PDA

View Full Version : ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΑΣ



natlan74
03/11/2009, 12:12
:confused: Το σκιτσάκι τα λέει ολα .
Οτι θέλει ο κάθε ένας χρεώνει οταν παμε τη μηχανή για σερβις και οταν εισαι νεος στο χωρο δεν ξερεις που πανε τα 4!Εχω μια BMW f650 funduro, για δώστε ρε παιδια τα φώτα σας, πια ειναι μια νορμαλ τιμή για το γενικό.Ευχαριστώ προκαταβολικα

MikeG
03/11/2009, 12:18
Για να μιλάμε σωστά, όταν λες γενικό service, τι εννοείς? Επίσης βάζεις μέσα & τα αναλώσιμα?

Για λάδια, φίλτρο, μπουζί υπολόγισε γύρω στα 60 euros, χονδρικά. Η τιμή αυτή μπορεί να ανέβει, όταν προστίθενται και άλλα αναλώσιμα, όπως τακάκια, ρουλεμάν, κ.α ή και άλλες εργασίες, πχ βαλβίδες.


:wave2:

Ktm.Prestige
03/11/2009, 21:37
Λάδια , 2 φίλτρα(Λαδιού και τα δύο) , λίγο συμπλήρωμα παραφλού , καθάρισμα -γρασάρισμα και τέντωμα αλυσίδας = 90?.
Τσουχτερή τιμή για κάθε 2000 χλμ , Ηράκλειο και Χανιά έχω ακούσει για παραπάνω.
Μιλάμε για το απλό προβλεπόμενο service.Για γενικό........δεν θέλω να μάθω απο τώρα!!!:eek:

alximistis
03/11/2009, 21:40
εξαρτάται τη μηχανή. Εγώ ας πούμε στα 40.000 χλμ θα πληρώσω πολλά στο ducati μου :)

p@nos
03/11/2009, 21:41
τιποτα γμτ...


:sad:

mikros boudas
03/11/2009, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Λάδια , 2 φίλτρα(Λαδιού και τα δύο) , λίγο συμπλήρωμα παραφλού , καθάρισμα -γρασάρισμα και τέντωμα αλυσίδας = 90?.
Τσουχτερή τιμή για κάθε 2000 χλμ , Ηράκλειο και Χανιά έχω ακούσει για παραπάνω.
Μιλάμε για το απλό προβλεπόμενο service.Για γενικό........δεν θέλω να μάθω απο τώρα!!!:eek: καθε 2000 λαδια??

camen
03/11/2009, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καθε 2000 λαδια??

Αυτο θα ρωτουσα και εγω...:confused: :eyepop:
Καθε 5.000 λεει η ΚΤΜ.
Αυτο που κανεις φιλε μου ,εκτος απο υπερβολη,μπορει να σου δημιουργησει προβλημα μακροπροθεσμα.Διοτι τα full συνθετικα λαδια πρεπει να δουλεψουν καμια 500αρια χλμ για να αποδωσουν...Αλλαζοντας τα τοσο συχνα στην ουσια καταπονεις τον κινητηρα ...

camen
03/11/2009, 22:09
Σε ΚΤΜ LC4 640 εχω δωσει/θα δωσω:

2 λιτρα λαδι motorex full synthetic -->30Ε
2 φιλτρα λαδιου-->15Ε(τα μαμα ΚΤΜ)
Μαζι με εργατικα=55Ε για αλλαγη λαδιων

ρυθμισμα βαλβιδες+φλαντσες καπακιων βαλβιδων-->50Ε

Οποτε καθε 5.000χλμ περιπου χρειαζομαι 120Ε για τα βασικα...

Οσους οι μαστορες σας ,σας χρεωνουν το τεντωμα της αλυσιδας ή το γρασαρισμα της ή το συμπληρωμα παραφλου,εχετε σκεφτει να αλλαξετε μαστορα και να βρειτε εναν πιο "ανθρωπινο"???

mparmpanik
03/11/2009, 22:55
εγω παντως για το τρανσαλπ (και δεν ξερω αν μου τον πιασανε λιγο τον κωλο)
πληρωσα για λαδια, φιλτρα λαδιου και αερα, μπουζια, βαλβιδες, ρουλεμαν τιμονιου
λαμπες πορειας και στοπ και εργασια, 230 ευρα.

και μαλλον ευχαριστημενος ειμαι γιατι οι εξουσιοδοτημενοι μου ζητουσαν 450 ακατεβατα.

georgis4
03/11/2009, 23:15
Αναλογος και το μοτοσακο φανταζομαι παει το σερβις.....αναλογος τις τιμες των αναλωσιμων κτλ...
Λαδια(1.4λ)-φιλτρο λαδιου-τεντωμα αλυσιδας και ψιλοελενχος (οντας εντος εγγυησης)
32.50 ευρωπουλα...:D (στην αντιπροσωπεια)

MAG/FMX
03/11/2009, 23:54
Λαδια καθε 3000κλμ μοτουλ 5100 2λτ 25ε με εργασια κ ολα τα αλλα τσεκαρισματα δωρεαν.
Ο μηχανικος μου ειναι διαμαντι κ ειμαι πιο ευχαριστημενος απο εξουσιοδοτημενα κ οχιμονο για το θεμα χρηματων.
:p

Ktm.Prestige
04/11/2009, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο θα ρωτουσα και εγω...:confused: :eyepop:
Καθε 5.000 λεει η ΚΤΜ.
Αυτο που κανεις φιλε μου ,εκτος απο υπερβολη,μπορει να σου δημιουργησει προβλημα μακροπροθεσμα.Διοτι τα full συνθετικα λαδια πρεπει να δουλεψουν καμια 500αρια χλμ για να αποδωσουν...Αλλαζοντας τα τοσο συχνα στην ουσια καταπονεις τον κινητηρα ...

Φούλ συνθετικά χρησιμοποιώ το καλοκαίρι 15-50W και ημι-συνθετικά το χειμώνα.
Για καταπόνηση του κινητήρα πρώτη φορά το ακούω....Να μου πείς οτι πληρώνω πολλά σε λίγο διάστημα , ναι το καταλαβαίνω.
Σε όσα hellinstore είχα ρωτήσει , απο Λασίθι μέχρι και Χανιά κανένας δεν μου είπε οτι καταπονώ τον κινητήρα αλλάζοντας τα λάδια τόσο νωρίς.
Επίσης δεν είπα οτι μου χρεώνουν και το τέντομα αλυσίδας οκ , συνολικά είπα πόσο μου παίρνουν.
Και ναι , το γνωρίζω ότι είναι ακριβοί αλλα εδω επαρχία δεν έχουμε και πολλές επιλογές.
:beer:

epp1640
04/11/2009, 01:54
Ybr 125

1 λίτρο λάδι + εργατικά = 13 ευρώ

τεντώματα, ρύθμισμα συμπλέκτη, φίλτρο, λοιπές εργασίες ένα 50ρικο.. πάρα πολλά.. εργασίες που μπορούν και θα γίνονται και από μένα..

εμπρός τακάκι μόνο το αναλώσιμο 35.. πάρα πολλά.. βρήκα premier με 15..

ευτυχώς ο Haynes έβγαλε service manual... :D Και λήγει και οσονούπω η εγγύηση οπότε.. :sun:

camen
04/11/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
κανένας δεν μου είπε οτι καταπονώ τον κινητήρα αλλάζοντας τα λάδια τόσο νωρίς.


Κ περιμενες οτι θα στο ελεγαν:confused: :smokin:

Μην τα αλλαζεις τοσο νωρις...Ακομη κ εμενα να μην θες να πιστεψεις που σου λεω το πρωτο πραγμα που μου ειπε μηχανικος-κολλητος οταν πρωτο πηρα το ΚΤΜ,ειναι υπερβολη αυτο που κανεις και πετας αδικα λεφτα.
Κρατα τα λαδακια τουλαχιστον για 3.500-4.000 χλμ.Δεν προκειται να παθει τιποτα το ΚΤΜ απο αυτο...:winka:

Ktm.Prestige
04/11/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ περιμενες οτι θα στο ελεγαν:confused: :smokin:

Μην τα αλλαζεις τοσο νωρις...Ακομη κ εμενα να μην θες να πιστεψεις που σου λεω το πρωτο πραγμα που μου ειπε μηχανικος-κολλητος οταν πρωτο πηρα το ΚΤΜ,ειναι υπερβολη αυτο που κανεις και πετας αδικα λεφτα.
Κρατα τα λαδακια τουλαχιστον για 3.500-4.000 χλμ.Δεν προκειται να παθει τιποτα το ΚΤΜ απο αυτο...:winka:

OK Camen , σε ευχαριστώ για το tip.
:beer:

mikros boudas
04/11/2009, 15:09
τα λαδια θελουν ψησιμο για να δουλεψουν σωστα(το λεω πολυ χοντρικα).στα 2000 χλμ ειναι ακομα ζεστα,ουτε καν εχουν αρχισει να ψηνονται.τουλαχιστον 3500 χλμ

camen
04/11/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τα λαδια θελουν ψησιμο για να δουλεψουν σωστα(το λεω πολυ χοντρικα).στα 2000 χλμ ειναι ακομα ζεστα,ουτε καν εχουν αρχισει να ψηνονται.τουλαχιστον 3500 χλμ

:winka: :winka: :winka: :beer: