PDA

View Full Version : Mad Max με V-max



quirky9
17/05/2005, 13:13
Χτες Δευτερα κατα της 1:00 μετα τα μεσανυχτα πανω στην Εγνατια στο υψος του νοσοκομειου Ιπποκρατειο καθως πηγαινα χαλαρα για το σπιτι...
ακουω απο πισω μου ενα δυνατο θορυβο και αμέσως μετα ακουω κατι συμπαγες μεταλικο να σερνετε στην ασφαλτο....:eek:
κοιταζω ταυτοχρονα στον καθρεφτη μου και βλεπω μια μηχανη πετοντας σπιθες να ερχετε προς το μερος μου...

η αληθεια ειναι πως δεν συνιδητοποιησα αμεσα την σοβαροτητα του πραγματος και ανοιξα το γκαζι χαλαρα απλα νιωθοντας κατι να με πλησιαζει....
στο επόμενο δευτερολεπτο και καθως εβλεπα πως το κυνηγητο εχει ακομα δρομο ανοιξα πιο αποτομα το γκαζι και την εκανα αρκετα πιο κατω.

Σταματησα και ετρεξα με τα ποδια να δω τη εγινε.. πριν φτασω στους τραυματιες σηκωσα τη v-max η οποια εκαιγε απο την πλευρα που σερνοταν...
και ειχε μεινει πανω στη μια λωριδα κυκλοφοριας.

ειδη ειχαν σταματησει 2-3 μηχανες και ενα αμαξι και προστατευσαν τους πεσμενους στο δρομο..

Για να μην τα πολυλογο.. το v-max εφυγε κουβαρια με μπαντες ο οδηγος μαλλον δεν ηταν και πολυ στα καλα του και μολις ανατραπηκε χτυπησε πρωτα ενα παλικαρι με fazer600 απο πισω τον οποιο και εριξε ευτυχως δεν τραυματιστικε περα απο γρατζουνιες το παιδι.... μετα βρηκε σε ενα kadet και του ψιλο ελιωσε τη μια γωνια απο τον κωλο και επομενος στοχος ειμουν εγω αλλα την πηδηξα κολοφαρδα.

Αφησα στο τελος το παλικαρι με το v-max ο οποιος οταν τον εβαζαν πανω στο φοριο ειχε τις αισθησεις του.. οχι πολλα πραματα...

ο αστυνομος μετρησε την αποσταση απο που ξεκινησε και που εφτασε το v-max 103 μετρα...

τι να πω.....
πλακωσε και δουλεια στο μαγαζι....

την κανω προς το παρων...

quirky9
17/05/2005, 15:11
απο το σπιτι τωρα

δεν ξερω τη ειχε κανει ο τυπος παντως αν η μηχανη επερνε υψος απο καποιο εμποδιο η αν του εφευγε σε καμια σουζα... τωρα θα κλεγαν μανουλες οπως λενε...

και ακομα προσπαθω να συνιδητοποιησω τη μπορει να σου κατσει στα καλα καθουμενα... (5-10 δευτερολεπτα πριν γινει το περιστατικο ειχα τσεκαρει τους καθρεφτες μου και νομιζα οτι ειμουν χαλαρα μακρια απο κοινουμενο οχηματα)

τεσπα... το νου σας.. και το νουνου σας..

cityfly
17/05/2005, 16:26
:sad: :sad: :sad:


πρέπει να πήγαινε κομματάκι παραπάνω

Zan_Prizol
17/05/2005, 17:25
Σπαρακουάααακ...:eek:

Τι μπορεί να σου συμβεί από το πουθενά!Αφού δεν έγινε τίποτα σοβαρότερο...

mbjp
17/05/2005, 18:22
χθες το βραδυ κατα τις 23:30 κατεβαινα απο μεταμορφωση προς Πειραια στην Εθνικη (Κηφισος)..πηγαινα σχετικα χαλαρα (με το αμαξι) στη μεσαια λωριδα. Σκαει λοιπον ενα τυπακι με ενα μαυρο τουμπανιασμενο peugeot 106, κολλαει απο πισω μου και στο επομενο δευτερολεπτο κανει μια αριστερα και χανεται στο υπερπεραν....
ε μετα απο κανα διλεπτο πεφτω πανω σε ενα μποτιλιαρισμα, λιγο μετα την στροφη του γαλαξια..και βλεπω τον mr.toumpano ακινητοποιημενο στη μεσαια λωριδα, σκασμενα εμπρος λαστιχα, κατεβασμενο προφυλακτηρα και γενικα γυαλια και πλαστικα ολος ο δρομος.. Ευτυχως ο πιτσιρικας ηταν οκ..

και σκεφτομαι τωρα τι μπορει να συνεβαινε αν τον ακολουθουσα απο πισω..

και δεδομενου οτι σημερα το μεσημερι στη παραλιακη μου εσπασε και η τρομπα των φρενων...καλυτερα να μη το σκεφτομαι :sick:

johnpagr
18/05/2005, 00:33
To exoume pei, genika, ....
Prosexoume prwta tous alous kai meta emas..
H Odhgish to vrady ginete poly epikyndinh se aftous tous dromous kai katantaei paidio maxhs sthn arxh kai xwros as8enoforwn meta...
To gkazi einai glyko sthn arxh kai ta frena axrista meta...
Synesh kai sovarothta ...... pou merikh den thn exoun, prokaloun toso ton eauto tous, oso kai thn tyxh tous.
PROSOXH PANTA.
:wave2:

TASOS V
28/02/2013, 17:10
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι για το v max!!Eιναι τοσο δυσκολο στην οδηγηση του?Με ενδιαφερει για τι θελω ωα αγορασω ενα{το παλιο}!

AristidisZ
28/02/2013, 17:14
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι για το v max!!Eιναι τοσο δυσκολο στην οδηγηση του?Με ενδιαφερει για τι θελω ωα αγορασω ενα{το παλιο}!

Νομίζω ότι δεν είναι το καλύτερο μέρος για να το κάνεις αυτό...
Καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=66):wave2:

PetranGR
28/02/2013, 17:41
Παρατήρηση έχω γνωστό , που είχαν κάνει παλαιότερα τα έργα για την Ενγατία κοντά στο Ιπποκράτειο,και είναι σε επιτροπή μου το είχε πεί πριν καιρό,το σημείο της Εγνατίας μετά το Ιπποκράτειο απο την στάση δηλαδή έως τα πολλά φανάρια,και λίγο πιο κάτω στην μεγάλη διασταύρωση , ο δρόμος είναι "ακατάλληλος" ΠΛΗΡΩΣ, όχι όπως λέμε χάλια δρόμοι σε Ελλάδα κτλ. αλλά πραγματικά είναι Χάλια,η ασφαλτος παρα είναι λεία και μόνο φρένα δεν πιάνουν οπότε η εκάστοτε μηχανή V-MAX η οποιαδήποτε απο εμπόδιο μέχρι και λίγο γκάζι παραπάνω να άνοιξε,λογικό να του έφυγε .

MG-KTiNoS
28/02/2013, 17:45
χθες το βραδυ κατα τις 23:30 κατεβαινα απο μεταμορφωση προς Πειραια στην Εθνικη (Κηφισος)..πηγαινα σχετικα χαλαρα (με το αμαξι) στη μεσαια λωριδα. Σκαει λοιπον ενα τυπακι με ενα μαυρο τουμπανιασμενο peugeot 106, κολλαει απο πισω μου και στο επομενο δευτερολεπτο κανει μια αριστερα και χανεται στο υπερπεραν....
ε μετα απο κανα διλεπτο πεφτω πανω σε ενα μποτιλιαρισμα, λιγο μετα την στροφη του γαλαξια..και βλεπω τον mr.toumpano ακινητοποιημενο στη μεσαια λωριδα, σκασμενα εμπρος λαστιχα, κατεβασμενο προφυλακτηρα και γενικα γυαλια και πλαστικα ολος ο δρομος.. Ευτυχως ο πιτσιρικας ηταν οκ..

και σκεφτομαι τωρα τι μπορει να συνεβαινε αν τον ακολουθουσα απο πισω..

και δεδομενου οτι σημερα το μεσημερι στη παραλιακη μου εσπασε και η τρομπα των φρενων...καλυτερα να μη το σκεφτομαι :sick:

Κάποτε έπινα καφέ σε ένα χωριό όχι πολύ έξω απ την Αθήνα.
Δίπλα είχε παρκάρει ένα πεζό κάτι, τούμπανο.
Λίγο μετά έρχεται ένας κυριούλης με μια κορόλα μπλε. Γυναίκα, παιδί , γυαλιά με συρμάτινο σκελετό.
-Συγνώμη λέει, αυτό το αμαξάκι δικό σας είναι?

Μπλαζέ ύφος, τσίχλα, γυαλί ηλίου, να ξεχειλίζει από μαγκιά και από γυφτιά …
-Ναι γιατί ?

-Μήπως το δανείσατε σε κάποιον σήμερα?
-Όχι ρε φίλε δε δανείζω ποτέ τ αμάξι μου…
(ύφος κουρασμένο και ειρωνικό)
Γιατί?

Αυτή πρέπει να ήταν και η τελευταία λέξη που βγήκε από τα δόντια του.
Ο κυριούλης ήξερε πολύ καλό καράτε (ή κάτι τέτοιο)….
Έφυγε ήσυχα όπως ήρθε, μπήκε στη κορόλα έδεσε τη ζώνη και χάθηκε.

Ο άλλος έκλαιγε λέγοντας…
-Όχι ρε πούθτη, πάνε τα δόντια μου...

Τώρα θα μου πεις, αυτός έφταιγε?
Και δίκιο θα χεις.
Αφού δεν το μαζεύουν να τον βάλουν φυλακή μαζί με το ματρακά του…

ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ
ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΣΚΙΣΕΣ
ΡΕ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ