PDA

View Full Version : Οδική ασφάλεια - Κρήτη ........



arxaios
04/11/2009, 18:45
Μετά από αρκετά χρόνια που το προσπαθώ και κουτουλάω στην Ελληνική Δημοσιοϋπαλληλική Ακαμψία .......... και με αφορμή αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=85777 και ένα κάρο άλλα ......... μα πάνω απ' όλα γιατί αισθάνομαι ότι κάτι πρέπει να γίνει .....
Ξεκινάω μια δράση στο σχολείο (Επα.Λ.) με θέμα την Οδική ασφάλεια μαζί με μια συνάδελφο .......
Η δράση αυτή θα κρατήσει όλο το χρόνο για κάποιες ώρες την εβδομάδα εξωσχολικές και εξωδιδακτικές ........
Σίγουρα το κεφάλαιο μηχανή θα είναι ένα μεγάλο αν όχι το μεγαλύτερο κομμάτι του ........
Το τι θα επιτύχω δεν ξέρω .......... αλλά και ένας να σωθεί είναι κάτι .........

Επειδή έχουμε να κάνουμε με εφήβους που αισθάνονται άφθαρτοι αν όχι αθάνατοι ......... τα λόγια δεν πιάνουν τόπο εύκολα .......... πιστεύω ότι πρέπει κάπου να τους εντυπωσιάσω ώστε να πάρουν κάποια πράγματα στα σοβαρά ......
ΕΔΩ θα ήθελα την βοήθεια των συμφορουμιτών για να μου διαθέσουν ένα 3ωρο (πρωινό) από τη ζωή τους να έλθουν στο σχολείο με τις μηχανές και τον εξοπλισμό τους και να μιλήσουν - εμπλακούν με τα παιδιά .......... κάποιοι με SS άλλοι με EnDURo ή και κάποια Trail μηχανάκια !!!
Ιδιαίτερα θα βοηθούσε και η παρουσία κάποιων αγωνιζομένων με τις μηχανές τους (ακούς JIMK7;;; και άλλοι) .........
Προσωπικά πέρα από το χρόνο μου θα δώσω και κάποια κράνη που έχω σε φύλαξη και δεν πολυχρησιμοποιώ ......... με την υπόσχεση όποιοι τα πάρουν να τα φοράνε !!!

Τέλος πάντων ....... ξεκινάω σιγά-σιγά ........

Όσοι πιστεύετε ότι μπορείται να διαθέσετε ένα πρωινό .......... βοηθείστε ....... ακούτε οι Κρήτες ;;;

MikeG
04/11/2009, 18:49
Count me in.

Πάνω στο ίδιο θέμα έχω καιρό πράγματα στο μυαλό να προτείνω, αλλά προς το παρόν δεν έχουμε μαζευτεί από κοντά όλοι.

:wave2:

Akatanomastos
04/11/2009, 18:51
μπραβο κωστα για την πρωτοβουλια.

ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξουν θετικα αποτελεσματα αλλα μαλλον μακροπροθεσμα
και γιαυτο το λογο χρειαζεται επιμονη και υπομονη.

συνεχιζοντας αυτη τη δραση για καιρο(χρονια) θα μαθευτει και θα αρχισουν και αλλοι(γιατι οχι καθηγητες) να κανουν κατι παρομοιο και μονο ετσι σε καποια χρονια θα εχουμε ορατα αποτελεσματα.

Και φυσικα αν οι φορεις απο το υπουργειο παιδειας καποια στιγμη δουν και στηριξουν αυτην την προσπαθεια και την ενισχυσουν με οποιοδηποτε τροπο θα εχει καλητερες προοπτικες.

καλη συνεχεια:wave2:

arxaios
04/11/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Count me in.

Πάνω στο ίδιο θέμα έχω καιρό πράγματα στο μυαλό να προτείνω, αλλά προς το παρόν δεν έχουμε μαζευτεί από κοντά όλοι.

:wave2:
Εσύ σίγουρα δεν θα μου τη γλύτωνες .......
Προσωπική μου φιλοδοξία είναι, αν πετύχει, να γίνει και στα υπόλοιπα Λύκεια .........

Εχετλαίος
04/11/2009, 20:29
Κλιμάκιο Χανίων ακούει και είναι (και αυτό) πρόθυμο.
:wave2:

makis206
04/11/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κλιμάκιο Χανίων ακούει και είναι (και αυτό) πρόθυμο.
:wave2:

Mαζί με τον Εχετλαίο με μοναδικό εμπόδιο αυτή τη στιγμή στο μυαλό τη δουλειά αφού μιλάμε για καθημερινές και πρωινά. Ίσως να μπορέσω να το υπερπηδήσω, θα δείξει ανάλογα και με το πότε θα διεξαχθεί. Σίγουρα πάντως μπορώ να μιλήσω σε άτομα που πιστεύω ότι θα χαρούν να βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι, αυτή τη στιγμή σκέφτομαι τον ernti που ευαισθητοποιείται ιδιαίτερα από τέτοια θέματα αλλά και τον Κώστα τον Κουρκούτη, άνθρωπος ένα με τη μοτοσυκλέτα. Πολύ θα χαιρόμουν αν μαζευόταν κι οι αγωνιζόμενοι, άτομα όπως ο Δημήτρης (JIMK7) αλλά και ο Γιάννης (DrIoannis) έχουν πολλά να πουν..:)

Μπράβο σου Κωστή! :winka: :beer:

arxaios
04/11/2009, 23:49
Πιστεύω ότι η "μάζωξη" θα γίνει λίγο πριν τις διακοπές του Πάσχα ........ οπότε υπάρχει χρόνος .........

Το να μαζευτούμε από όλο το νησί θα είναι ότι καλύτερο .......... περνάει και άλλα μηνύματα πολύ όμορφα !!!
:winka: :wave2:

sonik
05/11/2009, 09:44
Κώστα :a18: για την κινηση και ευχομαι να υλοποιηθεί άμεσα και με τα περισσοτερα δυνατά αποτελέσματα....

:beer: :beer: :beer:

Οτι χρειαστεις ...:winka:

TROOPER
05/11/2009, 10:27
κωστα μπραβο !!!

οτι χρειαστεις αν μπορω να βοηθησω καπως,οπως...μιλα!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

menos
05/11/2009, 10:33
Σίγουρα θα υπάρξει ανταπόκριση απο τους μαθητές.. Πολύ καλή η σκέψη και η πρωτοβουλία σου arxaios!! :beer: :beer: :beer:

Gares'
05/11/2009, 15:01
"Μεγάλη" μηχανή δεν έχω αλλά αν χρειαστείς κάπου βοήθεια Κώστα απλά πες μου.Πίστευω κάτι θα μπορώ να πω και εγώ στους πιτσιρικάδες μιας και είμαστε κοντά ηλικιακά...

Πολλά μπράβο για την κίνηση σου :beer: :beer: :beer: :beer:

arxaios
05/11/2009, 22:51
Μέχρι στιγμής 32 παιδιά θα συμμετάσχουν .........:) για να δούμε ..........
Αρχίζουμε καλά ......

project.breeze
05/11/2009, 23:10
Κάποια παρόμοια κίνηση είχε ξεκινήσει αρκετό καιρό πριν με αφορμή ενά θανατηφόρο τροχαίο με μηχανάκι που χάσαν την ζωή τους δύο νέα παιδιά και αν θυμάμαι καλά ήταν στον Πόρο.Δυστυχώς όμως κάποιοι χοντρόπετσοι,χοντροκέφαλοι και απαίδευτοι άνθρωποι είχαν πνίξει αυτή την προσπάθει εν τη γενέσει της.Ελπίζω να μην πέσετε πάνω σε τέτοιους ανθρώπους.Αρχαίε μακάρι όλοι οι εκπαιδευτικοί να είχαν την όρεξη και την αγάπη για τα παιδιά που έχεις εσύ :beer:

TROOPER
06/11/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Κάποια παρόμοια κίνηση είχε ξεκινήσει αρκετό καιρό πριν με αφορμή ενά θανατηφόρο τροχαίο με μηχανάκι που χάσαν την ζωή τους δύο νέα παιδιά και αν θυμάμαι καλά ήταν στον Πόρο.Δυστυχώς όμως κάποιοι χοντρόπετσοι,χοντροκέφαλοι και απαίδευτοι άνθρωποι είχαν πνίξει αυτή την προσπάθει εν τη γενέσει της.Ελπίζω να μην πέσετε πάνω σε τέτοιους ανθρώπους.Αρχαίε μακάρι όλοι οι εκπαιδευτικοί να είχαν την όρεξη και την αγάπη για τα παιδιά που έχεις εσύ :beer:

σωστος σε ολα!

:wave2:

arxaios
06/11/2009, 14:36
1η ιδέα που έπεσε στο τραπέζι από τα παιδιά ......... grafiti με θέματα για την οδική ασφάλεια στους τοίχους του σχολείου ......
:) :) :)

H ιδέα είναι να περάσουν τα μηνύματα μέσα από το βίωμα, την εμπειρία και τη συμμετοχή και όχι με ομιλίες και πρέπει ...........

Ρίχτε και εσείς καμμιά ιδέα .........:winka: :winka: :winka:

Akatanomastos
06/11/2009, 14:42
Ιδεα να γραφτει καποιο τραγουδακι σε στυλ χιπ χοπ ραπ που παιζει πολυ αυτο το στιλ σε τετοιες ηλικιες με ρεφρεν - ατακα που θα μενει, και να μοιραστουν σι-ντακια σε σχολεια.

παιζουν πολλα γκρουπακια στα σχολεια που μπορουν να το κανουν και η ηχογραφηση θα γινει απο τις γνωριμιες που εχουν οι μεγαλυτεροι σε στουντιο

Εχετλαίος
06/11/2009, 14:43
Οργανωμένη βόλτα σε νοσοκομεία και ομιλίες από τους δντες Νευροχειρουργικής και Ορθοπαιδικής κλινικής στα αμφιθέατρα. Αλλο να στα λένε οι μοτοσυκλετιστές και άλλο αυτοί που πρέπει να ξανακάνουν το πτώμα να περπατά και να μιλά.
Εδώ Χανιά είχε ξεκινήσει ο δντής της Ν/Χ Αρχοντάκης Γεώργιος μια τέτοια προσπάθεια και είχε καλή απήχηση σε μαθητές.

arxaios
06/11/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οργανωμένη βόλτα σε νοσοκομεία και ομιλίες από τους δντες Νευροχειρουργικής και Ορθοπαιδικής κλινικής στα αμφιθέατρα. Αλλο να στα λένε οι μοτοσυκλετιστές και άλλο αυτοί που πρέπει να ξανακάνουν το πτώμα να περπατά και να μιλά.
Εδώ Χανιά είχε ξεκινήσει ο δντής της Ν/Χ Αρχοντάκης Γεώργιος μια τέτοια προσπάθεια και είχε καλή απήχηση σε μαθητές.

Δεν θέλω να τα τρομάξω .......... να αγαπάνε τη ζωή θέλω και να μην πέρνουνε τα πάντα αψήφιστα !!!
Βέβαια κάπου θα τα σοκάρω και λίγο ........ αλλά λίγο και με τρόπο .......
Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μια γενιά που βλέπει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο youtube και στο rotten και συνήθως ΔΕΝ ...........

ποπαϋ
07/11/2009, 00:00
κι εγώ μέσα. πες μου πότε.

epp1640
07/11/2009, 02:01
Γυμνό αλήτικο τούμπανο 125, με φουλ εξάρτηση αναφέρει για υπηρεσία.. :D Επίσης αν μπορέι να συνεισφέρει με οποιονδήποτε "ηλεκτρονικό" τρόπο-ιστοσελίδα με θέμα την οδική ασφάλεια.. είναι διαθέσιμο.. :D

Gares'
07/11/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
1η ιδέα που έπεσε στο τραπέζι από τα παιδιά ......... grafiti με θέματα για την οδική ασφάλεια στους τοίχους του σχολείου ......
:) :) :)

H ιδέα είναι να περάσουν τα μηνύματα μέσα από το βίωμα, την εμπειρία και τη συμμετοχή και όχι με ομιλίες και πρέπει ...........

Ρίχτε και εσείς καμμιά ιδέα .........:winka: :winka: :winka:

Εγώ έχω να προτείνω κλασσικά να γίνει μια συζήτηση μεταξύ των παιδιών και εμάς να ανταλλαχθούν απόψεις και με τη βοήθεια οπτικοακουστικού υλικού.Σκοπός είναι μέσω του διαλόγου τα παιδιά να προβληματιστούν και καταλάβουν αυτό που θέλουμε να τους περάσουμε...

arxaios
12/05/2010, 13:53
Ξεθαύω το ποστάκι για να σας κάνω ένα τελικό Feedback .......

Τα παιδιά ζωγράφισαν με θέμα τα τροχαία ατυχήματα και με κεντρικό σύνθημα "Τα τροχαία ατυχήματα δεν είναι αριθμοί, είναι ανθρώπινες ζωές" και "Δρομολογώ την ασφάλεια".
Αυτό έγινε δίνοντας μια ολόκληρη μέρα μαθημάτων και το απόγευμα και τα έργα των παιδιών εκτέθηκαν στον θεατρικό σταθμό Ηρακλείου για λίγες μέρες .........
Ενα μεγάλο χάρτινο πανώ αναρτήθηκε στο σχολείο και αφέθηκε να γράψουν τα παιδιά τα δικά τους σχόλια και εμπειρίες ........

Σήμερα έγινε και μια εκδήλωση στο σχολείο .......
Μίλησαν η υποδιοικήτρια της τροχαίας Ηρακλείου, ο διευθυντής του ΕΚΑΒ, ο διευθυντής της ΕΛΠΑ και ο Γιώργος καθηλωμένος απο τα 19 του σε αναπηρικό καροτσάκι μετά από ατύχημα με τη μηχανή του ...... όσο μπόρεσε γιατί η συναισθηματική του φόρτιση δεν τον άφηνε ......
Προβλήθηκαν κάποια βίντεο με θέματα όπως κινητό, μέθη και ταχύτητα .......
Τελος διαβάσαμε 2-3 λόγια από τους γονείς του 17 χρονου Μιχάλη που σκοτώθηκε τον Οκτώμβρη που μας πέρασε ......

Κανονικά ήθελα να πω και εγώ 2-3 λόγια για αυτούς που έφυγαν ...... αλλά δεν μπόρεσα ...... το μισό σχολειό κλαίγαμε και δεν έβγαιναν παρακάτω τα λόγια .......

Ήθελα να είχα κάνει και άλλα ...... αλλά ο καιρός δεν ήταν πάντα σύμμαχος ..... χαμένα μαθήματα κ.λ.π.

Ίσως του χρόνου ξανά και με περισσότερα πράγματα .....

Το μεγαλύτερο μπράβο στην Ειρήνη, συνάδελφο που οργάνωσε ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!
Εγώ σχεδόν τίποτα δεν έκανα ........ και το εννοώ .......

:wave2:

Shaolin Monk
12/05/2010, 14:41
Μπραβο και σε σενα και στη συναδελφο σου...
Ειναι ενα μεγαλο θεμα η οδικη ασφαλεια στα σχολεια της χωρας και η αλλαγη μιας κακης νοοτροπιας που μας ακολουθει χρονια τωρα...

Αν ποτε χρειαστητε οτιδηποτε ή καποια βοηθεια, εδω θα βρεις απο πολλα παιδια πιστευω.:wave2:

DrIoannis
12/05/2010, 14:45
Μπράβο,μπράβο και ξανά μπράβο!

sonik
13/05/2010, 06:51
Μπράβο ρε Κωστη, μακάρι να συνεχιστεί και σε άλλα σχολεία!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
13/05/2010, 06:52
Συγχαρητήρια κι από μένα Κωστή, και να σε βλέπουμε κύριε..!:D

:beer:

arxaios
13/05/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
............ και να σε βλέπουμε κύριε..!:D

:beer:
Ένα μήνα που θα λείπει η κυρά ......... θα με βλέπετε πολύ ......... μέχρι αηδίας ένα πράμα !!!:lol: :lol: :lol: