PDA

View Full Version : Ερώτηση, παίδες!



Εχετλαίος
06/11/2009, 19:21
Κάποιος που έχει "κλείσει" ένα αυτοκίνητο σε έναν αντιπρόσωπο Αθηνών (στο Μαρούσι λόγου χάρη), και του λέει ο μάγκας "έλα αύριο να πάμε να το παραλάβουμε απότο Τελωνείο" εννοεί ότι μπορεί να πάει στο τελωνείο, να του βάλει επιτόπου πινακίδες και να το οδηγήσει στην έκθεση στο Μαρούσι; Είναι δυνατόν; 20+ χιλιόμετρα ανασφάλιστο στο δρόμο να γράφει χιλιόμετρα; Δεν οφείλει να το φορτώσει σε νταλίκα από το τελωνείο ως την αντιπροσωπεία;
Όποιος ξέρει...γιατί ο γνωστός μου τα έχει παίξει από την αγωνία!

notakos600
06/11/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάποιος που έχει "κλείσει" ένα αυτοκίνητο σε έναν αντιπρόσωπο Αθηνών (στο Μαρούσι λόγου χάρη), και του λέει ο μάγκας "έλα αύριο να πάμε να το παραλάβουμε απότο Τελωνείο" εννοεί ότι μπορεί να πάει στο τελωνείο, να του βάλει επιτόπου πινακίδες και να το οδηγήσει στην έκθεση στο Μαρούσι; Είναι δυνατόν; 20+ χιλιόμετρα ανασφάλιστο στο δρόμο να γράφει χιλιόμετρα; Δεν οφείλει να το φορτώσει σε νταλίκα από το τελωνείο ως την αντιπροσωπεία;
Όποιος ξέρει...γιατί ο γνωστός μου τα έχει παίξει από την αγωνία!



Αυτό που ξέρω είναι πως τα αυτοκίνητα φθάνουν στις εκθέσεις με νταλίκες και όχι οδηγώντας τα. Από την άλλη βέβαια και τις δυο φορές που αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο κανένα από τα δυο δεν είχε 0 χιλιόμετρα ...

Road67
06/11/2009, 19:43
γιατί δε μιλάει με τον ασφαλιστή του;

the who
06/11/2009, 19:49
Εχω παει με καινουργιο αυτοκινητο σε Πατρα και Αγρινιο πολλες φορες(μεταφορα σε αντιπροσωπεια).Αναριθμο και ανασφαλιστο φυσικα.Λογικα ειναι παρανομο αλλα....

Εχετλαίος
06/11/2009, 20:06
Ευχαριστώ. Εδά είναι που τον αποτροζάναμε και έπαθε 25 έλκη και 32 εγκεφαλικά :D

the who
06/11/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ευχαριστώ. Εδά είναι που τον αποτροζάναμε και έπαθε 25 έλκη και 32 εγκεφαλικά :D

Παληα τα αυτοκινητα του Σαρακακη αλλα και αλλων εταιριων πηγαιναν απο το λιμανι στην αντιπροσωπεια κονβοι.Περιττο να σου πω οτι τα χειροφρενα τα παντιλικια και τα σπιναρισματα διναν και παιρναν :D

Εχετλαίος
06/11/2009, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Παληα τα αυτοκινητα του Σαρακακη αλλα και αλλων εταιριων πηγαιναν απο το λιμανι στην αντιπροσωπεια κονβοι.Περιττο να σου πω οτι τα χειροφρενα τα παντιλικια και τα σπιναρισματα διναν και παιρναν :D

Φτου ρε γμτ, από κειά πήρα το δικό μου! :cry:

makis206
06/11/2009, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φτου ρε γμτ, από κειά πήρα το δικό μου! :cry:

Κι ανέ δεις νταλίκα να τα φέρνει στα Χανιά από τη Σούδα εγώ κερνώ ρακή!:lol:

antsoar
06/11/2009, 23:09
Ααααρε ντοπιολαλία :beer:

Κι έχω να κατέβω κάτω 10 χρόνια :( :blush:

epp1640
07/11/2009, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι ανέ δεις νταλίκα να τα φέρνει στα Χανιά από τη Σούδα εγώ κερνώ ρακή!:lol:

:lol: εσείς θα με τρελλάνετε.. έγραφε κανενός η μηχανή του 0 χλμ? :lol:

Εχετλαίος
07/11/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: εσείς θα με τρελλάνετε.. έγραφε κανενός η μηχανή του 0 χλμ? :lol:

Οι περισσότερες δικές μου όταν τις πουλούσα :D

makis206
07/11/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: εσείς θα με τρελλάνετε.. έγραφε κανενός η μηχανή του 0 χλμ? :lol:

Α όχι! Το CBF όταν το πήρα έγραφε 0 και μάλιστα όχι ένα αλλά πέντε!:o :rotflmao:

Elle
07/11/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είναι δυνατόν; 20+ χιλιόμετρα ανασφάλιστο στο δρόμο να γράφει χιλιόμετρα; Δεν οφείλει να το φορτώσει σε νταλίκα από το τελωνείο ως την αντιπροσωπεία;
Όποιος ξέρει...γιατί ο γνωστός μου τα έχει παίξει από την αγωνία!

Είναι! Ο κολλητός μου πριν 2 μήνες έκανε για μια μέρα τη συγκεκριμένη δουλειά. Ήρθαν
5 αυτοκίνητα φορτωμένα με νταλίκα από τη Γερμανία μέχρι την Αθήνα. Από εκεί εστάλησαν
σε μάντρες πώλησης μτχ αυτοκινήτων σε Κόρινθο - Λαμία - Βόλο - Λάρισα καθοδόν και όλα
ανασφάλιστα. Μόλις φτάσανε στον προορισμό τους γύρισαν μάλιστα και τα οδόμετρα πίσω.

caesarsk
07/11/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: εσείς θα με τρελλάνετε.. έγραφε κανενός η μηχανή του 0 χλμ? :lol:

H δική μου... 0.00 km

epp1640
07/11/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οι περισσότερες δικές μου όταν τις πουλούσα :D

ναυτικός? :lol:

epp1640
07/11/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Α όχι! Το CBF όταν το πήρα έγραφε 0 και μάλιστα όχι ένα αλλά πέντε!:o :rotflmao:

5 bit ο το κοντέρ σου εσένα? τι λειτουργικό τρέχει? :rotflmao:

epp1640
07/11/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
H δική μου... 0.00 km

το σπίτι μου είναι απέναντι από την suzuki και στα 800 μέτρα είναι και η yamaha.. 2 χρόνια νταλίκα να ξεφορτωνει μηχανακια δεν έχω δει :p

Λεωνίδας
07/11/2009, 12:27
και η δική μου 0 έγραφε, αν και το μαγαζί παραδέχτηκε ότι την οδήγησε από Συγγρού σε Ηλιούπολη :rolleyes:

βλέπετε η ντίζα βγαίνει πάαααααρα πολύ εύκολα :wave2:

Εχετλαίος
07/11/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ναυτικός? :lol:

Κουτοπόνηρος (κάποτε) Έλλην :D

makis206
07/11/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και η δική μου 0 έγραφε, αν και το μαγαζί παραδέχτηκε ότι την οδήγησε από Συγγρού σε Ηλιούπολη :rolleyes:
βλέπετε η ντίζα βγαίνει πάαααααρα πολύ εύκολα :wave2:

Στα δικά σας γιατί στα δικά μας δεν κάθονται να ξεφυσσώνουν αισθητήρες..!:a22: :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα, το δικό μου το είδα στο ξυλοκιβώτιο χωρίς μπροστινό τροχό την ώρα που το ξεφόρτωνε η μεταφορική :winka:

Λεωνίδας
09/11/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στα δικά σας γιατί στα δικά μας δεν κάθονται να ξεφυσσώνουν αισθητήρες..!:a22: :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα, το δικό μου το είδα στο ξυλοκιβώτιο χωρίς μπροστινό τροχό την ώρα που το ξεφόρτωνε η μεταφορική :winka: και χαίρεσαι που στο συναρμολόγησε... ξέρεις ποιος :rotflmao: :rotflmao:

:a029: :a029:

makis206
09/11/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και χαίρεσαι που στο συναρμολόγησε... ξέρεις ποιος :rotflmao: :rotflmao:
:a029: :a029:

Nαι, και λες εσύ να μην τσέκαρα μόλις πήγα σπίτι..!:lol: :rotflmao:

Λεωνίδας
09/11/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Nαι, και λες εσύ να μην τσέκαρα μόλις πήγα σπίτι..!:lol: :rotflmao: αφού έφτασες σπίτι... άναψε και κανένα κεράκι :bigcry:

Gandalf dr685sm
09/11/2009, 09:49
Δουλεύοντας παλιότερα σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων αυτό που θα πω είναι πως σχεδόν όλα τα νέα Ι.Χ. κάνουν απο 5 εώς και 10ΚΜ πριν φτάσουν στα χέρια του αγοραστή.

Κάποια τα παίρναμε απο την κεντρική αποθήκη (ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ) μέχρι το μαγαζί που θα γινόταν παραλαβή , κάποια άλλα τα κάναμε μια βόλτα με βγαλμένο sensor (δεν έχουν πια ντίζα) για να είμαστε σίγουροι οτι δουλεύουν σωστά. Η βόλτα γινόταν μέσα στην μάντρα της κεντρικής αποθήκης.

Μόνο αν ο αγοραστής το έχει πάρει απο κεντρική αντιπροσωπεία (π.χ. Chrysler-Jeep Στην Κηφησίας ) όπου τα πάνε νταλίκες, τα έχουν πάρει με 0 ΚΜ στο κοντέρ... αλλά και πάλι έχουν 2-5 ώρες λειτουργίας στο μοτέρ, καθώς ΟΛΑ ΤΑ ΙΧ τα βάζουν μπρος για να δουλέψουν λίγο τα λάδια τους μέσα σε αυτό.

Τώρα για παραλαβή απο τελωνείο, δεν έχω ακούσει... εκτός και αν είναι εισαγωγής Ι.Χ. όπου εκεί βέβαια δεν το παραλαμβάνει νταλίκα αντιπροσωπείας, αλλά ο ίδιος ο αγοραστής.

Gandalf