιστον το προσπαθήσαμε κι εχει καλές πληροφορίες.

@ danaos75

Eφ όσον κάνεις μόνος σου την αλλαγή σωληνακίου πρόσεξε πολύ στην τοποθέτηση το σωληνάκι να μην διπλώνει, να μην υπάρχει περίπτωση να τρίβεται κάπου και να εχει τέτοια διαδρομή και μήκος ωστε να μην τεντώνεται ούτε με την ανάρτηση τέρμα πάνω και το τιμόνι σε ακραίες θέσεις.

byron
04/11/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οποτε οπως ειπα απο την αρχη, στην πολη ολη τη δουλεια την κανει το πισω φρενο, και συνεπως το πισω σωλινακι εχει πολυ μεγαλυτερες αναγκες σε σχεση με το μπροστινο που χρησιμοποιειται πολυ λιγο...


Εεεεε ?? :confused: :confused:

danaos75
04/11/2009, 11:17
Pano ακου τον sapila γιατι και εγώ έτσι τα ξέρω,
και όσον αφορά τα τακακια και δισκους, στο μπροστινό
αλλάζω σχεδον με διπλάσια συχνότητα τακάκια απο ότι στο
πίσω, και ο δίσκος είναι φλούδα ενώ του πίσω έχει ποοοοοοοοολυ
ψωμί ακόμη.
Χωρίς μπροστινό η μηχανή απλά ΔΕΝ σταματάει με τίποτα ειδικά δικάβαλος.

Sapila ευχαριστώ :a18:

εννοείται οτι το σωληνάκι εξωτερικά το έχω ελεγξει και
δεν έχει την παραμικρή ζημια εκτός απο ένα χιλιοστο που
έχουν τσακίσει καποιες απο τις μεταλικές ίνες.

Θα το δεί και ο μηχανικός μου και αν μου δώσει το ΟΚ
θα την κάνω την αλλαγή.

camen
04/11/2009, 11:25
Eπιτελους δικαιωθηκα και εγω μια φορα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer: :beer:

danaos75
16/11/2009, 10:15
Ενημερώνω γιατι το έβαλα χθές και το τεσταρα δεοντος :D

Λοιπον αφού το είδε ο μηχανικός μου μου έδωσε το ΟΚ και το τοποθετησε,
(όχι εγώ τελικά μιας και μόνος μου ήταν λίγο δυσκολο να πρεσαρω την μανέτα και
να ανοιγω την βαλβιδα υπερχείλισης).

Το μόνο που άλλαξα ήταν το σωληνάκι (και το υγρο φρένων φυσικά).
Ούτε τακάκια ούτε δισκός που είναι να αλλαξω γιατί είναι λιώμα.

Η διαφορά πολύ μεγάλη, αμεση απόκριση στην μανέτα, εξαφανίστηκε η αισθηση
σφουγγαριου που είχα. Επειδή δοκιμάστηκε και δικάβαλο εκεί η διαφορά είναι
τεράστια. Το ΧΤ γονατίζει σχεδόν αμέσως, και τα φρένα ανταποκρίνονται
πάρα πολύ καλά (ειδικά αν σκεφτει κανείς πως τα τακάκια είναι αρκετά φαγωμένα και ο
δίσκος φλουδα πραγματικά). Και κάτι άκόμα που παρατήρησα μετά απο αλλεπάλληλα
πατήματα, είναι οτι η αισθηση είναι η ίδια, ίδια ακριβώς απόκριση στο φρενάρισμα.

Αυτά
+100000 στα υψηλής απο εμένα, με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και πίσω.

και μια υποσημείωση, νόμιζα οτι θα με τρομάξει η διαφορά στο φρενάρισμα οπότε
τα πρώτα χλμ πηγαινα σαν κότα, τελικά δεν ισχύει κατι τετοιο, η δυναμη στα φρένα
είναι τελειως προβλέψιμη, δεν υπάρχει περίπτωση να σαβουριαστεις (εκτός ίσως απο φρεναρισμά πανικού μέχρι να τα συνηθίσεις, αν και αυτό μου συνέβει και πραγματικά το ΧΤ γονάτισε χωρίς να με τρομάξει). Είναι απλά στην κορυφή της απόδοσης τους, όλη την ώρα.