PDA

View Full Version : το μηχανάκι του ....θεοσεβούμενου!!



panagiotis dim
03/11/2009, 12:14
Έίναι μία απο τις πολλές ιστορίες που έχω απο τα σχολικά μου χρόνια ..ειπα να μην αρχίσω πάλι να γράφω για φάρσες κλπ... πολλοί μπορεί να διαμαρτυρηθούν για οσα έχω κάνει παιδί σαν ήμουν αλλά θέλω να το εκφράσω αυτό και ο θεός βοηθός .

ήμουν τρίτη λυκείου ο των θρησκευτικών ηταν ενα θηρίο σαν αρκούδα που χειμώνα καλοκαίρι φορούσε παλτό και κασκόλ. Δεν είχαμε ποτέ καταλάβει πως διάολο δεν καιγόταν το καλοκαίρι με το μαυρο παλτό μεχρι τα γόνατα .

τον Αρχηγό ( ο των θρησκευτικών ..,ετσι τον φωνάζαμε!!) τον είχαμε στο μαθημα των θρησκευτικών απο την πρώτη γυμνασίου. στα πρώτα χρόνια δεν τον πειράζαμε αλλα το κακό είχε ξεκινήσει ,με τις πλάκες που του κάναμε απο την πρώτη λυκείου και συνεχιζόταν αμείλικτα μέχρι και εκείνες τις μέρες .

ο αρχηγός ερχόταν με floretta στο σχολείο μία τριάρα για οσους την θυμούνται δίχρονη που παραπάνω απο 30 χλμ ποτέ του δεν την είχε ανοίξει . Πάντα μπουκωμένη να καπνίζει σαν της πτολεμαίδας την καμινάδα .

η ιδέα ήταν να του κάνουμε κάτι σχετικά με την floretta του . πέσανε πολλές σκέψεις στο τραπέζι τελικά επικράτησε η πιο λαμπρή !!! υπήρχε παρόμοιο μηχανάκι σε υπόγειο ιδίου χρώματος ιδίου τύπου αλλα εντελώς ξεμπασκωμένη με καλώδια να κρέμονται ,σε ρημαδιασμένη κατάσταση κλπ .

Την βγάλαμε λοιπόν απο το υπόγειο την πλύναμε και την μεταφέραμε με αγροτικό κοντά στο σημείο που ο αρχηγός αραζε την δικιά του . Και την κατάλληλη στιγμή του την ,....αντικαταστήσαμε ...!! .





Τελειώνοντας το μάθημα λοιπόν ολοι εμείς είχαμε παρει θέσεις να απολαύσουμε το ολο θέμα .
Κατεβαίνει ο αρχηγός με την πατατούκα του κονταστέκεται στην ξένη ξεχαρβαλιασμένη floretta και δεν μπορεί να αποφασίσει τι είναι τουτο το πράγμα . ( εντωμεταξύ την δική του την εχουμε στήσει απέναντι μισοκρυμένη καπως πίσω απο ενα δέντρο)

Οταν αποφάσισε να ανέβει πανω να δοκιμάσει αν πραγματι ήταν δικιά του απο τα γέλια και τα χαχανητά μας πήρε χαμπαρι . Οταν επιασε καποιον εξ ημών απο τα αυτιά λοιπόν σπευσαμε να του κοινοποιήσουμε την ακριβέστατη θέση που είχε ξεχάσει προφανώς την κανονική του flοretta ενώ η ξεχαρβαλωμένη δεν ηταν δικιά μας ήταν κάποιου ξένου .... ( ετσι του είπαμε να γλυτώσουμε τα επακόλουθα )

Περασαν πολλά χρόνια απο τότε και πρίν λίγο καιρό σε μιά συγκέντρωση που είχαμε ολα τα αλάνια της εκείνης εποχής μαζί μας και ο τότε πρόεδρος της τάξης μας μηχανολόγος σήμερα
το έσκασε το παραμύθι.....
ΡΕ ΣΕΙΣ ... εκείνος ο αρχηγός που του είχαμε αλλάξει το κέρατο στις φάρσες ΗΤΑΝ καλός ανθρωπος ο κακοκοίρης ...

μιά μέρα που είχα πάει στα γραφεία για την πενθήμερη ακουσα τον αρχηγό να λέει στους αλλους καθηγητές .....


ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ !!!! (ακούτε ??? Τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ .....!!!!!)
είναι καλά παιδιά ολα τους .... να τους δώσουμε γνώσεις να σπουδάσουν ολα !!!

θα μου πείς τι κάθομαι και τα γράφω ??
απλά μερικές φορές γράφοντας φεύγει και κανένα δάκρυ ...
αχ ρε δάσκαλε !:sad: :sad: :sad:

dodos 900
03/11/2009, 13:31
Ωραίος ο αρχηγός!:beer:

motard
04/01/2010, 00:15
tha ithela na sou pw kati..akoma sto lukeio eimai twra teliwnw...entaxei opws oloi gnwrizoume h malakia paei sinnefo...spas plaka alla den uparxei xeirotero sinesthima....kati paromoio exei tixei kai se emas...otan koroideueis kapoion alla sto telos vgenei o kalos...
kalos omws me oli tin simasia tis lexhs(mas upostirize sto telos)
kaname vlakeies den lew... alla sto telos se poianei ena sinesthima kai sou gamaei tin psixologia...se auton re gamwto? sou erxetai kati pou den to perimeneis....
nomizeis oti upovathmizeis kapoion alla sou gurnaei pisw kai polu xeirotera malista... giati autos pou koroideues ithele ena bravo.. ena xeirokrotima gia auto pou einai.. alla esy dn to gnwrizes...

den xerw an katalavaineis ti ennow!
ta lew ligo paraxena :D

chris_honda
04/01/2010, 07:28
Δεν υπάρχουν καλύτερα χρόνια απ' αυτά του σχολείου. Όλοι μας τα έχουμε ζήσει, φάρσες - κοπάνες - παπάκια - καφετέριες....Ίσως τώρα να έχουν ξεφύγει πιο πολύ απ' ότι εμείς, αλλά το όλο κλίμα παπραμένει το ιδιο, δυστηχώς αργότερα καταλαβαίνουμε αυτούς τους ανθρώπους, γιατί όντως υπάρχουν και καλοί εκπαιδευτικοί..

Μπράβο ρε αγορίνα για την ιστορία...:wave2: :wave2:

olaeinai_dromos
04/01/2010, 21:52
μου εφτιαξες το κεφι!!
καθε εποχη εχει το αρωμα της.
Αλλα το αρωμα της εποχης που αναφερεσαι ειναι.........ανεξιτηλο!!
:beer: :beer:

Road67
05/01/2010, 01:56
Χρόνια που θες να γυρίσουν :beer:

makis206
05/01/2010, 08:24
:beer: :beer: :beer: :beer:

soter3gm
05/01/2010, 09:17
Ενας φίλος στην υπογραφή του έγραφε το εξής " Στον Πατέρα μου οφείλω το ζην στο δάσκαλό μου το ευ ζην "
Αυτό ακριβός μας είπες φίλε Παναγιώτη ,Σε όλο του το μεγαλείο :beer:

panagiotis dim
07/01/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motard
tha ithela na sou pw kati..akoma sto lukeio eimai twra teliwnw...entaxei opws oloi gnwrizoume h malakia paei sinnefo...spas plaka alla den uparxei xeirotero sinesthima....kati paromoio exei tixei kai se emas...otan koroideueis kapoion alla sto telos vgenei o kalos...
kalos omws me oli tin simasia tis lexhs(mas upostirize sto telos)
kaname vlakeies den lew... alla sto telos se poianei ena sinesthima kai sou gamaei tin psixologia...se auton re gamwto? sou erxetai kati pou den to perimeneis....
nomizeis oti upovathmizeis kapoion alla sou gurnaei pisw kai polu xeirotera malista... giati autos pou koroideues ithele ena bravo.. ena xeirokrotima gia auto pou einai.. alla esy dn to gnwrizes...

den xerw an katalavaineis ti ennow!
ta lew ligo paraxena :D

ειλικρινά θέλαμε να τον βρούμε να του πούμε ποσο μεγάλος δάσκαλος Ητανε.. να τον χειροκροτήσουμε και να του πούμε ενα συγνώμη μεσα απο την καρδιά μας για οτι του καναμε...λόγω ηλικίας πάντα .. αλλα βλέπεις δεν μπορούμε πιά ...

mchris
07/01/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Ενας φίλος στην υπογραφή του έγραφε το εξής " Στον Πατέρα μου οφείλω το ζην στο δάσκαλό μου το ευ ζην "
Αυτό ακριβός μας είπες φίλε Παναγιώτη ,Σε όλο του το μεγαλείο :beer: Είχες κολλητό το Μεγαλέξανδρο; Ε μα τόσο παλιός; :lol:

dimis cbf600
17/01/2010, 10:09
Ωραίος ο αρχηγός.
Όλοι μας κάναμε μ......ς στο σχολείο,
και σίγουρα το συναίσθημα αυτό του έκανα πλάκα σε
λάθος άνθρωπο είναι πολύ άσχημο.

nktR
17/01/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim


ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ !!!! (ακούτε ??? Τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ .....!!!!!)
είναι καλά παιδιά ολα τους .... να τους δώσουμε γνώσεις να σπουδάσουν ολα !!!

θα μου πείς τι κάθομαι και τα γράφω ??
απλά μερικές φορές γράφοντας φεύγει και κανένα δάκρυ ...
αχ ρε δάσκαλε !:sad: :sad: :sad:

:cry:
:a013: :a013:

πραγματικά οι περισσότεροι από τους δασκάλους-καθηγητές είναι έτσι,
και όσο υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που βλέπουν με ευαισθησία ως λειτούργημα
τη δουλειά τους, δεν φοβάμαι τίποτα.
Σε ευχαριστούμε που το έγραψες:wave2:

Metageitnion
21/01/2010, 14:04
Χρειάζεται που και που να διαβάζουμε κάτι τέτοιο για να θυμόμαστε ωραίες και βαθιά χαραγμένες αναμνήσεις αλλά και να προσπαθούμε να ακολουθούμε το παράδειγμα τέτοιων Ανθρώπων :a18:
Καλά να περνάτε :wave2:

JohnGo
25/01/2010, 00:30
σε μερικες μερες τελιωνω τις σπουδες φιλε παναγιωτη.
και καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες αυτοι που εμεις λεμε "χαζους" και κοροιδευουμε
ειναι τα καλυτερα ατομα δεν μπορει ενας 15 18 χρονος να εχει μεγαλυτερη νοημοσυνη απο εναν 40 αρη και μαλιστα εκπαιδευτικο... απλα ειναι τοσο μαγκες που δεν μας την "χαλανε" και μας αφηνουν να μεγαλωσουμε και ξερουν πως τοτε θα τους καταλαβουμε. :D