PDA

View Full Version : Δεν φταινε παντα τα αυτοκινητα



jimmis5
06/11/2009, 07:58
Σημερα σαν ολες τις μερες 8.30 στο φαναρι τις τουοτα για τους πατρινους το τελευταιο φαναρι πριν την εξοδο απο την Πατρα.Πηγαινε για δουλεια σταματημενος στο φαναρι μιας και ειχα κοκκινο ο δρομος ειναι διπλος 2 κατευθυνσεων + τους διασταυρωμενους που εχουν κατευθυνση προς παλαια εθνικη και προς ριο.Αναβει πρασινο ξεκιναω αλλα κοβω γιατι παντα απο το ριο προ την παλαια καποιος ηλιθιος συνηθως με αυτοκινητο περναει στεγνα το κοκκινο διασχιζοντας τις 2 κεντρικες αρτηριες με κλειστα τα ματια και τα αυτια.Επειδη λοιπον ειχα τετοια εμπειρια παλαιοτερα με αυτοκινητο και το απεφυγα εκοψα και αυτην την φορα ελενχοντας.
:eyepop: Και βλεπω ενα μπορτνο vfr αν δεν κανω λαθος να διασχιζει την πρωτη κεντρικη καθετα να περναει ξυστα απο ενα αυτοκινητο και λες και δεν εβλεπε ή δεν ειχε καμια επαφη με το περιβαλλον περναει την μιση δικια μας 1 μετρο εμπρος απο μενα και σκαει στο διπλανο αυτοκινητο που ειχε ξεκινησει κανονικα :shock: Πλαγιομεντοπικα λοιπον το vfr πεφτει κατω και το παλικαρι κανει ενα διπλο γκελ και πεφτει στα ποδια μου:uplate: Πρωτη φορα ειδα ποσο ευπλαστο ειναι ενα σωμα το παλικαρι :confused: σηκωθηκε κατευθυαν παροτι του ειπα να περιμενει ξαπλωμενος μιας και το κεφαλι του εσκασε πανω στο φτερο και να μην αφαιρεση το κρανος δεν εκανε τιποτα απο οτι του ειπα.Καλεσαμε το ασθενοφορο και εφυγα αν και επρεπε να μεινω για να μην μπλεξει ο ανθρωπακος που πηγε στην δουλεια του με το αυτοκινητο.

Ηθικον διδαγμα στα φαναρια ξεκινατε 30δευτερα αργοτερα σιγουρα μπορει να μας σωσουν και αφηστε των μαλακα πισω σας να κορναρει

υ.γ Ε σημερα θα τρεμουν τα χερια μου ολη μερα παω να αναψω κερι μιας και γλυτωσα το αριστερο ποδι μου απο εμπειρα και τυχη δοξα το θεο:a05: :confused:

sergiosm
06/11/2009, 08:54
+ 1...................

TROOPER
06/11/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
+ 1...................

και αλλο ενα απο μενα.

makis206
06/11/2009, 09:13
Συμφωνώ αν και πάντα προσπαθώ να μην καθυστερώ τους υπόλοιπους όταν είμαι μπροστά, πάντα μα πάντα όμως θα κοιτάξω το δρόμο που πάω να διασχίσω για να βεβαιωθώ ότι δεν έρχεται κανείς "αφηρημένος"...

:beer:

christosms
06/11/2009, 09:32
πάντα 2-3 sec "delay"....

georgis4
06/11/2009, 09:36
Σε καποια κεντρικα φαναρια δεν θα ηταν ασχημα να υπηρχαν επανω ελευθεροι σκοπευτες.....:evil: :D

sapila racing
06/11/2009, 09:40
Η μαλακία που δέρνει τους Ελληνες σε σχέση μα τα κόκκινα φανάρια δεν είναι προνόμιο των κουτάκηδων.
Τις προάλλες στην τρίχα απέφυγα κοπελλίτσα με scooter που πέρασε με κόκκινο σε τυφλό σημείο.
Δεν ηταν περίπτωση των 2-3 δευτερολέπτων όμως. Εγω είχα πράσινο απο ώρα και κατέβαινα, ε οταν εφτασα στη διασταύρωση αυτη ξεκίνησε να περάσει απο σταματημένη που ήταν.
Αν ημουν με αυτοκίνητο θα την είχε φάει κανονικά, αφού δεν υπήρχε χρόνοα για φρένα, απλά την απέφυγα στους 10 πόντους...:mad:

ledz
06/11/2009, 09:51
Στο συγκεκριμενο φαναρι της Διγενη, παντα - ΜΑ ΠΑΝΤΑ - θα ειναι καποιος που θα περασει με κοκκινο για να "προλαβει" να περασει, κυριως απο το πλατανι (πανεπιστημιου). Συνηθως αυτο συμβαινει οταν εχει κινηση η εθνικη και απλα φραζουν την κυκλοφορια για ολους :rolleyes:

Ετυχε τωρα να το κανει και μηχανη. Ξερω γω τι να πω; Τοσο πολυ βιαζονται μερικοι ωρες ωρες;

ΥΓ στο συγκεκριμενο φαναρι κατευθυνση προς Ριο προσοχη οσοι δε θελετε να φατε τανκσλαπ (με το που αρχιζει το διαζομα, δε φαινεται, αλλα ο δρομος ειναι ... καπως)

TROOPER
06/11/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
........
Αν ημουν με αυτοκίνητο θα την είχε φάει κανονικά, αφού δεν υπήρχε χρόνοα για φρένα, απλά την απέφυγα στους 10 πόντους...:mad:

αρχισες τις δικαιολογιες παλι ρε?

πες οτι εχεις @@ σημαδι να τελειωνουμε :lol: :lol: :lol:

sapila racing
06/11/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αρχισες τις δικαιολογιες παλι ρε?

πες οτι εχεις @@ σημαδι να τελειωνουμε :lol: :lol: :lol:

Eπρεπε να την πετύχω ε? :lol: :wave2:

XJR_Billy
06/11/2009, 09:59
Τζίμμυ, άσχημη φάση πρωί-πρωί...
Ευτυχώς δεν υπήρχε σοβαρός τραυματισμός.

Πάντα προσοχή στα κ0λ0φανάρια.
Ένα σωρό λακαμάδες στον κόσμο τους νομίζουν ότι παίζουν playstation απ'τον καναπέ τους...
Μαμώ τα σκούτερ μου μαμώ...:evil: :evil:

Εχετλαίος
06/11/2009, 10:09
Πάντα αφήνετε τα 5-10 δευτερόλεπτα του μ@λάκα με το που ανάβει το πράσινό σας. Η πρακτική αυτή έχει σώσει ζωές και ζωές. Και απού κορνάρει απο πίσω μούντζα και κωλοδάχτυλο και ας κατέβει για το λόγο.

TROOPER
06/11/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eπρεπε να την πετύχω ε? :lol: :wave2:

παιρνεις κανονακι ρε !!!

τωρα...αντε να τη ξαναπετυχεις...:sad:

GIXXERAKIAS
06/11/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πάντα αφήνετε τα 5-10 δευτερόλεπτα του μ@λάκα με το που ανάβει το πράσινό σας. Η πρακτική αυτή έχει σώσει ζωές και ζωές. Και απού κορνάρει απο πίσω μούντζα και κωλοδάχτυλο και ας κατέβει για το λόγο.

Σημερα εκανε ενας με TDM το λαθος να μου κορναρει ενω ημουν σταματημενος πριν την διαβαση αναμεσα απο αυτοκινητα με το ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ* και ωντας λιγακι αφηρημενος πιστεψα οτι αναψε πρασινο και απλα κοιταξα τοι φαναρι να βεβαιωθω οπως παντα.Το βλεπω κοκκινο ακομα και γυρναω πισω και μου λεει "κανε στην ακρη μεγαλε να περασω μπροστα βιαζομαι να παω σε δουλεια" γυρναω μπροστα κοιτωντας τους πεζους που ακομα περναγαν λογω λεωφορειου που ειχε μολις αδειασει και του δειχνω με νοημα οτι περναει κοσμος (κλειδωνοντας το βλεμμα ταυτοχρονα και σε ενα πιπινι με τρελο κ@λαρακι :blush: ) και εκεινος ξανακορναρει και ταυτοχρονα μαρσαρει (που πα ρε καραμητρο με το μιξερ) γυρναω με σαφως ενοχλημενο υφος και του λεω ηρεμησε μεγαλε και γω βιαζομαι μην αγχωνεσαι θα αναψει πρασινο και θα φυγεις αλλωστε εισαι πιο γρηγορος απο εμενα...

Στα επομενα 5-6 φαναρια ειμασταν μαζι και τον κοιταγα και γελαγα γιατι πλακωνοταν στα γκαζια,τον προφταινε το φαναρι και οι αλλοι ξεκιναγαν γηργορα (αλλιως χαλαρα θα περναγε με βαθυ κοκκινο) και αυτο τον τσαντιζε ακομα πιο πολυ. :rotflmao: :rotflmao:


*(το τονιζω αυτο γιατι δεν ειναι τα σκουτερ και οι σκουτεραδες....ειναι απλα οι ΜΑΛΑΚΕΣ που τα καβαλανε οτι διτροχα-τριτροχα-τετρατροχα κι αν ειναι αυτα. :winka: )

ps:Ηθικο διδαγμα.....αν βιαζεται καποιος καλυτερα να μου πει οτι τον εχει πιασει κοψιμο οποτε θα καταλαβω τον πονο του να τον αφησω να περασει μπροστα.:lol: :lol:

XJR_Billy
06/11/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

*(το τονιζω αυτο γιατι δεν ειναι τα σκουτερ και οι σκουτεραδες....ειναι απλα οι ΜΑΛΑΚΕΣ που τα καβαλανε οτι διτροχα-τριτροχα-τετρατροχα κι αν ειναι αυτα. :winka: )


Συμφωνώ φίλε.
Απλά σε σκούτερ και TDM η λακαμεία πάει σύννεφο...

jimmis5
06/11/2009, 11:04
o συγκεκριμενος δεν ηταν με scooter αλλα με ενα vfr τουλαχιστον ειχε πληρη εξοπλισμο κρανος δερματινο και μποτες

sf1n4k1
06/11/2009, 12:17
Dainese ολόσωμη?Ασημί το VFR?

Ελπίζω όχι αλλιώς είναι ο Βασίλης που τον ξέρω :(

Συχνά επικύνδινο το σημείο..προσοχή. Jimmi έπρεπε ν αφήσεις τουλάχιστον τα στοιχεία σου στον οδηγό..να σ έχει για μάρτυρα αν γίνει καμια μλκ ;-)

mikros boudas
06/11/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Dainese ολόσωμη?Ασημί το VFR?

Ελπίζω όχι αλλιώς είναι ο Βασίλης που τον ξέρω :(

Συχνά επικύνδινο το σημείο..προσοχή. Jimmi έπρεπε ν αφήσεις τουλάχιστον τα στοιχεία σου στον οδηγό..να σ έχει για μάρτυρα αν γίνει καμια μλκ ;-) μπορντο λεει πως ηταν οποτε μαλλον ο φιλος σου ειναι ασφαλης:beer: :beer:

ενταξει το θεμα με τα κοκκινα εχει παραγινει.δεν χωραει λογια,ειναι ηλιθιο.οκ μερικα κοκκινα ισως υπο προυποθεσεις να τα περνας(κυριως πεζοφαναρα) αλλα οχι σε διασταυρωσεις

sf1n4k1
06/11/2009, 14:35
Ναι μίλησα μαζί του κ όλα καλά, στραβωμάρα εγώ :-)

+1 σ ότι γράφεις bouda

Don John
06/11/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Dainese ολόσωμη?Ασημί το VFR?

Ελπίζω όχι αλλιώς είναι ο Βασίλης που τον ξέρω :(

Συχνά επικύνδινο το σημείο..προσοχή. Jimmi έπρεπε ν αφήσεις τουλάχιστον τα στοιχεία σου στον οδηγό..να σ έχει για μάρτυρα αν γίνει καμια μλκ ;-)


Ο Μπιλλης ειναι μια χαρα!!!

Δεν τον αγγιζει το συγκεκριμενο θεμα ευτυχως:) (και εγω διαβαζοντας για VFR και Πατρα ψιλο-τρομαξα αλλα βλεποντας το χρωμα ησυχασα;) ..

Για σου ρε Βασιλη!:wave2:
Δεν μασας εσυ :nono: :nono: ουτε απο φαναρι ουτε απο "τετακε γηραιων κυριων" :p