PDA

View Full Version : Καταδίκη πεζού για Θανατηφόρο!!!



Σελίδες : [1] 2

jimmis5
07/11/2009, 09:07
Καταδίκη πεζού για Θανατηφόρο!!!

Ένας πεζός καταδικάστηκε σε 2 χρόνια φυλάκιση με αναστολή ως υπαίτιος για τροχαίο δυστύχημα που σημειώθηκε στην Πάτρα. Ο 35χρονος διέσχισε πεζός την Ηρώων Πολυτεχνείου την ίδια ώρα περνούσε ένας 19χρονος ο οποίος έχασε τον έλεγχο του δικύκλου του και έπεσε στο έδαφος με αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα. Η συγκεκριμένη απόφαση μάλιστα έχει προκαλέσει και Πανελλήνιο ενδιαφέρον μιας και είναι η πρώτη φορά στα Ελληνικά δεδομένα που πεζός καταδικάζεται σε φυλάκιση ως υπαίτιος για πρόκληση τροχαίου δυστυχήματος. Μάλιστα πολύτιμα στοιχεία στις αρχές έδωσε αυτόπτης μάρτυρας ο οποίος κατέθεσε ότι ο πεζός προκάλεσε το τροχαίο καθώς πέρασε με κόκκινο το δρόμο.




Λετε να αλλαξουμε νοοτροπια καποια στιγμη :rolleyes:



απο εδω (http://www.achaianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=766:2009-11-06-15-09-28&catid=39:politics&Itemid=116)





Ρεπορτάζ: Χ. Αθανασάτος

Μία από τις σπάνιες περιπτώσεις στα δικαστικά χρονικά καταδίκης πεζού για πρόκληση τροχαίου, καταγράφηκε στην Πάτρα. Ο Γιώργος Κυργιακόπουλος κρίθηκε ένοχος και καταδικάστηκε σε ποινή φυλάκισης 2 ετών, καθώς το δικαστήριο έκρινε, ότι το 2004 παραβίασε ερυθρό σηματοδότη για να περάσει απέναντι σε φανάρι της παραλιακής οδού στην Πάτρα, αιφνιδιάζοντας μοτοσικλετιστή που έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και σκοτώθηκε.



Ο 39χρονος πεζός υποστηρίζει, ότι πέρασε με πράσινο από την διάβαση πεζών και ότι ο μοτοσικλετιστής είχε αναπτύξει υπερβολική ταχύτητα. Μάλιστα, αυτό υποστηρίζει ότι αναφέρεται και στην έκθεση αυτοψίας της Τροχαίας. H πλευρα της οικογένειας του άτυχου μοτοσικλετιστή υποστηρίζει, ότι ο πεζός πετάχτηκε ξαφνικά στον δρόμο, με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό του παιδιού τους. Σύμφωνα μάλιστα με τον συνήγορο της οικογένειας Φάνη Κατσίνα, ο πεζός παραβίασε τον ΚΟΚ, ενώ τόσο από την δικογραφία όσο και από τις καταθέσεις μαρτύρων, δεν προκύπτει ότι ο μοτοσικλετιστής είχε αναπτύξει ταχύτητα. Η υπόθεση αναμένεται να επανεξεταστεί στο Εφετείο.



Πηγή: ALPHA

jimtarasxt660x
07/11/2009, 09:16
Άντε να μάθουν μερικοί τι σημαίνει διάβαση πεζών και τι "γρηγόρης" και "σταμάτης"

Από την άλλη όμως όταν ο καθένας πάει και παρκάρει πάνω σε διάβαση ή μπροστά σε είσοδο για ΑΜΕΑ τι να σου κάνει και ο πεζός όταν έχει μπλέξει με μλκ...:confused:

Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν όντως έφταιγε ο πεζός καλά του έκαναν...

LiakosVstrom
07/11/2009, 09:42
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.
2ον) ο πεζός στη διάβαση έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα.

jimtarasxt660x
07/11/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.
2ον) ο πεζός στη διάβαση έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως υπήρχε σηματοδότης.

LiakosVstrom
07/11/2009, 09:55
από τη στιγμή που υπάρχει διάβαση πρέπει να σταματάς και να περνάει κι ας έχει κόκκινο. δεν ξέρω τι λέει ο νόμος αλλά εμένα έτσι μου μάθανε όταν πήγαινα για το δίπλωμα.
σε δρόμους δηλαδή που υπάρχουν διαβάσεις χωρίς φανάρια τι πρέπει να γίνει? πατάμε όποιον περνάει επειδή βρίσκεται στο δρόμο μας?

εάν πέρναγε αυτοκίνητο και είχε παρασύρει τον πεζό τι θα γινόταν?
θα λέγανε "α τον πούστη έτρεχε και τον παρέσυρε τον καημένο τον άνθρωπο"
διαβάσεις δεν βάζουν σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας... άρα βρίσκεσαι μέσα σε πόλη... άρα πρέπει να πηγαίνεις με το επιτρεπόμενο όριο και με προσοχή.

ξαναλέω πως ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ. δε πα να είχε και 10 κόκκινα φανάρια μπροστά του...εσύ πρέπει να υπολογίσεις τη μαλακία του.

the who
07/11/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
από τη στιγμή που υπάρχει διάβαση πρέπει να σταματάς και να περνάει κι ας έχει κόκκινο. δεν ξέρω τι λέει ο νόμος αλλά εμένα έτσι μου μάθανε όταν πήγαινα για το δίπλωμα.
σε δρόμους δηλαδή που υπάρχουν διαβάσεις χωρίς φανάρια τι πρέπει να γίνει? πατάμε όποιον περνάει επειδή βρίσκεται στο δρόμο μας?

εάν πέρναγε αυτοκίνητο και είχε παρασύρει τον πεζό τι θα γινόταν?
θα λέγανε "α τον πούστη έτρεχε και τον παρέσυρε τον καημένο τον άνθρωπο"
διαβάσεις δεν βάζουν σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας... άρα βρίσκεσαι μέσα σε πόλη... άρα πρέπει να πηγαίνεις με το επιτρεπόμενο όριο και με προσοχή.

ξαναλέω πως ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ. δε πα να είχε και 10 κόκκινα φανάρια μπροστά του...εσύ πρέπει να υπολογίσεις τη μαλακία του.

Δεν υπαρχει αγνοια νομου.Αυτο θα ακουσεις σε οποιο δικαστηριο πας ειτε ως πεζος ειτε ως εποχουμενος.Ο πεζος οφειλει να σεβεται το κοκκινο φαναρι οπως ολα τα οχηματα.Ο νομος λεει ξεκαθαρα οτι περναμε το δρομο απο την κοντινοτερη διαβαση και μονο με πρασινο.Αν δεν υπαρχει φαναρι τοτε πρεπει τα οχηματα να παραχωρησουν προτεραιοτητα σε οποιον πεζο κινειται ΜΕΣΑ στη διαβαση.

nikos force
07/11/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.
:nono: :nono: :nono: :nono:

dond4le
07/11/2009, 10:21
Ειναι ο νοοτροποια μας που μας σκωτονει!!!!!!!!!!

Σε καμια αλλη ευρωπαικη χωρα δεν οδηγανε ετσι...........και οπου υπαχει διαβαση σταματανε και ας ειναι να περασει ολοκληρο σχολειο που παει εκδρομη και πρεπει να παρεσει τον δρομο.


Αν δεν κανω λαθος οι διαβασεις δεν ειναι κατω απο τα φαναρια:confused: :confused:

Αν ηταν πρασινο για τον οδηγο με ποσα δλδ χιλ. πηγαινε αφου ξερει οτι ανα πασα στιγμη μπορει να αναψει κοκκινο?

jimmis5
07/11/2009, 10:28
Μια λεπτομερεια ο μοτοσυκλετιστης δεν φορουσε το κρανος συνυπευθυνος στο συμβαν κατα την γνωμη μου. Επεσε στο κρασπεδο και χτυπησε το κεφαλι του:sick:

SVX
07/11/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.



συμφωνα με το νομο η κληση ειναι 16 ευρω για παραβιαση κοκκινου σηματοδοτη...


στην αμερικη λεγεται "jay walking" η παραβαση και τησ δινουν τη σημασια που πρεπει....


εδω στη χωρα των ταλιμπαν ολα γινονται κατοπιν συνεννοησης (κακης)

LiakosVstrom
07/11/2009, 10:33
αφού το λέει ο νόμος του Ελλαντιστάν ok πάσο.

μέσα στην πόλη όμως (εκεί που υπάρχουν και οι διαβάσεις) ποιό είναι το όριο ταχύτητας? εσένα τι σου λέει ο ΚΟΚ (κάτι μαλακίες μωρέ για οδήγηση με ταχύτητα τέτοια ώστε αν γίνει κάτι μπροστά μας να προλάβουμε να σταματήσουμε... παπαριές ξέρετε).

η γιαγιά 80 χρονών δηλαδή πρέπει να ξέρει τον ΚΟΚ?
το πιτσιρίκι το 10χρονο πρέπει να ξέρει τον ΚΟΚ?

δεν είναι δικοί μας οι δρόμοι...

GIXXERAKIAS
07/11/2009, 10:35
Λυπαμαι πολυ για το παιδι που εφυγε αλλα χαιρομαι για την αποφαση.Καταλαβετε εσεις οι απο πανω που λεετε οτι να ναι,οτι το κοκκινο ειναι κοκκινο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τα γιδια που περνανε στις διαβασεις με κοκκινο (οπου υπαρχει φαναρι εκτος αν δεν,ναι εχουν προταιρεοτητα) ειναι σαν να περνατε εσεις με κοκκινο,τα μηχανακια-αυτοκινητα κτλ και προκαλειτε ατυχημα η δυστηχημα αν φατε πεζο η μοτοσυκλετιστη.

Αυτο ακριβως εγινε στην περιπτωση αυτη,μονο που θυμα ηταν ο οδηγος της μηχανης.(μεγα λαθος το οτι δεν φοραγε κρανος αλλα δεν θα το κατηγορησουμε σε κατι που δεν φταιει.)Πειτε ολα αυτα που ειπωθηκαν εδω μεσα στην οικογενεια του παιδιοι η ακομα καλυτερα στα δικα σας κεφαλια ξανα και ξανα να καταλαβετε οτι ειστε λαθος.

:wave2:

SVX
07/11/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
.(μεγα λαθος το οτι δεν φοραγε κρανος αλλα δεν θα το κατηγορησουμε σε κατι που δεν φταιει.)

κι ομως , φτανοντας στο δικαστηριο μειωνεται η υπαιτιοτητα του ενοχου, αφου ο μοτοσυκλετιστης ειναι συνυπευθυνος, με δικη του ευθυνη δεν ελαβε (υποχρεωτικα) μετρα προφυλαξης....

ΒΛΕΠΕΙΣ.....το ΚΡΑΝΟΣ ειναι ΠΡΟυΠοθεση για να καβαλας μηχανη και οχι τ'αναποδο....

jimmis5
07/11/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Πειτε ολα αυτα που ειπωθηκαν εδω μεσα στην οικογενεια του παιδιοι η ακομα καλυτερα στα δικα σας κεφαλια ξανα και ξανα να καταλαβετε οτι ειστε λαθος.

:wave2:

Δεν θιγουμε κανεναν συζητωντας για ενα ατυχημα και λεγοντας την αποψη μας ολη λυπονται οταν χανεται μια ζωη ειτε ειχε ευθυνη ειτε οχι.Οποτε δεν νομιζω να χρειαζεται ενα τετοιο σχολιο.

izzy
07/11/2009, 10:45
κατέβαινα εχθές την Βεΐκου στο Γαλατσι και ένας μαλακ..πετάχτηκε και περπατούσε στη μέση του δρομου ,λογω της διάρκειας παραμονής του στο δρόμο έπιασα τα φρένα ,αν ο δρόμος σε εκεινο το σημείο ''δεν κρατούσε'' θα καναμε bowling strike..

Περίεργη και ανατρεπτική απόφαση των δικαστηρίων,θυμάμαι τον εαυτό μου πεζο σε Γαλλια ,Ιταλια,Ελβετια πριν απο χρονια ,και με το που κατεβαζα το ποδι απο το πεζοδρομιο ειχαν σταματησει ανοδος και καθοδος ....σε δρομο διπλης απο μια λωριδα κυκλοφοριας χαμηλής ταχυτητας .
Ουτε φανάρια ,ουτε δικαστήρια,ουτε διάβαση πεζών το θέμα έληγε εκεί!

nikos force
07/11/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
αφού το λέει ο νόμος του Ελλαντιστάν ok πάσο.


σε ολες τις χωρες το λεει ο κοκ ...

το δεκαχρονο πιτσιρικι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ασυνοδευτο στο δρομο ...αλλα με την υπευθυνη μαμα του , που οφειλει να ξερει τον κοκ ... και η ογδονταχρονη γριουλα , θα επρεπε η ιδια να ξερει και για την δικη της ασφαλεια , αυτο που λεει η λογικη ...

LiakosVstrom
07/11/2009, 10:53
το θέμα είναι ότι υποτίθεται, εμείς που οδηγάμε, πως πρέπει να προσέχουμε.

ο πεζός μπορεί να είναι τρελός... μπορεί να θέλει να αυτοκτονήσει....
μπορεί να είναι τυφλός και το φανάρι να μην έχει προειδοποίηση.. μπορεί να είναι άτομο με διανοητικές δυσκολίες.... χίλια μπορεί. δεν πάβει να είναι πεζός... να μην χρειάζεται να ξέρει τον ΚΟΚ και πρέπει να έχει προτεραιότητα. και υποτίθεται πως όταν θα δεις πεζό πρέπει να σταματήσεις κι ας έχεις πράσινο (πολύ απλά για να μην τον σκοτώσεις) και οι πίσω σου να έχουν μια απόσταση ασφαλείας κτλ...

αλλά είμαστε στο Ελλάντα.

LiakosVstrom
07/11/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
σε ολες τις χωρες το λεει ο κοκ ...

το δεκαχρονο πιτσιρικι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ασυνοδευτο στο δρομο ...αλλα με την υπευθυνη μαμα του , που οφειλει να ξερει τον κοκ ... και η ογδονταχρονη γριουλα , θα επρεπε η ιδια να ξερει και για την δικη της ασφαλεια , αυτο που λεει η λογικη ...

άρα πρέπει να το σκοτώσεις επειδή πέρασε το δρόμο.... ok

LiakosVstrom
07/11/2009, 10:54
νέο ανέκδοτο

-γιατί πέρασε ο πεζός το δρόμο;
-για να τον φάνε λάχανο οι έλληνες οδηγοί.

nikos force
07/11/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
άρα πρέπει να το σκοτώσεις επειδή πέρασε το δρόμο.... ok εκει που σταματαει η λογικη , αρχιζουν οι νομοι ... η λογικη , λεει οτι θα κανω τα παντα να ΜΗΝ το σκοτωσω ... αν ομως σκοτωθω εγω ??????? δεν πειραζει ... ενα αδεσποτο πιστιρικι σωθηκε ωστε μια ανευθυνη μανα το χαρει αλλη μια μερα

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εκει που σταματαει η λογικη , αρχιζουν οι νομοι ... η λογικη , λεει οτι θα κανω τα παντα να ΜΗΝ το σκοτωσω ... αν ομως σκοτωθω εγω ??????? δεν πειραζει ... ενα αδεσποτο πιστιρικι σωθηκε ωστε μια ανευθυνη μανα το χαρει αλλη μια μερα

κι εσύ κάποτε αδέσποτο πιτσιρίκι ήσουν.
όταν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια" βγαίνουν να παίξουν στις γειτονιές δεν είναι καμία μάνα γύρω να τα προσέχει. αυτό τι σημαίνει? αρχίζουμε το carmagedon? πας καλά? επειδή πλέον τα οχήματα είναι πάρα πολλά δε σημαίνει πως οι πεζοί είναι πρόβατα επί σφαγή.

από τη στιγμή που οδηγάς όχημα... ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ. και ειδικά μέσα στην πόλη όπου συχνάζουν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια". τέλος

edit:
πριν από μερικά χρόνια ο μικρός αδερφός μου έπαιζε στη γειτονιά... ένα αυτοκίνητο τον χτύπησε γιατί πετάχτηκε ανάμεσα από κάτι αμάξια. ποιός φταίει εκεί δηλαδή? η μάνα μου που δεν ήταν έξω να τον προσέχει ή ο παπάρας που βλέπει παιδιά στο δρόμο και αντί να κόψει και να πηγαίνει με 10 χλμ και λιγότερο συνεχίζει λες και τα πιτσιρίκια πρέπει να τον προσέξουν.


ρε για κουνήστε λίγο το κεφάλι σας να δείτε αν κάνει τσίκι τσίκι που αντί να προσέχει το όχημα τον πεζό πρέπει να γίνεται το αντίθετο....

georgis4
07/11/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
το θέμα είναι ότι υποτίθεται, εμείς που οδηγάμε, πως πρέπει να προσέχουμε.

ο πεζός μπορεί να είναι τρελός... μπορεί να θέλει να αυτοκτονήσει....
μπορεί να είναι τυφλός και το φανάρι να μην έχει προειδοποίηση.. μπορεί να είναι άτομο με διανοητικές δυσκολίες.... χίλια μπορεί. δεν πάβει να είναι πεζός... να μην χρειάζεται να ξέρει τον ΚΟΚ και πρέπει να έχει προτεραιότητα. και υποτίθεται πως όταν θα δεις πεζό πρέπει να σταματήσεις κι ας έχεις πράσινο (πολύ απλά για να μην τον σκοτώσεις) και οι πίσω σου να έχουν μια απόσταση ασφαλείας κτλ...

αλλά είμαστε στο Ελλάντα.
Σε δρομο ΧΩΡΙΣ διαβαση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να περασεις απεναντι (βαση νομου) ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ???
Καλο μου φιλο και μονιμο κατοικο amsterdam τον ΕΓΡΑΨΑΝ με τα ποδια ενω πηγε να περασει απεναντι σε μερος χωρις διαβαση!Εδω αν γινοταν αυτο την αλλη μερα θα επεφταν ολοι να φανε τον κακο αστυνομικο που δεν ειχε κατανοηση για το οτι βιαζοταν να περασει ο ανθρωπος απεναντι να παει να παρει τσιγαρα/παει στη δουλεια του/να χεσει η δεν ξερω τι αλλο.....ελεος ρε παιδες!
Ναι να κανω τα παντα να αποφυγω να χτυπησω εναν ανθρωπο σε μια τετοια περιπτωση αλλα αν γινει το κακο για τον Χ Ψ λογο δεν θα παω και φυλακη επειδη αυτος εκανε την μαλακια.....!!!!:evil:

nikos force
07/11/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
κι εσύ κάποτε αδέσποτο πιτσιρίκι ήσουν.
όταν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια" βγαίνουν να παίξουν στις γειτονιές δεν είναι καμία μάνα γύρω να τα προσέχει. αυτό τι σημαίνει? αρχίζουμε το carmagedon? πας καλά? επειδή πλέον τα οχήματα είναι πάρα πολλά δε σημαίνει πως οι πεζοί είναι πρόβατα επί σφαγή.

από τη στιγμή που οδηγάς όχημα... ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ. και ειδικά μέσα στην πόλη όπου συχνάζουν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια". τέλος

οκ ... εγω νομιζα οτι , πηγαινε καπως ετσι ... δρομος για τα οχηματα ...πεζοδρομιο για τους πεζους ...

αλλα μαλλον ημουν λαθος :bigcry: :bigcry:

jimmis5
07/11/2009, 11:19
Νομιζω εχουμε απλα ξεχασει οτι ειμαστε πεζοι.Νομιζω οτι το εχουμε ξεχασει και νομιζουμε οτι γενηθηκαμε μονο οδηγοι αυτοκινητου ή μοτουκλετας:wave2:

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
οκ ... εγω νομιζα οτι , πηγαινε καπως ετσι ... δρομος για τα οχηματα ...πεζοδρομιο για τους πεζους ...

αλλα μαλλον ημουν λαθος :bigcry: :bigcry:


πόσο είσαι ρε φιλαράκο? 17?

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Νομιζω εχουμε απλα ξεχασει οτι ειμαστε πεζοι.Νομιζω οτι το εχουμε ξεχασει και νομιζουμε οτι γενηθηκαμε μονο οδηγοι αυτοκινητου ή μοτουκλετας:wave2:


+1000

georgis4
07/11/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Νομιζω εχουμε απλα ξεχασει οτι ειμαστε πεζοι.Νομιζω οτι το εχουμε ξεχασει και νομιζουμε οτι γενηθηκαμε μονο οδηγοι αυτοκινητου ή μοτουκλετας:wave2:
Aν πεταγομαστε στη μεση του δρομου πετωντας χαρταετο και κοιτοντας ψηλα οχι βρε φιλος δεν ειμαστε πεζοι......ΔΕΝ λεγονται αυτοι ΠΕΖΟΙ!!Κεφτεδες με ποδια μπορει...:D

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Σε δρομο ΧΩΡΙΣ διαβαση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να περασεις απεναντι (βαση νομου) ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ???
Καλο μου φιλο και μονιμο κατοικο amsterdam τον ΕΓΡΑΨΑΝ με τα ποδια ενω πηγε να περασει απεναντι σε μερος χωρις διαβαση!Εδω αν γινοταν αυτο την αλλη μερα θα επεφταν ολοι να φανε τον κακο αστυνομικο που δεν ειχε κατανοηση για το οτι βιαζοταν να περασει ο ανθρωπος απεναντι να παει να παρει τσιγαρα/παει στη δουλεια του/να χεσει η δεν ξερω τι αλλο.....ελεος ρε παιδες!
Ναι να κανω τα παντα να αποφυγω να χτυπησω εναν ανθρωπο σε μια τετοια περιπτωση αλλα αν γινει το κακο για τον Χ Ψ λογο δεν θα παω και φυλακη επειδη αυτος εκανε την μαλακια.....!!!!:evil:


άρα...
πάτα τον τον πούστη να μάθει να μην ξαναπεράσει έτσι...
που θα τολμήσει να μας κόψει την ταχύτητα ο καριόλης....

georgis4
07/11/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
άρα...
πάτα τον τον πούστη να μάθει να μην ξαναπεράσει έτσι...
που θα τολμήσει να μας κόψει την ταχύτητα ο καριόλης....
Γιατι δεν διαβαζεις ολο το ποστ?ΕΙΠΑ αν κανω τα ΠΑΝΤΑ να αποφυγω να τον πατησω αλλα γινει το μοιραιο....δεν ειπα τον παταω και ζηταω τα ρεστα...

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Γιατι δεν διαβαζεις ολο το ποστ?ΕΙΠΑ αν κανω τα ΠΑΝΤΑ να αποφυγω να τον πατησω αλλα γινει το μοιραιο....δεν ειπα τον παταω και ζηταω τα ρεστα...

τέσπα sorry αλλά μου τη δίνει η όλη νοοτροπία του έλληνα οδηγού.

γιατί δεν έχουμε τους δρόμους του άμστερνταμ πχ.....
γιατί οι πεζοί δεν περνάνε κάποιο σχολείο για να μάθουν τον ΚΟΚ... γι αυτό και λέω πως δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.
γιατί ο οδηγός περνάει κάποιο σχολείο για να μάθει τον ΚΟΚ... αλλά δεν τον υπολογίζει.
γιατί κάθε φορά που σταματάω για να περάσει πεζός φοβάμαι μη με φάνε λάχανο οι από πίσω...


ένα απλό "βάση νόμου" δεν μου λέει τίποτα αν σκοτωθεί ένας άνθρωπος. γιατί εμείς εδώ μπορεί να είμαστε μηχανόβιοι και να λέει ο άλλος πως μπορεί να σκοτωθεί εκείνος αντί να πατήσει το "αδέσποτο πιτσιρίκι" αλλά δεν πρέπει να διαχωρίζουμε εμάς με τον κουτάκια ο οποίος σίγουρα δεν θα σκοτωθεί και σίγουρα θα σκοτώσει τον πεζό.

jimmis5
07/11/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Γιατι δεν διαβαζεις ολο το ποστ?ΕΙΠΑ αν κανω τα ΠΑΝΤΑ να αποφυγω να τον πατησω αλλα γινει το μοιραιο....δεν ειπα τον παταω και ζηταω τα ρεστα...

Το ιδιο λεμε γιωργη μην εκνευριζεσαι ακομα και εμεις που υποστηριζουμε τον πεζο τουλαχιστον εγω εχω ριξει τα μπινελικια μου οπως σιγουρα θα τα εχω φαει και εγω απο πεζο οταν με ειδε να ερχομαι.Παρολα αυτα ενα πραγμα δεν θα ηθελα(ες) να εχεις στην πλατη σου καποιον που θα ειχες 'σκοτωσει' εστω και απο δικο του λαθος.

Εγω πραγματικα ειναι ο μονος μου εφιαλτης να εχω τυψεις:winka:

georgis4
07/11/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το ιδιο λεμε γιωργη μην εκνευριζεσαι ακομα και εμεις που υποστηριζουμε τον πεζο τουλαχιστον εγω εχω ριξει τα μπινελικια μου οπως σιγουρα θα τα εχω φαει και εγω απο πεζο οταν με ειδε να ερχομαι.Παρολα αυτα ενα πραγμα δεν θα ηθελα(ες) να εχεις στην πλατη σου καποιον που θα ειχες 'σκοτωσει' εστω και απο δικο του λαθος.

Εγω πραγματικα ειναι ο μονος μου εφιαλτης να εχω τυψεις:winka:
Συζητηση κανουμε δεν εκνευριζομαι...:beer:
Απλα ξερεις τι μου τι δινει....οταν ο αλλος ΔΕΝ εχει δικιο και θελει να βγει απο πανω.....σα να περναω με κοκκινο κοπαναω καποιον και λεω καλα αφου με ειδες οτι ετρεχα γιατι βγηκες?Καπως ετσι...
Αυτο για τις τυψεις οτι χειροτερο δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι....+1000 :rolleyes:

LiakosVstrom
07/11/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Συζητηση κανουμε δεν εκνευριζομαι...:beer:
Απλα ξερεις τι μου τι δινει....οταν ο αλλος ΔΕΝ εχει δικιο και θελει να βγει απο πανω.....σα να περναω με κοκκινο κοπαναω καποιον και λεω καλα αφου με ειδες οτι ετρεχα γιατι βγηκες?Καπως ετσι...
Αυτο για τις τυψεις οτι χειροτερο δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι....+1000 :rolleyes:

δεν προσπαθώ να βγω από πάνω απλά ξεχνάτε το πιο σημαντικό....

ο ένας έχει on wheels.... κι ο άλλος είναι on foot.... δεν έχετε τα ίδια άλογα...
ένας από τους δύο πρέπει να προσέχει και να υπολογίζει πιο πολύ.
και δυστυχώς αυτός είναι ο on wheels γιατί έχει περάσει κι ένα "σχολείο" που υποτίθεται τον έχει μάθει να υπολογίζει και να προσέχει.

και από τη στιγμή που δεν βρίσκεσαι σε ανοιχτό δρόμο παρά σε ένα περιβάλλον με πολλά εμπόδια και "αδέσποτους πεζούς" πρέπει να τηρείς τον ΚΟΚ ώστε να μην σκοτωθείς-χτυπήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος.

georgis4
07/11/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δεν προσπαθώ να βγω από πάνω απλά ξεχνάτε το πιο σημαντικό....

ο ένας έχει on wheels.... κι ο άλλος είναι on foot.... δεν έχετε τα ίδια άλογα...
ένας από τους δύο πρέπει να προσέχει και να υπολογίζει πιο πολύ.
και δυστυχώς αυτός είναι ο on wheels γιατί έχει περάσει κι ένα "σχολείο" που υποτίθεται τον έχει μάθει να υπολογίζει και να προσέχει.

και από τη στιγμή που δεν βρίσκεσαι σε ανοιχτό δρόμο παρά σε ένα περιβάλλον με πολλά εμπόδια και "αδέσποτους πεζούς" πρέπει να τηρείς τον ΚΟΚ ώστε να μην σκοτωθείς-χτυπήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος.
Aυτο ενοειτε φιλος....
Ασχετος ευθηνης ματια ακομα και στον κ@λ@ βγαζω στο δρομο προσπαθοντας να μαντεψω τις κινησεις των αλλων επι το πλειστον για να προλαβω κανενα ΕΥΤΡΑΠΕΛΟ.....(ισως γιαυτο δεν ειχα ποτε ατυχημα στη ζωη μου μοτο/αμαξι παρα μονο μια πτωση με το XR μου πιτσιρικας που ανεβηκα ορθιος να το βαλω μπροστα ενω ηταν στον πλαγιο σε ελαφρως κατηφορικο δρομο :D )
Αλλα οσο προσεκτικα να οδηγας ΟΟΟΟΣΟ αργα να πηγαινεις και ΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ και ανοιχτα να εχεις τα ματια....αν ο αλλος σου πεταχτει στα 2 μετρα δεν προλαβαινεις οχι να ανοιξεις δαχτυλα να πιασεις μανετα φρενου....αλλα ουτε να χεστεις επανω σου!Για τετοια περιπτωση μιλαω μονο εσχατη των ΕΣΧΑΤΩΝ δηλαδη.....

the who
07/11/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δεν προσπαθώ να βγω από πάνω απλά ξεχνάτε το πιο σημαντικό....

ο ένας έχει on wheels.... κι ο άλλος είναι on foot.... δεν έχετε τα ίδια άλογα...
ένας από τους δύο πρέπει να προσέχει και να υπολογίζει πιο πολύ.
και δυστυχώς αυτός είναι ο on wheels γιατί έχει περάσει κι ένα "σχολείο" που υποτίθεται τον έχει μάθει να υπολογίζει και να προσέχει.

και από τη στιγμή που δεν βρίσκεσαι σε ανοιχτό δρόμο παρά σε ένα περιβάλλον με πολλά εμπόδια και "αδέσποτους πεζούς" πρέπει να τηρείς τον ΚΟΚ ώστε να μην σκοτωθείς-χτυπήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος.

Ρε φιλε συνελθε λιγο.
Τον ΚΟΚ πρεπει να τον τηρουμε ολοι,ειτε πεζοι ειτε εποχουμενοι.Ωραια μεχρι εδω?
Σχολιαζουμε λοιπον την αποφαση του δικαστηριου και λεμε οτι σωστα διωχθηκε ο πεζος γιατι περασε με κοκκινο εστω και μεσα σε διαβαση.
Αν το συνεχισουμε εγω θα ελεγα οτι υπαρχει συνυπαιτιοτητα της μηχανης αφου ο αναβατης ΔΕΝ τηρουσε τον ΚΟΚ και δεν φορουσε κρανος.Αρα φταιει κι αυτος που τωρα δεν ειναι αναμεσα μας.
Ολο αυτο με ψυχρη λογικη,χωρις συναισθηματισμους.
Οδηγωντας 95% μεσα σε πολεις οφειλουμε να εχουμε οσα ματια εχει η μυγα επι 1000.Πρεπει να προβλεπουμε τις αντιδρασεις των πεζων,των οδηγων,των σκυλιων και των γατιων που μπορουν να πεταχτουν ξαφνικα στο δρομο μας.
Αυτο δεν σημαινει πως θα τους περασουμε απο πανω οταν μας καλυπτει καποιος νομος.Θα προσπαθησουμε να αποφυγουμε τη συγκρουση ΕΙΔΙΚΑ με εναν πεζο γιατι ειναι ακαλυπτος.
Δεν νομιζω να εγραψε κανεις οτι οι πεζοι ειναι αναλωσιμοι.
Αλλα το να χασει ενας οδηγος τη ζωη του για τη μαλακια ενος πεζου το βλεπω ιδιο με το να περασει ενα οχημα με κοκκινο και να σκοτωσει εναν πεζο.

reinmeister
07/11/2009, 12:17
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????

ξερετε ποσες φορες μου εχει πεταχτει κρυμμενο πιτσιρικι στην μεση του δρομου? τι να προσεξω? την κρυσταλλινη σφαιρα μου?? και με 10 να πηγαινω αν πεταχτει στο ενα μετρο θα το χτυπησω...ειναι θεση αδυνατον να το αποφυγω...σε συγκεκριμενη περιπτωση εχω φαει και τα μουτρα μου για να μην το σκοτωσω...ειχε πιασει την παρλα η ηλιθια η μανα του με μια φιλη της κι αυτο ειχε κρυφτει πισω απο αμαξι και πεταχτηκε ξαφνικα στην μεση του δρομου...το παιζε ανετη μεχρι που της ειπα τι λουλουδια αρεσουν στο μωρο για να του πηγαινει στον ταφο οταν πια το πατησουν...εκλαιγε η ηλιθια με μαυρο δακρυ...ενημερωτικα λιακο πηγαινα με 30...φυσικα αν το χτυπουσα θα φταιγα ε?

και απειρες αλλες φορες που το καθε κοιμισμενο γιδι πεταγεται στην μεση του δρομου απο το πουθενα σαν να μην υπαρχει αυριο...μαλακισμενες γκομενες με τα κινητα σκουλαρικι,κουστουματοι με χαρτοφυλακες και χιλιοι δυο αλλοι αυτοχειρες...και δεν μιλω για διαβασεις...μιλω για την μεση του πουθενα...

εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα...

ειπαμε οκ...προσεχουμε...και κοβουμε σε φαναρια και διαβασεις...αλλα ελεος...να υπαρχει και μια λογικη σε αυτα που γραφουμε...

jimtarasxt660x
07/11/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????

ξερετε ποσες φορες μου εχει πεταχτει κρυμμενο πιτσιρικι στην μεση του δρομου? τι να προσεξω? την κρυσταλλινη σφαιρα μου?? και με 10 να πηγαινω αν πεταχτει στο ενα μετρο θα το χτυπησω...ειναι θεση αδυνατον να το αποφυγω...σε συγκεκριμενη περιπτωση εχω φαει και τα μουτρα μου για να μην το σκοτωσω...ειχε πιασει την παρλα η ηλιθια η μανα του με μια φιλη της κι αυτο ειχε κρυφτει πισω απο αμαξι και πεταχτηκε ξαφνικα στην μεση του δρομου...το παιζε ανετη μεχρι που της ειπα τι λουλουδια αρεσουν στο μωρο για να του πηγαινει στον ταφο οταν πια το πατησουν...εκλαιγε η ηλιθια με μαυρο δακρυ...ενημερωτικα λιακο πηγαινα με 30...φυσικα αν το χτυπουσα θα φταιγα ε?

και απειρες αλλες φορες που το καθε κοιμισμενο γιδι πεταγεται στην μεση του δρομου απο το πουθενα σαν να μην υπαρχει αυριο...μαλακισμενες γκομενες με τα κινητα σκουλαρικι,κουστουματοι με χαρτοφυλακες και χιλιοι δυο αλλοι αυτοχειρες...και δεν μιλω για διαβασεις...μιλω για την μεση του πουθενα...

εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα...

ειπαμε οκ...προσεχουμε...και κοβουμε σε φαναρια και διαβασεις...αλλα ελεος...να υπαρχει και μια λογικη σε αυτα που γραφουμε...



+ οσα θες !!!

sergiosm
07/11/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.


:nono:
ο ΚΟΚ είναι ΝΟΜΟΣ και ο πεζός οφείλει να τον ξέρει.
Εξάλλου, ο ΚΟΚ περιέχει και διατάξεις για την κίνηση των πεζών.



Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
2ον) ο πεζός στη διάβαση έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα.

:nono:

ΟΧΙ όταν η διάβαση έχει φανάρι.

sergiosm
07/11/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
από τη στιγμή που υπάρχει διάβαση πρέπει να σταματάς και να περνάει κι ας έχει κόκκινο. δεν ξέρω τι λέει ο νόμος αλλά εμένα έτσι μου μάθανε όταν πήγαινα για το δίπλωμα.


:eyepop: :eyepop:

Αυτο το πράγμα στο είπε δάσκαλος οδήγησης;;;;

sergiosm
07/11/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
αφού το λέει ο νόμος του Ελλαντιστάν ok πάσο.


Δηλαδή οι νόμοι των ... "πολιτισμένων" κρατών τί λένε;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
μέσα στην πόλη όμως (εκεί που υπάρχουν και οι διαβάσεις) ποιό είναι το όριο ταχύτητας? εσένα τι σου λέει ο ΚΟΚ (κάτι μαλακίες μωρέ για οδήγηση με ταχύτητα τέτοια ώστε αν γίνει κάτι μπροστά μας να προλάβουμε να σταματήσουμε... παπαριές ξέρετε).


50
Αλλά το γεγονός ότι κάποιος παραβιάζει τον ΚΟΚ (και γενικά τον νόμο) ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΟΘΙ στον άλλο για να το παραβιάσει και αυτός.



Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
η γιαγιά 80 χρονών δηλαδή πρέπει να ξέρει τον ΚΟΚ?


ΝΑΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
το πιτσιρίκι το 10χρονο πρέπει να ξέρει τον ΚΟΚ?


Το πιτσιρίκι ΟΧΙ, οι γονείς του όμως ΝΑΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δεν είναι δικοί μας οι δρόμοι...

Ούτε των πεζών.

Οι δρόμοι (και τα πεζοδρόμια) είναι όλων μας.

:wave2:

nikos force
07/11/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????


εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα.... θα εγραφε στο ''ΣΕ ΕΙΔΑ '' ΠΟΣΤ ... αυτα που λες ...


πανε τα χαγιαμπουσα με 30 χλμ ??? νομιζα τα 240 ειναι το κατωτατο οριο :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
07/11/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
Περίεργη και ανατρεπτική απόφαση των δικαστηρίων

Καθόλου περιέργη και καθόλου ανατρεπτική.

Απλά η απόφαση είπε όχι απλά το αυτονόητο, είπε το ΝΟΜΙΜΟ

Road67
07/11/2009, 12:59
Ακόμη κι αν αλλάξουμε νοοτροπία δεν αποκλείεται να είναι προς το χειρότερο. Κανείς δε λέει πως η απόφαση αυτή δε θα είναι επιζήμια για την ολότητα των πεζών.
Για 'μενα μεγάλο πρόβλημα αποτελούν οι υπερήλικες που τα έχουν μισοχαμένα και πάνε στη μέση του δρόμου, χάνουν την ισορροπία τους, δε βλέπουν τα φανάρια. Αλλά πλέον μιλάμε για κοινωνική συνείδηση και οικογενειακή συνείδηση όταν οι οικείοι τους γνωρίζουν το πρόβλημα και δεν κάνουν τίποτα γι' αυτό.
Πάντως στην περίπτωση του 40χρονου κρίνοντας από ορισμένα στοιχεία της δικογραφίας που γίνανε γνωστά το χαπάκι της υπερβολικής ταχύτητας κατά το τρίπτυχο ''αλήτης-μηχανόβιος-γκαζάκιας'' παραμένουν από τις συνηθέστερες προφάσεις και που ευτυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση δε συμμερίστηκε το δικαστήριο.
Γι' αυτό μέσα στην πόλη ας σταματήσουμε να τρέχουμε κι όταν με το κακό προκληθεί κάποιο ατύχημα πάντα εμπειρογνώμονα.

sergiosm
07/11/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
κι εσύ κάποτε αδέσποτο πιτσιρίκι ήσουν.
όταν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια" βγαίνουν να παίξουν στις γειτονιές δεν είναι καμία μάνα γύρω να τα προσέχει. αυτό τι σημαίνει? αρχίζουμε το carmagedon? πας καλά? επειδή πλέον τα οχήματα είναι πάρα πολλά δε σημαίνει πως οι πεζοί είναι πρόβατα επί σφαγή.

από τη στιγμή που οδηγάς όχημα... ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ. και ειδικά μέσα στην πόλη όπου συχνάζουν τα "αδέσποτα πιτσιρίκια". τέλος


Το ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ δεν σημαίνει ότι ΕΥΘΥΝΕΣΑΙ κιολας για ό,τι συμβεί.




Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
edit:
πριν από μερικά χρόνια ο μικρός αδερφός μου έπαιζε στη γειτονιά... ένα αυτοκίνητο τον χτύπησε γιατί πετάχτηκε ανάμεσα από κάτι αμάξια. ποιός φταίει εκεί δηλαδή? η μάνα μου που δεν ήταν έξω να τον προσέχει ή ο παπάρας που βλέπει παιδιά στο δρόμο και αντί να κόψει και να πηγαίνει με 10 χλμ και λιγότερο συνεχίζει λες και τα πιτσιρίκια πρέπει να τον προσέξουν.

ρε για κουνήστε λίγο το κεφάλι σας να δείτε αν κάνει τσίκι τσίκι που αντί να προσέχει το όχημα τον πεζό πρέπει να γίνεται το αντίθετο....

Διάβασε το περιστατικό που έγραψες και για λίγο ΞΕΧΝΑ ότι ήταν ο αδερφός σου και ξανασκέψου το.

Λες ότι "πετάχτηκε ανάμεσα από κάτι αμάξια"
Πώς ξέρεις ότι ο οδηγός τους είχε δει;

Και ναι, λυπάμαι, αλλά φταίει η μάνα σου (και η κάθε μάνα στη θέση της).
Όταν αφήνεις ένα παιδί να παίξει στον δρόμο, οφείλεις να προβλέψεις το ενδεχόμενο να κάνει λάθος και να χτυπήσει. Δεν το αφήνεις στο έλεος του θεού.




:wave2:

sergiosm
07/11/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
άρα...
πάτα τον τον πούστη να μάθει να μην ξαναπεράσει έτσι...
που θα τολμήσει να μας κόψει την ταχύτητα ο καριόλης....

ΟΧΙ βέβαια,

αλλά αν δεν καταφέρεις να το αποφύγεις γιατί φταις εσύ και όχι ο πεζός;;;

Ποιος από τους δύο παραβίασε τον ΚΟΚ;;

sergiosm
07/11/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
πρέπει να τηρείς τον ΚΟΚ

Φυσικά και πρέπει.

Όταν όμως ο οδηγός τηρεί τον ΚΟΚ και ο ΠΕΖΟΣ τον παραβιάζει και προκαλεί ατύχημα ποιός φταίει;;;

byron
07/11/2009, 14:07
Παλαιότερα που ανεβοκατέβαινα την Συγγρού καθημερινά, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ένας ανεκδιήγητος που κάθε απόγευμα έκανε jogging στην αριστερή λωρίδα της Συγγρού :uplate:
Αμέτρητες φορές είχα δει αυτοκίνητα, είτε να πέφτουν στα φρένα, είτε να κόβουν δεξιά για να τον αποφύγουν.
Εχω καιρό να τον δώ βέβαια, και δεν θα μου έκανε καμμία εντύπωση αν τον έστειλε κάποιος στον άλλο κόσμο.

ΥΓ: Για να μην συζητήσουμε για τους κρετίνους που πηδάνε την διαχωριστική της Συγγρού αντι να περπατήσουν 100 μέτρα μέχρι την υπόγεια διάβαση. :mad:

val
07/11/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????

ξερετε ποσες φορες μου εχει πεταχτει κρυμμενο πιτσιρικι στην μεση του δρομου? τι να προσεξω? την κρυσταλλινη σφαιρα μου?? και με 10 να πηγαινω αν πεταχτει στο ενα μετρο θα το χτυπησω...ειναι θεση αδυνατον να το αποφυγω...

και απειρες αλλες φορες που το καθε κοιμισμενο γιδι πεταγεται στην μεση του δρομου απο το πουθενα σαν να μην υπαρχει αυριο...μαλακισμενες γκομενες με τα κινητα σκουλαρικι,κουστουματοι με χαρτοφυλακες και χιλιοι δυο αλλοι αυτοχειρες...και δεν μιλω για διαβασεις...μιλω για την μεση του πουθενα...

εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα...

ειπαμε οκ...προσεχουμε...και κοβουμε σε φαναρια και διαβασεις...αλλα ελεος...να υπαρχει και μια λογικη σε αυτα που γραφουμε...


Πες τα γιατι ξεφυγαμε λιγο νομιζω....
+1000
:beer:

nikos force
07/11/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


ΥΓ: Για να μην συζητήσουμε για τους κρετίνους που πηδάνε την διαχωριστική της Συγγρού αντι να περπατήσουν 100 μέτρα μέχρι την υπόγεια διάβαση. :mad: και καποιοι κανουν σμπαραλια gsxr και τα κοκκαλα τους...


αλλα συφφωνα με τον λιακο ... ειναι πεζοι και αθωοι

reinmeister
07/11/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
θα εγραφε στο ''ΣΕ ΕΙΔΑ '' ΠΟΣΤ ... αυτα που λες ...


πανε τα χαγιαμπουσα με 30 χλμ ??? νομιζα τα 240 ειναι το κατωτατο οριο :rotflmao: :rotflmao:

ημουν με gsxr 400 ,πεταχτηκε το μωρο κι απλως εστριψα δεξια κυριολεκτικα ενστικτωδως...για φρενα δεν το συζηταμε καν...τα πατησα οταν βρεθηκα στα παρκαρισμενα κι εσκασα με το μουτρο πανω σε ενα απ' αυτα...

300 χιλ.δρχ. το κοστουμακι,το οποιο φυσικα πληρωσε ο μπαμπας του μωρου αφου σφαλιαρισε μπροστα μου την γυναικα του...(εμεναν ακριβως απο πανω και κατεβηκε μολις με ακουσε να γκαριζω)...

δεχομαι το οτι χρειαζεται απειρη προσοχη απο ολους μας ειτε οδηγουμε μηχανακι ειτε αυτοκινητο...αλλα ο κοκ ισχυει για ολους...οδηγους και πεζους...ειτε μας αρεσει ειτε οχι...

:wave2: :wave2:

konsttanttinos
07/11/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????

ξερετε ποσες φορες μου εχει πεταχτει κρυμμενο πιτσιρικι στην μεση του δρομου? τι να προσεξω? την κρυσταλλινη σφαιρα μου?? και με 10 να πηγαινω αν πεταχτει στο ενα μετρο θα το χτυπησω...ειναι θεση αδυνατον να το αποφυγω...σε συγκεκριμενη περιπτωση εχω φαει και τα μουτρα μου για να μην το σκοτωσω...ειχε πιασει την παρλα η ηλιθια η μανα του με μια φιλη της κι αυτο ειχε κρυφτει πισω απο αμαξι και πεταχτηκε ξαφνικα στην μεση του δρομου...το παιζε ανετη μεχρι που της ειπα τι λουλουδια αρεσουν στο μωρο για να του πηγαινει στον ταφο οταν πια το πατησουν...εκλαιγε η ηλιθια με μαυρο δακρυ...ενημερωτικα λιακο πηγαινα με 30...φυσικα αν το χτυπουσα θα φταιγα ε?

και απειρες αλλες φορες που το καθε κοιμισμενο γιδι πεταγεται στην μεση του δρομου απο το πουθενα σαν να μην υπαρχει αυριο...μαλακισμενες γκομενες με τα κινητα σκουλαρικι,κουστουματοι με χαρτοφυλακες και χιλιοι δυο αλλοι αυτοχειρες...και δεν μιλω για διαβασεις...μιλω για την μεση του πουθενα...

εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα...

ειπαμε οκ...προσεχουμε...και κοβουμε σε φαναρια και διαβασεις...αλλα ελεος...να υπαρχει και μια λογικη σε αυτα που γραφουμε...



Πες τα ρε φιλε, φωναξε τα γιατι καποιοι ειναι 100 χρονια πισω, και νομιζουν οτι κυκλοφορουμε με αμαξες και αν τραβηξουμε τα γκεμια σταματαμε στο λεπτο.
Μπραβο σε αυτον που δικασε τον πεζο, αν και ηταν πολυ επιεικης, αλλα ειναι μια αρχη για να συμαζευτουνε τα διποδα βοδια.
Και οσον αφορα τον κοκ, το οτι υπαρχει δεν σημαινει οτι δεν θελει αναθεωρηση.
Αλλα αν δεν ανανεωθουν τα μαλακισμενα μυαλα, δεν υα σταματησω να μαζευω καθε μερα ατυχους μοτοσυκλετιστες που σεβαστηκαν την ζωη του αλλου που πεταχτηκε, και θυσιασαν την δικια τους ζωη.:mad: :mad:

div400
07/11/2009, 16:22
στην χώρα όπου ο ΚΟΚ έχει καταντήσει απλό εργαλείο εξεύρεσης και απόδοσης ευθυνών ΜΕΤΑ την στραβή, η ουσιαστική ευθύνη για ένα ατύχημα ανήκει στους εμπλεκόμενους!!!

το ότι οι πεζοί θα περάσουν από όπου νά΄ναι και όπως νά'ναι το γνωρίζουμε!
το ότι οι οδηγοί ΟΛΩΝ των οχημάτων οδηγούν όπως να΄ναι όπου να΄ναι το γνωρίζουμε επίσης!

και γιαυτό προσέχουμε παντού και πάντα και ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ το απίθανο να συμβεί ανά πάσα στιγμή!

τι να το κάνω αν κατά τον ΚΟΚ είμαι αθώος αν είμαι στο χώμα ή ταλαιπωρούμε μια ζωή με τις συνέπειες της παράβασης ενός άλλου;....

Tpap
07/11/2009, 16:26
Λιάκο, άστο ρε φίλε. Άσχετα πράμματα λες.

Χρήστος, Σέργιος και Αντώνης σου απάντησαν όλα όσα έπρεπε να ειπωθούν.
Και με παραδείγματα.


:wave2: :wave2:

LiakosVstrom
07/11/2009, 16:34
είπα ρε πως πάντα φταίει ο οδηγός? απλά λέω πως ο αδηγός πρέπει να δίνει προταιρεότητα.
στην Ελλάδα δεν υπάρχει με την καμία αυτό.
πόσες φορές έχω σταματήσει στις διαβάσεις κοντά στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και ακούω τους μαλάκες με παπάκια/μηχανές από πίσω να πλακώνουν τα φρένα?
σε δρόμο που έχει κίνηση (άρα πας με προσοχή) και συνήθως είσαι στο αντίθετο (άρα και πάλι δεν πας ανέμελος)

τώρα για τους κουλούς που περνάνε τη Συγγρού κάθετα (μην ξαναρχίσουμε βέβαια για τα όρια στη Συγγρού) ... εκεί φυσικά δεν φταίει ο οδηγός αλλά θα υπο κ.σ. πρέπει να έχεις το νου σου.
γιατί μπορεί να είναι μαλάκας να περάσει αλλά κι εσύ θα πρέπει να πηγαίνεις με τη λογική ταχύτητα και όχι σπασμένος ώστε να τον αποφύγεις ίσως.

εγώ πάλι πως τα έχω καταφέρει 2 φορές και έχω κοκαλώσει σε κίνηση και ο πεζός πετάχτηκε στο μέτρο? ίσως ήταν επειδή είχα το νου μου γιατί πετάχτηκε από φορτηγό τη μια και λεωφορείο την άλλη. ίσως γιατί όταν είμαι σε κίνηση κοιτάζω και πάνω από τα αμάξια να βλέπω τι γίνεται μπροστά μου.

επίσης ξαναλέω και δεν λέτε να το καταλάβετε... οι οδηγοί ξέρουν τον ΚΟΚ (υποτίθεται....) γιατί έχουν δώσει και εξετάσεις για να πάρουν το δίπλωμα... ο πεζός δεν έχει την παιδεία.

reinmaster πως το έπαθες και πήγαινες τόσο σιγά? φόραγες καλτσόν? δεν θα ήταν κάνα v-strom ή tdm κοντά ίσως.....

blackbusa
07/11/2009, 17:28
οτι ναναι λεμε...με την λογικη καποιον πρεπει να μην εχουμε ρευμα σπιτι μας γιατι μπορει να παθουμε ηλεκτροπληξια...οι πεζοι εχουν 100% προτερεοτητα στα σημεια οπου τους επιτρεπετε να κυκλοφορουν πανω στον οδοστρωμα...οδωστρομα/δρομος οχι ΠΕΖΟδρομιο....καποια ρυθμιζονται με φαναρι...καποια με γραμμες...ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ...οπουδηποτε αλλου ειναι παρανομοι....αυτο λεει ο ΚΟΚ αυτο ειναι....απλα στην Ελλαδα δεν υπαρχει η καταλληλη παιδεια απο τους μεγαλους (που ενα 90% ξερει οτι στο πρασινο περνας και στο κοκκινο σταματας) και αυτο γινετε και προτυπο και για τα παιδια τους...

@Λιακο τα παιδακια πρεπει να παιζουν στην παιδικες χαρες η στα κεντρα αθλησης και οχι στον δρομο...

reinmeister
07/11/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom

reinmaster

αν προσεχεις στον δρομο οσο προσεχεις και στην αντιγραφη,ειλικρινα φοβαμαι να σε πετυχω εν κινησει...

δεν εχω φορεσει καλσον για να ξερω πως θα αντιδρουσα φορωντας το...αλλα ειναι προφανες οτι εσυ ξερεις κατι τις παραπανω...

vstrom και tdm ποτε δεν ειναι διπλα μου...ειναι παντοτε κανα δυο μερες πισω...

σοβαρεψου...:wave2:

sakisvolos
08/11/2009, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
1ον) ο πεζός δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τον ΚΟΚ.
2ον) ο πεζός στη διάβαση έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα.

1) Οταν είναι ενήλικος τα βασικά του ΚΟΚ πρέπει να τα ξέρει! Στην περίπτωση που θα έχει και
κάποιο δίπλωμα για οτιδήποτε τροχοφόρο όχημα ΔΕΝ υπάρχει καμιά δικαιολογία!

2) Κάτι λάθος κάνεις ! Οταν στη διάβαση υπάρχει φανάρι και είναι κόκκινο για τον πεζό είναι υποχρεωμένος
να περιμένει το φανάρι να γίνει πράσινο και μετά να περάσει! :winka:

sakisvolos
08/11/2009, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
?
το πιτσιρίκι το 10χρονο πρέπει να ξέρει τον ΚΟΚ?



Επτά χρονών ήμουνα στην πρώτη δημοτικού όταν μας είχαν φέρει κάτι μεγάλα βιβλία με μεγάλες εικόνες
τα οποία τον μόνο σκοπό που είχαν ήταν να μας μάθουν τις βασικές αρχές κυκλοφορίας στην
πόλη...
Να μην πετάω τα σκουπίδια όπου να 'ναι, να ''προσέχω'' τον ''γρηγόρη'' και τον ''σταμάτη'' κι' άλλα τέτοια διάφορα!
Μας τα είχαν δανείσει για περίπου ένα μήνα, το θυμάται κανείς αυτό????:confused: :confused:

sakisvolos
08/11/2009, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force

το δεκαχρονο πιτσιρικι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ασυνοδευτο στο δρομο ...αλλα με την υπευθυνη μαμα του , που οφειλει να ξερει τον κοκ ... και η ογδονταχρονη γριουλα , θα επρεπε η ιδια να ξερει και για την δικη της ασφαλεια , αυτο που λεει η λογικη ...


+ 1000

sakisvolos
08/11/2009, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
το θέμα είναι ότι υποτίθεται, εμείς που οδηγάμε, πως πρέπει να προσέχουμε.

ο πεζός μπορεί να είναι τρελός... μπορεί να θέλει να αυτοκτονήσει....
μπορεί να είναι τυφλός και το φανάρι να μην έχει προειδοποίηση.. μπορεί να είναι άτομο με διανοητικές δυσκολίες.... χίλια μπορεί. δεν πάβει να είναι πεζός... να μην χρειάζεται να ξέρει τον ΚΟΚ και πρέπει να έχει προτεραιότητα. και υποτίθεται πως όταν θα δεις πεζό πρέπει να σταματήσεις κι ας έχεις πράσινο (πολύ απλά για να μην τον σκοτώσεις) και οι πίσω σου να έχουν μια απόσταση ασφαλείας κτλ...

αλλά είμαστε στο Ελλάντα.

Αμα είναι τέτοιο άτομο με προβλήματα σαν αυτά που αναφέρεις πρέπει να συνοδεύεται !:winka:


Και ρε φίλε φτάνει αυτό με το Ελλάντα και το Ελλαδιστάν αν δε σου αρέσει η Ελλάδα ξενιτέψου!!
Σκεφτείτε λίγο μερικοί πριν αμολήσετε την όποια πατάτα!:wave2: :wave2:

kerasaki
08/11/2009, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε τι ειναι αυτα που γραφετε?ειστε με τα καλα σας???? ποσων ειστε???? 3????

ξερετε ποσες φορες μου εχει πεταχτει κρυμμενο πιτσιρικι στην μεση του δρομου? τι να προσεξω? την κρυσταλλινη σφαιρα μου?? και με 10 να πηγαινω αν πεταχτει στο ενα μετρο θα το χτυπησω...ειναι θεση αδυνατον να το αποφυγω...σε συγκεκριμενη περιπτωση εχω φαει και τα μουτρα μου για να μην το σκοτωσω...ειχε πιασει την παρλα η ηλιθια η μανα του με μια φιλη της κι αυτο ειχε κρυφτει πισω απο αμαξι και πεταχτηκε ξαφνικα στην μεση του δρομου...το παιζε ανετη μεχρι που της ειπα τι λουλουδια αρεσουν στο μωρο για να του πηγαινει στον ταφο οταν πια το πατησουν...εκλαιγε η ηλιθια με μαυρο δακρυ...ενημερωτικα λιακο πηγαινα με 30...φυσικα αν το χτυπουσα θα φταιγα ε?

και απειρες αλλες φορες που το καθε κοιμισμενο γιδι πεταγεται στην μεση του δρομου απο το πουθενα σαν να μην υπαρχει αυριο...μαλακισμενες γκομενες με τα κινητα σκουλαρικι,κουστουματοι με χαρτοφυλακες και χιλιοι δυο αλλοι αυτοχειρες...και δεν μιλω για διαβασεις...μιλω για την μεση του πουθενα...

εσυ λιακο που λες να προσεχουμε ,ειλικρινα θα θελα να βλεπα τι θα λεγες αν σου πεταγοταν ενας πεζος στην μεση της παραλιακης οδου,καβαλωντας την μπαριερα,νυχτα στα 5 μετρα...πιστευω ακραδαντα οτι θα θεωρουσες οτι αν τον χτυπουσες οτι θα εφταιγες εσυ...σωστα?το ιδιο θα λεγαν και οι δικοι σου αν εσυ σκοτωνοσουν μετα απο τουμπα λογω προσπαθειας αποφυγης του μαλακα...

ειπαμε οκ...προσεχουμε...και κοβουμε σε φαναρια και διαβασεις...αλλα ελεος...να υπαρχει και μια λογικη σε αυτα που γραφουμε...

Συμφωνο μαζι σου 100%, απλα μου τη σπαει που μερικοι εδω μεσα σου βγαζουν την εντυπωση οτι κινουνται ΠΑΝΤΑ μεσα στα ορια ταχυτητων(δηλ σε μια κηφισιας στις 4 το πρωι δεν θα πανε πανω απο π.χ. 115χμ που τα εχεις με μια πρωτη στο κιβωτιο και μεσα σε 80 μετρα). Ρε παιδια ολοι κανουμε λαθη, απλα καποιοι τα κανουν καθε μερα και καποιοι πιο σπανια.

Νομιζω πως το κοκκινο και το πρασινο μαθαινουμε να τα ξεχωριζουμε πολυ πριν τα 5-6? μας χρονια. σιγουρα πολυ πριν μπει ο δασκαλος οδηγησης στη ζωη μας.οχι στα 37......

Gandalf dr685sm
08/11/2009, 08:41
Να πιάσουμε παιδιά λίγο την χρυσή τομή για την Ελλάδα μας;

1. Ο Liakos έχει ενα δίκιο όχι για το Νομικό μέρος.. εκεί είναι ευθύνη πεζού το πως και το απο που περνάει. Οφείλει να ξέρει ΚΟΚ απο την στιγμή που κυκλοφορεί σε αστικό περιβάλλον και οχι σε χωράφια. Πεζοί άλλωστε είμαστε όλοι κατά διαστήματα και γνωρίζουμε τι εστί κοκ καθώς το 90% των ανθρώπων έχει κάποιο δίπλωμα οδήγησης. Δεν υπάρχει δικαιολογία για κανέναν ενήλικο. Ακόμα και αν δεν έχει δίπλωμα οδήγησης, ώς πεζός , με τα χρόνια που κυκλοφορεί στις πόλεις και πάλι θα έπρεπε ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ να γνωρίζει πως οι διαβάσεις και τα φανάρια των πεζών μάλλον είναι για τους πεζούς και οχι για ελικόπτερα.

Απο εκεί και πέρα, έχεις ενα δίκιο ο φίλος Liakos με το σκεπτικό οτι φταίει - δεν φταίει ο πεζός, αν πέσουμε κάτω εμείς και χτυπήσουμε , το πρόβλημα θα είναι νομικό ναι μεν αλλά πιο βλαβερό πρώτα στο θέμα της δικής μας υγείας.. και οχι του πεζού. Καλό είναι να έχουμε αμυντική οδήγηση, ειδικά στην Ελλάδα που η οδηγική παιδεία , είναι στην κατηγορία ανέκδοτα.

Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το νομότυπο του πράγματος. Αντικειμενικά ο πεζός εκτός διάβασης ή αν παραβιάσει σηματοδότη έχει ευθύνη. Και φίλε Liako αν σαν πεζός σε "πολιτισμένη χώρα" περάσει εκτός crosswalk (ειδικά στο Λονδίνο πλέον έχουν και σηματοδοτήσεις) η καμπάνα είναι μεγάλη... δεν είναι 16? ... και συν αυτό , οι οδηγοί μπορεί και να μην σταματήσουν καθόλου..και θα τους πληρώνεις και απο πάνω. Βέβαια αν αντίθετα ο οδηγός δεν φρενάρει σε διάβαση να περάσει πεζός... ΤΗΝ ΓΑΜΗΣΕ!

2. Στην Ελλάδα τώρα που ούτε χώροι φυλασσόμενοι για να παίζουν παιδιά υπάρχουν... απο κάθε στενό θα πεταχτεί ο "γορίλας" με ρόδες που δεν θα μας δεί... ο πεζός-highlander που διασχίζει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας .... και άλλα ωραία , καλύτερα να είσαι ασφαλής και μετά νομότυπος.

Στο αστικό περιβάλλον να τονίσω οτι πάντα έχει προτεραιότητα ο πεζός (στενάκια, γειτονιές κοκ ) ανεξαρτήτως διαβάσεων κτλ. Η ταχύτητα εντός πόλης έχει όριο 50ΚΜ..... εκτός των δρόμων ταχείας κυκλοφορίας και όταν υπάρχει πινακίδα που δηλώνει το αντίθετο (δλδ όριο άνω των 50ΚΜ ).

Ίσως εκεί να μπερδεύτηκε ο LiakosVstrom. Σε δρόμους που είναι σε γειτονιές και γενικά αυτό που λέμε στενάκια (οχι λεωφόρους π.χ. Ιερά οδός, Θηβών κοκ ) ο πεζός έχει 100% προτεραιότητα οτι και αν έχει κάνει.


Γενικά πάντως ρε παιδιά μην τσακωνόμαστε για τα αυτονόητα. Κανείς πεζός δεν θέλει σίγουρα να σκοτωθεί , ούτε να προκαλέσει ατύχημα. Δυστυχώς όμως είναι θέμα παιδείας... και επειδή είμαστε στην Ελλάδα, ακόμα αν και μετά με δικαιώσει το δικαστήριο με καμπάνες και τιμές, προτιμώ να μην πέσω και να αφήσω τον μαλάκα πεζό-highlander να περάσει αφού μετά τον στολίσω γεννεές δεκατέσσερις.

Τώρα φίλε LiakosVstrom επειδή αυτό με την Συγγρού το έχω ακούσει και εγώ, ... φίλε μου στα 100 μέτρα αν σου πεταχτεί κάποιος ακόμα και αν πηγαίνεις με 80 (που είναι το όριο εκεί) θα τον κόψεις φέτες... κυρίως γιατί θα τρομάξεις εσύ και ώς γνωστόν στην τρομάρα οι περισσότεροι εστιάζουν στο παράξενο μπροστά τους και οχι στην διαφυγή (θα τον σημαδέψεις με λίγα λόγια) και ο πεζός θα πάθει το σύνδρομο του λαγού που κοκκαλώνει στα έντονα φώτα στο σκοτάδι .. θα αρχίσει και τις παλινδρομήσεις (και του χεριού του... αλλά άλλο εννοώ) μπρος πίσω για να διαφύγει ... και ΜΠΑΜ!... ο χρόνος ελάχιστος ... η απόσταση μικρή και τα 80 δεν φρενάρονται τόσο γρήγορα. Οπότε άστο... σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας οι πεζοί εκτός διαβάσεων είναι υποψήφιοι δολοφόνοι.

Θυμηθείτε το την επόμενη φορά που θα είστε/είμαστε πεζοί , μόλις έχουμε παρκάρει το όχημα μας και πάμε να περάσουμε απέναντι απο Συγγρού, Κηφησίας κοκ.

Gandalf

kokos08
08/11/2009, 12:04
Παιδια μαθετε οτι αν πατησετε πεζο και τον σκοτωσετε,χιλια δικια να εχετε,απλα...την γαμησατε!!! Ειναι σιγουρο!

sergiosm
08/11/2009, 12:10
Σύμφωνοι για τα υπόλοιπα, αλλά αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στο αστικό περιβάλλον να τονίσω οτι πάντα έχει προτεραιότητα ο πεζός (στενάκια, γειτονιές κοκ ) ανεξαρτήτως διαβάσεων κτλ. Η ταχύτητα εντός πόλης έχει όριο 50ΚΜ..... εκτός των δρόμων ταχείας κυκλοφορίας και όταν υπάρχει πινακίδα που δηλώνει το αντίθετο (δλδ όριο άνω των 50ΚΜ ).
Ίσως εκεί να μπερδεύτηκε ο LiakosVstrom. Σε δρόμους που είναι σε γειτονιές και γενικά αυτό που λέμε στενάκια (οχι λεωφόρους π.χ. Ιερά οδός, Θηβών κοκ ) ο πεζός έχει 100% προτεραιότητα οτι και αν έχει κάνει.

Είναι λάθος.

Η μόνη περίπτωση που ο πεζός έχει προτεραιότητα ΕΚΤΟΣ διάβασης (είτε με φανάρι, είτε χωρίς) είναι όταν κινείται διασχίζει τέτοιο δρόμο εκτός διάβασης, και το αυτοκίνητο ή η μηχανή στρίψει από γωνία και το βρει στον δρόμο.
Με άλλα λόγια, για να έχει προτεραιότητα, πρέπει όταν κατέβηκε στο δρόμο να ΜΗΝ υπήρχε αυτοκίνητο ή μηχανή.
:wave2:

Εννοείται ότι πρέπει να προσέχουμε
Εννοείται ότι δεν θα πατήσουμε τον πεζό μόνο και μόνο επειδή είναι στο δρόμο.

Πρέπει όμως να ξέρουμε και τί λέει ο ΚΟΚ και αν πράγματι έχουμε ή όχι προτεραιότητα.

:wave2:

GIXXERAKIAS
08/11/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Παιδια μαθετε οτι αν πατησετε πεζο και τον σκοτωσετε,χιλια δικια να εχετε,απλα...την γαμησατε!!! Ειναι σιγουρο!

Δεν ισχυει το χιλια δικια,παντα υπαρχει το παραθυρακι που μας (μοτοσυκλετιστες-αυτοκινητιστες) αθωωνει ειδικα σε δρομους οπως η συγγρου,καβαλας κτλ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΠΕΖΩΝ δια ροπαλου.

Ο πεζος που περασε το κοκκινο και σκοτωθηκε το παληκαρι γιατι να μην την γ@μησει και απλα θα κανει δυο χρονια με αναστολη ε?Αυτος δεν ειναι δολοφονος?Δεν προκαλεσε το ατυχημα εκεινος?Ετσι και εδω αν περασει καποιος εκτος διαβασης σε λεωφορους (γι αυτο ειναι ολες υπογειες) και τον χτυπησεις ΕΚΕΙΝΟΣ προκαλει το ατυχημα οχι εσυ.:wave2:

sergiosm
08/11/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Παιδια μαθετε οτι αν πατησετε πεζο και τον σκοτωσετε,χιλια δικια να εχετε,απλα...την γαμησατε!!! Ειναι σιγουρο!


για δύο λόγους:

1ον: Γιατί ψυχολογικά δεν είστε χάλια και

2ον: Γιατί ακριβώς υπάρχει αυτή η ... νοοτροπία του "ο πεζός έχει δίκιο"
Δυστυχώς, αν δεν φταις (γιατί αν φταις ας πρόσεχες) θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

sergiosm
08/11/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
... το παραθυρακι που μας (μοτοσυκλετιστες-αυτοκινητιστες) αθωωνει ...

ΔΕΝ είναι "παραθυράκι" είναι ο ΝΟΜΟΣ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ο πεζος που περασε το κοκκινο και σκοτωθηκε το παληκαρι γιατι να μην την γ@μησει και απλα θα κανει δυο χρονια με αναστολη ε?Αυτος δεν ειναι δολοφονος?Δεν προκαλεσε το ατυχημα εκεινος?Ετσι και εδω αν περασει καποιος εκτος διαβασης σε λεωφορους (γι αυτο ειναι ολες υπογειες) και τον χτυπησεις ΕΚΕΙΝΟΣ προκαλει το ατυχημα οχι εσυ.:wave2:

Καλά μη νομίζεις,

την ΙΔΙΑ (πάνω κάτω) ποινή θα έτρωγε και ο οδηγός.
Δεν αλλάζει τίποτα.

Αυτό που αλλάζει είναι στην περίπτωση του οδηγού πληρώνει η ασφαλιστική
ενώ στην περίπτωση του πεζού ο ίδιος από την τσέπη του.

:wave2:

rizlaaa
08/11/2009, 14:04
Χρόνια πρίν, διέσχιζα την Ιωνίας στο Ανω καλαμάκι. Ημουν με το csx 750.
Ξαφνικά στο ένα μέτρο, μου πετάγεται απο ένα διπλοπαρκαρισμένο φορτηγό super market, ένας ηλικιωμένος ό οποίος μόλις είψε ψωνίσει.

Σχεδόν τον εκτέλεσα εν' ψυχρώ. Πρέπει να τον πέταξα και 10 μέτρα μακριά, και πάνω στην διαχωριστική νησίδα. Αλλού πήγε αυτός αλλού τα ψώνια. Γέμισε η Ιωνίας φρούτα.....

Ηταν τέτοια η σύγκρουση, που το φανάρι και τα όργανα την μηχανής σπάσανε όχι απο το πέσιμο, αλλά απο το κοπάνημα. Οταν ήρθε το ασθενοφόρο να τον πάρει, πήγα και εγώ μαζί...

Είχα αφήσει την μηχανή στο σημείο του ατυχήματος. Πήγαμε στην Βούλα, και μετά απο πολύωρη αναμονή, τελικά ο γέρος την γλύτωσε "φθηνά" με 3 σπασμένα πλευρά, βαριά κάκωση στον αυχένα και βέβαια αρκετά γδαρσίματα και μώλωπες.

Επίσης ήρθε και η αστυνομία στο νοσοκομείο, όπου και έδωσα κατάθεση για το συμβάν.

Αφού πέρασε και ο καιρός και συνήλθε λίγο ο γέρος, πήγε να δώσει κατάθεση και αυτός με την σειρά του. Αφού είπε ότι είπε, είπε επίσης ότι δεν επιθυμεί την τιμωρία μου, γιατί για όλο το γεγονός ήταν αυτός υπαίτιος. Μάλιστα με είχε πάρει και τηλέφωνο και μου είχε ζητήσει συγνώμη.

Βέβαια δικαστήριο έγινε επειδή η αστυνομία κινήθηκε αυτεπάγγελτα, άσχετα με την δήλωση του γέρου. Μέ καλέσανε δύο φορές στο δικαστήριο, αλλά και στις δύο ο γέρος δεν ήρθε.

Στήν τρίτη είπα στον πρόεδρο να δικάσει την υπόθεση να τελειώνουμε, γιατί δεν μπορώ και εγώ να τραβιέμαι συνέχεια.....

Τελικά με αθωώσανε γιατί απλά δεν είχε ζητήσει ο γέρος την τιμωρία μου.

Nai και όμως συμβαίνουν και αυτά.....

mikros boudas
08/11/2009, 14:19
ο πεζος ΔΕΝ εχει προταιρεοτητα εφ'οσον υπαρχει σηματοδοτης ακομα κι αν υπαρχει διαβαση.εαν υπαρχει διαβαση ΧΩΡΙΣ φαναρι,τοτε εχει ο πεζος προταιρεοτητα.εαν δεν υπαρχει διαβαση(η οδικη σημανση) τοτε δεν εχει προταιρεοτητα.
στην υπολοιπη ευρωπη ΔΕΝ σταματανε για να περνανε οι πεζοι.ΣΤΑΜΑΤΑΤΑΝΕ ΜΟΝΟ σε διαβασεις που εχουν πεζοφαναρο που αναβοσβηνει πορτοκαλι συνεχως,εκει σταματανε και ΔΕΝ ξεκινανε αν δεν εχουν περασει οι πεζοι.ακομα,εαν καποιος πεζος περασει στο κενο μεταξυ κοκκινο πεζων-πρασινο κυκλοφοριας τοτε τα οχηματα ΔΕΝ ξεκινανε πριν διασχισει ΟΛΟ το οδοστρωμα μεχρι το επομενο πεζοδρομιο.οσοι εχουν παει εξωτερικο θα εχουν δει για ποια φαναρια λεω.

Akatanomastos
08/11/2009, 15:29
σκεφτετε κανεις οτι αν οι οδηγοι κινουντε στα ορια ταχυτητας της αστικης περιοχης (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΙ) μπορουν να αποφυγουν εναν πεζο και ας κανει ο τελευταιος μαλακια?

Αυτο που λεω δεν αθωωνει τους πεζους, λεω ομως οτι ο νομος εχει δικλιδες για να αποφευγοντε τα ατυχηματα, δλδ απαγορευετε ο πεζος να περναει απ οπου του καπνισει, αλλα ρε φιλε και συ πηγαινε με 30-40 ωστε αν γινει κατι να προλαβεις να αντιδρασεις..

απλα πραγματα.. στην ελλαδα κοιταμε παντα τα ακρα, και να δουμε μονο ποιος φταιει για να τον σταυρωσουμε, αλλα οχι να αποφυγουμε παρομοια φαινομενα..

ΣΩΣΤΑ φταιει ο μηχανοκινουμενος που περασε με κοκκινο, ή ο πεζος που περασε με κοκκινο
ΑΛΛΑ δεν λεμε πως αν ΚΑΙ οι δυο ηταν σωστοι δεν θα ειχε συμβει το ατυχημα,
ή πιθανοτατα αρκει ενας απο τους δυο να τηρουσε τον νομο..τοσο απλα..

sergiosm
08/11/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ή πιθανοτατα αρκει ενας απο τους δυο να τηρουσε τον νομο..τοσο απλα..

Δυστυχώς αυτό ΔΕΝ αρκεί.

Γιατί αν απλά σου πεταχτεί κάποιος στη ρόδα σου (ή στον προφυλακτήρα) ακόμα και αν κινείσαι με το όριο ταχύτητας (ή και σιγότερα) το αν θα ζήσει ή όχι είναι πλέον θέμα τύχης.

laryfz1
08/11/2009, 16:09
γιατι τα εχω καιρο με τους πεζους να τα πω και εγω, ενας μαλακας, υπνος ,γιδι ,κτλ, θα αφαιρεση την ζωη μου ,του φιλου μου, του γνωστου μου , επειδη νομιζει οτι ο δρομος του ανηκει η νομιζει οτι η μοτο επειδη ειναι μικρη ειναι και ακινδυνη .καλα εκανε το δικαστηριο και τον δικασε αλλα και αυτα τα γιδια αργησαν να το κανουν και αν θελουμε να μαθουμε στο εξωτερικο πως συμπεριφερονται δεν χρειάζεται να παμε να τους δουμε εκει καθίστε στο πεζοφαναρο απεναντι απο τις στήλες του ολυμπίου διος και παρατηρήστε....

idi
08/11/2009, 16:42
ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΦΟΡΤΩΣΑ.... ΡΕ ΛΙΑΚΟ ποσες φορες ακομα θα διαβάσω ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΊΑ οτι ταχα η "γρια των 80 χρονων δεν ειναι αναγκασμένη να ξερει τον ΚΟΚ "....

ακομα να καταλαβεις οτι το φαναρι για πεζους σχεδιαστικε για να το καταλαβαίνει ακομα και ο "Ηλιθιος και Πανηλιθιος" της ομώνυμης ταινιας???? .... Σταματης και Γρηγορης το λεγαν στο χωριο... ακομα και ενα παιδακι αν κατσει και το σκεφτεί θα καταλαβει οτι με το "πρασινο ανθρωπακι που κανει κινηση να περπατησει" περνας, και με το κόκκινο που "καθεται σε σταση προσοχης" περιμενεις.... πρεπει να ξερεις τον ΚΟΚ για να το καταλαβεις?

πρεπει να βγαλει τη νομικη η γρια των 80 χρονων και να ειναι δικηγόρος για να καταλαβει οτι αν τουφεκισεις καποιον πας φυλακη? το ξερει ομως.... ή θα μας πεις μετα οτι "αν τουφεκισει καποιον η γρια των 80 χρονων δε φταιει γιατι δεν ξερει τον ποινικό κώδικα"?????

... ειναι δυνατόν να μη ξερει ενας ανθρωπος που ειναι λογικος.... τα πεζοφαναρα και τη χρηση τους???? ΕΛΕΟΣ!!!! να σταματαει σε καποια φαση η υπερβολη και να γραφετε λογικα πραματα!!!!!!!!!!!!

Road67
08/11/2009, 17:45
όπως έγραψα παραπάνω,
η γριά που τα έχει μισοχαμένα δικαιολογείται. Η οικογένεια της που έχει γνώση, όχι! Κι αν δεν έχει οικογένεια, τότε μιλάμε για κοινωνική συνείδηση που στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη.

sergiosm
08/11/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
η γριά που τα έχει μισοχαμένα δικαιολογείται.


ΑΝ τα έχει μισοχαμένα

Γιατί οι περισσότεροι παππούδες και γιαγιάδες που διασχίζουν τους δρόμους ΞΕΡΟΥΝ πολύ καλά τί κάνουν, απλά έχουν την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να σταματήσεις για να περάσουν ...

Gandalf dr685sm
08/11/2009, 18:59
sergiosm


Με άλλα λόγια, για να έχει προτεραιότητα, πρέπει όταν κατέβηκε στο δρόμο να ΜΗΝ υπήρχε αυτοκίνητο ή μηχανή.

Ακριβώς είναι και αυτό το σημείο που κοιτάει το δικαστήριο και αθωώνει συνήθως τον πεζό. Η αιτιολογία είναι οτι για τον πεζό δεν υπήρχε το επερχόμενο όχημα , καθώς δεν είναι ορατό σε αυτόν.

Στις γειτονιές ... επιμένω και κοίταξε το ξανά...στις γειτονιές δεν υπάρχουν διαβάσεις (Κυψέλη , Παγκράτι, Πατήσια, κτλ. )όπως θα γνωρίζεις και είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ τα οχήματα να πηγαίνουν με 50 και λιγότερα. Ο πεζός σε γειτονιές να επαναλάβω έχει απόλυτη προτεραιότητα και πιθανώς αθωότητα για τα δικαστήρια. Ρώτα φίλους νομικούς να δείς τι θα σου πουν.

Δεν υπάρχει δικαιολογία για το όχημα εκτός και αν ο πεζός έχει τάσεις αυτοκτονίας ή πεταχτεί πιτσιρίκι απο τυφλό σημείο που συνεπάγεται και μύνηση για τους γονείς του προς παραμέληση ανηλίκου. Η αιτιολογία είναι πως αν η ταχύτητα είναι <50ΚΜ υπάρχει πάντα το όριο φρεναρίσματος και πρόληψης.

Σε Ελληνικό δικαστήριο δεν θα δείς ποτέ πεζό να καταδικάζεται για τέτοια περίπτωση πρόκλησης ατυχήματος σε γειτονιά ή μικρά στενά. Πάντα θα φταίει ο οδηγός οχήματος εκτός και αν όπως είπα είτε ο πεζός έχει τάσεις αυτοκτονίας ή κανά πιτσιρίκι τρέξει πίσω απο μπάλα κοκ.

Gandalf

sergiosm
08/11/2009, 19:15
Gandalf

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 39 του ΚΟΚ και θα βρεις όλες τις απαντήσεις

Η απάντηση βρίσκεται στην παρ. 4 περ. δ και ε τις οποίες έχω κάνει bold.
Για μένα η σχετική πρόβλεψη είναι σαφής: προτεραιότητα όταν δεν υπάρχει φανάρι ή διάβαση (δηλαδή στην περίπτωση των γειτονιών) έχει το αυτοκίνητο (μηχανή κλπ) ΟΧΙ ο πεζός.
Ο πεζός μπορεί να περάσει μόνο αν δεν διακόπτει την πορεία του αυτοκινήτου (μηχανής κλπ).



Άρθρο 39 ΚΟΚ

1. Οι πεζοί υποχρεούνται να χρησιμοποιούν τα πεζοδρόμια ή τα ειδικά γι' αυτούς ερείσματα. Κατ' εξαίρεση, μπορούν να χρησιμοποιούν το οδόστρωμα, αφού λάβουν τις αναγκαίες προφυλάξεις:

α) Πεζοί που ωθούν, σύρουν ή μεταφέρουν ογκώδη αντικείμενα, οι οποίοι αν βάδιζαν στο πεζοδρόμιο ή το έρεισμα, θα προκαλούσαν σοβαρή δυσχέρεια στην κίνηση των άλλων πεζών.

β) Ομάδες πεζών, όταν οδηγούνται από ειδικά για το σκοπό αυτόν επιφορτισμένο πρόσωπο ή σχηματίζουν πομπή.

γ) "Ατομα με Αναπηρίες (ΑμεΑ)". , τα οποία κινούνται σε αναπηρικά καθίσματα.

2. Αν είναι αδύνατη η χρησιμοποίηση των πεζοδρομίων ή των ερεισμάτων, που προορίζονται για τους πεζούς, ή δεν υπάρχουν πεζοδρόμια ή ερείσματα, οι πεζοί μπορούν να βαδίζουν στο οδόστρωμα, κατά τρόπον ώστε να μην παρεμποδίζουν την κυκλοφορία. Αν το οδόστρωμα διαθέτει λωρίδα για ποδήλατα ή μοτοποδήλατα, μπορούν να βαδίζουν σ' αυτήν, αν το επιτρέπει η πυκνότητα της κυκλοφορίας και δεν παρεμποδίζουν την κίνηση των μοτοποδηλάτων ή ποδηλάτων. Οι πεζοί δεν επιτρέπεται να υπερπηδούν εμπόδια π.χ. δοκούς, αλυσίδες, νησίδες, στηθαία, κιγκλιδώματα, που έχουν τοποθετηθεί από τις αρμόδιες αρχές για ειδικούς λόγους. Η ύπαρξη τέτοιων εμποδίων σημαίνει απαγόρευση εισόδου του πεζού στην αποκλεισμένη επιφάνεια της οδού.

3. Οι πεζοί που χρησιμοποιούν το οδόστρωμα υποχρεούνται να βαδίζουν αντίθετα με την κατεύθυνση της κυκλοφορίας και όσο το δυνατόν πλησιέστερα στο άκρο του οδοστρώματος, εκτός αν κατ' αυτόν τον τρόπο κινδυνεύουν ή δεν το επιτρέπουν ειδικές περιστάσεις.

Κατ' εξαίρεση, πρόσωπα που ωθούν ή σύρουν χειράμαξες, ωθούν ποδήλατο, μοτοποδήλατο ή μοτοσικλέτα, "άτομα με Αναπηρίες (ΑμεΑ), που κινούνται σε αναπηρικά καθίσματα ως και ομάδες πεζών, όταν σχηματίζουν πομπή ή οδηγούνται από ειδικά επιφορτισμένο πρόσωπο, υποχρεούνται να βαδίζουν πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος. Οι πεζοί που βαδίζουν στο οδόστρωμα, αν δεν σχηματίζουν πομπή, υποχρεούνται να βαδίζουν σε απλό στοίχο, όταν το απαιτεί η ασφάλεια της κυκλοφορίας, εξαιτίας των συνθηκών ορατότητας, της πυκνότητας ή άλλων λόγων. Ομάδες πεζών που κινούνται στις οδούς υποχρεούνται να αφήνουν ελεύθερη στα δεξιά της οδού επαρκή επιφάνεια του οδοστρώματος, ώστε να μπορεί να διέρχεται ένα όχημα.

4. Οι πεζοί προκειμένου να διασχίσουν το οδόστρωμα, υποχρεούνται:

α) Αν υπάρχουν στο οδόστρωμα διαβάσεις πεζών, να τις χρησιμοποιούν.

β) Αν στη διάβαση πεζών την οποία πρόκειται να χρησιμοποιήσουν, υπάρχουν φωτεινοί σηματοδότες πεζών, να συμμορφώνονται στα σήματά τους.

γ) Αν στη διάβαση δεν υπάρχουν φωτεινοί σηματοδότες πεζών, αλλά η κυκλοφορία ρυθμίζεται με φωτεινούς σηματοδότες οχημάτων ή από τροχονόμους και δίνεται σήμα για να προχωρήσουν τα οχήματα, να μην κατέρχονται στο οδόστρωμα.



δ) Σε διαβάσεις που η κυκλοφορία τόσο των πεζών όσο και των οχημάτων δεν ρυθμίζεται με φωτεινούς σηματοδότες, να μην κατεβαίνουν στο οδόστρωμα πριν λάβουν υπόψη τους την απόσταση και την ταχύτητα των οχημάτων τα οποία πλησιάζουν.

ε) Αν δεν υπάρχουν στο οδόστρωμα διαβάσεις πεζών, να μην κατεβαίνουν σ' αυτό, αν δεν βεβαιωθούν ότι δεν θα παρεμποδίσουν την κυκλοφορία των οχημάτων, στη συνέχεια δε να διασχίζουν το οδόστρωμα κάθετα προς τον άξονά του.


στ) Σε ισόπεδους οδικούς κόμβους, στους οποίους η κυκλοφορία ρυθμίζεται με φωτεινούς σηματοδότες οχημάτων ή τροχονόμους, να διασχίζουν το οδόστρωμα βαδίζοντας παράλληλα με τα κινούμενα οχήματα.

ζ) Να διασχίζουν το οδόστρωμα κάθετα χωρίς να βραδυπορούν ή να σταματούν σε αυτό αδικαιολόγητα.

«5. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.»

rizlaaa
08/11/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Gandalf
«5. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.»

Αυτό ήταν το καλύτερο...:lol: :lol: :lol:

sergiosm
08/11/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Αυτό ήταν το καλύτερο...:lol: :lol: :lol:

και όμως θα έπρεπε να πέφτουν τέτοια πρόστιμα

αλλά ...

rizlaaa
08/11/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
και όμως θα έπρεπε να πέφτουν τέτοια πρόστιμα

αλλά ...

Εγώ βέβαια το είπα χαριτολογώντας, γιατί άν ήταν να καθαρίζουμε με 40 ευρώ, θα είμαστε άρχοντες.
Δυστυχώς όμως, άν υπάρξει εμπλοκή μεταξύ "πεζού-οχήματος", τραβάει μακριά η βαλίτσα...

sergiosm
08/11/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Εγώ βέβαια το είπα χαριτολογώντας,

το κατάλαβα από τα :lol: :lol: :lol:


Αν όμως έπεφταν μερικά 40άρια, δεν μπορεί, σε κάποιους θα λειτουργούσαν αποτρεπτικά.

:wave2:

mikros boudas
08/11/2009, 19:57
αντε παλι,ο πεζος εχει προταιρεοτητα ΜΟΝΟ οπου υπαρχει διαβαση ΧΩΡΙΣ φαναρι(και στους πεζοδρομους φυσικα).αν υπαρχει φαναρι η διαβαση δειχνει που πρεπει να σταματανε τα οχηματα και απο που πρεπει να περνανε οι πεζοι,οχι ποιος εχει προταιρεοτητα.
μεσα στις γειτονιες που δεν υπαρχουν διαβασεις και δεν υπαρχουν φαναρια οι πεζοι πρεπει να περπατανε απο τα πεζοδρομια και οταν θελουν να διασχισουν αποσταση χωρις πεζοδρομιο ΔΕΝ εχουν προταιρεοτητα.
το οδοστρωμα ειναι κατασκευασμενο ΜΟΝΟ για οχηματα εκτος αν υπαρχει ειδικου τυπου σημανση(πχ στο εξωτερικου ειναι κατω σχεδιασμενα ποδηλατα η ανθρωπακια).ετσι ο πεζος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ελεγξει πριν περασει οπως ακριβως καποιος οδηγος ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει πριν αλλαξει λωριδα.το να θεωρουμε οτι ενα οχημα που κινειται μεσα στα αστικα ορια ταχυτητας εχει την δυνατοτητα να παραχωρει προταιρεοτητα πριν στριβει σε καθε στενο ειναι λαθος.

sergiosm
08/11/2009, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το να θεωρουμε οτι ενα οχημα που κινειται μεσα στα αστικα ορια ταχυτητας εχει την δυνατοτητα να παραχωρει προταιρεοτητα πριν στριβει σε καθε στενο ειναι λαθος.

Αν το όχημα κινείται με κανονική ταχύτητα (δεν πάει με τις μπάντες ή με το γόνατο κάτω)
και
αν ο πεζόν δεν διασχίζει τον δρόμο πάνω στην στροφή αλλά σε ασφαλή απόσταση από αυτή και κάθετα σε σχέση με την πορεία του δρόμου

τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τότε όμως είναι και οι δύο νόμιμοι, γιατί:
το μεν όχημα κινείται με το όριο ταχύτητας

ο δε πεζός διέσχιζε σωστά (και νόμιμα) το δρόμο (μίλαω πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχουν φανάρια και διαβάσεις).

Και τότε δεν γίνονται ατυχήματα.

mikros boudas
08/11/2009, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αν το όχημα κινείται με κανονική ταχύτητα (δεν πάει με τις μπάντες ή με το γόνατο κάτω)
και
αν ο πεζόν δεν διασχίζει τον δρόμο πάνω στην στροφή αλλά σε ασφαλή απόσταση από αυτή και κάθετα σε σχέση με την πορεία του δρόμου

τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τότε όμως είναι και οι δύο νόμιμοι, γιατί:
το μεν όχημα κινείται με το όριο ταχύτητας

ο δε πεζός διέσχιζε σωστά (και νόμιμα) το δρόμο (μίλαω πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχουν φανάρια και διαβάσεις).

Και τότε δεν γίνονται ατυχήματα. Aν,οπως πολυ σωστα ειπες...

rizlaaa
08/11/2009, 21:24
Επίσης.............σε όλα αυτά που έχουν ειπωθεί, υπάρχει και η άλλη όψη.

Πλέον ο πεζός, δεν έχει που να κινηθεί. Δέν υπάρχουν ούτε πεζοδρόμια ούτε ράμπες για άτομα με ειδικές ανάγκες ούτε τίποτα. Ολα έχουν αφεθεί στο έλεος του καθενός απο εμάς.

Η παρακάτω φωτό, είναι τραβηγμένη απο εμένα, και είναι μία απο τίς δεκάδες παρόμοιες που έχω.
Ισως δεν φαίνεται, αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 150 μέτρα με παρκαρισμένα.....

Τι να κάνει και ο πεζός........... αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει απέναντι, μέ τις όποιες συνέπειες που έχουν ήδη αναφερθεί.


180032

p@nos
08/11/2009, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Επίσης.............σε όλα αυτά που έχουν ειπωθεί, υπάρχει και η άλλη όψη.

Πλέον ο πεζός, δεν έχει που να κινηθεί. Δέν υπάρχουν ούτε πεζοδρόμια ούτε ράμπες για άτομα με ειδικές ανάγκες ούτε τίποτα. Ολα έχουν αφεθεί στο έλεος του καθενός απο εμάς.

Η παρακάτω φωτό, είναι τραβηγμένη απο εμένα, και είναι μία απο τίς δεκάδες παρόμοιες που έχω.
Ισως δεν φαίνεται, αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 150 μέτρα με παρκαρισμένα.....

Τι να κάνει και ο πεζός........... αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει απέναντι, μέ τις όποιες συνέπειες που έχουν ήδη αναφερθεί.


re φιλε χωρις να εχω διαβασει ολο το θρεντ, αλλα σορυ κιολας, δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...


εδω στην πατρα εχω κοπανησει αλλοδαπο(δε το λεω ρατσιστικα, απλα οσοι ειναι πατρινοι ξερουν πως κινουνται στο δρομο...) ο οποιος περασε το δρομο χωρις να κοιταξει...πηγαινε καρφι ευθεια!:eyepop: και εγω οταν κατεβηκε ημουν στα 3 μετρα(ο οποιος να σημειωσω οτι μυριζε αλκοολ μακρυα, εχουν και αυτοι πολλα προβληματα ειναι η αληθεια)

φυσικα και τον κοπανησα...ηταν και ψιλοβρεγμενος ο δρομος, και εγω ετρεχα(πρεπει να πηγαινα και με 20 μη σου πω:lol: )
και μετα τον παρακαλαγα να τον παω στο νοσοκομειο, δεν ηθελε(γιατι προφανως θα τον εστελναν στο διαολο
φυσικα οταν ο αλλος πεταγεται:sad: )


αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...αυτο εγινε στην κορινθου, κεντρικος δρομος της πατρας, με μεγαλα πεζοδρομια...παντα μπορει καποιος να πεταχτει...και αμα ειναι τοσο κοντα, ουτε να ανοιγοκλεισεις τα ματια σου δε προλαβαινεις...

rizlaaa
08/11/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re φιλε χωρις να εχω διαβασει ολο το θρεντ, αλλα σορυ κιολας, δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...


Ε νοείτε..... Καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη...

Είναι όμως απαράδεκτο, έν' έτη 2009, κάποιοι να μήν γνωρίζουν τα στοιχειώδη..................


180036

p@nos
08/11/2009, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Ε νοείτε..... Καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη...

Είναι όμως απαράδεκτο, έν' έτη 2009, κάποιοι να μήν γνωρίζουν τα στοιχειώδη..................


για το συγκεκριμενο που αναφερεις εχω ξαναπει την αποψη μου εδω μεσα...

παρ'ολα αυτα δεν εχει να κανει με το αν του τη βαρεσει καποιου καμικαζι αυτοκτωνιας να πεταχτει στο δρομο...

rizlaaa
08/11/2009, 22:27
Απο την άλλη πάλι, δέν μπορώ νά καταλάβω, πότε και πού ισχύει ό Κ.Ο.Κ.

Κάθε μέρα οί λεοφωριολωρίδες είναι γεμάτες από Ι.Χ. πού κινούνται μέσα σέ αυτές, σάν νά μήν τρέχει τίποτα.

Κάθε μέρα κυκλοφορούν και μονά και ζυγά Ι.Χ.

Οί 8 στούς 10 οδηγούς μιλάνε στό κινητό, έν κινήση.

Τά ταξί εξακολουθούν νά έχουν τόν δικό τους Κ.Ο.Κ.

Σέ όλα τά πεζοδρόμια είναι παρκαρισμένα Ι.Χ, είτε οριζοντίως είτε καθέτως.
Καί στίς δύο περιπτώσεις ό πεζός δέν μπορεί νά περπατήσει.
Τουλάχιστον σέ ευθεία πορεία.

Ολες οί ράπμπες τών πεζοδρομίων (γιά ανάπηρους και καροτσάκια) είναι μονίμως κλειστές, γιατί οί ανεγκέφαλοι, δέν βρήκαν πιό πάνω νά παρκάρουν.

Οί Δήμοι βάζουν κολωνάκια στά πεζοδρόμια, αλλά μόλις σπάσουν ένα - δύο από απροσεξία, αυτομάτως δημιουργείται ακόμα μία θέση πάρκινκ.
Αλλα βέβαια σέ καμία περίπτωση δέν γίνεται αποκατάσταση στά κολωνάκια.
Οτι μπήκε μπήκε.

Οί άλλοι ανεγκέφαλοι πάλι μέ τά μηχανάκια, παρκάρουν πάνω στά πεζοδρόμια, και συγκεκριμένα στά ειδικά διαμορφωμένα πλακάκια πού είναι γιά τούς τυφλούς.
Γιατί ούτε αυτοί μπορούν νά πάνε λίγο παραπάνω.
Ασε πού αμφιβάλω καί άν ξέρουν τήν σημασία τους.


Τουλάχιστον μία στίς 15 γυναίκες οδηγούς, φάβεται έν κινήση.
Ενω όταν πήγαινε μέ τό λεωφορείο, κατά περίεργο τρόπο ήταν πάντα βαμένη. Αλλά τώρα αργεί ό γαλατάς νά φέρει τό γάλα βλέπεις.

Τρείς στούς δέκα οδηγούς σέ καθημερινή βάση βιάζονται.
Ενώ γνωρίζουν ότι πρέπει νά φεύγουν πιό νωρίς, δέν μπαίνουν στό κόπο.
Η ευκολη λύση για αυτούς είναι ή συχνή αλλαγή λωρίδας, και συχνά ή παραβίαση σηματοδότη, μέ ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό.
Απορώ αφού είναι τόσο βιαστικοί γιατί δέν παίρνουν μηχανάκι.

Η αστυνομία κάνει μπλόκα και ελένχους, Πάσχα, Χριστούγγενα και λίγο στήν διάρκεια τού καλοκαιριού.
Στόν υπόλοιπο χρόνο, τού βλέπεις ανά 20 μέρες, ανά μήνα, ανά ενάμισυ μήνα κ.λ.π.

Επίσης πότε θά καταλάβουν στήν Ε.Λ.Α.Σ, ότι τίς ώρες αιχμής, και όταν λειτουργούν τά φανάρια, ή χρήση τροχονόμου είναι άχρηστη.
Τά κάνουν μπάχαλο. Γιά νά μήν πώ τίποτα πιό βαρύ.
Ας τούς βάλουν κάπου αλλού νά πιάσουν και τόπο.

Επίσης ή δημοτική αστυνομία, μάλλον ρόλο γλάστρας παίζει στίς περισότερες τών περιπτώσεων.
Ολο βόλτες είναι, απλά γιά νά φαίνονται. Ουσία μηδέν. Κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π.

Κατά τά άλλα έχουμε ένα Κ.Ο.Κ, ό οποίος συνεχώς αναβαθμίζεται.
Επίσης έχουμε και τά πρόστιμα τά οποία συνεχώς αυξάνονται.

Αλλά γιά ποιούς......................................., δέν έχω καταλάβει.

cityfly
08/11/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Επίσης.............σε όλα αυτά που έχουν ειπωθεί, υπάρχει και η άλλη όψη.

Πλέον ο πεζός, δεν έχει που να κινηθεί. Δέν υπάρχουν ούτε πεζοδρόμια ούτε ράμπες για άτομα με ειδικές ανάγκες ούτε τίποτα. Ολα έχουν αφεθεί στο έλεος του καθενός απο εμάς.

Η παρακάτω φωτό, είναι τραβηγμένη απο εμένα, και είναι μία απο τίς δεκάδες παρόμοιες που έχω.
Ισως δεν φαίνεται, αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 150 μέτρα με παρκαρισμένα.....

Τι να κάνει και ο πεζός........... αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει απέναντι, μέ τις όποιες συνέπειες που έχουν ήδη αναφερθεί.


και ποιος λέει ότι σε μια τέτοια περίπτωση αν γίνει κάτι θα φταίει ο οδηγός του εν κινήσει οχήματος;
μάλλον θα φταίνε τα παρκαρισμένα

konsttanttinos
08/11/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Επίσης.............σε όλα αυτά που έχουν ειπωθεί, υπάρχει και η άλλη όψη.

Πλέον ο πεζός, δεν έχει που να κινηθεί. Δέν υπάρχουν ούτε πεζοδρόμια ούτε ράμπες για άτομα με ειδικές ανάγκες ούτε τίποτα. Ολα έχουν αφεθεί στο έλεος του καθενός απο εμάς.

Η παρακάτω φωτό, είναι τραβηγμένη απο εμένα, και είναι μία απο τίς δεκάδες παρόμοιες που έχω.
Ισως δεν φαίνεται, αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 150 μέτρα με παρκαρισμένα.....

Τι να κάνει και ο πεζός........... αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει απέναντι, μέ τις όποιες συνέπειες που έχουν ήδη αναφερθεί.



Τι σχεση εχουν τα παρκαρισμενα οχηματα με τα βοδια που πεταγονται μεσα στην μεση του δρομου?
Τι να κανει ο πεζος???
Αν εχεις τετοια ερωτηματα τσαμπα καθεσαι και γραφεις...:wave2: :wave2:

TROOPER
09/11/2009, 00:03
ο πεζος εχει υποχρεωσεις.το ιδιο και ο οδηγος.η αγνοια σκοτωνει και ο καθενας πρεπει να ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.

Gandalf dr685sm
09/11/2009, 09:10
όταν ζείς σε μια χώρα όπου περιμένεις η οδηγική παιδεία να εφαρμοστεί με μέτρα καταστολής (πρόστιμα , έλεγχοι κοκ ) τότε ότι και να πείς είναι λογικό επακόλουθο πως δεν υπάρχει λύση.

Η οδηγική παιδεία ξεκινάει απο τον σεβασμό του οδηγού προς τον εαυτό του και τους συνοδηγούς πεζούς που κυκλοφορούν μαζί του. Απο την στιγμή που δεν υπάρχει αυτό , ακόμα και αν το πρόστιμο πάει 10.000 ευρώ και αφαίρεση πινακίδος , πάλι τα ίδια θα κάνουμε.

Δεν είναι απορίας άξιο πως στο εξωτερικό συμμορφώνονται αρκετοί Έλληνες προς τον εκεί ΚΟΚ; Μήπως γιατί είναι σαν την μύγα μέσα στο γάλα όταν το κάνουν και μάλιστα (μου έχεί τύχει) οι συνοδηγοί θα τον "δώσουν" στην αστυνομία μέσω κινητού τους, σε χρόνο dt;

Και ω τι θαύμα... η αστυνομία θα ανταποκριθεί σε χρόνο επίσης dt.

Είναι πολλά ρε παιδιά... κάι όλα ξεκινάνε απο αυτόν τον ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΣΕΒΑΣΜΟ που δεν έχει κανένας προς κανέναν. Και επηρρεάζει όλη την Ελληνική κοινωνία και τομείς της. Και αυτό δεν περνάει με βία και καταστολή... μόνο με παιδεία και εκπαίδευση...

Αλλά ζούμε βλέπεις ανάμεσα σε Νεο-Ελληναράδες και γινόμαστε ένα με αυτούς , καθ'εικόνα και ομοίωση.

Gandalf

TROOPER
09/11/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όταν ζείς σε μια χώρα όπου περιμένεις η οδηγική παιδεία να εφαρμοστεί με μέτρα καταστολής (πρόστιμα , έλεγχοι κοκ ) τότε ότι και να πείς είναι λογικό επακόλουθο πως δεν υπάρχει λύση.

Η οδηγική παιδεία ξεκινάει απο τον σεβασμό του οδηγού προς τον εαυτό του και τους συνοδηγούς πεζούς που κυκλοφορούν μαζί του. Απο την στιγμή που δεν υπάρχει αυτό , ακόμα και αν το πρόστιμο πάει 10.000 ευρώ και αφαίρεση πινακίδος , πάλι τα ίδια θα κάνουμε.

Δεν είναι απορίας άξιο πως στο εξωτερικό συμμορφώνονται αρκετοί Έλληνες προς τον εκεί ΚΟΚ; Μήπως γιατί είναι σαν την μύγα μέσα στο γάλα όταν το κάνουν και μάλιστα (μου έχεί τύχει) οι συνοδηγοί θα τον "δώσουν" στην αστυνομία μέσω κινητού τους, σε χρόνο dt;

Και ω τι θαύμα... η αστυνομία θα ανταποκριθεί σε χρόνο επίσης dt.

Είναι πολλά ρε παιδιά... κάι όλα ξεκινάνε απο αυτόν τον ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΣΕΒΑΣΜΟ που δεν έχει κανένας προς κανέναν. Και επηρρεάζει όλη την Ελληνική κοινωνία και τομείς της. Και αυτό δεν περνάει με βία και καταστολή... μόνο με παιδεία και εκπαίδευση...

Αλλά ζούμε βλέπεις ανάμεσα σε Νεο-Ελληναράδες και γινόμαστε ένα με αυτούς , καθ'εικόνα και ομοίωση.

Gandalf

:eyepop: ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟΝ ΜΑΓΟ ?????????:mad:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
09/11/2009, 09:36
είδες;... .είδες;... πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτίωση...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

SNORLAX2
09/11/2009, 11:33
στη γερμανια τουλαχιστον που ξερω σχετικα αν σου πεταχτει πεζοσ εκτοσ διαβασησ κ τον χτυπησεισ εκτοσ του οτι δεν εισαι υπευθηνοσ σου πληρωνει κ την ζημια που προκαλεσε στο αυτοκινητο η την μοτοσικλετα..βεβαια μην τολμησεισ να ακουμπησεισ πεζο που περναει απο διαβαση..σε εχουνε σκισει...εκει σταματανε κ 3 μετρα πριν την διαβαση οταν περναει πεζοσ

kokos08
09/11/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δεν ισχυει το χιλια δικια,παντα υπαρχει το παραθυρακι που μας (μοτοσυκλετιστες-αυτοκινητιστες) αθωωνει ειδικα σε δρομους οπως η συγγρου,καβαλας κτλ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΠΕΖΩΝ δια ροπαλου.

Σκοτωσε εσυ πεζο που διασχιζει την Συγγρου και ελα να μου πεις μετα...εμπλεξες...!!! Δυστυχως εχω τρανταχτο παραδειγμα του κολητου μου που ενω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ηταν υπερ του και οταν λεω τα παντα εννοω τα παντα και αλλα τοσα! Ακομα να ξεμπλεξει μετα απο 3 χρονια και μαλιστα στο πρωτο δικαστηριο κριθηκε ενοχος για φυλακιση 6 μηνων και ακομα τρεχει με εφεσεις... το νου σας!:wave2:

sergiosm
09/11/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Σκοτωσε εσυ πεζο που διασχιζει την Συγγρου και ελα να μου πεις μετα...εμπλεξες...!!! Δυστυχως εχω τρανταχτο παραδειγμα του κολητου μου που ενω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ηταν υπερ του και οταν λεω τα παντα εννοω τα παντα και αλλα τοσα! Ακομα να ξεμπλεξει μετα απο 3 χρονια και μαλιστα στο πρωτο δικαστηριο κριθηκε ενοχος για φυλακιση 6 μηνων και ακομα τρεχει με εφεσεις... το νου σας!:wave2:

το ότι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, ΔΕΝ σημαίνει ότι είσαι ...

:wave2:

sergiosm
10/11/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Aν,οπως πολυ σωστα ειπες...


Ασφαλώς ΑΝ

και δυστυχώς επειδή αυτό το "ΑΝ" παραμένει "ΑΝ" κάνουμε τώρα τέτοιες συζητήσεις.

ΑΝ όμως (δυστυχώς και πάλι "ΑΝ") όλοι μας (είτε οδηγοί, είτε πεζοί) σεβόμασταν λίγο παραπάνω,
όχι τον ΚΟΚ,
ούτε καν τους άλλους,
αλλά τον ίδιο μας τον εαυτό
(αφού στην ουσία τον να πας να πέσεις στις ρόδες ενός αυτοκινήτου, ή να πας να κολλήσεις σε τοίχο είναι αυτοκτονία)
τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

:wave2:

Douglas
10/11/2009, 22:45
Εγώ πιστεύω ότι όλες οι απόψεις,όσο αντικρουόμενες και αν είναι,μπορούν να θεωρηθούν σωστές,αναλόγως της οπτικής που θα τις αξιολογήσει κανείς.Το σημαντικότερο είναι αυτό που γράφεται από πάνω και που έχει αναφερθεί ξανά και ξανά στο νήμα.Κανείς δεν σέβεται κανέναν.Και τίποτα.