PDA

View Full Version : Λογική και Μ@λ@κία



hidefnick
06/11/2009, 22:49
Το θέμα με το "καθάρισμα" των πεζοδρομίων συνεχίζει ακάθεκτο, και αντίδραση δεν βλέπω να παίζει. Αντίθετα η μ@λακία του μηχανόβιου ξαναχτυπά. Ρε ηλίθιε με το ΧΤ στον κάθετο της Μητροπόλεως σήμερα. Τρεις θέσεις????
Τεσπά.

Μπορεί ίσως κάποιος να μου εξηγήσει την πεζοδρόμηση των πάντων?

α/ Στρίβω σε στενό στην Κηφισιά και σκάω το BMW σε κράσπεδο-πεζόδρομο υπό ανέγερση-ποδηλατοδρομο-η μαλακία που μας δέρνει. ΣΗΜΑΝΣΗ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΈΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΆ. Και επειδή στην μέση του πουθενά, και με παλιές σχετικά πολυκατοικίες χωρίς παρκινγκ, για να παρκάρεις πρέπει να πας 2-3 στενά πιο κάτω. Ευτυχώς είναι κατσίκι το αλβανάμαξο και δεν κοπάνησε. Και ευτυχώς δεν ημουν με το Kawa γατί τώρα θα έκλεγα... (Σαρανταπόρου, αριστερά ανεβαίνοντας την Κηφισίας και το πρώτο αριστερά)

β/ Κατεβαίνεις την Μητροπόλεως αν φτάσεις τέρμα και θες να πας Σύνταγμα, πρέπει ή να γυρίσεις δεξιά απο Αθηνάς-Κολωκοτρώνη (20 λεπτά στην καλύτερη) ή να πας αριστερα απο Πλάκα. ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑ Το δεύτερο μας τελείωσε. Τα πεζοδρομούμε ΟΛΑ ΛΕΜΕ.

Παίζουν ακόμα έργα σε 2-3 σημεία τα οποία θα καταλήξουν σε πεζοδρόμηση, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

Επίσης έχει αρχίσει και η μόδα να φαρδένουν τα πεζοδρόμια. Να στείλουμε και τις λίγες θέσεις στάθμευσης που ήδη έχουμε. Το να πληρώνεις για να παρκάρεις σε δημόσιο δρόμο το βρίσκω παράλογο, ειδικά εκτός κέντρου. Το να πληρώνεις αναγκαστικά ιδιωτικό πάρκινγκ γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΧΟΥΝ δημόσιες θέσεις πάρκινγκ πάει λίγο αλλού. Και ΟΛΑ σε σημεία που είναι παράλογο, επιβαρύνει ήδη φορτωμένες εναλακτικές, και δημιουργεί πρόβλημα σε κατοίκους, εργαζόμενους και τροφοδοσίες.

Αυτά παίζουν σε άλλες χώρες, με πραγματική συγκοινωνία, με σωστή ρυμοτομία, με την λογική να πρυτανεύει ΠΑΝΤΑ κλπ κλπ. Μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης θα σας πείσει.

Νομίζω ότι για άλλη μια φορά δίνουμε μαθήματα λογικής σε αυτή τη χώρα. Και βέβαια όταν καταλάβουν οι μ@λάκες που αποφασίζουν σε αυτή την χώρα, θα αρχίσει το ξήλωμα, και το γέμισμα των χωματερών με οικολογικό και ανακυκλωσιμο μπετόν. (Βλέπε Μαρούσι)

Εκτός βέβαια αν παίζει αμερικανία σχέδιο απο πίσω: Να τους κάνουμε την ζωή δύσκολη μπας και φύγουν απο αυτή την πόλη και πάνε αλλού. (Τι λέω. Στην Ελλάδα ζούμε. Κανένας ξάδερφος κατασκευαστής είναι πιο εύκολο να παίζει)

Αλήθεια και by the way, η κατάληψη των πάντων απο την ταβέρνα του λακαμά στο τέλος της Μητροπόλεως δεν ενοχλεί κανέναν? Οι κάδοι μπάζων που έχει έναν σε κάθε γωνία? Τα γνωστά διπλο-τριπλοπαρκαρισμένα στην Μεγάλη Βρετανια? Προχτές το πρωί κατά τις 10 είχε πάρτυ στο μέγαρο. Τα μισά λίμο και τα άλλα μισά Xsara. Και όχι ΔΣ πινακίδες. ΔΙκά μας παιδιά ήταν όλοι. Αλλά βέβαια τι λέω...

Και το κερασάκι: Αρχισαν να βγάζουν σκουπιδιάρικα το πρωί. Και Αθήνα και Κηφισιά, και Μαρούσι, και Χαλάνδρι. Στις 8 το πρωί??????

Δεν πα να μαμηθείτε λέω εγώ?

Αντε να πω και ένα καλό για να μην λέτε: Μάζεψαν τους τροχόμπατσους απο τα φανάρια. Ξεμπούκωσε η πρωινή κίνηση....

Λεωνίδας
07/11/2009, 12:47
όταν πρωτοήθρα στην Αθήνα, η Διονυσίου Αρεοπαγίτου δεν ήταν ακόμα πεζόδρομος
πριν 2-3 εβδομάδες που κατέβηκα προς Πλάκα, "αναγκάστηκα" να παρκάρω αρχή Βεΐκου (Κουκάκι) και να περπατήσω λιγάκι
πολύ το χάρηκα να σου πω ...
επίσης την επόμενη φορά που θα πάω προς τα 'κει, θα πάρω το μετρό (είναι 1χλμ από το σπίτι μου)
άντε πολύ κακομάθαμε νομίζω ... εμείς με τις μηχανές θέλουμε να τις βλέπουμε και αυτοί με τα ΙΧ να είναι maximum στα 200 μέτρα από οπουδήποτε πάνε :yuck:

Road67
07/11/2009, 13:01
Οι κουτάκηδες δυσκολεύονται να πάρουν μηχανές. Εμείς από την άλλη μιας κι ανήκουμε στην ίδια οικογένεια γιατί αρνούμαστε να δεχτούμε τη λύση του ποδηλάτου;

el_hymador
07/11/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οι κουτάκηδες δυσκολεύονται να πάρουν μηχανές. Εμείς από την άλλη μιας κι ανήκουμε στην ίδια οικογένεια γιατί αρνούμαστε να δεχτούμε τη λύση του ποδηλάτου;


+1000

Ας πεζοδρομησουν ολοι την Αθηνα μπορουν;

hidefnick
07/11/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
όταν πρωτοήθρα στην Αθήνα, η Διονυσίου Αρεοπαγίτου δεν ήταν ακόμα πεζόδρομος
πριν 2-3 εβδομάδες που κατέβηκα προς Πλάκα, "αναγκάστηκα" να παρκάρω αρχή Βεΐκου (Κουκάκι) και να περπατήσω λιγάκι
πολύ το χάρηκα να σου πω ...
επίσης την επόμενη φορά που θα πάω προς τα 'κει, θα πάρω το μετρό (είναι 1χλμ από το σπίτι μου)
άντε πολύ κακομάθαμε νομίζω ... εμείς με τις μηχανές θέλουμε να τις βλέπουμε και αυτοί με τα ΙΧ να είναι maximum στα 200 μέτρα από οπουδήποτε πάνε :yuck:

Για να φτάσω σε μέσο μαζικής μεταφοράς θέλω αυτοκίνητο. Να παρκάρω εκεί δεν παίζει γιατί τα έχουν κλείσει όλα.... Για να φτάσω γραφείο με ΗΣΑΠ θέλω συνολικά 50-60 λεπτά. Με το μηχανάκι 15.

Αν φτάσω εκεί με το μηχανάκι, και επειδή είμαι χλιδάτος και πάω αργά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ, γιατί τις 10-15 ΝΟΜΙΜΕΣ και καλά θεσεις τις έχουν πιάσει οι πρωινοί. Τώρα κατα πόσο είναι λογικό στο κέντρο της Αθήνας σε μια καθαρά ΜΗ οικιστική περιοχή να μην έχει θέσεις για τίποτα, sorry αλλά δεν το καταλαβαίνω. Και να σημειώσω ότι δεν με απασχολεί να το βλέπω το μηχανάκι. Είμαι απο αυτούς που ούτε κλειδαριά δεν κουβαλάνε.

Με τον τρόπο που κάποιοι έχουν συντονίσει όλο αυτό το παραμύθι, όταν μπαίνει πχ ένα φορτηγό τροφοδοσίας κολλάνε τα πάντα. Εχει λογική αυτό? Οση έχει λογική να φτιάχνεις dedicated ποδηλατόδρομο, σαν αυτόν που έσκασα επάνω του, σε έναν δρόμο που περνάνε 20 αυτοκίνητα το 24ωρο.

Και τέλος πάντων, η κατάργηση θέσεων στάθμευσης σε σημεία ιδανικά για αυτή την δουλεία (φαρδής δρόμος-φαρδύ πεζοδρόμιο) γιατί?



Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οι κουτάκηδες δυσκολεύονται να πάρουν μηχανές. Εμείς από την άλλη μιας κι ανήκουμε στην ίδια οικογένεια γιατί αρνούμαστε να δεχτούμε τη λύση του ποδηλάτου;

Αστο αρχηγέ. Δεν παίζει ποδήλατο. Το έχω δοκιμάσει μερικές φορές, και είναι για πολύ γερά νεύρα. (και πόδια και πνευμόνια) Ούτε θα καταλάβεις απο τι πήγες. Και η μεταφορά του με ΗΣΑΠ: ωράρια που δεν βολεύουν για καθημερινή μετακίνηση, και αν είσαι και λίγο σκεπτόμενος περιμένεις να βρεις και ψιλοάδειο συρμό για να μπεις και να μην ενοχλεις.



Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+1000
Ας πεζοδρομησουν ολοι την Αθηνα μπορουν;

Και οι ανάπηροι και οι ηλικιωμένοι θα κυκλοφορούν με personal jet.... Μα τι λέτε? Εχετε δει ανάπηρο να προσπαθεί να μπει σε τρένο ή λεωφορείο?

Λεωνίδας
07/11/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
... sorry αλλά πού είναι η δουλειά και δεν έχει καθόλου θέσεις :confused:

hidefnick
07/11/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
sorry αλλά πού είναι η δουλειά και δεν έχει καθόλου θέσεις :confused:

Χαμηλά στην Μητροπόλεως.

Λεωνίδας
07/11/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Χαμηλά στην Μητροπόλεως. πακέτο περιοχή :alien:
αναγκαστικά θα περπατήσεις λίγο και δε θα το 'χεις από κάτω :sick:

suzuki dr650se
07/11/2009, 14:30
εγω νομιζω οτι θα πρεπει να βοηθουσαν τα μοτο.δεν πιανουν καθολου χωρο και ειναι και ευελικτες.το να απαιτεις χωρις υποδομες ειναι απο παραλογο,υποπτο,ηλιθιο,δε δειχνει κανενα σεβασμο,δειχνει μια εικονα καποιου που πονταρει στην αρπαχτη,σε μια πρασινη αναπτυξη χωρις καθολου υποδομες και αλλα πολλα που ή εχουν γραφτει ή θα γραφουν αργοτερα.
στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος.
ο george papandreos βλεπει ντοκιμοντερ για το ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΚΑΙ ΤΗ ΔΑΝΙΑ kαι νομιζει οτι η ΑΘΗΝΑ ειναι ετσι αλλα στη πραγματικοτητα ειναι πιο κοντα στη ΑΙΓΥΠΤΟ.πρεπει λοιπον να λαβει υπ''οψην του την κατασταση και το κλιμα(εχει καλο καιρο για μοτο στην ελλαδα)
ΠΧ θα μπορουσε να συνεχισει για τα παλια αμαξια την αποσυρση(μετα την 15ετια)και να μπορουν να παρουν και σκουτερ ή παπακι και μαλιστα με δωρεαν σταθμευση στις μεγαλες πολεις ή ας πουμε φτηνα παπακια ενοικιαζομενα απο το δημο για να κανεις τις δουλειες σου εντος πολης και αλλα πολλα.υπαρχουν λυσεις φτανει να μην κοιτας μονο τη βιτρινα,και την κονομα.
οσο για τα ποδηλατα ΟΧΙ οταν ανοιγουν τα πνευμονια εισπνεεις πολυ μικρισοματιδιο,αιθαλη,μονοξειδιο κλπ,επισης η ΑΘΗΝΑ ειναι χαλια απο κανονες ασφαλειας.
τελος.φτιαξτε ρε παιδια τα μεσα μαζικης μεταφορας επιτηρηστε τους λεοφωρειοδρομους(να δεις εσοδα απο κει και να σε παραδεχτουμε κιολας)
οσο για το ξοανο με το ΧΤ στη ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ αυτο ετσι οπως την αφηνει σκιστετο δημοτικοι αστυνομοι αλλα πρωτα να υσχιει το πνευμα του νομου και οχι το γραμμα(αντε γραφουμε τα παντα χωρις προσωπικη κριση λογω διαταγων)
σορι αν κουρασα αλλα το θεμα ειναι επικαιρο και εχει πολυ πραμα

Cpt. Haddock
07/11/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εμείς από την άλλη μιας κι ανήκουμε στην ίδια οικογένεια γιατί αρνούμαστε να δεχτούμε τη λύση του ποδηλάτου;

Ποιος σου είπε οτι αρνούμαστε; Μια χαρά πηγαίνω με ποδήλατο στη δουλειά τους τελευταίους μήνες. Κάνω πολύ λίγο παραπάνω χρόνο, γυμνάζομαι ( :blush: ) και δεν κάνω άσκοπα χλμ πόλης με τη μηχανή.

devil's animal
07/11/2009, 18:29
οταν δουλευεις στο κεντρο μιας μεγαλουπολης αναγκαστικα πρεπει να κανεις καποιες παραχωρησεις.
αλλοι κανουν παραχωρησεις στον χρονο που κανουν για να πανε δουλεια.
αλλοι στον χωρο που παρκαρουν.
αλλοι στο περπατημα.
αλλοι στο χρημα (πληρωνοντας ενα ιδ. παρκινγκ)
κλπ..κλπ..

μην τα θελουμε ΟΛΑ δικα μας. ας κανεις 60 λεπτα να πηγαινεις με τα ΜΜΜ.
ή ας κανεις υπομονη να περασει το φορτηγο τροφοδοσιας.


και εγω ειμαι υπερ του να τα πεζοδρομησουν ολα στο τριγωνο Συνταγμα-Θησειο-Πλακα

η πολη δεν αντεχει τον πληθυσμο της. ποσο μαλλον οταν ο καθε ενας καταλαμβανει περιπου 4τ.μ. στον δρομο.

το Αττικο Μετρο εξυπηρετει καθημερινα πολυ κοσμο. τωρα αν ο Ελληναρας δεν θελει να περπατησει λιγο ή να καθυστερησει στην δουλεια του ας εφευρει την μηχανη του διακτινισμου ή ας παει στο χωριο του. σκληρο αλλα ετσι ειναι.

αληθεια με την μηχανη τι προβλημα υπαρχει? δεν σε βολευει?

Road67
07/11/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιος σου είπε οτι αρνούμαστε; Μια χαρά πηγαίνω με ποδήλατο στη δουλειά τους τελευταίους μήνες. Κάνω πολύ λίγο παραπάνω χρόνο, γυμνάζομαι ( :blush: ) και δεν κάνω άσκοπα χλμ πόλης με τη μηχανή. +1100 :winka: