PDA

View Full Version : ποσο λαδι στο μπροστινο του dr??



nikmar
03/11/2009, 19:54
Λιγο βιαστικος ειμαι για προτο post αλλα καιγομαι ρε παιδια οποτε αν μπορει καπιος να βοηθεισει.
το μηχανακι ειναι dr 250 του 97 με το αναποδο αλλαξα τσιμουχες μπροστα,γεμισα τα catrige του πιρουνιου και με την μποτα κατω και το ελατηριο μεσα συμπληρωσα μεχρι τους 14 ποντους απο την κορυφη του καλαμιου και μετα απο μια βολτα το λαδι τρεχει βρυση απο τις τσιμουχες.τους 14 ποντους μου τους ειπε εμπειρος μηχανικος.ΒΟΗΘΕΙΑ

lamoun
04/11/2009, 09:33
Μάλλον κάτι δεν έγινε καλά, η αλλαγή τσιμούχας ή στο μέτρημα της στάθμης?

Στάθμη μετράμε με τα ελατήρια εκτός και το πιρούνι συμπιεσμένο.
Εσύ το μέτρησες με το ελατήριο. Άρα ξανακοίτα το. Άν το μέτρησες με το πιρούνι όλο "ανοιχτό" τότε έχει πάρα πολύ λάδι μέσα.

Για κοίτα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74656) μπας και βρείς μανουαλ.

ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/archive/index.php/t-744496.html) λέει για 5 με 6 ίντσες, δλδ 125 - 150mm.


USD forks usually use 5wt fork oil. As for oil height, they are all a bit different, most are in the 5 to 6 inch range measured from the top of the tube with the springs removed and fork tubes compressed. You may have to experiment a bit to find a comprimise between harshness (oil level too high) and poor bottoming resistance (oil level too low).

nikmar
04/11/2009, 16:16
Το πιρουνι μετραει στα 140 mm απο επανω με το ελατιριο μεσα δηλαδη μαλον εχω λιγο λαδι, παρα πολυ,αυτο δεν δικαιολογει τις διαροες.υποψιαζομαι οτι οι τσιμουχες ειναι πολυκαιρισμενες η οτι η μετρηση ειναι με το catrige αδειο.οι τσιμουχες ειχαν μια διαφορα,οι παλιες ειχαν ενα ελατιριο απο την μεσα και ενα απο την εξω μερια οπως τις βαζουμε στην μπουκαλα οι καινουριες μονο ενα απο την εξω μερια.ευχαριστω παντως οσο για manual εχω βρει αρκετα μονο που κανενα δεν εχει το μηχανακι με αναποδο,ολα απευθυνονται και στο 350 και ολα εχουν μονο το συμβατικο πιρουνι:( :( :( :(

notakos600
04/11/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmar
Το πιρουνι μετραει στα 140 mm απο επανω με το ελατιριο μεσα δηλαδη μαλον εχω λιγο λαδι, παρα πολυ,αυτο δεν δικαιολογει τις διαροες.υποψιαζομαι οτι οι τσιμουχες ειναι πολυκαιρισμενες η οτι η μετρηση ειναι με το catrige αδειο.οι τσιμουχες ειχαν μια διαφορα,οι παλιες ειχαν ενα ελατιριο απο την μεσα και ενα απο την εξω μερια οπως τις βαζουμε στην μπουκαλα οι καινουριες μονο ενα απο την εξω μερια.ευχαριστω παντως οσο για manual εχω βρει αρκετα μονο που κανενα δεν εχει το μηχανακι με αναποδο,ολα απευθυνονται και στο 350 και ολα εχουν μονο το συμβατικο πιρουνι:( :( :( :(



Ακριβώς όπως το έγραψες, πολυκαιρισμένες τσιμούχες. Το ελατήριο εσωτερικά της τσιμούχας υπάρχει για να την κάνει στεγανή. Το άλλο το δακτυλίδι εξωτερικά είναι ασφάλεια για να την κρατάει στη θέση της .
Στα συμβατικά ξέρω πως βάζεις όσα cc γράφει το manual με τις μπουκάλες σε πλήρη έκταση και όχι σε συμπίεση.

nikmar
05/11/2009, 21:08
για το story οι τσιμουχες ηταν λαθος !@#$%@ δεν ειναι καλο να λυνεις πιρουνι 2 φορες σε 2 μερες
οι τσιμουχες του dr 250 s αυτο με το αναποδο ειναι 41-54-10,5 (μην την πατησει και κανεις αλλος!!