PDA

View Full Version : Στα καλά καθούμενα...



fast_gr
04/11/2009, 20:47
Λοιπόν...Παίρνω το σκούτερ μου σήμερα το πρωί κ πάω στο λύκειο να κάνω το μάθημα μου...ξενυχτισμένος κ από την δουλειά το βράδυ κ εξαντλημένος λέω ας μην πάρω το κράνος για να με χτυπήσει λίγο ο αέρας μιας κ η διαδρομή είναι 3χμλ το πολύ σε δρόμο που κάνω καθημερινά Βράδυ-Πρωί.

Φεύγω που λέτε το μεσημέρι με προορισμό το σπίτι καθώς έχω "ξυπνήσει" κ πάω με περίπου 60-65χμ ταχύτητα υψηλή για εκείνο τον δρόμο αλλά είχα ορατότητα μπροστά μου. Μα έλα όμως που βλέπω ένα κουτί-κουβάς στην ουσία να περιμένει στο στοπ στα 100μέτρα το πολύ κ λέω (μέσα σε 1sec) "δεν θα βγει....δεν θα βγεί..." κ ξαφνικά πετάγεται μπροστά μου... Κοκάλωμα κατευθείαν εγώ ενστικτωδώς κ με σηκώνει περίπου καπάκι κ μετά ένα απότομο γύρισμα κ για λίγο δεν έπεσα...
Κατατρόμαξα βέβαια καθώς μπορεί να μην ήταν η πρώτη φορά που τρακάρω (παρατρίχα σήμερα) αλλά όσο κ να πεις στα 18 να μείνεις ανάπηρος δεν είναι το καλύτερο αφού δεν φορούσα κ το κράνος μου...μεγάλη μαλακία...μόνο γάντια φορούσα κ μπουφάν...

Την σκυλόβρισα βέβαια την γυναίκα που οδηγούσε αλλά το σταμάτησα εκεί διότι κόντεψε να μου μείνει κ στα χέρια... κ δεν φτάνει η δικιά μου η ταραχή θα την κουβαλούσα κ από επάνω...

Τέλος καλό όλα καλά ευτυχώς.
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι η κοπέλα μου μου έλεγε απτό πρωί να προσέχω σήμερα...κ να πάρω κράνος κ εγώ ο μαλάκας έλεγα προλήψεις κ ανοησίες...σιγά μην μου τύχη κ τέτοια...εκείνη την ώρα όμως το μόνο που σκέφτηκα ήταν την Αθηνά που μου έφαγε τα αφτιά σήμερα κ δυσανασχετούσα κιόλας...

Να ακούμε τελικά κ καμιά φορά τους δικούς μας ανθρώπους γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Κ πάντα με κράνος κ όρθιοι...!

jimtarasxt660x
04/11/2009, 20:51
Ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει....κρανος φοραμε παντου και παντα...ελπιζω να σου εγινε μαθημα το παθημα...

Ποτε ξανα και παντα ορθιος:beer: :beer: :beer:

fast_gr
04/11/2009, 20:54
Ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει....κρανος φοραμε παντου και παντα...ελπιζω να σου εγινε μαθημα το παθημα...
jimtarasxt660x

Μου έγινε μάθημα να είσαι σίγουρος φίλε.
Ποτέ ξανά χωρίς κράνος μέσα σε αυτόν τον πόλεμο εκεί έξω.

Πάντα όρθιος!:beer: :beer: :beer: :beer:

EVI
04/11/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει....κρανος φοραμε παντου και παντα...ελπιζω να σου εγινε μαθημα το παθημα...

Ποτε ξανα και παντα ορθιος:beer: :beer: :beer:

+750

georgis4
04/11/2009, 20:57
Kρανος ΠΑΝΤΑ και ανοιγε τη ζελατινα να περνεις οσο αερα και μυγακια θελεις...!!:nono:
Και συνχαρητηρια εκανες το πρωτο ENDO!(αν καταλαβα καλα):rotflmao:

jimtarasxt660x
04/11/2009, 20:57
Ριξε και μια ματια εδω...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81490 :winka: :wave2: :wave2:

fast_gr
04/11/2009, 21:03
Kρανος ΠΑΝΤΑ και ανοιγε τη ζελατινα να περνεις οσο αερα και μυγακια θελεις...!!
Και συνχαρητηρια εκανες το πρωτο ENDO!(αν καταλαβα καλα)

georgis4

Ναί όντος έκανα το πρώτο μου ENDO αλλά όχι κ με πολύ όρεξη!

jimtarasxt660x
το είχα δει το ποστ πραγματικά σοκαριστικό αλλά κ με πολλά διδάγματα!!


Επαναλαμβάνω πως ήταν απτις λίγες φορές που δεν είχα πάρει κράνος!

XJR_Billy
04/11/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει....κρανος φοραμε παντου και παντα...ελπιζω να σου εγινε μαθημα το παθημα...

Ποτε ξανα και παντα ορθιος:beer: :beer: :beer:

+660

sergiosm
04/11/2009, 21:22
ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ


:wave2:

fast_gr
04/11/2009, 21:25
ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ
sergiosm

Πάλι καλά που η τύχη ήταν σύμμαχος φίλε!!

Πάντα όρθιος!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jimmy10
04/11/2009, 22:52
Στρατη, να ξερεις οτι θα είσαι και η καλύτερη διαφήμιση στους φιλους και γνωστους σου για την σωστή χρήση του κράνους στην μηχανή. Όταν σε αρχίσουν στα πειράγματα (γιατί θα σε αρχίσουν)... ξέρεις εσυ.... :a13: :a13: :a13: αδιαφορα και γράφτους στα @@ σου.

Φιλική συμβουλή: μην ρίχνεις τα προσωπικά σου στανταρ ασφαλείας για κανένα χαβαλέ.

peskandritsos
05/11/2009, 06:14
Εισαι απο τους τυχερους που μετα το συμβαν μπορεις και γραφεις και κανεις πλακιτσα σε ενα φορουμ, θα μπορουσες ομως να μην ησουν.:sick:

Αν και αρκετα νεαρος απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι μαλλον το φορας το κρανος, αλλα ισως ηταν η στιγμη η κακια.

Φροντισε λοιπον αυτη την στιγμη με τα συναισθηματα που σου προξενησε να την μεταδωσεις σε οσους περισοτερους μπορεις.

Ισως ετσι να σωσεις κανενα κεφαλι.
:beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
05/11/2009, 08:50
καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.

Gandalf dr685sm
05/11/2009, 09:16
αφήνω το θέμα του κράνους που έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει ζήτημα αφού το κατάλαβες μόνος σου.

Πιάνω εκείνο το θέμα της αμυντικής οδήγησης... φίλε ακόμα και STOP να έχουν , είναι αποδεδειγμένο (το πείραμα του Γορίλα) οτι ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ.

Οπότε όταν τους βλέπεις να ξεμυτίζουν απο στενά με STOP ή χωρίς , κόψε λίγο και να είσαι σε ετοιμότητα ακόμα και αν έχεις 200 πράσινα και τεράστίες νέον πινακίδες με παραχώρηση προτεραιότητας υπέρ σου.

Εμπειρικά 3 στις 10 θα πεταχτούν σαν τις πορδές απο τα στενά , και μετά θα λένε οτι δεν είδαν , δεν έκαναν μόνο που εμείς θα έχουμε χτυπήσει σωματικά (γάματα τα σίδερα εκείνη την στιγμή) με κράνος ή και χωρίς.

ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ παιδιά... ακόμα και κόκκινο να έχουν , δίνουμε 1-2 δεύτερα μόλις ανάψει το πράσινο και μετά ξεκινάμε. Είπαμε.. πόλεμος εκεί έξω. Περαστικά αδερφέ.

Gandalf

TROOPER
05/11/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
......

Gandalf

μαγε κλαιω απο συγκινηση ρε !!!!

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ !!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
05/11/2009, 10:15
εντάξει μωρέ...

για αυτό υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα οτι διαφωνούμε...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

TROOPER
05/11/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εντάξει μωρέ...

για αυτό υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα οτι διαφωνούμε...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fast_gr
05/11/2009, 15:12
Παίδες καταρχήν ευχαριστώ για τις απόψεις κ να συμπληρώσω ότι

Από την πέμπτη δημοτικού που πήρα ένα σαραβαλάκι μηχανάκι στα χέρια μου (ακόμα το έχω κ μου θυμίζει πολλά) που ήταν κάποιου συγγενή που άφηνε τα κλειδιά επάνω (άλλες εποχές τότε όχι όπως τώρα που κ να το χτίσεις σε τοίχο στο βουτάνε) προσπαθούσα να προβλέψω τις κινήσεις των υπόλοιπων οδηγών γιατί πιστεύω ότι δεν μας βλέπουν! ! !

Το κράνος όταν παίρνω το σκούτερ το φοράω κ δεν το φοράω αλλά όταν κάνω πάνω απο 2-3χμ το παίρνω όπως κ να έχει.
Η παρέα μου επειδή κυκλοφορούν με μηχανάκια σχεδόν όλοι, τις περισσότερες φορές φοράμε κράνος αλλά όσο πάει το αγαπάμε κ πιο πολύ κ το εντάσσουμε στην καθημερινότητά μας.

Πάντως για το συμβάν όλα έγιναν πολύ γρήγορα κ λόγο μεγάλης κούρασης δεν είχα κ 100% τις αντίληψης μου. Τέλος καλό όλα καλά όμως, το πήρα το μάθημά μου!

Akatanomastos
05/11/2009, 15:19
χωρισε τη την γκαντεμογατα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:


περα απο την πλακα παντα κρανος και οι δυο σας..

δεν ειναι θεμα προληψεων, ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ στατιστικα οτι συμβαινουν ατυχηματα σε ολους μας

jimmis5
06/11/2009, 12:18
Προσοχη πλεον περισσοτερη κρανος για να ειμαστε παντα σιγουροι και περαστικα