PDA

View Full Version : Κορινες στο κετρο τις Πατρας



jimmis5
06/11/2009, 13:26
Tοποθέτηση κορινών σε δρόμους της Πάτρας, καθώς από μόνες τους δεν συνιστούν ούτε διευκόλυνση της κίνησης πολύ περισσότερο δε, δεν επιλύουν ουσιαστικά το κυκλοφοριακό πρόβλημα της πόλης, είπαν ουσιαστικά όλοι οι κοινωνικοί φορείς της πόλης και οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης, αλλά η επέκταση των κορινών στις οδούς Γούναρη και Ακρωτηρίου, «πέρασε» από την επιτροπή πολεοδομικού σχεδιασμού με την θετική ψήφο των εκπροσώπων της δημοτικής αρχής και του ΤΕΕ, υπό δύο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις όμως…
Έντονη, όπως αναμενόταν, ήταν η συνεδρίαση της επιτροπής πολεοδομικού σχεδιασμού του Δήμου Πατρέων, που συνεδρίασε το πρωί της Τετάρτης, με κύριο θέμα την επέκταση των κορινών στις οδούς Γούναρη και Ακρωτηρίου.
Ουσιαστικά, όλοι οι συμμετέχοντες φορείς, πλην των έξι εκπροσώπων της δημοτικής Αρχής, ψήφισαν αρνητικά για το συγκεκριμένο ενδεχόμενο, καθώς έκριναν πως το μέτρο είναι αποσπασματικό και δεν συνδυάζεται με άλλα μέτρα για την ανακούφιση του κυκλοφοριακού συνολικά στην πόλη και ασφαλώς, δεν συνδυάζεται με άλλα μέτρα για την «βιώσιμη κινητικότητα» που έχει ανάγκη η Πάτρα.

Κειμενο απο gowest.gr





Καλα ειστε σοβαροι νομιζεται οτι εχουν βελτιωθει τα πραγματα με αυτες τις παρανομες κορινες??Οι οποιες ειναι πραγματικα επικινδυνες μες στην μεση του δρομου και δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο αυτο το ηλιθιο μετρο...Εκτος απο τα αυτοκινητα υπαρχουν και αλλα μεσα μεταφορας μοτοσυκλετες ποδηλατα δεν τα σεβεσται με τιποτα και ποτε μονο πως τα βολεψετε τον καθε ενα με το αυτοκινητο του την λιμουζινα που εμποδιζει την κινηση και τον αερα που αναπνεουμε.Μαθαται ολοι να συμπεριφερσται σαν ζωα να πηγαινεται το ενα πισω απο το αλλο και να εχετε και την ψευδαιστησει οτι πατε πιο γρηγορα.Διαβαστε και καμια μελετη συγκοινωνιολογων και μετα μιλατε..

Συμβαινει και σε αλλες πολης??
:evil:


179630

kalgeorge
06/11/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Tοποθέτηση κορινών σε δρόμους της Πάτρας, καθώς από μόνες τους δεν συνιστούν ούτε διευκόλυνση της κίνησης πολύ περισσότερο δε, δεν επιλύουν ουσιαστικά το κυκλοφοριακό πρόβλημα της πόλης, είπαν ουσιαστικά όλοι οι κοινωνικοί φορείς της πόλης και οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης, αλλά η επέκταση των κορινών στις οδούς Γούναρη και Ακρωτηρίου, «πέρασε» από την επιτροπή πολεοδομικού σχεδιασμού με την θετική ψήφο των εκπροσώπων της δημοτικής αρχής και του ΤΕΕ, υπό δύο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις όμως…
Έντονη, όπως αναμενόταν, ήταν η συνεδρίαση της επιτροπής πολεοδομικού σχεδιασμού του Δήμου Πατρέων, που συνεδρίασε το πρωί της Τετάρτης, με κύριο θέμα την επέκταση των κορινών στις οδούς Γούναρη και Ακρωτηρίου.
Ουσιαστικά, όλοι οι συμμετέχοντες φορείς, πλην των έξι εκπροσώπων της δημοτικής Αρχής, ψήφισαν αρνητικά για το συγκεκριμένο ενδεχόμενο, καθώς έκριναν πως το μέτρο είναι αποσπασματικό και δεν συνδυάζεται με άλλα μέτρα για την ανακούφιση του κυκλοφοριακού συνολικά στην πόλη και ασφαλώς, δεν συνδυάζεται με άλλα μέτρα για την «βιώσιμη κινητικότητα» που έχει ανάγκη η Πάτρα.

Κειμενο απο gowest.gr





Καλα ειστε σοβαροι νομιζεται οτι εχουν βελτιωθει τα πραγματα με αυτες τις παρανομες κορινες??Οι οποιες ειναι πραγματικα επικινδυνες μες στην μεση του δρομου και δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο αυτο το ηλιθιο μετρο...Εκτος απο τα αυτοκινητα υπαρχουν και αλλα μεσα μεταφορας μοτοσυκλετες ποδηλατα δεν τα σεβεσται με τιποτα και ποτε μονο πως τα βολεψετε τον καθε ενα με το αυτοκινητο του την λιμουζινα που εμποδιζει την κινηση και τον αερα που αναπνεουμε.Μαθαται ολοι να συμπεριφερσται σαν ζωα να πηγαινεται το ενα πισω απο το αλλο και να εχετε και την ψευδαιστησει οτι πατε πιο γρηγορα.Διαβαστε και καμια μελετη συγκοινωνιολογων και μετα μιλατε..

Συμβαινει και σε αλλες πολης??
:evil:

και ομως σε πολλες πολεις εχουν κυριολεκτικα σωθει απο αυτες τις κορινες....για ποιο λογο??

γιατι δεν παει ο καθε καραγκιοζης να αφησει με alarm το αυτοκινητο του και να φυγει..

πχ...βολος, λαμια..
:wave2:

Cpt. Haddock
06/11/2009, 13:31
Γενικώς, όπου έχει μπει έχει βοηθήσει (πχ Λάρισα) γιατί κόβει το διπλοπαρκάρισμα και το παράνομο παρκάρισμα εν γένει.



Μια χαρά μέτρο είναι.

Τα ποδήλατα δε χρειάζεται να κινουνται στο κέντρο του δρόμου, ποδηλατόδρομο θέλουν.

:wave2:



Καλα ειστε σοβαροι νομιζεται οτι εχουν βελτιωθει τα πραγματα με αυτες τις παρανομες κορινες??Οι οποιες ειναι πραγματικα επικινδυνες μες στην μεση του δρομου και δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο αυτο το ηλιθιο μετρο...Εκτος απο τα αυτοκινητα υπαρχουν και αλλα μεσα μεταφορας μοτοσυκλετες ποδηλατα δεν τα σεβεσται με τιποτα και ποτε μονο πως τα βολεψετε τον καθε ενα με το αυτοκινητο του την λιμουζινα που εμποδιζει την κινηση και τον αερα που αναπνεουμε.Μαθαται ολοι να συμπεριφερσται σαν ζωα να πηγαινεται το ενα πισω απο το αλλο και να εχετε και την ψευδαιστησει οτι πατε πιο γρηγορα.Διαβαστε και καμια μελετη συγκοινωνιολογων και μετα μιλατε..

Για φέρε μας καμια μελέτη συγκοινωνιολογων :smokin:

transalpblack
06/11/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και ομως σε πολλες πολεις εχουν κυριολεκτικα σωθει απο αυτες τις κορινες....για ποιο λογο??

γιατι δεν παει ο καθε καραγκιοζης να αφησει με alarm το αυτοκινητο του και να φυγει..

πχ...βολος, λαμια..
:wave2:

και χαλκιδα επισης πριν την παλια γεφυρα ή και στην λαρισα
απλα σε γλυτωνει απο τον λακαμα που κινειται διπλα σου και επειδη αφησες ενα κενο σου χωνεται και συνεχιζει στην λωριδα σου γιατι στην λωριδα οπου κοινιωταν θα πηγαινε αναγκαστικα αλλου

jimmis5
06/11/2009, 13:32
Τουλαχιστον εκει η λεσχη κανει κατι για τους μοτοσυκλετιστες της

kalgeorge φιλε μου διαβαζα σχετικα μια εκθεση συγκοινωνιολογων στην πατρα για αυτο και λενε οτι ο πραγματικος χρονος δεν εχει αλλαξει παρα μονο ο αντιληπτος,δηλαδη ο οτι νομιζουν οι οδηγοι οτι κανουν πιο γρηγορα και οχι οτι πραγματικα κανουν ταχυτερα απο πριν :nono: :nono:




ΜΟΤΟΛΕΒ: Μήνυση για τις κορύνες



Μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου για την τοποθέτηση των κορυνών στους κεντρικούς δρόμους του Βόλου κατέθεσαν χθες στον Εισαγγελέα Βόλου οι εκπρόσωποι των Μοτοσικλετιστικής Λέσχης Βόλου (ΜΟΤΟ.ΛΕ.Β.)
Σε συνέντευξη Τύπου χθες το απόγευμα, στα γραφεία της Ενωσης Συντακτών, ανέλυσαν τόσο τους λόγους για τους οποίους η τοποθέτηση κορυνών δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των οδηγών, όσο και τα σημεία του ΚΟΚ, τα οποία κατά την άποψή τους παραβιάζονται από τις σχετικές αποφάσεις του Δήμου Βόλου.
Οπως αναφέρουν στη μηνυτήρια αναφορά τους οι εκπρόσωποι της ΜΟΤΟΛΕΒ, η τοποθέτηση κορυνών «είναι παράνομη και αξιόποινη, διότι ο ως άνω τρόπος διαχωρισμού των λωρίδων κυκλοφορίας απαγορεύεται από τον Κ.Ο.Κ., ο οποίος σαφώς προβλέπει ότι σε οδούς όπως οι ανωτέρω, ο διαχωρισμός των λωρίδων κυκλοφορίας γίνεται με διαγραμμίσεις». Οπως τονίζουν, οι κορύνες αποτελούν πηγή κινδύνου, διότι «ο συννόμως κινούμενος οδηγός δεν μπορεί, έστω κι αν τηρεί τους κανόνες του Κ.Ο.Κ. να αλλάξει λωρίδα ή να στρίψει με ασφάλεια», ενώ ειδικά οι δικυκλιστές «αφενός απειλούνται με πτώση και αφετέρου δεν έχουν την απαιτουμένη δυνατότητα εκτέλεσης αποφευκτικού ελιγμού σε περίπτωση που αυτός είναι αναγκαίος προς αποτροπή ατυχήματος».
Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι «η τοποθέτηση των ως άνω ράβδων συνιστά παράβαση των άρθρων 290 και 273 του Ποινικού Κώδικα (διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών, έκθεση σε κίνδυνο) ενώ, παραλλήλως, τιμωρείται κι από τον Κ.Ο.Κ. (τοποθέτηση παράνομης σήμανσης)».
Στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, οι εκπρόσωποι της ΜΟΤΟΛΕΒ αναφέρθηκαν στις επαφές που είχαν τόσο με το Δήμαρχο Βόλου κ. Αλ. Βούλγαρη όσο και στελέχη της Δημοτικής Αρχής για το ίδιο θέμα, λέγοντας ότι οι επισημάνσεις τους δεν λήφθηκαν υπ’ όψιν, ενώ εξέφρασαν την άποψη ότι συνολικά υπάρχει μία μειωτική αντιμετώπιση των οδηγών δικύκλων από τους επίσημους φορείς.
Για την υποστήριξη των απόψεών τους ως προς τους κινδύνους που δημιουργούνται από τις κορύνες για την ασφάλεια των οδηγών και ιδιαίτερα των δικυκλιστών, αναφέρθηκαν σε δύο πρόσφατα ατυχήματα που έγιναν στην οδό Κ. Καρτάλη με θύματα οδηγούς δικύκλου που δεν μπόρεσαν να κάνουν ελιγμό αποφυγής.
Τέλος παρουσίασαν σειρά εγγράφων και εντύπων που εκδόθηκαν από τη ΜΟΤΟΛΕΒ, με τα οποία ζητείται να υπάρξει σωστή αστυνόμευση στους δρόμους της πόλης, όχι απλώς εξορμήσεις εισπρακτικού χαρακτήρα, αλλά και μέτρα διευκόλυνσης της κυκλοφορίας, όπως είναι η δημιουργία χώρων στάθμευσης.
Οι εκπρόσωποι της ΜΟΤΟΛΕΒ δήλωσαν ότι θα επιμείνουν στην προσπάθεια για την απομάκρυνση των κορυνών με προσφυγές σε όποια όργανα, εθνικού ή κοινοτικού χαρακτήρα, απαιτηθεί.

transalpblack
06/11/2009, 13:34
το γεγονος παντως και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ χωρις παρεξηγηση οτι στην πατρα και σαν οδηγοι αλλα και σαν διοικηση ειστε λιγο για τον π......... πρεπει να το παραδεχτεις.
3 φορες εχω τρακαρει και τις τρεις στην πατρα απο μαλακια πατρινου οδηγου!!!(αποζημιωθηκα και τις τρεις και το λεω)
γενικως φιλε μου, οχι οτι δεν συμβαινει και αλλου αυτο, αλλα ειδικα στην πατρα, δεν εχετε οι περισσοτεροι οδηγικη συμπεριφορα και οδηγικη αντιληψη.
φιλικα παντα και μην ξεκινησει κανεις τις βρισιες και τις αντιπαραθεσεις...

jimmis5
06/11/2009, 13:44
Βρισιες γιατι να κανω εδω συζητηση κανουμε καποιος βλεπει οτι βολευει η κορινα.Χθες σε συνεντευξη συγκοινωνιολογου που εδωσε ειπε οτι ειναι ανεπιτρεπτο να υπαρχουν οι κορινες.Στο κατω κατω λεει σκοπος δεν ειναι να βελτιωνουμε μονο την διευλευση οχηματων και να διευκολυνουμε τους οδηγους αυτοκινητων.Γιατι αυτα θα πολλαπλασιαζονται.

Η πατρα σιγουρα ειναι μια καγκουρο πολη με "γρηγορους" οδηγους αλλωστε ενα αντιστοιχο θεμα που ποσταρισα και συνεβη σημερα το δειχνει μια χαρα αυτο.

Αλλα νομιζω οτι ειναι το πιο ευκολο να βαλεις ενα εμποδιο μες στην μεση με το σκεπτικο να μην παρκαρουν στην ακρη:eyepop: αστυνομευση σε αυτο δεν θα ηταν πιο ευκολο εγω σου λεω το πιο απλο μποτιλιαρισμα πισω με τις κορινες στην μεση τα νομιμα παρκαρισμενα δεξια,αριστερα και θελει να περασει ασθενοφορο εε ο κακομοιρης θα τα τιναξει τα πεταλα εκει ...

kalgeorge
06/11/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τουλαχιστον εκει η λεσχη κανει κατι για τους μοτοσυκλετιστες της

kalgeorge φιλε μου διαβαζα σχετικα μια εκθεση συγκοινωνιολογων στην πατρα για αυτο και λενε οτι ο πραγματικος χρονος δεν εχει αλλαξει παρα μονο ο αντιληπτος,δηλαδη ο οτι νομιζουν οι οδηγοι οτι κανουν πιο γρηγορα και οχι οτι πραγματικα κανουν ταχυτερα απο πριν :nono: :nono:


.
πηγαινε στον βολο να το πεις να γελανε μεχρι αυριο

PalLoukiLuke
06/11/2009, 16:17
Kai στη Κόρινθο εβαλαν προσφατα σε κεντρικους εμπορικους δρόμους.
Δεν εβαλαν κορινες αλλα κατι κολωνακια πλαστικα πορτοκαλι (τα οποια λιγιζουν όμως αν τα παρεις σβαρνα με τη μηχανη)
Γνωμη μου : βοηθησαν γιατι δεν διπλοπαρκαρουν οι βλαχοι και να κολανε ολοι απο πισω...
Για τα δικυκλα δεν βλεπω προβλημα παντως...
:beer:

kokos08
06/11/2009, 16:40
[i]
Συμβαινει και σε αλλες πολης??
:evil: [/B]


Οι ιδιες μαλακιες και στην Κορινθο! Ειναι οι κορινες που περισσεψαν απο τις αθλητριες στην Ολυμπιαδα,τι θα τις κανουμε ολες αυτες?
Οριστε,που φωναζετε ολοι οτι εχουμε παρατησει τον εξοπλισμο μετα την Ολυμπιαδα.
Εχουμε κρατος ρεεε!!!

Zid
06/11/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
το γεγονος παντως και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ χωρις παρεξηγηση οτι στην πατρα και σαν οδηγοι αλλα και σαν διοικηση ειστε λιγο για τον π......... πρεπει να το παραδεχτεις.
3 φορες εχω τρακαρει και τις τρεις στην πατρα απο μαλακια πατρινου οδηγου!!!(αποζημιωθηκα και τις τρεις και το λεω)
γενικως φιλε μου, οχι οτι δεν συμβαινει και αλλου αυτο, αλλα ειδικα στην πατρα, δεν εχετε οι περισσοτεροι οδηγικη συμπεριφορα και οδηγικη αντιληψη.
φιλικα παντα και μην ξεκινησει κανεις τις βρισιες και τις αντιπαραθεσεις...


Aσε μας ρε φίλε.... επειδή εσύ εισαι ξάδελφος του Μητσοτάκη.... :winka:



Η οδηγικη συμπεριφορά... των Πατρινών ηταν το πρόβλημα....


ΟΤΙΝΑΝΑΙ ΛΕΜΕ......:rolleyes:

Δλδ στην υπολοιπη Ελλάδα ... οδηγάνε καλα΄....??:rolleyes:

Zid
06/11/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Βρισιες γιατι να κανω εδω συζητηση κανουμε καποιος βλεπει οτι βολευει η κορινα.Χθες σε συνεντευξη συγκοινωνιολογου που εδωσε ειπε οτι ειναι ανεπιτρεπτο να υπαρχουν οι κορινες.Στο κατω κατω λεει σκοπος δεν ειναι να βελτιωνουμε μονο την διευλευση οχηματων και να διευκολυνουμε τους οδηγους αυτοκινητων.Γιατι αυτα θα πολλαπλασιαζονται.

Η πατρα σιγουρα ειναι μια καγκουρο πολη με "γρηγορους" οδηγους αλλωστε ενα αντιστοιχο θεμα που ποσταρισα και συνεβη σημερα το δειχνει μια χαρα αυτο.

Αλλα νομιζω οτι ειναι το πιο ευκολο να βαλεις ενα εμποδιο μες στην μεση με το σκεπτικο να μην παρκαρουν στην ακρη:eyepop: αστυνομευση σε αυτο δεν θα ηταν πιο ευκολο εγω σου λεω το πιο απλο μποτιλιαρισμα πισω με τις κορινες στην μεση τα νομιμα παρκαρισμενα δεξια,αριστερα και θελει να περασει ασθενοφορο εε ο κακομοιρης θα τα τιναξει τα πεταλα εκει ...

Πάντως πλέον δε παρκάρουν με alarm το βλέπω... οποτε κατεβαίνω Πάτρα...

Σίγουρα ειναι λάθος... αλλα εχει φέρει αποτέλεσμα... :wave2:



Υ.Γ αυτη η περιφερειακη περιμετρική δε ξερω πως την λένε !!τα έργα που εχουν κολήσει παλι? ΑΠο το 1990 ακουω οτι θα τη φτιάξουν... το μονο που κατάφεραν ηταν να χαλάσουν τη πίστα πισω απο την Αροη για τα τουνελ :yuck:

konsttanttinos
06/11/2009, 17:57
Εδω στον βολο, εκτος απο τις κορινες, εχουμε και τους νεους ποδηλατοδρομους.
40 ποντους τσιμεντο και απο πανω μεταλλικες κορινες, ωστε ακομη κι αν ενα παιδακι πεσει απο το ποδηλατακι του , να καρφωθει πανω στην κορινα...

http://www.youtube.com/watch?v=X0dgv6n4MvE

Τα υπολοιπα ακουστε τα..

sf1n4k1
06/11/2009, 18:09
Στο Βόλο το είχα πρωτοδεί..και μου φάνηκε ξένο..

Όταν όμως το είδα και στην πράξη στην Πάτρα..super!! Αστυνόμευση?Γιατί δε γράφανε παλιά?Γράφανε..και?Μια λωρίδα έμενε..ενώ τώρα?Το πούλο..η αγίου ανδρέου πάει σφαίρα, πιο παλιά είχε λιγότερες ελπίδες να την πάει πιο γρήγορα ασθενοφόρο.

Σόρρυ τζίμη μπορεί να είναι λάθος μπορεί να είναι παράνομο όπως λες..αλλά δυστηχώς σ αυτή τη χώρα μόνο με ακραία τέτοια παραδείγματα λύνουμε τα προβλήματά μας..μια και έξω..

kalgeorge
06/11/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PalLoukiLuke
Kai στη Κόρινθο εβαλαν προσφατα σε κεντρικους εμπορικους δρόμους.
Δεν εβαλαν κορινες αλλα κατι κολωνακια πλαστικα πορτοκαλι (τα οποια λιγιζουν όμως αν τα παρεις σβαρνα με τη μηχανη)
Γνωμη μου : βοηθησαν γιατι δεν διπλοπαρκαρουν οι βλαχοι και να κολανε ολοι απο πισω...
Για τα δικυκλα δεν βλεπω προβλημα παντως...
:beer:

auto lew....
kai ta exoun valei kai stin kentriki odo, kai sitn parallilo, pou odigei limani, alla kai stin katheto poy odigei eksw :beer:

ledz
06/11/2009, 21:24
1ον: εχω δει διπλοπαρκαρισμα στην Ελληνος Στρατιωτου που εχει κολωνακια (αρα δεν σε καλυπτει πληρως απο την αδιαφορια).

2ον: Πλεον πρεπει να εχω το νου μου για το αν ο αρχοντας του σλαλομ μπροστα μου με το σκουτερ ή το μπαντιτ (2 πραγματικες περιπτωσεις που μου'κατσαν) θα πεταχτει μπροστα μου αλλαζοντας λοριδα διασχιζοντας τα κολωνακια χωρις να κοιταξει. Το ιδιο θα γινει και με τα κουτια στα σημεια που διακοπτονται τα κολωνακια ειτε απο βιασυνη ειτε απο χαζομαρα που δεν αλλαξαν νωριτερα λοριδα και πρεπει να στριψουν στο επομενο φαναρι (που εχω δει να διακοπτουν και τα 2 ρευματα προκειμενου να στριψουν)

3ον: Για μενα λυση θα ηταν να βαλουν χερι στους Δημοτικους (και μη) τροχαιους και αντι να γραφουν τα μηχανακια που παρκαρουν σε σημεια της Πλ. Ολγας που δεν ενοχλουν ας γραψουν τον π@π@ρ@ που εχει διπλοπαρκαρει εξω απο τις καφετεριες στην πανω πλευρα της πλατειας για να μιλησει στη γκομενα [ελεος] ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ: Σφυρανε ως απειλη οτι θα γραψουν το διπλοπαρκαρισμενο -> διπλοπαρκαρισμενος κανει το τετραγωνο και το ξαναφηνει στο ιδιο σημειο -> την ιδια στιγμη ο Δημ.Αστυνομος εχει παει στο παραπερα αμαξι και δε κοιταει πισω του (το καθηκον το εκανε) ΓΡΑΨΤΟΝΑ ΡΕ ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ να δεις μετα αν θα το ξαναφησει.

4ον: για να μη γραφω μονο κακα, επιτελους ειδα κανα 2 κλησεις σε αυτοκινητα παρκαρισμενα σε θεση δικυκλων...

sakisvolos
06/11/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
πηγαινε στον βολο να το πεις να γελανε μεχρι αυριο

Έχει απόλυτο δίκιο σ αυτό Γιώργο μη το συζητάς καθόλου! :winka:
Καλύτερα ήταν πριν τις κορύνες!

camen
06/11/2009, 23:37
Koρινες και παλι κορινες παιδες....

Στην Αγ.Ανδρεου η κυκλοφορια διεξαγεται ομαλοτατα...Κ κανεις δεν διπλοπαρκαρει...
Δε με νοιαζει αν κανω 5 λεπτα παραπανω(που δεν κανω!)...Με νοιαζει που δεν μπορει πλεον ο καθε παπαρας να αφηνει το κουτι του οπου γουσταρει...:smilea: :smokin:


Κ δεν ειναι καθολου επικυνδινο.Βασικα ειναι το ιδιο επικυνδινο με πριν που δεν ειχε...
Εγω αισθανομαι πολυ πιο ασφαλης παντως γτ ξερω οτι δεν μπορει να χωθει ο καθενας σφηνα οπου θελει...



:beer: :wave2:

dond4le
06/11/2009, 23:57
Το καλυτερο που μπορουσαν να κανουν ηταν αυτο.

Στην περιοχη μου σε δρομο κεντρικο ακομη και προσπερασεις εκαναν σε δρομο 2πλης κατευθηνσης μιας λωριδας μεχρι και προσπερασεις εκαναν.

Απο τοτε ομως που βαλανε κορινες σταματησαν και τα ατυχηματα και το μπλοκαρισμα του δρομου και η κυκλοφορια εγινε ποιο ανετη παρολο που δεν ειναι γρηγορη!!!!!!!

Pardalotzatziki
07/11/2009, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
1ον: εχω δει διπλοπαρκαρισμα στην Ελληνος Στρατιωτου που εχει κολωνακια (αρα δεν σε καλυπτει πληρως απο την αδιαφορια).

2ον: Πλεον πρεπει να εχω το νου μου για το αν ο αρχοντας του σλαλομ μπροστα μου με το σκουτερ ή το μπαντιτ (2 πραγματικες περιπτωσεις που μου'κατσαν) θα πεταχτει μπροστα μου αλλαζοντας λοριδα διασχιζοντας τα κολωνακια χωρις να κοιταξει. Το ιδιο θα γινει και με τα κουτια στα σημεια που διακοπτονται τα κολωνακια ειτε απο βιασυνη ειτε απο χαζομαρα που δεν αλλαξαν νωριτερα λοριδα και πρεπει να στριψουν στο επομενο φαναρι (που εχω δει να διακοπτουν και τα 2 ρευματα προκειμενου να στριψουν)

3ον: Για μενα λυση θα ηταν να βαλουν χερι στους Δημοτικους (και μη) τροχαιους και αντι να γραφουν τα μηχανακια που παρκαρουν σε σημεια της Πλ. Ολγας που δεν ενοχλουν ας γραψουν τον π@π@ρ@ που εχει διπλοπαρκαρει εξω απο τις καφετεριες στην πανω πλευρα της πλατειας για να μιλησει στη γκομενα [ελεος] ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ: Σφυρανε ως απειλη οτι θα γραψουν το διπλοπαρκαρισμενο -> διπλοπαρκαρισμενος κανει το τετραγωνο και το ξαναφηνει στο ιδιο σημειο -> την ιδια στιγμη ο Δημ.Αστυνομος εχει παει στο παραπερα αμαξι και δε κοιταει πισω του (το καθηκον το εκανε) ΓΡΑΨΤΟΝΑ ΡΕ ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ να δεις μετα αν θα το ξαναφησει.

4ον: για να μη γραφω μονο κακα, επιτελους ειδα κανα 2 κλησεις σε αυτοκινητα παρκαρισμενα σε θεση δικυκλων...

Συμφωνω με τα παραπανω. Βαλανε κολωνακια γιατι οι μπατσοι ειναι ανυπαρκτοι!!!
Τελευταια παρατηρω και κατι αλλο. Οι μπατσοι πολυ απλα δεν ειναι πουθενα. Αστυνομευση μηδεν. Πριν 3 χρονια βλεπαμε δυο-δυο να γυρνανε στην πολη (Βολος) πεζοι, τωρα ολα εχουν πεσει στην μηδενικη πειρα αλλα και αρμοδιοτητα των δημοτικων αστυνομικων. Απλα αισχος.
Κινουμαι με μοτο αλλα και με ποδηλατο και ολα αυτα ειναι επικινδυνα για τους χρηστες διτροχων. Αντε και στους δρομους ειναι πλαστικα. Οι ποδηλατοδρομοι ειναι τσιμεντο και σιδερο. Αν πεσει καποιος πανω τους δεν τη γλυτωνει με γρατσουνιες μονο. Αλλα και να ηθελες να κινηθεις στον ποδηλατοδρομο, ολο και καποιος ειναι παρκαρισμενος. Φαινεται καθαρα στην φωτο.
Αλλα πως θα πουλησουν τα λαμογια τσιμεντο και σιδερο για να κανουν κονομα?


179707

Pardalotzatziki
07/11/2009, 00:11
Συγνωμη ξεχασα και τους καδους...
Ε, που να τους βαλουμε, που να τους βαλουμε;;
Α, ναι. Στον ποδηλατοδρομο!!!
Εδω να δειτε ομορφιες: http://www.youtube.com/watch?v=cpuUWJecEvw&feature=related

:wave2:


179708

sakisvolos
07/11/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Koρινες και παλι κορινες παιδες....

Στην Αγ.Ανδρεου η κυκλοφορια διεξαγεται ομαλοτατα...Κ κανεις δεν διπλοπαρκαρει...


Ναι είναι η αρχή γι αυτό! Κάτσε λίγο να ξεθαρρέψουν οι κουτάκηδες να χαλαρώσουν και λίγο
οι τυχόν έλεγχοι της τροχαίας και τότε θα δείτε κλάμα!

Και διπλοπαρκάρισμα θα δείτε εκεί που έχει κορύνες! Τον κάθε μ@λ@κ@ να ψάχνει να βρει σε ποιο
μαγαζί απ' έξω θέλει να σταματήσει............άσε μην σου πω καθημερινές ιστορίες θα φρίξεις........
Αλλά δε χρειάζεται:winka: θα το δείτε και μόνοι σας σε ένα εξάμηνο περίπου (πολύ είπα)!

Sapadak
07/11/2009, 08:00
Αρχιζει και γινετε πολυ μοδα αυτο το πραγμα.

Και οχι μονο η τοποθετηση κορινων αναμεσα σε 2 αντιθετα ρευματα ΑΛΛΑ και σε δρομο με 2 λωριδες ανα ρευμα, χωριζοντας ετσι τα 2 ρευματα τις ιδιας κατευθυνσης.

Η μαλακια τους εχει φαει και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω μερικους παραπαν που λενε οτι τωρα με τις κορινες ειναι καλυτερα γιατι διπλοπαρκαραν κτλ

Συνηθως η λειτουργια τους φαινεται την ωρα που ειναι τα μαγια ανοιχτα, την ημερα που γινετε η λαϊκη κτλ.,

Ρε παιδες στο δημο σας δεν εχει τους δημομπατσους?

Τι σκατα κανουν δηλαδης αυτοι εκειπερα?


Τα εχω παρει ασχημα με αυτην την ιστορια και χαιρομαι ιδιαιτερα που μια μοτολεσχη εκανε κατι, εστω αν τις βγει ή οχι.

Οτι του σηκωεθει του καθενος κανει..

Αιστοδιαλο με τους μαλακες που εχουμε επιλεξει για αρχοντες των πολεων και την ειδαν μεγα ευεργετες

LARISEOS
07/11/2009, 08:17
τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελι μου.......

λοιπον επειδη νομίζω η λαρισα ητανε πρωτοι που ξεκίνησε το θεμα με της κορύνες θα σας πω απλα πως τοτε το 95% των λαρισαιων ελεγαν τα χειρότερα πραγματα!!!

μα ειναι δυνατόν ? να υπαρχει τοσο καθυστέρηση ????

μετα απο 2 χρονια η λαρισα δεν εχει καθολου μποτιλιάρισμα στο κεντρο και δεν σταματάει κανενας μαλάκας πουθενά.... (σε καποια σημεια εχουν φταξει ραμπες για να σταματας για λιγο να κατεβάσεις καπιον )


τα αστικα εχουν συγκεκριμένη διαδρομη και που εχει καπιος σταματησει με αυτοκίνητο κορνάρουν συνεχώς μεχρι να κανει τον αλλον να νιω8ει άσχημα!


το προβλημα....?

οτι το μποτιλιαρισμα εχει μεταφερθει εξω απο το κεντρο αλλα με την συνεχησει της μεγαλυτερης οδος στην λαρισα που θα κανει εναν κυκλο γυρο απο την λαρισα θα σταματησει και αυτο!!


επισης τελευταίους εξη μηνες βγάζουν τα φανάρια απο της διασταύρωσης και σε βάζουν σε κύκλο με σειρα προτεραιότητας αυτος που ειναι μεσα στον κύκλο οχι που μπαίνει!

Elle
07/11/2009, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Εδω στον βολο, εκτος απο τις κορινες, εχουμε και τους νεους ποδηλατοδρομους.
40 ποντους τσιμεντο και απο πανω μεταλλικες κορινες, ωστε ακομη κι αν ενα παιδακι πεσει απο το ποδηλατακι του , να καρφωθει πανω στην κορινα...

http://www.youtube.com/watch?v=X0dgv6n4MvE

Τα υπολοιπα ακουστε τα..

Αν ακόμη και σήμερα εξακολουθείς να πιστεύεις πως τους κάνανε για τα ποδήλατα
τότε τι να πω... Εγώ δεν είδα ένα ποδηλατάκι να διασχίζει τον ποδηλατόδρομο παρά
μόνο αυτοκίνητα να σταματούν, για να περάσουν αυτά που βρίσκονται στο μετωπικό
ρεύμα μιας που και τα δυο πλέον στην οδό Μεταμορφώσεως δε χωρούν να περάσουν!

Κάνανε τους ποδηλατόδρομους για να "τσιμπίσουν" τα κονδύλια...

Elle
07/11/2009, 08:42
Και όσον αφορά τις κορίνες, θα πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε ότι οι ηλίθιοι
δεξιοί και αριστεροί ελιγμοί στο κέντρο της πόλης έχουν πια τελειώσει, το αυτοκίνητό
του ο φίλος οδηγός στ@ρχ1διστής, δε θα το ξαναφήσει διπλοπαρκαρισμένο ανάμεσα
στα άλλα για να εμποδίζεται η διέλευση του λεωφορείου της γραμμής επειδή έλαχε
να μοσχοβολάει ο γύρος του οβελιστήριου...

kalgeorge
07/11/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Έχει απόλυτο δίκιο σ αυτό Γιώργο μη το συζητάς καθόλου! :winka:
Καλύτερα ήταν πριν τις κορύνες!


εγω αλλα βλεπω ακουω μαθαινω ρε σακη....

ειδικα με την δημητριαδος και την ιασωνος οπου ΟΛΟΙ παρκαραν και τα αφηναν εκει, και γινονταν της ποπης για να την διασχισεις....τωρα πας σφαιρα....


δεν ξερω αν εχει δημιουργήσει προβλημα σε αλλους πιο στενους δρομους ή κατι τετοιο....αλλα εκει σας εχει λυσει τα χερια και ηρεμησει τα νευρα :wave2:

kalgeorge
07/11/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki


, τωρα ολα εχουν πεσει στην μηδενικη πειρα αλλα και αρμοδιοτητα των δημοτικων αστυνομικων. Απλα αισχος.


αυτο με το ¨δημοτικη αστυνομια ¨ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει εδω και χρονια...:sick:

kalgeorge
07/11/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Και όσον αφορά τις κορίνες, θα πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε ότι οι ηλίθιοι
δεξιοί και αριστεροί ελιγμοί στο κέντρο της πόλης έχουν πια τελειώσει, το αυτοκίνητό
του ο φίλος οδηγός στ@ρχ1διστής, δε θα το ξαναφήσει διπλοπαρκαρισμένο ανάμεσα
στα άλλα για να εμποδίζεται η διέλευση του λεωφορείου της γραμμής επειδή έλαχε
να μοσχοβολάει ο γύρος του οβελιστήριου...


:beer: :beer:

LARISEOS
07/11/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Και όσον αφορά τις κορίνες, θα πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε ότι οι ηλίθιοι
δεξιοί και αριστεροί ελιγμοί στο κέντρο της πόλης έχουν πια τελειώσει, το αυτοκίνητό
του ο φίλος οδηγός στ@ρχ1διστής, δε θα το ξαναφήσει διπλοπαρκαρισμένο ανάμεσα
στα άλλα για να εμποδίζεται η διέλευση του λεωφορείου της γραμμής επειδή έλαχε
να μοσχοβολάει ο γύρος του οβελιστήριου...


γιατι θυμαμαι πως και εσυ της εβρηζες παλια??????

εε???

εελλεε???

εεελλλλλεεεεοοοοσςςς!!!

ωραια βγηκε αυτο!!!! εχεχεχεχεχεχε

sakisvolos
07/11/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Και όσον αφορά τις κορίνες, θα πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε ότι οι ηλίθιοι
δεξιοί και αριστεροί ελιγμοί στο κέντρο της πόλης έχουν πια τελειώσει, το αυτοκίνητό
του ο φίλος οδηγός στ@ρχ1διστής, δε θα το ξαναφήσει διπλοπαρκαρισμένο ανάμεσα
στα άλλα για να εμποδίζεται η διέλευση του λεωφορείου της γραμμής επειδή έλαχε
να μοσχοβολάει ο γύρος του οβελιστήριου...

Μάλλον ζεις σε άλλη πόλη ή δεν κατεβαίνεις κέντρο!:winka:

sakisvolos
07/11/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge

ειδικα με την δημητριαδος και την ιασωνος οπου ΟΛΟΙ παρκαραν και τα αφηναν εκει, και γινονταν της ποπης για να την διασχισεις....τωρα πας σφαιρα....




Δυστυχώς το πιστεύεις ή όχι κατάντησε να είναι χειρότερα.........και διπλοπαρκάρουν και τις κορύνες
καβαλάνε μερικοί κουτάκηδες άμα διπλοπαρκάρει ο μπροστινός του! (μου έτυχε εμένα και το τι καντήλι του έσυρα δεν περιγράφεται)

Καλύτερα ήταν πριν όταν είχε αστυνόμευση όμως! Αστυνόμευση θέλει και τώρα αλλά απλά δεν υπάρχει!

kalgeorge
07/11/2009, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Δυστυχώς το πιστεύεις ή όχι κατάντησε να είναι χειρότερα.........και διπλοπαρκάρουν και τις κορύνες
καβαλάνε μερικοί κουτάκηδες άμα διπλοπαρκάρει ο μπροστινός του! (μου έτυχε εμένα και το τι καντήλι του έσυρα δεν περιγράφεται)

Καλύτερα ήταν πριν όταν είχε αστυνόμευση όμως! Αστυνόμευση θέλει και τώρα αλλά απλά δεν υπάρχει!

re saki twra den boroun na diploparkaroun....pernan kai lewforia kai megala oximata kai einai anagasmenoi na proxwroun.....:look: :hypnotize

sakisvolos
08/11/2009, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
re saki twra den boroun na diploparkaroun....pernan kai lewforia kai megala oximata kai einai anagasmenoi na proxwroun.....:look: :hypnotize

Kαι διπλοπαρκάρουν και τα λεωφορεία δεν μπορούν να περάσουν και κορνάρουν συνεχώς!

Ένας ηλίθιος κουτάκιας θα με σκότωνε προ διμήνου όταν στην Ιάσονος κόλλησε την κυκλοφορία
ένα λεωφορείο (είχε μπροστά ένα διπλοπαρκαρισμένο) ο κουτάκιας καβάλησε τις κορύνες
και μπήκε στη λωρίδα που ήμουνα εγώ για λίγο τον πρόλαβα..........περιττόν να σου πω τι έγινε
όταν πήγα από δίπλα του:evil: :evil: αλλά η κότα δεν σταμάτησε!!!:nono: :nono:

Elle
08/11/2009, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
γιατι θυμαμαι πως και εσυ της εβρηζες παλια??????

εε???

εελλεε???

εεελλλλλεεεεοοοοσςςς!!!

ωραια βγηκε αυτο!!!! εχεχεχεχεχεχε

Τις έβριζα παλιά γιατί δεν μπορούσα να διπλοπαρκάρω!
Τώρα πια που το πήρα απόφαση δέχομαι την ύπαρξή τους!!
:lol: :rotflmao:

jfx
08/11/2009, 01:57
οι κορινες είναι λειτουργικες διότι καταφέρνουν να στρέψουν οδηγο "εναντιον" οδηγού σε περίπτωση διπλοπαρκαρίσματος. δε συμφωνω γενικοτερα με αυτή την τακτική συμμόρφωσης , όμως πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι εξυπνη ιδέα και ισως η μονη που μπορει να εφαρμοσθει με άμεσα αποτελέσματα.
όσον αφορα την πάτρα που έχω και προσωπική άποψη, από τότε που βαλανε τις κορίνες στην αγιου ανδρεου, μονο τις πρώτες 2 βδομάδες είδα διαφορά στο μποτιλιάρισμα και μάλλον επειδή τότε υπήρχε και αστυνόμευση. Στην ελληνος στρατιώτουο πάντως τα πράγματα βελτιώθηκαν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

στα θετικά:
δε μπορουν να διπλοπαρκάρουν οι μαλάκες όπου τους ερθει στην αγιου ανδρεου, μονο σε πολύ συγκεκριμενα σημεία.(πλατεία αγιου νικολάου) δεν εχω διαπιστώσει να αλλαζει δραματικά το μποτιλιάρισμα παρ'ολα αυτα.

Προσωπικά επειδη κινούμαι αποκλειστικά με μηχανάκι, δε ξερω αν οι οδηγοί αυτοκινητων διασχίζουν πλεον το δρόμο πιο γρήγορα, πάντως εγώ τον κάνω πιο αργά καθως δυσκολεύουν τη διηθηση αρκετά. επειδή δεν έχω ομως ως κυριο κρητήριο αξιολογησης ενος μετρου την προσωπική μου διευκόλυνση, αλλά του συνόλου, αν οι οδηγοί αντιλαμβάνονται ότι κινουνται πιο γρήγορα, τοτε είμαι υπέρ του μέτρου.

Η δυσκολία της διήθησης πιστεύω οτι ειναι και ο κύριος ή μάλλον ο μοναδικός λόγος γκρίνιας απο τους μοτοσυκλετιστες, είτε εδω μεσα είτε παντού.


επισης μου φαινεται ανόητο (τουλαχιστον) να επικαλείται καποιος την ασυμφωνια του μετρου των κορινων με τον ΚΟΚ, και την παρανομία των δήμων. αν αλλαξουν δηλαδή τον ΚΟΚ, δεν υπάρχει πρόβλημα; σιγουρα το αν συμβαδιζει με τον ΚΟΚ, είναι το τελευταίο που απασχολεί τον καθένα μας στη πράξη.



τα αρνητικά που βρίσκω στις κορίνες είναι:
1) οταν ο καθε άχρηστος θελει να αλλαξει λωρίδα, δε θα το κανει πλεον σιγα σιγα ωστε να προλάβεις να του κορναρεις ή να επιταχυνεις ή να επιβραδυνεις αν ερχεται πανω σου. θα το κανει αποτομα εκει που δεν υπαρχουν κορινες και γι αυτο εχω παντα το νου μου να μην ειμαι διπλα απο αλλο αυτοκινητο οταν περναω απο σημειο που διακοπτεται η συστοιχια κορινων.
2) πραγματι ειναι ποιο δυσκολη η διαφυγή διπλα απο το αυτοκινητο σε περιπτωση αναγκης και εχω σωθει απο σιγουρο ατυχημα με τον τροπο αυτο, ΟΜΩΣ: οι δρομοι που μπαινουν οι κορινες δεν ειναι δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας, και τωρα εφοσον δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη, παίρνει ο καθενας τα μετρα του (μεγαλυτερες αποστασεις ασφαλειας, μικροτερες ταχύτητες κτλ) και είναι το ιδιο ασφαλής.



---------------------

Καλα για τις ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ κορινες και τις τσιμεντενιες βασεις τους, που είδα στο Βόλο, νταξει είναι σαφές πως δε σκεφτηκαν στιγμη ουτε τους ποδηλάτες ουτε τους μοτοσυκλετιστες κατα τη σχεδιαση του μετρου. είναι άκρως επικινδυνο από καθε άποψη, ακόμα και για τους οδηγους αυτοκινητων.

Sapadak
08/11/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
ΟΜΩΣ: οι δρομοι που μπαινουν οι κορινες δεν ειναι δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας, και τωρα εφοσον δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη, παίρνει ο καθενας τα μετρα του (μεγαλυτερες αποστασεις ασφαλειας, μικροτερες ταχύτητες κτλ) και είναι το ιδιο ασφαλής.


Μαλλον δεν εχει δεις πτωση/εις γιατι πεταγετε κάποιος ειτε καποιο παιδι, ειτε καποιο αλλο οχημα απο διασταυρουμενο δρομο και δεν εχει που να παει ο μοτοσυκλετιστης εστω και με 30-40 χλμ/ωρα ή πτωση καραδοκει(ειδικα σε συνθηκες δυσκολες (νυχτα, βροχη κτλ)

Vstrommer71
08/11/2009, 13:42
Λοιπον η λυση ειναι μια:κορυνες σε ολους τους δρομους του κεντρου!
Με την μ@λακια που μας δερνει(και ειδικα τους οδηγους αυτοκινητων,χωρις βεβαια και εμεις με τα διτροχα παμε και πολυ πισω) αυτο μας σωζει.
Οσοι λοιπον ειχαν την εμπειρια να απολαυσουν την Ελληνος Στρατιωτου πριν και μετα την τοποθετηση κορυνων καταλαβαινουν την τεραστια διαφορα.Ας βαλουν λοιπον και στις οδους Κορινθου,Ερμου,Γερμανου,Γουναρη,Ακρωτηριου να ησυχασουμε με την παπαρια του Ελληνα:ΙΧ στο κεντρο για βολτα!
Τωρα αμα θελουμε εμεις με τα μηχανακια να κανουμε ακροβατικα αναμεσα στις κορυνες και στο αναποδο ρευμα ειναι προφανες οτι ΔΕΝ ειναι στραβος ο γιαλος αλλα μαλλον στραβα αρμενιζουμε...
Να προσθεσω επισης οτι καλον ειναι να μπει και μια ταξη στον ανεξελεγκτο αριθμο των ταξι που τριγυρνουν γυρω γυρω προς αγραν πελατων, να υποχρεωθουν οι αγαπητοι ταριφες-οπως παντου Πανευρωπαϊκα!- ή να εχουν πελατη ή να ειναι στην πιατσα τους.Αν θεωρουν οτι ειναι μικρες οι πιατσες τους να παρκαρουν στα δημοτικα παρκινγκ τα οποια εδω στην Πατρα τα εχουμε(ειδικα αυτο μετα την ιχυοσκαλα) να ειναι μισοαδεια!
Καλο ειναι επισης να τραβηξουν λιγο απο το αυτακι και τους οδηγους των αστικων λεωφορειων να κοψουν να μιλανε ΟΛΗ την ωρα στο κινητο οταν οδηγουν και να σταματανε και σε κανα κοκκινο,γιατι εσχατως τα γειωνουν κανονικα εδω στην Πατρα...
Να μην μιλησω βεβαια για τις χαζομαρες που κανουμε εμεις οι διτροχοι γιατι θα παμε πολυ μακρια την συζητηση:mad:

jasper
12/01/2010, 20:40
Επειδή τυχαίνει να οδηγώ στην Πάτρα όλη την γκάμα των ΙΧ τροχοφόρων (ποδήλατο, μηχανή και αυτοκίνητο) πιστεύω ότι οι μόνοι αδικημένοι από τις κορύνες είναι οι ποδηλάτες. Πηγαίνουν αρκετά σιγά και τα αυτοκίνητα αναγκάζονται να τους προσπεράσουν πολύ κοντά τους επειδή δεν έχουν περιθώρια ελιγμών. Στην ουσία οι δρόμοι με κορίνες είναι εντελώς αδιάβατοι για τα ποδήλατα, όχι ότι οι υπόλοιποι είναι προσβάσιμοι δηλαδή...
Τα δίκυκλα δε μπορούν να κάνουν σφήνα (εκτός από το να πλησιάσουν στο φανάρι με σταματημένα τα αυτοκίνητα) αλλά είναι ένα τίμημα που αξίζει να πληρώσουμε για να βλέπουμε την κυκλοφορία να βελτιώνεται.

Δεν ξέρω τι ώρα πήγαν να κάνουν την έρευνα οι επιστημονες ή αν βελτιώθηκε η μέση ταχύτητα ή η perceived ταχύτητα (και όταν μιλάμε για μέση ταχύτητα για ποια χρονική περίοδο μιλάμε, τις ώρες αιχμής ή όλο το 24ωρο).

Εγώ ξέρω ότι σε Αγ. Νικολαου, Αγ. Ανδρέου και Έλληνος Στρατιώτου υπήρχαν ώρες αιχμής που κυκλοφορούσες μόνο με σφήνα ανάμεσα σε εντελώς ακίνητα αυτοκίνητα. Το ρεκόρ μου είναι σφήνα συνεχόμενη από Μακεδονίας κ Έλληνος Στρατιώτου μέχρι Ρήγα Φεραίου κ Γούναρη!
Αυτό δεν υπάρχει πλέον. Η Ελλ. Στρατιώτου είναι σχεδόν ταχείας κυκλοφορίας και οι άλλες είναι ανεκτές. Και για αυτό ο κόσμος είναι υπέρ της κορίνας, οι έμποροι είναι εναντίον, έχουν ένα δίκιο, αλλά αν γενικευτεί το μέτρο σε όλους τους δρόμους όλοι οι έμποροι θα έχουν την ίδια αφετηρία.
Και μη λέμε συνέχεια για αστυνόμευση. Δε μπορεί σε κάθε τετράγωνο να έχουμε και από ένα τροχονόμο ή δημοτικό αστυνομικό για τον κάθε ένα από μας που "πετάχτηκε για ένα λεπτό".

DeusEx
13/01/2010, 09:29
Οδηγω συχνα στην Πατρα με την μηχανη και το μονο που εχω να πω οτι αυτο το μετρο ειναι ΓΤΠ και μαλιστα καβαλα ...

Δεν εχω ξαναδει κατι τοσο ηλιθιο , πραγματικα ...

Πανε ολοι σαν τα προβατα στην σφαγη , σε μια σειρα ... και εγω με την μηχανη , χανω το προταιρημα της διυσδεισης αναμεσα τους , και αναγκαζομαι να γινω προβατο και εγω ...

Ειδικα αν πετυχεις λεωφορειο μπροστα σου , κλαφτα ...

Παλι σφηνες κανω , το μονο που αλλαξε ειναι οτι πλεον το κανω μετ εμποδιων , με ενα βαθμο δυσκολιας κ επικινδυνοτητας παραπανω ...