PDA

View Full Version : Ατύχημα-Λίγη βοήθεια



zx10iw
07/11/2009, 11:06
Καλησπέρα παιδιά! Είχα ένα ατύχημα πριν μια εβδοάδα.Ήμουν στην βοηθητικιή λωρίδα με 80 χιλιόμετρα και ένας παππούς μου έκλεισε τη βοηθητική! Με σφήνωσε ανάμεσα στην μπάρα και στο αυτοκίνητό του. Έχει έρθει κανονικά η τροχαία απλά εγω δεν έχω δώσει ακόμη κατάθεση γιατί ημουν νοσοκομείο.
Ποιά η γνώμη σας? Και τι βήματα ακολουθούμε σε αυτήν την περίπτωση?

Η μηχανή καταστράφηκε!

Cpt. Haddock
07/11/2009, 11:29
Εσύ γιατί ήσουν στη βοηθητική ρε παλληκάρι;

Περαστικά και κρίμα για τη μηχανή, αλλα φοβάμαι οτι δε θα ξεμπερδέψεις εύκολα :sick:

zx10iw
07/11/2009, 14:00
Γιατι ποιοσ δεν μπενει στην βοηθιτικη?μπηκα με κλειστο γκαζι για να βγω στο φανερι.στην τροχαια φυσηκα ειπα οτι μπηκα γιατι ηθελα να σταματισω.απο εδω και περα τι πρεπει να κανω?

the who
07/11/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
Γιατι ποιοσ δεν μπενει στην βοηθιτικη?μπηκα με κλειστο γκαζι για να βγω στο φανερι.στην τροχαια φυσηκα ειπα οτι μπηκα γιατι ηθελα να σταματισω.απο εδω και περα τι πρεπει να κανω?


Aκομα δεν καταλαβες οτι εκανες μαλακια?Θα μπορουσες να εχεις σκοτωθει επειδη ακριβως ησουν στη βοηθητικη.Περαστικα ρε φιλε κι αλλαξε νοοτροπια.

zx10iw
07/11/2009, 14:13
Εχεισς απολιτο δικιο αλλα τωρα εγινε καιδεν αλλαζη ολο το παιχνιδι ειναι να παρω τα χρηματα.δεν ειναι και λιγα...

alximistis
07/11/2009, 16:09
Τι εννοείς σε σφήνωσε;;;
Εσύ ήσουν στη βοηθητική άρα ήσουν παράνομος.
Ο παππούς ήταν κι αυτός στη βοηθητική ή μπήκε ξαφνικά; Αν συνέβη το δεύτερο ξέχασε το και να παρακαλάς να μην σου ζητήσει και λεφτά από πάνω.
Απλούστατα διότι θα ισχυρισθεί είτε ισχύει είτε όχι πως του έτυχε κάτι και γι αυτό αναγκάστηκε να μπει στη βοηθητική. ΆΛλωστε γι αυτό είναι η συγκεκριμένη λωρίδα.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση το "σε στρίμωξε" δεν παίζει.

zx10iw
07/11/2009, 16:14
Ο παππούς στην κατάθεση του είπε ότι μπήκε στη βοηθητική για να φτάσει στο φανάρι πρώτος και εγώ ισχυρίστηκα οτι μπήκα γιατί με χτύπησε κάτι στο λαιμό και προσπάθησα να σταματήσω. Έχω δυόμιση μέτρα φρενάαρισμα και τον έχω χτυπήσει στην πόρτα του συνοδηγού που με σφήνωσε στην μπάρα.

byron
07/11/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ο παππούς ήταν κι αυτός στη βοηθητική ή μπήκε ξαφνικά; Αν συνέβη το δεύτερο ξέχασε το και να παρακαλάς να μην σου ζητήσει και λεφτά από πάνω.


Η βοηθητική είναι για αποκλειστική χρήση παππούδων δηλαδή?? :look: :confused: :look:

zx10iw
07/11/2009, 16:24
Πες τα Byron πες τα!! Γιατι θα τρελαθώ απο την στεναχώρια

byron
07/11/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
Πες τα Byron πες τα!! Γιατι θα τρελαθώ απο την στεναχώρια

Επειδή υποψιάζομαι ότι ο παππούς δεν συμφωνεί με το ποιός φταίει, προσωπικά θα ρώταγα έμπειρο περί τροχαίων δικηγόρο.

alximistis
07/11/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η βοηθητική είναι για αποκλειστική χρήση παππούδων δηλαδή?? :look: :confused: :look:



αυτό κατάλαβες;;;; καλά άστο... ότι να ναι... μα ότι να ναι...

SVX
07/11/2009, 16:33
δεν ειχες δουλεια στη ΛΕΑ εκτος αν οδηγεις ενα ΚΟΚΚΙΝΟ TDM με ασπρο αυτοκολλητο "ΕΚΑΒ" επανω :wave2:



τωρα παντως αν παρεις λεφτα.....πηγαινε δωστα σε μια σχολη οδηγων να σε ενημερωσει για τον ΝΕο ΚοΚ ....

GSF
07/11/2009, 16:37
αν δεν θέλουν να μπαίνουμε στην βοηθητική, να φτιάξουν δρόμους.. να φτιάξουν τα διόδια, να φτιάξουν την κηφισίας.. αττική οδός που γεμίζει κάθε μεσημέρι και ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ 1000αδες αθηναίους να την χρησιμοποιήσουν (την βοηθητική)... να την χ***:evil: :evil:

υ.γ δεν γνωρίζω που έγινε το τρακάρισμα αλλα πιθανόν κάπου εκεί (η στην εθνική μια απτα ίδια...)

SVX
07/11/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
αν δεν θέλουν να μπαίνουμε στην βοηθητική, να φτιάξουν δρόμους.. να φτιάξουν τα διόδια, να φτιάξουν την κηφισίας.. αττική οδός που γεμίζει κάθε μεσημέρι και ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ 1000αδες αθηναίους να την χρησιμοποιήσουν (την βοηθητική)... να την χ***:evil: :evil:



με αυτη τη λογικη αφου δεν ανεβαινει ο βασικος μας μισθος .... πρεπει να αρχισουμε της "μπαζες" στις τραπεζες..... αν δεν ανεβασουν τους μισθους να μη σταματησουμε τις ληστειες :ninja:

zx10iw
07/11/2009, 16:41
Αν δεν ηξερα τον ΚΟΚ δεν θα οδηγουσα τετοια μηχνη. ο ΚΟΚ επισης λεει για οσους δεν γνωριζουν οτι μπορεις να μπεις στην βοηθητικη γραμμη σε περιπτωση αναγκης οπως εγω και οχι για να φτασεις πρωτος στο κοκκινο οπως ο παππους. Οποτε μη μου λες για ΚΟΚ!!

byron
07/11/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
αυτό κατάλαβες;;;; καλά άστο... ότι να ναι... μα ότι να ναι...
:rolleyes:

Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τι εννοείς σε σφήνωσε;;;
Εσύ ήσουν στη βοηθητική άρα ήσουν παράνομος.
Ο παππούς ήταν κι αυτός στη βοηθητική ή μπήκε ξαφνικά; Αν συνέβη το δεύτερο ξέχασε το και να παρακαλάς να μην σου ζητήσει και λεφτά από πάνω.
Απλούστατα διότι θα ισχυρισθεί είτε ισχύει είτε όχι πως του έτυχε κάτι και γι αυτό αναγκάστηκε να μπει στη βοηθητική. ΆΛλωστε γι αυτό είναι η συγκεκριμένη λωρίδα.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση το "σε στρίμωξε" δεν παίζει.
Διάβασε τι έγραψες παραπάνω και πες μου ποιός λέει ότι να΄ναι. Εκτός και υπάρχει κανένας νόμος που λέει ότι όταν γουστάρεις να βγείς δεξιά σε βοηθητική ΔΕΝ οφείλεις να ελέγξεις αν υπάρχει όχημα πίσω σου και να προειδοποιήσεις για την αλλαγή λωρίδας με φλας.
Γιατί προφανώς το θέμα δεν είναι αν υπήρχε κάποιος νόμιμα ή παράνομα στην βοηθητική. Αυτό είναι δουλειά της τροχαίας να το βεβαιώσει και όχι του καθένα που πετάει ότι του ρθει σε άνα φόρουμ.
Το θέμα είναι ότι κάποιος άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξει. Και το παράλογο οτι αν δεν ήταν στην βοηθητική δεν θα γινόταν το ατύχημα, απαντάται με το εξίσου παράλογο ότι αν ο παππούς ήταν σπίτι του επίσης δεν θα γινόταν.
Δεν παίζει λέει ότι σε στρίμωξε, επειδή κάτι του ΄τυχε. Εχει μια λογική βέβαια μιας και όλοι οφείλουμαι να σεβόμαστε τον προστάτη του παππού και την συχνοουρία του....

zx10iw
07/11/2009, 16:43
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΒYRON!! ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ!!

SVX
07/11/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
Αν δεν ηξερα τον ΚΟΚ δεν θα οδηγουσα τετοια μηχνη.

συγνωμη φιλος παω πασο...δεν ημουν εκει και δεν εχω επιχειρηματα ...

Tpap
07/11/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το θέμα είναι ότι κάποιος άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξει.


@alximistis: επικεντρώσου στο παραπάνω...αυτό άλλωστε είναι και το θέμα.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να βρίσκεται κάποιος στην βοηθητική.

GSF
07/11/2009, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
Αν δεν ηξερα τον ΚΟΚ δεν θα οδηγουσα τετοια μηχνη. ο ΚΟΚ επισης λεει για οσους δεν γνωριζουν οτι μπορεις να μπεις στην βοηθητικη γραμμη σε περιπτωση αναγκης οπως εγω και οχι για να φτασεις πρωτος στο κοκκινο οπως ο παππους. Οποτε μη μου λες για ΚΟΚ!!

καλά εσύ δεν είπες οτι μπήκες για να φτάσεις στο φανάρι με κλειστό γκάζι? ότι να νε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX [/i]
με αυτη τη λογικη αφου δεν ανεβαινει ο βασικος μας μισθος .... πρεπει να αρχισουμε της "μπαζες" στις τραπεζες..... αν δεν ανεβασουν τους μισθους να μη σταματησουμε τις ληστειες

οι περσινές φασαρίες στο κέντρο δηλαδή δεν σου κάναν εντύπωση?? ήταν κάτι φυσιολογικό και αναμενόμενο... ?? το οτι οδηγάνε όλοι σαν τρελοί στον δρόμο είναι γιατι έχουν το γονίδιο του schumascher μέσα τους η γιατι έχουν βαρεθεί να περιμένουν ώρες σε μια ουρά???
η κατάσταση είναι ανυπόφορη και ο καθένας κάνει ότι μπορεί.. καλώς η κακώς..

zx10iw
07/11/2009, 16:59
σου ειπα ομως τι ειπα στην τροχαια εγω και τι ειπε και ο παππους.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΘΣΩ ΚΑΠΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΟΤΟ ΜΟΘ ΠΙΣΩ....
ΟΧΙ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥ ΠΟΘ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΟΥΤΕ 500 ΕΥΡΩ ΖΗΜΙΑ!!!!!!!

alximistis
07/11/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rolleyes:

Διάβασε τι έγραψες παραπάνω και πες μου ποιός λέει ότι να΄ναι. Εκτός και υπάρχει κανένας νόμος που λέει ότι όταν γουστάρεις να βγείς δεξιά σε βοηθητική ΔΕΝ οφείλεις να ελέγξεις αν υπάρχει όχημα πίσω σου και να προειδοποιήσεις για την αλλαγή λωρίδας με φλας.
Γιατί προφανώς το θέμα δεν είναι αν υπήρχε κάποιος νόμιμα ή παράνομα στην βοηθητική. Αυτό είναι δουλειά της τροχαίας να το βεβαιώσει και όχι του καθένα που πετάει ότι του ρθει σε άνα φόρουμ.
Το θέμα είναι ότι κάποιος άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξει. Και το παράλογο οτι αν δεν ήταν στην βοηθητική δεν θα γινόταν το ατύχημα, απαντάται με το εξίσου παράλογο ότι αν ο παππούς ήταν σπίτι του επίσης δεν θα γινόταν.
Δεν παίζει λέει ότι σε στρίμωξε, επειδή κάτι του ΄τυχε. Εχει μια λογική βέβαια μιας και όλοι οφείλουμαι να σεβόμαστε τον προστάτη του παππού και την συχνοουρία του....


1). Το όλο θέμα είναι ακριβώς εκεί! Το αν ήταν παράνομα ή νόμιμα στη βοηθητική. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!
Διότι: μπορεί να άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξει αλλά στο δικαστήριο πιθανότατα θα υποστηρίξει ότι τον έπιασε η καρδιά του ή ότι ένιωσε έναν τρελό πόνο και δεν μπορούσε να καταλάβει τι του γινόταν! έκανε λοιπόν... το αυτονόητο! Μπήκε κατευθείαν στη βοηθητική η οποία υπάρχει εκεί γι αυτόν τον λόγο! Η βοηθητική δεν είναι για να πηγαίνουμε εμείς χαλαρά ούτε να πηγαίνουμε σιγά αν τελειώνει η βενζίνη ή αν κάτι πάθαμε. Η βοηθητική είναι για να μπαίνουμε όταν μας συμβαίνει κάτι και να σταματάμε εκεί. τέλος.
Επομένως να κοιτάξει πίσω του γιατί;;;; Αν ερχόταν κάποιος στη βοηθητική;;; Αφού απαγορεύεται να κινείσαι σε αυτήν!!!
Ακόμα και να ισχυρισθεί κάποιος ότι έπρεπε να κοιτάξει πριν το κάνει θα σου πει απλούστατα τι λε ρε φίλε πέθαινα τι ήθελες να κάνω;

Γι αυτό και ρώτησα το επίσης αυτονόητο. Αν ήταν ήδη ο παππούς στη βοηθητική επομένως ήταν εξίσου παράνομος ή μπήκε ξαφνικά οπότε και μπορεί να το δικαιολογήσει με όποιον τρόπο θέλει. Όπως του καβλώσει! Ακόμα και αν έγινε γιατί ο παππούς του ρθε ξαφνικά δεν μπορεί να αποδειχθεί παρά μόνο εάν το πει-παραδεχθεί ο ίδιος.

Αντίθετα αυτό που δεν μπορεί να μην αποδειχθεί είναι το ότι ο φίλος συμφορουμίτης πήγαινε με 80. Ειλικρινά θα περιμένω με πολύ μεγάλη ανυπομονησία το τι θα πει το δικαστήριο...

blackbusa
07/11/2009, 17:13
δεν μας ειπες ακομα σε πιον δρομο εισουνα...και τι σημαινει βοηθητικη...???ΛΕΑ νομιζω υπαρχει μονο σε ΕΟ οπου δεν υπαρχουν και φαναρια...αν μειλας για λεωφοριολωριδα και δεν τον εχεις πετυχει πισω κατα ενα 90% θα εχεις δικειο...βεβαια ολα ειναι θεμα και τις δικογραφιας της αστυνομιας...αναμενουμε λεπτομεριες...

reinmeister
07/11/2009, 17:29
στανταρ κατι εχει συμβει σημερα...δεν μπορει...

ρε παλληκαρια μισο κιλο γιατι θα χασω και το λιγο μυαλο που εχω...

θα το θεσω με παραδειγμα...

ειμαι εγω στην βοηθητικη σταματημενος....για κατουρημα,τσιγαρο,εγκεφαλικο,σεξ,να φαω κομποστα...εχω κατεβει απο το 'ργαλλειο ναι...?

καποια στιγμη σε αυτη την ζωη πρεπει να ανεβω πανω και να ξαναβγω στον κυριως δρομο...πως ακριβως θα το κανω αυτο?πετωντας?δεν πρεπει να οδηγησω για λιγο στην βοηθητικη?

την ωρα εκεινη λοιπον που εγω τσουλαω για να βγω απο την βοηθητικη και παω ευθεια ,αυτος που παει να μπει σε αυτην,αλλαζοντας παραλληλα λωριδα για να το κανει, δεν πρεπει να ελεγξει?

CB...K
07/11/2009, 17:30
Από διαφημιστικό έντυπο της Εγνατίας Οδού:
"ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κινούμαστε στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ). Η Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ) είναι η λωρίδα που βρίσκεται δεξιά από τη συνεχή διαγράμμιση.

Σ’ αυτήν κυκλοφορούν μόνο οχήματα έκτακτης ανάγκης (ασθενοφόρα, πυροσβεστικά κλπ), για να φθάσουν γρήγορα σε ένα ατύχημα.
Στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ) επιτρέπεται η προσωρινή στάθμευση του οχήματός μας, μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (βλάβη οχήματος, σοβαρή αδιαθεσία κλπ). Η κυκλοφορία ή η στάθμευση στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ) είναι παράβαση του ΚΟΚ και τιμωρείται με πρόστιμο."


Από πού προκύπτει πως η βοηθητική λωρίδα είναι έκτακτο parking όπου όποτε γουστάρεις χωρίς να ελέγξεις κόβεις δεξιά και μπαίνεις;

δεν έχει δικαίωμα κανείς να την χρησιμοποιεί πλην των ασθενοφόρων; τότε ας μην έμπαινε και ο παππούς. αφού μπήκε είναι κι'αυτός παράνομος και προκάλεσε και ατύχημα. Εδώ τον ληστή μέσα στο σπίτι σου αν τον βαρέσεις, θα σου κάνει και μήνυση και θα δικαιωθεί, γιατί να μην έχει δίκιο ο φίλος με τη μηχανή;

alximistis
07/11/2009, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στανταρ κατι εχει συμβει σημερα...δεν μπορει...

ρε παλληκαρια μισο κιλο γιατι θα χασω και το λιγο μυαλο που εχω...

θα το θεσω με παραδειγμα...

ειμαι εγω στην βοηθητικη σταματημενος....για κατουρημα,τσιγαρο,εγκεφαλικο,σεξ,να φαω κομποστα...εχω κατεβει απο το 'ργαλλειο ναι...?

καποια στιγμη σε αυτη την ζωη πρεπει να ανεβω πανω και να ξαναβγω στον κυριως δρομο...πως ακριβως θα το κανω αυτο?πετωντας?δεν πρεπει να οδηγησω για λιγο στην βοηθητικη?

την ωρα εκεινη λοιπον που εγω τσουλαω για να βγω απο την βοηθητικη και παω ευθεια ,αυτος που παει να μπει σε αυτην,αλλαζοντας παραλληλα λωριδα για να το κανει, δεν πρεπει να ελεγξει?


απαντά το ποστάκι του συμφορουμίτη από κάτω :)

CB...K
07/11/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αντίθετα αυτό που δεν μπορεί να μην αποδειχθεί είναι το ότι ο φίλος συμφορουμίτης πήγαινε με 80. Ειλικρινά θα περιμένω με πολύ μεγάλη ανυπομονησία το τι θα πει το δικαστήριο...
Γιατί να απαγορεύεται να μπεις στη βοηθητική με 80, όταν λίγο πριν πήγαινες με 120 στη λεωφόρο; Αλλά και με 80 να πήγαινες, γι'αυτό μπαίνεις στη βοηθητική για να κόψεις εκεί μέσα, και όχι στη λεωφόρο εμποδίζοντας τους από πίσω σου μέχρι να πέσεις στα 10χλμ/ώρα για να παρκάρεις...


Από το Δαφνί μέχρι τον Ασπρόπυργο έχει δύο λωρίδες και μία βοηθητική.

Μου λέτε σε ποια λωρίδα και με ποια ταχύτητα πρέπει να κινείται ένα παπί 125cc? Και αν θα πρέπει να είναι στη μέση της λωρίδας ή στην άκρη για να μην καθυστερεί τους από πίσω;

blackbusa
07/11/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Γιατί να απαγορεύεται να μπεις στη βοηθητική με 80, όταν λίγο πριν πήγαινες με 120 στη λεωφόρο; Αλλά και με 80 να πήγαινες, γι'αυτό μπαίνεις στη βοηθητική για να κόψεις εκεί μέσα, και όχι στη λεωφόρο εμποδίζοντας τους από πίσω σου μέχρι να πέσεις στα 10χλμ/ώρα για να παρκάρεις...


Από το Δαφνί μέχρι τον Ασπρόπυργο έχει δύο λωρίδες και μία βοηθητική.

Μου λέτε σε ποια λωρίδα και με ποια ταχύτητα πρέπει να κινείται ένα παπί 125cc? Και αν θα πρέπει να είναι στη μέση της λωρίδας ή στην άκρη για να μην καθυστερεί τους από πίσω;

βαση του ΚΟΚ αν πιανει τα 50χλμ (νομιζω) πρεπει να ειναι στην δεξια και οχι στην ΛΕΑ...και μην μπερδευετε την βοηθητικη με την ΛΕΑ...η πρωτη ειναι ενα ανοιγμα ας πουμε για να μπεις η να βγεις απο δρομο ταχειας κυκλοφοριας και η αλλη ειναι αυτο που ξερουμε ολοι...να μην το ξαναγραφω...

alximistis
07/11/2009, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Γιατί να απαγορεύεται να μπεις στη βοηθητική με 80, όταν λίγο πριν πήγαινες με 120 στη λεωφόρο; Αλλά και με 80 να πήγαινες, γι'αυτό μπαίνεις στη βοηθητική για να κόψεις εκεί μέσα, και όχι στη λεωφόρο εμποδίζοντας τους από πίσω σου μέχρι να πέσεις στα 10χλμ/ώρα για να παρκάρεις...


Από το Δαφνί μέχρι τον Ασπρόπυργο έχει δύο λωρίδες και μία βοηθητική.

Μου λέτε σε ποια λωρίδα και με ποια ταχύτητα πρέπει να κινείται ένα παπί 125cc? Και αν θα πρέπει να είναι στη μέση της λωρίδας ή στην άκρη για να μην καθυστερεί τους από πίσω;

Άσχετο το τελευταίο σου ερώτημα! Η ουσία είναι μία. Δεν επιτρέπεται να κινείσαι στη βοηθητική. Τέλος.

Το ερώτημα μου με τα 80 και την βοηθητική αποσκοπεί στο εξής: σου συμβαίνει κάτι απρόοπτο και αναγκάζεσαι να μπεις. Ε ρε φίλε δεν θα μπεις με όσα πας. Η λογική λέει ότι θα πέσεις στα φρένα.
Μπαίνεις και πέφτεις στα φρένα. Εδώ ο άλλος πήγαινε κινούνταν με 80. ΑΝ μετρηθεί φρενάρισμα πόσα μέτρα πιστεύεις ότι θα δείξει;;;

Εγώ το ξαναλέω και στενοχώρια μου αν θεωρηθώ κακός. Θέλω πολύ να δω την απόφαση του δικαστηρίου αν βέβαια φτάσει εκεί.

byron
07/11/2009, 17:51
Τα πράγματα είναι απλά. Η νομιμότητα της κυκλοφορίας σε ΛΕΑ είναι άλλο θέμα απ΄το ατύχημα. Αυτό που εξετάζεται σε ένα δικαστήριο είναι τι προκάλεσε το ατύχημα.
Η κίνηση σε ΛΕΑ ή η χωρίς προειδοποίηση και έλεγχο αλλαγή λωρίδας? Ελα μου ντε???:bawl:

ΥΓ: Παραδείγματα δικαίωσης ατόμων που ενεπλάκησαν σε ατύχημα χωρίς δίπλωμα υπάρχουν πολλά.

zephyr1
07/11/2009, 17:57
Εγω παντως με τον μπαπιο στην ΑΟ κινουμε αποκλειστικα στην βοηθητικη, αν κινηθω σε αλλη λωριδα δεν θα γραφω εδω μεσα.

Pappios
07/11/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα πράγματα είναι απλά. Η νομιμότητα της κυκλοφορίας σε ΛΕΑ είναι άλλο θέμα απ΄το ατύχημα. Αυτό που εξετάζεται σε ένα δικαστήριο είναι τι προκάλεσε το ατύχημα.
Η κίνηση σε ΛΕΑ ή η χωρίς προειδοποίηση και έλεγχο αλλαγή λωρίδας? Ελα μου ντε???:bawl:

ΥΓ: Παραδείγματα δικαίωσης ατόμων που ενεπλάκησαν σε ατύχημα χωρίς δίπλωμα υπάρχουν πολλά.


εαν δεν εχεις διπλωμα και φταιει ο αλλος δεν χρειαζεται να εχεις διπλωμα εσυ που σε ξαπλωσαν στο δρομο...μονο η τροχαια αν ερθει και εισαι καλα θα σε παει αυτοφωρο(αν δεν κανω λαθος) και θα δικαστης οχι για το ατυχημα αλλα γιατι οδηγας χωρις διπλωμα,δηλαδη σαν να σε ειχε πιασει στον δρομο.εαν φταις και ερθει η τροχαια...καηκες(!),μπορεις ομως να βαλεις οτι οδηγαγε αλλος με διπλωμα κ να του κανει εκεινος δηλωση!

byron
07/11/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pappios
εαν δεν εχεις διπλωμα και φταιει ο αλλος δεν χρειαζεται να εχεις διπλωμα εσυ που σε ξαπλωσαν στο δρομο...μονο η τροχαια αν ερθει και εισαι καλα θα σε παει αυτοφωρο(αν δεν κανω λαθος) και θα δικαστης οχι για το ατυχημα αλλα γιατι οδηγας χωρις διπλωμα,δηλαδη σαν να σε ειχε πιασει στον δρομο.εαν φταις και ερθει η τροχαια...καηκες(!),μπορεις ομως να βαλεις οτι οδηγαγε αλλος με διπλωμα κ να του κανει εκεινος δηλωση!

Δεν βγάζω νόημα στο τι γράφεις.
Αν έχει γίνει μαλακία απ΄τον άλλο το ότι δεν έχεις δίπλωμα δεν εξετάζεται, μιας και να είχες δεν θα μπορούσες να αποφύγεις κάποιον που πέρασε STOP, κόκκινο κλπ. Το δικαστήριο εξετάζει και τιμωρεί την έλλειψη διπλώματος σαν να κατηγορείσαι μόνο για αυτό και όχι στο αν συνέβαλλε στην δημιουργία ή αποφυγή του ατυχήματος.

Αλλο πράγμα η παρανομία κάποιου που δεν δημιουργεί ατύχημα, αλλά τιμωρείται απ΄τον νόμο και άλλο πράγμα το να δημιουργείς ατύχημα σε κάποιον που παρανομεί. Σαν να λέμε ότι αν περάσει κάποιος με STOP και εσύ-εγώ τρέχουμε με 60 χλμ στη πόλη φταίμε εμείς γιατί αν δεν τρέχαμε θα είχε προλάβει να περάσει.

CB...K
07/11/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω παντως με τον μπαπιο στην ΑΟ κινουμε αποκλειστικα στην βοηθητικη, αν κινηθω σε αλλη λωριδα δεν θα γραφω εδω μεσα.

είναι βοηθητική ή ΛΕΑ;

(και εγώ από βιασύνη βοηθητική τη λέω, όμως είναι άλλο πράγμα!)

Σήφης
07/11/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα πράγματα είναι απλά. Η νομιμότητα της κυκλοφορίας σε ΛΕΑ είναι άλλο θέμα απ΄το ατύχημα. Αυτό που εξετάζεται σε ένα δικαστήριο είναι τι προκάλεσε το ατύχημα.
Η κίνηση σε ΛΕΑ ή η χωρίς προειδοποίηση και έλεγχο αλλαγή λωρίδας? Ελα μου ντε???:bawl:

ΥΓ: Παραδείγματα δικαίωσης ατόμων που ενεπλάκησαν σε ατύχημα χωρίς δίπλωμα υπάρχουν πολλά.

+1.

Το ότι η μηχανή κινούταν παράνομα στη ΛΕΑ μπορεί να έχει σαν συνέπεια να φάει μια κλήση ο οδηγός της αλλά σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να την χτυπήσει κάποιος άλλος.
Ο οδηγός έκανε παράβαση αλλά το ίδιο και ο γέρος. Ο γέρος όμως που την έκανε δεύτερος έχει την ευθύνη λόγω αλλαγής λωρίδας.
Δεν είναι πάντα συνώνυμες οι τροχαίες παραβάσεις με την ευθύνη για τα ατυχήματα.

Από την εμπειρία μου από τον κλάδο ζημιών πορώ να πω το εξής (δεν ξέρω ποσο το κάνω κατανοητό αλλά αυτό εφαρμόζουμε): Αυτός που κάνει την παράβαση δεύτερος αυτός έχει την ευθύνη.

Π.Χ. Κάποιος είναι παρκαρισμένος π.χ. στην οδό Ομήρου έναντι της παλιάς βουλής κι έχει πάει στη δουλειά του. Ένας ταρίφας χάνει τον έλεγχο του οχήματος του και παρασέρνει τη μηχανή. Τι θα ισχυριστεί ο ταρίφας ή η ασφαλιστική του;
Ότι η μηχανή ήταν παράνομα παρκαρισμένη για να μην την αποζημιώσει;

GSF
07/11/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Ότι η μηχανή ήταν παράνομα παρκαρισμένη για να μην την αποζημιώσει;

φυσικά... εκτώς και αν καταφέρει ο ιδιοκτήτης της μηχανής να αποδείξει οτι ήταν παράνομα παρκαρισμένος για κάποιον σοβαρό λόγο, π.χ οτι η μηχανή του είχε μηχανικό πρόβλημα κ αναγκάστικε να την αφήσει εκεί... δεν είμαι δικηγόρος αλλα νομίζω οτι είναι κοινή λογική...

Σήφης
07/11/2009, 18:51
Το προφανές δεν είναι πάντα το σωστό.

Το ότι ήταν παράνομα παρκαρισμένη μπορεί να αποτελεί τροχονομική παράβαση και νε επισείει ποινή αλλά δε δίδει σε κανέναν το δικαίωμα να τη χτυπήσει.

byron
07/11/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
φυσικά... εκτώς και αν καταφέρει ο ιδιοκτήτης της μηχανής να αποδείξει οτι ήταν παράνομα παρκαρισμένος για κάποιον σοβαρό λόγο, π.χ οτι η μηχανή του είχε μηχανικό πρόβλημα κ αναγκάστικε να την αφήσει εκεί... δεν είμαι δικηγόρος αλλα νομίζω οτι είναι κοινή λογική...

Φίλε μου θα ήταν ο παράδεισος των ασφαλιστικών αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. :lol:
Σε γωνίες πχ απαγορεύεται να παρκάρεις. Αν σκάσεις πάνω σε παρκαρισμένο και πει οτι δεν πληρώνω γιατί είναι παράνομα σταθμευμένο θα γελάνε και τα περιστέρια της Ευελπίδων.

CB...K
07/11/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Άσχετο το τελευταίο σου ερώτημα! Η ουσία είναι μία. Δεν επιτρέπεται να κινείσαι στη βοηθητική. Τέλος.



Tυπικά και νομικά νομίζω πως έχεις δίκιο.

Μου απαντάς όμως στο συγκεκριμένο δρόμο που ανέφερα, το παπί πρέπει να κινηθεί στο κέντρο της δεξιάς λωρίδας ή στην άκρη της για να περνάνε και τα αυτοκίνητα δίπλα του; (αλήθεια, μήπως - όπως και στις λεωφορειολωρίδες - υπάρχει εξαίρεση για τα μηχανάκια; στην πράξη, αποκλείεται να εμποδίσουν τη διέλευση οχήματος ανάγκης).

Η ερώτησή μου αποσκοπεί στο να καταλάβουμε πως κάθε περίσταση είναι διαφορετική.

Όσο για το με πόσα μπήκε στην βοηθητική, μπορεί να ισχυριστεί πως κάποιος τον έκλεισε, τον απέφυγε μπαίνοντας στη βοηθητική και μετά έπεσε στα φρένα..

Δεν θέλω ντε και καλά να την πληρώσει ο παππούς, απλά προσπαθώ να βρώ λογικά επιχειρήματα υπεράσπισης της μηχανής γιατί πιστεύω πως ο (όποιος) παππούς έπρεπε να ελέγξει. Τώρα, αν η μηχανή πήγαινε με 200, μάλλον δεν θα προλάβαινε να την αντιληφθεί κανείς, και ο αναβάτης της θα έπρεπε να το ξέρει αυτό...

Cpt. Haddock
07/11/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φίλε μου θα ήταν ο παράδεισος των ασφαλιστικών αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. :lol:
Σε γωνίες πχ απαγορεύεται να παρκάρεις. Αν σκάσεις πάνω σε παρκαρισμένο και πει οτι δεν πληρώνω γιατί είναι παράνομα σταθμευμένο θα γελάνε και τα περιστέρια της Ευελπίδων.

Δεν ξέρω αν θα γελάνε, είναι tricky περιπτωση. Εαν πέσεις με τη μηχανή σε παράνομα παρκαρισμένο και χτυπήσεις, μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση, στη βάση του οτι δεν έπρεπε το όχημα να βρισκεται εκεί. Εαν δε με γελά η μνήμη μου, έχει επιδικαστεί κατι παρόμοιο παλαιοτερα

GSF
07/11/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φίλε μου θα ήταν ο παράδεισος των ασφαλιστικών αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. :lol:
Σε γωνίες πχ απαγορεύεται να παρκάρεις. Αν σκάσεις πάνω σε παρκαρισμένο και πει οτι δεν πληρώνω γιατί είναι παράνομα σταθμευμένο θα γελάνε και τα περιστέρια της Ευελπίδων.

χμμ.. δεν ξέρω γιατι αλλα κάτι μου λέει οτι είναι λίγο λεπτό αυτό το ζήτημα.. δηλαδή αν κάποιος έχει σταματήσει για τσιγάρα με το αμάξι κλείνοντας μια λωρίδα και κάποιος άλλος περάσει και του φάει τον καθρέπτη φταίει αυτός που ερχόταν?? η αν ξαφνικά σε μια απότομη στροφή δείς ένα σταματημένο αμάξι μπροστά σου φταίς απόλυτα εσύ? ... δεν λέω για μια απλή γωνία σε στενό που κινήσαι με 20-30 km/h ... τεσπά μπορεί να έχετε και δίκαιο ;)

Σήφης
07/11/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
χμμ.. δεν ξέρω γιατι αλλα κάτι μου λέει οτι είναι λίγο λεπτό αυτό το ζήτημα.. δηλαδή αν κάποιος έχει σταματήσει για τσιγάρα με το αμάξι κλείνοντας μια λωρίδα και κάποιος άλλος περάσει και του φάει τον καθρέπτη φταίει αυτός που ερχόταν?? η αν ξαφνικά σε μια απότομη στροφή δείς ένα σταματημένο αμάξι μπροστά σου φταίς απόλυτα εσύ? ... δεν λέω για μια απλή γωνία σε στενό που κινήσαι με 20-30 km/h ... τεσπά μπορεί να έχετε και δίκαιο ;)

Στην πρώτη περίπτωση φταίει αυτός που περνάει κι όχι εκείνος που είναι σταματημένος.
Στη δεύτερη δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Σταματημένος στη μέση του δρόμου λόγω κίνησης ή παρκαρισμένος;

CB...K
07/11/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ξέρω αν θα γελάνε, είναι tricky περιπτωση. Εαν πέσεις με τη μηχανή σε παράνομα παρκαρισμένο και χτυπήσεις, μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση, στη βάση του οτι δεν έπρεπε το όχημα να βρισκεται εκεί. Εαν δε με γελά η μνήμη μου, έχει επιδικαστεί κατι παρόμοιο παλαιοτερα
και εμένα κάτι μου θυμίζει... δεν είμαι σίγουρος όμως.

sergiosm
07/11/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
σου ειπα ομως τι ειπα στην τροχαια εγω και τι ειπε και ο παππους.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΘΣΩ ΚΑΠΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΟΤΟ ΜΟΘ ΠΙΣΩ....
ΟΧΙ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥ ΠΟΘ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΟΥΤΕ 500 ΕΥΡΩ ΖΗΜΙΑ!!!!!!!

Με άλλα λόγια,

ΞΕΡΕΙΣ ότι ΦΤΑΙΣ και προσπαθείς να εξαπατήσεις την τροχαία και μελλοντικά ίσως το δικαστήριο.

Και τί θες τώρα;

συμβουλές;

Τί να πώ ... εύγε ...
:a41:

CB...K
07/11/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
δηλαδή αν κάποιος έχει σταματήσει για τσιγάρα με το αμάξι κλείνοντας μια λωρίδα και κάποιος άλλος περάσει και του φάει τον καθρέπτη φταίει αυτός που ερχόταν??

εδώ η απάντηση είναι κατηγορηματικά : ναί, φταίει αυτός που ερχόταν!
Δεν σημαίνει πως ότι βρίσκεται στο δρόμο μας παράνομα το τρακάρουμε και έχουμε και δίκιο!

menelaos46
07/11/2009, 19:20
Ρε παιδια ο παππους φταιει, που επεσε πανω του, το γιατι ηταν στη βοηθητικη δε το εξεταζει κανεις. Με την ιδια λογικη κι ο παππους εμπαινε στη βοηθητικη χωρις λογο.
Θα σε παρουν τηλ απο την τροχαια να πα να δωσεις καταθεση.


Υ.Γ. Μερικοι εδω μεσα αν ηταν αστυνομια θα τους ειχαν ξεκωλι@σει ολους!!!!!

byron
07/11/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ξέρω αν θα γελάνε, είναι tricky περιπτωση. Εαν πέσεις με τη μηχανή σε παράνομα παρκαρισμένο και χτυπήσεις, μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση, στη βάση του οτι δεν έπρεπε το όχημα να βρισκεται εκεί. Εαν δε με γελά η μνήμη μου, έχει επιδικαστεί κατι παρόμοιο παλαιοτερα

Το παρακάτω περιστατικό (http://www.madata.gr/index.php/greece/athens/4009.html) έγινε δίπλα στο σπίτι μου, και ο λόγος που δεν ήταν το αμάξι μου μαζί ήταν ότι είχα σταθμεύσει συμπτωματικά αλλού. Όλα τα αυτοκίνητα ήταν σύμφωνα με τον ΚΟΚ παράνομα σταθμευμένα. Οι ιδιοκτήτες αποζημιώθηκαν φυσικά. Αν έφαγαν κλήση δεν το ξέρω... :p


179780

GSF
07/11/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το παρακάτω περιστατικό (http://www.madata.gr/index.php/greece/athens/4009.html) έγινε δίπλα στο σπίτι μου, και ο λόγος που δεν ήταν το αμάξι μου μαζί ήταν ότι είχα σταθμεύσει συμπτωματικά αλλού. Όλα τα αυτοκίνητα ήταν σύμφωνα με τον ΚΟΚ παράνομα σταθμευμένα. Οι ιδιοκτήτες αποζημιώθηκαν φυσικά. Αν έφαγαν κλήση δεν το ξέρω... :p

καλά αυτό θέλει προσπάθεια πάντως... :eyepop: :eyepop:

CB...K
07/11/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Με άλλα λόγια,

ΞΕΡΕΙΣ ότι ΦΤΑΙΣ και προσπαθείς να εξαπατήσεις την τροχαία και μελλοντικά ίσως το δικαστήριο.

Και τί θες τώρα;

συμβουλές;

Τί να πώ ... εύγε ...
:a41:

Το ποιος λέει όλη την αλήθεια δεν θα το μάθουμε ποτέ!

έστω όμως ότι ο μοτοσυκλετιστής φταίει!

αν φταίει όμως και ο παππούς (άρα συνυπευθυνότητα) γιατί να είναι κακό να περιοριστεί η ζημιά του μοτοσυκλετιστή;

(όσο για την τροχαία και το δικαστήριο, ποτέ δεν βλέπουν παραπέρα από τα στοιχεία που τους προσκομίζουν, δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις για να αξιολογήσουν τα συμβάντα, κρίνουν εκ του αποτελέσματος - μιλάω εκ πείρας. Είναι δεδομένο πως η ασφαλιστική του παππού θα θελήσει να κοροιδέψει όσο μπορεί και τροχαία και δικαστήριο, προκειμένου να πληρώσει τα λιγότερα, και μόνο όποιος έχει ζημιωθεί από τέτοιο δικαστήριο, δεν τις λυπάται. Άλλωστε οι 5 που πρόσφατα έκλεισαν, δεν είχαν πέσει θύματα απατεώνων ασφαλισμένων).

sergiosm
07/11/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Το ποιος λέει όλη την αλήθεια δεν θα το μάθουμε ποτέ!

έστω όμως ότι ο μοτοσυκλετιστής φταίει!

αν φταίει όμως και ο παππούς (άρα συνυπευθυνότητα) γιατί να είναι κακό να περιοριστεί η ζημιά του μοτοσυκλετιστή;

(όσο για την τροχαία και το δικαστήριο, ποτέ δεν βλέπουν παραπέρα από τα στοιχεία που τους προσκομίζουν, δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις για να αξιολογήσουν τα συμβάντα, κρίνουν εκ του αποτελέσματος - μιλάω εκ πείρας. Είναι δεδομένο πως η ασφαλιστική του παππού θα θελήσει να κοροιδέψει όσο μπορεί και τροχαία και δικαστήριο, προκειμένου να πληρώσει τα λιγότερα, και μόνο όποιος έχει ζημιωθεί από τέτοιο δικαστήριο, δεν τις λυπάται. Άλλωστε οι 5 που πρόσφατα έκλεισαν, δεν είχαν πέσει θύματα απατεώνων ασφαλισμένων).

Δεν ξέρω ποιος φταίει.

Από τα λεγόμενά του όμως φαίνεται να φταίει ο ίδιος.
Άλλωστε παραδέχθηκε ότι είπε ψέμματα στην τροχαία.

moi
07/11/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Με άλλα λόγια,

ΞΕΡΕΙΣ ότι ΦΤΑΙΣ και προσπαθείς να εξαπατήσεις την τροχαία και μελλοντικά ίσως το δικαστήριο.

Και τί θες τώρα;

συμβουλές;

Τί να πώ ... εύγε ...
:a41:


ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?????
κοιταξτε να δειτε εγραψα εδω για να συζητησουμε το προβλημα μου και οχι για να δικιολογηθω ουτε να EΞΑΠΑΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ οπως λεει ο φιλος παραπανω......
απλως θελω να ακουσω τισ γνωμες σας και αν καποιος ειχε παρομοιο περιστατικο να μου πως το χειρηστηκε....

(καταλαθος εγραψα απο το pc του φιλου)

LiakosVstrom
09/11/2009, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zx10iw
Καλησπέρα παιδιά! Είχα ένα ατύχημα πριν μια εβδοάδα.Ήμουν στην βοηθητικιή λωρίδα με 80 χιλιόμετρα και ένας παππούς μου έκλεισε τη βοηθητική! Με σφήνωσε ανάμεσα στην μπάρα και στο αυτοκίνητό του. Έχει έρθει κανονικά η τροχαία απλά εγω δεν έχω δώσει ακόμη κατάθεση γιατί ημουν νοσοκομείο.
Ποιά η γνώμη σας? Και τι βήματα ακολουθούμε σε αυτήν την περίπτωση?

Η μηχανή καταστράφηκε!


και οι 2 παράνομοι είστε βασικά.... όμως εκείνος αφού άλλαξε πορεία έπρεπε να ελέγξει πίσω του αν έρχεται κανένας (αφού δεν παύει να είναι λωρίδα δρόμου - άσχετα αν απαγορεύεται να κινήσαι εκεί αν δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη). και μιας και σε είχε από δεξιά ίσως να κέρδιζες.

σε παρόμοιο περιστατικό που είχα ενώ έκανα προσπέραση σε όχημα από αριστερά και ενώ ήμουν ήδη στο ύψος της πόρτας του οδηγού αποφάσισε να κάνει κι αυτή - γυναίκες - προσπέραση αφού ήταν στην κοσμάρα της και δεν έκανε καν τον κόπο να κοιτάξει -αν όχι καθρέφτη - δίπλα της, της ξήλωσα τον μπροστά προφυλακτήρα με το πίσω δεξί πατάκι. ενώ ήμασταν και οι δύο σε δρόμο που απαγορεύεται η προσπέραση στην ασφαλιστική μου είπαν πως και να κάνει αρνητική δήλωση φταίει έτσι κι αλλιώς (με βρήκε πίσω δεξιά κι εγώ την βρήκα μπροστά αριστερά σε προσπέραση) . ίσως από τη στιγμή που κάνουν και οι δύο μαλακία να ισχύει ακόμα ο ΚΟΚ.

zefos1100xx
09/11/2009, 02:33
......οκ ρε παιδια , δεν κανει να κινουμαστε στην βοηθητικη το ξερουμε αυτο.....
Αν συμβει πρεπει ο καθε παππους τιμωρος ''the punisher'' , να μας βαλει στον σωστο δρομο?....εκμαθηση μεσω αποτυχιας δηλαδη?

.....και αφηστε τα ψοφια ολοι χρησιμοποιουμε την βοηθητικη (σπανια ή συχνα) , τι δουλεια ειχε να αλλαξει λωριδα χωρις να ελεγξει αν ερχοταν καποιος αλλος (που στο κατω κατω πιθανοτατα ειχε κανει το ιδιο πριν λιγα δευτερολεπτα-για τον ιδιο λογο με αυτον)....????



....καλα δεν σας ενοχλει οτι το βασικο επιχειρημα του παππου στο δικαστηριο θα ειναι οτι η μοτοσυκλετα ηταν στην βοηθητικη , την στιγμη που την χτυπησε γιατι......... πηγε να ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ?????

Το εχω ξαναγραψει......ποτε δεν καταλαβα αυτες τις επικηδειες -κατοπιν εορτης- διδαχες....με αντιδραστικο χαρακτηρα!

...το μονο που θα δεχομουν προσωπικα σαν επιχειρημα θα ηταν κατι σε φαση ''να τελειοποιησουμε (σε οδηγικη συμπεριφορα) τους εαυτους μας , εφοσον ειμαστε εκτεθειμενοι απεναντι στα αυτοκινητα , ωστε να αποφευγουμε εγκαιρως ή να προβλεπουμε την κακια στιγμη , και οντας αμεμπτοι να μπορουμε να διεκδικουμε τα σπασμενα της υποθεσης''..............

............αλλα δεν ειναι ετσι


....ουτε θα ηθελα να ακουσω τον πρωτο αναμαρτητο να ποσταρει απο κατω οτι δεν εχει μπει ποτε σε βοηθητικη (οκ ρε μεγαλε απο τωρα μπραβο και ενα κουλουρι δωρο) , και εχει τελειοποιησει την οδηγηση του (δηλαδη οποιος εχει μπει στην βοηθητικη καλα του κανανε αν τον τσακισανε?.....οποιος δεν ειναι τελειος ας τον πεταξουνε κατω γιατι του αξιζει?)...

ουτε προτεινω να επιβραβευουμε και να ενθαρρυνουμε παραβασεις του κοκ , αλλα στο κατω κατω λιγη αλληλεγγυη δεν βλαπτει.....

the who
09/11/2009, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
......οκ ρε παιδια , δεν κανει να κινουμαστε στην βοηθητικη το ξερουμε αυτο.....
Αν συμβει πρεπει ο καθε παππους τιμωρος ''the punisher'' , να μας βαλει στον σωστο δρομο?....εκμαθηση μεσω αποτυχιας δηλαδη?

.....και αφηστε τα ψοφια ολοι χρησιμοποιουμε την βοηθητικη (σπανια ή συχνα) , τι δουλεια ειχε να αλλαξει λωριδα χωρις να ελεγξει αν ερχοταν καποιος αλλος (που στο κατω κατω πιθανοτατα ειχε κανει το ιδιο πριν λιγα δευτερολεπτα-για τον ιδιο λογο με αυτον)....????



....καλα δεν σας ενοχλει οτι το βασικο επιχειρημα του παππου στο δικαστηριο θα ειναι οτι η μοτοσυκλετα ηταν στην βοηθητικη , την στιγμη που την χτυπησε γιατι......... πηγε να ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ?????

Το εχω ξαναγραψει......ποτε δεν καταλαβα αυτες τις επικηδειες -κατοπιν εορτης- διδαχες....με αντιδραστικο χαρακτηρα!

...το μονο που θα δεχομουν προσωπικα σαν επιχειρημα θα ηταν κατι σε φαση ''να τελειοποιησουμε (σε οδηγικη συμπεριφορα) τους εαυτους μας , εφοσον ειμαστε εκτεθειμενοι απεναντι στα αυτοκινητα , ωστε να αποφευγουμε εγκαιρως ή να προβλεπουμε την κακια στιγμη , και οντας αμεμπτοι να μπορουμε να διεκδικουμε τα σπασμενα της υποθεσης''..............

............αλλα δεν ειναι ετσι


....ουτε θα ηθελα να ακουσω τον πρωτο αναμαρτητο να ποσταρει απο κατω οτι δεν εχει μπει ποτε σε βοηθητικη (οκ ρε μεγαλε απο τωρα μπραβο και ενα κουλουρι δωρο) , και εχει τελειοποιησει την οδηγηση του (δηλαδη οποιος εχει μπει στην βοηθητικη καλα του κανανε αν τον τσακισανε?.....οποιος δεν ειναι τελειος ας τον πεταξουνε κατω γιατι του αξιζει?)...

ουτε προτεινω να επιβραβευουμε και να ενθαρρυνουμε παραβασεις του κοκ , αλλα στο κατω κατω λιγη αλληλεγγυη δεν βλαπτει.....


Για να εξηγουμαστε.Χεστηκα για το ποιος εχει δικηο η αδικο.Απο τη στιγμη που μπαινεις στην βοηθητικη η στην λεωφορειολωριδα παιζεις κορωνα γραμματα με την ακεραιοτητα σου.Δεν αξιζει τον κοπο να προσπαθεις να κερδισεις μερικα μετρα και να ρισκαρεις.
Απο κει και περα ναι το παθημα γινεται? μαθημα.Ευτυχως ο φιλος μας γλυτωσε τα χειροτερα.

Σήφης
09/11/2009, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
και οι 2 παράνομοι είστε βασικά.... όμως εκείνος αφού άλλαξε πορεία έπρεπε να ελέγξει πίσω του αν έρχεται κανένας (αφού δεν παύει να είναι λωρίδα δρόμου - άσχετα αν απαγορεύεται να κινήσαι εκεί αν δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη). και μιας και σε είχε από δεξιά ίσως να κέρδιζες.

Το "από δεξιά" που λέμε δεν ισχύει σε παράλληλες πορείες οχημάτων παρά μόνο σε διασταυρώσεις δρόμων όταν δεν υφίσταται σήμανση.
Σε παράλληλες πορείες όποιος αλλάζει λωρίδα έχει συνήθως την ευθύνη.

TROOPER
09/11/2009, 08:58
κακως ησουν στη λεα εσυ αφου δεν ειχες καποια εκτακτη αναγκη.κακως μπηκε και ο μπαρμπας για τον ιδιο λογο.αν υπηρχε ηθος και στους 2 σας θα σου εκανε δηλωση ο παππους και εσυ θα επρεπε να πληρωσεις τη ζημια του εφ οσων ειναι 500 ευρα.αλλα επειδη το ηθος μαλλον ειναι αγνωστη λεξη και ειστε και οι 2 παρανομοι προσπαθησε να αποζημιωθεις.

TOLISTOLAROS
10/11/2009, 09:29
Σε περίπτωση ανωτέρας βίας αν δε σταματήσεις δεξιά(=ΛΕΑ) θα προκαλέσεις σίγουρα ατύχημα.Αν πχ χαλάσει το αμάξι/μηχανάκι σου που διάολο θα διαλέξεις να το αφήσεις τσουλώντας;Αριστερή λωρίδα;
Σε τέτοιες έκτακτες καταστάσεις κοιτάς την ασφάλεια όλων,όχι το γράμμα του νόμου

mpizi
10/11/2009, 09:49
καλημερα στη παρεα και παντα ορθιοι
το ενδεχόμενο να πληρώσει ο καθενας τη δικια του ζημιά δεν υπάρχει?
εγω κατι τέτοιο πιστεύω θα γίνει...

byron
10/11/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Υ.Γ. Μερικοι εδω μεσα αν ηταν αστυνομια θα τους ειχαν ξεκωλι@σει ολους!!!!!

Χαλαρά. :lol:

EVI
10/11/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το παρακάτω περιστατικό (http://www.madata.gr/index.php/greece/athens/4009.html) έγινε δίπλα στο σπίτι μου, και ο λόγος που δεν ήταν το αμάξι μου μαζί ήταν ότι είχα σταθμεύσει συμπτωματικά αλλού. Όλα τα αυτοκίνητα ήταν σύμφωνα με τον ΚΟΚ παράνομα σταθμευμένα. Οι ιδιοκτήτες αποζημιώθηκαν φυσικά. Αν έφαγαν κλήση δεν το ξέρω... :p

ποτε εγινε αυτο ρε?????wtf?!!!

ρε το 909!!!!wow :lol:

byron
10/11/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ποτε εγινε αυτο ρε?????wtf?!!!

ρε το 909!!!!wow :lol:

Πριν2 χρόνια έγινε και μη το γελάς καθόλου. Από θαύμα δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι αφού ξεκίνησε να γκρεμίζει αυτοκίνητα, δέντρα, μηχανάκια, ταμπέλες από το ύψος της Αγροτικής στη Πηγάδα και έφτασε μέχρι τη Ζαννή πηγαίνοντας από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο.

Νομίζω ότι ο οδηγός του πέθανε τελικά.

zefos1100xx
10/11/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Για να εξηγουμαστε.Χεστηκα για το ποιος εχει δικηο η αδικο.Απο τη στιγμη που μπαινεις στην βοηθητικη η στην λεωφορειολωριδα παιζεις κορωνα γραμματα με την ακεραιοτητα σου.Δεν αξιζει τον κοπο να προσπαθεις να κερδισεις μερικα μετρα και να ρισκαρεις.
Απο κει και περα ναι το παθημα γινεται? μαθημα.Ευτυχως ο φιλος μας γλυτωσε τα χειροτερα.


...βασικα δεν μου αρεσει ο τονος σου και αυτο το ''χεστηκα''.............

....μαλλον δεν επιασες αυτο με την αλληλεγγυη που ειπα , αλλα δεν πειραζει....

.....και σιγα το ''ρισκο'' να μπεις στην βοηθητικη δηλαδης!ετσι οπως το λες το παρουσιαζεις σαν να παρεις εσωτερικη στην corkscrew απο τον rossi μεταφορικα στην λεωφορο κηφισιας!.....αυτο που επαθε το παληκαρι ειναι κατι πολυ πιο καθημερινο.


...τωρα να μου πεις: ...''και να που εγινε το κακο!'' , και εδω εχεις δικιο , αλλα υπαρχουν καλυτεροι τροποι να πεις αυτο που θες.....χωρις να θελω να σου αλλαξω την γνωμη-πες οτι νομιζεις , και μετα εγω (εσυ-οι αλλοι) αν συμφωνω θα πω την δικια μου.


Δεν θεωρω το ποστ μου off-topic....θεωρω οτι απανταω σε μια μορφη ''εσωτερικης'' αντιμετωπισης του θεματος απο μεριας μας (μοτοσυκλετιστων ετσι?)




...ακου ''χεστηκα''!

CB...K
10/11/2009, 20:27
Συμφωνώ με τον Ζέφο.

Θέλω να πιστεύω πως ο φίλος who, απλά εκφράστηκε έτσι για να δείξει την αντικειμενικότητά του. Όμως πράγματι ήταν κακόηχο αλλά και πολύ κυνικό! Άλλωστε για να μπεί στον κόπο να γράψει κάτι, πάει να πεί πως το συμβάν δεν τον άφησε αδιάφορο.

Όσο για την αλληλεγγύη, συμφωνώ, αλλά με μέτρο! Να μην αδικούμε δηλαδή όσους δεν είναι δικυκλιστές, γιατί και εμείς δεν είμαστε πάντα άγγελοι!

the who
10/11/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...βασικα δεν μου αρεσει ο τονος σου και αυτο το ''χεστηκα''.............

....μαλλον δεν επιασες αυτο με την αλληλεγγυη που ειπα , αλλα δεν πειραζει....

.....και σιγα το ''ρισκο'' να μπεις στην βοηθητικη δηλαδης!ετσι οπως το λες το παρουσιαζεις σαν να παρεις εσωτερικη στην corkscrew απο τον rossi μεταφορικα στην λεωφορο κηφισιας!.....αυτο που επαθε το παληκαρι ειναι κατι πολυ πιο καθημερινο.


...τωρα να μου πεις: ...''και να που εγινε το κακο!'' , και εδω εχεις δικιο , αλλα υπαρχουν καλυτεροι τροποι να πεις αυτο που θες.....χωρις να θελω να σου αλλαξω την γνωμη-πες οτι νομιζεις , και μετα εγω (εσυ-οι αλλοι) αν συμφωνω θα πω την δικια μου.


Δεν θεωρω το ποστ μου off-topic....θεωρω οτι απανταω σε μια μορφη ''εσωτερικης'' αντιμετωπισης του θεματος απο μεριας μας (μοτοσυκλετιστων ετσι?)




...ακου ''χεστηκα''!


Δλδ το χεστηκα δεν τοχεις ξανακουσει.Οκ λοιπον να το κανω πιο λιανα.
Μπαινεις στη βοηθητικη και εχεις ατυχημα.Μετα απο οτι εχει γινει διαβαζω ενα "σιγα και τι εγινε ολοι μπαινουν στην βοηθητικη" η καπως ετσι τελος παντων πραγμα που με κανει να πιστευω οτι δεν εχεις μαθει τιποτα μετα απο το ατυχημα σου.Επρεπε ναχεις σπασει τιποτα χερια ποδια και πλευρα(μακρια απ ολους μας,ξορκισμενος ο Μητσοτακης) για να καταλαβεις οτι εχεις κανει χαζομαρα?
Αυτη σου η σταση με κανει να σκεφτομαι οτι μπορει να το επαναλαβεις.Επειδη η ανθρωπινη ζωη ειναι πανω απ ολα για μενα χεστηκα για το μηχανακι,το γερο,τις εκατερωθεν ζημιες κλπ.
Αν δεν θεωρεις μοτοσυκλετιστικη αλληλεγγυη το να προσπαθει καποιος αγνωστος σε σενα συνανθρωπος σου,να σε ταρακουνησει για να καταλαβεις το λαθος σου παω πασσο.
Την επομενη φορα που θα κανεις χαζομαρα και θα την ποσταρεις θα σε παρηγορησω αν και δεν πιστευω οτι αυτο θα σε βοηθησει.
Φιλη μου ανεβαινε με παπι την Αλεξανδρας ΜΕΣΑ στον λεωφορειοδρομο.Της τοχαμε πει οτι ειναι επικινδυνο αλλα δεν καταλαβαινε τιποτα.Μια ωραια μερα καποια κυρια με κουτι θυμηθηκε οτι επρεπε να στριψει δεξια πραγμα που εκανε χωρις πολλα πολλα(φλας καθρεφτες κλπ).Μονο που στριβοντας πεταξε τη φιλη μου πανω στα κολωνακια του Αβραμοπουλου.Αποτελεσμα?Τρεις μηνες στο ΚΑΤ,λαμες,ενα γονατο σμπαραλια κι ενα κουσουρι στο δεξι ποδι forever.
Μπορει να υπαρχουν και καλυτεροι τροποι αλλα ειλικρινα εκνευριστηκα που χαθηκε η ουσια και αναλωθηκε η κουβεντα στο ποιος φταιει (οπως ειπε κι ο Βυρωνας ρωτα εναν δικηγορο).

Οσο για τον τονο μου κανεις μεγαλο λαθος.Οπως βλεπεις βαριεμαι να βαζω τονους.:rotflmao: :wave2:

zefos1100xx
11/11/2009, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

Την επομενη φορα που θα κανεις χαζομαρα και θα την ποσταρεις θα σε παρηγορησω αν και δεν πιστευω οτι αυτο θα σε βοηθησει.


...τωρα απευθυνεσαι σε δευτερο προσωπο γενικα , σε εμενα , ή σε αυτον που εβαλε το ποστ?


...για να μην τραβαει η κουβεντα πολυ σε προσωπικο επιπεδο , αναφορικα λεω οτι αυτο που σου ειπα χωριζεται σε δυο πτυχες: πρωτον στο κυριως θεμα στο οποιο διαφωνω μαζι σου καθετα διαγωνια και οριζοντια , αλλα δεν σε θιγω για τις αποψεις σου , απλα εκφραζω την αντιθεση μου , και δευτερον στον τροπο που μιλησες (και ισως εννοουνται τα κλισε τυπου ''ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα κλπ...'')

Τωρα για το ποσο καθημερινο και ανθρωπινο ειναι αυτο που συνεβησε στο παληκαρι που τρακαρε δεν εχω να παραθεσω κατι εκτος του οτι αν κινηθεις με μοτοσυκλετα συμφωνα με απολυτη πειθαρχια στον κοκ , σε εναν δρομο με μια λωριδα+βοηθητικη/ΛΕΑ θα πρεπει να ''πιασεις'' πισω απο ενα ΙΧ/ταξι/νταλικα και να πηγαινεις μαζι μεχρι την αποκαλυψη του ιωαννη.....εσυ το κανεις?...ποιος το κανει?...και ποιος ο λογος να εχεις μηχανη?...η αισθηση της ελευθεριας στην ....μιχαλακοπουλου?

the who
11/11/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...τωρα απευθυνεσαι σε δευτερο προσωπο γενικα , σε εμενα , ή σε αυτον που εβαλε το ποστ?


...για να μην τραβαει η κουβεντα πολυ σε προσωπικο επιπεδο , αναφορικα λεω οτι αυτο που σου ειπα χωριζεται σε δυο πτυχες: πρωτον στο κυριως θεμα στο οποιο διαφωνω μαζι σου καθετα διαγωνια και οριζοντια , αλλα δεν σε θιγω για τις αποψεις σου , απλα εκφραζω την αντιθεση μου , και δευτερον στον τροπο που μιλησες (και ισως εννοουνται τα κλισε τυπου ''ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα κλπ...'')

Τωρα για το ποσο καθημερινο και ανθρωπινο ειναι αυτο που συνεβησε στο παληκαρι που τρακαρε δεν εχω να παραθεσω κατι εκτος του οτι αν κινηθεις με μοτοσυκλετα συμφωνα με απολυτη πειθαρχια στον κοκ , σε εναν δρομο με μια λωριδα+βοηθητικη/ΛΕΑ θα πρεπει να ''πιασεις'' πισω απο ενα ΙΧ/ταξι/νταλικα και να πηγαινεις μαζι μεχρι την αποκαλυψη του ιωαννη.....εσυ το κανεις?...ποιος το κανει?...και ποιος ο λογος να εχεις μηχανη?...η αισθηση της ελευθεριας στην ....μιχαλακοπουλου?

Απευθυνομαι εμμεσα και στους δυο γιατι ταυτιστηκατε.
Δεν υπαρχει προσωπικο θεμα ρε φιλε,εδω δεν γνωριζομαστε καν.Νομιζω οτι σου εξηγησα για τον "τροπο" που μιλησα.Οταν ο αλλος δεν καταλαβαινει ποσο λαθος ειναι δεν του χαιδευεις τ αυτια.Τον ταρακουνας.Αν ειναι λαθος η σωστο το κρινουν αυτοι που διαβαζουν(μαζι μ αυτους κι εσυ φυσικα).
Επειδη ειναι καθημερινη χαζομαρα αυτο που επαθε ο φιλος μας κι επειδη διαβαζουν πολλοι εδω μεσα καλο ειναι να επισημαινονται τα λαθη.Πισω απο ταξι,ιχ κλπ δεν θα παω.Θα προσπαθησω να προσπερασω με ασφαλεια η θα αφησω ασφαλη αποσταση.Προτιμω να αργησω πεντε λεπτα απ το να μην παω καθολου.Σαντουιτς σε μπαριερες δεν θελω να γινω παντως.Καθημερινα βλεπω στην αττικη μηχανες να "προσπερνανε" απο την λεα και τρελαινομαι γιατι πανε με 140 τερμα δεξια.
Δεν μιλησα για κοκ.Μιλησα για ανθρωπινη ζωη.

TROOPER
11/11/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πριν2 χρόνια έγινε και μη το γελάς καθόλου. Από θαύμα δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι αφού ξεκίνησε να γκρεμίζει αυτοκίνητα, δέντρα, μηχανάκια, ταμπέλες από το ύψος της Αγροτικής στη Πηγάδα και έφτασε μέχρι τη Ζαννή πηγαίνοντας από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο.

Νομίζω ότι ο οδηγός του πέθανε τελικά.

o οδηγος του λεωφορειου υπεστει οξυ εμφραγμα του μυοκαρδιου και κατεληξε.

TROOPER
11/11/2009, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...

Τωρα για το ποσο καθημερινο και ανθρωπινο ειναι αυτο που συνεβησε στο παληκαρι που τρακαρε δεν εχω να παραθεσω κατι εκτος του οτι αν κινηθεις με μοτοσυκλετα συμφωνα με απολυτη πειθαρχια στον κοκ , σε εναν δρομο με μια λωριδα+βοηθητικη/ΛΕΑ θα πρεπει να ''πιασεις'' πισω απο ενα ΙΧ/ταξι/νταλικα και να πηγαινεις μαζι μεχρι την αποκαλυψη του ιωαννη.....εσυ το κανεις?...ποιος το κανει?...και ποιος ο λογος να εχεις μηχανη?...η αισθηση της ελευθεριας στην ....μιχαλακοπουλου?

το οτι δεν το κανει(ουμε) δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.δεν ειναι ο κριτης των παντων εγω,εσυ, ο who.κανεις δε διεκδικει το αλαθητο εκτος και αν ειναι χαζος.αυτο ομως δε σημαινει οτι το στραβο δεν το λεμε επειδη κανουμε και μεις λαθη.

:wave2:

zefos1100xx
11/11/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
.....Πισω απο ταξι,ιχ κλπ δεν θα παω.Θα προσπαθησω να προσπερασω με ασφαλεια η θα αφησω ασφαλη αποσταση......

.....αλλα οπως και να'χει θα εισαι για 3 δευτερολεπτα εκτεθειμενος και παρανομος...γνωριζουμε πολυ καλα οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε ολες τις συνθηκες κατα την κινηση μας περα απο τους δικους μας χειρισμους και την καλη κατασταση της μοτο......αν σου κατσει στραβή σε αυτη τη χρονικη περιοδο που σε χωριζει με την αιωνιοτητα , και κανεις κανα λαθος και βγεις να το ποσταρεις , θα σου απαντησει ο ''who'' οτι εκανες μ@λακια και χεστηκε.......(!)
....αυτο λεω τοση ωρα ρε παιδι.....

zefos1100xx
11/11/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το οτι δεν το κανει(ουμε) δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.δεν ειναι ο κριτης των παντων εγω,εσυ, ο who.κανεις δε διεκδικει το αλαθητο εκτος και αν ειναι χαζος.αυτο ομως δε σημαινει οτι το στραβο δεν το λεμε επειδη κανουμε και μεις λαθη.

:wave2:

....το να γραφουμε την γνωμη μας δεν το θεωρω κριτικη των παντων.

...ουτε μιλαω για μια omerta συγκαληψης και ασυδοσιας....καλο ειναι τα λεμε ολα , ακομα καλυτερο με καποια να διαφωνουμε.

Τωρα για να πω και την αμαρτια μου (και αυτο ειναι εναντιον μου πιθανως) , ισως θα επρεπε μεχρι ενα σημειο να το κανουμε!Αυτος που την παταει παντα σχεδον και βγαινει κατηγορουμενος ειναι ο μοτοσυκλετιστης......τις περισσοτερες φορες ειναι τραυματιας και οταν ερθει η ωρα να δωσει καταθεση μετα απο μερες , βλεπει ενα σχεδιαγραμμα τροχαιας βασισμενο στην φαντασια και την δημιουργικοτητα του οδηγου του αυτοκινητου και καποιων...''μαρτυρων'' , πολλες φορες εχει να κανει με αρνητικη δηλωση και να καταληγει με συνυπαιτιοτητες του ''πουθενα'' , ασφαλιστικες που δεν πληρωνουν και το χειροτερο να ειναι και σε κανα κρεβατι.....νταξ οχι παντα , αλλα πιστευω σε αυτη τη περιπτωση κατι τετοιο εχει γινει -περιπου-

.....δεν ειπα να υποστηριζουμε μοτοσυκλετιστες απαντες , τσαντακηδες , ληστες τραπεζων που διεφυγαν με μοτο μαρκας ''enduro'' ...ουτε καν ανεγκεφαλους καμικαζι στη εθνικη χωρις κρανος.

...αλλα η παραπανω περιπτωση για εμενα πληρει τις προδιαγραφες που θετω για να τον υποστηριξω!
....αυτα!

byron
11/11/2009, 10:39
Κάτι καγκουρες στυλ "who" :evil: , "Trooper" :evil: :p :evil: , κλπ.....

Ετσι και σας πετύχω πουθενά να πηγαίνετε με 51 χλμ, σε καμμιά αριστερή με 121, και να πατάτε φρένο σε στροφή :eek: (μονο για τον trooper), θα σας ρίξω τρελλή καραμούζα και θα την κάνω sticky....:smokin:

TROOPER
11/11/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
....
....αυτα!

πιο πισω εγραψα την αποψη μου για το συμβαν αυτο καθ' αυτο.το προηγουμενο μου μνμ ειχε να κανει με την κουβεντα σου με τον who και μονο.

TROOPER
11/11/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι καγκουρες στυλ "who" :evil: , "Trooper" :evil: :p :evil: , κλπ.....

Ετσι και σας πετύχω πουθενά να πηγαίνετε με 51 χλμ, σε καμμιά αριστερή με 121, και να πατάτε φρένο σε στροφή :eek: (μονο για τον trooper), θα σας ρίξω τρελλή καραμούζα και θα την κάνω sticky....:smokin:

μπζηλε δεν τα διαβαζεις ολα μΕ φαινεται.

:smokin:

zefos1100xx
11/11/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πιο πισω εγραψα την αποψη μου για το συμβαν αυτο καθ' αυτο.το προηγουμενο μου μνμ ειχε να κανει με την κουβεντα σου με τον who και μονο.

...ολοι εχουμε δικιο και ολοι αδικο.....κλασσικο

EVI
11/11/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πριν2 χρόνια έγινε και μη το γελάς καθόλου. Από θαύμα δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι αφού ξεκίνησε να γκρεμίζει αυτοκίνητα, δέντρα, μηχανάκια, ταμπέλες από το ύψος της Αγροτικής στη Πηγάδα και έφτασε μέχρι τη Ζαννή πηγαίνοντας από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο.

Νομίζω ότι ο οδηγός του πέθανε τελικά.


μα δεν γελαω για το τροχαιο.Για το 909 γελαω.

Δεν το θυμαμαι (καταλαβα που ειναι απο την φωτο)

the who
11/11/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
.....αλλα οπως και να'χει θα εισαι για 3 δευτερολεπτα εκτεθειμενος και παρανομος...γνωριζουμε πολυ καλα οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε ολες τις συνθηκες κατα την κινηση μας περα απο τους δικους μας χειρισμους και την καλη κατασταση της μοτο......αν σου κατσει στραβή σε αυτη τη χρονικη περιοδο που σε χωριζει με την αιωνιοτητα , και κανεις κανα λαθος και βγεις να το ποσταρεις , θα σου απαντησει ο ''who'' οτι εκανες μ@λακια και χεστηκε.......(!)
....αυτο λεω τοση ωρα ρε παιδι.....

Παμε παλι.
.Ποια 3 δευτερα εκτεθειμενος?Ολη τη μερα ειμαστε σε κινδυνο,οχι μονο οταν κανεις μια ασφαλη προσπεραση.Αλλο το να μας κατσει μια στραβη κι αλλο να την κηνυγαμε,γκεκε?
Το να κανεις μαλακια και να το καταλαβεις ειναι ενα θεμα.Το να μην καταλαβαινεις τι εχεις κανει ειναι ΤΟ θεμα μας(μου) κι ο φιλος δεν δειχνει να τοχει καταλαβει.
Κι επιτελους ειπα οτι χεστηκα για τις ζημιες και τα δικαστηρια.Αν εβαζα το ρημα αδιαφορω θα ενιωθες καλυτερα?:rolleyes:

@ Byron
Ποτε δεν ειπα οτι ειμαι νομιμος.Τις μαλακιες μου στο δρομο τις κανω αλλα φροντιζω να μην παρω αλλον στο λαιμο μου.Τελειωνε και μ αυτο το καρο με πατατες που ετοιμαζεις να σε πατησω :D

byron
11/11/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τελειωνε και μ αυτο το καρο με πατατες που ετοιμαζεις να σε πατησω :D

:a35:

zefos1100xx
11/11/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Παμε παλι.
.Ποια 3 δευτερα εκτεθειμενος?Ολη τη μερα ειμαστε σε κινδυνο,οχι μονο οταν κανεις μια ασφαλη προσπεραση.Αλλο το να μας κατσει μια στραβη κι αλλο να την κηνυγαμε,γκεκε?
Το να κανεις μαλακια και να το καταλαβεις ειναι ενα θεμα.Το να μην καταλαβαινεις τι εχεις κανει ειναι ΤΟ θεμα μας(μου) κι ο φιλος δεν δειχνει να τοχει καταλαβει.
Κι επιτελους ειπα οτι χεστηκα για τις ζημιες και τα δικαστηρια.Αν εβαζα το ρημα αδιαφορω θα ενιωθες καλυτερα?:rolleyes:

@ Byron
Ποτε δεν ειπα οτι ειμαι νομιμος.Τις μαλακιες μου στο δρομο τις κανω αλλα φροντιζω να μην παρω αλλον στο λαιμο μου.Τελειωνε και μ αυτο το καρο με πατατες που ετοιμαζεις να σε πατησω :D

..δεν θα καταληξουμε μεγαλε...

Δεν γνωριζομαστε , αλλα απο αυτα που λες (και τον τροπο που μιλας) , εγω σε ξερω...σε εχω συναντησει χιλιαδες φορες , εχω σχηματισει γνωμη και τελος παντων δεν επιθυμω να συνεχισω την συνομιλια μας.....τωρα αν καταλαβες ή οχι...χεστηκα. γκεγκε?

edit:Το ''χεστηκα'' μπορεις να το εκλαβεις και σαν...''αδιαφορω'' , για να σου μιλησω στην γλωσσα σου.

the who
11/11/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
..δεν θα καταληξουμε μεγαλε...

Δεν γνωριζομαστε , αλλα απο αυτα που λες (και τον τροπο που μιλας) , εγω σε ξερω...σε εχω συναντησει χιλιαδες φορες , εχω σχηματισει γνωμη και τελος παντων δεν επιθυμω να συνεχισω την συνομιλια μας.....τωρα αν καταλαβες ή οχι...χεστηκα. γκεγκε?

edit:Το ''χεστηκα'' μπορεις να το εκλαβεις και σαν...''αδιαφορω'' , για να σου μιλησω στην γλωσσα σου.


Αξιοτιμε συναδελφε μοτοσυκλετιστη.

Κατ αρχην να ζητησω συγγνωμη γιατι εκφραστηκα λαικα.Θα ηθελα επισης να σας επισημανω οτι η μεταξυ μας "συνομιλια"δεν οδηγει παρα μονον στην διαφωνια.Ως εκ τουτου σταματω πλεον να συζητω μαζι σας για να μην παρεκτραπω εκ νεου.

Μετα τιμης

the who

αλητης μηχανοβιος τσαντακιας

zefos1100xx
11/11/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αξιοτιμε συναδελφε μοτοσυκλετιστη.

Κατ αρχην να ζητησω συγγνωμη γιατι εκφραστηκα λαικα.Θα ηθελα επισης να σας επισημανω οτι η μεταξυ μας "συνομιλια"δεν οδηγει παρα μονον στην διαφωνια.Ως εκ τουτου σταματω πλεον να συζητω μαζι σας για να μην παρεκτραπω εκ νεου.

Μετα τιμης

the who

αλητης μηχανοβιος τσαντακιας

Αξιοτιμε συναδελφε μοτοσυκλετιστη

Δεκτη η συγμωμη σας και ανταποδιδω υποβαλοντας την δικη μου για τις εκφρασεις μου...ελπιζω οπως την αποδεχτειτε αναλογως.
Το σημειο ''βρασμου'' μεταξυ μας παρ'ολα ταυτα δεν ητο οι αποψεις σας , αν και συμφωνουμε στο οτι ...διαφωνουμε!


μετα τιμης (οσης μου εχει απομεινει :rotflmao: )

Ζεφος Π.

Πυρομανης τραμπουκος πειρατης

MikeG
11/11/2009, 17:35
'Ετσι... Καλά παιδιά, μη πάει άπατο...

el-Gatto
13/11/2009, 23:23
ENTOS ΘΕΜΑΤΟS!!!
Συμφωνα με τον ΚΟΚ:
1)Σε περιπτωση συγκρουσης 2 οχηματων ,τα οποια κινουνται παραλληλα κ προς την ιδια κατευθυνση ,ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΩΡΙΔΑ.(αυτο που εκανε τον ελιγμο>αναφερει ο ΚΟΚ)
2)Σε περιπτωση προσκρουσης ,κινουμένου οχηματος επανω σε σταθμευμενο οχημα ,ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ.(επειδη αναφερθηκε κατι τετοιο σαν περιστατικο)

Αυτο ειναι το "Πρωτοκολο" συμφωνα με το οποιο ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΟΥΝ- ή-ΟΧΙ ,οι Ασφ/κες!

Ο φιλος που ζηταει τη γνωμη μας ,επειδη νομιζε-πιστευε(λανθασμενα) ,οτι αναμεσα σε ολους τους μοτ/τες ,επικρατει συναδελφικοτητα:
Πολυ απλα ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΕΙ ,αν:
α)Ο παππους,κανει δηλωση στην οποια θα αναφερει οτι τον χτυπησε ,στην προσπαθεια του να αλλαξει λωριδα.
β)Εχει μαρτυρες οι οποιοι θα ΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ το Νο.1)
γ)Ακομα καλυτερα>εαν ισχυσουν τα 1) κ 2) ταυτοχρονα.

Το ΑΝ εκινητο σε ΛΕΑ ,οπου κ απαγορευεται ,εμπιπτει στη δικαιοδοσια της τροχαιας ,για το ΑΝ θα του ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ την συγκεκριμενη παραβαση(κληση),κ ΔΕΝ εχει καμια σχεση με την αποζημιωση της ασφαλιστικης.

Το ιδιο ακριβως συμβαινει ,κ με το αν καποιος ,κινουμενος νομιμα ,προσκρουσει επανω σε παρανομα ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟ οχημα.
ΤΟ ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟ θα αποζημιωθει ,κ αν?/ επεμβει η τροχαια ,θα του κοψει-απλα-κ μια κληση ,για παρανομο παρκαρισμα.

ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ κυριες κ κυριοι!
Οποιος ειναι "μεσα στα πραγματα",το γνωριζει πολυ καλα.

sabayam
29/11/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
1). Το όλο θέμα είναι ακριβώς εκεί! Το αν ήταν παράνομα ή νόμιμα στη βοηθητική. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!
Διότι: μπορεί να άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξει αλλά στο δικαστήριο πιθανότατα θα υποστηρίξει ότι τον έπιασε η καρδιά του ή ότι ένιωσε έναν τρελό πόνο και δεν μπορούσε να καταλάβει τι του γινόταν! έκανε λοιπόν... το αυτονόητο! Μπήκε κατευθείαν στη βοηθητική η οποία υπάρχει εκεί γι αυτόν τον λόγο! Η βοηθητική δεν είναι για να πηγαίνουμε εμείς χαλαρά ούτε να πηγαίνουμε σιγά αν τελειώνει η βενζίνη ή αν κάτι πάθαμε. Η βοηθητική είναι για να μπαίνουμε όταν μας συμβαίνει κάτι και να σταματάμε εκεί. τέλος.
Επομένως να κοιτάξει πίσω του γιατί;;;; Αν ερχόταν κάποιος στη βοηθητική;;; Αφού απαγορεύεται να κινείσαι σε αυτήν!!!
Ακόμα και να ισχυρισθεί κάποιος ότι έπρεπε να κοιτάξει πριν το κάνει θα σου πει απλούστατα τι λε ρε φίλε πέθαινα τι ήθελες να κάνω;

Γι αυτό και ρώτησα το επίσης αυτονόητο. Αν ήταν ήδη ο παππούς στη βοηθητική επομένως ήταν εξίσου παράνομος ή μπήκε ξαφνικά οπότε και μπορεί να το δικαιολογήσει με όποιον τρόπο θέλει. Όπως του καβλώσει! Ακόμα και αν έγινε γιατί ο παππούς του ρθε ξαφνικά δεν μπορεί να αποδειχθεί παρά μόνο εάν το πει-παραδεχθεί ο ίδιος.

Αντίθετα αυτό που δεν μπορεί να μην αποδειχθεί είναι το ότι ο φίλος συμφορουμίτης πήγαινε με 80. Ειλικρινά θα περιμένω με πολύ μεγάλη ανυπομονησία το τι θα πει το δικαστήριο...

οκ καλα τα λες πες ομως οτι σε περιπτωση που βρισκεται το παλικαρι με τη μηχανη ηταν ηταν το ασπρο-κοκκινο tdm toυ ΕΚΑΒ θα λεγατε παλι τα ιδια.....?????
και να ο φιλος απο εδω του μπηκε μια μελισσα μεσα στο κρανος και με τα χιλιομετρα εκοψε δξ αφησε το γκαζι & προσπαθησε να βγαλει τη μελισσα ταυτοχρονα προσπαθουσε να ακινητοποιησει τη μηχανη, παλι φταιει????
αν ειχε σταματησει αυτοκινητο στη βοηθητικη και επεφτε ο μπαρμπα πανω του θα λεγαμε παλι οτι το αυτοκινητο που ειχε σταματησει για χ-ψ λογο φταει???? γιατι ηταν στη ΛΕΑ???