PDA

View Full Version : Bandit 1250 - σέλα



kagelos1
03/11/2009, 12:02
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum, σαν καινούριο μέλος.
Είμαι κάτοχος ενός Bandit 1250 2008. Έχοντας οδηγήσει την μηχανή για σχεδόν ένα χρόνο και πάνω από 10.000 χλμ. είμαι τελείως απογοητευμένος από την σέλα. Ενώ αρχικά μου φάνηκε (οπτικά) πολύ άνετη, μετά από 2 ώρες συνεχόμενης οδήγησης, η στάση γίνεται επιτακτική αφού εμφανίζεται το γνωστό φαινόμενο "monkey ass" .:smilea:
Έχω έναν φίλο με το Bandit 650 και μου λέει τα ίδια, αν και από ότι βλέπω οι σέλες στις 2 μηχανές δεν είναι εντελώς ίδιες.
Έψαξα στο forum και δεν είδα κάποιον να αναφέρει ότι βρίσκει άβολη την σέλα, ούτε κάποιον να έχει αγοράσει κάποια after market.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη των κατόχων του 1250 για την σέλα.

Γνωρίζοντας την Corbin σαν μάρκα για after market καθίσματα, είδα ότι έχει βγάλει για το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ (http://www.corbin.com/suzuki/sb12507gl.shtml), το οποίο κοστίζει περίπου 300 ? (στο site χωρίς μεταφορικά). Φαντάζομαι Ελλάδα θα το βρω γύρω στα 400+.

kyko
03/11/2009, 12:15
νομιζω οτι σε εφτιαξα:D :winka: γνησια gel σελα της suzuki αμερικης
325$-->225? κομπλε απο αμερικη:wave2:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400077298442&viewitem=&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D2&category=35583

kagelos1
03/11/2009, 12:38
Να είναι καλύτερη αυτή από αυτή που έχω; Δεν είναι και λίγα ~300 ? άμα δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

kyko
03/11/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kagelos1
Να είναι καλύτερη αυτή από αυτή που έχω; Δεν είναι και λίγα ~300 ? άμα δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

225? βγαινουν κ λογικα θα ειναι καλυτερη απο αυτη που εχεις...gel ειναι,η μαμα suzuki τη βγαζει οποτε μια χαρα πιστευω θα ειναι...παντως στις 2 ωρες που λες ουτως ή αλλως θα κανεις μια σταση:winka:

kagelos1
03/11/2009, 13:11
Έχω πάρει v-strom ενός φίλου και το οδηγούσα για 4 ώρες πριν κάνω στάση. Έχει απείρως καλύτερη σέλα. Είμαι έτοιμος να πάρω την σέλα από ebay.

kyko
03/11/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kagelos1
Έχω πάρει v-strom ενός φίλου και το οδηγούσα για 4 ώρες πριν κάνω στάση. Έχει απείρως καλύτερη σέλα. Είμαι έτοιμος να πάρω την σέλα από ebay.

4 ωρες??????:eek: :eek: εγω φιλε πραγματικα στις 2 ωριτσες σταματαω οχι τοσο για την κουραση αλλα να κατουρησω ή να φαω κατι ή να βγαλω μια φωτο βρε αδερφε:winka: :wave2:
πριν την παραγγειλεις συνεννοησου οτι θα στη στειλει με χαμηλοτερο τιμολογιο (εως 100$) κ σημειωμενο ως δωρο:winka:

kagelos1
03/11/2009, 13:47
I know, παραγγέλνω μανιωδώς από ebay :D

TONYBANDIT
03/11/2009, 17:31
την σελλα την εχω τους τελευταιους 10 μηνες ειναι απιθανη το κυριοτερο ειναι gel ενω η corbin δεν ειναι ειναι μισα λεφτα η corbin εχει 500 ευρω σταση θα χρειαστεις καθε 250 χλμ και υστερα απο 1200 χλμ σε μια μερα Αθηνα-Βουκουρεστι μπορω να την συστησω ανεπιφυλακτα.

kagelos1
03/11/2009, 17:44
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ρώτησα τον τύπο στο ebay αν θα την δηλώσει φτηνότερα. Αν μου πει OK, την παρήγγειλα. Αλλιώς ... ? μάλλον θα το ρισκάρω να πληρώσω τελωνείο :D Όπως και να έχει θα πάρω σέλα.

amyroukai
04/11/2009, 09:17
Έχοντας πρόσφατα κάνει 1400+ χιλιόμετρα σε ένα 24ωρο, απορώ... Δεν με ενόχλησε τίποτα. Στάσεις έκανα για ανεφοδιασμό κ λοιπές ανάγκες αναβάτη μόνο. Θα μου πεις, ίσως το 650 και το 1250 να μην έχουν την ίδια σέλα, αλλά δεν είναι μόνο θέμα σέλας, αλλά και του πως κάθεσαι, πόσα κιλά είσαι και τις αντοχές σου γενικότερα. Καλά, αυτό το Vstrom δλδ, πήγαινε 4 ώρες χωρίς να χρειαστεί βενζινάδικο; Συνήθως, στη μιάμιση, άντε δύο ώρες ταξιδιού έχεις κάνει 200-260 χιλιόμετρα και πρέπει να βάλεις βενζίνη έτσι και αλλιώς, οπότε σταματάς και κατεβαίνεις για να γεμίσεις...


Και επίσης να θυμίσω ότι ΟΛΟΙΔΙΟ thread για σέλες ήταν ήδη ανοιχτό... Την έχουμε κάνει την κατηγορία να μην πω πως. Γιατί κανείς δεν διαβάζει τα παλιά;

kagelos1
04/11/2009, 10:54
Την σέλα την παρήγγειλα.

Φίλε το thread που λες δεν το βρήκα. Έκανα μια αναζήτηση "σέλα" πριν ανοίξω thread και δεν το είδα κάπου. Τώρα δεν κάθισα να δω μια - μια όλες τις σελίδες για να βρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Όπως και να έχει ενας moderator θα μπορούσε να βοηθήσει.

Εννοείται πως με το V-Strom σταματήσαμε για βενζίνη. Το πρόβλημά μου με το Bandit είναι πως μετά από μιάμιση - δύο ώρες πιάνομαι τόσο που και να σταματήσω για μισή ώρα, μετά από λίγο πιάνομαι ξανα. Με το V-Strom σταμάτησα μια φορά για βενζίνη 5 λεπτά και συνέχισα. Δεν ένιωσα την ανάγκη να κατέβω για να ξεπιαστώ.
Ελπίζω να είναι πιο ξεκούραστη αυτή που πήρα με το gel.

kyko
04/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kagelos1

Φίλε το thread που λες δεν το βρήκα. Έκανα μια αναζήτηση "σέλα" πριν ανοίξω thread και δεν το είδα κάπου. Τώρα δεν κάθισα να δω μια - μια όλες τις σελίδες για να βρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Ένας moderator θα μπορούσε να βοηθήσει.


εδω ηταν το σχετικο θεματακι :winka: κ δεν ειμαι κ moderator :D
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84886

καλοριζικη παντως!!!δεν ειπες,τι κανονισες για το θεμα τελωνειου?

kagelos1
04/11/2009, 11:02
Το είχα δει το θέμα με την sargent. Το θέμα αυτό μιλάει για μια συγκεκριμένη σέλα. Εγώ ήθελα να ρωτήσψ άλλους που έχουν την ίδια μηχανή αν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα πάνω στην μανίσια σέλα και να μου πει όποιος μπορεί τι έχει να προτείνει. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα να ανοίγει παρόμοιο thread.

Μου είπε ο τύπος πως θα την δηλώσει τα μισά λεφτά στο τελωνείο, ώστε να έχει κάλυψη για το μισό ποσό αν συμβεί κάτι. Του είπα να το δηλώσει 20$ και αναλαμβάνω το ρίσκο αν συμβεί κάτι και συμφώνησε.