PDA

View Full Version : οταν σε πεταει η στροφη



MAG/FMX
06/11/2009, 01:59
Προχθες οπως κατεβενα απτο σχιστο κορυδαλου , ουτε καταλαβα ποτε βρεθηκα σε μια αποτομη στροφη που αρχισε ναμε πεταει αλλα το εσωσα παγωμενος με κομενη ανασα.
Υπαρχει καποιο τιπ για τετοιες περιπτωσεις??????Εγω υποσυνηδειτα παταγα σιγα σιγα προδευτικα φρενακια και εμπενα αλλα τι ειναι καλητερο?????

mizz
06/11/2009, 02:06
το βλέμα στην έξοδο της στροφής και όλα θα πάνε καλά
dont panic

nikolas1709
06/11/2009, 02:08
συνη8ωσ μπορουμε να μπουμε στην στροφη αλλα επειδη μασ φευγουνε τα τσισα κανουμε οτι λαχει εμεισ ειμαστε που χαλαμε την γεωμετρια τησ μηχανησ οταν κλεινουμε το γκαζι πανω στην στροφη και μεταφερουμε ολο το βαροσ μπροστα και φλερταρουμε η με τουμπα η με οικοπεδο το βασικο τιπ που υπαρχει να εισαι συγκεντρωμενοσ και οχι μαλακιεσ σε δρομο που δε ξερεισ

MAG/FMX
06/11/2009, 02:20
Ετσι πιστευω κ εγω, αρχικα ενω τα ξερω αυτα.Ημουν αυπνος,δεν ηξερα το δρομο , ειχα αλλη μηχανη αλλα motard k αυτη μεποιο πολλα αλογα, ειχε μια μεγαλη αριστερη στροφη κ μετα μια αποτομη δεξια οπου αρχισε να με πετα αποτομα κ εφτασα στο μισο μετρο απτο διαζομα κ καρφωσα τα ματια πανω του για να το αποφυγω στο τσακ ...................... εκει δε μου πηγαινε να κοιταξω αντιθετα του διαζοματος δηλ προς την εξοδο κ ναπλαγιασω καργα , οπως μαλον ειναι το σωστο κ εκει εφαγα το σκαλωμα..........

Λευκάδιος
06/11/2009, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ετσι πιστευω κ εγω, αρχικα ενω τα ξερω αυτα.Ημουν αυπνος,δεν ηξερα το δρομο , ειχα αλλη μηχανη αλλα motard k αυτη μεποιο πολλα αλογα, ειχε μια μεγαλη αριστερη στροφη κ μετα μια αποτομη δεξια οπου αρχισε να με πετα αποτομα κ εφτασα στο μισο μετρο απτο διαζομα κ καρφωσα τα ματια πανω του για να το αποφυγω στο τσακ ...................... εκει δε μου πηγαινε να κοιταξω αντιθετα του διαζοματος δηλ προς την εξοδο κ ναπλαγιασω καργα , οπως μαλον ειναι το σωστο κ εκει εφαγα το σκαλωμα.......... ετσι ακριβως,οπου κοιτας εκει παει και το μηχανακι.

MAG/FMX
06/11/2009, 02:37
Αστα να πανε κ το ηξερα κιολας αλλα ειχα κοιμηθει 3 ωρες σε 2 μερες κ ειδα την στροφη για ευθεια.Τι να πω ρε γαμωτο.Απο τριπολι ερχομουνα μια χαρα , ολο ευθειες βεβαια κ στο Σχιστο πηγα να την πατησω.......:ZZZ:

izzy
06/11/2009, 06:58
Τοτε το προβλημα σου ειναι ο υπνος και οχι η στροφη ..:rotflmao:

nionio$
06/11/2009, 07:15
target fixation...:wave2:
απλα εκεινη την ωρα ειναι δυσκολο να το κανεις αλλα ετσι ειναι το σωστο..

p@nos
06/11/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
το βλέμα στην έξοδο της στροφής και όλα θα πάνε καλά
dont panic




το βλεμα στο δρομο ρεεεεεεεεε

αυτο το κανεις στην πιστα...αμα το κανεις στο δρομο, θα πεσεις σε καμια τρουπα καθως και κοιτας την εξοδο, και μετα θα ψαχνεις να καταλαβεις γιατι απογειωθηκες

:lol: :lol: :lol:

byron
06/11/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το βλεμα στο δρομο ρεεεεεεεεε

αυτο το κανεις στην πιστα...αμα το κανεις στο δρομο, θα πεσεις σε καμια τρουπα καθως και κοιτας την εξοδο, και μετα θα ψαχνεις να καταλαβεις γιατι απογειωθηκες

:lol: :lol: :lol:


:rolleyes:

Ρε συ Πάνο, ξεκαθάρισε ότι κάνεις πλακίτσα γιατί μπορεί να πιστέψει κανείς ότι σοβαρολογείς.

p@nos
06/11/2009, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rolleyes:

Ρε συ Πάνο, ξεκαθάρισε ότι κάνεις πλακίτσα γιατί μπορεί να πιστέψει κανείς ότι σοβαρολογείς.



3 φιλοι μου επεσαν επειδη διαβασαν σε φορουμ να κοιτανε στην εξοδο σα το ροσσι στις στροφες...

αυτο εκαναν, κοιταγαν την εξοδο, και επεσαν μεσα στην τρυπα που ηταν κατω απο τη μυτη τους



παντα πρεπει να κοιταμε ολο το δρομο για να μπορουμε να πραξουμε αναλογως...την εξοδο την κοιτας στην πιστα, εκει μια χαρα δουλευει αυτο, στο δρομο παιζουν και αλλες μεταβλητες...




την πλακα που τη βλεπεις?η απλα γραφεις για να μου πας κοντρα(για δικου σου λογους που δε καταλαβαινω...)

lamoun
06/11/2009, 08:16
Και επίσης ένα ακόμα πιο δύσκολο.. όταν σε "πετάει" η στροφή τα χέρια χαλλλαρά!

Βασικά πάντα τα χέρια χαλαρά..

byron
06/11/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
3 φιλοι μου επεσαν επειδη διαβασαν σε φορουμ να κοιτανε στην εξοδο σα το ροσσι στις στροφες...

αυτο εκαναν, κοιταγαν την εξοδο, και επεσαν μεσα στην τρυπα που ηταν κατω απο τη μυτη τους



παντα πρεπει να κοιταμε ολο το δρομο για να μπορουμε να πραξουμε αναλογως...την εξοδο την κοιτας στην πιστα, εκει μια χαρα δουλευει αυτο, στο δρομο παιζουν και αλλες μεταβλητες...




την πλακα που τη βλεπεις?η απλα γραφεις για να μου πας κοντρα(για δικου σου λογους που δε καταλαβαινω...)

Ενα απ΄τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος είναι να διαβάζει τον δρόμο και να κοιτάει την έξοδο και εκει που θέλει να πάει. Αν δεν κοιτάει εκεί που θέλει να πάει, ο εγκέφαλος κλειδώνει στον κίνδυνο που βλέπει μπροστά του και κατευθύνεται εκεί. Target Fixation, Vanishing point, περιφερειακή όροση το λένε κάποιοι ασχετοι στο CSS και προφανώς δεν ξέρουν και πολλά πράγματα από οδήγηση, αλλά συμπτωματικά είναι απ΄τα πιο χρήσιμα πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος για να μείνει όρθιος στον δρόμο.

ΥΓ: Καμμία διάθεση να στην πω φυσικά και οι λόγοι που το πιστεύεις μου είναι αδιάφοροι. Απλά αν έχουμε άγνοια για κάτι δεν το απορρίπτουμε επειδή 3 φίλοι σου ήταν εκτός τόπου και χρόνου όταν οδηγούσαν. Αν δεν μπορούν να αποφύγουν μια λακούβα που είναι στον δρόμο, έχουν πολλά πράγματα να μάθουν ακόμα.

kiloMeater
06/11/2009, 08:25
Βασικά... προσέχεις απο πρίν να μη σε πετάξει...

sapila racing
06/11/2009, 08:27
Ετσι όπως τα λέει ο Βυρωνας.
Κοιτάμε εκει που θέλουμε να πάμε, τα υπόλοιπα (όπως τρύπες κλπ) τα βλέπουμε με την περιφερειακή όραση αλλά ποτέ δεν καρφώνουμε το βλέμμα μας πάνω τους.
Κι αν το κάνουμε στιγμιαία γιατί κάτι μας τράβηξε πολύ την προσοχή, αμέσω γυρνάμκε πάλι το βλέμμα στην έξοδο.
Με προπόνηση γίνεται !

p@nos
06/11/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ετσι όπως τα λέει ο Βυρωνας.
Κοιτάμε εκει που θέλουμε να πάμε, τα υπόλοιπα (όπως τρύπες κλπ) τα βλέπουμε με την περιφερειακή όραση αλλά ποτέ δεν καρφώνουμε το βλέμμα μας πάνω τους.
Κι αν το κάνουμε στιγμιαία γιατί κάτι μας τράβηξε πολύ την προσοχή, αμέσω γυρνάμκε πάλι το βλέμμα στην έξοδο.
Με προπόνηση γίνεται !


αυτο ναι...

πρεπει παντα να εχουμε εποπτικη εικονα ολου του δρομου...

κοιταμε την εξοδο αλλα πρεπει να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι συμβαινει σε ολο το δρομο...


γιατι γραφοντας μονο οτι κοιταμε την εξοδο, στους περισσοτερους το μυαλο παει σε κατι εικονες απο αγωνες που οι αγωνιζουμενοι κοιταζαν πανω στα λαστιχα της εισοδου επειδη η εξοδος βρισκοταν πισω απ'αυτα...



και byron, το 70% των οδηγων μοτο στο δρομο βρισκονται εκτος τοπου και χρονου οταν οδηγανε...και συνηθως στο οτιδηποτε στραβο ερχεται η τουμπα

gkourv
06/11/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενα απ΄τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος είναι να διαβάζει τον δρόμο και να κοιτάει την έξοδο και εκει που θέλει να πάει. Αν δεν κοιτάει εκεί που θέλει να πάει, ο εγκέφαλος κλειδώνει στον κίνδυνο που βλέπει μπροστά του και κατευθύνεται εκεί. Target Fixation, Vanishing point, περιφερειακή όροση το λένε κάποιοι ασχετοι στο CSS και προφανώς δεν ξέρουν και πολλά πράγματα από οδήγηση, αλλά συμπτωματικά είναι απ΄τα πιο χρήσιμα πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος για να μείνει όρθιος στον δρόμο.

ΥΓ: Καμμία διάθεση να στην πω φυσικά και οι λόγοι που το πιστεύεις μου είναι αδιάφοροι. Απλά αν έχουμε άγνοια για κάτι δεν το απορρίπτουμε επειδή 3 φίλοι σου ήταν εκτός τόπου και χρόνου όταν οδηγούσαν. Αν δεν μπορούν να αποφύγουν μια λακούβα που είναι στον δρόμο, έχουν πολλά πράγματα να μάθουν ακόμα.

Σωστό είναι αυτό που λέει ο byr0n με τη διαφορά ότι στο δρόμο πρέπει ΕΠΙΠΛΕΟΝ να σαρώνουμε συνεχώς το δρόμο για να εντοπίζουμε λακούβες/γάτες/σκύλους/αχινούς κτλ όπως επισημαίνει ο Nick Ienatsch στο βιβλίο του Sport Riding Technics.

byron
06/11/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και byron, το 70% των οδηγων μοτο στο δρομο βρισκονται εκτος τοπου και χρονου οταν οδηγανε...και συνηθως στο οτιδηποτε στραβο ερχεται η τουμπα

Ίσως να λες και λίγο αλλά γιαυτό τα γράφουμε εδώ. Για να γίνει το 70% όσο το δυνατόν λιγότερο.

Δυστυχώς δεν μαθαίνονται όμως μόνο από ανάγνωση στο net. Πάιρνεις μέν το ερέθισμα, αλλά μετά θέλει εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση....
Κάποια video που έχουν μπει και εδώ σχετικά με το target fixation είναι τρομερά. Δεν μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι τρώει τέτοιο σκάλωμα ο εγκέφαλος και δεν αντιδρά καθόλου, αλλά κατευθύνεται ακριβώς εκεί που δεν πρέπει...

nionio$
06/11/2009, 09:04
κλασικο target fixation ...
http://www.youtube.com/watch?v=ETT39gPGCps
:uplate:

devil's animal
06/11/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Προχθες οπως κατεβενα απτο σχιστο κορυδαλου , ουτε καταλαβα ποτε βρεθηκα σε μια αποτομη στροφη που αρχισε ναμε πεταει αλλα το εσωσα παγωμενος με κομενη ανασα.
Υπαρχει καποιο τιπ για τετοιες περιπτωσεις??????Εγω υποσυνηδειτα παταγα σιγα σιγα προδευτικα φρενακια και εμπενα αλλα τι ειναι καλητερο?????

ειναι κλασικη αυτη η στροφη.
φουρκετα κατηφορικη (ή ανηφορικη,αναλογα πως πας) με γυαλι δρομο και μαλλον αντιθετη κλιση...

ενταξει εχει αμμοπαγιδα οταν κατεβαινεις και οταν ανεβαινεις το πολυ πολυ να βρεις βραχο...:lol: :lol:

devil's animal
06/11/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το βλεμα στο δρομο ρεεεεεεεεε

αυτο το κανεις στην πιστα...αμα το κανεις στο δρομο, θα πεσεις σε καμια τρουπα καθως και κοιτας την εξοδο, και μετα θα ψαχνεις να καταλαβεις γιατι απογειωθηκες

:lol: :lol: :lol:


εγω ποτε δεν εχω παθει κατι οταν επεσα σε λακουβα πλαγιασμενος.
η μηχανη θα συμπεριφερθει μια χαρα ακομα και υπο κλιση στην ανωμαλια του δρομου αρκει να κανεις οτι προβλεπεται. (αυτο που ειπε ο Βυρωνας δλδ).

μην πατε να αποφυγετε τις λακουβες και καρφωθειτε πουθενα αλλου...
:wave2:

byron
06/11/2009, 09:14
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54509
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56917
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58767

TROOPER
06/11/2009, 09:37
wide view με βλεμα στην εξοδο και 3 σημαδια για μια στροφη εισοδος,''απεξ'',εξοδος.προοδευτικο ανοιγμα γκαζιου αμεσως μετα το γυροσκοπικο και τη κλιση που θελουμε να παρει η μοτοσυκλετα μας.οσο πιο βαθεια για την εισοδο τοσο καλυτερα (ορατοτητα και πληροφοριση νωρις προκειμενου να εχουμε χρονο να διωρθωσουμε πραγματα αν χρειαστει),για καλυτερα αποτελεσματα πατημα στο εξωτερικο μαρσπιε και πολυ προπονηση μεχρι να ερθει ολο αυτο να γινεται μονο του,σε στροφες που ξερετε ωστε να αποτυπωθει η διαδικασια στον ''σκληρο''.

και κοιτα που θες να πας αλλιως θα πας εκει που κοιτας!

sapila racing
06/11/2009, 09:44
Κλασσικό παράδειγμα στούκας απο Target fixation. :lol:


179599

MAG/FMX
07/11/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Και επίσης ένα ακόμα πιο δύσκολο.. όταν σε "πετάει" η στροφή τα χέρια χαλλλαρά!

Βασικά πάντα τα χέρια χαλαρά..

Βασικα αυτο με εσωσε, Η στροφη ηταν αποτομη , η εξοδος δεν φενοταν καθαρα στο μπασιμο , ειχακοιταξει πριν κ μια νταλικα που ερχοταν , το πρωτοπου ειδα ηταν το διαζομα , η στροφη ηταν αποτομη κ ο δρομος στενεψε, παγωσα δεν προλαβα να ανασανω κ το ιδιο δεκατο του δευτερολεπτου που πηγα να "πω γεια σε ολους δε μπορω να το σωσω"ταυτοχρονα κ υποσυνείδητα τα χερια μου χαλαρωσαν , εγω σαν αναλαφρος χαλαρωμενος η σαν παραδωμενος
, μετην σκεψη κ την αυρα στην σωτηρια εξοδο κ οχι τα ματια .Ενω τα μουδιασμενα δαχτυλα απτο ταξιδι , εβγαλαν μυαλα κ παιζαν χαλαρα σαν αερας ,πιανο πανω στο τιμονι κ τα φρενα.
Το σοκ μου βγηκε τωρα μετα απο 2 μερες.Πιστευω οτι το rideschool ειναι πιο σπουδαιο απο οποινδηποτε εξοπλισμο , αλλα κανεις δεν μας το λεει κ πρεπει να τσακιστεις γιανα το καταλαβεις.
Στην υγεια μας παντα ορθιοι...........:beer:

val
07/11/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
wide view με βλεμα στην εξοδο και 3 σημαδια για μια στροφη εισοδος,''απεξ'',εξοδος.προοδευτικο ανοιγμα γκαζιου αμεσως μετα το γυροσκοπικο και τη κλιση που θελουμε να παρει η μοτοσυκλετα μας.οσο πιο βαθεια για την εισοδο τοσο καλυτερα (ορατοτητα και πληροφοριση νωρις προκειμενου να εχουμε χρονο να διωρθωσουμε πραγματα αν χρειαστει),για καλυτερα αποτελεσματα πατημα στο εξωτερικο μαρσπιε και πολυ προπονηση μεχρι να ερθει ολο αυτο να γινεται μονο του,σε στροφες που ξερετε ωστε να αποτυπωθει η διαδικασια στον ''σκληρο''.

και κοιτα που θες να πας αλλιως θα πας εκει που κοιτας!

Τα ειπες ολα λεμε!!!!
+1000.

MitsosNaked
22/11/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αυτο ναι...

πρεπει παντα να εχουμε εποπτικη εικονα ολου του δρομου...

κοιταμε την εξοδο αλλα πρεπει να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι συμβαινει σε ολο το δρομο...


γιατι γραφοντας μονο οτι κοιταμε την εξοδο, στους περισσοτερους το μυαλο παει σε κατι εικονες απο αγωνες που οι αγωνιζουμενοι κοιταζαν πανω στα λαστιχα της εισοδου επειδη η εξοδος βρισκοταν πισω απ'αυτα...



Συμφωνώ με Πάνο εδώ. Εγώ την έφαγα παλιά πηγαίνοντας για Σούνιο όπου κοιτούσα μόνο έξοδο στροφής, και είχε χώματα που στο σημείο που ήταν ΔΕΝ προλάβαινα να τα δώ αλλά και ούτε να τα αποφύγω με τη γραμμή που είχα ήδη πάρει με αποτέλεσμα να γίνω ιπτάμενος χωρίς να το καταλάβω. Σε δήμόσους δρόμους ναί μεν κοιτάμε έξοδο, αλλά πρέπει να έχουμε διαβάσει καλά πρίν το οδόστρωμα.

Επίσης στις ανοιχτές στροφές πρίν το Τούννελ ενώ έρχεσαι απο Σούνιο πάντα μα ΠΑΝΤΑ ενώ το οδόστρωμα δείχνει πεντακάθαρο, όσες φορές πλαγιάζω και κοιτάω έξοδο, μου γλιστράει. Εκεί μήπως ξέρει κανείς τί παίζει;

watain
22/11/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
κλασικο target fixation ...
http://www.youtube.com/watch?v=ETT39gPGCps
:uplate:


kala ekane to palikari na eskage sthn mixani tou allou na skotonotane?sta malaka pante reeeeeeeeeeeeeeeee:lol: :lol: :lol:

TROOPER
24/11/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Συμφωνώ με Πάνο εδώ. Εγώ την έφαγα παλιά πηγαίνοντας για Σούνιο όπου κοιτούσα μόνο έξοδο στροφής, και είχε χώματα που στο σημείο που ήταν ΔΕΝ προλάβαινα να τα δώ αλλά και ούτε να τα αποφύγω με τη γραμμή που είχα ήδη πάρει με αποτέλεσμα να γίνω ιπτάμενος χωρίς να το καταλάβω. Σε δήμόσους δρόμους ναί μεν κοιτάμε έξοδο, αλλά πρέπει να έχουμε διαβάσει καλά πρίν το οδόστρωμα.

wide view μητσο.ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!αλλιως ζητω που καηκες!


Επίσης στις ανοιχτές στροφές πρίν το Τούννελ ενώ έρχεσαι απο Σούνιο πάντα μα ΠΑΝΤΑ ενώ το οδόστρωμα δείχνει πεντακάθαρο, όσες φορές πλαγιάζω και κοιτάω έξοδο, μου γλιστράει. Εκεί μήπως ξέρει κανείς τί παίζει;

το οδοστρωμα δεν ειναι καθαρο !:wave2:

MitsosNaked
24/11/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


το οδοστρωμα δεν ειναι καθαρο !:wave2:

Στις συγκεκριμένες στροφές της διαδρομής Λιμανάκια-Σούνιο;

TROOPER
26/11/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Στις συγκεκριμένες στροφές της διαδρομής Λιμανάκια-Σούνιο;

σε ολες τις στροφες.

Bladerunner
03/12/2009, 14:24
Πέρα από το βλέμμα όπως σωστά γράφτηκε παραπάνω, υπάρχει κι άλλος σημαντικός παράγοντας:

Αν δεν αφήσουμε τον μπροστινό τροχό ελεύθερο να κάνει τις μικροδιορθώσεις που χρειάζονται για να κρατήσει την τροχιά του, αναπόφευκτα θα μας οδηγήσει εκτός γραμμής.

Με πολύ απλά λόγια, ΔΕΝ σφίγουμε το τιμόνι ή κλιπονς, φροντίζοντας να είναι χαλαρά τα χέρια μας, για να επιτρέψουμε στην μπροστινή ρόδα να μικροδιορθώνει μόνη της.

Όταν φοβόμαστε για κάποιο λόγο στη στροφή, π.χ ανοίγει η γραμμή μας, έχουμε την τάση να σφίγγουμε το τιμόνι. Το πρόβλημα διογκώνεται... μας διώχνει κι άλλο... φοβόμαστε ακόμη περισσότερο... σφίγγουμε κι άλλο το τιμόνι... και πάει λέγοντας μέχρι η τούμπα να δώσει τέρμα στην αγωνία μας.

byron
04/12/2009, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Με πολύ απλά λόγια, ΔΕΝ σφίγουμε το τιμόνι ή κλιπονς, φροντίζοντας να είναι χαλαρά τα χέρια μας, για να επιτρέψουμε στην μπροστινή ρόδα να μικροδιορθώνει μόνη της.

Όταν φοβόμαστε για κάποιο λόγο στη στροφή, π.χ ανοίγει η γραμμή μας, έχουμε την τάση να σφίγγουμε το τιμόνι. Το πρόβλημα διογκώνεται... μας διώχνει κι άλλο... φοβόμαστε ακόμη περισσότερο... σφίγγουμε κι άλλο το τιμόνι... και πάει λέγοντας μέχρι η τούμπα να δώσει τέρμα στην αγωνία μας.

:a013: :a013:

Tigas
18/12/2009, 02:27
Πρίν την είσοδο σε στροφή
-προσαρμόζουμε την ταχύτητα μας ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες του οδοστρώματος, ενδεχομένος να πατήσουμε φρένο και να κατεβάσουμε ταχύτητα

Εντός της στροφής
-προσπαθούμε να διαγράψουμε όσο μεγαλύτερο τόξο μπορούμε
-δέν πατάμε φρένο γενικά
-δέν αλλάζουμε κατεύθυνση
-δέν ανοίγουμε το γκάζι αλλά το κρατάμε σταθερό με απόθεμα δύναμης για αποφυγή ενδεχόμενου κινδύνου
-εισερχόμαστε εντός της στροφής διερευνητικά με τέτοια τα χύτητα ώστε να μπορούμε ασφαλώς να αποφύγουμε κάποιο εμπόδιο ή επικίνδυνη κατάσταση έχοντας αρκετό οπτικό πεδίο

Κατά την έξοδο από την στροφή
-ανοίγουμε το γκάζι προοδευτικά όταν πλέον βλέπουμε την έξοδο της στροφής και όταν πλέον έχουμε σηκώσει την μηχανή από την κλίση που της έχουμε δώσει εντός της στροφής


Τα παραπάνω είναι η σωστή τεχνική οδήγησης, σε περίπτωση που μπούμε στην στροφή με παραπάνω χιλιόμετρα αυτό που πρέπει να κάανουμε είναι να διορθώσουμε με το πίσω φρένο μόνο γέρνωντας παράλληλα το σώμα μας πρός το εσωτερικό της στροφής, σε καμία περίπτωση δέν χρησιμοποιούμε εμπρός φρένο και σε καμία περίπτωση δέν μπλοκάρουμε τροχούς

menelaos46
18/12/2009, 05:48
Αυτο που επαθες που ανοιξε δηλαδη η γαραμη σου δεν ειναι ασυνηθιστο φαινομενο.

Καλο βεβαιως ειναι να μπαινεις στη στροφη και να βγαινεις ακει ακριβως που θελεις, αλλα τι να κανουμε ανθρωποι ειμαστε....

Εστω λοιπον εχω μπει σε μια στροφη, βρισκομαι κοντα στο απεξ και ανοιγει η γραμμη μου.
Αυτο σημαινει η οτι εχω μπει με παρα πολλα η οτι εχω μει με λαθος γραμμη η οτι φοβαμαι και σφιγκομαι λιγο.

Καλο ειναι (τι λες ρε μεγαλε θα μου πεις..) να μη φοβαμαι μεσα στη στροφη και να ειμαι χαλαρος, οτι φοβηθειτε δηλαδη πριν αμα μπεις η θα βγεις η θα πεσεις οποτε κατσε χαλαρωσε και απολαυσε το...
!!!

Αν ανοιγει λοιπον η γραμμη μπορω να κανω δυο πραγματα
1.Να βγαλω περισσοτερο σωμα απο κορμο και πανω για να μη διαταραξω την ισσοροπια της μοτο αλλα να αλλαξω το κεντρο βαρους και να κλεισω τη γραμμη χωρις να αλλαξω κληση(σημαντικο στο δρομο να μη πλαγιαζω και πολυ...)
2.Να τσιμπησω ελαφρα το πισω φρενο ωστε να κλεισω ετσι λιγο τη γραμμη μου

Υ.Γ. Και τα δυο παραπανω θελουν πολυ μα πολυ μα πολυ προπονηση για να βγουν αυθορμητα και να δουλεψουν
Υ.Γ.2. Καλο και φρονιμο ειναι στο δρομο να μη παω ΤΑΠΑ για να μη χρειαζεται να σκεφτω ολα αυτα συν το οτι υπαρχουν παγιδες παντου.

MAG/FMX
20/01/2010, 11:38
Προχθες μπηκα με αρκετα χιλιομετρα στην πλατεια σηνταγματος κ μου γλιστρησε η μπροστινη ροδα.
Ασχημο κ αποτομο συναισθημα.Τα λαστιχα ζεστα κ καινουργεια , Τι εφταιξε παλυ?
Πρωτη φορα μου φευγει η μπροστινη.............Μηπως η ασφαλτος ηταν χαλια? μηπως τα mutant λαστιχα που ειναι για motard γλιστρανε λιγο επιτηδες?:a35:

DUKASII
20/01/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Προχθες μπηκα με αρκετα χιλιομετρα στην πλατεια σηνταγματος κ μου γλιστρησε η μπροστινη ροδα.
Ασχημο κ αποτομο συναισθημα.Τα λαστιχα ζεστα κ καινουργεια , Τι εφταιξε παλυ?
Πρωτη φορα μου φευγει η μπροστινη.............Μηπως η ασφαλτος ηταν χαλια? μηπως τα mutant λαστιχα που ειναι για motard γλιστρανε λιγο επιτηδες?:a35: epeses?

MAG/FMX
20/01/2010, 11:44
Οχι , αλλα μου επεσε η αυτοπεποιθηση, εβαλα ολοσωμες εξατμισεις κ λεω να μην ξαναπεσω:wacko:
Απλα γλιστρησε κ ξαναμαγκωσε , αυτο που μου κανει τακτικα το πισω.30psi βαζω μπροστα, λεω να του βγαλω 2 psi.

DUKASII
20/01/2010, 11:46
tote stamata tis malakies k otan mpeneis na mi kleineis to gazi KAI NA MH PATAS TIPOTA DIAXORISTHKES GRAMMES GIATI GLISTRANE.

episis sti platia sintagmato k genika opoy exei poly kinisi k kosmo mi mpeneis..kane ti kota an peseis k fygei to mixanaki..tha mplexeis.

danaos75
20/01/2010, 11:48
Μήπως πάτησεσ καμια καταραμενη ασπρη γραμμη ?

MAG/FMX
20/01/2010, 11:54
Ευχαριστω πολυ :cry: , επεσες 100% μεσα .Ενω ειμαι σωστος παρασυρομαι, Ειδα ενα xtx κ αρχισαμε το φαγωμα κ αμεσως ξεχασα τη λεξη μαλ/κια .Τωρα που το λες οι πεζοι κοιταγαν καλα καλα καπως απορημενοι.......:eyepop: .
Δεν ειδα καν αν υπαρχουν γραμμες, δεν ξερω.

sapila racing
20/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Δεν ειδα καν αν υπαρχουν γραμμες, δεν ξερω.

Εχει και μαλιστα τις φαρδιές των διαβάσεων, σε αυτες φευγεις 30 πόντους μεχρι να ξαναπιασει.

Το ιδιο και στην Κ1 στην ομόνοια. Μας εχουν χαλάσει την πίστα μ αυτες τις μαλακίες ...

:lol:

byron
20/01/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εχει και μαλιστα τις φαρδιές των διαβάσεων, σε αυτες φευγεις 30 πόντους μεχρι να ξαναπιασει.

Το ιδιο και στην Κ1 στην ομόνοια. Μας εχουν χαλάσει την πίστα μ αυτες τις μαλακίες ...

:lol:

Στις άσπρες έξω απ΄το Χίλτον, σπινιάρει το scooter ρε. Τι ζεστά λάστιχα και καυτές αλυσίδες λέτε...:lol:

DUKASII
20/01/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στις άσπρες έξω απ΄το Χίλτον, σπινιάρει το scooter ρε. Τι ζεστά λάστιχα και καυτές αλυσίδες λέτε...:lol: +1000!!!
k me ta nike glistrao ekei..

MAG/FMX
20/01/2010, 12:14
E ναι ειναι αυτοι ειναι οι μαλκς οχι εγω, Εγω απλα εφυγα πρωτος στο πρασινο , οι πεζοι ειχαν κοκκινο κ ολα καλα , μονος ουτε σφηνες ουτε τιποτα , ποσο μαλ/κια ειναι δηλ. αυτο απο μερους μου....?
Anyway Ιταλια κ ειδικα Αγγλια δεν γλιστρανε οι γραμμες τους , ισως επειδη εχουν καλη ασφαλτο απο κατω η κατι αλλο......
Οι δικοι μας οι μαλ/ακες εδω τι βαζουν?.......Λαδομπογια:lol:

DUKASII
20/01/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
E ναι ειναι αυτοι ειναι οι μαλκς οχι εγω, Εγω απλα εφυγα πρωτος στο πρασινο , οι πεζοι ειχαν κοκκινο κ ολα καλα , μονος ουτε σφηνες ουτε τιποτα , ποσο μαλ/κια ειναι δηλ. αυτο απο μερους μου....?
Anyway Ιταλια κ ειδικα Αγγλια δεν γλιστρανε οι γραμμες τους , ισως επειδη εχουν καλη ασφαλτο απο κατω η κατι αλλο......
Οι δικοι μας οι μαλ/ακες εδω τι βαζουν?.......Λαδομπογια:lol: pigene kapoy monos se ena parking..se ena meros xoris katholoy kosmo..
mathe to mixanaki soy pos symperiferete otan xanei prosfisi..prospathise na katalabeis ti mporeis na kaneis gia na to soseis otan ginete ayto..

an peseis k to deis na sernete 30 metra..ypologise oti sta 30 metra tha nai oi pezoi me to kokkino poy les..

k ela pes moy posoi zisane.

ayto einai malakia.

OWEN
14/02/2010, 22:14
δεν θα σας πρηξω με γεωμετριες και παπαριες!
απλα κανουμε οτι μπορουμε για να σωθουμε οταν μπουμε λαθος την πρωτη, το πολυ δευτερη φορα σε μια στροφη.
μετα ξερουμε...

nakedorange
15/02/2010, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


.............................και κοιτα που θες να πας αλλιως θα πας εκει που κοιτας! [/B]



σωστος ο Γιωργος! (http://www.youtube.com/watch?v=Up2UvuRLdTE&feature=channel)



:smokin:

devil's animal
15/02/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
σωστος ο Γιωργος! (http://www.youtube.com/watch?v=Up2UvuRLdTE&feature=channel)



:smokin:

απιστευτο πραγματικα...
παρ'ολο που υπηρχαν λιγα χλμ και την στροφη μονο αποτομη δεν την λες..καρφωσε το βλεμμα στην εξοδο και γεια σας...:sick: