PDA

View Full Version : αποσυρση



el patron
02/11/2009, 20:21
ακουσα στις ειδησεις οτι σταματησε η αποσυρση , ξερει κανεις αν ισχυει και για τις μηχανες ακομα?

motzin
02/11/2009, 20:37
μέχρι 31-12-09 για τις μηχανές ισχύει εδώ και κάτι χρόνια.

el patron
02/11/2009, 20:59
ευχαριστω για την απαντηση , εχω κανει και εγω αποσυρση ,και θελω να κανω ακομα μια
και δεν ηξερα μεχρι ποτε ειναι:wave2:

tifoso4ever
03/11/2009, 22:07
ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΔΕΣ....
ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ...
Κι εγω ετσι νομιζα, αλλα χθες ανακοινωθηκε επισημα η ληξη της ΔΥΟ μηνες πριν...
Και ανακοινωσαν τα νεα πρασινα τελη...Ασχετο, αλλα ο πρασινος ηλιος αρχισε να δειχνει τα δοντια του...

ZZR1400
04/11/2009, 08:47
Κάτσε ρε Τύφο, η απόσυρση των μοτοσυκλετών δεν έχει καμμία σχέση με την απόσυρση που συζητιέται εδώ και μήνες για τα αυτοκίνητα.
Για τις μοτοσυκλέτες ισχύει έως 31/12/2009 και αφορά απαλλαγή τελών ταξινόμησης για την αγορά καινούργιας, και απαλλαγή τελών κυκλοφορίας για 5 χρόνια.
ΔΕΝ σου δίνουνε μετρητά λεφτά όπως είχαν πει θα γινόταν για τα αυτοκίνητα που τελικά δεν έγινε.

georgis4
04/11/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
Κάτσε ρε Τύφο, η απόσυρση των μοτοσυκλετών δεν έχει καμμία σχέση με την απόσυρση που συζητιέται εδώ και μήνες για τα αυτοκίνητα.
Για τις μοτοσυκλέτες ισχύει έως 31/12/2009 και αφορά απαλλαγή τελών ταξινόμησης για την αγορά καινούργιας, και απαλλαγή τελών κυκλοφορίας για 5 χρόνια.
ΔΕΝ σου δίνουνε μετρητά λεφτά όπως είχαν πει θα γινόταν για τα αυτοκίνητα που τελικά δεν έγινε.
Για τις μοτο πρεπει να ισχυει γιατι δεν ηταν χρηματικο ποσο στη μεση παρα μονο απαλλαγη απο τα τελη...
Στα αυτοκινητα οποιοι προλαβαν ΠΡΟΛΑΒΑΝ!!:rolleyes:

tifoso4ever
08/11/2009, 20:43
GUYS, ρωτηστε σε καποιον εμπορο/αντιπροσωπεια να σας πει σιγουρα, αλλα εγω ακυρωσα αγορα καινουριου γιατι ο συνεργαζομενος εμπορος μου ειπε "τελος η αποσυρση φιλαρακι..." (και ειναι πραγματι φιλος). Δεν νομιζω να ηθελε να χασει την πωληση...
Ως συνηθως, κανενας αρμοδιος/ανευθυνο-υπευθυνος δεν ειναι σαφης...
ΜΑΚΑΡΙ να ισχυει ακομα στα δικυκλα η αποσυρση και να κανουμε ΟΛΟΙ οσοι εχω ρωτησει λαθος...
:beer:

DimChios
08/11/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
GUYS, ρωτηστε σε καποιον εμπορο/αντιπροσωπεια να σας πει σιγουρα, αλλα εγω ακυρωσα αγορα καινουριου γιατι ο συνεργαζομενος εμπορος μου ειπε "τελος η αποσυρση φιλαρακι..." (και ειναι πραγματι φιλος). Δεν νομιζω να ηθελε να χασει την πωληση...
Ως συνηθως, κανενας αρμοδιος/ανευθυνο-υπευθυνος δεν ειναι σαφης...
ΜΑΚΑΡΙ να ισχυει ακομα στα δικυκλα η αποσυρση και να κανουμε ΟΛΟΙ οσοι εχω ρωτησει λαθος...
:beer:


Μηπως καποιοι εμποροι εχουν "καβατζωσει" καποιες και γι αυτο?
Δε ξερω, λεω μηπως γινεται δλδ να ειχαν αποσυρει προκαταβολικα!

:confused: :rolleyes:

CB...K
23/11/2009, 12:02
Η απόσυρση δικύκλων ισχύει κανονικά!!

όποιος λέει το αντίθετο, ή δεν γνωρίζει οπότε κακώς παραπληροφορεί

ή είναι κακοπροαίρετος και επιδιώκει είτε δικό του όφελος είτε ζημιά κάποιου άλλου που έχει μηχανάκι και θέλει να το αποσύρει...



By the way, ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θέλει η Τροχαία (προκειμένου για μοτοποδήλατο) όταν της πας το χαρτί από τον ΟΔΔΥ, για να σου εκδώσει τα δύο απαραίτητα χαρτιά για την επιστροφή του Ε.Τ.Τ.;

Filosofos
06/12/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Η απόσυρση δικύκλων ισχύει κανονικά!!

όποιος λέει το αντίθετο, ή δεν γνωρίζει οπότε κακώς παραπληροφορεί

ή είναι κακοπροαίρετος και επιδιώκει είτε δικό του όφελος είτε ζημιά κάποιου άλλου που έχει μηχανάκι και θέλει να το αποσύρει...



By the way, ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θέλει η Τροχαία (προκειμένου για μοτοποδήλατο) όταν της πας το χαρτί από τον ΟΔΔΥ, για να σου εκδώσει τα δύο απαραίτητα χαρτιά για την επιστροφή του Ε.Τ.Τ.;
εξαρτάται από την τροχαία, στην Ξάνθη έγινε σε 2 μέρες

CB...K
06/12/2009, 22:57
Thanks filosofos!!!

Η αθηναϊκή τροχαία θέλει τέσσερις!!! (λογικό, θα πεί κανείς, υπάρχει περισσότερη κίνηση... )

το υφάκι όμως εκεί μέσα από τα βύσματα... :yuck:

lantz
06/12/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Η απόσυρση δικύκλων ισχύει κανονικά!!

όποιος λέει το αντίθετο, ή δεν γνωρίζει οπότε κακώς παραπληροφορεί

ή είναι κακοπροαίρετος και επιδιώκει είτε δικό του όφελος είτε ζημιά κάποιου άλλου που έχει μηχανάκι και θέλει να το αποσύρει...



By the way, ξέρει κάποιος πόσο χρόνο θέλει η Τροχαία (προκειμένου για μοτοποδήλατο) όταν της πας το χαρτί από τον ΟΔΔΥ, για να σου εκδώσει τα δύο απαραίτητα χαρτιά για την επιστροφή του Ε.Τ.Τ.;

Παιδία εγώ έκανα απόσυρση τον Μάρτιο του 2009 και ακόμα δεν έχω πάρει την επιστροφή του Ε.Τ.Τ. Θα έπρεπε να την έχω πάρει? Μιλάω (με τον έμπορο που το έχει αναλάβει) εδώ και 2-3 μήνες και όλο μου λέει ότι πρέπει να περιμένω και τώρα τελευταία λέει ότι άλλαξε η κυβέρνηση ΄και γιάυτό αργέι κτλ..!!!

Με δουλεύει ψιλό γαζί ή όντως καθυστερούν..?? Έχω ακούσει γενικά ότι περνάει πάνω από 6μηνο για να πάρεις τα λεφτά...

harrysvr
12/12/2009, 08:26
Εγώ που έχω πάρει καινούρια μηχανή(11/09) με απόσυρση και έχω 5χρόνια δωρεάν(3ευρώ) τέλη μάλλον δεν θα έρθει χαρτί(τέλη κυκλ.) στο σπίτι, ξέρετε αν το βγάζουν οι τράπεζες ή πρέπει να πάω στην εφορία;

ZZR1400
21/12/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Παιδία εγώ έκανα απόσυρση τον Μάρτιο του 2009 και ακόμα δεν έχω πάρει την επιστροφή του Ε.Τ.Τ. Θα έπρεπε να την έχω πάρει? Μιλάω (με τον έμπορο που το έχει αναλάβει) εδώ και 2-3 μήνες και όλο μου λέει ότι πρέπει να περιμένω και τώρα τελευταία λέει ότι άλλαξε η κυβέρνηση ΄και γιάυτό αργέι κτλ..!!!

Με δουλεύει ψιλό γαζί ή όντως καθυστερούν..?? Έχω ακούσει γενικά ότι περνάει πάνω από 6μηνο για να πάρεις τα λεφτά...

Για ποια απόσυρση μιλάς;
Για μοτοσυκλέτα, το τέλος ταξινόμησης αφαιρείται στην αγορά της ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ μοτοσυκλέτας κατευθείαν από τον έμπορο.
Δεν έχει να περιμένεις να πάρεις μετρητά λεφτά μετά από μήνες!!

ZZR1400
21/12/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
Εγώ που έχω πάρει καινούρια μηχανή(11/09) με απόσυρση και έχω 5χρόνια δωρεάν(3ευρώ) τέλη μάλλον δεν θα έρθει χαρτί(τέλη κυκλ.) στο σπίτι, ξέρετε αν το βγάζουν οι τράπεζες ή πρέπει να πάω στην εφορία;

Εγώ αγόρασα το ZZR με απόσυρση, μου έρχεται από το 2006 κάθε χρόνο το ειδοποιητήριο-απόδειξη σαν απαλασσόμενο, για να πληρώσω τα 3€, όπως μου ήρθε και για το 2010, τελευταία χρονιά...
Αν δεν προλάβει να σου έρθει το χαρτί-ειδοποιητήριο, θα πας στην εφορία. Οι τράπεζες ΔΕΝ δίνουν το σήμα των τελών χωρίς το ειδοποίητήριο.

CB...K
21/12/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
Για μοτοσυκλέτα, το τέλος ταξινόμησης αφαιρείται στην αγορά της ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ μοτοσυκλέτας κατευθείαν από τον έμπορο.
Δεν έχει να περιμένεις να πάρεις μετρητά λεφτά μετά από μήνες!!

κι'όμως...:sad:

lantz
21/12/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
κι'όμως...:sad:

Και εσύ ακόμα περιμένεις ?? :( Από πότε όμως?

CB...K
21/12/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Και εσύ ακόμα περιμένεις ?? :( Από πότε όμως?
εγώ είμαι πολύ πρόσφατος, αλλά μυρίζομαι κομπίνα...

giannis-pefki
28/12/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
εγώ είμαι πολύ πρόσφατος, αλλά μυρίζομαι κομπίνα...


Δηλαδη πληρωσες κανονικα την μηχανη σου, και σου ειπε ο εμπορος οτι θα σου επιστρεψει χρηματα?????

να σε ρωτησω κατι αλλο, στην αποδειξη αγορας σου εχει κοψει ολο το ποσο της μοτοσυκλετας? η σου εχει αφαιρεσει το τελος ταξινομησης απο την τιμη???

CB...K
28/12/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-pefki

1) Δηλαδη πληρωσες κανονικα την μηχανη σου, και σου ειπε ο εμπορος οτι θα σου επιστρεψει χρηματα?????

2) να σε ρωτησω κατι αλλο, στην αποδειξη αγορας σου εχει κοψει ολο το ποσο της μοτοσυκλετας? η σου εχει αφαιρεσει το τελος ταξινομησης απο την τιμη???

1) Nαί!!

2) Φαίνεται όλο το ποσόν και μάλιστα ξεχωριστά φαίνεται και το τέλος ταξινόμησης που όπως μου δήλωσαν θα πάρω πίσω σε κανένα τρίμηνο (!!!) κατά 30-35 ευρώ λιγότερα για την "εξυπηρέτηση".

xrlantz
28/12/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
1) Nαί!!

2) Φαίνεται όλο το ποσόν και μάλιστα ξεχωριστά φαίνεται και το τέλος ταξινόμησης που όπως μου δήλωσαν θα πάρω πίσω σε κανένα τρίμηνο (!!!) κατά 30-35 ευρώ λιγότερα για την "εξυπηρέτηση".

Τι μηχανάκι αγόρασες και πόσο είναι το τέλος ταξινόμησης του?

giannis-pefki
28/12/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
1) Nαί!!

2) Φαίνεται όλο το ποσόν και μάλιστα ξεχωριστά φαίνεται και το τέλος ταξινόμησης που όπως μου δήλωσαν θα πάρω πίσω σε κανένα τρίμηνο (!!!) κατά 30-35 ευρώ λιγότερα για την "εξυπηρέτηση".

κανονικα δεν πρεπει να φαινεται το ποσο αυτο στην αποδειξη λιανικης πωλησης,και γιαυτο το λογο και δεν πρεπει να το πληρωσεις, μου φαινεται λιγο περιεργο το πως θα σου επιστρεψει χρηματα πισω....λογιστικα δεν θα του βγαινει....

CB...K
28/12/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-pefki
κανονικα δεν πρεπει να φαινεται το ποσο αυτο στην αποδειξη λιανικης πωλησης,και γιαυτο το λογο και δεν πρεπει να το πληρωσεις, μου φαινεται λιγο περιεργο το πως θα σου επιστρεψει χρηματα πισω....λογιστικα δεν θα του βγαινει....

και σε απόδειξη καινούριου αυτοκινήτου (προ 5 ετών και ασχέτως απόσυρσης) φαίνεται ξεχωριστά το τέλος ταξινόμησης.

Το τέλος ταξινόμησης πληρώνεται από τον εισαγωγέα για την ολοκλήρωση του εκτελωνισμού(και του το πληρώνω εγώ όταν αγοράζω τη μηχανή, ενώ ταυτόχρονα του κάνω εξουσιοδότηση να το πάρει πίσω - λόγω απόσυρσης - για λογαριασμό μου, αφού αυτός έχει το πάρε-δώσε με το τελωνείο).

Το είδος της μηχανής και το ύψος του τέλους νομίζω δεν παίζει ρόλο.

giannis-pefki
28/12/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
και σε απόδειξη καινούριου αυτοκινήτου (προ 5 ετών και ασχέτως απόσυρσης) φαίνεται ξεχωριστά το τέλος ταξινόμησης.

Το τέλος ταξινόμησης πληρώνεται από τον εισαγωγέα για την ολοκλήρωση του εκτελωνισμού(και του το πληρώνω εγώ όταν αγοράζω τη μηχανή, ενώ ταυτόχρονα του κάνω εξουσιοδότηση να το πάρει πίσω - λόγω απόσυρσης - για λογαριασμό μου, αφού αυτός έχει το πάρε-δώσε με το τελωνείο).

Το είδος της μηχανής και το ύψος του τέλους νομίζω δεν παίζει ρόλο.

αυτο εξαρταται απο τον εμπορο

Υπαρχουν εμποροι που δεν επαιρναν τα χρηματα του τελους απο τον πελατη,και στην αποδειξη λιανικης πωλησης αναγραφοταν οτι εχει γινει αποσυρση,οποτε και επαιρναν κατευθειαν απο το τελωνειο τα χρηματα πισω.....χωρις να μπλεξουν τον πελατη....

CB...K
28/12/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-pefki
αυτο εξαρταται απο τον εμπορο

Υπαρχουν εμποροι που δεν επαιρναν τα χρηματα του τελους απο τον πελατη,και στην αποδειξη λιανικης πωλησης αναγραφοταν οτι εχει γινει αποσυρση,οποτε και επαιρναν κατευθειαν απο το τελωνειο τα χρηματα πισω.....χωρις να μπλεξουν τον πελατη....
Συμφωνώ πως αυτό είναι το πιο σωστό, γι'αυτό έγραψα και παραπάνω πως μυρίζομαι κομπίνα... (μικρή ή μεγάλη)
Κι'αν είναι μόνο για τους τόκους των χρημάτων του πελάτη, είναι και λίγο ξεφτίλα...

(εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από παλαιότερα, μου είπαν πως για την επιστροφή του τέλους εκδίδεται δίγραμμη επιταγή στο όνομα του ιδιοκτήτη του οχήματος)

zx400
30/12/2009, 11:03
H αποσυρση moto Ισχυει ακομα?


Αν ισχυει τι απολαβες εχεις?

Παιρνεις ενα ποσο αναλογα με τα κυβικα?με την παλαιοτητα?

ή

Εχεις (απαλαγη) πιο φθηνα τελη κυκλοφοριας με την προυοποθεση
new moto?(αν και αυτο καταλαβαινω)

Και για τι γρια που εχω zx-4 92'?


Σημερα πρωτη φορα ακουσα για αποσυρση moto και σαλταρισα.
sorry αν γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανω κατι αλλα ξαφνιαστηκα..

harrysvr
30/12/2009, 11:23
Νομίζω αύριο είναι η τελευταία μέρα...

giannis-pefki
30/12/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx400
H αποσυρση moto Ισχυει ακομα?


Αν ισχυει τι απολαβες εχεις?

Παιρνεις ενα ποσο αναλογα με τα κυβικα?με την παλαιοτητα?

ή

Εχεις (απαλαγη) πιο φθηνα τελη κυκλοφοριας με την προυοποθεση
new moto?(αν και αυτο καταλαβαινω)

Και για τι γρια που εχω zx-4 92'?


Σημερα πρωτη φορα ακουσα για αποσυρση moto και σαλταρισα.
sorry αν γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανω κατι αλλα ξαφνιαστηκα..

γεια σου φιλε μου,
η αποσυρση ισχυει επισημα μεχρι τελος του 2009, οποτε πρακτικα δεν προλαβαινεις να αγορασεις καινουργια μηχανη με το καθεστος της αποσυρσης, δεν προλαβαινεις και να αποσυρεις την δικια σου.....
τωρα αν συνεχιστει το μετρο , αυτο δεν το γνωριζω...... μακαρι, αλλα δεν ξερω!!!

λοιπον τα οφελη σου ειναι τα εξης:

τελη κυκλοφοριας για 5 χρονια με 3ευρω το χρονο,
και απαλλαγη απο το τελος ταξινομησης στην αγορα της καινουργιας μοτοσυκλετας,
πρακτικα για μια μοτοσυκλετα κοστους 10.000ευρω χοντρικα ειναι περιπου στα 500ευρω το τελος ταξινομησης,το οποιο εξαρταται και απο τον εξοπλισμο της.

zx400
30/12/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-pefki
γεια σου φιλε μου,
η αποσυρση ισχυει επισημα μεχρι τελος του 2009, οποτε πρακτικα δεν προλαβαινεις να αγορασεις καινουργια μηχανη με το καθεστος της αποσυρσης, δεν προλαβαινεις και να αποσυρεις την δικια σου.....
τωρα αν συνεχιστει το μετρο , αυτο δεν το γνωριζω...... μακαρι, αλλα δεν ξερω!!!

λοιπον τα οφελη σου ειναι τα εξης:

τελη κυκλοφοριας για 5 χρονια με 3ευρω το χρονο,
και απαλλαγη απο το τελος ταξινομησης στην αγορα της καινουργιας μοτοσυκλετας,
πρακτικα για μια μοτοσυκλετα κοστους 10.000ευρω χοντρικα ειναι περιπου στα 500ευρω το τελος ταξινομησης,το οποιο εξαρταται και απο τον εξοπλισμο της.


Eυχαριστώ πολύ. Κριμα, πάντως αν το γνώριζα ισως να ειχα κανει μια κινηση για new moto.

Και παλι καλημέρα.

CB...K
24/02/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Παιδία εγώ έκανα απόσυρση τον Μάρτιο του 2009 και ακόμα δεν έχω πάρει την επιστροφή του Ε.Τ.Τ. Θα έπρεπε να την έχω πάρει? Μιλάω (με τον έμπορο που το έχει αναλάβει) εδώ και 2-3 μήνες και όλο μου λέει ότι πρέπει να περιμένω και τώρα τελευταία λέει ότι άλλαξε η κυβέρνηση ΄και γιάυτό αργέι κτλ..!!!

Με δουλεύει ψιλό γαζί ή όντως καθυστερούν..?? Έχω ακούσει γενικά ότι περνάει πάνω από 6μηνο για να πάρεις τα λεφτά...

Φίλε lantz,

τί έχει γίνει με τα χρήματα της απόσυρσης;

ακόμη περιμένεις;

εγώ ακόμη στην αναμονή... 3 μήνες!!!

lantz
24/02/2010, 12:16
Τα πήρα πριν από 1,5 μήνα.
Απλά με πήραν τηλέφωνο από το μαγαζί που το είχα αγοράσει και μου είπαν να περάσω να τα πάρω. Χρειάστηκαν συνολικά δηλαδή 11 περίπου μήνες..

CB...K
24/02/2010, 14:29
Πάλι καλά!

α) τους ενοχλούσες κάθε τόσο;

β) Είδες κανένα παραστατικό που να διακαιολογεί την καθυστέρηση, ή απλά τα πήρες κι'έφυγες;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι αρχικά για εξώδικο και δημοσίευση του θέματος... (και να σκεφτείς, δεν έχω διαβάσει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για τη συγκεκριμένη εταιρεία που με καθυστερεί)

lantz
24/02/2010, 14:55
Α) Μία φορά ανά 2 μήνες τους έπαιρνα τηλέφωνο
Β) Όχι, δεν πήρα κανένα παραστατικό. Απλά τα λεφτά στο χέρι χωρίς να υπογράψω πουθενά (είχα κάνει εξουσιοδότηση για να τα πάρουν για λογαριασμό μου, και μου τα έδωσαν όταν τα πήραν..)

CB...K
24/02/2010, 15:12
Σε ευχαριστώ!
Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. το μαγαζί...

CB...K
25/02/2010, 21:15
Τελικά είναι το ίδιο μαγαζί...
Μήπως πρέπει να το δημοσιοποιήσω;

lantz
25/02/2010, 21:25
Πόσος καιρός έχει περάσει από όταν πήρες την μοτοσυκλέτα?

CB...K
25/02/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Πόσος καιρός έχει περάσει από όταν πήρες την μοτοσυκλέτα?

Τρεις μήνες... Υποτίθεται θα μου κρατήσουν και κανένα 35άρι για την εξυπηρέτηση...


Το περίεργο είναι που δεν δέχονται να συμψηφίσουμε το ποσό με την αγορά μετρητοίς μιας ακόμη μοτο που θέλω αξίας 7.000...

irinia
04/03/2010, 18:02
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ


Έπειδή έκανα άπόσυρση μόνος μου καί όχι μέσω μαγαζιού
ή άπόσυρση .....ΜΗΧΑΝΩΝ.......τελείωσε στίς 31-12-2008
Μέ δικαίωμα νά άγοράσουμε μηχανάκι μέχρι τίς 31-12-2009....

Ότι άλλο σάς είπαν, σάς παραμύθιασαν.
Όπως είπε κάποιος φίλος τά χρήματα τού μειωμένου τέλους
άφαιρούνται τή στιγμή τής άγοράς.
Αύτά τά τρίμηνα καί τά έξάμηνα..........είναι άστεία...
Προφανώς έκμεταλλεύονται τά λεφτά σας ....
Τώρα γιά πόσο...??
Έξαρτάται άπό τήν άνοχή σας..!!




:wave2:

CB...K
04/03/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ


Έπειδή έκανα άπόσυρση μόνος μου καί όχι μέσω μαγαζιού
ή άπόσυρση .....ΜΗΧΑΝΩΝ.......τελείωσε στίς 31-12-2008
Μέ δικαίωμα νά άγοράσουμε μηχανάκι μέχρι τίς 31-12-2009....

:wave2:

Δηλαδή ο ΟΔΔΥ που παρέδωσα το παλιό μου μηχανάκι και μου εξέδωσε χαρτιά απόσυρσης (τέλος του 2009), με τα οποία πήγα στην τροχαία και με τα οποία αγόρασα την καινούρια μοτοσυκλέτα (εντός του 2009),

...με κορόϊδεψε; :confused:

CB...K
04/03/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


Ότι άλλο σάς είπαν, σάς παραμύθιασαν.
Όπως είπε κάποιος φίλος τά χρήματα τού μειωμένου τέλους
άφαιρούνται τή στιγμή τής άγοράς.
Αύτά τά τρίμηνα καί τά έξάμηνα..........είναι άστεία...
Προφανώς έκμεταλλεύονται τά λεφτά σας ....
Τώρα γιά πόσο...??
Έξαρτάται άπό τήν άνοχή σας..!!




:wave2:

έτσι νομίζω και εγώ και γι'αυτό σκέφτομαι να δημοσιοποιήσω το μαγαζί...

μιας και όποιος λειτουργεί έτσι, μάλλον κάνει κι''αλλες λαμογιές...

road spirit
04/03/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
έτσι νομίζω και εγώ και γι'αυτό σκέφτομαι να δημοσιοποιήσω το μαγαζί...

μιας και όποιος λειτουργεί έτσι, μάλλον κάνει κι''αλλες λαμογιές... δεν θα δημοσιοποιήσεις τίποτα εκτός και αν μπορείς να αποδείξεις ότι ευθύνεται το μαγαζί και όχι οι γραφειοκρατικές διαδικασίες του αργόσχολου κρατικού μηχανισμού

moto.gr moderation team

irinia
05/03/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Δηλαδή ο ΟΔΔΥ που παρέδωσα το παλιό μου μηχανάκι και μου εξέδωσε χαρτιά απόσυρσης (τέλος του 2009), με τα οποία πήγα στην τροχαία και με τα οποία αγόρασα την καινούρια μοτοσυκλέτα (εντός του 2009),

...με κορόϊδεψε; :confused:



AN ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΝΟΜΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




Δέν τό ξέρω.....


Πρός έμένα ήταν ....ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΙ............έκανα τήν άπόσυρση τό καλοκαίρι τού 2008
καί μού τόνισαν καί αύτοί καί ή άντιπροσωπεία τής Σουζούκι....
ότι έχω δικαίωμα νά χρησιμοποιήσω τά χαρτιά μέχρι τό τέλος τού 2009.
Άγόρασα τό μηχανάκι μου τό Μάιο τού 2009,μού άφαιρέθηκε κατευθείαν τό μισό τέλος
γιατί ήδη ύπήρχε προσφορά άπό τήν πολιτεία γιά τό ύπόλοιπο μισό, καί στά τέλη κυκλοφορίας
πού μού ήρθαν ήταν 3 εύρώ γιά τό 2010.
Έχω άλλα τρία χρόνια άπαλλαγή άπό τά τέλη.
Φυσικά μετράει καί ή χρονιά πρώτης κυκλοφορίας τό 2009...
ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.....!!!

ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΔΔΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2008
ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ......
ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2008....!!
ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.....!!!


Πού τήν έκανες αύτή τήν άπόσυρση...??
Σέ ποιό ΟΔΔΥ....??


Ύπάρχει άλλος πού έκανε άπόσυρση τό 2009....??
Καί γιά νά μή μπερδευόμαστε..
Ύπάρχει κανείς πού πήγε στό ΟΔΔΥ τό 2009....??
ΟΧΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΟΤΟ ΤΟ 2009 ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 2008....!!


Έκτός.....ΑΝ.........δόθηκε παράταση καί γιά τό 2009....!!!

Πράγμα όμως πού είναι άνούσιο γιατί έκεί κάπου τήν άνοιξη τού 2009 ή πολιτεία άνακοίνωσε
μείωση τού τέλους στό 50% όπότε τό κέρδος άπό ένα τέτοιο τρεχαλητό
θά άξιζε μόνο γιά μία μοτό 1000 κυβικά καί πάνω καί πάλι άν λάβουμε ύπόψιν ότι
γιά νά βρείς ένα μηχανάκι γιά άπόσυρση ήθελες 250-300 εύρώ,
μετά άπό πολύ τρέξιμο ,τό μισό τέλος άπό ένα hayabusa ποιύ άγόρασα έγώ
ήταν περίπου 500 εύρώ.
Κέρδισα δηλαδή 200 εύρώ περίπου + τήν άπαλλαγή τών τελών πού είναι 110 εύρώ τό χρόνο
550 σύνολο.
Τελικό κέρδος περίπου 700 εύρώ.
Όταν όμως πήγα στά μαγαζιά............ΚΑΠΟΙΟΙ ...........μού είπαν καί μένα
ΟΤΙ.............ΘΑ ..............ΤΑ ΠΑΡΩ......!!!
Άφησα κατά μέρος τά ΘΑ..............καί προτίμησα τά μετρητά στήν παλάμη....!!!
Τώρα τό ποιοί ήταν στό ...ΘΑ......καί ποιοί όχι,
έξαρτάται άπό τήν έρευνα σας.....!!!!



Φυσικά μιλάμε γιά μιά ίστορία............πού ήδη έχει τελειώσει....
Τά γράφω όμως αύτά γιά τήν ίστορία....


ΥΓ. Καμμία άνάμειξη δέν είχε ή τροχαία,ίσως αύτό έκανε ή άντιπροσωπεία,δέν τό ξέρω.




:wave2:

irinia
05/03/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν θα δημοσιοποιήσεις τίποτα εκτός και αν μπορείς να αποδείξεις ότι ευθύνεται το μαγαζί και όχι οι γραφειοκρατικές διαδικασίες του αργόσχολου κρατικού μηχανισμού

moto.gr moderation team


ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ...........


Είσπράξω τήν έπιστροφή τού μειωμένου τέλους.....
άφού πρώτα τούς ύπογράψω μιά ύπεύθυνη δήλωση ότι
έξουσιοδοτώ κάποιον τελώνη γνωστό τού καταστήματος νά τά πάρει γιά λογαριασμό μου,
έκδήλωσα τήν εύλογη άπορία μου......
Καί πού θά βρώ έγώ τόν τελωνειακό άπό τόν Πειραιά όταν μετά άπό 7-8 μήνες έτσι μού
είπαν είσπράξει τά χρήματα γιά λογαριασμό μου γιά νά τά δώσει....??
Μού άπάντησαν ότι..........
είναι θέμα έμπιστοσύνης στό κατάστημα....
Καί έγώ είπα.........
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΛΙΕΣ......!!!

Κάπως έτσι μπερδεμένο ήταν τό θέμα....
Τά σοβαρά μαγαζιά..........ΑΦΑΙΡΟΥΣΑΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ......
Τώρα αύτό τό κόλπο,μέ τήν καθυστερημένη είσπραξη,...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....
Καί έπειδή ύπήρχαν κάποιοι πού έκαναν τή δουλειά τους καθαρά καί ώραία
προτίμησα έναν άπό αύτούς...!!!


Τώρα διαβάζω πώς κάποιοι τά πήραν ,κάποιοι περιμένουν άκόμα....


Τό μόνο πού έχω νά πώ είναι καλή τύχη καί όπως είπες καί σύ...........

ΠΡΟΣΟΧΗ..........ΔΕΝ ΕΚΤΙΘΕΜΕΘΑ......!!!



:wave2: