PDA

View Full Version : Ερωτήματα προς απάντηση... Κάτι διαφορετικό.



Gandalf dr685sm
03/11/2009, 20:04
Ερωτήματα προς απάντηση.




Οι περισσότεροι γνωρίζουμε το τι γίνεται μετά απο κάθε χτύπημα που σχετίζεται με την τρομοκρατία. Αύξηση μέτρων ασφαλείας και καταστολής. Συνεχής επαγρύπνηση για περιορισμένο χρονικό διάστημα έτσι ώστε να υπάρχει μια ικανή ένδειξη οτι κινούνται τα γρανάζια των Αρχών. Πάνω κάτω όλοι γνωρίζουμε οτι η ΕΛ.ΑΣ και το εκάστοτε κλιμάκιο υπουργείου ψάχνει πως να καταπολέμήσει το πρόβλημα. Έχει ασχοληθεί κανείς όμως με τα αίτια και οχι μόνο με την καταπολέμηση των αποτελεσμάτων;

Ποιά είναι τα άιτια αλήθεια; Με δεδομένο οτι και άλλες χώρες έχουν καταπολεμήσει παρόμοια εσωτερικά προβλήματα απο χτυπήματα εξτρεμιστικών ομάδων, θα παραθέσω μερικά αίτια που καταπολεμήθηκαν εν τη γεννέση τους και έφεραν θεαματικότερα αποτελέσματα απο την εκ των υστέρων αντιμετώπιση τους.

1. Κοινωνικό πρόβλημα Νο1.. Οικονομικό πρόβλημα και σκάνδαλα-ατιμωρησία.

Είναι γεγονός πως οι περισσότεροι εξτρεμιστές είναι κατά μεγάλη συχνότητα στο όριο ηλικίας των 15-35. Ηλικίες που αντιμετωπίζουν πρώτες το όποιο οικονομικό πρόβλημα και αναταραχή υπάρχει στην κοινωνία, όντας σαν το κυριότερο δημιουργικό κομμάτι της. Έτσι αρκετοί νέοι δεν έχουν καν εργασία... πόσο μάλλον ικανοποιητικής ανταπόδωσης την ίδια ώρα που οικονομικά σκάνδαλα απο μεγαλοσχήμονες ή ομάδες αυτών , κατακρεουργούν τεράστια χρηματικά ποσά και παραμένουν στο απυρόβλητο πίσω απο διάφορα νομικά τεχνάσματα.

Και οχι..δεν γίνονται αυτά και έξω. Τουλάχιστον όχι στον βαθμό που έχει παραγίνει το κακό εδώ. Πως λοιπόν κάποιος νέος θα πειστέι για την υγεία του συστήματος και θα συνεχίσει να το στηρίζει με την συμμετοχή του όταν βλέπει τα εντελώς παράλογα και άδικα παραπάνω; Δεν είναι λογικό οτι κάποια στιγμή θα αντιδράσει και μάλιστα μερικοί εξ αυτών θα είναι και εκείνοι που θα τραπούν σε βίαιες μεθόδους ανατροπής του;

2. Παιδεία... Παιδεία σχολική αλλά και οικογενειακή. Παιδεία που έχει λείψει απο τα παιδιά. Δεν μιλώ μόνο για το κλασσικό κομμάτι που γκρινιάζουν οι άνω των 35+ και απορούν με το που πάει το γεγονός αυτό, ξεχνώντας ίσως πως και εκείνοι με καταλήψεις, σπασίματα κτλ, έζησαν και μεγάλωσαν. Σίγουρα έχει αλλάξει η εποχή αλλά για το τι συμβαίνει σήμερα οι νέοι έχουν το μικρότερο μερίδιο ευθύνης καθώς παλεύουν σε μια έτοιμη και de facto κατάσταση για αυτούς... εντελώς εχθρική όσον αφορά στοιχεία που λέγονται αξιοκρατία, τιμιότητα και ανταπόδωση στην εφαρμογή των ικανοτήτων τους.

Εξετάσεις που αφορούν παπαγαλίες, εκπαιδευτικό σύστημα που καθοδηγεί σε μηχανές παραγωγής έργου και οχι ικανούς πολίτες, οικογένειες ανύπαρκτες που στηρίζονται στην ικανότητα του αυτο-μεγαλώματος του προβληματισμένου έφηβου και απορούν κιόλας γιατί το παιδί τους είναι κλειστό σαν χαρακτήρας και ιδιαίτερα βίαιο και αντιδραστικό. Πάντα φταίει το κακό κράτος ... οι μπάτσοι... η κοινωνία...Ποτέ όμως οι γονείς που οι "κακόμοιροι" τρέχουν να μαζέψουν κανά φράγκο για να ... _ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ. Ξεχνώντας ίσως οτι η υστεροφημία τους είναι το ίδιο τους το παιδί και οχι το Ι.Χ. και το οικόπεδο/σπίτι που θα αφήσουν πίσω.

Ωραίοι γονείς ... σπέρνουν παιδί να φυτρώσει μόνο του, να εκπαιδευτεί απο ξενόγλωσσες παραμάνες και οικιακές βοηθούς... και τέλος απο δάσκαλους που έχουν την κλασσική δημοσιουπαλληλική νοοτροπία του 8ωρου (ναι καλά!! ) μεταφέροντας κείμενα απο τυπωμένα βιβλία και οχι γνώσεις και κριτική ικανότητα.

Οι νεαροί αυτοί λοιπόν με το πέρας της σχολικής χρονιάς , είναι έρμαιο του κάθε λαμόγιου , του κάθε κύναιδου και κνώδαλου που έχει την δική του λίστα σκοπών να επιτύχει με μέσο την δική τους οργή και αντίδραση προς εκέινο που τους έχουν ετοιμάσει για να ζήσουν. Και το κακό είναι οτι στιγματίζονται για αυτή την υποχρεωτική επιλογή τους.

Εκκολαπτόμενα όργανα βίας με καθοδήγηση κάποιων "δήθεν πνευματικών" που νομίζουν πως η βία θα αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο. Θα αλλάξει τα πράγματα. Απο πότε η βία αλλάζει τα πράγματα προς το καλύτερο; Μόνο καταστροφή φέρνει. Αλλά για να το ξέρεις αυτό πρέπει κάποιος να στο διδάξει.. να σου μάθει το γιατί. Δυστυχώς είπαμε... Παιδεία και οικογένεια ανύπαρκτα. Και πριν σπεύσει κανείς να αντιδράσει στο μυαλό του και να πεί ... τι λέει πάλι ο π@π@ρ@ς.. πότε έκατσε με το παιδί του να μιλήσει τελευταία φορά με ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.. πότε έπαιξε μαζί του ακόμα και λίγο μπάλα ή έστω και στον Η.Υ.

ΠΟΤΕ ΠΛΗΣΙΑΣΑΤΕ ΜΩΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ;

Χωρίς αυτά λογικό είναι να καταλήγουν τρομοκράτες και εγκληματίες και οχι ικανοί πολίτες για τον εαυτό τους αλλά και για το σύνολο!

3. Τελευταίο πιάνω και το κομμάτι του κράτους που αφορά το ποινικό και το δικαστικό σύστημα. Την ΕΛ.ΑΣ την αφήνω στην άκρη οχι γιατί είναι άμοιρη ευθυνών , αλλά διότι είναι εκτελεστικό όργανο με στρατιωτική ιεραρχία. Όποιος δεν μπορεί να το κατανοήσει αυτό , τότε κοιμάται σε άλλο πλανήτη. Ο άνθρωπος που είναι αστυνομικός μπορεί να έκανε την αρχική επιλογή του στα 18 του (όταν ήταν παιδί και αυτός), αλλά απο εκεί και πέρα η επιλογή μέσα απο το επάγγελμα-λειτούργημα που επέλεξε πολλές φορές είναι "απαγορευμένο φρουτο" λόγω διαταγών απο ανώτερους.

Φυσικά μπορεί να παραιτηθεί , αλλά ειλικρινά ενας άνθρωπος που ζεί μια οικογένεια απο αυτό πως θα το κάνει; Ας είμαστε σοβαροί και πραγματιστές. Αυτό είναι μια φοβερά δύσκολή επιλογή αν οχι παραίτηση και αποδοχή οτι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Και όμως μπορεί!

Δεν είναι λίγοι δα οι αστυνομικοί που είναι πρώτα άνθρωποι και μετά εκτελεστικά όργανα. Όμως κάποιοι προτιμούν να δείχνουν εκείνους που όντως έχουν μεθύσει απο την "ετερόφωτη εξουσία" που έχουν δανειστεί απο την κοινωνία και φέρονται ώς Σερίφηδες του Νότιγχαμ. Αυτοί πρέπει με συνοπτικές διαδικασίες να εντοπιστούν εκ των έσω. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάμε στο επόμενο κομμάτι. Στην ατιμωρησία που επικρατεί σε όλη την κοινωνία μας και στην ιδέα οτι οι νόμοι είναι για να εξυπηρετούν το άτομο και οχι το σύνολο της κοινωνίας.

Έτσι κατά το δοκούν εξηγούνται νόμοι απο μικρούς και μεγάλους σε κοινωνικές τάξεις. Τους κάνουν λάστιχο για να τους προσαρμόσουν στα δικα΄τους δεδομένα, για να περάσουν το δικό τους συμφέρον και μετά να αναρρωτιούνται γιατι ο ίδιος νόμος που αλλοίωσαν αυτοί με κάθε τρόπο να μην ισχύει κατά γράμμα για τους υπόλοιπους!!! Απο τον πιο απλό πολίτη που κάνει την παρανομία μέχρι και το ίδιο το κράτος και τις Αρχές του που γίνονται στιγμίαια , "Βασιλικότεροι του Βασιλέως".


Θέλαμε αίτια λοιπόν, για το τι είναι εκείνο που τρέφει τα βίαια χτυπήματα και την τρομοκρατία και εξτρεμισμό που σκοτώνει ψυχές και σώματα νέων ένστολων και μη;... Δείτε τα παραπάνω και αναρρωτηθείτε τι μπορεί να γίνει απο το κράτος και απο εμάς για να αλλάξει αν μπορεί να αλλάξει τελικά κάτι, χωρίς πλέον να χρειάζεται να κρεμάσουμε για μια ακόμη φορά την Δαμόκλειο Σπάθη πάνω απο αθώους και (σπάνια) απο ένοχους.

Εχετλαίος
03/11/2009, 20:23
Μάγε μου, θα πρέπει να αγνοήσουμε παντελώς την πιθανότητα συσχέτισης κράτους-"τρομοκρατίας" μέσω δαιδαλωδών διαδρόμων που ζέχνουν προβοκάτσια και αηθικότητα; Θα ήταν εξαιρετικά βολικό στην επεξήγηση πολλών ερωτημάτων που έθεσες.

Gandalf dr685sm
03/11/2009, 20:49
Οχι...

αλλά σε έχω προλάβει στο..


Οι νεαροί αυτοί λοιπόν με το πέρας της σχολικής χρονιάς , είναι έρμαιο του κάθε λαμόγιου , του κάθε κύναιδου και κνώδαλου που έχει την δική του λίστα σκοπών να επιτύχει με μέσο την δική τους οργή και αντίδραση προς εκέινο που τους έχουν ετοιμάσει για να ζήσουν. Και το κακό είναι οτι στιγματίζονται για αυτή την υποχρεωτική επιλογή τους.

Κάποια πράγματα μπορείς να τα πείς με δεκάδες τρόπους περιλαμβάνοντας κάθε περίπτωση ανθρώπου και κατάστασης.

Gandalf

Χωμάτινος
06/11/2009, 20:47
"Εάν σε ένα πρόβλημα υπολογίσεις ΟΛΑ τα σενάρια και αποκλείοντας τα απίθανα μείνει μονο ένα, τότε αυτό το ένα, όσο απίστευτο και αν φαίνεται, είναι το αληθές!!"

Sir Arthur Conan Doyle, διά στόματος του χαρακτήρα που δημιούργησε . . Sherlock Holmes

menelaos46
06/11/2009, 21:19
Το προβλημα κατ'εμε πηγαζει απο το γεγονος πως εχουμε χασει τις αξιες μας ως ανθρωποι και κατα συνεπεια ως κοινωνια.
Απο εκει ξεκινουν κι εκει τελειωνουν ολα.Δε θελω να μπω σε λεπτομερειες και συγκεκριμενους τομεις.
Το συστημα ως συστημα και ως νομοι ειναι τελειο κοντα με μερικα μονο νομικα κενα.Ο ανθρωπος απο την αλλη ειναι μακρια απο την τελειοτητα με αποτελεσμα να τα κανει σκατα, κατα καιρους λιγοτερο και κατα αλλους περισσοτερο. Τωρα ειμαστε στο περισσοτερο...

περαστικα μας!!!

Εχετλαίος
06/11/2009, 21:29
Πραγματικές λύσεις; Που να μπορούν να εφαρμοσθούν στο κοινωνικό κουφάρι και να ανακάμψει ο ασθενής από το κατώφλι του θανάτου; Όχι θεωρητικές λύσεις...πραγματικές που αν υιοθετούσαμε και εφαρμόζαμε αύριο σε κάνα μήνα να μπορούσαμε να ξυπνήσουμε καλύτεροι;
Συγνώμη, αλλά εγώ πέρα από το πυρηνικό μανιτάρι δε διακρίνω κάποια με τα κριτήρια που αναζητώ...
Κανείς πιο αισιόδοξος;

nasosR
06/11/2009, 21:39
συμφωνω απολυτα με τον μαγο
αλλα
προσωπικα πιστευω πως υπαρχει ακομα και ο παραγοντας εξουσια...

οταν λεω εξουσια αναφερομαι στην ατομικη κυριως εξουσια, δηλαδη την εξουσια που εχει ο καθενας μας και τον τροπο που την διαχειριζεται...
ειμαι 18 χρονων και μεχρι τωρα ,αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι ''ανωτεροι μου '' (καθηγητες πανεπιστημιου-λυκειου ,πρυτανης -λυκειαρχες,δημοσιοι υπαληλοι,ακομα και αστυνομικοι και αλλοι σε διαφορους κλαδουσ εργασιας) παντα δειχναν -δειχνουν μεγαλη χαρα στο να δειχνουν την εξουσια τους.....
εχω βαρεθει ανθρωπους με στρογγυλεσ σφραγιδες κουνιστεσ καρακλες και στολες να αδιαφορουν για οποιοδηποτε προβλημα-ζητουμενο μου που εκπιπτει στην δικαιοδοσια τους ...
απ την μια λες καλα θα σε φτιαξς κ@ργιολh και απο την αλλη ομως λες και αμα δν κανω τον μλκ παει το χασα τ παιχνιδι...

ισως ειναι καπως δευτερευον ο παραγοντας που αναφερω αλλα νομιζω καλο θα ηταν να τον λαβουμε υποψην μας.

Εχετλαίος
07/11/2009, 07:29
nasosR, εσύ που διάγεις νεώτερος και σίγουρα ολιγότερο αλλοτριωμένος από πολλούς από εμάς, τι θα πρότεινες σαν λύσεις (τουλάχιστον για τα προβλήματα που ο ίδιος διαπιστώνεις); Θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγες, καθότι σίγουρα δε σε έχει διαβρώσει (και εύχομαι να μην γίνει ποτέ!) το καθημερινό σάπιο κοινωνικό γίγνεσθαι που παλεύουμε εμείς οι πρεσβύτεροι.

nasosR
07/11/2009, 14:56
εχω γραψει και εχω σβησει απειρα πραγματα σ αυτην την απαντηση... καταλαβα πωσ ολα τα πραγματα γυρνανε γυρω απο τον ανθρωπο που κρυβουμαι μεσα μας...

οταν αυτος ο ανθρωπος ενδιαφερθει ,διχως να εχει να κερδισει κατ,ι για τν συνανθρωπο του, θα εχουμε κανει ενα βημα..
οταν αυτος ο ανθρωπος θα βρει σωστη παιδεια, θα εχουμε κανει ενα βημα..
οταν αυτος ο ανθρωπος θα αντιληφθει πως η εξουσια (ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΕΣ) ειναι οπλο και η κακη της χρηΣΗ δεν ωφελει κανεναν , θα εχουμε κανει ενα βημα..
οταν αυτος ο ανθρωπος μπορεσει να λειτουργησει σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,θα εχουμε κανει αλλο ενα βημα...

ΑΛΛΑ οσα βηματα και να κανουμε,

κανενα βημα δεν αρκει για να λυσουμε τιποτα αν πρωτα δεν συνειδητοποιησουμε πως τιποτα , τιποτα δεν θα αλλαξει με την βια, και πως αν καποιος φερθει βιαια σε καποιον ποιο "αδυναμο" τοτε και εκεινος (ο αδυναμος) με την σειρα του θα φερθει ακομα ΠΟΙΟ βιαια στους "αδυναμοτερους " του, και εκεινοι ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ βιαια και οι επομενοι.....
μαντεψτε...
ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ βιαια ...

δενξερω ισως να κανω λαθως αλλα ξερετε τι αισθανομαι πολλες φορες ...
σκεφτομαι πωσ ολοι αυτοι που μ ασκουν πιεση , αξουσια και βια δεν ειναι ουτε μια τριχα απο τα @ρχιδ%& μου κια μακαρι να μπορουσαν να ονειρευτουν την δυναμη και την εξουσια που εχω εγς στον εαυτο , και πως εγς κοιμαμαι ησυχος οχι γιατι εχς καλο κρεβατι αλλα επειδη τα εχω βρει με τον εαυτο μου .. καταλαβενετε ελπιζωτι λεω...ε?


μπορει να ειμαι νεωτερος και ποιο κοντα στο φαινομενο αλλα ειστε μεγαλυτεροι και αρα εχετε μεγαλυτερη εμπειρια..... ισως να τ σκεφτομαι λαθος ΕΧΕΤΛΑΙΕ για αυτο και η δικη σας αποψηιεχει μεγαλη σημασια...

:beer: :beer: :beer: :beer: ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.....:wave2:

Εχετλαίος
07/11/2009, 16:15
Άλλος ένας ρομαντικός στη συντροφιά μας!
Μα την αλήθεια, ίσως και να υπάρχει ελπίδα εν τέλη!

Gia
09/11/2009, 23:34
Να πω και εγώ μια άποψη.

Γενικά τα αίτια που λες ΄σωστα είναι. Ισως υπάρχουν πράγματα που δεν τα κατανοούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο οπότε δεν κατανοούμε και τον τρόπο που αντιδρα κάποιος. Είναι και θέμα ψυχοσύνθεσης (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) του καθενός. Δηλαδή και εγώ τα πήρα με τον θάνατο του πιτσιρικά περυσι το Δεκεμβρη αλλά δεν τα έβαλα με τις βιτρίνες. Αλλος αντιδρά αλλιώς.

Νομίζω οτι είσαι λίγο αυστηρος στο κομμάτι με τους γονείς. Δεν νομίζω οτι ο μέσος γονιός κυνηγάει το καταναλωτικό του όνειρο και λείπει απο το σπίτι πολλές ώρες. Δουλεύει πολύ γιατί η ζώη εχεί ξεφύγει απο οικονομικής άποψης, γιατί τρέμει μη χάσει τη θέση του, γιατι οι καιροί είναι δύσκολοι κλπ,κλπ.
Θυμάσαι φίλε οτι οι εποχές που μια 4μελης οικογένεια που ζούσε στο νοικι την έβγαζε με την δουλειά του μπαμπά δεν είναι και πολύ πίσω. Και περνάγανε και πολύ καλά, καμία σχέση με τη σημερινή φάση. Αυτό πλέον σπάνια το συναντάς.
Υπάρχουν και γονείς οπως τους περιγράφεις. Αλλα δεν νομίζω οτι οι γονείς των παιδιών αυτών - στη πλειοψηφία τους- να κύνηγουν καταναλωτικά όνειρα. Απλώς ξεκινήσανε σε κάποια φαση της ζωής τους να τρέχουνε και τους πήρε η μπάλα.

Διαφωνώ επίσης σε αυτό "Και το κακό είναι οτι στιγματίζονται για αυτή την υποχρεωτική επιλογή τους. "
Δεν είναι υποχρεωτική επιλογή φίλε. Αν ήταν έτσι θα είχαμε ορδές απο "τρομοκράτες". Κάποιοι τολμούν αλλά είναι λίγοι.

Πολλοί μπορούν να συμετάσχουν σε πράξεις "βίας " μαζικά και ανώνυμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι συσσωρευμένη οργή και τα σπασμενα φρένα των 16 χρόνων. Ομως αυτοί που περνάνε πραγματικά "απέναντι" νομίζω οτι είναι λίγοι. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Λοιπόν πέρασε η ώρα..
Χαιρετώ.:beer:

Gandalf dr685sm
10/11/2009, 08:07
Gia κάθε άποψη είναι σεβαστή και συζητίσιμη. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό εδώ καθώς είναι ενα φαινόμενο ανθρώπινο και ώς ανθρώπινο διαφορετικό σε κάθε οπτική.

Εκείνο που συζητώ μαζί σου είναι πως οι γονείς σχεδόν όλοι είναι θύμα καταναλωτισμού (όσοι μπορούν... όσοι δουλεύουν και έχουν μισθό). Δεν υπάρχει ούτε ενας που να έχει χρήματα στην τσέπη απο μισθό και να μην σκέφτεται τα ΘΕΛΩ και τα ΕΠΙΘΥΜΩ, όπου σε σημεία να γίνεται αυτοσκοπός πλέον. Δουλεύουμε όλοι για να έχουμε ενα σπίτι (δεκτόν) , φαγητό(δεκτόν) , ρουχισμό(δεκτόν) ... όχημα (δεκτόν υπό προϋποθέσεις). Μόλις εξασφαλίσουμε αυτά, τότε αμέσως μετά δεν λέμε καλά είμαστε εδώ και μπορούμε να ζήσουμε και να βιώσουμε το τι εστί οικογένεια... ξέρεις τι γίνεται.

Θέλουμε το μεγαλύτερο σπίτι.. το πιο ακριβό και καλύτερο εστιατόριο για φαγητό, τα επώνυμα ρούχα, το όχημα-tank με 5000cc. Είναι το καχέκτυπο του ονείρου made in USA που έχει περάσει στην ψωροκώσταινα απο πάρα πολύ παλιά. Εδώ και 50 χρόνια ίσως απο την εποχή της μεταπολίτευσης. Είναι το υποπροϊόν της κουλτούρας που έχει περάσει δυστυχώς στην παιδεία μας.

Οι γονείς δουλεύουν και οι δύο για 8ωρα ίσως και 12ωρα , για να επιβιώσουν/ζήσουν; Ή μήπως για να είναι σε θέση να αγοράζουν περισσότερα και να ικανοποιούν καταναλωτικές ανάγκες τους; Αλήθεια πόσοι είναι χρεωμένοι με πιστωτικές, δάνεια καταναλωτικά, δάνεια στεγαστικά, κτλ; Όλα αυτά προήρθαν απο βασικές ανάγκες ή μήπως απο μιμητισμό στον δρόμο για το καχέκτυπο του Αμερικανικού Ονείρου;

Βλέποντας αυτά τα παιδιά και ήδη μεγαλωμένα απο Σλάβους ή Ασιάτες λαμβάνοντας θέση ώς "πλαστοί γονείς", πως νομίζεις οτι θα έχουν την παιδεία και ανατροφή τους;.. Απο ξενόγλωσους αντικαταστάτες "γονείς" (πάει ο παππούς και η γιαγιά), απο τα ΜΜΕ (ειδικά η τηλεόραση), απο το σχολείο (εδώ γελάμε);

Είναι υποχρεωμένα λοιπόν απο ενα σημείο και ύστερα, έχοντας "μάθει" αν θέλεις κιόλας στην έτοιμη παροχή των Υυλικών πραγμάτων απο τους γονεις , που θεωρούν οτι αυτό σημαίνει να είσαι γονιός (ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ! ) και μην γνωρίζοντας το τι εστί παλεύω για κάτι ... (ποιός αλήθεια πιτσιρικάς δουλεύει οικοδομή-σιδεράς-μηχανικός στον πατέρα του; )... βγαίνουν έξω.. τρώνε μια στην κεφάλα απο την κοινωνία και αντιδρούν. Αντιδρούν κατά μεγάλο ποσοστό βίαια. Οχι τρομοκρατικά... βίαια... και δεν χρειάζεται να βάζουν βόμβες.

Μπορούν να μπούν σε ανήλικες συμμορίες, να πάρουν ναρκωτικά, να κλέψουν ... στην καλύτερη να κυρήξουν επανάσταση εντός οικίας και να τα κάνουν χειρότερα απο οτι είναι , με αποτέλεσμα οι μεγαλύτεροι να νομίζουν οτι φταίει η κοινωνία για τον κανακάρη/πουλάδα τους που δεν τους δίνει οτι ζητάνε!!!:uplate: :uplate:

Αυτοί είναι οι σημερινοί γονείς στην πλειοψηφία τους , (ο θεός να τους κάνει γονείς) που θεωρούν πως το παιδί θα φυτρώσει και θα μεγαλώσει δίνοντας του όλα τα υλικά αγαθά που μπορούν (λίπασμα) και οτι το σχολείο θα τα κάνει ανθρώπους (ξαναγελάμε εδώ).

Ποιος γονιός σήμερα διαβάζει ενα παραμύθι στο παιδί του; Ποιός κάθεται να παίξει μαζί του έτσι ώστε μέσα απο το παιχνίδι να του δώσει και την δημιουργική ικανότητα... ποιός αναρρωτιέται τι εφόδια πνευματικά πρέπει να του δώσει σε βασικό επίπεδο για να είναι γόνιμο το μυαλό του στην συνέχεια; Ποιός αφιερώνει εν τέλει χρόνο για αυτά τα πράγματα αντί να κάνει υπερωρία για να έχει το καλύτερο Ι.Χ. ή για να πάρει καλύτερο PC στο παιδί του , εις βάρος όμως της πνευματικής του ανατροφής αφού σπαταλά τον χρόνο αυτόν;

Κεφάλαιο ολόκληρο είναι το τι εστί γονιός... και στην σημερινή Ελλάδα όπου η παιδεία μας , έχει να κάνει με Frappe (συγνώμη Freddo) , αρπαχτές, καλοπέραση και βόλεψη ... αναρρωτιόμαστε γιατί τα παιδιά μας, δεν είναι εκείνο που πιστεύαμε οτι θα μπορούσαν να γίνουν.

Προσωπικότητες δικές τους έχουν σίγουρα.. και δικές τους επιλογές και ευθύνες, αλλά όπως τα φυτά όταν τα δένεις αναπτύσσονται μόνο προς ενα μέρος, έτσι και εμείς ώς γονείς οφείλουμε να δώσουμε την ευκαιρία με παιδεία απο το σπίτι, να αναπτυχθούν όπως εκείνα θέλουν και οχι όπως εμείς τα περιορίζουμε με την απουσία μας.

Gandalf

Εχετλαίος
10/11/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ποιος γονιός σήμερα διαβάζει ενα παραμύθι στο παιδί του; Ποιός κάθεται να παίξει μαζί του έτσι ώστε μέσα απο το παιχνίδι να του δώσει και την δημιουργική ικανότητα... ποιός αναρρωτιέται τι εφόδια πνευματικά πρέπει να του δώσει σε βασικό επίπεδο για να είναι γόνιμο το μυαλό του στην συνέχεια; Ποιός αφιερώνει εν τέλει χρόνο για αυτά τα πράγματα αντί να κάνει υπερωρία για να έχει το καλύτερο Ι.Χ. ή για να πάρει καλύτερο PC στο παιδί του , εις βάρος όμως της πνευματικής του ανατροφής αφού σπαταλά τον χρόνο αυτόν;Gandalf


180158

Gia
10/11/2009, 22:15
Καλησπέρα

Χωρίς να έχω στοιχεία πιθανολογώ οτι τα παιδιά που χώνονται σε τέτοιες φάσεις προέρχονται απο συνοικίες στις οποίες η πλειοψηφία δουλεύει 8/12 ωρο απλά για να ζήσει αξιοπρεπώς. Και αυτά που ανέφερες νομίζω οτι δεν είναι πολυτέλειες. Οπως είπα βέβαια δεν έχω στοιχεία αλλα θα μου φάνει παράξενο αν η επανάσταση ξεκινήσει απο τη Δροσιά .

:lol:

Τώρα ποιός τα μεγαλώνει; Σωστό το ερώτημα δύσκολη η απάντηση. Πάντως νομίζω οτι το σχολείο δεν είναι τοσο απελπισία οσο το παρουσιάζεις. Οπως σε ολα τα επαγγέλματα δεν είναι όλοι χάλια. Κάτι υπάρχει και απο εκεί. Ολοι νομίζω συναντήσαμε δασκάλους/καθηγητές που θυμόμαστε ακόμα.

Φίλε υπήρχε πάντα ενα ποσοστό νέων που έπαιρνε τη φάση στραβά. Αν είναι περισσότερο τώρα δεν ξέρω αλλά δεν θυμάμαι και ποτέ τέτοια ξεφτίλα γύρω μου. Κομματα μέσα στη μίζα, αστυνομία διεφθαρμένη, δάση καμένα, καθημερινότητα ποδήλατο. Δεν έχει και πολλά να χάσει έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα βέβαια μπορεί να χάσει τα πάντα.

Δυστυχώς φίλε τα παιδιά δεν έρχονται με οδηγίες χρήσεως. Είναι πακέτο να έισαι γονιός. Αλλά τα δίνεις ολα και οτι γίνει, οσο μπορεί και οπως το εννοεί ο καθένας.
Χαιρετώ
:wave2: :beer: